مطالب مرتبط:
اسپانیا بدون غایب در مقابل ایران
ترکیب ایران و اسپانیا مشخص شد/ جهانبخش، غایب بزرگ
ترکیب ایران و اسپانیا مشخص شد / جهانبخش، غایب بزرگ
برگزاری مراسم خاکسپاری وختم طبق فرهنگ هر منطقه
مغفول ماندن ایثار اجتماعی در جامعه/ چرایی تشکیل شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 31 خرداد 1397 ساعت 03:452018-06-20اقتصادي

غایب بزرگ فرهنگ سهامداری


روند صعودی حاکم بر بازار سهام در حالی این روزها با شدت بالایی ادامه دارد که شکستن سقف تاریخی50 ساله و ثبت رشد 8هزارواحدی را در کارنامه سه روز اخیر بازار شاهد بودیم.

- شعارسال:" روند صعودی حاکم بر بازار سهام در حالی این روزها با شدت بالایی ادامه دارد که شکستن سقف تاریخی50 ساله و ثبت رشد 8هزارواحدی را در کارنامه سه روز اخیر بازار شاهد بودیم.

در این میان رشد پرشتاب بورس سبب شده تا سرمایه گذاران دیگر بازارهای موازی که سودهای مناسبی را در این مدت کسب کرده اند، حال به قصد انتفاع وارد بازار سهام شوند.

به عبارت دیگر طی روزهای اخیر شاهد ورود نقدینگی جدیدی از سوی این دسته از سهامداران به بورس هستیم.

امری که به نظر می رسد با توجه به مولفه های بنیادی بازار سهام، طی روزهای آتی نیز ادامه دار باشد.

اما در این میان غایب بزرگ بورس را می توان فرهنگ سازی مناسب عنوان کرد.

نبود فرهنگ سهامداری مناسب طی سال های اخیر سبب شده تا پس از هر دوره صعودی بازار سهام، شاهد چرخش رویکرد سرمایه گذاران به انتخاب بازار سرمایه به عنوان گزینه برتر سرمایه گذاری باشیم.

امری که به جای بهره مندی از ابزارهای متعدد موجود در بازار و سرمایه گذاری غیرمستقیم، به ورود مستقیم این افراد به بازار ختم می شود.

این امر که بدون پشتوانه لازم و نبود اطلاعات و تحلیل های مناسب برای خرید و فروش سهام صورت می گیرد، سبب می شود تا سرعت خروج این گروه از بازار به همان شدت هیجان ورود آنها باشد.

به طوری که به محض یک رخداد ناخوشایند یا حتی استراحت چند روزه شاخص کل بورس، با خروج نقدینگی این گروه از سرمایه گذاران جدید مواجه می شویم.

این موضوع نه تنها زیانی برای خود افراد به دنبال خواهد داشت، بلکه عوارض ناخوشایندی برای کلیت بازار سهام در پی دارد.

این در حالی است که تجربه جهانی بیانگر میزان بالای سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازارهای مالی مطرح دنیا است؛ به طوری که بزرگ ترین بازارهای صندوق های قابل معامله در بورس های بین المللی به دو بازار آمریکا و اروپا تعلق دارد.

بر اساس داده های مارس 2018، ایالات متحده آمریکا با داشتن 71 درصد و اروپا با داشتن 17 درصد از کل ارزش دارایی های تحت مدیریتETFها ،به ترتیب بزرگ ترین بازارهای صندوق های قابل معامله در بورس در کل جهان را در اختیار دارند.

اما این روند در بازار سرمایه ایران بسیار متفاوت است.

هرچند روند صندوق های قابل معامله در بازار سرمایه ایران با افزایش تعداد و رشد ارزش طی سال های اخیر همراه بوده، اما افزایش مزبور در مقایسه با رشد تعداد صندوق های سرمایه گذاری مشترک بسیار ناچیز است.

کارشناسان معتقدند برخی شرایط حاکم بر صندوق های قابل معامله و نبود زیرساخت های مناسب از جمله نبود سازوکار مناسب برای انجام صدور و ابطال تهاتری و همچنین معاملات پایانی از جمله موانع جدی در برابر رشد این صندوق ها هستند.

ضمن اینکه در بازارهای بین المللی عمده مدیریت صندوق ها به صورت غیرفعال است که این امر در بازار ایران عمدتا به صورت مدیریت فعال خواهد بود.

این امر نیز نیازمند بازبینی صحیح است.

