مطالب مرتبط:
مردان و زنان کدام استان ها چاق ترند؟
ایران برای شکست اسپانیا 5 یا 10 درصد شانس دارد / زنان ایرانی حقوق مشابهی با مردان دارند
ایران برای شکست اسپانیا 5 یا 10 درصد شانس دارد / زنان ایرانی حقوق مشابهی با مردان دارند
لغو پخش بازی ایران - اسپانیا در ورزشگاه آزادی/وزارت ورزش: نمی توانیم مسئولیت تامین امنیت ورزشگاه ها را برای حضور زنان در کنار مردان بر عهده بگیریم/واکنش دو عضو شورای شهر
وزارت ورزش: نمی توانیم مسئولیت تامین امنیت ورزشگاه ها را برای حضور زنان در کنار مردان بر عهده بگیریم/ سلطانی فر: بخشی از علل مخالفت با ورود زنان، به باورهای ما برمی گردد؛ باید تضمین داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 22:552018-06-20پزشكي

مردان و زنان کدام استان ها چاق ترند؟


عضو کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت وضعیت مهم ترین ریسک فاکتورهای بروز بیماری های غیرواگیر مانند مصرف دخانیات، - فشار خون، چاقی، دیابت و.

را در کشور تشریح کرد و گفت: طبق آمارها به طور میانگین وضعیت سبک زندگی بانوان ایرانی از مردان ایرانی نگران کننده تر است.

شعارسال": به نقل از ایسنا،دکتر امیرحسین تکیان به برخی عوامل خطر بروز بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: اولین عامل خطری که به آن می پردازیم دخانیات است که یکی از عوامل خطر اصلی در بروز بیماری های غیرواگیر محسوب می شود.

طبق مطالعه ای که در سال 95 انجام شد، استان هایی که بیشترین میزان مصرف دخانیات در مردان را به خود اختصاص داده اند، قزوین، آذربایجان غربی، همدان و کهگیلویه و بویر احمد بوده و مصرف دخانیات زنان نیز در استان های بوشهر، سیستان و بلوچستان و هرمزگان بیشترین میزان را دارد.

43 درصد ایرانیان دخانیات مصرف می کنندوی با بیان اینکه هشت درصد زنان و 35 درصد مردان ایرانی دخانیات مصرف می کنند، افزود: به طور میانگین بیش از 20 درصد افراد کشور دخانیات مصرف می کنند.

طبق آمارها در زمینه مصرف الکل نیز مردان استان های قزوین، کردستان و آذربایجان غربی با 15 درصد در صدر قرار دارند و در زنان که مصرف الکل حدود دو درصد است، استان های قزوین، کردستان و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین مصرف کنندگان زن الکل را دارند.

بنابراین مصرف الکل و دخانیات در برخی استان ها شایع تر است و باید اقدامات جدی تری در این استان ها انجام شود.

زنان ایرانی 2 برابر مردان چاقند تکیان با اشاره به موضوع چاقی در کشور، گفت: در کشور ما 15 درصد مردان و 30 درصد زنان چاقند.

بر اساس این آمار از هر سه نفر زن یک نفرشان چاق است و BMI(درصد توده بدنی) بالای 30 دارند.

به درصد توده بدنی بین 25 تا 30 اضافه وزن و بالای 30 را چاقی می گوییم.

بنابراین زنان دو برابر مردان چاقند و در برخی استان ها مانند مازنداران بیشترین درصد چاقی زنان وجود دارد، اردبیل و سمنان هم در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

همچنین استان های گلستان، البرز، مازنداران و خوزستان بیشترین میزان چاقی در مردان را دارند.

بنابراین می بینیم که استان مازندران استان چاقی است که عواملی مانند سبک زندگی، نوع مصرف مواد غذایی و عادت های غذایی در این زمینه موثرند.

عضو کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه وضعیت مان در زمینه اضافه وزن بدتر است، ادامه داد: به طوریکه درصد اضافه وزن در مردان بیش از زنان است.

بر این اساس 38 درصد مردان و 35 درصد زنان در کشور مبتلا به اضافه وزن هستند.

