مطالب مرتبط:
آینده صادرات نفت ایران بستگی به نتیجه مذاکرات با اروپا دارد/ بسیاری از خریداران قول همکاری داده اند
همکاری ایران و تاجیکستان در زمینه کشت فراسرزمینی و انرژی
تقویت همکاری ایران و تاجیکستان در زمینه آب و انرژی
تاکید بر افزایش همکاری های دریایی ایران و پاکستان
تلاش شرکت های انگلیسی برای گسترش همکاری های ریلی با ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 31 خرداد 1397 ساعت 22:252018-06-21اقتصادي

همکاری فائو با ایران برای مقابله با خشکسالی و چالش های بیابان زایی


رائو ماتا ،نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران گفت: فائو از بدو تاسیس در ایران در 40 سال پیش، تلاش کرده است تا دانش فنی و تجارب خود در زمینه مدیریت اراضی در کنار روش های مدیریت منابع آب، - جنگلداری، مقابله با خشکسالی و غیره را با رویکرد مقابله با چالش های بیابان زایی در ایران ارائه دهد.

شعارسال :" رائو ماتا ،نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران در همایش روز جهانی مقابله با بیابان زایی و خشکسالی با اشاره به انتخاب شعار زمین ارزش حقیقی دارد، در آن سرمایه گذاری کنید برای سال جاری،اظهار داشت:این شعار انتخاب شده تا اهمیت مدیریت پایدار زمین به عنوان روشی برای بازسازی اقتصادها، اشتغال زایی و احیای جوامع را برجسته سازد.

وی با بیان این که حفاظت و مراقبت از اراضی نقش محوری را در تلاش هایمان برای رسیدن به توسعه پایدار ایفا می کند،گفت: مدیریت موثر اراضی جزء اساسی "چرخه" غذا، آب، انرژی و محیط زیست به شمار می آید و از این رو در شرایطی که ملل مختلف با چالش های گوناگونی در راستای حفاظت از منابع طبیعی دست و پنجه نرم می کنند، این نوع مدیریت در قالبی یکپارچه می تواند توسعه پایدار را به ارمغان آورد.

این در حالی است که هم اکنون روز به روز میزان فشار بر منابع طبیعی با سرعتی بالا در حال افزایش است.

ماتا تصریح کرد:تحقیقات نشان می دهند که در سطحی جهانی، چنانچه طی 25 سال آینده تخریب سرزمین با روند کنونی ادامه یابد، به میزان 12 درصد از تولیدات محصولات غذایی کاسته خواهد شد و این امر می تواند باعث افزایش 30 درصدی قیمت این محصولات در ابعاد بین المللی شود.

از سوی دیگر تا سال 2030، روندهای جهانی همچون پویایی جمعیت، افزایش تقاضا برای مصرف انرژی، غذا و آب، فشار قابل ملاحظه ای را بر اراضی تحمیل می کنند، به طوری که انتظار می رود تقاضا برای غذا 50 درصد انرژی 25 درصد و آب 30 درصد افزایش یابد.

وی ادامه داد:رو در رویی با این حجم تقاضا نیازمند آن است تا سطح اراضی کشاورزی به میزان 175 تا 220 میلیون هکتار افزایش یابد.

چنین نیازی به صورت پایدار برآورده نخواهد شد مگر آنکه از بهره وری اراضی حفاظت و آن را احیاء نماییم، ادامه روند کنونی به جنگل زدایی، بیابان زایی و تخریب بیشتر اراضی خشم خواهد شد.

نماینده فائو در ایران یادآور شد:اگر می خواهیم بر گرسنگی و ناامنی غذایی در جهان تا سال 2050 غلبه کنیم باید بر تولیدات کشاورزی به میزان 60 درصد بیافزاییم که این امر افزایش 100 درصدی محصولات کشاورزی در کشورهای در حال توسعه را نیز شامل می شود؛ این در حالی است که جنگل زدایی، فرسایش سرزمین، تخریب زمین های زراعی، فقدان تنوع محصولات و کاهش منابع آبی به شدت اکوسیستم ها، تنوع زیستی و همچنین کالا و خدمات وابسته به آنها را تحت فشار روزافزون قرار داده اند، تأثیر مخرب تغییرات اقلیمی نیز پر وخامت اوضاع افزوده است.

وی گفت:در مناطق خشک و نیمه خشک جهان، همچون ایران، این چالش ها و فشار بر منابع طبیعی بیشتر قابل مشاهده است و در آینده نیز افزایش قابل ملاحظه ای خواهند یافت.

