مطالب مرتبط:
خریدهای ذوب آهن تمامی ندارد / حقدوست هم شاگر نمازی شد
برقی کردن راه آهن اینچه برون - گرمسار 11 تیر عملیاتی می شود
خریدهای ذوب آهن تمامی ندارد/ حقدوست هم شاگرد نمازی شد
برقی کردن راه آهن اینچه برون - گرمسار 11 تیر عملیاتی می شود
هافبک استقلالی به ذوب آهن پیوست +عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 22:052018-06-20اجتماعي

تونل های وحشت در امتداد خط آهن


اهواز در سال 1321 موجب شده راه های ارتباطی محله های زهتابی، وصفنارد و زمزم با سجاد و گلچین در تکه هفدهم پایتخت قطع شود.

- در همان سال ها مسئولان وقت پس از بررسی های بسیار برای حل این مشکل و ایجاد دسترسی های محلی به این نتیجه رسیدند که ساخت زیرگذر، بهترین گزینه است.

ریل گذاری مسیر راه آهن تهران ـ اهواز در سال 1321 موجب شده راه های ارتباطی محله های زهتابی، وصفنارد و زمزم با سجاد و گلچین در تکه هفدهم پایتخت قطع شود.

در همان سال ها مسئولان وقت پس از بررسی های بسیار برای حل این مشکل و ایجاد دسترسی های محلی به این نتیجه رسیدند که ساخت زیرگذر، بهترین گزینه است.

بنابراین، دست به کار شدند و حد فاصل خیابان های متین و داود سلامت، 13تونل حفر کردند.

ساکنان اطراف حریم ریل راه آهن تهران ـ اهواز سال های زیادی برای تردد از این زیرگذرها استفاده می کردند تا اینکه در سایه توسعه شهرنشینی و با توجه به طراحی و موقعیت جغرافیایی که زیرگذرهای عابران پیاده داشتند، کاربری آنها تغییر کرد و به محل اختفای کارتن خواب ها، معتادان و خلافکاران تبدیل شد.

اهالی محله های زمزم، وصفنارد و زهتابی از زیرگذرها با عنوان تونل های وحشت یاد می کنند و خواستار برقراری امنیت توسط سبزپوشان نیروی انتظامی هستند.

مشخصات زیرگذرها زیرگذرهای منطقه حدود 8 تا 10 متر طول دارند عرض زیرگذرها از 4 تا 6 متر است.

میانگین ارتفاع زیرگذرها حدود 2 متر است.

زیرگذرها در فواصل 100 تا 300 متری از یکدیگر ساخته شده اند.

تمامی زیرگذرها علاوه بر راه پله دارای رمپ هستند.

در برخی از زیرگذرها مسیر گذر روشندلان وجود دارد.

محله زهتابی؛ اتراق کارتن خواب ها زهتابی از محله های قدیمی منطقه است که در امتداد مسیر ریل راه آهن تهران ـ اهواز قرار گرفته و ساکنان آن برای رفت وآمد به محله های زمزم، سجاد و گلچین از 4 زیرگذر عابرپیاده، که در این محله قرار دارد، تردد می کنند.

حسین رضایی شورایار محله که از ساکنان قدیمی زهتابی است.

درباره مشکلات زیرگذرها می گوید: طراحی زیرگذرها با شرایط کنونی محله تناسبی ندارد.

سقف برخی از آنها کوتاه است و تعدادی هم عرض کمی دارند.

البته در سال های اخیر مدیریت شهری منطقه برای از بین بردن مشکلاتی مانند تأمین روشنایی و ایجاد رمپ ویژه معلولان در زیرگذرها اقداماتی انجام داده است، اما معضلات انتظامی همچنان وجود دارد.

به گفته او، تجمع کارتن خواب ها و معتادان متجاهر موجب شده امنیت زیرگذرها برای عبور و مرور عابران پیاده از بین برود: زیرگذرها تنها راه ارتباطی محله زهتابی با سایر محله هاست، اما این روزها اتراق کارتن خواب ها و معتادان باعث شده این راه ارتباطی برای شهروندان به ویژه بانوان امن نباشد.