بورس؛ فرصت سرمایه گذاری بلند مدت برای افراد حرفه ای در این راستا روح الله حسینی مقدم، معاون ناشران و امور اعضای شرکت بورس اوراق بهادار در نشست خبری روز گذشته با اعلام این نکته که بورس یک بازار کاملا حرفه ای است، تاکید کرد: بهتر است کسانی که اطلاعات و مهارت های لازم را برای سرمایه گذاری ندارند، وارد معاملات سهام نشوند.

بورس یک فرصت سرمایه گذاری بلند مدت است که باید با آگاهی کامل وارد آن شد.

وی در ادامه تاکید کرد: چنانچه افراد از مهارت های لازم برخوردار نیستند، بهترین گزینه برای ورود آنها به بازار سرمایه، سرمایه گذاری غیرمستقیم یا همان قرار دادن سرمایه در صندوق های سرمایه گذاری است.

حسینی مقدم در ادامه با اظهار این مطلب که سابقه فعالیت این صندوق ها به خصوص صندوق های قابل معامله (ETF) بسیار زیاد است، گفت: با این حال روند تاسیس و ایجاد صندوق های جدید در این زمینه طی سال های اخیر بسیار کند بوده که باید این موضوع عارضه یابی شود.

این در حالی است که در برخی کشورها تعداد صندوق ها از شرکت های پذیرفته شده بیشتر است.

حسینی مقدم با اشاره به اینکه شفافیت و نقدشوندگی صندوق های سرمایه گذاری به مراتب بیشتر از سهام است، اظهار کرد: لازم است از همه ظرفیت های این ابزار در بازار سرمایه استفاده شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: عملکرد صندوق ها تاکنون نشان داده که این نهادهای مالی قابلیت اتکای لازم را برای فعالیت در بازار سرمایه داشته و مدیریت حرفه ای برای دارایی صندوق ها وجود دارد.

به طوری که مدیر صندوق با توجه به امیدنامه ای که ارائه می کند، می داند که در کدام صنایع سرمایه گذاری کرده و چه زمانی از یک صنعت خارج شوند.

حسینی مقدم در ادامه به رشد بازار سرمایه و ورود نقدینگی های جدید به بازار در روزهای اخیر اشاره و تاکید کرد: بهتر است کسانی که اطلاعات و مهارت های لازم را برای سرمایه گذاری ندارند، وارد معاملات سهام نشوند.

بورس یک فرصت سرمایه گذاری بلند مدت است که باید با آگاهی کامل وارد آن شد.

زبان مشترک صندوق ها در دنیا همچنین بهنام چاوشی، رییس سابق اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس نیز در این مراسم به مقایسه صندوق های سرمایه گذاری مشترک و صندوق های قابل معامله پرداخت و گفت: مخاطبان این صندوق ها کاملا مجزا هستند.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک مخاطبان خارج از بازار سرمایه دارند و الزامی برای دریافت کد سهامداری ندارند اما ETFها از طریق کد معاملاتی در بورس فعال هستند و معاملات روزانه ای را از سوی سهامداران شاهد هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ارتباط مستقیمی میان رشد بازار و صعود شاخص کل بورس با روند رشد ETFها وجود دارد، گفت: رشد اخیر بازار سبب شد تا این صندوق ها نیز با روند صعودی قابل توجهی همراه شوند.

چاوشی در ادامه با تاکید بر اینکه صندوق ها به طور کلی از ساختاری نوین برای سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار برخوردارند، گفت: برخورداری از مدیریت حرفه ای در این ابزارها ضامن موفقیت آنهاست.

به گفته وی با توسعه صندوق های سرمایه گذاری می توان ادعا کرد در این حوزه با دنیا زبان مشترک داریم چرا که ساختار این صندوق ها با صندوق های سایر بازارهای دنیا یکسان است.

چاوشی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط مساعد بازار، باید برای تداوم این روند رشد نهادهای مالی و توسعه ابزارهای نوین مالی را در دستور کار قرار دهیم.

موانع توسعه کجاست؟ در ادامه این مراسم رضا کیانی، مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس اوراق بهادار با بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه گفت: در حالی صندوق های قابل معامله در دنیا شاهد رشد مناسبی طی سال های اخیر بوده اند که این روند در ETFهای فعال در بازار سرمایه ایران مشاهده نمی شود.

