مطالب مرتبط:
مذاکره با آمریکا از کمترین منطقی برخوردار نیست
واعظی: با تشکیل وزارت مسکن، صنعت، راه، بازرگانی و سازمان جوانان، چهره های جدیدی در کابینه خواهیم داشت / امیدارم این چهره ها جوان تر بوده و با انرژی بیشتری کار کنند
بازی انگلیس با تونس تماشاگران بیشتری نسبت به عروسی شاهزاده داشت
طرح اوقات فراغت آسمانی ها در آذربایجان غربی برگزار می شود
دیدار استاندار آذربایجان غربی با رییس سازمان بهزیستی کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 31 خرداد 1397 ساعت 00:412018-06-20سياسي

پاسخ به یک شبهه چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟


یکی از شبهات مطرح این است که اگر ملاک نزول برکات و بارش نعمت های الهی بر جوامع، میزان ایمان و رعایت تقوا و تحفظ بر احکام و ارزش های دینی است، پس چرا کشورهای غربی با عدم رعایت این مسائل، - از برکات آسمانی و زمینی بسیاری برخوردارند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دین و اندیشه "، خداوند متعال در آیه 96 سوره اعراف می فرماید: وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لکنْ کذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما کانُوا یَکسِبُونَ و اگر اهل آبادی ها ایمان آورند و تقوا پیشه کنند، هر آینه برکت هایی از آسمان و زمین بر آن ها می گشودیم و لیکن آیات ما را تکذیب کردند و در نتیجه ما هم آنان را به گناهانی که خود کردند، گرفته و هلاکشان کردیم، با توجه به این آیه، چگونه است که در بسیاری از مناطق زمین، از چنین تقوایی خبری نیست، اما بهره مند از نعمت و نزولات و برکات زمینی و آسمانی هستند؟ مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم اینچنین پاسخ می دهد: مقدمه یکی از شبهات و پرسش هایی که گاه با ملاحظه برخی آیات قرآن مطرح می شود، این است که اگر ملاک نزول برکات و بارش نعمت های الهی بر جوامع، میزان ایمان و رعایت تقوا و تحفظ بر احکام و ارزش های دینی است، پس چرا کشورهای غربی با عدم رعایت این مسائل، از برکات آسمانی و زمینی بسیاری برخوردارند، ولی کشورهای اسلامی، که ظاهراً در مراقبت بر احکام دینی و رعایت تقوا و دارابودن ایمان پیش قدم هستند، نه تنها از بسیاری از این برکات محرومند که به انواع مشکلات و نابسامانی ها گرفتار و در رنج اند! ریشه و منشأ این گونه شبهات و پرسش ها عدم دقت و فهم اصطلاحات و مفاهیم قرآنی از یک سو و نبودن نگاه جامع به همه ملاک ها و عوامل خوشبختی یا بدبختی جوامع و نیز در اختیار نداشتن سنجه های صحیح برای محک زدن این دو وضعیت است.

به عبارت دیگر از یک طرف معنای واژه های ایمان، تقوا، برکات، غضب الاهی، رضایت الهی،.

برای ما به درستی روشن نیست و مصادیق جامع آن ها را در نظر نمی آوریم و از سوی دیگر با توجه به برخی از آموزه های دینی و غفلت از دیگر آموزه ها، می پنداریم که مثلاً ملاک نیکبختی یک جامعه تنها در برپایی شعائری چون نماز و روزه و اعتکاف و عزاداری و.

خلاصه می شود.

از جانب دیگر وقتی می خواهیم ببینیم یک کشور یا جامعه حقیقتا دارای برکات و خوش بختی است یا نه؟ اغلب به پاره ای از ملاک های ظاهری، مانند نزول باران، زمین های حاصل خیز، سود ناخالص ملی و .

تمسک کرده و از ملاک های مهم تر و حیاتی تر غفلت می کنیم.

با این مقدمه به سراغ تبیین آموزه مورد بحث قرآن می رویم.

علامه طباطبایی در جلد 8 المیزان در تفسیر آیه مذکور می فرماید: مقصود از برکات ، انواع خیر کثیر است.

استفاده از واژه برکات، استعاره بالکنایه است.

برکات به مجاری ای که از آن، نعمت ها جریان دارد، تشبیه شده است، لکن این مجاری مسدود است و چون مردم ایمان آورند، بر آن ها جریان یابد و از باران و برف و حرارت و برودت به مقدار نافع و برکات از نبات و ثمرات و امنیّت.