رضایی بر این باور است که مسئولان کلانتری 161 ابوذر با استقرار نیروهای گشت پیاده و موتورسوار می توانند این مشکل را حل و آمار جرائمی مانند سرقت و زورگیری را در معابر کاهش دهند.

محله زمزم؛ تخریب روشنایی ها وجود بورس کاشی و سرامیک در خیابان شهید غلامرضا رضایی سبب شهرت محله زمزم در بین پایتخت نشینان شده است.

به گفته راضیه وجدانی طباطبایی مدیر محله زمرم، در این محله حدود 6 زیرگذر وجود دارد که اهالی زمزم برای رفت وآمد از آنها استفاده می کنند.

نبود روشنایی کافی، این زیرگذرها را به معضل بزرگ و لاینحل محله تبدیل کرده است: مدیران شهری برای رفع مشکل روشنایی زیرگذرها طرح های مختلفی اجرا کرده اند اما معتادان با تخریب آنها، زیرگذرها را برای خود امن و برای عابران ناامن می کنند.

به گفته او استعمال موادمخدر و جرائمی مانند سرقت، زورگیری و کیف قاپی ازجمله جرم هایی است که به طورمعمول در زیرگذرهای محله زمزم رخ می دهد و خانم ها بیش از دیگران در معرض این تهدیدها هستند.

وجدانی می گوید: نیروهای کلانتری 161 در کانکس بوستان کوثر مستقرند، اما حضورشان دردی را دوا نمی کند.

برای رفع معضلات زیرگذرها نیاز به نیروهای گشتی است که مدام در حال گشتزنی باشند و با حضور مستمرشان امنیت زیرگذرها و عابران را تأمین کنند.

محله وصفنارد؛ خلافکاران در زیرگذر 3 زیرگذر در محله وصفنارد وجود دارد که به گفته توحید عباس پور شورایار محله به جای عبور و مرور عابران پیاده به محل رفت وآمد خلافکاران و کارتن خواب ها تبدیل شده اند.

او می گوید: نبود روشنایی کافی در زیرگذرها، این معبرها را برای اراذل و اوباش، معتادان و کارتن خواب ها امن کرده است.

البته مأموران شهرداری با بازدید مستمر از زیرگذرها مشکلات روشنایی را رفع می کنند، اما معتادان با هر ترفند و راهکاری آنها را از بین می برند و برای اعمال مجرمانه شان امن می کنند.

به گفته او، شهروندان برای عبور و مرور از زیرگذرها امنیت ندارند و تردد آنها با ترس و لرز و حشت انجام می شود.

عباس پور معتقد است: نیروهای انتظامی در برقراری امنیت زیرگذرها کوتاهی می کنند و اگر نیروهای گشت، مستمر و ثابت در این معابر مستقر باشند، اراذل و اوباش، معتادان و کارتن خواب ها نمی توانند مزاحمت ایجاد کنند.

شهرداری به دنبال مطالبات اهالی تأمین روشنایی، بهسازی و مناسب سازی زیرگذرها جزو وظایف شهرداری منطقه است که به گفته اهالی و شورایاران در سال های اخیر مدیران شهری به وظایفش عمل کرده اند و همچنان در تلاشند که راهکار مناسبی برای رفع معضل زیرگذرها بیابند.

امیر محسنی شهردار منطقه در گفت وگو با خبرنگار همشهری محله از کارهای انجام شده در امن سازی زیرگذرها برای عابران پیاده چنین می گوید: 13 زیرگذر عابرپیاده در منطقه وجود دارد که متأسفانه به محل بیتوته کارتن خواب ها و معتادان تبدیل شده است.

در سال های اخیر طرح هایی در راستای بهسازی، مناسب سازی و تأمین روشنایی زیرگذرها انجام شده است، اما معتادان و کارتن خواب ها با استفاده از هر روش و ابزاری روشنایی ها را تخریب کرده اند تا این معبرها را برای حضور خودشان امن کنند.

او از نصب پروژکتورهای جدید خبر می دهد و می گوید: برای رفع این مشکل تیرک های 4 تا 6 متری در ورودی و خروجی همه زیرگذرها نصب شده است که شب ها با روشنایی پروژکتورها حدود 5 متر از داخل تونل ها و اطرافشان روشن می شود و با این اقدام تا حدود زیادی مشکل تاریکی زیرگذرها رفع شده است.

جمع آوری کارتن خواب ها و معتادان هم طرح مشارکتی مدیریت شهری و مأموران نیروی انتظامی 161 بوده است که محسنی می گوید: بارها با همکاری مسئولان کلانتری 161 ابوذر اقدام به جمع آوری کارتن خواب ها و معتادان کردیم، اما به دلیل اینکه در قانون کشور این افراد مجرم نیستند و به عنوان فردی آسیب دیده نیاز به کمک و حمایت دارند، امکان برخورد با آنها وجود نداشته و ندارد.

بنابراین، آنها پس از مدتی دوباره به زیرگذرها باز می گردند و به اعمال خلافشان ادامه می دهند.

شهردار منطقه با بیان اینکه قرار است به زودی زیرگذر عابرپیاده به ماشین رو و عابررو تبدیل شود می گوید: مسئولان شرکت راه آهن جمهوری اسلامی درصدد توسعه خط جنوبی یعنی ریل راه آهن تهران ـ اهواز هستند.

بنابراین، بهترین فرصت است تا طرح تبدیل این 5 زیرگذر را ارائه دهیم.

البته در این باره صحبت هایی هم شده است و این طرح را در قالب مطالبات شهروندان مطرح کرده ایم و امیدواریم با موافقت مسئولان شرکت راه آهن جمهوری اسلامی کارهای بازسازی و تعریض 5 زیرگذر هرچه سریع تر شروع شود.

به گفته شهردار منطقه با اجرایی شدن این طرح بخش عظیمی از مشکلات مربوط به زیرگذرها حل خواهد شد.

رییس کلانتری 161 ابوذر: روزی 3 بار از زیرگذرها سرکشی می کنم حضور کمرنگ نیروهای انتظامی از نظر معتمدان محله مهم ترین عامل در تبدیل زیرگذرها به محل اختفا و اتراق کارتن خواب ها، معتادان و اراذل و اوباش است.

بنابراین برای پیگیری این موضوع و اقداماتی که مأموران نیروی انتظامی در برقراری امنیت زیرگذرها انجام داده اند، نزد سرهنگ اردشیر نادری رییس کلانتری 161 ابوذر رفتیم و با او گفت وگو کردیم.

اهالی از نبود امنیت در زیرگذرهای ریل راه آهن تهران ـ اهواز شاکی هستند و اذعان می کنند نیروهای انتظامی در آن محل حضور ندارند.

آیا این درست است؟ اهالی گمان می کنند مأموران باید مدام در برابر دیدگان آنها باشند، واگر نباشند یعنی مأموران حضور ندارند و در انجام وظایف خود کوتاهی می کنند.

چنین تصوری درست نیست و بنده با تکذیب حضور نداشتن مأموران کلانتری به جرئت و صراحت می گویم که مأموران ما به طور مستمر در محورهای منتهی به زیرگذرها حضور دارند و گشتزنی می کنند.

می پذیرید که زیرگذرها به محل تجمع کارتن خواب ها و معتادان و اراذل و اوباش تبدیل شده اند؟ این موضوع را نمی توان کتمان کرد اما بنده اطمینان می دهم که به هیچ خلافکاری اجازه جولان نمی دهیم و با هر فردی که امنیت مردم را به خطر بیندازد برخورد می کنیم.

برای جمع آوری کارتن خواب ها و معتادان چه برنامه ای دارید؟ طرح پاکسازی زیرگذرها از حضور کارتن خواب ها و معتادان، به طور مستمر با مشارکت مدیران شهری منطقه انجام می شود اما به دلیل نبود یک جای مشخص برای اسکان آنها، همچنان شاهد حضورشان در زیرگذرها هستیم.

آیا برنامه ویژه ای برای برقراری امنیت در زیرگذرها دارید؟ زیرگذرها تنها راه ارتباطی شهروندان هستند و بدون شک باید برای رفت وآمد امن باشند.

برای برقراری نظم و امنیت در این معابر 3 واحد گشت ویژه مستقر کردیم که شبانه روز مشغول گشتزنی و نظارت هستند.

علاوه بر آن با وجود مشغله های کاری که دارم، شخصاً در طول روز، 3 بار به زیرگذرها سرکشی می کنم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 30 خرداد 97، کدمطلب:20338، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: کارتن خواب - معتادان - اهواز - راه آهن - خواب - مشکل - پیاده - منطقه - تهران - مسئولان - نیروی انتظامی - بهترین - مشکلات - پایتخت - تونل - قدیمی - امنیت - گزینه - طراحی - معلولان - راه پله - خیابان - مدیریت - خط آهن - رضایی - توسعه - شرایط - تجمع

آخرین اخبار سرویس:
حضور بیش از 9 هزار زائر ایرانی در مدینه

ترافیک درجاده کرج - چالوس سنگین است

برخی پروازهای فرودگاه سبزوار لغو شد

جشن زیر سایه خورشید در نقاط مختلف استان

فارس گزارش می دهد خط کشی های حاشیه دار در روزهای داغ ثبت نام دانش آموزان

ششمین مرکز یادگیری محلی در زندان لاکان راه اندازی می شود/کسب رتبه اول استان در ارزیابی کشوری سوادآموزی

افزایش آلاینده ازن در هوای تهران

برگزاری همایش روز دختر در قزوین

رصد طولانی ترین خسوف قرن در اردوی رصدی سمنان

پیش بینی بارش باران در تهران و 14 استان دیگر

تصاویری دیدنی از 300 کل وحشی در ارتفاعات البرز

10 هزار دانش آموز امسال در اردوهای بوم گردی شرکت می کنند

آغاز مرحله دوم سنجش شایستگی حرفه ای مدیران مدارس از 6 مرداد

فرهنگیان متقاضی اعزام به خارج برای تکمیل فرم اطلاعات 10 روز مهلت دارند

رییس مدرسه دارالفنون: دارالفنون قابلیت تبدیل شدن به خانه علم ویژه دانش آموزان و معلمان را دارد

تداوم افزایش دمای هوا در یزد تا نیمه مرداد

حضور بیش از 9 هزار زائر ایرانی در مدینه

سرویس دهی رایگان قطارشهری و اتوبوس های مشهد

آغاز عملیات ساخت 2 طرح عمرانی در مریوان

حاکمیت شایسته سالاری در آموزش و پرورش

پایداری شبکه آبرسانی مناطق زلزله زده/ آسیب جدی به تاسیسات وارد نشد

نیمه غربی کشور گرم تر می شود

این جانوران بامزه!/تصاویر

زیباترین بازتاب ها/تصاویر

کمبود 30 معلم در آموزش و پرورش باشت

اقدام برای تصفیه شیرآبه های محل دفن زباله در شمال کشور

آغاز سی وششمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان کشور

کاهش 4تا 6درجه ای دمای هوا از فردا در خراسان رضوی

روند حمل و نقل بار در چهارمحال و بختیاری عادی و مطلوب است

کاروان حامل پرچم متبرک حرم رضوی وارد اندیمشک شد

پاسخگویی به 160 هزار پرسش شهروندان درباره «طرح ترافیک جدید» و «تهران من»

آخرین جزییات اعزام زایران ایرانی به سرزمین وحی

لزوم جذب 30 هزار مشاور در مدارس

پیش بینی بارش پراکنده باران در تهران و 14 استان دیگر

باران در جاده هراز و چالوس/ اعلام 7 محور مسدود

مرگ مشکوک 8 ببر در باغ وحش مشهد

افزایش آلاینده ازن در هوای پایتخت

کت ها دست کنده های منحصر به فرد در دل صخره ها

سوءمدیریت علت خشک شدن "باداب سورت"/روز به روز شاهد تخریب بیشتر هستیم

قلعه لک لک ها را بشناسیم+ عکس

برپایی همایش کودکان هوش برتر

عشق سرعت

پاسخگویی به 160 هزار پرسش شهروندان درباره «طرح ترافیک جدید» و «تهران من»

22واحد تولیدی در گچساران اخطار زیست محیطی گرفتند

تداوم افزایش دما در نیمه غربی کشور تا پایان هفته

محدودیت ترافیکی راه ها

قلعه "یزدگرد" یادگاری شگفت انگیز از ایران باستان

هوای تهران با شاخص 91 سالم است

جریمه 2هزار و 400 دستگاه تاکسی اینترنتی بدون مجوز در مشهد

پاسخگویی به 160 هزار پرسش شهروندان درباره «طرح ترافیک جدید» و «تهران من»

کلانتری: تراز دریاچه ارومیه نسبت به 4 سال قبل، 30 سانتی متر افزایش یافته است

روز سه شنبه نیمه غربی کشور گرم تر می شود

بدهی های طرح ترافیک، آنلاین نیست

موج گرما در ژاپن همچنان قربانی می گیرد

طراحی بازی های رایانه ای برای ترویج فرهنگ دریایی

7 هزار نفر از نیروهای آموزش و پرورش متقاضی انتقال از خوزستان هستند

40 هزار واحد صنفی آلاینده در بیرجند شناسایی شد

دود غلیظ سه شهر خوزستان را به تعطیلی کشاند

40 هزار واحد صنفی آلاینده در بیرجند شناسایی شد

وضعیت ترافیکی در جاده هراز و چالوس/ اعلام 7 محور مسدود

این روزها در هورالعظیم چه می گذرد/آخرین جزییات از روند اطفای حریق

بدهی های طرح ترافیک به صورت آنلاین محاسبه نمی شود

ادامه بارش در سواحل دریای خزر

تردد کامیون های جنگ جهانی دوم در جاده های 2018

مرگ ببر در باغ وحش مشهد صحت ندارد

رییس سازمان جوانان هلال احمر خبر داد آموزش پیشگیری از اعتیاد به بیش از 50 هزار جوان

جمعیت مستعد مهاجرت از تهران

تقسیم شهر بیرجند به 32 محله کاری برای خدمات شهری

شمارش معکوس برای سنجش با هوش ترین ها

زلزله کرمانشاه به 43 روستا و یک شهر خسارت زد

نمودار/ هوای تهران در نخستین روز مرداد سالم است

توصیه های هواشناسی کشاورزی برای روزهای ابتدایی مرداد

افزایش آلاینده ازن در هوای تهران

خزر کثیف تر می شود

اتمام فاز اول پروژه مطالعه سیمای پوشش گیاهی پارک ملی توران

فارس از جاده لغزنده زندگی کامیون داران گزارش می دهد تردد کامیون های جنگ جهانی دوم در جاده های 2018

بهزیستی و دستگاه های اجرایی به ساماندهی بازماندگان از تحصیل کمک کنند

حال و هوای زائران حج در مدینه منوره+ فیلم

پروژه های بزرگ ملی خوزستان پیوستهای فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی ندارند

برنامه ریزی های جدید برای مدارس در سمنان

هیچ مدیری مجاز به الزام دانش آموزان برای استفاده از نوع روپوش خاص نیست

بارش پراکنده باران در برخی مناطق کشور/آسمان پایتخت صاف تا کمی ابری است

باران در جاده هراز و چالوس/ اعلام 7 محور مسدود

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد ترافیک روان در اغلب جاده ها/ تردد خودرو در راه ها کاهش یافت

برخورد با مناطقی که اقدام به کاشت «چمن» کنند

بیمه تکمیلی رایگان رانندگان حمل و نقل جاده ای اجرایی می شود

چالش های انتخاب رشته در مدارس

پاشنه آشیل کلانشهرها در اجرای طرح LEZ

سریال بی پایان پسماندهای صنعتی قزوین

قم جای پرورش شتر نیست/دریاچه حوض سلطان تهدید جدی زیست محیطی

هدایت شهرهای کوچک به استفاده از دوچرخه/ولع شهرها برای احداث مترو

روز ملی تکریم امامزادگان

کارگاه مدیریت در آموزش و پرورش استان

انبوه وسایل غیراستاندارددرشهربازی های ایلام

آلوده ترین منطقه تهران کدامست؟

باران در جاده هراز و چالوس

زلزله کرمانشاه به 43 روستا و یک شهر خسارت زد / 101 خانه روستایی تخریب شدند

آستان مقدس امامزاده حسین (ع) مرمت می شود

چشمه های مناطق حفاظت شده تاکستان ضدعفونی و پاکسازی شدند

وضعیت میزان آلودگی صبحگاهی هوای پایتخت +نمودار

تونل های وحشت در امتداد خط آهن

تونل های وحشت در امتداد خط آهن