وی در ادامه به بررسی علت این موضوع پرداخت و اظهار کرد: رشد این ابزارهای مالی نیازمند وجود زیرساخت مناسب است؛ صدور و ابطال تهاتری واحدهای صندوق ها مزبور و همچنین معاملات پایانی (Trading at Last) از جمله موانعی هستند که توسعه این نهادهای مالی را با چالش مواجه ساخته است.

ورود صندوقی جدید به بازار مسعود سلطان زالی، مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت نیز در ادامه این نشست با تاکید بر اهمیت و ضرورت فرهنگ سازی در بازار سرمایه عنوان کرد: افزایش تلاش ها در جهت معرفی بازار سرمایه، ارکان و نهادهای بازار سرمایه به عموم جامعه و انتقال نقدینگی از بازارهای موازی به سمت بازار سرمایه سبب رشد و اعتلای اقتصاد کشور خواهد بود.

وی در ادامه توضیح داد: مهم ترین مشکلی که در میان صندوق قابل معامله در بورس (ETF) فعال در بازار سرمایه مشاهده می شود، فقدان نقدشوندگی کافی است که عمدتا به سازوکارهای بازارگردانی صندوق ها بر می گردد.

حال تلاش شده تا با همکاری رکن بازارگردان تا حد زیادی این نقیصه رایج میان صندوق های قابل معامله برطرف شود.

سلطان زالی بحث بازاریابی فعال مبتنی بر آگاهی بخشی را از دیگر مواردی دانست که درخصوص صندوق ها از اهمیت زیادی برخوردار است و افزود: توجه همزمان به تبیین ریسک سرمایه گذاری برای مخاطبان و عدم تاکید صرف بر بخش بازده در هر ابزار سرمایه گذاری از دیگر نکات مهم در این راستا خواهد بود.

مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بازار سرمایه ایران نیاز به صندوق های جدید دارد، گفت: درخصوص نوآوری هایی که در دنیا در زمینه صندوق های قابل معامله در بورس انجام شده بسیار عقب هستیم؛ به طور مثال صندوق های بخشی که مبتنی بر صنایع خاص هستند از جمله صندوق های متعارف و پر مخاطب در دنیا هستند که در ایران نیز می تواند یکی از گزینه های جذاب سرمایه گذاری باشد.

در ادامه این نشست شاهد گشایش نماد صندوق سرمایه گذاری قابل معامله افق ملت در بورس بودیم.

سلطان زالی استراتژی مدیریت پرتفوی صندوق افق ملت را تاکید بر سهام بنیادی دانست و گفت: بر همین اساس شرایط بازار به طور دائم رصد می شود.

نگاهی آماری به عملکرد ETFها در بازارهای بین المللی و ایران در ادامه مهران محمدی از کارشناسان فعال در شرکت بورس اوراق بهادار تهران به بررسی آماری عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طی سال های اخیر پرداخت و گفت: بر اساس آمارهای منتشر شده توسط شرکت مشاوره و تحقیق در زمینه های صندوق های قابل معامله (ETFGI)، تعداد صندوق های قابل معامله هر ساله در جهان رو به افزایش است به طوری که روند رو به رشد تعداد صندوق های قابل معامله در سال 2018 نیز حفظ شده و تعداد این صندوق ها تا انتهای ماه مارس سال 2018 میلادی به 5 هزار و 489 صندوق رسیده است.

وی در ادامه افزود: همچنین ارزش دارایی های تحت مدیریت صندوق های قابل معامله نیز به روند صعودی خود از سال 2011 به بعد ادامه داده و به 4 هزار و 746 میلیارد دلار در انتهای ماه مارس سال 2018 میلادی رسیده است.

نکته قابل توجه اینکه نرخ رشد سالانه مرکب (Compound Annual Growth Rate- CAGR) یعنی میانگین نرخ رشد سالانه یک سرمایه گذاری در طول دوره 2003 تا 2016 معادل 4/ 24 درصد بوده که رقم قابل توجهی است.

محمدی در ادامه با اظهار این مطلب که بر اساس داده های ماه مارس سال 2018، ایالات متحده آمریکا با داشتن 71 درصد و اروپا با داشتن 17 درصد از کل ارزش دارایی های تحت مدیریت ETFها، به ترتیب بزرگ ترین بازارهای صندوق های قابل معامله در بورس را در کل جهان در اختیار دارند، گفت: ژاپن نیز به تنهایی حدود 6 درصد از دارایی های تحت مدیریت صندوق های قابل معامله را به خود اختصاص داده است.