دال بر این است که افتتاح برج های برکات، به مناظر ایمان و تقوا در میان مردم بستگی دارد.

بنابراین، آنچه ضامن سعادت جمع و رفاه واقعی و برکت اقتصادی جامعه است، تقوا (به معنای حقیقی و جامع آن) است.

از این رو تکنولوژی و صنعت منهای ایمان، سیاست مالی و اقتصادی بدون تقوا، استثمار ملل ضعیف، منفعت طلبی و امثال این ها، موجب رفاه واقعی و نزول برکات نیست؛ گرچه ممکن است سبب جمع ثروت و بهره وری های مادی حتی در سطح بالا و وسیعی شود.

این ها معیار لذت واقعی زندگی نیست و چه بسا که سبب تضاد افراد نسبت به هم و از بین رفتن عواطف ظریف انسان ها شود، جامعه را تنها در شکم پرستی و پول، غرق کند، ارزش های انسانی در آنجا افول نماید و ارزش های مادی جای گزین آن شود؛ چنانکه هر جا فرهنگ مدرنیته رسوخ کرده است، بیگانگی میان انسان ها عمیق تر و گسترده تر شده است.

در جامعه ای که عقلانیت مدرن، منهای ایمان به خدا، تقوا و رعایت حقوق انسان ها و اخلاق الاهی دنبال شود، ممکن است برای بخشی از جامعه، رفاه حیوانی ایجاد شود اما از سعادت انسانی خبری نخواهد بود و ملل تحت سلطه و مستضعف را سرشار از بغض و کینه ملت مرفه نموده و دیر یا زود، به انفجار جامعه مادی از درون و مورد تهاجم قرار گرفتن از بیرون منتهی خواهد شد.

چنانکه در مقدمه این نوشتار اشاره کردیم، آنچه در این بحث، ملاک است ایمان و تقوا، به معنای حقیقی و جامع آن است.

ایمان یعنی باور به وجود خدای حکیم و مهربان و تلاش برای هماهنگ کردن خود با مشیت او و حرکت به سوی هدفی که همه هستی به سوی آن در تکاپوست.

تقوا به معنای تخلق به همه فضائلی است که انسان را برای چنین هماهنگی و قرب الی الله تربیت و آماده می کند.

واژه تقوا در ادبیات دینی، منحصر در ترک برخی گناهان و انجام پاره ای از فرائض نیست؛ بلکه کار، تلاش، سیاست صحیح، علم جویی ، حرکت و.

هم در این مفهوم گنجیده است.

رفاه نسبی موجود در کشورهای غربی معلول کار و تلاش و به کار گرفتن ظرفیت های خدا داد فکری و مادی و پرهیز از تن آسانی و تنبلی است و البته مشکلات فراوان و پبچیده این جوامع هم به سبب دور شدن از آموزه های انبیا و غرق شدن در غایات سودمحوران و لذت طلبانه است.

در سویی که کشورهای مسلمان ایستاده اند، به سبب عوامل گوناگون جامعه شناختی، تاریخی، سیاسی، فرهنگی و اعتقادی شاهد عقب ماندگی های بسیاری هستیم.

شاه کلید عبور از این همه رنج و ناکامی و فلاکت، رجوع به آموزه های سازنده اسلام و به کارانداختن همه ظرفیت های مادی و معنوی برای رسیدن به اهداف بلند انسانی است که هم بهره های مادی حیات را به آدمی بدهد و هم سعادت ابدی و قرب الی الله را برای او به ارمغان آورد.

بنابر این نه رفاه نسبی غربیان به سبب بی دینی آن هاست و نه عقب ماندگی مسلمانان به علت ایمان و اقعی و رعایت تقواست! در هر دو سو آنچه که مغفول و بی اهمیت مانده است همانا ایمان و تقوای حقیقی است؛ هر چند غربیان با استفاده از ظرفیت های مادی و انسانی خود و تلاش برای تحصیل علم تجربی در برخی از شاخص های رفاه مادی موفق و پیش رو بوده اند.

