مطالب مرتبط:
در پاسخ به پامپئو ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد
ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد
ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد
ظریف مطالبات دولت و ملت ایران از آمریکا را تشریح کرد
پاسخ ظریف به شروط دوازده گانه وزیر امور خارجه آمریکا/مطالبات دولت و ملت ایران از واشنگتن
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 31 خرداد 1397 ساعت 10:452018-06-21بين الملل

ظریف فهرست مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد


وزیر امور خارجه در پاسخ به سخنرانی چندی پیش «مایک پامپئو» و خواسته های 12گانه او، فهرستی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد و تأکید کرد که کشوری که برجامِ مورد تایید شورای امنیت را زیرپا می گذارد، - برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته ای ایران پس از توافق نامه مشارکت تجاری در حوزه اقیانوس آرام و معاهده آب و هوایی پاریس، سومین توافق بین المللی است که دولت امریکا از آن خارج شده است.

این دولت با اقدامات خود همچنین بسیاری از توافقات دیگر مانند نفتا، نظام تجارت آزاد و بخش هایی از سیستم ملل متحد را به مخاطره انداخته و لطمه بزرگی به چندجانبه گرایی و دورنمای حل اختلافات از طرق دیپلماتیک زده است.

خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن یکجانبه و غیرقانونی تحریم های هسته ای [1]در 18 اردیبهشت 1397 حتی برخلاف نظر مردم آمریکا [2]، در واقع نقطه اوج بد عهدی ها و نقض مکرر این توافق توسط دولت آمریکا بود، درحالی که آژانس بین المللی انرژی به عنوان تنها نهاد تخصصی ذیصلاح بین المللی به طور مکرر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات اش وفق برجام را تایید نموده است.

[3]تصمیم آمریکا با اعتراض جامعه بین المللی و حتی شرکای نزدیک این کشور همانند اتحادیه اروپا [4]، انگلیس [5]، فرانسه [6]و آلمان مواجه شد.

وزیرخارجه جدید امریکا نیز در تاریخ 31 اردیبهشت 1397 در سخنانی بی اساس، توهین آمیز و مداخله گرانه، خواسته ها و تهدیداتی را در ارتباط با ایران مطرح کرد [7]که در تعارض آشکار با هنجار های شناخته شده بین المللی و در مغایرت کامل با حقوق بین الملل و رفتار متمدنانه است.

این سخنرانی قبل از هر چیز واکنشی انفعالی از جانب دولت آمریکا در برابر مخالفت یکپارچه جامعه بین المللی با تلاش واشنگتن برای نابودی برجام و انزوای ناشی از آن بود.

آقای پمپئو در این سخنرانی در واقع کوشید تا اقدام آمریکا به خروج از توافق چند جانبه برجام را توجیه و اذهان عمومی بین المللی را از این اقدام غیرقانونی و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد [8]که متن آن توسط دولت امریکا پیشنهاد و به اتفاق آرا تصویب شده بود، منحرف کند.

به ویژه پیش شرط های 12 گانه مطرح شده در این سخنرانی از آن جهت مضحک بود که آمریکا خود به خاطر تکروی و تلاش در جهت تضعیف چندجانبه گرایی در انزوا قرار گرفته است.

بی دلیل نبود که این سخنرانی و سخنرانی رییس جمهوری امریکا با برخورد منفی و بی اعتنایی جامعه بین المللی حتی دوستان آمریکا مواجه شد و تنها معدودی از اقمار آمریکا در منطقه ما از آن حمایت کردند.

[9]تردید دارم که اگر وزیرخارجه امریکا اندک اطلاعاتی در مورد تاریخ و فرهنگ ایران و مبارزات تاریخی مردم ایران برای استقلال و آزادی داشت و می دانست که برخلاف برخی از متحدین منطقه ای آمریکا، نظام سیاسی ایران نظامی مبتنی بر یک انقلاب مردمی و خواست و اراده مردم است، چنین سخنانی را بر زبان می راند.

او باید دریابد که یکی از آرمان های بزرگ مردم ایران پایان دادن به مداخلات بیگانگان در ایران بوده است که طی 25 سال پس از کودتای 1332 به اوج خود رسیده بود.

او باید بداند که مردم ایران در طول چهار دهه گذشته در مقابل تجاوز ها و فشار های گوناگون امریکا، از جمله تلاش برای کودتا و مداخله نظامی، حمایت از متجاوز در جنگ تحمیلی و اعمال تحریم های یک جانبه و تعمیم فراملی آن ها و حتی سرنگونی یک هواپیمای مسافری ایرانی و .

، سرافرازانه ایستاده اند.

مردم ایران هیچگاه این واقعیات را فراموش نمی کنند.