محمدی در ادامه افزود: بررسی ها نشان می دهد در ایالات متحده آمریکا به عنوان بزرگ ترین بازار صندوق های قابل معامله در دنیا، از سال 2007 تا 2016 یک جریان خروجی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک با مدیریت فعال به صندوق های قابل معامله شاخصی و صندوق های سرمایه گذاری مشترک شاخصی رخ داده است.

این امر بیانگر آن است که از میان دو گزینه صندوق های با مدیریت فعال و صندوق های با مدیریت غیرفعال، استقبال عمده سرمایه گذاران به سمت صندوق های با مدیریت غیرفعال یا همان صندوق های شاخصی است.

از طرفی در چند سال اخیر در آمریکا، درصد تخصیص دارایی های سرمایه گذاران به صندوق های قابل معامله افزایش و درصد تخصیص دارایی های سرمایه گذاران به صندوق های سرمایه گذاری مشترک کاهش یافته است که نشان دهنده استقبال روز افزون از صندوق های قابل معامله در مقابل صندوق های سرمایه گذاری مشترک است.

وی در ادامه افزود: نکته قابل توجه دیگر این است که بیش از 90 درصد صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در آمریکا، شاخصی و مابقی با مدیریت فعال هستند، در حالی که این نسبت برای صندوق های سرمایه گذاری مشترک بر عکس است و عمده صندوق های مذکور به صورت فعال مدیریت می شوند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به بررسی صندوق های قابل معامله در بازار ایران پرداخت و گفت: تعداد صندوق های قابل معامله از 5 صندوق در سال 92 به 21 صندوق در فروردین 97 رسیده است.

در همین راستا ارزش صندوق های قابل معامله نیز در این بازه زمانی رشد 12 برابری را تجربه کرده و به 4/ 2 هزار میلیارد تومان در سال 97 رسیده است.

در این میان صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز از 110 صندوق در سال 92 به 150 صندوق در سال 97 افزایش یافته اما رشد ارزش این صندوق ها به مراتب بالاتر بوده است.

به طوری که در حال حاضر ارزش دارایی این صندوق ها بالغ بر 146 هزار میلیارد تومان است.

وی در ادامه افزود: بر این اساس بررسی روند ETFها در بازار سرمایه ایران نیز نشان می دهد که تعداد این صندوق ها در مقایسه با صندوق های سرمایه گذاری مشترک از سال 92 تاکنون رشد سریع تری داشته اما نسبت ارزش صندوق های قابل معامله به ارزش صندوق های سرمایه گذاری مشترک در دوره مذکور روند کاهشی داشته است.

محمدی در ادامه اظهار کرد: این مطلب بیانگر آن است که صنعت صندوق های قابل معامله در ایران نه تنها همگام با بازارهای جهانی رشد نکرده، بلکه نسبت به صندوق های سرمایه گذاری مشترک در ایران نیز رشد کمتری داشته است.

در این راستا برخی شرایط در بازار صندوق های قابل معامله، مانع جدی در برابر رشد این صندوق ها هستند؛ از جمله اینکه فرآیند صدور و ابطال صندوق های قابل معامله در بورس های معتبر به صورت غیر نقدی و با تحویل سبد اوراق بهادار صندوق انجام می شود (In-Kind) که این امر سبب می شود با فراهم شدن امکان آربیتراژ، فاصله قیمت ابطال و قیمت پایانی از بین رود.

وی در ادامه افزود: اما در کشور ما فرآیند صدور و ابطال به صورت نقدی انجام می شود و همین امر سبب می شود که فاصله قیمت ابطال و قیمت پایانی در روزهای زیادی تجربه شود.

محمدی نکته دیگر را مدیریت غیرفعال در این صندوق ها دانست و گفت: همان طور که گفته شد صندوق های قابل معامله در جهان، عمده صندوق ها به صورت غیر فعال مدیریت می شوند که مزایای فراوانی برای این ابزار ایجاد می کند.

اما در کشور ما در حال حاضر از 21 صندوق قابل معامله در بورس و فرابورس، تنها دو صندوق شاخصی هستند و نسبت ارزش این دو صندوق به ارزش کل صندوق های قابل معامله کمتر از 5/ 1 درصد است.