برکت و خیر حقیقی چیست؟ برخی می گویند: با بررسی تاریخ، مشاهده می کنیم که گروه ها و اقوام کافری که در برابر پیامبران قرار داشتند اغلب از طبقه اشراف مستکبر و ملأ و برخوردار، و دارای ثروت و امکانات مادی بوده اند که قرآن می فرماید: یحسب انَّ ماله اخلده آن چنان مالش فراوان است که گمان می کند زندگی او را جاویدان می سازد و بسیاری از جوامع کفر و فسق، دارای رفاه و برخی غرق در نعمت های مادّی هستند، به گونه ای که گاهی گندم و محصولات اضافی خود را به دریا می ریزند؛ در مقابل، جوامع اسلامی و ایمانی معمولاً در فقر و محرومیّت نسبی به سر می برند و دست نیازشان به سوی جوامع کفر، دراز است، به طوری که اگر موادّ غذایی و محصولات صنعتی خود را به آنان ندهند در گرسنگی به سر خواهند برد.

! برکات تنها در سایه ایمان و تقوا پاسخ این است که: اولاً در آیه آمده است: درهای برکت را بر روی آن ها می گشاییم و برکت، تنها ثروت و تنعم مادی و رفاه نیست.

ثروت و امکانات مادی، زمانی خیر و برکت است که در پیشبرد اهداف عالیه انسانی و ارتقای همه جانبه جامعه به کار رود و انسانیت، اخلاق، مساوات، برابری، برادری و عواطف را زنده کند؛ به گونه ای که در پرتو آن، پیوندهای انسانی در میان آنان، مستحکم شود، خوی و عادت لطیف نوع دوستی آن ها را فرا گیرد و امنیت واقعی و همه جانبه ای، جامعه را بپوشاند و این در حالی است که ما در جوامع مادی و غیر الهی عکس این قضیه را مشاهده می کنیم.

تنعم مادی و رفاه، اغلب وسیله ای برای وحشی گری، تقویت روحیه درندگی، جنایت و خیانت در آن ها شده است! آیا ما می توانیم روحیه برادری و نوع دوستی ای را که محصول همین ایمان و تقوای نیم بند و ناقص در جوامع اسلامی است با روحیه وحشی گری و بی عاطفه ای جوامع غربی برابر کنیم؟ آیا می توان نعمت هایی همچو امنیت، عدالت، آرامش روانی و روابط انسانی و عاطفی را نعمت به شمار نیاورد؟! پیشرفت مادی در پرتو استثمار دیگران بخشی از ثروت ها و رفاهی که در کشورهای غربی وجود دارد و البته بخشی از مردمان آن کشورها از آن بهرمندند، محصول غارت و چپاول کشورهای ضعیف و فقیر به شگردها و شیوه های گوناگون است.

آیا چنین رفاه و پیشرفت ظاهری را می توان برکت و خیر نام نهاد؟! استعمار کهنه و نو و فرانو با شیوه های متنوع و به روز، و با به کار گرفتن پیشرفت ها علمی و تکنولوژیک کوشیده اند تا ضمن غارت ثروت ها و امکانات کشورهای ضعیف، آنان را در حرمان اقتصادی و ضعف فرهنگی نگه دارند.

در راه تحقق اهداف خویش، بیش تر به کارشان بگیرند و کمتر به آنان بدهند، تا بدین وسیله، کالای آنان را به راحتی بخرند و کاری کنند که متکی به محصولات خودشان کنند.

حتی برای آنان جنگ های درون و برون مرزی پدید آورند، تا برای فروش اسلحه های انبار شده خودشان بازار کاذب فراهم سازند و آنان را نیز از اتکای به خویش و به کار انداختن ذهن ها و افکارشان عملاً باز دارند! تنعّم و جمع ثروت، بدین گونه و از طریق ارتزاق از خون محرومان، راهی است که کشورهای به ظاهر مترقی پیموده و می پیمایند.

تنعم بدون تقوا، مقدمه ی عذاب الهی براساس آیات قرآن، گفتار پیشوایان دین، تجارب تاریخی و حتی روزمره انسان، رفاه و تنعم بدون رعایت تقوا و اخلاق و همراهی فضائل انسانی، نه تنها موجب آسایش و خوش بختی انسان ها نیست که خود وسیله ی رنج ها و گرفتاری ها و مقدمه عذاب ها و کیفرهای گوناگون دنیایی و آخرتی است.

مفاهیم ابتلا، استدراج، امهال، عذاب که هر کدام به سنتی از سنن الاهی اشاره دارند، گویای همین حقیقت اند که گاه رفاه مادی و حیوانی، عامل آزمایش، استدراج و کیفر انسان ها و جامعه ها می شود.