بزرگترین پشتوانه نظام سیاسی ایران مردم آزاده و صلح طلب آن است؛ مردمی که ضمن پذیرش تعامل سازنده با دنیا بر اساس احترام متقابل، آماده مقاومت در برابر زورگویی و زیاده خواهی و دفاع یک صدا و یک پارچه از استقلال و سربلندی خود هستند.

تاریخ گواه است که مهاجمین به این سرزمین کهن و متمدن همگی همچون صدام و حامیانش به سرنوشت ذلت باری دچار شدند، و ایران همچنان سربلند و سرافراز و امیدوار به آینده روشن خود به راهش ادامه داده است.

متأسفانه، در یک سال ونیم گذشته سیاست خارجی امریکا – البته اگر سیاستی وجود داشته باشد [10]- ازجمله سیاست این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر انگاره های بی پایه و اوهام بوده است.

ضمن رد اتهامات بی پایه و مستمر رییس جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا، که مداخله آشکار در امور داخلی ایران و تهدید غیرقانونی یک عضو ملل متحد در مغایرت آشکار با تعهدات بین المللی آمریکا مطابق منشور ملل متحد، عهدنامه 1334 [11]و بیانیه الجزایر 1359 [12]است، توجه سردمداران دولت ایالات متحده آمریکا را به برخی جنبه های سیاست خارجی آن دولت که برای تمامی جامعه جهانی خسارت بار است، جلب می کنم:1.

رفتار و تصمیمات دفعتی و بی منطق رییس جمهور آمریکا و تلاش اطرافیان او برای یافتن توجیهات و بهانه هایی برای قانع کردن مخاطبان داخلی و خارجی متاسفانه به وجه بارز روند تصمیم گیری در واشنگتن طی 17 ماه گذشته تبدیل شده است.

این گونه تصمیم گیری ها و توضیحات نسنجیده و عجولانه برای توجیه آن ها معمولا موجب تناقض گویی و اقدامات متضاد می شود.

به عنوان مثال، آقای پمپئو یکبار در جلسه استماع کنگره - درحالی که هنوز رییس سازمان سیا بود- در پاسخ به پرسش نمایندگان مؤکدا گفت: ایران برجام را نقض نکرده است [13]، اما پس از تصمیم رییس جمهوری امریکا به خروج از برجام، در سخنرانی 31 اردیبهشت، بر خلاف گفته پیشین خود و نظرات تخصصی آژانس بین المللی انرژی هسته ای اظهارداشت که، ایران برجام را نقض کرده است.

[14]2.

اغراق نیست اگر گفته شود که ابعادی از سیاست خارجی آمریکا طی این مدت به حراج گذاشته شده است؛ یعنی چیزی بسیار فراتر از لابی گری معمول.

به عنوان مثال، تاکنون هرگز سابقه نداشته که یک رییس جمهور آمریکا کشوری را که در طول مبارزات انتخاباتی بار ها "فناتیک و حامی تروریست" خوانده بود [15]، به عنوان مقصد اولین سفر خارجی خود برگزیند [16]و یا علنا ابعادی از سیاست خارجی آمریکا را مشروط و موکول به خرید سلاح و دیگر اقلام توسط این یا آن کشور نماید [17].

حتی برخی گزارش ها نشان می دهد که در مواردی منافع صرفا مادی و غالبا نامشروع مبنای عمل سیاست خارجی آمریکا قرار گرفته است [18].

3.

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است.

تا آنجا که حتی مطابق گزارش های خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین المللی مبتنی بر قانون" مخالفت کرده بودند.

[19]دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

خروج آمریکا از شماری از توافقات بین المللی و به مخاطره انداختن شماری دیگر از آنها، و اقداماتی که بر علیه سازمان های بین المللی در دست انجام دارد، نمونه هایی از اقدامات مخربی است که تا کنون توسط آن دولت انجام شده و متاسفانه دورنمای نظم بین المللی را تیره کرده است.

بدیهی است ادامه چنین سیاست هایی می تواند ثبات جامعه بین المللی را به خطر بیاندازد و دولت آمریکا را در وضعیت یک "یاغی بین المللی" [20]قرار دهد.

4.

خیال پردازی و تکیه بر موهومات وجه دیگر سیاست خارجی دولت آمریکا است.

این گونه برخورد آمریکا در سیاست خارجی به ویژه در ارتباط با منطقه غرب آسیا نمود داشته است.

اقدامات غیرقانونی و خطرناک امریکا در مورد قدس شریف، حمایت چشم بسته از اقدامات سبعانه رژیم صهیونیستی در غزه و حمله هوایی وموشکی به مناطقی در سوریه از وجوه بارز چنین سیاست غیر اصولی است.

