مطالب مرتبط:
پنجمین همایش بین المللی قره باغ در باکو برگزار خواهد شد
200 اصله درخت باغ برره در دو سال خشکانده شد
مناقشه قره باغ مانع توسعه منطقه قفقاز جنوبی است
پنج سازه غیرمجاز در باغ های مرکبات دزفول تخریب شد
پنج سازه غیرمجاز در باغ های مرکبات دزفول تخریب شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 21:452018-06-20اجتماعي

مأموریت؛ نجات باغ های پایتخت


اسفند ماه سال گذشته شورای شهر تهران برای حفاظت از فضای سبز شهر، اقداماتی جدی انجام داد.

شورا با ابطال مصوبه معروف به برج- باغ اعلام کرد که این مصوبه به جای آنکه از محیط زیست و فضای سبز شهر تهران محافظت کند راه انبوه سازان را برای تخریب باغ ها هموارتر کرده است.

- اسفند ماه سال گذشته شورای شهر تهران برای حفاظت از فضای سبز شهر، اقداماتی جدی انجام داد.

شورا با ابطال مصوبه معروف به برج- باغ اعلام کرد که این مصوبه به جای آنکه از محیط زیست و فضای سبز شهر تهران محافظت کند راه انبوه سازان را برای تخریب باغ ها هموارتر کرده است.

نگرانی برای باغ ها و فضای سبز شهر تهران وقتی بیشتر می شود که بدانیم تا سال94 حدود 4هزار هکتار از باغ های شهر تهران تخریب شده است (خبرآنلاین، 31شهریور94)؛ باغ هایی که ذخیره گاه شهر تهران هستند و می توانند در کاهش آلودگی هوا نقش اساسی داشته باشند.

در رابطه با این موضوع با علی اعطا- رییس کمیته حقوقی و رییس کمیته معماری و طرح های شورای اسلامی شهر تهران- به گفت و گو پرداختیم.

قوانین و مقررات مربوط به برج ـ باغ که در طراحی و معماری اثرگذار بود، چه مواردی را در بر می گرفت و به چه صورت اجرا شد؟ ترکیب برج ـ باغ به معنای برجی که در باغ ساخته می شود، اصطلاحی است که از حدود 15سال پیش به ادبیات شهرسازی راه یافته و اساسا به یک گونه ساختمانی تبدیل شده است.

تهران زمانی قریه بوده است.

طبق متون کهنی که از گذشته به جا مانده، این قریه همیشه با باغ ها و انارستان هایش شناخته می شده و اصلا این منطقه جغرافیایی و اطراف آن منطقه ای پردارودرخت و به نوعی، باغستان بوده است.

اگر تصاویر هوایی 2دهه قبل تهران را با امروز مقایسه کنید، می بینید که در مناطق شمالی و غربی تهران، باغ های پرشماری وجود داشته که در این فاصله، از بین رفته است.

این تفاوت، با یک نگاه کلی کاملا به چشم می آید.

حتی اگر سال به سال تصاویر را ببینیم و با هم مقایسه کنیم، باز هم این تغییرات، محسوس است.

با بررسی دلایل موضوع درمی یابیم که اصلی ترین دلیل ازبین رفتن باغ های تهران، مصوبه شورای شهر دوم تهران بوده که در آن زمان ظاهرا فکر می کردند منجر به حفظ باغ های تهران خواهد شد.

در سال82 شهرداری لایحه ای به شورا می فرستد که در اسفندماه همان سال به تصویب می رسد و در اردیبهشت ماه سال بعد با اصلاحاتی ابلاغ می شود.

لایحه موسوم به برج ـ باغ را آقای احمدی نژاد به عنوان شهردار تهران به شورای دوم می فرستد و در شورا به تصویب می رسد و آقای چمران به عنوان رییس شورا آن را ابلاغ می کند.

تا پیش از این مصوبه، بر اساس دستورالعمل اجرایی ماده14 قانون زمین شهری (ابلاغی وزارت مسکن و شهرسازی) در باغات شهری 20درصد تراکم در 10درصد سطح اشغال (حداکثر)، می توانسته ساخته شود.

در ماده14 مصوبه شورای دوم که به برج ـ باغ معروف می شود و البته هیچ جای آن از عبارت برج ـ باغ استفاده نشده، گفته شده است: به منظور حفظ، نگهداری و احیای باغ ها و زمین های مشجر، سطح اشغال بنا در اینگونه املاک و اراضی، معادل 30درصد مساحت و تراکم ساختمانی مجاز آن، 20درصد بیشتر از تراکم منطقه ای برای املاک و اراضی غیرباغ (املاک و اراضی مشابه مجاور) خواهد بود .

یعنی اولا سطح اشغال، از 10درصد به 30درصد افزایش پیدا می کند و ثانیا، تراکم از ماکزیمم 20درصد به تراکم ساختمانی مجاز آن قطعه زمین ـ در صورتی که باغ نمی بود ـ به علاوه 20درصد مازاد بر آن افزایش پیدا می کند؛ یعنی تراکم خیلی خیلی بیشتر؛ رقمی که به طور میانگین در بیشتر نقاط تهران، حداقل 300درصد است و با احتساب آن 20درصد مازاد به 320درصد می رسد.

این تراکم در سطح اشغال 30درصد، یعنی یک ساختمان 11طبقه؛ یعنی باغی که تا قبل از اردیبهشت83 می توانست پذیرای یک ساختمان 2طبقه در سطح اشغال 10درصد از باغ باشد، حالا به عنوان مثال می توانست پذیرای یک برج 11طبقه (حالا کمی بیشتر یا کمی کمتر) در سطح اشغال 30درصد از مساحت باغ باشد.

این مصوبه چه اثرات زیست محیطی ای برای تهران به همراه داشت؟ زمانی که این لایحه به شورای دوم ارسال و تصویب شد، فکر می کردند از این طریق برای مالکان و ذی نفعان باغ ها انگیزه ایجاد می کنند که باغ را حفظ کنند.

اگر به آماری که مرکز آمار ایران منتشر می کند مراجعه کنید، می بینید از سال81 به بعد، تعداد پروانه های صادرشده رشد چشمگیری داشته است.

مصوبه شورا در واقع باغ های تهران را وارد چرخه اقتصاد ساخت وساز می کند؛ یعنی به مالکان باغات اجازه می دهد ملک خود را وارد چرخه اقتصاد ساخت وساز کنند؛ کاری که پیش از آن به واسطه ضوابط و مقررات حاکم، امکان پذیر نبود و فرض بر این بود که این امر، انگیزه حفظ باغ خواهد شد.

گویی یکی از استدلال های این دوستان، وجود باغ هایی بوده که به خاطر رسیدگی نکردن یا عالماعامدا، تخریب می شده است.

آن زمان تصور می شد که از آن به بعد، 30درصد از باغ زیر ساخت می رود و 70درصد باقیمانده حفظ می شود؛ هم مالک منتفع می شود و هم باغ باقی می ماند اما این، همه ماجرا نبود؛ اول اینکه 30درصد سطح اشغال صرفا در طبقه همکف بود اما در زیرزمین ها طبق همان ضابطه، بیشتر می شد.

زیرزمین اول به 45درصد می رسید و چون معمولا در این سطح اشغال، پارکینگ تامین نمی شد، در طبقات زیرین خیلی بیشتر می شد.

هر قدر سطح اشغال در طبقه و تعداد طبقات زیر زمین بیشتر می شد، خاکبرداری بیشتری ضرورت پیدا می کرد.

گاه می دیدید 80درصد از زمین باغ یا حتی تمام زمین باغ، زیر خاکبرداری رفته است.

دوم اینکه برای دسترسی به پارکینگ در ساختمان، مسیر و رمپی نیاز بود که طبعا از وسط باغ می گذشت؛ بنابراین باید درختان این مسیر نیز حذف می شدند.

سوم اینکه با فرض اینکه موارد قبلی را نادیده بگیریم، بالاخره برای ساختن یک ساختمان در آن ابعاد، این باغ برای حداقل 3-2سال تبدیل به یک کارگاه ساختمانی می شد.