در مردان بیشترین درصد اضافه وزن را به ترتیب در استان های البرز، اردبیل و آذربایجان شرقی دارند و در زنان استان های همدان، کردستان، خراسان شمالی و گیلان هم بیشترین درصد اضافه وزن را به ترتیب به خود اختصاص داده اند.

چاقی؛ ام المسائل بیماری های غیرواگیر تکیان تاکید کرد: حال اگر اضافه وزن و چاقی را با هم ترکیب کنیم می بینیم که زنان وضعیت بدتری دارند و 64 درصد یعنی بیش از دوسوم زنان ایرانی یا چاقند یا اضافه وزن دارند.

متاسفانه استان های اردبیل، مازندران، آذربایجان غربی و کردستان به ترتیب بیشترین زنان چاق یا دارای اضافه وزن را دارند و در مردان هم 54 درصدشان یا چاقند یا اضافه وزن دارند که استان های البرز، مازندارن و اردبیل به ترتیب بیشترین مردان چاق یا دچار اضافه وزن را دارند.

این میزان بسیار نگران کننده است و باید بدانیم که چاقی ام المسائل است.

چاقی می تواند افراد را در معرض سرطان ها، بیماری های قلبی - عروقی شدید، دیابت و.

قرار دهد و عامل خطر عمده ای است و باید برای آن فکری جدی کنیم.

نگاهی به وضعیت ابتلا به فشار خون در ایرانی ها وی با بیان اینکه عامل خطر مهم دیگر مساله فشار خون است، افزود: این عامل می تواند منجر به مشکلات قلبی - عروقی شود و بیشترین مشکلات ما هم در حوزه بیماری های قلبی - عروقی است.

از طرفی فشار خون عامل اصلی سکته های مغزی است که این نوع سکته ها می توانند اشخاص را برای همیشه ناتوان کنند.

باید توجه کرد که به طور متوسط یک چهارم جمعیت کشور به فشار خون مبتلا هستند؛ به طوریکه 25 درصد مردان فشار خون دارند که استان های کردستان، سمنان و گلستان بیشترین میزان مردان مبتلا به فشار خون را به خود اختصاص داده است.

در زنان نیز با 27 درصد ابتلا به این بیماری استان های اردبیل، مازندران، لرستان و گیلان پیشتازند.

8.

5 میلیون ایرانی دیابت دارند تکیان در ادامه به وضعیت دیابت در کشور اشاره و اظهار کرد: دیابت به این معنی است که میزان قند ناشتا دو بار بیشتر از 100 باشد.

در کشور ما شیوع دیابت در زنان مقداری بیش از مردان است.

در عین حال میانگین شیوع این بیماری در کشور 11 درصد است، یعنی 8.

5 میلیون نفر از جمعیت ما از دیابت رنج می برند.

از این میزان 10 درصد دیابتی ها در مردان و بیشتر در یزد، تهران و خوزستان هستند و در مابقی را زنان تشکیل می دهند که در سمنان، گیلان و کرمانشاه بیشترین میزان ابتلا به دیابت زنان دیده می شود.

البته در زمینه دیابت هیچ مشابهتی بین استان هایی که بیشتری میزان دیابتیک مرد و زن را دارند، نیست و این سوال برانگیز است.

نیمی از زنان ایرانی چربی خون دارند عضو کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر درباره وضعیت چربی خون نیز گفت: یکی از مسائلی که عامل بیماری های قلبی - عروقی و تنفسی است و می تواند به سرطان هم منجر شود، چربی خون بالا بویژه کلسترول بالا است.

باید توجه کرد که حدود 50 درصد یعنی نیمی از جمعیت زنان ایرانی چربی خون بالا دارند.

بر این اساس از هر دو زن یک نفرشان به چربی خون بالا مبتلا هستند.

متاسفانه بیشترین میزان چربی خون در زنان در استان های مازندارن، تهران و لرستان است.

در عین حال حدود 41 درصد مردان ایرانی هم کلسترول بالا دارند که به ترتیب بیشترین میزان شیوع آن در بین مردان در استان های تهران، البرز و مازنداران است.

