مطالب مرتبط:
تحدید ارز 4200 تومانی
بخش خصوصی برای بازاریابی دیجیتال، ارز 4200 تومانی می گیرد
افشای رانت 110 میلیاردی در مجلس/ با دلار 4200 تومانی ده ها بابک زنجانی به وجود آمد!
کارنامه ارزی دولت در تخصیص دلار 4200 تومانی
افشای رانت 110 میلیاردی در مجلس/ با دلار 4200 تومانی ده ها بابک زنجانی به وجود آمد!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 22:122018-06-20اقتصادي

تحدید ارز 4200 تومانی


همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی، روز گذشته آغاز به کار کرد و همان طور که از نام این همایش پیداست، قرار بود متخصصان و مسئولان این حوزه درباره سیاست های پولی و ارزی حال حاضر سخن بگویند؛ - در روزهای اخیر خبرهایی متفاوت از تصمیم جدید ارزی دولت برای محدودشدن کالاهای وارداتی برای دریافت دلار چهارهزارو 200 تومانی یا ورود نرخ جدید به بازار منتشر شده بود که از سه نرخی شدن دلار حکایت داشت.

به طوری که در کنار نرخ سه هزارو 800 تومانی کالاهای اساسی و چهارهزارو 200 تومانی برخی از کالاهای وارداتی، گفته می شد قرار است بخشی از کالاها از زمره این نرخ ها خارج شده و با نرخ جدیدی ارز دریافت کنند؛ اما رییس بانک مرکزی در حاشیه سخنرانی خود به ابهامات هرچند کوتاه پاسخ داده و اعلام کرد بر اساس تصمیم جدید اتخاذشده، قرار است واردات کالا برای دریافت ارز اولویت بندی شده و سه گروه کالاهای اساسی و حیاتی، مواد اولیه و ضروری و سایر کالاهای مورد نیاز ارز دریافت کنند.

هرچند او توضیحی نداد که جریان فعلی بازار ارز و مابه التفاوت ارز رسمی و غیررسمی چگونه است و با وجود محدودیت در عرضه ارز، چطور به این سه گروه کالایی ارز چهارهزارو 200 تومانی اختصاص می یابد، بدون اینکه از محل توزیع رانت باشد.

در این همایش، برخی خبرهای غیررسمی از سوی مدیران و مسئولان تأیید شدند؛ پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی، از افزایش 32درصدی قیمت مسکن خبر داد و معاون اقتصادی وزارت اقتصاد میزان بدهی دولت به بانک مرکزی را 162هزار میلیارد تومان اعلام کرد؛ مطالباتی که باعث افزایش 17.

4واحد درصدی پایه پولی شده و خطر انفجار تورمی نقدینگی را جدی کرده است.

دولت در زمینه ثبات قیمت ها عملکرد موفقی داشته است!ولی الله سیف در بیست وهشتمین همایش سیاست های پولی و ارزی گفت: اقتصاد ایران در دو سال گذشته در زمینه ثبات قیمت ها و رشد اقتصادی عملکرد موفقی داشته است.

سال گذشته و برای دومین سال متوالی، نرخ تورم به عنوان معیاری از متوسط رشد هزینه های خانوار در محدوده تک رقمی قرار گرفت؛ عملکردی که می توان گفت در تاریخ اقتصادی چهار دهه گذشته کشور بی سابقه بوده است.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در نتیجه تلاش های بانک مرکزی، نقدینگی در سال 1396 با رشدی معادل 22.

1 درصد نسبت به پایان سال 1395 به 1530 هزار میلیارد تومان رسید که این رشد در مقایسه با رشد دوره مشابه سال 1395 (23.

2 درصد)، 1.

1 واحد درصد کاهش نشان می دهد، گفت: بر اساس ارقام مقدماتی در پایان سال 1396، پایه پولی با رشدی معادل 19.

1 درصد نسبت به پایان سال 1395 به 214 هزار میلیارد تومان رسید.

این عامل سهمی معادل 17.

4 واحد درصد در رشد پایه پولی این سال داشته و مهم ترین عامل فزاینده رشد پایه پولی در سال 1396 مطالبات بانک مرکزی است.

رییس کل بانک مرکزی با اظهار اینکه در زمینه تسهیلات پرداختی، شبکه بانکی کشور در سال 1396 بالغ بر 614 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی پرداخت کرده است، افزود: این رقم نسبت به رقم سال 1395، 12 درصد افزایش نشان می دهد.

62 درصد از تسهیلات پرداخت شده در این سال، صرف تأمین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و 83.

