مطالب مرتبط:
یک فروند بالگرد با توانایی دید در شب به اورژانس مشهد تحویل داده می شود
فاش شد ! رابطه بد هواداران استقلال با این ستاره او را فراری داده است !
مسئولیت تان را تحویل داده اید، اما «دفتر فوق سری» را هنوز نه!
پیشنهاد واقعی برای تمدید قرارداد کی روش کی به او داده می شود؟
وزیر کشور: کمبود ارز قیمت ها را افزایش داده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 31 خرداد 1397 ساعت 16:152018-06-21سياسي

« حکمرانی داده؛ ضرورت بقا در عصر دیجیتال »


حکمرانی داده ها، سیستمی متشکل از حقوق تصمیم (Decision Rights) و قابلیت پاسخگویی (Accountability) با استفاده از فرآیندهای مرتبط با اطلاعات (Information-related Process) است که بر اساس یک سری مدل های توافق شده تشریح می کنند که چه کسی می تواند چه اقداماتی را با چه اطلاعاتی در چه زمانی، - تحت چه شرایط و مقتضیاتی و با استفاده از چه روشی انجام دهد.

شعار سال:حکمرانی داده ها، سیستمی متشکل از حقوق تصمیم (Decision Rights) و قابلیت پاسخگویی (Accountability) با استفاده از فرآیندهای مرتبط با اطلاعات (Information-related Process) است که بر اساس یک سری مدل های توافق شده تشریح می کنند که چه کسی می تواند چه اقداماتی را با چه اطلاعاتی در چه زمانی، تحت چه شرایط و مقتضیاتی و با استفاده از چه روشی انجام دهد.

انقلاب های چهارگانه صنعت نظام های صنعتی جهان را بر اساس درجه هوشمندی در چهار نسل تقسیم بندی می شود: انقلاب صنعتی اول: سیستم موتور بخار (1782) با پیشران کیفیت زندگی و علوم مهندسی تمرکز این سیستم بر بهره گیری از آب و بخار برای خودکارسازی مکانیکی و تولیدات مکانیکی بود؛ انقلاب صنعتی دوم: سیستم تسمه نقاله (1913) با پیشران تحرک پذیری تمرکز سیستم های تسمه نقاله بر صنعتی سازی و تولید انبوه توسط ماشین های توانمند شده یا الکتریسته و موتورهای اشتغال و معرفی خطوط مونتاژ است؛ انقلاب صنعتی سوم: سیستم کامپیوتری، NC و PLC (1954) با پیشران میکروالکترونیک با تمرکز بر خودکارسازی الکترونیکی بهره گیری همزمان برق و IT برای خودکارسای تولید الکترونیک، IT و رابت های صنعتی برای خودکارسازی پیشرفته فرآیندهای تولید الکترونیک و IT (همچون کامپیوترها) و اینترنت آغازگر عصر اطلاعات هستند.

انقلاب صنعیت چهارم: سیستم های فیزیکی-سایبری (2015) با پیشران فناوری های دیجیتال با تمرکز بر همگرایی و بکارگیری همزمان فناوری های نو در عرصه فیزیکی، دیجیتالی، بیولوژی و خودکارسازی هوشمند و تولید محصولات چندمنظوره متصل به شبکه رونق زنجیره ارزش دیجیتالی، ساخت هوشمند محصولات و خدمات دیجیتالی و مدل های کسب و کار دیجیتالی آنالیتیک داده ها و اقدام به عنوان یک شایستگی حیاتی محسوب می شود.

همگرایd میان فضاهای ناهمگونd چون محیط فیزیکی، محیط سایبری، محیط ذهن و محیط اجتماعی سبب همگرایی در سطوح مختلفی همچون صنعت، علم، فناوری، محصول و اطلاعات شده است.

عصرداده ها؛ جایگزین عصر اطلاعات پس از گذر از عصر صنعتی و عصر اطلاعات، اکنون وارد عصر دیجیتال شده ایم.

در عصر دیجیتال ، ارزش آفرینی و فرآیند خلق ارزش به وسیله و با واسطه داده اتفاق می افتد.

اهمیت داده زمانی برای مخاطب روشن شد که در جدول زیر سیر صعودی تولید داده را می بینید.

