مطالب مرتبط:
آسیب های اجتماعی شادابی را از جامعه ایران گرفته است
تخصیص بودجه های میلیاردی چاره آسیب های اجتماعی نیست
تخصیص بودجه های میلیاردی چاره آسیب های اجتماعی نیست
تخصیص بودجه های میلیاردی چاره آسیب های اجتماعی نیست
حسنعلی فرجی سبکبار، بهزاد نادی، محمد رضایی نریمیسا واکنش رفتاری شهروندان به آسیب شناسی اجتماعی در مواجه با بحرانهای طبیعی و پهنه بندی شهر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 31 خرداد 1397 ساعت 13:122018-06-21پزشكي

آسیب های اجتماعی شادابی را از جامعه ایران گرفته است


سومین همایش ملی آسیب های اجتماعی ایران پس از 6 سال درموضوعات آسیب های خانواده، جامعه زنان، شهری و سکونتگاهی، کودکان، نوجوانان، - جوانان، سالمندان، حوزه سلامت اجتماعی و روانی و بزهکاری، جرم و جنایت و اعتیاد دیروز در سالن ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایران ، در این همایش دو روزه که در آن نشست های تخصصی همچون مسائل و آسیب های اجتماعی زنان، نقد و ارزیابی سیاستگذاری در حوزه آسیب های اجتماعی، سلامت روانی و اجتماعی، مسائل و آسیب های اقتصادی، آسیب های حوزه خانواده، آسیب ها و مسائل جمعیتی، آسیب های شهری، همچنین نشست تخصصی رسانه ها، فضای مجازی و آسیب های اجتماعی برگزار می شود، حسین سراج زاده رییس انجمن جامعه شناسی ایران با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل و آسیب های اجتماعی در سال های اخیر افزایش یافته است گفت: آمارها نشان می دهد، امروز برخی از مسائل اجتماعی مثل خودکشی و طلاق روند رو به رشد داشته و برخی مسائل اجتماعی دیگر مثل ترافیک و فساد مزمن و ماندگار ، شادابی را از جامعه ایران گرفته است.

وی افزود: از طرفی برخی از مسائل اجتماعی هم مثل قانون گریزی، آلودگی هوا و خشکی سرزمین به مرزهای بحران تبدیل و در واقع به ابرچالش مبدل شده است که باید به صورت جدی به آنها پرداخته شود.

رییس انجمن جامعه شناسی ایران با بیان اینکه برخی از مسائل و آسیب های اجتماعی نیز به صورت نامتعارف مثل آزارجنسی درمدارس تهران یا آزار دختران در سیستان و بلوچستان در جامعه ظهور پیدا کرده است بیان داشت: این اتفاقات نشان می دهد که در حال حاضر به صورت نابهنجار با این نوع مسائل و آسیب های اجتماعی مواجه هستیم.

سراج زاده با تأکید بر اینکه اگرچه در دو سال گذشته در بالاترین سطوح حکومتی توجه به مسائل اجتماعی ایران انجام شده است، خاطرنشان کرد: اگر این توجه همراه با شناخت و رویکرد نباشد فقط منجر به شکل گیری دستگاه های موازی و اتلاف منابع مالی و انسانی خواهد شد.

به اعتقاد این جامعه شناس، برای رفع مسائل اجتماعی همکاری بین دانشگاه، نهاد قدرت و حوزه عمومی ضرورت دارد چون اگر بین این سه حوزه رابطه شکل نگیرد نتیجه ای نیز حاصل نخواهد شد.

وی تأکید کرد: برای ایجاد این رابطه باید تغییرات در رویکردها ایجاد شود در غیر این صورت انباشت مسائل حل نشده اجتماعی در جامعه را شاهد خواهیم بود که جامعه را درگیر مسائل حل نشده خواهد کرد.

وی در بخشی از سخنانش یاد و خاطره دکتر امین قانعی راد جامعه شناس را گرامی داشت و افزود: دکتر قانعی راد جامعه شناسی بود که همواره معتقد به ارتباط در دانشگاه، نهاد قدرت و نهادهای عمومی بود.

سراج زاده در ادامه همچنین به دستگیری برخی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی در حوادث دی ماه سال گذشته اشاره کرد و از مسئولان قضایی خواست تا در احکام این دانشجویان تجدیدنظر و تخفیف داده شود.