6 درصد صرف سرمایه در گردش واحدهای صنعتی و معدنی شده است.

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینکه بانک مرکزی با هدف ثبات بخشی به بازار طلا و ارز، در اواخر سال 1396 به اجرای طرح پیش فروش سکه در سه مرحله مختلف اقدام کرد، گفت: در مراحل مختلف، در مجموع 7.

6 میلیون قطعه سکه طلا در سررسیدهای مختلف زمانی پیش فروش شد.

رییس بانک مرکزی درباره حذف برخی کالاهای وارداتی از فهرست دریافت کنندگان دلار چهارهزارو 200 تومانی نیز توضیحی کوتاه داشت.

بنا بر آنچه سیف عنوان کرد، قرار بر این شده تا کالاهای وارداتی مشمول ارز چهارهزارو 200 تومانی در سه گروه اولویت بندی شوند؛ به این صورت که یک سری از کالاها اساسی و حیاتی بوده و بر اساس درآمدهای نفتی تأمین ارز می شود.

دومین گروه مواد اولیه کارخانجات و کالاهای ضروری هستند که از طریق صادرات کالاهای غیرنفتی تأمین ارز خواهند شد؛ اما سومین گروه آنهایی هستند که بر اساس درآمد ارزی از محل 20 درصد صادرات غیرنفتی و همچنین ارز صادرکنندگان خرد، به آنها ارز اختصاص یافته و در اولویت بعدی قرار دارند.

کاهش سرمایه گذاری عمرانی در دهه 90 به 2.

7درصدسخنران بعدی مسعود نیلی، دستیار ویژه رییس جمهور در حوزه اقتصاد، بود که سخنرانی ای با محتوایی کارشناسی و نه در مقام دستیار اقتصادی رییس جمهور ارائه کرد.

او سخنان خود را این طور آغاز کرد: مسئله بودجه، سال های متمادی مسئله اصلی در اقتصاد کشور بوده و سایر سیاست های اقتصادی را دنبال خود می کشد.

اثر مستقیم بودجه بر رشد اقتصادی، بر ثبات اقتصادی، بهبود فقر و توزیع درآمد و عرضه کالاهای عمومی، کارکردهای اصلی بودجه به شمار می روند که در این میان عرضه کالاهای عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است.

نیلی ادامه داد: اگر سرمایه گذاری دولت در پروژه های عمرانی را به صورت کسری از تولید ناخالص داخلی در نظر بگیریم از دهه 50 به این طرف در دوره وفور درآمد نفتی 12.

5 درصد و در دوره ای پنج تا هفت درصد بوده و از دهه 90 به بعد به 2.

7 درصد تقلیل یافته است.

مشاور اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: طبق مطالعات برای دستیابی به رشد اقتصادی قابل قبول باید پنج تا هفت درصد تولید ناخالص داخلی در بودجه عمرانی هزینه شود که در دهه 90 این میزان به نصف رسیده که نقیصه ای برای رشد اقتصادی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه چشم انداز سهم دولت در سرمایه گذاری عمرانی بالای سه درصد نیست، بنابراین باید رویکرد مشارکت دولتی خصوصی مدنظر باشد که در تبصره 19 بودجه به آن توجه شده است، اظهار کرد: طبق محاسباتی که انجام دادیم، برای آنکه دولت بتواند خدمات مناسبی ارائه دهد، نسبت بودجه جاری به تولید ناخالص داخلی باید 16 تا 17 درصد باشد که این رقم در صورت کسر هزینه های صندوق های بازنشستگی و هزینه اوراق مشارکت، 13.

5 درصد است.

وی با اشاره به فشارها بر بودجه عمومی دولت، گفت: به عنوان مثال در سال 84 میزان پرداختی از بودجه به صندوق های بازنشستگی دوهزارو 300 میلیارد تومان بود که این رقم در بودجه 97 به بیش از 60 هزار میلیارد تومان رسیده است.

نیلی با مصلحتی دانستن بودجه نویسی در ایران، افزود: بودجه باید قاعده مند باشد و برای اینکه بودجه عمومی با این فشارها مواجه نشود، باید قاعده دائمی برای بودجه تعیین کرد.

افزایش 31 درصدی قیمت مسکناز دیگر سخنرانان همایش پولی و ارزی معاون اقتصادی بانک مرکزی بود.

پیمان قربانی گفت در سال 96 رشد اقتصادی به 3.

7 درصد رسید، این در حالی بود که در سال 95 رشد 12.

5درصدی داشتیم.

وی گفت: در سال 95 رشد 12.