جدول زیر، این سیر را طی 12 سال نشان می دهد: به سبب اهمیت یافتنِ روزافزون داده، اکنون ما با مفاهیمی چون اقتصاد داده محور ، کسب و کار داده محور ، مدیریت داده و حکمرانی داده مواجهیم.

این اهمیت، نقش برجسته داده در دنیای امروز را نشان می دهد.

پس کمابیش ما بهعنوان شهروندان هزاره سوم ناگریزیم از اینکه استفاده کردن از داده ها را بیاموزیم.

برای استفاده از داده های تولیدشونده و روزافزون، اولین گام را می توان مدیریت داده تعریف کرد.

مدیریت داده و مواجهه سازمان ها با داده ها فقدان آموزش مدیریت داده در ابعاد خُرد احتمالا مخاطرات کمتری نسبت به مدیریت داده های کلان دارد.

ارائه مصطفی امینی در این نشست معطوف به نقش راهبردی داده در مدیریت و حکمرانی بود؛ پس بدیهی است که تمرکز این ارائه بر مدیریت و حکمرانی داده های کلان باشد.

داده ها در ابعاد کلان، موضوع تجربه و تحقیق سازمان ها و در نهایت نظام های حکمرانیِ سیاسی هستند.

امینی در مواجهه سازمان ها با داده ها، دو نوع واکنش را از هم تفکیک کرد: سازمان های دسته اول که مشاهده گر هجوم داده ها هستند این سازمان ها، اجازه می دهند تحت هجوم سی آسای داده ها خیس شوند، و بدون استفاده برنامه ریزی شده از داده ها، تنها در معرض داده ها قرار می گیرند؛ سازمان های دسته دوم که تلاش برای خلق ارزش از داده هارا مدنظر دارند این سازمان ها همچون اسکیت سواران، از امواج حاصل از تولید انبوه داده استفاده می کنند و موج سواری بر این این تلاطم ها را آموزش می بینند.

با این حال، تحقیقات نشان می دهند به دلیل وجود برخی قوانین بالادستی استفاده از تمام داده های تولید شده برای یک سازمان یا نظام ممکن نیست.

شکل زیر استعاره ای از این معنا را نشان می دهد: برخی قوانین وظیفه دارند که از انتشار، پردازش و استفاده از داده ها جلوگیری کنند.

دلایل این فقدانِ اجازه در استفاده از اطلاعات، معمولا به مباحث حریم خصوصی یا امنیت یک جامعه گره می خورند.

با این توضیحات، این سوال پیش می آید که داده ها فرصت محسوب می شوند یا تهدید؟ داده ها؛ فرصت یا تهدید؟ واقعیت امر درباره دنیای داده ها این است که داده ها هم می توانند فرصت تلقی شوند و هم تهدید.

ماهیت شانس یا تهدید بودن داده را مهارت ما در استفاده و کاربرد داده ها مشخص می کند.

داده ها به عنوان نفت خام جدید می توانند فرصت باشند از آنجا که امروزه به واسطه دسترسی به آنها و کنترلشان، ابرشرکت هایی همچون آلفابت (شرکت مادر گوگل)، اپل، فیس بوک و مایکروسافت غیرقابل توقف شده اند.

همچنین داده ها می توانند تهدید باشند چراکه با ایجاد مانع برای ورود رقبا و دسترسی به سیستم هشدارهای زودهنگام می توانند رقابت را در نطفه خفه کنند و راهکارهای ضدانحصار گذشته را بی فایده کرده اند.

این تیغ دو لبه بودن داده ها تنها یک ابرواقعیت را برای ما وضوح می بخشد: داده ها را به عنوان یک دارایی راهبردی باید نگریست و با آن برخورد کرد.

داده به مثابه یک دارایی راهبردی با این حال و با تاکید زیادی که بر راهبردی بودن داده ها می شود پراشانت اچ.

سوثکال نویسنده کتاب مشهور داده برای عملکرد کسب و کار معتقد است: بسیاری از کسب و کارها حتی با داشتن داده های باکیفیت بالا ، در دستیابی و تحقق خروجی های کسب و کار شکست می خورند.

چرا؟ پاسخ به این چرا را در قالب مباحث اهمیت مدیریت داده و حکمرانی داده توضیح داده می شود: تنها داشتن داده نیست که اهمیت دارد؛ بلکه مدیریت داده و بالاتر از آن حکمرانی داده است که استفاده از داده ها را برای ما ممکن می کند.