اظهارات 31 اردیبهشت آقای پمپئو اوج توهم مقامات دولت کنونی آمریکا در مورد منطقه ما است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده در حالی برای مذاکره و تفاهم با جمهوری اسلامی ایران شرط تعیین می کند که جامعه بین المللی نسبت به اصل امکان مذاکره و تفاهم با دولت کنونی ایالات متحده برای هر موضوعی تردید جدی دارد.

دولتی که برجام را که نتیجه صد ها ساعت مذاکره دوجانبه و چندجانبه با حضور عالی ترین مقامات ایالات متحده است و به وسیله شورای امنیت ملل متحد که آمریکا عضو دائم آن است در قطعنامه ای به پیشنهاد خود آن دولت و تصویب تمامی اعضای شورای امنیت به یک تعهد بین المللی طبق اصل 25 منشور ملل متحد تبدیل شده است را زیرپا گذاشته، چگونه می تواند توقع داشته باشد که دوباره با آن دولت مذاکره شود؟ اقدامات و اظهارات اخیر رییس جمهور آمریکا حتی بهانه مضحک مجاز بودن خروج از برجام به دلیل مذاکره و تفاهم توسط دولت قبلی آمریکا را هم باطل نموده و نشان داده که به فاصله چندساعت توافق شخص رییس جمهور را هم زیرپا می گذارد.

اقدام رییس جمهور آمریکا برای خروج از بیانیه اجلاس گروه هفت [21]یک نمونه روشن از این روش رفتاری قانون گریز است.

اظهارات رییس جمهور آمریکا در مصاحبه مطبوعاتی بلافاصله پس از دیدار با رهبر کره شمالی نمونه دیگری از رفتار یک دولت خطرناک و غیرعقلانی است.

آیا وزیر امور خارجه آمریکا توقع دارد که جمهوری اسلامی ایران با دولتی مذاکره کند که رییس آن دولت اعلام می کند در صورتی که شش ماه دیگر متوجه شوم که اشتباه کرده ام بهانه ای پیدا می کنم ؟ [22]آیا چنین دولتی می تواند برای ایران شرط قرار دهد و جای شاکی و متشاکی را عوض نماید؟ ایشان فراموش کرده که این دولت کنونی آمریکا است که باید نشان دهد حرف و امضایش اعتبار دارد ونه طرفی که که به تعهدات بین المللی و قول خود پایبند بوده است.

واقعیت این است که این دولت های آمریکا در 7 دهه گذشته اند که می باید به خاطر بی اعتنایی به قوانین بین المللی و نقض فاحش توافقات دوجانبه و چندجانبه با ایران پاسخگو باشند.

فهرست کوتاهی از مطالبات به حق مردم و دولت ایران از دولت ایالات متحده آمریکا می تواند حداقل شامل موارد زیر باشد: 1.

دولت آمریکا باید به استقلال و حق حاکمیت ملی ایران احترام بگذارد و تضمین دهد بر اساس تعهدات این کشور در عهدنامه 1359 الجزایر به مداخلات خود در ایران خاتمه خواهد داد [23].

2.

دولت آمریکا باید تهدید و استفاده از زور به عنوان یک ابزار سیاست خارجی علیه جمهوری اسلامی ایران و سایر کشور ها را که با اصول آمره حقوق بین الملل و منشور ملل متحد در تضاد بوده و باعث خسارات فراوان به مردم جهان، منطقه ما و مردم آمریکا شده است رسماً کنار بگذارد.

3.

دولت آمریکا باید به مصونیت دولت جمهوری اسلامی ایران که از اصول اساسی حقوق بین الملل بشمار می آید احترام گذارد [24]و ضمن الغای احکام خودسرانه و غیرقانونی صادره قبلی از به اجرا گذاردن آن ها در آمریکا و سایر کشور ها خودداری نماید.

4.

دولت آمریکا باید اقدامات غیرقانونی خود علیه مردم ایران در طول دهه های گذشته شامل موارد ذیل را پذیرفته، خسارات وارده به مردم ایران را جبران نموده و به صورت قابل راستی آزمایی اطمینان دهد که از ادامه و تکرار آن ها خودداری خواهد نمود:نقش در کودتای 28 مرداد 1332 [25]که منجر به سقوط دولت مردمی و قانونی ایران شد و خسارات و زیان های عظیمی به ملت ایران بابت استمرار 25 ساله دولت خودکامه کودتایی وارد نمود [26].