قرآن کریم در تبیین سنت آزمایش انسان ها و امت ها چنین می فرماید: "وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا إِلی أُمَمٍ مِنْ قَبْلِک فَأَخَذْناهُمْ بِالْبَأْساءِ وَ الضَّرَّاءِ لَعَلَّهُمْ یَتَضَرَّعُونَ فَلَوْ لا إِذْ جاءَهُمْ بَأْسُنا تَضَرَّعُوا وَ لکنْ قَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَ زَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطانُ ما کانُوا یَعْمَلُونَ فَلَمَّا نَسُوا ما ذُکرُوا بِهِ فَتَحْنا عَلَیْهِمْ أَبْوابَ کلِّ شَیْ‏ءٍ حَتَّی إِذا فَرِحُوا بِما أُوتُوا أَخَذْناهُمْ بَغْتَهً فَإِذا هُمْ مُبْلِسُونَ"، یقینا به سوی امت های پیش از تو رسولانی را فرستادیم، پس آنان را به انواع سختی ها و دشواری ها مبتلا ساختیم تا شاید خاضعانه به درگاه خداوند بازگردند.

پس چه شد که وقتی گرفتار عذاب ما شدند متضرعانه توبه کردند ولی دل هاشان سخت شد و شیطان کارهاشان را برای شان زینت داد.

پس چون آن چه از (نصایح و توصیه هایی که) به آن ها یادآوری کردیم را فراموش کردند، ابتدا درهای هر خیری را به روی شان گشودیم ولی هنگامی که (غافلانه) غرق شادمانی بودند و امر بر ایشان مشتبه می نمود، به ناگاه آنان را (با کیفری سخت) گرفتیم (و هلاکشان کردیم).

خداوند سبحان در تبیین سنت امهال (مهلت دادن و سپس عذاب کردن) می فرماید: فَذَرْنِی وَ مَنْ یُکذِّبُ بِهذَا الْحَدِیثِ سَنَسْتَدْرِجُهُمْ مِنْ حَیْثُ لا یَعْلَمُونَ وَ أُمْلِی لَهُمْ إِنَّ کیْدِی مَتِینٌ پس مرا با کسانی که قرآن را تکذیب می کنند واگذار که به زودی از آن جا که نمی دانند در استدراجشان قرار می دهیم و به آنان مهلت می دهم (وسپس با عذابی سخت کیفرشان خواهم داد) همانا نقشه من استوار و حساب شده است.

بنابراین پیشرفت علمی و تکنولوزیک اگر توأم با معنویت، رعایت اخلاق الاهی و پایداشت عدالت و حقوق انسان ها نباشد، نه تنها خیر و برکت نیست که خود عاملی برای بحران های اجتماعی و انسانی است؛ هرچند ممکن است فکرهای ظاهربین و عقل های ناتوان، آن را خیر و خوش بختی تلقی کنند.

معیار قرآن؛ وعده مشروط با توجه به مباحث پیشین و با دقت در آیات قرآن کریم، در می یابیم که تحقّق وعده خداوند در نزول برکات، مشروط به تحقق تقوا در جامعه است.

تقوا رییس همه خوبی ها و باب ورورد به همه فضائل اخلاقی است؛ برپایی نماز، انفاق، دوستی و محبت میان مؤمنان، ترویج شعائر دین در اجتماع، گسترش عدالت، مراقبت از حقوق انسان ها و.

همه در ذیل تقوا و از خاستگاه ایمان به خداوند محقق می شود.

تنها به یدک کشیدن نام امت اسلامی و دینی و در عین حال سستی و اهمال کاری در اجرای حدود الهی و تلاش برای ساختن جامعه ای آباد و پیشرفته و وابسته بودن به قدرتمندان و مستکبران، با تقوا سازگار نیست.

هر جامعه ای که شئون مذهبی و دستورات و حدود و سنن الهی را در امور خود رعایت و عمل نکند و آن را در بطن کارهای روزمره خود مستقر نسازد، متقی به شمار نمی آید و استحقاق دریافت برکات موعود در قرآن را ندارد.

زیرا معیار قرآن تقواست.

رعایت قانون در جوامع غربی و استکباری مطلبی که در این جا باید به آن توجه داشت، این است که در جوامع غربی و استکباری، برخی از اصول اخلاقی موردتوجه قرار می گیرد و به مقررات اجتماعی احترام می گذارند و در فراگیری دانش و ارتقای سطح علمی، صنعتی، کشاورزی، سیاسی و.

خود تلاش شایسته و مستمر دارند و فهمیده اند که با عدم توجّه به این اصول، زندگی مادیشان مختل می شود.