هزینه های بالا اما بی نتیجهدر ادامه این همایــــــــــــش احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر با اشاره به اینکه دکتر محمد امین قانعی راد همواره به آلام و دردهای مردم می اندیشید و تلاش می کرد تا این دردها را کاهش دهد گفت: تاکنون ما برای کاهش آسیب های اجتماعی از نظر بودجه و اعتبارات کمبودی نداشتیم و به نظر می رسد افزایش اعتبارات نیز مسائل اجتماعی را حل نمی کند.

کمبود ما تنها داشتن یک نظریه پیرامون مسائل اجتماعی است در واقع می توان گفت که امروز متأسفانه جنبه نرم افزاری غایب و نگاه سخت افزاری غالب است.

وی افزود: در برنامه پنجساله دوم شهرداری تهران، 32 بند و تبصره به مهار و کاهش آسیب های اجتماعی اختصاص یافته است.

علاوه بر آن میزان اعتبارات مصوب برای کاهش آسیب اجتماعی در چهار سال گذشته بالغ بر 374 میلیارد تومان بوده است که اگر بودجه نهادها و سازمان ها را هم در نظر بگیریم این ارقام نجومی می شود، این در حالی است که هیچ گزارشی که نشان دهنده توقف یا کاهش آسیب اجتماعی باشد، نداریم.

بنابراین مشکل، اعتبارات و بودجه نیست بلکه فعالیت ها کارآمد نبوده است.

به گفته وی، گاهی اقدامات دستگاه ها نتیجه عکس می دهد و دخالت دستگاه ها نه تنها به کاهش آسیب های اجتماعی منجر نمی شود بلکه آن را افزایش می دهد چرا که برنامه و تحلیل ندارند.

مثلاً تغییراتی که در دروازه غار تهران انجام شد و هزینه های بسیاری برای یکپارچه کردن فضاهای سبز آن انجام شد اما این فضاها نه تنها به مردم منطقه کمک نکرد بلکه به پایگاهی برای گسترش آسیب اجتماعی تبدیل شد.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه با طرح این سؤال که آیا امید به آینده در حال از دست رفتن است؟ گفت: این پرسشی است که امروز در تهران و کلانشهرها با آن مواجه هستیم.

پیمایش ها از سال 53 به بعد بیانگر این است که در آن سال ها مهم ترین عامل خوشبختی، ارزش های متعالی مانند نیکی کردن به دیگران بوده است اما پیمایش های بعدی پول و ثروت را باعث خوشبختی می داند.

این مسأله چیزی نیست که در بین مردم وجود داشته باشد، بلکه دولتمردان هم با چنین نگرشی مواجه هستند.

همان طور که می بینیم الان مهم ترین دغدغه شهرداری پول است و اگر بپرسیم چطور می خواهید این پول را هزینه کنید، کسی چیزی نمی داند.

مسجد جامعی با اشاره به اینکه امروز خطرات و آسیب های زیادی تهران را علاوه بر آلودگی هوای آن تهدید می کند گفت: متأسفانه مسأله اجتماعی به مسأله حسابداری تبدیل شده است وهمه چیز را در حوزه اجتماعی با حساب و کتاب و اقتصادی نگاه می کنیم و الگویی برای مدیریت شهر و ساختار اجتماعی نداریم، این در حالی است که باید نگاه اجتماعی و فرهنگی در مدیریت شهری وجود داشته و مسأله اجتماعی به صورت جدی و مسأله حسابداری به صورت فرعی دیده شود.

عمق آسیب ها بیشتر در حوزه زنان و خانواده استملیحه شیانی رییس مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران نیز با اشاره به اینکه عمق آسیب ها بیشتر در حوزه زنان و خانواده است گفت: برخی از آسیب ها تولیدکننده آسیب های دیگر هستند و با خود مشکلات دیگری مانند فقر و بیکاری را به دنبال دارند؛ موضوعی که در چکیده بسیاری از مقالات ارائه شده به این همایش بر آن تأکید شده است.

به گفته وی، آسیب ها به صورت زنجیره ای در جامعه رخ می دهند که به هر کدام باید توجه خاص شود و برنامه ریزی های ویژه ای با نگاه جامعه شناسی برای آنها طراحی شود و مورد تحلیل قرار گیرد.

20 ویژ گی در رهیافت پیشنهادی برای پژوهش مسائل اجتماعیمسعود چلبی جامعه شناس واستاد دانشگاه نیز در این همایش درباره یک رهیافت پیشنهادی برای پژوهش مسائل اجتماعی در سطح ملی گفت: 20 ویژگی و نکته درباره این رهیافت وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: 6 ساختار مثل ساختار نهادی و قواعد، ساختارهای رابطه ای و شبکه های اجتماعی، ساختار توزیعی که انواع زیادی دارد و ساختار منابع مالی و تکنولوژی وجود دارد که در جوامع امروزی مطرح ولی کمتر به آنها توجه شده است.

وی به مسائل و چالش ها در حوزه های مختلف اشاره کرد و بیان داشت: در حوزه اقتصاد مسائلی مثل فقر، بیکاری، استفاده از کار کودکان و.

، در حوزه سیاست مسائلی مثل فساد اداری به صورت مزمن، قانون شکنی و قانون گریزی و در حوزه اجتماعی هم افزایش بی رویه طلاق، اعتیاد، کودک آزاری و.

به عنوان مهم ترین مسأله و چالش مطرح هستند که باید به آنها توجه ویژه شود.

هادی خانیکی: قانعی راد تمام نشده بلکه شروع شده استهادی خانیکی مدیرگروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در این همایش یاد و خاطره محمد امین قانعی راد را گرامی داشت و گفت: مرحوم قانعی راد نه به عنوان یک فرد بلکه به عنوان یک روش برای ما افق هایی را گشود.

وی افزود: تأکید او بر احیای جامعه و پیدا کردن نسخه شفابخشی در خود جامعه برای مواجهه با آسیب های اجتماعی بود.

او بیان داشت: وقتی بحث بر سر تقدیر از نهادهای مدنی بود مرحوم قانعی راد به تقدیر از نهادهای مدنی تأکید می کرد که در شناخت علمی آسیب های اجتماعی مؤثر هستند.

وی گفت: با توجه به اعتبار قانعی راد، این روزها نوعی حیات مدنی و علمی خلق شد که کمتر چنین فضای علمی و رسانه ای به اعتبار کسی خلق می شود.

به اعتقاد این استاد دانشگاه، امروز در فضایی قرار گرفتیم که به اعتبار قانعی راد حرف هایی شنیده می شود و رسانه ها به شخصیت و دغدغه ایشان می پردازند.

وی با بیان اینکه قانعی راد تمام نشده بلکه شروع شده است گفت: در این فضا بهتر است دوستان، شاگردان و همکاران ایشان این مقوله را جدی بگیرند و از فرصتی که در جامعه شناسی پیش آمده به حوزه عمومی ورود کنند و آن را مغتنم بشمارند.

چراکه کمتر فرصتی پیش می آید که دانش وارد حوزه عمومی شود و این یکی از دغدغه های اصلی مرحوم بود.

خانیکی با تأکید بر اینکه باید جامعه در برابر آسیب ها حساس، توانا و فعال شود افزود: امید را می شود خلق کرد به شرط آنکه وارد جامعه شد و آن را کشف و خلق کرد.

وی خاطرنشان ساخت: از این پس با توجه به ضرورت های پیش رو ما با میراث قانعی راد مواجه هستیم نه با فقدان او و معتقدم که تداوم جامعه ایرانی، جامعه شناسی را براساس آنچه که قانعی راد عمل کرد دنبال کند.

باید حضور زنده قانعی راد را با گفت و گوی انتقادی حفظ کنیمسارا مزینانی شریعتی جامعه شناس و استاد دانشگاه در ادامه این همایش با انتقاد از تصویر ارائه شده درباره قانعی راد گفت: او چهره ای ناهمنوا بود؛ هم با سه حوزه دانشگاه و دولت و جامعه روشنفکری و هم با چهار جریان جامعه شناسی.

وی افزود: در این چند روز با چهره جدیدی از او آشنا شدم که نمی شناختم زیرا ردیف اول و دوم مراسم چهره های سیاسی بودند و با انبوهی از تسلیت ها مواجه شدیم و حتی جامعه شناسانی که پشت تریبون آمدند، حضور این چهره ها را پررنگ کردند؛ مگر ممکن است که همه موافق اندیشمند باشند؟ وی بیان داشت: ما باید حضور زنده ایشان را با گفت و گوی انتقادی حفظ کنیم.