ضبط و مصادره غیر قانونی ده ها میلیارد دلار اموال و دارایی های ملت ایران که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 در امریکا مسدود شده [27]و یا در طول سالیان گذشته به بهانه های واهی به صورت غیرقانونی مصادره شده است [28][29]تجاوز نظامی به خاک ایران در سال 1359 [30]و نقض صریح و آشکار حق حاکمیت و تمامیت ارضی ایرانکمک های بی دریغ نظامی، تسلیحاتی و اطلاعاتی به دیکتاتور معدوم عراق (صدام) [31]در جنگ تحمیلی 8 ساله علیه مردم ایران [32]نقش مستقیم در درد و رنج سه دهه ای خیل عظیم ایرانیان مجروح شده توسط سلاح های شیمیایی عراق که اجزاء آن توسط امریکا [33]و متحدین غربی اش در اختیار صدام [34]گذاشته شده بود [35]ساقط نمودن هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو وینسنز در تیرماه 1367 که به کشته شدن بیش از 290 مسافر و خدمه بی گناه غیرنظامی انجامید [36]، و اعطای مدال به فرمانده ناو [37]حملات مکرر به سکو های نفتی ایران در بهار سال 1367 [38].

تهمت ها و ناسزاگویی های مستمر و بی پایه به ملت شریف ایران نظیر نام بردن از ملت ایران به عنوان ملت یاغی و مجرم [39]، و ملت تروریست [40]و عضو محور شرارت ، [41]قراردادن غیرقانونی، نژادپرستانه و بی دلیل مسلمانان، از جمله شهروندان ایران در فهرست افرادی که ورودشان به آمریکا ممنوع است.

[42]ایرانیان در زمره موفق ترین، فرهیخته ترین و قانونمندترین گروه مهاجر در آمریکا بوده و خدمات فراوانی به جامعه خود کرده اند و اکنون از دیدار اقوام خود، حتی مادر بزرگ ها و پدر بزرگ های خود محرومند.

پناه دادن به افراد مروج خشونت علیه ایران در آمریکا و حمایت از گروه های تبهکار شبه نظامی و سازمان های تروریستی [43]که برخی از آن ها سال ها در فهرست گروه های تروریستی دولت آمریکا قرار داشته و با تلاش لابی های جنگ افروزان و حقوق بگیران این سازمان ها [44]- که برخی از آن ها امروز در زمره مسئولین تراز اول دولت کنونی آمریکا قرار دارند [45]-- از این فهرست خارج گردیدهاندکمک به سازمان اطلاعاتی رژیم صهیونیستی (موساد) [46]برای اقدامات تروریستی که منجر به شهادت دانشمندان هسته ای ایران شد [47]خرابکاری در برنامه هسته ای ایران از طریق جنگ های سایبری [48]تلاش برای جعل اسناد و اغوای جامعه بین المللی [49]و ترویج بحران ساختگی [50]5.

دولت امریکا باید سیاست های تجاوزکارانه تجاوز مستمر اقتصادی خود در 4 دهه گذشته علیه مردم ایران را متوقف نموده، تحریم های ظالمانه و گسترده مستقیم و فرامرزی علیه ایران را باطل کرده و صد ها لایحه و فرمان اجرایی [51]جهت مانع تراشی در مسیر طبیعی توسعه در ایران که نقض صریح و آشکار حقوق بین الملل و معاهدات لازم الاجرا [52]است و از سوی همگان محکوم گردیده است [53]را فورا متوقف نموده و خسارات عظیم وارده بر ملت و اقتصاد ایران را جبران نماید.

6.

دولت آمریکا باید فوراً بدعهدی ها و نقض صریح برجام [54]که صد ها میلیارد دلار خسارت مستقیم و غیرمستقیم ناشی از جلوگیری از تجارت با ایران و سرمایه گذاری در ایران وارد کرده است را متوقف نموده، خسارات مردم ایران را جبران نماید و به صورت قابل راستی آزمایی متعهد شود که بدون هیچ قید و شرط کلیه تعهدات خود در برجام را اجرا نموده و بر اساس مفاد برجام از هر اقدامی که مانع عادی شدن روابط اقتصادی با ایران شود خودداری خواهد کرد.

7.

دولت امریکا باید همه شهروندان ایرانی و غیر ایرانی که به دلیل اتهامات جعلی و ساختگی [55]نقض تحریم های ایران در آمریکا در زندان به سر می برند و یا با فشار های غیرقانونی دولت آمریکا توسط سایر دولت ها برای استرداد به آمریکا دستگیر شده و تحت سخت ترین شرایط در بازداشت غیرقانونی به سر می برند [56]را فوراً آزاد نموده، خسارت های وارده به آن ها – شامل بانوی باردار [57]، افراد سالخورده و بیمار که حتی برخی از آن ها در زندان جانشان را از دست داده اند [58]-- و خانواده هایشان را جبران نماید.

8.

دولت امریکا باید عواقب لشکر کشی تجاوزکارانه و مداخله جویانه به منطقه از جمله عراق [59]، افغانستان و نیز خلیج فارس را پذیرفته، [60]نیرو های خود را از منطقه خارج نموده و به مداخله در امور منطقه خاتمه دهد.