وی با بیان اینکه 32 درصد زنان ایرانی و 25 درصد مردان ایرانی از تری گلیسیرید بالا رنج می برند، گفت: بوشهر، تهران و یزد در مردان و یزد، مازندران، آذربایجان غربی، لرستان و کرمان در زنان استان هایی هستند که بیشترین میزان شیوع تری گلیسیرید را دارند.

سبک زندگی نگران کننده زنان ایرانی تکیان با بیان اینکه این عوامل ریسک فاکتورهای اصلی در بروز بیماری های غیرواگیر محسوب می شوند، گفت: توجه به این عوامل خطر می تواند بار این بیماری ها و میزان مرگ ومیر ناشی از آنها را کاهش دهد.

طبق این آمار به طور میانگین وضعیت سبک زندگی بانوان ایرانی از مردان ایرانی نگران کننده تر است.

بانوان ما کمتر فعالیت فیزیکی می کنند، چاق ترند و پرفشاری خون، دیابت و چربی خون بیشتری نسبت به آقایان دارند.

همچنین برخی از استان ها مانند مازنداران و یزد وضعیت نگران کننده ای را در زمینه بروز و شیوع این ریسک فاکتورها دارند.

وی افزود: البته نکته مثبت این موضوعات این است که همه این عوامل قابل پیشگیری هستند.

بنابراین اگر بدانیم که ریسک فاکتورها چه هستند و چه تاثیراتی را می گذارند و سپس تصمیم بگیریم تا وضعیت شان را در کشور بهبود بخشیم، می توانیم فقط با یک کاهش وزن، بروز بسیاری از بیماری های غیرواگیر را کاهش دهیم.

خوشبختانه وزارت بهداشت هم برای این موضوع برنامه دارد و 12 تفاهم نامه با 12 وزارتخانه دیگر مانند وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی و.

منعقد کرده است.

البته باید توجه کرد که بر اساس شواهد علمی وزارت، بهداشت حداکثر 25 درصد می تواند در بهبود سبک زندگی مردم و پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر نقش داشته باشد و 75 درصد این عوامل برعهده وزارت بهداشت نیست و نمی تواند روی آنها کنترل داشته باشد.

در عین حال بخشی از این اقدامات هم در اختیار سایر دستگاه هاست.

عضو کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: فرض کنید وزارت بهداشت اقدامات خود را انجام دهد، اما صدا و سیما نشان دهد که هنرمندان محبوب مردم سیگار می کشند یا چاقند و .

همه اینها در سبک زندگی و رفتار مردم موثرند.

البته خوشبختانه مکانیزم های حاکمیتی خوبی مانند شورای عالی سلامت و امنیت غذایی داریم که رییس جمهور ریاست آن را برعهده دارند و مدلی بسیار مترقی محسوب می شود.

یکی از اهداف این شورا حساسیت زایی برای سایر وزرا و وزارت خانه هاست تا بدانند چرا سلامت مهم است و اقدام برای آن همت مضاعفی می طلبد.

افق 1409 سلامت؛ کاهش 30 درصدی مرگ ها ناشی از بیماری های غیرواگیر تکیان با بیان اینکه در سال 1392، نزدیک به 380 هزار مرگ ثبت شده که از این میزان 220 هزار موردش به دلیل بیماری های غیرواگیر بوده است، گفت: این میزان بسیار قابل توجه است و می توان از بسیاری از آنها پیشگیری کرد.

بر همین اساس امیدوارم با اطلاع رسانی درست و افزایش سواد سلامت مردم بتوانیم در راستای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر گام برداریم.

به هر حال پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر هم وظیفه حاکمیتی است و هم مردم ما باید با خودمراقبتی و مراجعه فعال به مراکز جامع سلامت مراقب باشند تا زود بیماری شان تشخیص داده شده و مداخلات پیشگیرانه برایشان تجویز شود تا با انجام اقدامات موثر و هماهنگ بتوانیم طبق هدف تعیین شده تا افق 1409 به کاهش 30 درصدی مرگ ومیر ناشی از بیماری های غیرواگیر دست یابیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری تحلیلی سلامت نیوز، تاریخ انتشار: 30خرداد 1397 ، کدخبر:246328 ،www.

salamatnews.