این توجه ها و تلاش ها ضرورتاً موجب رشد و شکوفایی جنبه هایی از زندگی دنیایی آن ها شده و می شود؛ هر چند نمی توان نام این ها را برکات نهاد.

اما متأسفانه در این سو برخی از ملل به ظاهر اسلامی، همین مسائل را هم رعایت نمی کنند و تنها به تنعم مادی فردی خود مشغول و از تلاش برای رشد و توسعه جامعه در زمینه های مختلف غافل و فاقد احساس مسؤولیتند و مشخص است که با چنین شیوه زندگی، دنیا و آخرت را توأمان از دست خواهند داد.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/bmoohw
کلید واژه ها: زمین - جوامع - آسمان - کشور - حوزه علمیه قم - میزان - جامعه - حوزه علمیه - قرآن - هایی - بارش - خبرنگار - عزاداری - مراقبت - مشکلات - اندیشه - گزارش - قرآنی - مناطق - انواع - برکت - سوره - نماز

آخرین اخبار سرویس:
41 خانواده دو معلولیتی بوشهر صاحبخانه شدند+ عکس

مولوی عبدالحمید: تبعیض صددرصد باید از ایران برداشته شود

مادر شهیدان «خوش لفظ» به فرزندان شهیدش پیوست

 حداقل اسمش را عوض کنید!

استخدام راننده متعهد با ماشین مدل بالا در قم

استخدام منشی تلفنی خانم جهت جذب آگهی در نیازمندیها

استخدام مزدی دوز شلوارک در محدوده مولوی تهران

استخدام آژانس تلفنی هدا

استخدام رنگ کار ماهر mdf و چوب در شهر قدسِ تهران

استخدام حسابدار و فروشنده خانم در محدوده منطقه 19 تهران

گردش ناگهانی پراید با مرگ گره خورد

تغییر فرمانده سپاه شایعه است

جلودارزاده: بعضی مسئولان فکر زندگی لاکچری خود هستند / کمر مردم در مقاومت شکسته

استخدام نیرو برای رستوران تلخابی در قم

آلمان نسبت به سفر به ترکیه به شهروندان خود هشدار داد

استخدام گرافیست حرفه ای آقا مسلط به ساخت موشن گرافیک تمام وقت

نظر ذوالنوری در مورد بسته پیشنهادی اروپا

طلای جهانی به زیر 1200 دلار می رسد

استخدام نیروی آقا بصورت تمام وقت در کافی شاپ

استخدام نیروی صندوقدار در پیتزا چلچله

یک بمب در نزدیکی مقر سابق حزب دموکرات کردستان عراق منفجر شد

نامه مجمع تشخیص در مورد پالرمو راه را برای اصرار مجلس بست/ سرنوشت پالرمو چه می شود؟

افت 1729واحدی شاخص بورس از اول تابستان

ویدئو / موضوع پارازیت بالاخره شفاف می شود؟

استخدام انباردار آشنا به امورات ساختمانی در تهران

سفرا و مسئولان وزارت امور خارجه با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند

سفرا و مسئولان وزارت امور خارجه با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند

طنزانه ای برق لامروت!

روحانی روز ملی بلژیک را تبریک گفت

استخدام چند نفر راننده جهت آژانس در عظیمیه کرج

حج بزرگترین مانور سیاسی امت اسلامی برای برائت از مشرکان است

واژگونی تریلی بخاطر خواب آلودگی راننده/ عکس

جابه جایی فرمانده کل سپاه ؟

دستگیری متهم ثامن الحجج

تصاویر/ اهدای گل توسط بانوان محجبه به دختران اصفهانی

تکذیب برکناری فرمانده سپاه

دردسرهای شفافیت برای وزیر جوان کابینه

پست اینستاگرامی بهنوش بختیاری برای مهران مدیری و احسان علیخانی +عکس

هفته نامه پیام ساختمان (شماره 338)

عکس | دیدار مسئولان وزارت خارجه و سفرا با رهبری انقلاب

بازدید مدیرعامل موسسه ملل از شعب شهر گرگان

فعال سازی ظرفیت بندر چابهار با اتصال به شبکه ریلی

اصلاح قانون مناطق آزاد کشور برای افزایش بهره وری است

آیت الله تهرانی درگذشت

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی: توسعه اشتغال در زندان ها از لوازم اصلاح و تربیت زندانیان است