آیا مدیریت داده، همان حکمرانی داده است؟ درخصوص نسبت میان دو حوزه مدیریت داده و حکمرانی داده دو دیدگاه وجود دارد : دیدگاه اول: حکمرانی داده به عنوان یکی از دیسیپلین های مدیریت دادهدیدگاه دوم: حکمرانی داده موضوع بالادستی مدیریت داده این دو دیدگاه که منجر به دو نوع متفاوت از نظام تولید، گردآوری و انتخاب و تصمیم گیری درباره داده ها می شود، نمونه های مشهور زیادی در بین شرکت های مشهور تجاری دارند.

به عنوان مثال DAMA-DMBOK از الگوی دیدگاه اول تبعیت می کند و Baseline Consulting Group از طریق دیدگاه دوم به نظام داده های خود شکل داده است.

به رغم چنین تفاوتی، امینی ترجیح داد حوزه های اثر و محدوده های هر یک از این دو مفهوم در یک نظام را وضوح بیشتری بدهد.

امینی از طریق شکل زیر به ایضاح این محدوده ها هم نقبی زد: با این تفکیک و با مقدماتی که گفته شد، رسیدن به تعریفی از حکمرانی داده ممکن می شود: حکمرانی داده چیست؟ حکمرانی داده ها از منظر موسسه DGI) Data Governance Institute) را اینطور بیان می شود: حکمرانی داده ها، سیستمی متشکل از حقوق تصمیم (Decision Rights) و قابلیت پاسخگویی (Accountability) با استفاده از فرآیندهای مرتبط با اطلاعات (Information-related Process) است که بر اساس یک سری مدل های توافق شده تشریح می کنند که چه کسی می تواند چه اقداماتی را با چه اطلاعاتی در چه زمانی، تحت چه شرایط و مقتضیاتی و با استفاده از چه روشی انجام دهد.

و ارکان شکل دهنده به مفهوم و حوزه عمل حکمرانی داده را اینطور نشان داد: درواقع حکمرانی داده، بخشی از رهبریت سازمانی است که از طریق داده ها؛ بقا و توسعه استراتژی، کسب و کار و اهداف سازمانی را تضمین می کند.

تمرکز حکمرانی داده بر مسئولیت های هیئت مدیره سازمان ها و مدیران رده بالای سازمان هاست.

و در نهایت اینکه حکمرانی داده به عنوان یک موضوع مستمر (و نه مقطعی)، مکملی برای حکمرانی IT محسوب می شود، و نه جایگزین آن.

تا اینجا تا حدودی اهمیت داده ها و ماهیت حکمرانی آنها مشخص شد؛ اکنون باید دید اهدافی که در حکمرانی داده دنبال می شون چه حوزه هایی را شامل می شوند.

در حکمرانی داده چه اهدافی دنبال می شود؟ اهدافی که برای حکمرانی داده برشمرده می شود را می توان در چند محور خلاصه کرد: به جریان انداختن داده های باکیفیت از طریق ایجاد مکانیزم ها، فرآیندها و محیط مناسب برای تبدیل شدن آنها به بینش تجاری؛افزایش درآمد و بهبود بهره وری کسب و کار با کمک داده ها؛مدیریت هزینه ها و پیچیدگی های مرتبط با داده ها؛تضمین بقای کسب و کار از طریق توجه به ریسک ها و آسیب پذیری ها، انطباق، امنیت و حریم خصوصی با کمک داده ها؛استقرار قوانین و استانداردهایی برای مدیریت داده ها به منظور تضمین کردن اینکه سیستم های اطلاعاتی مسئول تحلیل و گزارش دهی به صحیح ترین، کامل ترین و به روزترین داده ها دسترسی دارند وضمین دسترسی به خوراک مناسب برای ورودی سیستم های اطلاعاتی.

همچنین در چرایی حکمرانی داده و اهمیت آن، دلایل زیر عنوان می شود: نقش کلیدی داده و پردازش و تحلیل آن در تصمیم گیری؛حاکمیت و مدیریت بر داده ها بر اساس یک فرآیند یکپارچه و پیش برنده برای بقا و توسعه کسب و کار سازمان؛حکمرانی داده به عنوان یکی از شاخه های مدیریت اطلاعات سازمانی (EIM) ونیاز به خلق ارزش و بینش تجاری مناسب برای مدیران راهبردی سازمان.