ماتا خاطرنشان کرد: در فاصله 50 سال گذشته سازمان ملل متحد رابطه نزدیکی با دولت ایران در خصوص مدیریت منابع طبیعی داشته و با حمایت از این کشور در قالب پروژه ها و طرح های گوناگون دوشادوش ایرانیان تلاش کرده است تا زمینه های مدیریت پایدار این منابع طبیعی بیش از پیش فراهم شود.

وی اظهار داشت:فائو در راستای مقابله با این تهدیدات فزاینده، با حمایت نهادهای محلی و در کنار شرکای بین المللی با موفقیت بسیار در حال مقابله با خشکسالی، اجرای طرح های احیای اراضی در مجموعه ای از کشورهای جهان است.

دانش قابل ملاحظه این سازمان در مقابله با چالش های جدی بیابان زایی در قاره های مختلف جهان باعث شده تا کشورهای عضو بیشتر به اثرات قابل توجه فرسایش خاک و تخریب آن بپردازند.

ماتا بیان کرد:فائو از بدو تاسیس در ایران در 40 سال پیش، تلاش کرده است تا دانش فنی و تجارب خود در زمینه مدیریت اراضی در کنار روش های مدیریت منابع آب، جنگلداری، مقابله با خشکسالی و غیره را با رویکرد مقابله با چالش های بیابان زایی در ایران ارائه دهد.

وی اضافه کرد:چارچوب برنامه کشوری (2021-2017) حمایت دولت ایران در راستای ارتقای کشاورزی و توسعه روستایی پایدار را تعریف می کند.

این چارچوب با سیاست های توسعه میان مدت و بلند مدت جمهوری اسلامی ایران و همچنین استراتژی های منطقه ای و جهانی فائو ادغام گشته است.

یکی از دستاوردهای این چارچوب برنامه کشوری مقابله با بیابان زایی و خشکسالی در سطح ملی است.

ماتا با اشاره به اجرای پروژه های مشترک فائو با وزارتخانه ها و سازمان های مختلف کشور در حوزه های مبارزه با بیابان زایی خشکسالی و همچنین کمبود،گفت: پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته (RFLDL) در مناطق خشک و نیمه خشک استان های کرمان و خراسان جنوبی یکی از مهمترین پروژه ها در این حوزه بوده است که با حمایت سازمان تسهیلات جهانی محیط زیست اجرا می شود.

وی افزود:در فرآیند اجرای پروژه RFLDL ظرفیت های جوامع محلی به منظور تحقق مدیریت پایدار اراضی جنگلی و برای حفاظت از جنگل ها، اراضی فرسوده و دیگر منابع طبیعی و نیز ارتقاء معیشت های جایگزین، تقویت می شود.

ماتا خاطرنشان ساخت:این اقدامات در تطابق با سیاست گذاری های ملی در خصوص مقابله با بیابان زایی، حفاظت از تنوع زیستی و کاهش آثار منفی تغییرات آب و هوایی به اجرا گذاشته شده اند.

در این راستا تأثیر عینی و مثبت در مناطقی که پروژه به اجرا گذاشته شده.

قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: در چارچوب پروژه برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آبی حوضه دریاچه ارومیه فائو در حال حمایت از فعالیت های ستاد برنامه احیای دریاچه است که سعی دارد دریاچه و اکوسیستم های جانبی آن را احیاء کرده و معیشت های مبتنی بر کشاورزی را در منطقه بهبود بخشد.

نماینده فائو در ایران اظهار کرد:علاوه بر این، دو پروژه منطقه ای فائو در حوزه کمبود آب و کارایی آب، بر مبارزه با خشکسالی مداومی که گریبانگیر منطقه شده، متمرکز است.

اولین پروژه با عنوان اجرای برنامه 2030 برای کارایی، بهره وری و پایداری آب در کشورهای خاور نزدیک و شمال آفریقا تحت حمایت سازمان توسعه بین المللی سوئد و با هدف تدوین چارچوب مناسب برای اجرای تمهیدات برنامه 2030 در مبارزه با تأثیرات کمبود آب در ایران اردن، لبنان، مصر، کرانه باختری و نوار غزه، تونس، الجزایر و مراکش، وارد مرحله اجرایی شده است.

وی افزود: فائو همچنین در تلاش است تا از طریق دومین پروژه منطقه ای با عنوان حمایت از چارچوب همکاری منطقه ای در برنامه ابتکار کمبود آب ظرفیت های منطقه ای و تبادل اطلاعات بین کشورهای منطقه را افزایش داده و چارچوبی برای افزایش بهره وری آب ارائه کند.