این در حالی است که تعداد صندوق های قابل معامله شاخصی در ایالات متحده بیش از 10 برابر صندوق های قابل معامله با مدیریت فعال است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار:29خرداد1397، کدخبر: 3402133: www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: بازار - سرمایه - سرمایه گذاری - سهام - سرمایه گذاران - بازار سرمایه - بورس - صندوق - بزرگ ترین - بزرگ - فرهنگ - کارنامه - نقدینگی - آمریکا - افزایش - ایالات متحده - ایران - اروپا - خرید و فروش - بین المللی - درصد - خروج - جهان - جدید - استراحت - اطلاعات - انتخاب - متفاوت - دارایی - میزان

آخرین اخبار سرویس:
رونق اقتصادی عجب شیر در گرو سرمایه گذاری در بخش گردشگری است

10 شهر برتر برای راه اندازی کسب و کار دیجیتالی در آمریکا

امروز در بازارهای جهانی: قیمت انواع کالاها در بازارهای جهانی؛ از بورس گرفته تا کالاهای اساسی

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام در گفت وگو با فارس عنوان کرد ایجاد زنجیره گوشت قرمز برای حذف دلالان/ استفاده از پسماند کشاورزی برای تامین خوراک ارزان قیمت دام

استخدام پرستار کودک در یک شرکت معتبر در سیستان و بلوچستان

استخدام منشی دفتردار در یک شرکت معتبر در تهران

نقش باند «مظلومین» در بحران های ارزی طی دو دهه گذشته در کشور

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت کترینگ در اهواز

شورای شهر صومعه سرا روزه سکوتش را شکست

استخدام تایپیست در یک شرکت معتبر در تهران

تاثیرات افزایش قیمت سکه بر زندگی مردم

واردات کالاهای استاندارد در سایه تعطیلی معابر کوله بری

تجمع کارگران پیمانکاری حاتمی در معدن چادرملو/اداره کار: کارفرما مطالبات را نپرداخته ، انجمن صنفی مرجع اعلام بطلان قراردادها نیست

با این روش ها در روزهای گرم تابستان از داغ شدن گوشی خود جلوگیری کنید

توقیف 163 خودرو با جرائم میلیونی از ابتدای امسال

مطالعات سایت گردشگری فندقلو نمین آغاز شد

رونق اقتصادی عجب شیر در گرو سرمایه گذاری در بخش گردشگری است

قطعی برق دست کم تا دو هفته آینده ادامه دارد

داستان با ارزش ترین محصول دامی که تباه می شود

علل افزایش قطع برق خارج از برنامه در پایتخت

استخدام دو ردیف شغلی جهت شرکت تولیدی در صفادشت

استخدام منشی در یک موسسه خدماتی رفاهی

استخدام کارشناس صنایع غذایی خانم جهت شرکت معتبر در البرز

استخدام چند نفر چرخکار ماهر خانم در زنجان

استخدام منشی خانم با تجربه و روابط عمومی بالا در خراسان رضوی

سودجویی عجیب جایگاه داران بنزین با "کارت سوخت"

امکان رزرو طرح ترافیک روزانه از طریق تلفن همراه

استخدام نیروی آشنا به کامپیوتر در دفتر مرکزی فروش ایزوگام

"رولزرویس" خودروی پرنده می سازد

قیمت جهانی طلا در 25 تیر 97

استخدام کارشناس طراحی در شرکت تولیدی آفن در تهران

مستاجران در حال ترک تهران هستند

استخدام کارمند بازرگانی خارجی، مهندس مکانیک،نقشه کش صنعتی

اعلام ساعت کاری ستاد و شعب بانک ایران زمین در تیر 97

رونمایی ایرانول از روغن موتورهایی با بالاترین سطح کیفی

یارانه تیر فردا شب واریز می شود

نامه ای به رییس جمهور: 3 راهبرد برای مقابله با تحریم ها

صادرات طلا به صفر رسید

فلج شدن صنعت برق ایران به دلیل سهل انگاری های سال های اخیر!

تاثیر مثبت محدود شدن صادرات از مسیر تولیدکنندگان بر بازار داخلی

راز داشتن خانه ای شیک تر، با کمی خلاقیت بیشتر

کف بازار / قیمت تلفن همراه در بازار تیر ماه 1397

استخدام طراح سایت در یک شرکت معتبر در تهران

بی قانونی های اتاق اصناف ایران ادامه دارد؛ با گذشت 4 ماه از سال 97 هنوز بودجه به تصویب هیات عالی نظارت اصناف نرسیده است