و در نهایت ، ارمغانی را که حکمرانی داده برای مدیران سازمان ها می تواند داشته باشد، در چند زمینه وجود دارد:
کلید واژه ها: دیجیتال - اطلاعات - الکترونیک - صنعت - عصر دیجیتال - تولید - تمرکز - فناوری - هوشمند - اطلاعاتی - محیط - شرایط - موتور - تصمیم - توافق - حقوق - اینترنت - اجتماعی - اشتغال - زندگی - اهمیت - ماشین - جهان - شبکه - علوم - نظام

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح خط تولید موشک هوا به هوای فکور با حضور وزیر دفاع

ابتکار: سومین سفیر زن معرفی خواهد شد/ احتمال حضور اولین بانوی استاندار

دبیر شورای عالی فضای مجازی: احتمال رفع فیلتر تلگرام

معرفی مدیرکل جدید اطلاعات استان همدان

مسئولین برای محرومیت زدایی پای کار بیایند

حکم حکومتی متفاوت

فضای مجازی قتلگاه جوانان است

شهمیرزاد و همدان خواهر خوانده می شوند

رد طرح ادغام هلال احمر، اورژانس و مدیریت بحران

2 هزار خانواده همدانی عضو بانک خون بندناف رویان شدند

راهبرد دشمن دور کردن نسل جدید از اصل انقلاب است

دبیر شورای عالی فضای مجازی: احتمال رفع فیلتر تلگرام

کنترل وزن، تنها با یک بار تنفس/فیلم

افتتاح خط تولید موشک هوا به هوای «فکور»

پیکر مرحوم آیت الله تهرانی در راه کربلا

استعفای شهردار رشت پذیرفته و سرپرست شهرداری انتخاب شد

21 روستای خلخال از منطقه حفاظت شده خارج شد

افتتاح خط تولید موشک هوا به هوای «فکور»

ستارپور رییس هییت بوکس استان تهران شد

استخدام کارگر سفره خانه سنتی در خراسان رضوی

زلزله کرمانشاه 287 نفر مصدوم داشت

نیروهای آموزش و پرورش خوزستان متقاضی انتقال هستند

استخدام چند نفر نیروی کار آقا در شرکت سامانه های نوین افزا

استخدام راننده جهت یک شرکت در البرز

واکنش وزارت خارجه به سخنان پمپئو / سخنانی که مصداق بارز دخالت در امور داخلی ایران است

رکابزنان از وزیر درخواست ارز کردند

مائده هژبری: دیگر آن اشتباه را تکرار نمی کنم ! + عکس

استخدام چرخکار کاپشن دوز در خراسان رضوی

استخدام یک زیگزال دوز ماهر خانم در خراسان رضوی

تقدیر روحانی از حمایت های فراکسیون امید از دولت

ضرب الاجل 10 روزه کمیسیون حقوقی به وزارت صنعت برای انتشار لیست ارزبگیران

واکنش به اظهارات جدید ترامپ عیه ایران/ «جنگ روانی» است

واکنش احمدی نژاد به دلایل رد صلاحیتش در انتخابات

استخدام آژانس رضوی واقع در بلوار وحدت مشهد

اعزام نخستین گروه از قاریان ایرانی به سرزمین وحی

استخدام منشی آقا با تجربه مسلط به آفیس و زبان انگلیسی

استخدام کارشناس نساجی در یک شرکت معتبر در تهران

فضای مجازی دو قطبی شد

رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد مجلس در گفت وگو با فارس: قرار بر انتشار لیست متخلفین واردات خودرو بود نه ارسال محرمانه به رییس جمهور

ضرورت یکپارچه نگری در طرح های بازآفرینی شهری

احتمال رفع فیلتر تلگرام

تسنیم و فارس با افتخار آرم سپاه را نصب کنند

تسنیم و فارس با افتخار آرم سپاه را نصب کنند

انضباط شهری در بازار تجریش

موسیقی عاشیق ها امشب در برج میلاد

دولت همچنان مصمم پای وعده های دوران انتخابات ایستاده است

رییس کل دادگستری استان تهران عنوان کرد لزوم عمل گرایی در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر

خط تولید موشک هوا به هوای فکور افتتاح شد

چوپان ها پیمانکار آسفالت در بندرعباس شده اند

ورود زائران خانه خدا به مدینه

وداع با استاد اخلاق

آغاز ثبت نام دور جدید حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان

همایش ملی زعفران در تربت حیدریه برگزار می شود

بدرقه ناوگروه ناوگان شمال نیروی دریایی به جمهوری آذربایجان‎

روحانی: افزایش هماهنگی دولت و مجلس ضروری است

منتظر تصمیم نظام درباره بسته پیشنهادی اروپا هستیم/مذاکرات ادامه دارد

استخدام شرکت رایا نیروی پایش کهن پارسیان

استخدام جوشکار و مونتاژکار ماهر در یک شرکت صنعتی معتبر

کسب و کار دختر مهاجر 40 ساله در قلب کوهستان شگفتی ساز شد

استخدام کارگر ماهر آقا آشنا به پیتزا و ساندویچ در فست فود

استخدام حسابدار مجرب با حقوق مکفی در یک شرکت

استخدام 2 نفر تراکت پخش کن در منطقه سلسبیلِ تهران

جشواره هنر مقاومت با شکل جدیدی وارد میدان می شود

استخدام کارگر ماهر آقا در فروشگاه آبمیوه بستنی

حکم تعظیم در برابر حرم معصومین و امام زادگان (علیهم السلام)

تصاویر/ دومین نشست مدیران میانی واحدهای ستادی حوزه

رییس جدید اداره اوقاف و امور خیریه اهر معرفی شد

ادغام تمام بانک های نظامی در یک بانک دولتی

وزارت بهداشت با کمبود داروهای بیماران خاص مواجه است

وصول گزارشاتی به کمیسیون آموزش درباره تخلف برخی مدارس دولتی

"فرار مالیاتی دارندگان کارت های بازرگانی" برابر است با "یک سال کار عمرانی کشور"

احتمال تحویل هواپیما به ایران با تحولات در مجلس آمریکا

گره گشوده ز کارم به طرفه العینی/ به نام پاک جوادش چو داده ام قسمش

بازدید محسن هاشمی از خبرگزاری ایلنا

امیر دریادار سیاری : مجاهدت های ارتش در دفاع مقدس موجب توقف دشمن بعثی شد

ملاقات نماینده «انجمن تاکسیرانان استان تهران» با مقام های سیاسی-امنیتی/«به شدت در مضیقه هستیم»

طناب دار دور گردن اعدامی انداخته شد اما او زنده ماند!

نماینده پارلمان سوریه: بازگشت ادلب به آغوش دمشق مانند درعا و قنیطره برق آسا خواهد بود

رنگ هایی که آرامش را به خانه تان هدیه می دهد

محمد دانشور دوچرخه سوار خراسانی به کشور چین اعزام شد

جلسات شورای اقتصاد و فرماندهی اقتصاد مقاومتی

فرمانده اسبق سپاه به توییت گستاخانه ترامپ پاسخ داد

تلاش پلیس در راه تامین امنیت اعتقادی، ایثارگونه و جهادی است

پیام تبریک رییس اتاق اصناف شهرستان بابل بمناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت باسعادت حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع)

ضرورت یکپارچه نگری در طرح های بازآفرینی شهری

کمک هزینه مدرسه؛اجباری یا اختیاری

استخدام دو رده شغلی در شرکت فراشار

استخدام آرایشگر حرفه ای و مبتدی آقا در تهران

استخدام کارگر ساده خدماتی جهت رستورانی واقع در تهران

استخدام کمک حسابدار خانم در محدوده خیام شمالی مشهد

استخدام شرکت کامپیوتری سینا تراشه در شیراز

استخدام چهار رده شغلی در رستوران شهرام

اولین واکنش وزیر دفاع به سخنان ترامپ + عکس

استخدام راننده آقا آشنا به قطعات ماشین در فارس

استخدام مرکز تخصصی اپیلاسیون در یوسف آباد تهران

استخدام تعدادی مونتاژکار ماهر mdf در فارس

رفعِ قطع برق درسیرچ

استخدام ناخن کار و شینیون کار حرفه ای در تهران

ارزیابی تریتا پارسی از توییت خطرناک ترامپ علیه ایران

استخدام فروشنده آقا در فروشگاه پوشاک مردانه

« حکمرانی داده؛ ضرورت بقا در عصر دیجیتال »

« حکمرانی داده؛ ضرورت بقا در عصر دیجیتال »