9.

دولت آمریکا باید به سیاست ها و اقداماتی که به ایجاد گروه تروریستی و ضد انسانی داعش و سایر گروه های افراطی منجر شد پایان داده و متحدین منطقه ای خود را وادار نماید که حمایت های مالی، تسلیحاتی و سیاسی از گروه های افراطی در منطقه و جهان را به صورت قابل راستی آزمایی متوقف کنند.

[61]10.

دولت امریکا باید از تامین سلاح برای طرف متجاوز در یمن و مشارکت در حملات مکرر به مردم مظلوم یمن [62]و قتل و کشتار هزاران نفر و تخریب کشور دست بردارد [63]و متحدان خود را وادار به پایان تجاوز علیه مردم یمن و جبران خسارات وارده نماید.

11.

دولت امریکا باید با احترام به حقوق و قوانین بین المللی، حمایت بی حد و مرز خود از رژیم صهیونیستی [64]را متوقف نموده، سیاست آپارتاید و نقض مداوم حقوق بشر توسط آن رژیم را محکوم نموده و از حقوق مردم فلسطین به ویژه حق تعیین سرنوشت و ایجاد دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف عملاً حمایت نماید.

12.

دولت آمریکا باید فروش سالیانه صد ها میلیارد دلار سلاح های مرگ بار [65]– و نه زیبا – به مناطق بحرانی جهان و به ویژه منطقه غرب آسیا را متوقف ساخته [66]و بجای این که مناطق بحرانی را به انبار باروت تبدیل کند [67]، اجازه دهد این مبالغ هنگفت برای توسعه کشور ها و فقرزدایی جهانی بکار رود که تنها کسری از هزینه های خرید سلاح مشتریان آمریکا می تواند به رفع گرسنگی و فقر مطلق، تأمین آب آشامیدنی سالم، مبارزه با بیماری و .

در تمام جهان بیانجامد [68].

13.

دولت آمریکا باید از مخالفت با خواست 5 دهه جامعه بین المللی برای ایجاد منطقه عاری از سلاح کشتار جمعی در خاورمیانه [69]دست برداشته، رژیم اشغالگر و متجاوز صهیونیستی را وادار به خلع سلاح اتمی کرده و بزرگترین خطر واقعی برای صلح و امنیت منطقه ای و جهانی یعنی قرار داشتن مخرب ترین سلاح ها در اختیار متجاوزترین و جنگ افروزترین رژیم در تاریخ معاصر را خاتمه دهد.

دولت آمریکا باید تکیه بیشتر بر سلاح های هسته ای و دکترین تهدید به استفاده از این سلاح های غیرانسانی در برابر خطرات غیر هسته ای [70]را که نقض صریح تعهدات آن کشور طبق ماده 6 معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، رای مشورتی دیوان بین المللی دادگستری، [71]بیانیه اجلاس بازنگری و تمدید معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای سال 1374 و قطعنامه شماره 984 شورای امنیت است متوقف نموده و به وظیفه اخلاقی، قانونی و امنیتی خود برای خلع سلاح کامل هسته ای که خواسته اکثریت قریب به اتفاق اعضای ملل متحد و حتی وزرای خارجه سابق خود آمریکا [72]و یقینا تمامی آحاد مردمان کره زمین است عمل نموده و به عنوان تنها کشوری که ننگ استفاده از سلاح هسته ای را در تاریخ به نام خود ثبت نموده است، بشریت را از کابوس شوم هولوکاست جهانی هسته ای و امنیت موهومی که بر اساس نابودی قطعی متقابل بنا شده رها کند.

14.

دولت آمریکا باید به تمامی طرف های قراردادی خود و به جامعه بین المللی تعهد دهد که اصل وفای به عهد که مهمترین قاعده حقوق بین الملل و بنیان روابط متمدنانه بشری است را رعایت نموده و دکترین خطرناک استفاده ابزاری از حقوق بین الملل و سازمان های بین المللی تنها به عنوان یکی از ابزار ها در جعبه ابزار ایالات متحده [73]را به صورت رسمی و مهم تر از آن در عمل خاتمه دهد.

سیاست های پیش گفته دولت ایالات متحده نه تنها نمونه ای از دلایل بی اعتمادی مردم ایران به دولت آمریکا است بلکه از علل مهم و بنیادین بی عدالتی، خشونت، تروریزم، جنگ و ناامنی در جهان و به ویژه در منطقه غرب آسیا است.

این سیاست ها جز هزینه سنگین مالی و جانی و انزوای جدی [74]در افکار عمومی اکثریت قریب به اتفاق کشور های جهان [75]حاصلی برای مردم شریف و متمدن آمریکا نداشته و تنها سود آن به معدودی تولیدکنندگان سلاح های مرگ بار رسیده است.