استخدام یک نفر بازاریاب جهت همکاری در اهواز

استخدام فروشنده فروشگاهی آقا در یک شرکت معتبر در مازندران

استخدام نیروی جوان آقا جهت تولیدی در شهر قم

استخدام 4 عنوان شغلی جهت یک واحد تولیدی در اهواز

استخدام برنامه نویس رایانه در موسسه ضامن سلامتی در مشهد

استخدام طراح سایت،تایپیست،کارشناس تولید محتوا در تهران

استخدام نیروی خانم جهت بسته بندی سوهان در شهر قم

آلایندگی دستگاه های خنک کننده هوا، عامل صدها مورد فوتی

افغان ها واقعاً در حال ترک ایران هستند؟

برگزاری مراسم تقدیر از 38 واحد برگزیده در بخش تولید صنعت و معدن گیلان

ثبت 563 نفر کشته در صحنه تصادفات

جابجایی بیش از نیمی از کالاهای صادراتی خراسان رضوی از گمرک دوغارون

کمبود انرژی برق با کاهش بارندگی ها و تداوم گرما

طرز تهیه شیرینی نان چرخی

فراز و فرودبازار مسکن در بهار/کدام مناطق تهران می توان خانه خرید؟

تثبیت 25 میلیون مترمکعب آب تخصیصی باغات زیتون طارم سفلی

زمان دریافت سکه های 3 ماهه/در تحویل فیزیکی شک نکنید

دلار رکورد زد

صدها خانوار در پورتوریکو یک سال بعد از طوفان همچنان برق ندارند

ممنوعیت کشت برنج، به جز در شمال کشور

پیشنهاد افزایش تعرفه برق مشترکین پرمصرف

هزینه ثبت نام در سامانه روابط کار نهایی شد

داستان با ارزش ترین محصول دامی که تباه می شود

بررسی روزنامه اتفاقیه خراسان از پیامدهای خاموشی ها

استخدام بازاریاب با حقوق وزارت کار، بیمه و بیمه تکمیلی

جزییات دریافت الحاقیه بیمه بدنه خودرو/ اهمیت ماده10 در زمان خسارت

مراقب فروشندگان اجناس در سایت دیوار و شبکه های اجتماعی باشید

سه هزار متقاضی از خدمات بهزیستی ایلام برخوردار می شوند

برنامه زمانبندی مدیریت اضطراری قطعی برق امروز دوشنبه در مهاباد

مسکن اجتماعی یا شوی تبلیغاتی؟! / مُسکن های وزیر درد مَسکن را آرام نکرد

جهش بزرگ فروشگاه رفاه در سه سال گذشته

شاهرود؛ شهر شکر ...+ فیلم

کشت برنج به غیر از شمال کشور ممنوع است/ ضرورت جایگزینی محصولات کم آب به جای محصولات پر آب

بانک صادرات 3690 نفر از «اقشار ویژه» را صاحب خانه کرد

برنامه قطعی برق دقیق تر اطلاع رسانی می شود/ کاهش 2 هزار مگاوات مصرف با کنترل سامانه های سرمایشی ادارات

اعلام ساعت کاری ستاد و شعب بانک ایران زمین در تیر 97

واریز هشتاد و نهمین مرحله یارانه نقدی

کاهش قیمت خودرو با عرضه محصولات انبارشده

ضوابط برگشت ارز صادرات کالای غیرنفتی به کشور ابلاغ شد

داستان با ارزش ترین محصول دامی که تباه می شود

راه اندازی اورژانس تخصیص عضو در کشور

استخدام منشی خانم جهت پرده سرا در البرز

شایعه احتکار خودروهای خارجی در ساختمان نیمه کاره

فراخوان بیمه دانا برای افزایش سرمایه بیمه بدنه خودرو بیمه گذاران

طراحی ضعیف پیاده راه چهارباغ

طنز تقصیر سیف نیست!

کاهش قیمت نفت در پی تصمیم جنجالی ترامپ

قیمت طلا رو به افزایش گذاشت

اقدامات انجام شده برای حل مشکل اصناف و بازاریان

شایعه: پرچمدار بعدی Vivo دارای 10 گیگابایت حافظه رم خواهد بود!

اثرگذاری دلار بر تجهیزات مسکن مهر

جدول کامل قیمت انواع خودرو / 25 تیر

جدول قیمت انواع گوشی موبایل در بازار / 25 تیر

کاهش 700 هزار تومانی خرید تضمینی گندم/ پرداخت 57 درصدی مطالبات گندمکاران

جزییات کشف 34 کانتینر سوخت قاچاق/ اسناد و پلمب ها جعلی بود + سند

استخدام نیروی گل کن ماهر و نیمه ماهر جهت همکاری در قم

غایب بزرگ فرهنگ سهامداری

غایب بزرگ فرهنگ سهامداری