دیدار وزیر و مسئولان وزارت امور خارجه با مقام معظم رهبری

جابجایی فرمانده سپاه «شایعه» است

قاتل بی نام و نشان

صبح کارون: کارنامه یکساله شورای شهر

تکمیل طرح های عمرانی اولویت دار

فراخوان جذب روایتگر افتخاری در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

برگزیدگان «در سوگ آفتاب» معرفی می شوند

دوازدهمین خانه احزاب کشور در استان مرکزی راه اندازی می شود

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد

در طراحی بیلبوردهای فرهنگی خوش سلیقه تر باشیم

اصلاح ساختار در شهرداری/ راهکار حل مشکلات تاریخی پایتخت

سردار سلیمانی خادم امام رضا (ع) شد

آغاز عملیات بهسازی ایستگاه های اتوبوس تندرو در بزرگراه رسالت

حمله به فغانی در بهارستان + عکس

با احمدی نژاد آشنایی قبلی نداشتم (گفت و گو با کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت دولت نهم)

نگذاریم مشکلات صنفی به مسائل سیاسی تبدیل شود / نیازی به مدیران منفعل نداریم

سرلشکر قاسم سلیمانی خادم حرم امام رضا(ع) شد +تصویر

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام - 30 تیر 1397

حضور خادمین حرم امام رضا(ع) در گلزار شهدای همدان

انتقاد تند عضو کمیسیون اصل 90 از نتایج علت سقوط هواپیمای تهران - یاسوج: می گفتند خلبان عمدا به کوه کوبیده منطقی تر بود!

روزی که «کافی» به کاباره رفت

آغاز ثبت نام دوره های 208 و 209 و 210 کارآموزی قضایی تهران

شاه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور یکپارچه سازی قوانین داخلی است

هم اندیشی مدیران کل تبلیغات اسلامی کشور

آذربایجان همیشه مدافع اسلام و تشیع بوده است

مسکن مهر داخل شهری راه حل دولتی ها برای نوسازی بافت فرسوده

دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور با رهبر انقلاب

استخدام نیروی پذیرش آقا جهت مهمانپذیر در قم

استخدام چند نفر برشکار و چرخکار خانم در محدوده حصارک کرج

استخدام آپارات کار و تعویض روغنی حرفه ای در خراسان رضوی

استخدام تعدادی نیروی وارد برای کارخانه کفش طلایی در قم

استخدام آموزشگاه پوریان در خراسان رضوی

استخدام مسئول دفتر خانم با مدرک مدیریت یا کامپیوتر در اصفهان

استخدام نیروی دفتردار دارای سابقه کار در قم

استخدام نیروی خدماتی خانم در کرج

استخدام کارمند، تکنسین تاسیسات و تعمیرکار دستگاه کارتخوان

ایرلاین ها از یک ماه پیش ارز نگرفتند/احتمال لغو پرواز ایرلاین های ایرانی

استخدام طراح خانم مسلط به وبسایت و پشتیبانی

خودکشی یک کاندیدای انتخابات پاکستان به دلیل مخالفت فرزندان

استخدام نیروی ساده و گل کن در سوهان پزی دیانا

در گوگل، احمق را جست وجو کنید ترامپ را ببینید

بزرگترین وارد کننده نفت ترکیه خرید از ایران را کاهش داد

واکنش روزنامه شرق به سخنان منوچهر متکی / هرگز درباره گزارش ثامن الحجج ابراز شرمندگی نکردم

استخدام کارگر ساده با مدرک تحصیلی حداقل دیپلم در خراسان رضوی

مرگ 18 نفر به دلیل سوختگی در تهران

حقوقدان سرشناس از دلایل ناکامی مقابله با مفسدین می گوید

پاسخ رییس کمیسیون بررسی سانحه ATR به انتقادها درباره خطای خلبان

برنی سندرز: ترامپ قدرتش را به رُخ کودکان مهاجر می کشد

استخدام راننده جرثقیل با گواهینامه پایه یک در تهران

ویژه برنامه های طرح شادستان در قلب پایتخت

استخدام سه رده شغلی در شرکت ریسندگی تاراریس آریا

سرلشکر قاسم سلیمانی خادم حرم امام رضا(ع) شد+ عکس

استخدام نیرو جهت ارتباط با مشتری و پیگیری پروژه ها در خراسان رضوی

استخدام نیروی آقا جهت کار چینی و بلور در کرج

عضو مجمع محققین و مدرسین: چرا باید با آمریکا تا ابد قهر بود؟

پاسخ به یک شبهه چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟

پاسخ به یک شبهه چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