5درصدی اقتصادی عمدتا متأثر از رشد گروه نفت به میزان 61.

6 درصد بود که عمدتا به افزایش صادرات نفت بعد از برجام بر می گشت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی بیان کرد: در سال 96 رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت به 3.

3 درصد رسید.

البته انتظار نداشتیم در سال 96 بخش نفت پیشران رشد اقتصادی شود؛ بنابراین افزایش رشد بخش های غیرنفتی را هدف قرار دادیم؛ از جمله کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات که خوشبختانه در سال گذشته این رشد به 4.

6 درصد رسید و در فصل چهارم به 4.

8 درصد بالغ شد.

قربانی با اشاره به رشد صنعت خودرو گفت: در حوزه صنعت خودرو در سال 96 نسبت به سال 95 بالغ بر 13.

8 درصد رشد حاصل شده است.

همچنین در حوزه خودرو سواری 14.

9 درصد رشد ایجاد شده است.

وی ادامه داد: کاهش نرخ سپرده ممتاز و سودهای تسهیلاتی در کنار افتتاح سپرده خانه یکم برای خانه اولی ها و افزایش میزان تسهیلات مسکن روستایی از 15 به 20 میلیون تومان از جمله سیاست های بانک مرکزی برای حوزه ساختمان بوده است.

همچنین کاهش نرخ سود برای بافت های فرسوده به شش درصد و کاهش سود صندوق جوانان به 9 درصد از دیگر سیاست های بانک مرکزی در حوزه ساختمان به شمار می رود.

وی درباره تعداد معاملات مسکن خاطرنشان کرد: تعداد معاملات 181.

2 هزار مورد معامله در سال 96 بوده که نشان از رشد معاملات مسکن در سال گذشته دارد.

همچنین در دو ماه ابتدایی امسال با انجام 24 هزار فقره معامله نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد رشد معاملات صورت گرفته است.

بدهی 162 هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مرکزیمعاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه وزارت اقتصاد تلاش دارد اطلاعات مرکز بدهی در قالب گزارش ها از حالت محرمانه خارج شود، گفت: بدهی دولت به بانک مرکزی به 162 هزار میلیارد تومان رسید.

حسین میرشجاعیان در پنل تخصصی ساختار مالی دولت و ثبات پولی و مالی با بیان اینکه ام الامراض اقتصاد ایران برخی بدهی های آن است، افزود: مشاهده بودجه کشور اطلاعات دقیقی درخصوص وضعیت اقتصاد به ما می دهد.

یکی اینکه بودجه جاری به سمت افزایش بوده که این موضوع شرایط اقتصادی را بد می کند.

معاون اقتصادی وزارت اقتصاد با بیان اینکه حجم بدهی دولت به بانک مرکزی به 162 هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: نزدیک به 79 درصد اعتبارات هزینه ای ما دارای چسبندگی بسیار بوده که کاهش آن هزینه های بسیار اجتماعی و سیاسی به دنبال دارد.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با بیان اینکه هزینه های اجتماعی و سیاسی کاهش بودجه های جاری بسیار است، تصریح کرد: در سال های 92 تا 96، 21 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت و صکوک دولتی منتشر شده و رقمی که در بودجه برای انتشار اوراق در نظر گرفته شده، هفت هزارو 80 میلیارد تومان بودجه است که در سرفصل آخر چسبندگی بالایی در هزینه های مربوط به سلامت دیده می شود.

میرشجاعیان با تأکید بر اینکه 79 درصد اعتبارات هزینه ای ما دارای چسبندگی بسیار است، ادامه داد: کاهش این نوع هزینه ها تبعات اجتماعی و سیاسی بسیاری به همراه داشته از این رو دولت ها راهکارهای مختلفی را در نظر می گیرند.

وی با بیان اینکه زمانی که دولت ها با عدم تعادل در تراز خود مواجه می شوند، به سمت ایجاد بدهی حرکت می کنند، افزود: دست درازی به منابع بانک مرکزی یکی از این راهکارهای دولت هاست که با ورود قانون، جلوی آن گرفته شد.

معاون اقتصادی وزارت اقتصاد با تأکید بر اینکه استفاده از منابع نظام بانکی نیز دیگر راهکار دولت ها برای جبران بدهی خود است، تصریح کرد: در حال حاضر حجم بدهی دولت به بانک مرکزی 162 هزار میلیارد تومان است که اگر تقسیم بر مانده تسهیلات اعطایی شود، حجم و اندازه آن به خوبی مشخص خواهد شد.