com
کلید واژه ها: بیماری های غیرواگیر - دخانیات - درصد - مردان - استان - مصرف - زنان - اضافه وزن - بیماری - ایرانی - آذربایجان غربی - چاقی - مردان ایرانی - کشور - کهگیلویه و بویر احمد - کهگیلویه و بویراحمد - آذربایجان - سبک زندگی - الکل - سیستان و بلوچستان - میزان - کردستان - پیشگیری - استان مازندران - آمار - وزارت بهداشت - مصرف کنندگان - زندگی - مواد غذایی - مازندران

آخرین اخبار سرویس:
فارس گزارش می دهد اجرای طرح جانشین پروری پرستار در 11 استان/ تحمیل فشار روانی بزرگ ترین چالش پرستاران

خدمات نخستین کلینیک ویژه فوق تخصصی شهرستانهای غرب و جنوب غرب استان تهران در رباط کریم

مرکز بهداشت خوزستان: آلودگی میکروبی شبکه آب عامل اسهال 50 نفر در هویزه است

علت 19 درصد سرطان های گوارش چیست؟

نا متناسب بدون اعتبارات تحقیقاتی نسبت به سرعت علمی کشور

وضعیت ذخایر خونی در خراسان رضوی مطلوب نیست

عمل پیوند قرنیه دربیمارستان امیرالمومنین اهواز انجام شد

آخرین قیمت پراید و تیبا در بازار + جدول

راه های تحریک مردان قبل از رابطه جنسی

چه کسانی با سلامتی مردم و جان بیماران بازی می کنند؟

کاهش وزن واقعی

رنگ های مرگبار تاریخ

غوره ی شیرازی و فواید بی نظیر آن!

وضعیت ذخایر خونی در خراسان رضوی مطلوب نیست

7 نوع غذا که نباید برای ناهار مصرف کنید

تولد 460 امین نوزاد در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل

هشدارِ مسمومیت زا بودن نوعی خمیر بازی

وجود خون در مدفوع می تواند نشانه یک بیماری کشنده باشد

آخرین وضعیت سلامتی خانم بازیگر از زبان خودش

سو استفاده جنسی تنها یکی از هزاران معضل کودکان زباله گرد است

عمل پیوند قرنیه دربیمارستان امیرالمومنین اهواز انجام شد

زنده کردن خاطرات فراموش شده در موش آزمایشگاهی

ای کاش های 40 ساله ها

عمل جراحی جمشید مشایخی موفقیت آمیز بود

استخدام کمک پرستار و ماما در دانشگاه علوم پزشکی ساوه

بیماری بواسیر چیست؟ (علت، علائم و راه های درمان)

هرآنچه باید درباره کیست های کلیه بدانید

عدم مصرف میوه و سبزی علت 19 درصد سرطان های گوارش

روشی شگفت انگیز برای درمان سرطان ابداع شد

جزییات ابلاغ دستورالعمل مراکز بیماری های خاص اعلام شد

کارگردان «کلاه پهلوی» برای پیوند کبد راهی شیراز شد

زنان افسرده بدخواب به خودکشی نزدیک ترند

توزیع ماهانه سبد کالای پیشگیری از سوءتغذیه بین 1200 کودک نیازمند

عدم مصرف میوه و سبزی علت 19 درصد سرطان های گوارش

10 درمان خانگی برای درد معده به شیوه ابوعلی سینا

چمن، آب تهران را می بلعد

روشی شگفت انگیز برای درمان بیماری کشنده ابداع شد

ظروف مسی و آهنی خواص درمانی ندارند!

بیماران را از داروی ایرانی نترسانید

صدور و تحویل دفاتر درمانی تامین اجتماعی بصورت غیرحضوری

مجله پزشکی و بهداشت+گزارش

اهدای عضو مرد سبزواری نجاتبخش جان چهار بیمار شد

«پلیس آب» تشکیل شود

آشنایی با دیالیز کلیه و روش های انجام آن

قرص آتورواستاتین و کاهش کلسترول خون + نحوه مصرف، عوارض، تداخل

روشی شگفت انگیز برای درمان سرطان ابداع شد

وجود خون در مدفوع می تواند نشانه یک بیماری کشنده باشد

میوه های هوس انگیز اما کم خاصیت را بشناسید

چگونه عادات خود را تغییر دهیم و وزن کم کنیم

عدم مصرف میوه و سبزی علت 19 درصد سرطان های گوارش

مازندران ، طرح غربالگری سرطان دهان را اجرایی کرد

طرح حمایت مالی از زوج های نابارور در اردبیل اجرا می شود

تربیت کارشناسی مراقبت سلامت همپوشانی با فعالیت پرستار حرفه ای است

آلودگی آب هویزه 50 نفر را راهی مراکز درمانی کرد

وزیر بهداشت: رشته های پولساز مورد اقبال داوطلبان است

آیا اولین رابطه جنسی دردناک است؟

کاهش وزن چگونه می تواند به از بین رفتن آپنه خواب کمک کند؟

وزیر بهداشت: بیماران را از داروی ایرانی نترسانید

بیماران نباید برای تامین دارو و ملزومات شان نگران باشند

اهدای عضو مرد سبزواری نجاتبخش جان چهار بیمار شد

مازندران ، طرح غربالگری سرطان دهان را اجرایی کرد

هشدار به والدین؛ این خمیر بازی مسموم است

ایران رتبه هفدهم تولید مقاله های پزشکی در دنیا را دارد

ایران رتبه هفدهم تولید مقاله های پزشکی در دنیا را داراست

درمان قطعی و سریع غلظت خون با چند راهکار ساده

نجات زندگی 4 بیمار نیازمند به عضو در مشهد

دارچین با عفونت مقابله می کند

شانزدهمین بازارچه خیریه سمر در راه است

ولوو S90 پاک ترین خودرو در تست آلایندگی پنج گاز

بهره مندی از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان

گام دانشمند ایرانی برای کمک به درمان اعتیاد/شناسایی نقش بخش قدامی مغز در حافظه پاداش

ولوو S90 پاک ترین خودرو در تست آلایندگی پنج گاز

طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر

چرا مدیریت خانمها از آقایون بهتراست؟

ایرانی‎ها چه غذاهایی را بیشتر می‎خورند؟

کمبود نیروی متخصص ، مهم ترین مشکل بهزیستی

ساخت تکنولوژی مدرن برای درمان سرطان

افزایش متخصصان مراکز درمانی تأمین اجتماعی

آمریکا داروی والزارتان برند چین را از بازار جمع می کند

پلمب 6 واحد درمانی غیرمجاز در آبادان

هر آنچه باید درباره لایه برداری پوست بدانید

سیاست ورزی بهداشتی به روایت سعید حجاریان

برگزاری کارگاه آموزشی" آرشیو در روابط عمومی الکترونیک " ویژه مسئولان و کارشناسان روابط عمومی واحدهای تابعه دانشگاه

نوشیدنی های مفید برای پیشگیری از گرمازدگی در فصل تابستان

رییس مرکز بهداشت ماهشهر: خود مراقبتی مهمترین راه پیشگیری از بیماری در بین حجاج

بهره مندی از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان

افزایش تعداد بیماران اسهالی در رفیع

بیماران قلبی گردو بخورند!!

بومادران و معجزه بومادران

6 راهکار برای داشتن استخوان هایی فناناپذیر

دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران مطرح کرد بهره مندی از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان

قاضی زاده هاشمی: بیماران را از داروی ایرانی نترسانید

مجید حسینی راهی ترکیه شد

تصویری جالب از مارادونا در باشگاه جدیدش

افزایش تعداد بیماران اسهالی رفیع/ آلودگی میکروبی شبکه آب، علت بروز بیماری

مقابله با لک های صورت در فصل تابستان

کاهش وزن چگونه می تواند به از بین رفتن آپنه خواب کمک کند؟

آموزش تمرینات کیگل برای درمان انزال زودرس در مردان

طرز تهیه آلبالو پلو با مرغ خوشمزه

دیدار خادمان رضوی با بیماران بیمارستان شهدای قاین

مردان و زنان کدام استان ها چاق ترند؟

مردان و زنان کدام استان ها چاق ترند؟