چنانچه دولت ایالات متحده این شجاعت را داشته باشد که بخاطر امنیت و رفاه مردم خود و سایر ملل جهان این سیاست ها را به صورت رسمی و در عمل کنار بگذارد، انزوای بین المللی آمریکا خاتمه یافته، تصویر جدیدی از آمریکا در ایران و جهان شکل گرفته و شرایط برای حرکت مشترک به سوی امنیت، آرامش و توسعه فراگیر و پایدار مهیا می شود.

باید اذعان کنیم که متاسفانه چنین دورنمایی از تغییر رفتار ایالات متحده در شرایط کنونی واقع بینانه نیست؛ لذا جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی همواره در جهت ترویج فراگیری، چندجانبه گرایی، گفتگو، احترام به حاکمیت قانون و خلع سلاح هسته ای از طریق ارائه ابتکار هایی همچون گفتگوی تمدن ها [76]و جهان علیه خشونت و افراطی گری [77]و مشارکت فعال در تلاش های جهانی برای دستیابی به خلع سلاح هسته ای [78]و نظم بین الملل مبتنی بر قانون کوشیده است [79].

ما همچنین راهکار های عملی برای حل سیاسی بحران های سوریه [80]و یمن [81]از روز های آغازین این بحران ها ارائه نموده و در ابتکار های جدی سیاسی مشارکت فعال داشته ایم، ولی متأسفانه ایالات متحده در همه این بحران ها از متجاوزین و تروریست ها حمایت کرده است.

همچنین به دنبال خروج آمریکا از برجام، ما تلاش صادقانه را با اعضای باقی مانده برجام برای حفظ این دستاورد جهانی مهم دیپلماسی انجام داده ایم [82]و هنوز در ادامه این مسیر هستیم.

در سطح ملی و در طول 4 دهه گذشته امنیت و ثبات خود را از توانایی های ذاتی داخلی و با اتکا به مردم بزرگ و دلاور ایران و نه با اتکا به حمایت و یا وابستگی به دولت های خارجی تضمین نموده و علیرغم همه فشار های خارجی و کمترین هزینه تسلیحاتی در منطقه، [83]هر روز قدرتمندتر، باثبات تر و پیشرفته تر شده است.

در سطح منطقه ای بر خلاف آمریکا و سیاست خارجی آن، ایران بر اساس قانون اساسی خود با هرگونه سلطه گری و سلطه پذیری مخالف است [84]و براین باور است که دوران سلطه جهانی و منطقه ای به سر آمده است و تلاش در این مسیر برای هر قدرتی بیهوده است.

[85]کشور های منطقه ما باید بجای پذیرش سلطه خارجی و یا تلاش برای سلطه بر همسایگان، به دنبال ایجاد منطقه ای قوی تر، پیش رفته تر و با ثبات تر باشیم [86].

ما در ایران امنیت و پیشرفت خود را در امینت و ثبات همسایگان و منطقه خود می بینیم.

[87]ما با همسایگان مان تاریخ مشترک، فرهنگ مشترک و چالش ها و فرصت های جداناشدنی از یکدیگر داریم و تنها در پرتو امنیت و آرامش داخلی و بین المللی یکدیگر می توانیم طعم شیرین امنیت و آرامش توسعه را به مردمان خود بچشانیم.

از دیگر کشور های منطقه نیز انتظار داریم رویکرد مشابهی داشته و بجای دکترین تجربه شده و شکست خورده خرید و برون سپاری امنیت [88]به گفتگو، درک مشترک، اعتمادسازی، تشریک مساعی و همکاری با همسایگان متمرکز شوند.

جمهوری اسلامی ایران بهترین راه برای حل بحران های منطقه ای و دستیابی به منطقه قوی تر را تشکیل مجمع گفتگوی منطقه ای در خلیج فارس می داند [89]تا بر مبنای اصول مشترک همچون برابری حق حاکمیت ملی کشورها، پرهیز از تهدید و توسل به زور، حل مسالمت آمیز مناقشات، احترام به تمامیت ارضی کشورها، خدشه ناپذیری مرز های بین المللی، عدم مداخله در امور داخلی کشور ها و احترام به حق تعیین سرنوشت کشورها، اقدامات اعتمادساز برای نزدیک کردن کشور های منطقه را آغاز نموده و با ایجاد درک مشترک پیرامون تهدیدات و فرصت های منطقه ای و جهانی به هدف دستیابی به پیمان عدم تعرض و ایجاد سازوکار های مشترک همکاری منطقه ای دست یابد.

ما به جد باور داریم که منطقه ما -- به عنوان واراثان غنی ترین تمدنی که جهان به خود دیده است -- باید با اقتدار مسایل خود را به دست خود و بدون دخالت و یا وابستگی به بیگانگان -- که جز هزینه سنگین برای عزت مشترک و توسعه آینده ما نتیجه ای ندارد -- حل و فصل نموده و آینده بهتری را برای فرزندان خود رقم بزنیم.