او توجیه گر نبود و هیچوقت نگاه انتقادی و طنز تلخش را رها نکرد و عضو هیأت علمی هیچ دانشگاهی نشد و با وجود اینکه شنیده می شد او گزینه وزارت علوم است، خوشبختانه هیچ مقام سیاسی را نپذیرفت و همواره تلاش کرد تا روح جامعه شناسی را به آن بازگرداند.


کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - اجتماعی - جامعه - ایران - صورت - سیستان و بلوچستان - سلامت - دانشگاه - دانشگاه تهران - برگزار - نشان - علوم اجتماعی - سلامت روانی - همایش - تهران - رابطه - سلامت نیوز - آلودگی هوا - فضای مجازی - بالاترین - دکتر - آزارجنسی - بلوچستان - سراج - زاده - ماندگار - آلودگی - اعتیاد - افزایش - سیستان

آخرین اخبار سرویس:
ترفندهای سریع برای کاهش فشار خون

لیزر موهای زائد سرطان زا نیست

تهدید ذخایر خونی با قطع برق در خراسان رضوی

مشکلی در تأمین داروی «والزارتان» وجود ندارد

تولید داروی درمان پارکینسون با استفاده از آنزیم

پسری که به ناچار مثل سگ زندگی می کند

تصورات اشتباه درباره «حساسیت پوستی»

تهدید ذخایر خونی با قطع برق در خراسان رضوی

محافظت از حیوانات در برابر ویروس ها با آنتی بادی ابولا

دخترافغانی خودش را از خودرو پسر پرت کرد

بهترین ورزش ها برای بیمارانی که سکته کرده اند

سرجیو مارکیونه از مدیر عاملی فیات کرایسلر استعفا داد

چقدر مراقب خودتان هستید؟

ساده ترین راه برای شناسایی یک فرد دروغگو

21 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان

اولین جلسه شورای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در سال 97

تولید داروی درمان پارکینسون با استفاده از آنزیم

هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می پردازد؟

انتشار دفترچه سئوالات آزمون علوم آزمایشگاهی و پیش کارورزی

هشدار های قبل از سکته قلبی

این معجون به از بین بردن چربی شکم کمک می کند

4 فایده مهم دوچرخه سواری برای سلامتی/ تلخی دهان نشانه چیست؟/ این غذا ها را به هیچ وجه دوباره گرم نکنید

ارتباط تعداد فرزندان با ابتلای به زوال عقل در پیری

نوشابه های گازدار عامل اصلی ابتلا به سرطان

مارکیونه از مدیر عاملی فیات کرایسلر استعفا داد

این 10 گیاه شفابخش را امتحان کنید

تاثیر فضای سبز شهری در کاهش افسردگی

نمی توانیم بگوییم آب شرب خوزستان کاملا سالم است

هلو بخورید تا سالم و زیبا شوید

بهترین ورزش ها برای بیمارانی که سکته کرده اند

لزوم برخورد قاطع با احتکار کنندگان و کم فروشان دارو

تصاویر/ چهره باورنکردنی یک نوزاد شش ماهه

ساده ترین راه برای شناسایی یک فرد دروغگو

کاهش افسردگی در پی گسترش فضای سبز شهری

تفاهم نامه همکاری بین بهزیستی وهلال احمر استان

غذاهایی که نباید دوباره گرم شوند

این بیماری علت بوی بد دهان شماست

بیماری های قلبی و عروقی افزایش یافته چون دولت به برندهای سوسیس و کالباس اجازه فعالیت می دهد/وزارت بهداشت منتقدان خود را جاهل، جاسوس و خائن خطاب می کند

درمان عفونت های شدید با ساده ترین روش

علت احساس تلخی در دهان چیست؟

پنل روشنایی ضدعفونی کننده ایرانی، دستاورد یک شرکت دانش بنیان

معضل فقر بهداشت در بین دانش آموزان دبستانیِ انگلیس

خواص میوه هلو برای درمان بیماری ها

خواص عسل شبدر و ارزش غذایی آن

روزنامه نگار برنده پولیتزر درگذشت

وزیر اطلاعات: هر بیماری را به اتاق عمل نمیفرستیم

آذربایجان شرقی می‎تواند جزو استان‎های پیشرو در تولید گیاهان دارویی باشد

بیماری آلودگی میکروبی آب آشامیدنی در نوشهر کنترل شد

«خمیردندان های سفیدکننده« احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد

درمان های مکمل سرطان، خطر مرگ زودرس را افزایش می دهند

کاهش 40 درصدی سرطان پوست با مصرف کرم ضد آفتاب

خسارت سوسک ریشه خوار نیشکر به مزارع خوزستان

خشکسالی مصونیت غذایی 4 میلیون نفر در "افغانستان" را به خطر انداخته است

چند قانون بهداشتی که آقایان برای جذابیت بیشتر باید رعایت کنند!

زیبایی پوست و مو با طب سنتی

خواص درمانی روغن زنجبیل

زن جذاب و جذابیت زنانه: ویژگی های ظاهری زنان که مردان را شیفته خود می سازند

آیا مصرف مولتی ویتامین ها تاثیری بر سلامت قلب دارند؟

بیماری آلودگی میکروبی آب آشامیدنی در نوشهر کنترل شد

انجام 808 عمل جراحی در بیمارستان تامین اجتماعی بجنورد

وضعیت زندگی ساکنین روستای زرده شهرستان دالاهو

15 غذا که به تامین آب بدن کمک می کنند

هشدار به مدیرانی که 40 سال خوردن و خوابیدن!

تاثیر خواب مناسب برای سلامتی

علائم سرطان تخمدان چیست؟ + علت، راه های تشخیص و درمان آن

خواص لوبیا سفید/ مضرات لوبیا سفید / خواص لوبیا سفید برای دیابت / خواص لوبیا سفید در بارداری

اهدای اعضای بدن جوان ایذه ای به سه بیمار نیازمند جان دوباره بخشید

تلخی دهان نشانه چیست؟

روزانه بیش از یک میلیارد تومان صرف درمان مستقیم و غیرمستقیم می شود

مکمل فروشی متخلف پلمپ شد

شناسایی منفعت نوشابه گازدار برای سرطان روده

کودکان عقب مانده / رشد ذهنی کُند اما دنیای رنگارنگ

منابع گیاهی حاوی آهن

رنگ ادرار اسراری مهم از درونتان را فاش میکند!

فواید دوچرخه سواری برای سلامت

احساس تلخی دهان از چه می باشد ؟

عضو هیأت علمی مرکز مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد ایران دومین کشور دنیا در اجرای بزرگترین درمان اعتیاد

تاثیر فضای سبز شهری در کاهش افسردگی

بهترین ورزش ها برای بیمارانی که سکته کرده اند

تاثیر فضای سبز شهری در کاهش افسردگی

بهره برداری از خانه بهداشت روستای جوبریز دربخش مارگون

تلخی دهان نشانه چیست؟

هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می پردازد؟ + وظایف بیمه های تکمیلی

در سه دهه گذشته رخ داد؛ رتبه یک دانشجوبان آمریکایی در استفاده از ماری جوآنا

نوشیدنی هایی از جنس ویتامین C

راه های ساده برای پرپشت کردن ابروها

مشکلی در تأمین داروی «والزارتان» وجود ندارد/ هیچ داروی چینی به کشور وارد نمی شود

درمان خانگی تنبلی روده ها

رابطه مزاج و انواع سرگیجه

به اسم استاد و به دست دستیار/ دانستن حق بیمار است

توزیع نامناسب خدمات دندانپزشکی در کشور

شناسایی منفعت نوشابه گازدار برای سرطان روده

علل و درمان انزال رتروگراد

لجن درمانی در دریاچه ارومیه

تلخی دهان نشانه چیست؟

تاثیر فوق العاده سیب زمینی برای زیبایی و جوانی پوست

هماهنگی در سطح دانشگاه ها و هم افزایی در اجرای تجارب موفق و هم اندیشی در حل مشکلات مهمترین هدف برگزاری هجدهمین نشست منطقه 4 معاونت های غذا و دارو در اهواز

بهترین اسموتی های تابستانه با گیلاس

علائم و روش های درمان «اختلالِ بازی»

6 قضاوتی که دیگران در نگاه اول درباره ما می کنند

آسیب های اجتماعی شادابی را از جامعه ایران گرفته است

آسیب های اجتماعی شادابی را از جامعه ایران گرفته است