میرشجاعیان با بیان اینکه قبل از تصویب قانون رفع موانع تولید، دولت فهم خوبی از بدهی های خود نداشت گفت: با تصویب این قانون، مرکزی در مجموعه وزارت اقتصاد تحت عنوان مرکز مدیریت بدهی ها تشکیل شد که در نخستین اقدام خود احصای بدهی های خود را انجام داد.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - اقتصاد - کالاهای وارداتی - اقتصادی - درصد - مرکزی - کالاهای اساسی - میلیارد - بانک - همایش - واردات - جدید - مسئولان - نقدینگی - رییس بانک مرکزی - افزایش - دولت - قیمت - کل بانک مرکزی - اقتصاد ایران - وزارت اقتصاد - رشد اقتصادی - واردات کالا - بازار - معاون - تصمیم - قیمت مسکن - بازار ارز - بدهی دولت - دلار

آخرین اخبار سرویس:
ژاپن برای توقف واردات نفت ایران اقدام کرد

بهسازی معابر روستای مزرعه کلانتر

وزیر تعاون:
 اختصاص وام به تنهایی منجر به اشتغالزایی نمی شود

برخی از شیوه های شهری نیازمند تغییر هستند

خسارت جانی در آسانسورهای غیراستاندارد شامل بیمه نمی شود

افزایش قیمت انواع ارزها در بازار/ سکه 2.902.500 تومان شد

زاوه: استفاده از امتیازات ویژه دولتی باید شفافیت داشته باشد

انتشار اولین تیزر رسمی از آئودی TT فیس لیفت

ریخت وپاش 8/ 1 میلیارد دلاری ایرانیان در ترکیه

102 زن سرپرست خانوار نیشابوری با حمایت بهزیستی توانمند شدند

همایش جامعه ایمن در بافق

واگذاری بیش از 13هزار هکتار اراضی جدید در پایاب سد های خداآفرین و عمارت

ستاد تنظیم بازار اجازه افزایش قیمت به هیچ کالایی نداد

درخواست کارگران برای بازنگری دستمزد در شورای عالی کار

بازداشت مقام مرتبط با ثبت سفارش های جعلی خودرو

آخرین اخبار از مسمومان آب آلوده در نوشهر

شهرهای گران و ارزان جهان بر اساس سطح درآمد و هزینه های زندگی

سرمایه گذاری 250 میلیارد دلاری در جمهوری آذربایجان

ضرورت اجرای طرح های کوچک در حجم زیاد

نشست فرماندار خاتم با دهیاران این شهرستان

زاوه: استفاده از امتیازات ویژه دولتی باید شفافیت داشته باشد

برخی از شیوه های شهری نیازمند تغییر هستند

واحدهای تولیدی کردستان از محصولات پتروشیمی استان محرومند

واحدهای تولیدی کردستان از محصولات پتروشیمی استان محرومند

آشنایی با SmartThinQ و قابلیت های آن در کولرهای ال جی

مهلت ثبت سفارش بدون انتقال ارز تمدید شد

Jurassic World Evolution موفق به فروش 1 میلیون نسخه شده است

اقتصاد نفتی با نوآوری جور درنمی آید/ حد و حدود مالکیت فکری رعایت شود

توزیع لاستیک کامیون تا تعادل یافتن بازار ادامه دارد

قیمت طلا بیش از 10 دلار کاهش یافت

افتتاح دو طرح در مهریز

ثبت بیش از یک گوشی مسافری برای هر نفر ممنوع شد

شرکت «سوراستال روس» صادرات فولاد به ایران را متوقف کرد

وزیر صنعت بازهم اسامی دریافت کنندگان ارز را مطالبه کرد

توزیع ارز مسافری متوقف شد+ عکس

تشکیل 28 پرونده در زمینه کالاهای قاچاق در استان کرمان

توسعه اورژانس و درمانگاه بیمارستان شهید رجایی بابلسر

وضعیت اقتصاد کشور جنگی است!

تصمیم 3خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟

مردم 160 هزار میلیارد ریال در صنعت اسب سرمایه گذاری کردند

قیمت سبد نفتی اوپک یک گام دیگر عقب نشست

ادعای خسارت صنایع از دولت به دلیل قطعی برق

واکنش احسان علیخانی به دریافت پول از موسسه ثامن الححج

درخواست شریعتمداری از بانک مرکزی برای سومین بار

بازگشایی بازارچه مرزی سیف مطالبه ای عمومی و قانونی است

تکذیب توقف فروش ارز مسافرتی

9 وزیر هفته آینده در مجلس حاضر می شوند

شرکت «سوراستال روس» صادرات فولاد به ایران را متوقف کرد

خرید تضمینی گندم از مرز 5 میلیون و 800 هزارتن فراتر رفت/ نیازی به واردات گندم نداریم