کلید واژه ها: بین المللی - آمریکا - سخنرانی - امریکا - ایران - توافق - دولت آمریکا - دولت امریکا - شورای امنیت - دولت - برنامه هسته ای ایران - نامه - خارجه - جامعه - وزیر امور خارجه - مطالبات - هسته ای - برنامه هسته ای - اتحادیه اروپا - جمهوری اسلامی - جمهوری - وزیر - برنامه - اقیانوس آرام - برنامه هسته - رییس جمهوری - مردم آمریکا - منتشر - شورای - امنیت

آخرین اخبار سرویس:
ادعای عجیب نابودی ایران توسط حافظ و مولوی!

ایران برای خروج از سوریه از هیچ کشوری کسب تکلیف نمی کند/ معامله بزرگ قرن عملی نمی شود

ترامپ مانند "پاستای کوچک پخته" در برابر پوتین ظاهر شد

ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز: من طرفدار روسیه نیستم

ترامپ: دیدار با پوتین یک«موفقیت بزرگ» بود

روزنامه های چهارشنبه 27 تیر 97

مرگ کهنسال ترین درختان بر اثر خشکسالی

درخواست عفو بین الملل از آمریکا برای متوقف کردن جنایات در یمن

مرداب مانچاک لوییزیانا / گور دسته جمعی آمریکا

موافقت مشروط انصارالله با نظارت سازمان ملل بر بندر «الحدیده»

مشاور نخست وزیر عراق: ممکن است اعتراضات گروه تروریستی دیگری تولید کند/ اکنون زمان مناسبی برای ناآرامی نیست

اسراییل؛ حملات بادبادک های آتش زا را متوقف کنید! / رژیم صهیونیستی در تدارک حمله گسترده به نوار غزه

تیر خلاص خاموشی های گسترده بر پیکره تولید

سئول واردات غیرقانونی ذغال سنگ از کره شمالی را بررسی می کند

سئول واردات غیرقانونی ذغال سنگ از کره شمالی را بررسی می کند

آغاز پروازهای حج از صبح امروز

علاقه "کیهان" به روس ها: شعار نه شرقی نه غربی مال قدیم ها بوده نه الان!

رونمایی از آخرین تیر ترکش اروپا برای حفظ برجام

خواهر و مادر سفید پوست باراک اوباما + عکس

ایران در شکایت از آمریکا به دیوان بین المللی دادگستری چه خواسته است؟

روزنامه های اقتصادی چهارشنبه 27 تیر 97

عبدالملک الحوثی؛ پاریس با فروش سلاح در کشتار یمنی ها شریک است / «الحدیده» کاملا تحت کنترل است

شکایت به لاهه ترامپ را منفعل می کند

لغو دروس اسلامی در همه مدارس دولتی عربستان

معضل جهانی کم آبی و راه حل های کشورهای مختلف

پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

صفحه اول روزنامه های امروز (عکس)

هاآرتص: عربستان از پیروزی در یمن عاجز است/ بن سلمان اعلام آمار تلفات را ممنوع کرده است

روزنامه های ورزشی چهارشنبه 27 تیر 97

هیچ کجای اروپا نمی توان هتلی با کیفیت ایرانی پیدا کرد/با خانه های مسافر استیجاری مشکل داریم

رییس کمیسیون اروپا با ترامپ درباره موضوعات تجاری مذاکره می کند

بروکینگز: راهبرد عربستان و امارات در یمن فاجعه بار است

ادامه حواشی نشست هلسینکی؛ این بار دستکاری ترامپ در متن صحبت هایش

حتی زیرِ زمین هم برای اشغالگران امنیت ندارد/نصرالله: برای شلیک به اسراییل اجازه لازم نیست

چرا معامله قرن محقق نخواهد شد؟

آیا روسیه مهمترین حریف ترامپ است؟

قدردانی نتانیاهو از تعهد آمریکا به امنیت اسراییل

نتانیاهو: برای هر نوع سناریو در غزه آمادگی داریم

اوباما: رهبران سیاسی از دروغ شرم نمی کنند

رژیم صهیونیستی در تدارک حمله گسترده به نوار غزه است

حمله پهپادی صهیونیست ها به عاملان بادبادک های آتش زا در شمال غزه

آمریکا - روسیه ؛ در آرزوی تغییرات

قصد نداریم 90 درصد هزینه دفاع از اروپا را پرداخت کنیم

نبرد سِدر و ستاره/13 حتی زیرِ زمین هم برای اشغالگران امنیت ندارد/نصرالله: برای شلیک به اسراییل اجازه لازم نیست