ماتا گفت:فائو در مسیر پیش رو در نظر دارد در چارچوب برنامه کاری اش و به گونه ای فعال، تخصص فنی و تجربیات جهانی خود را دوشادوش سایر نهادهای ملل متحد و شرکای دیگر در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

این تلاش ها به بسیج منابع لازم منتهی خواهند شد تا با اجرای اقدامات ماندگار، جامع و یکپارچه،کشور قادر به دستیابی به اهداف توسعه پایدار شود.

وی یادآور شد:همانطور که در آرمان 15 توسعه پایدار اشاره شده است، خاک منبعی تجدید ناپذیر است که از بین رفتن آن در طول حیات بشری قابل جبران نیست.

بنابر این بسیار مهم است که با دست در دست هم و با اقدامی جمعی برای حفاظت از منابع خاک و در نهایت حفاظت از آینده بشر اقدام کنیم.

شعارسال ، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت وزارت جهاد کشاورزی ، تاریخ انتشار 31 خرداد 97 ،maj.

ir
کلید واژه ها: افزایش - کشاورزی - مدیریت - ایران - درصد - جمهوری اسلامی - بیابان - منابع طبیعی - خشکسالی - میزان - فائو - زمین - جهان - جهانی - انرژی - محصولات غذایی - انتخاب - اسلامی - جمهوری - سرمایه گذاری - تخریب - طبیعی - توسعه - بین المللی - محیط زیست - جنگل - بهره وری - بازسازی - سرمایه - انتظار

آخرین اخبار سرویس:
عملیات اجرایی زمین چمن مصنوعی کاکی بوشهر آغاز شد

پیشنهاد مضحک اروپایی ها برای خرید نفت از ایران/ اروپایی ها روغن ریخته را نذر امام زاده کردند

زنبورها به کمک مزارع فارس شتافتند

بهزیستی 20مسئولیت و خدمت به مددجویان ارایه می دهد

تعطیلی روزانه به کاهش10درصدی مصرف برق منجر می شود

نقش حیاتی بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط در پسابرجام

نقشه اروپایی ها برای نفت ایران

تعطیلی روزانه به کاهش10درصدی مصرف برق منجر می شود

برترین های حجاب و عفاف تجلیل شدند

جف بزوس به ثروتمندترین فرد تاریخ مدرن بدل شد

لیست قیمت خودروهای زیر 60 میلیون تومان + جدول

نفت همچنان تحت تاثیر جنگ تجاری آمریکا

عدم استقبال از دریافت سکه های پیش فروشی

قاچاق گوشی به صفر رسید

هر یک درجه افزایش دما در تهران 150 تا 200 مگاوات افزایش مصرف را به دنبال دارد

هر یک درجه افزایش دما در تهران 150 تا 200 مگاوات افزایش مصرف را به دنبال دارد

ساکنان مسکن مهر شهر چمران به رای مصادره منازلشان معترض شدند

هر یک درجه افزایش دما در تهران 150 تا 200 مگاوات افزایش مصرف را به دنبال دارد

عملیات اجرایی زمین چمن مصنوعی کاکی بوشهر آغاز شد

پاسخ به ابهامات خط 7/ واگن های جدید 20 ماه دیگر می رسد

اولویت وزارت نیرو تامین نیازهای داخل کشور است

افت سطح آب های زیرزمینی در آران و بیدگل سرعت گرفته است

151 خانه ورزشی روستایی در خراسان رضوی دایر است

صنعت و دانشگاه با همکاری یکدیگر ارزش افزوده تولید کنند

عوارض کهولت گریبانگیر تامین اجتماعی شده است

عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی تبلیغی سرپل ذهاب آغاز شد

فعال سازی دیزل ژنراتورهای مولد برق استان بوشهر ضروری شد

چشم انتظاری 20 ساله اهالی کوثر باید پایان خوش داشته باشد

افت سطح آب های زیرزمینی در آران و بیدگل سرعت گرفته است

عوارض کهولت گریبانگیر تامین اجتماعی شده است

تغییر ساعات اداری استان تهران تا پایان مرداد ادامه دارد

از آخرین قیمت سکه با خبر شوید

وعده آذری جهرمی درباره شبکه برق

احتمال آغاز ساعت کاری ادارات تهران از 6:30 صبح در مرداد

ضعف قانون گذاری در حفاظت از بستر دریاها

واگذاری بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح کلید خورد

مشاغل حساس ملزم به داشتن مولد های اضطراری هستند

تولید نانوذرات با کیفیت بالا از گیاه مرزه

معال 5 نیروگاه جدید برای تامین این میزان برق مصرفی نیاز است

طرز تهیه مارشملو خانگی

کشف فساد 21 هزار میلیاردی در یک سال گذشته

سکه تابید؛ بورس ابری شد

صنعت و دانشگاه با همکاری یکدیگر ارزش افزوده تولید کنند

تغییر ساعات اداری استان تهران تا پایان مرداد ادامه دارد

در کوشک های تاریخی شیراز به روی گردشگران بسته است

اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تحریم ها را خنثی می کند

رییس مجمع نمایندگان خواستار تعادل بخشی قطع برق در کرمان شد

دستگری سارقان 30 میلیارد ریالی در اصفهان

10 پروژه عمرانی در شهرجدید عالیشهر بوشهر تصویب شد

صنعت و دانشگاه با همکاری یکدیگر ارزش افزوده تولید کنند

عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی تبلیغی سرپل ذهاب آغاز شد

فعال سازی دیزل ژنراتورهای مولد برق استان بوشهر ضروری شد

اجرای سوخت رسانی هوایی خودکار برای اولین بار توسط ایرباس [تماشا کنید]

آپدیت جدید برای مینی کراس اوور

گلایه بخش خصوصی از نحوه تخصیص ارز برای واردات

پاسخگویی برخط مدیران خراسان رضوی در پاسخ به مشکلات شهروندان

مشهد، میزبان دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فلزات

گسترش زیرساخت های گردشگری در استان مرکزی

فعال سازی دیزل ژنراتورهای مولد برق استان بوشهر ضروری شد

وزیر نیرو عذرخواهی کرد | نیاز به همکاری مردم داریم تا برق و آب قطع نشود

مشهد،میزبان دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فلزات

مازاد بودن 70درصد از کارکنان شهرداری های کشور

درآمد چند میلیاردی از اپلیکیشن‎ها در نیمه‎ی اول سال 2018

برات الکترونیک سند نجات اقتصاد ملی

سیاست توزیع آب وزارت نیرو توزیع عادلانه است

آغاز توزیع لاستیک کامیون با نرخ دولتی

وعده آذری جهرمی درباره شبکه برق

دست دلالان از بازار گوشت مرغ کوتاه شود

وزیر دادگستری ؛ ­با آماده کردن زیر ساخت ها باید اقدام به واگذاری شرکت های دولتی کنیم

برقی از قم به تهران منتقل نمی شود

سکه به کدام سمت می رود؟

نخود دلفان با نام سایر استان ها به خارج از کشور صادر می شود

جواد تکجو آفت اقتصاد ملی!

332 طرح اشتغالزایی در شهرستان بانه تصویب شد

پایانه مسافری دریایی بندربوشهر افتتاح شد

معاونان وزیر جهادکشاورزی به خراسان شمالی سفر می کنند

رییسی خطاب به دولت: اگر هشدارها را جدی می گرفتید، بازار این گونه مختل نمی شد

تاکید بر گسترش ارتباط صنعت ودانشگاه

رییس مجمع نمایندگان خواستار تعادل بخشی قطع برق در کرمان شد

332 طرح اشتغالزایی در شهرستان بانه تصویب شد

332 طرح اشتغالزایی در شهرستان بانه تصویب شد

واکاوی تغییر جهت سکه

پیشنهاد اروپایی ها برای خرید نفت ایران: ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت خود را به روسیه بفروشد و این کشور نفت ایران را صادر کند!

احتمال آغاز ساعت کاری ادارات تهران از 6:30 صبح در مرداد

واکاوی تغییر جهت سکه

پرواز ایرلاین های ایرانی به نجف از سر گرفته شد

در پرواز شماره 810 چه گذشت؟ شادی مسافران هند علیرغم نرسیدن به مقصد/سفرهایی که به بهانه گرفتن ارز انجام می شود

دانلود رایگان سوالات پست بانک سال 93

جواد تکجو آفت اقتصادی ملی!

واگذاری بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح کلید خورد

احتمال آغاز ساعت کاری ادارات تهران از 6:30 صبح در مرداد

صادرات یک میلیون دلاری نجاران قمی به کشور های منطقه

آغاز واگذاری بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح

اینکه می گویند شستا بازار را بهم ریخته درست نیست/ تهمت ها باید مستند باشد

پروازهای فرودگاه رامسر از سرگرفته شد

ارتباط بین دانشگاه و صنعت ضعیف است

نصب بنچ مارک در زمین های ملی عباس آباد

کنتور هایی برای نگهبانی از جان زمین

نخود دلفان با نام سایر استان ها به خارج از کشور صادر می شود

معاونان وزیر جهادکشاورزی به خراسان شمالی سفر می کنند

همکاری فائو با ایران برای مقابله با خشکسالی و چالش های بیابان زایی

همکاری فائو با ایران برای مقابله با خشکسالی و چالش های بیابان زایی