درخواست مجدد وزیر صنعت از بانک مرکزی برای انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز

آقاپور علیشاهی در گفت وگو با فارس تاکید کرد ضرورت کار گروهی و جمعی برای برون رفت از بحران اقتصادی کشور

اختصاص یک ونیم میلیاردتومان برای اجرای طرح آبخیزداری وجنگل ها در بافق

مهلت 48 ساعته روبه اتمام است

درخواست مجدد وزیر صنعت از بانک مرکزی برای انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز

خوش حسابی دولت،کام کلزاکاران مازندران را شیرین کرد

660 واحد مسکونی غیرمقاوم در دهستان موگویی کوهرنگ شناسایی شد

صید میگو در آب های استان بوشهر سوم مرداد آغاز می شود

نیروگاه های خورشیدی در استان بوشهر نصب می شود

تولید بیش از 60 درصد میگوی پرورشی کشور در بوشهر

انشعاب آب 300 باغ ویلا در استان بوشهر قطع شد

بیجار انبار غله استان کردستان با تولید سالانه 250 هزار تن گندم

تحویل 41 واحد مسکونی به مددجویان و معلولان بهزیستی در اردبیل

سرنوشت اشتغال جوانان بیکار آذربایجان غربی بازیچه دست مدیران بی توجه

222 هزار نفر ماهانه 2 میلیون تومان بیمه بیکاری دریافت می کنند

سقوط رتبه تلگرام در ایران و جهان

پرداخت قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان

گردهمایی مسئولان فرهنگی و دینی شرکت های آب و فاضلاب سراسر کشور

اقتصاد نفتی با نوآوری جور درنمی آید/ حد و حدود مالکیت فکری رعایت شود

160 هزار میلیارد ریال در صنعت اسب سرمایه گذاری شد

65 محله شهر کرمانشاه با قطعی آب روبرو است

خوش حسابی دولت،کام کلزاکاران مازندران را شیرین کرد

افزایش تعداد مسمومان آب آلوده در نوشهر

ادعای خسارت صنایع از دولت به دلیل قطعی برق

ظرفیت تولید در پارس جنوبی امسال به 84 میلیون مترمکعب می رسد

حجم تولید سالانه میگوی پرورشی در بوشهر به 17 هزار تن می رسد تولید بیش از 60 درصد میگوی پرورشی کشور در بوشهر

توجە بە توسعە کردستان از اولویت های دولت است

حامی سرمایه گذاری خارجی در کردستان هستیم

بررسی روند اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در جنوب کرمان

چرا باتری برخی خودروها دائم خالی می شود؟

رستوران سرگردنه و چپاول گردشگران خارجی

برای تامین آب زنجیره فولاد کردستان مشکلی وجود ندارد

روز گرانی سکه

آزادی واردات سنگ کوپ (بلوک) تا هفته آینده

سیاست دولت، تسهیل صادرات و حمایت از فعالان اقتصادی است

درخواست مجدد وزیر صنعت از بانک مرکزی برای انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز

"رهام" محصول جدید سایپا رونمایی شد

خبری خوش؛ جمعه تهران خاموشی نداریم

وزیر نیرو: نیروگاه خورشیدی روی چاه نیمه های سیستان و بلوچستان احداث می شود

توزیع ارز مسافری متوقف شد

فارس گزارش می دهد رستوران سرگردنه و چپاول گردشگران خارجی

اعتبارات متوازن کهگیلویه و بویراحمد 2800 میلیارد ریال است

طرح توسعه آرامگاه سعدی 20 سال متوقف مانده است

آغاز اجرای طرح های عمرانی و خدماتی در دو روستای محروم قلعه گنج

احسان علیخانی: ا-ع آن دزد اموال بیت المال و مردم من نیستم

توسعه تجهیزات پزشکی مراکز سلامت زرقان

اعتبارات متوازن کهگیلویه و بویراحمد 2800 میلیارد ریال است

خیران کارآفرین 50 باب مدرسه در کشور ساخته اند

اسپیکر هوشمند 300 دلاری بیکسبی سامسونگ به صورت رسمی رونمایی می شود

افزایش ذخایر نفت ایران در سواحل به 33 میلیون بشکه/رشد 3.2 میلیون بشکه در ماه ژوئن

دلار 8 هزار تومانی و کار سخت برای حفظ بازیکن

تحدید ارز 4200 تومانی

تحدید ارز 4200 تومانی