انتقام ترامپ از غرب در هلسینکی

تصاویر صفحه روزنامه های چهارشنبه 27 تیر

نخست وزیر اسراییل از حقِ اعلام جنگ محروم شد

توییت ­ترامپ: دیدار من با پوتین بسیار موفقیت آمیز بود

سفیر اتریش در ایران : ضرر ده میلیارد دلاری اروپا از تحریم های ایران

ادامه حواشی نشست هلسینکی؛ این بار دستکاری ترامپ در متن صحبت هایش

در صورت توقف تهاجم علیه «الحدیده»، ایفای نقش سازمان ملل را رد نمی کنیم

پارلمان رژیم صهیونیستی اختیار اعلام جنگ را از نتانیاهو گرفت

عربستان از پیروزی در یمن عاجز است/ بن سلمان از اعلام آمار تلفات هراسان است

5 کشته و زخمی به دنبال تیراندازی در فیلادلفیای آمریکا

فتنه گری های آمریکا و عربستان در عراق

بازداشت 22 داعشی در شمال غرب نینوی

آژیر هشدار حملات راکتی باز هم در جولان اشغالی به صدا درآمد

قضیّه ی فلسطین از یادها نخواهد رفت و شهر مقدّس بیت المقدّس پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند

نزدیکی ترامپ و پوتین به زیان ایران

شورش دی ماه شورش فقرا نبود

بالا انداختن کودک 6 ماهه جانش را گرفت!

اسما دشتکی چرا معامله قرن محقق نخواهد شد؟

دیدار العبادی از مقر فرماندهی سازمان بسیج مردمی و ملاقات با المهندس

محسن غریبی آیا روسیه مهمترین حریف ترامپ است؟

دیوار بی اعتمادی میان اروپا و آمریکا

اوج انزوای آمریکای ترامپ

یادداشت/ جعفر بلوری آیا به روسیه می توان اعتماد کرد؟

تیراندازی در فیلادلفیای آمریکا یک کشته و سه مجروح بر جا گذاشت

نتانیاهو از تعهد پایدار آمریکا به امنیت اسراییل قدردانی کرد

دیدار با پوتین اختلاف میان ترامپ و کنگره را افزایش داد

یادداشت/ جواد منصوری درباره شکایت از آمریکا

پیشنهاد جدید اروپا برای برجام

شناسایی ساخت وسازهای غیرقانونی در چند دقیقه

به صدا درآمدن آژیرهای خطر در بلندی های اشغالی جولان

پنهان کاری پلیس لندن از ثبت هزاران جرم و جنایت

توحید افضلی ارزیابی جایگاه بین المللی آمریکا در مناسبات اقتصادی جهان با تأکید بر نشست گروه 7

امیرعلی ابوالفتح آمریکا - روسیه ؛ در آرزوی تغییرات

حزب الله عراق: آمریکا درصدد ایجاد پایگاه امن برای داعش است

دلالی انگلیس در جنگ کثیف

عملیات گسترده ارتش یمن در استان مأرب

روایت سفیر انگلیس در تهران از یک کار دشوار

پروازی که سفر آمریکایی ها به ماه را 2سال جلو انداخت+تصاویر

مادر اژدها جانشین نتانیاهو می شود؟

انهدام 5 تونل داعش در استان صلاح الدین عراق

بزرگترین خطای ترامپ از نگاه حامی او

سلفی سیاه و سفید ستاره ها + عکس

10 شهر برتر برای راه اندازی کسب و کار دیجیتالی در آمریکا

بازی پوتین با کارت ایران

پارلمان رژیم صهیونیستی اختیار اعلام جنگ را از نتانیاهو گرفت

پارلمان رژیم صهیونیستی اختیار اعلام یکجانبه جنگ را از نتانیاهو گرفت

حمایت 100 درصدی ترامپ از ناآرامی های ایران!

پایان لایحه پالرمو /واکنش صفر به 53 اخطار /هراس ارتش صهیونیستی از بادبادک ها

خبر خوب برای همسر "قذافی"

یک جنگنده ناشناس در شمال سوریه سقوط کرد

آژیر خطر در جولان اشغالی به صدا درآمد

به صدا درآمدن آژیر هشدار حملات راکتی در جولان اشغالی

ترامپ: امیدواریم ایران زمانی با ما تماس بگیرد /ایران همان کشوری نیست که 5 ماه پیش بود

پیروزی نیرو های سوریه در قنیطره

توصیه «نشنال اینترست» درباره گروهک منافقین

رهبر انصارالله در مصاحبه با لو فیگارو: در صورت توقف تهاجم علیه «الحدیده»، ایفای نقش سازمان ملل را رد نمی کنیم

ظریف فهرست مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

ظریف فهرست مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد