مطالب مرتبط:
خط و نشان کریم انصاری فرد برای هم گروهی ها
بررسی های موسسه استرالیایی نشان داد غرب آسیا و شمال آفریقا ناامن ترین مناطق جهان شناخته شدند
چراغ سبزی که بمب جذاب نقل و انتقالات به "استقلال" نشان نداد
رنار: مراکش نشان داد که اهل فوتبال بازی کردن است
رنار: مراکش نشان داد که فوتبال بازی می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 31 خرداد 1397 ساعت 10:552018-06-21بين الملل

کودکان بی نشان


ایرنا - روزنامه قانون امروز- پنجشنبه - در گزارشی با عنوان «کودکان بی نشان» به موضوع تولد هفته ای 10 نوزاد بی هویت در بیمارستان های تهران و مشکلات آنان پرداخته است.

- تهران - ایرنا - روزنامه قانون امروز- پنجشنبه - در گزارشی با عنوان کودکان بی نشان به موضوع تولد هفته ای 10 نوزاد بی هویت در بیمارستان های تهران و مشکلات آنان پرداخته است.

کودکان بدون شناسنامه محکومند تاوان بی هویت بودن را با محرومیت از حقوق اولیه خود بپردازندطبق قوانین، اعطای تابعیت از طرق پدر است.

پس کودکان حاصل ازدواج مادر ایرانی با پدر خارجی سال هاست با مشکل بی هویت بودن روزگار می گذرانند و برخی از این کودکان از مادرانی متولد می شوند که از سر فقر و نداری کودک خود را سر راه می گذارند.

بی هویت بودن می تواند عامل ارتکاب جرم و آسیب های اجتماعی باشد هرچند که این کودکان از تمامی خدمات عمومی و قانونی، از آموزشی گرفته تا پزشکی محروم هستند.

نیاز به استفاده از خدمات شهروندی و اجتماعی و حق برخورداری از تحصیل از مهمترین مواردی است که قانون اساسی نیز به نسبت به آن تاکید دارد.

کودکان بی هویت یکی از معضلات جامعه امروز هستند؛ کودکانی که به دلایل مختلف از داشتن شناسنامه و اسناد هویتی محرومند و این محرومیت به معنای بی بهره بودن آن ها از اساسی ترین حقوق شهروندی است.

این کودکان که ناخواسته وارد این بازی شده اند و محکومند تاوان بی هویت بودن را با محرومیت از حقوق اولیه خود بپردازند زیرا شناسنامه و اسناد سجلی مهم ترین مدرکی است که هویت افراد را معرفی می کند و به عبارت دیگر از مقدماتی ترین حقوق شهروندی به شمار می رود اما متاسفانه کودکان و افراد زیادی در کشور به علت نداشتن شناسنامه سال هاست از حقوق شهروندی و خدمات عمومی و دولتی بی بهره هستند.

این در حالی است که معاون اجتماعی و سیاسی استاندار تهران از ثبت هفته ای 10 نوزاد بی هویت در بیمارستان های تهران خبر داده و گفته است: این نوزادان با مشکل دریافت شناسنامه مواجه هستند زیرا اغلب مادران این نوزادان، مدرک قانونی از جمله شناسنامه و کارت ملی ندارند و اظهارات آنان در مورد مشخصات سجلی خودشان نیز قابل استناد نیست و اغلب اطلاعاتی که ارایه می دهند، غلط است.

براساس سخنان معاون اجتماعی و سیاسی استاندار تهران، هفته ای 10 نوزاد بدون هویت فقط در بیمارستان های شهر تهران به دنیا می آیند که در طول یک ماه این میزان به 40 نوزاد می رسد اما این فقط آماری است که از بیمارستان های شهر تهران ارائه شده؛ حال این سوال مطرح است وضعیت در سایر شهرها چگونه است؟ در این زمینه نکته ای که نمی توان از نظر دورداشت؛ اینکه برخی زنان معتاد به دلیل اینکه پس از زایمان نوزادشان از آن ها گرفته می شود به بیمارستان مراجعه نکرده و نوزاد خود را در خانه به دنیا می آورند که این کودکان را نیز باید به این آمار اضافه کرد.

پیدایش معضل کودکان بی هویت معلول علت های زیادی است.

برخی از این کودکان، حاصل روابط نامشروع بوده که در این میان زنان و مردان معتاد و کارتن خواب سهم بزرگی از متولد شدن این نوزادان دارند؛ کودکانی که غالبا معتاد به دنیا می آیند و به واسطه داشتن چنین پدر و مادری از حقوق اولیه خود محروم می شوند و با مشکلات عدیده ای دست وپنجه نرم می کنند.

برخی نیز حاصل ازدواج موقت والدینی هستند که به هردلیلی از ثبت ازدواج موقت خود سر باز می زنند و با وجود تاکید قانون مبنی بر ثبت ازدواج پس از باردار شدن اما به تکلیف قانونی خود عمل نکرده و مسبب تولد کودکی بدون هویت می شوند.

حاصل ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجیاما در مورادی نیز این کودکان حاصل ازدواج زن ایرانی با اتباع خارجی هستند زیرا قوانین ایران حق اعطای تابعیت را فقط به پدران ایرانی داده و مادران ایرانی چنین حقی در این خصوص ندارند.

در این زمینه در ماده 976 قانون مدنی مقرر شده است؛ اشخاص ذیل تبعه ایران محسوب می شوند: بند 5- کسانی که در ایران از پدری که تبعه خارجه است به وجود آمده و بلافاصله پس از رسیدن به سن 18 سال تمام لااقل یک سال دیگر در ایران اقامت کرده باشد والا قبول شدن آن ها به تابعیت ایران بر طبق مقرراتی خواهد بود که مطابق قانون برای تحصیل تابعیت ایران مقرر است .

به عبارت دیگر باید گفت قانون مدنی برای اعطای تابعیت تولدی، سیستم اصلی خون با نسب پدری را به رسمیت شناخته است.

عدم پذیرش نسب مادری بر اساس مصالح ملی بوده است، چرا که عده ای از زنان ایرانی در نتیجه شرایط فرهنگی، اقتصادی واجتماعی به آسانی بامردان خارجی ازدواج می کنند که هرچند این ازدواج ها به صورت شرعی انجام می شوند اما در بسیاری از موارد غیررسمی بوده و به صورت قانونی ثبت نمی شوند که متاسفانه ازدواج شرعی و غیررسمی مشکلاتی را هم برای پدران و مادران و هم برای فرزندان آن ها به همراه خواهد داشت.

برخی از این کودکان نیز از مادرانی متولد می شوند که از سر فقر و نداری کودک خود را سر راه می گذارند و معضل بی هویت بودن را بر این کودکان تحمیل می کنند.

لزوم شناسایی علت بروز این معضلرسول خضری نماینده مجلس، تولد کودکان بی هویت را یکی از معضلات و آسیب های اجتماعی جدی کشور دانسته و در این زمینه گفت: وزارت کشور، تعاون، سازمان بهزیستی و سایر وزارتخانه ها باید نسبت به ریشه یابی آسیب های اجتماعی اقدام و با شناسایی علت ها با آسیب ها مبارزه و استراتژی راهبردی برای مقابله با آن ها تعیین کنند.

خضری با بیان اینکه افزایش سن ازدواج در بروز روابط نامشروع، ازدواج های سفید و تولد کودکان بی هویت موثر است، تصریح کرد: 12 میلیون جوان مجرد در سن ازدواج داریم که تعدادی هرچند بسیار کم به ازدواج سفید و روابط نامشروع روی می آورند که حاصل چنین روابطی تولد کودکان بی هویت است.

به طور قطع بیکاری و مسائل اقتصادی در کشیده شدن جوانان به سمت فساد اخلاقی و مواد مخدر بسیار موثر است.

ازدواج سفید اژده ای است که در سال های اخیر مطرح شده و به دنبال آن، زن و مرد بدون عقد و ازدواج شرعی باهم زندگی و روابط زناشویی خود را آغاز می کنند.

این مد ل سبک زند گی به دلیل اینکه د ر هیچ یک از نهاد های د ولتی یا سازمان های د ینی به ثبت نمی رسد ، پد ید ه ای نه شرعی، نه عرفی، نه قانونی و نه سفید است، ابتد ا و انتهایی هم ند اشته و د ارای آسیب های روانی، اجتماعی، اقتصاد ی فراوانی د ر جامعه بوده و می تواند عاملی در تولد کودکان بدون هویت باشد.

بی هویتی عاملی برای ارتکاب جرم استبه گفته کارشناسان، بی هویتی می تواند عامل ارتکاب جرم و آسیب های اجتماعی باشد و بر اساس آمارها بیش از یک میلیون فرد بی هویت در کشور وجود دارد.

نداشتن شناسنامه مشکلات ریز و درشت بسیاری برای کودکان ایجاد می کند که بدون شک، بی توجهی به این مساله می تواند سبب وارد شدن آسیب های اجتماعی به افراد در دوران بزرگسالی شود و در مواردی نیز او را تبدیل به بزهکار می کند.

این کودکان از تمامی خدمات عمومی و قانونی محروم هستند؛ از آموزشی گرفته تا پزشکی و به دلیل نداشتن تحصیلات اغلب آن ها یا به دستفروشی مشغول هستند یا اینکه از راه خرده فروشی مواد مخدر درآمد کسب می کنند.

نیاز به استفاده از خدمات شهروندی و اجتماعی و حق برخورداری از تحصیل از مهمترین مواردی است که قانون اساسی نسبت به آن تاکید داشته است این در حالی است که هیچ دانش آموزی بدون داشتن شناسنامه و هویت مشخص نمی تواند از خدمات آموزش و پرورش کشور استفاده کند.

مساله دیگری که نداشتن هویت و شناسنامه برای کودکان و بزرگسالان به همراه دارد احساس عدم تعلق به محیط و سرزمین و در نهایت نیز سرخوردگی است و همین امر سبب شده تا بسیاری از موارد بزهکاری در حاشیه شهرها و در میان این افراد دیده شود .

هرچند در این سال ها مشکل تحصیل این کودکان مورد توجه قرار گرفته اما مشکلات حوزه درمان آن ها هنوز حل نشده و نیاز است دولت، وزارت کشور و وزارت بهداشت برای حمایت از این کودکان تمهیدات لازم را اتخاذ کنند.

در خاتمه باید گفت که براساس آمارها حدود یک میلیون کودک بدون هویت در کشور زندگی می کنند در حالی که از حقوق اولیه خود محروم هستند.

نباید فراموش کنیم این کودکان حق زندگی کردن دارند؛ کودکی که از آغاز زندگی از این حقوق محروم می شود دچار سرخوردگی شده و می تواند برای جامعه خطرناک باشد.

پس لازم است در این زمینه نهادهای متولی اقدامات لازم برای بازگرداندن هویت به این کودکان را مورد توجه قرار دهند.

اعطای تابعیت از طرق مادر و به عبارت دیگر تعیین تکلیف کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می تواند گامی در جهت هویت دار کردن این کودکان باشد.

لایحه ای که مدت های زیادی در مجلس بلاتکلیف مانده و خبری از تصویب آن نیست.

نباید فراموش کنیم سال هاست کشور ما میزبان مهاجران زیادی از جمله اتباع افغان بوده است که لازم بود پس از اینکه در های کشور به روی این افراد گشوده شد تمهیداتی در این زمینه اتخاذ می شد تا امروز با این حجم از مشکلات مواجه نبودیم نه اینکه سال ها از ورود این افراد به کشور بگذرد اما هنوز شاهد کودکانی باشیم که فقط انتظار دارند به عنوان شهروند جامعه ای تلقی شوند که در آن زندگی می کنند و دغدغه ابتدایی ترین حقوق خویش را نداشته باشند.


کلید واژه ها: کودکان - شناسنامه - کودک - بیمارستان - هویت - تهران - نوزاد - حقوق شهروندی - اجتماعی - استاندار تهران - محروم - قانون - معاون اجتماعی - محرومیت - حقوق - شهر تهران - مشکل - استاندار - امروز - آسیب های اجتماعی - روزنامه - نوزادان - بدون شناسنامه - مادر - مشکلات - تولد - نشان - قانون اساسی - سیاسی - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
امتناع آمریکا از صدور روادید برای هیئت فلسطینی

روزنامه های پنجشنبه 28 تیر 97

دستگیری 29 عامل اقدامات تروریستی در پاکستان

روسیه: حضور ایران در سوریه قانونی است

ترامپ: رییس جمهوری سخت گیرتر از من در قبال روسیه وجود ندارد

روزنامه های اقتصادی پنجشنبه 28 تیر 97

آخرین تحولات آمریکا

محاصره شدگان فوعه و کفریا پس از چهار سال رهایی یافتند

روزنامه های ورزشی پنجشنبه 28 تیر 97

نبرد سِدر و ستاره/16 نویسنده اسراییلی: نصرالله شبحی از کابوس ها

الحوثی: رسیدن پهپهاد به ریاض پیروزی مهمی در جنگ سایبری است

آمریکا ماندلا را تهدیدی کمونیستی می دانست

تقلب ستاد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

دولت سوریه کنترل عفرین را به دست خواهد گرفت

مصطفی اسلامی ظهور یک نیروی بزرگ منطقه ای در پس جنگ سی و سه روزه

جعفر قنادباشی واکاوی اهداف صهیونیستها از تهدید مقاومت فلسطین به جنگ تمام عیار

چین و روسیه متحدین راهبردی ایران

حمله اروپا به پایگاه اینترنتی آمریکا

مسکو: سوریه نباید تجزیه شود

انتقاد اوباما از ترامپ و رهبران عوام فریب

همبستگی تعطیل شد

تغییر قدرت زود هنگام در سوریه منتفی است

انتشار به مناسبت سالگشت واقعه ی انفجار مرکز همیاری یهودیان در آرژانتین آمیا؛ پرونده ای که طراحان خود را قربانی کرد

واشنگتن پست: زمان آن است تا غده سرطانی ترامپ خارج شود

به مناسبت سالگرد پذیرش قطعنامه ی 598 توسط ایران آیا ایران عامل تداوم هشت سال جنگ و خون‏ریزی بود؟

هشدار اتحادیه اروپا به اسراییل درباره تخریب منازل فلسطینیان

افشای بخشی از آمار تلفات ائتلاف سعودی در یمن

انتقاد شدید سیاستمداران آمریکا از موضع گیری ترامپ در دیدار با پوتین «بزدلانه و شرم آور»

محمدرضا فرهادی پنج موضوع و پنج سناریو

احتمال تعمیم جنگ تعرفه ای آمریکا به «اورانیوم» قوت گرفت

رسانه های آمریکایی گزارش دادند: روش های آمریکایی ها برای شکنجه فرزندان مهاجران: از آزار جنسی تا آب های غیربهداشتی

نیروهای مردمی یمن: خارجی ها عربستان را ترک کنند

انتقال ساکنان فوعه و کفریا آغاز شد

واکنش سناتورهای آمریکایی به عقب نشینی ترامپ از سخنانش درباره روسیه

محاصره شدگان «فوعه و کفریا» از ادلب سوریه خارج شدند

وضعیت فوق العاده در ترکیه پس از دو سال پایان یافت

درخواست جنجالی مخالف سرشناس سوری از بن سلمان

هشدار آلمان نسبت به تبعات منفی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

ترامپ: پوتین را مسئول دخالت در انتخابات آمریکا می دانم

ایران به خواست دمشق در سوریه حضور دارد /ایران کشوری نیست که بتوان بر آن فشار وارد کرد

منابع کردی: عفرین به دولت سوریه سپرده می شود

آیا وضعیت اضطراری در ترکیه با نام دیگری ادامه می یابد؟

انتقال ساکنان فوعه و کفریا آغاز شد

تروریست ها از قنیطره در جنوب غرب دمشق خارج می شوند

آلمان، کشورهای شمال آفریقا را در فهرست مناطق امن قرار داد

ایران به خواست دمشق در سوریه حضور دارد

علیرضا آل بویه، حمزه اسلامی نسب بررسی و نقد دیدگاه دکتر عابد الجابری درباره مهدویت

صفحه نخست روزنامه های امروز

کشف انبار سلاح های صهیونیستی در مرکز سوریه + عکس

وضع فوق العاده در ترکیه پایان یافت

ایران به خواست دمشق در سوریه حضور دارد

راز سنت شکنی ترامپ در دیدارش با ملکه انگلیس

اگر ظریف در زمان کوروش بود!

انتقال ساکنان فوعه و کفریا آزاد شد

روزنامه هدف - 28 تیر

روزنامه پیروزی - 28 تیر

درخواست جنجالی پنس و پامپئو از ترامپ

برادر «علی عبدالله صالح» ترور شد

هند جایگزین نفت ایران را انتخاب کرد

محاصره شدگان «فوعه و کفریا» از ادلب سوریه خارج شدند

روزنامه گل - 28 تیر

صفحه نخست روزنامه های ورزشی پنجشنبه 28 تیر 1397

عملیات پهپادی یمن آغاز مرحله جدیدی از نبرد بازدارندگی است/ پهپاد های یمن، ائتلاف سعودی را غافلگیر می کنند

عناوین روزنامه های سیاسی 28 تیر 97/ باج گیری پوتین از ترامپ +تصاویر

خاتمه یافتن وضعیت اضطراری در ترکیه

تصاویر/ دیدنی های امروز

افزایش آمار کشته ها در ناآرامی های عراق + تصاویر

روابط عمومی وزارت خارجه پروین فرشچی تابعیت و مجوز اقامت از هیچ کشور خارجی را ندارد

سخنگوی کاخ سفید: گفت وگو با روسیه ادامه می یابد

جانسون: وضعیت بریتانیا «فلاکت بار» است

ارائه طرح تحریم های جدید علیه روسیه در سنای آمریکا

وقوع دو انفجار در کرکوک عراق

غرق کشتی حامل مهاجران در قبرس

انبار سلاح های صهیونیستی در مرکز سوریه کشف شد

تحریم های جدید علیه روسیه در سنای آمریکا کلید خورد

دستبند حجاج کاغذی شد

فرایند خروج ساکنان «فوعه و کفریا» در ادلب سوریه آغاز شد

اسپانیا ساخت انبار پسماندهای هسته ای را متوقف کرد

قطعنامه 598 از ریشه های تهاجم تا صدور

کشف انبار تسلیحات اسراییلی در جنوب استان حماه

آلبرایت: لغو برجام یکی از خطرناک ترین تصمیمات ترامپ است

وضعیت اضطراری در ترکیه منقضی شد

اتحاد شرق و غرب علیه حمایت گرایی ترامپ

تحریم های جدید علیه روسیه در سنای آمریکا کلید خورد

ایتالیایی ها، پوتین را "رهبر آینده" می خوانند

سرنوشت جالب از خودروی کمیاب صدام

ترامپ: تحریم های کره شمالی ادامه می یابد

تصاویر/ بازدیدهای سرزده رهبر کره شمالی

8 بار تماس بی پاسخ تیم ترامپ

انبار سلاح های صهیونیستی در مرکز سوریه کشف شد

تصاویر/ سرکوب معلمان کشمیری با آب بنفش

5 انفجار کرکوک عراق را لرزاند

روسیه کاهش تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی را خواستار شد

روسیه: حضور ایران در سوریه قانونی است/فشار روی تهران جواب نمی دهد

نیم صفحه اول روزنامه های ورزشی 28 تیر

احتمال معافیت دهلی از تحریم های ضد ایرانی واشنگتن

مقام آلمانی: هند خواستار تداوم خرید نفت از ایران است

بازداشت 20 نفر از عناصر بوکوحرام در نیجریه

روسیه: با اقدام یونان مقابله به مثل می کنیم

پیام یونکر برای ترامپ

کودکان بی نشان

کودکان بی نشان