انواع ماشین آلات ساختمانی و مصالح ساختمانی در 70درصد باقیمانده قرار می گرفتند و محیط طبیعی باغ به شدت آسیب می دید.

مقصودم از طرح این نکات این است که این مصوبه، تبعات و عوارض جدی داشت.

در آن زمان دوستان به هشدارها و مخالفت ها توجه نکردند یا اینکه بیش از حد خوش بین بودند.

مخالفان این مصوبه چه هشداری دادند؟ یک مورد به عنوان مثال، نامه ای بوده که دبیر وقت شورای عالی شهرسازی و معماری، آقای حناچی می فرستد و با این موضوع، مخالفت می کند اما ترتیب اثر نمی دهند و بی نتیجه می ماند.

این نامه حتما در بایگانی ها موجود است.

چرا تا قبل از این، نسبت به حذف این مصوبه اقدامی صورت نگرفت؟ موانع کار چه بود؟ در شورای چهارم، موضوع دنبال می شد اما به نتیجه نرسید.

به نظر من چند مانع عمده در این راه وجود داشته است؛ مانع اول اینکه گفته می شود بعضی افراد تأثیرگذار شورا، مقاومت داشته اند و نمی خواسته اند بپذیرند مصوبه ای که با شعار حفظ باغ های پایتخت طراحی و تصویب کرده بودند، شکست خورده است.

دوم اینکه لغو و اصلاح مصوبه و ارائه جایگزین برای آن، اصلا کار ساده ای نیست.

پیش از سال83، اساسا کسی توقع نداشت در باغی که در تملک دارد، برج بسازد.

البته تخلف زیاد صورت می گرفته است؛ باغ ها خشک می شده اند اما به هر حال ضوابط و مقررات، اجازه ساخت وساز وسیع نمی داده است.

اما از سال83 به بعد بر اساس ضوابط و مقررات جدید، مالکان باغ ها حق ساخت وساز وسیعی پیدا می کنند.

متوقف کردن این روند، دشوار است؛ چون طبعا ذی نفعان فشار می آورند.

اینکه شما طرح جایگزینی ارائه کنید که بتواند به شکلی منافع مالکان را هم تامین کند و تامین این منافع مستلزم ساخت وساز بزرگ مقیاس در باغ نباشد، دشوار است.

سوم اینکه درست است که این موضوع از یک مصوبه شورا در سال83 آغاز شده اما بعدها ابعاد گسترده تری به خود گرفته است؛ به گونه ای که صرف لغو آن در شورا، اصل موضوع را حل نمی کند.

به عبارتی، این مصوبه به ضوابط و مقررات طرح تفصیلی تهران، مصوب کمیسیون ماده5 وارد می شود.

بعد در سال86 به پیوست طرح جامع تهران، مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران وارد می شود و اصلاح آن، مستلزم اصلاح همه این موارد است.

برای محافظت از باغات و فضای سبز شهر تهران در مقابل انبوه سازان و ساخت وسازهای شهری، شورا چه برنامه ای دارد؟ برنامه ما در همان مصوبه اسفندماه آمده است.

مصوبه 2بخش دارد؛ بخش اول لغو مصوبه شورای دوم است؛ بخش دوم می گوید شهرداری ظرف مدت 2 ماه پیشنهاد جایگزین بیاورد.

این پیشنهاد جایگزین باید تضمین کننده حفاظت از باغ و در عین حال ناظر به تامین منافع مالکان با مشوق های غیرتراکمی باشد.

ما شهرداری را مکلف کردیم جایگزین بیاورد تا باقی مسیر طی شود؛ یعنی اصلاح آن را در طرح تفصیلی و جامع دنبال کنیم.

شهرداری اخیرا پیشنهاد جایگزین را آماده کرده است.

این پیشنهاد باید در کمیسیون های ذی ربط شهرداری بررسی و در نهایت در صحن شورا مطرح شود.

مصوبات شورا به تنهایی برای جلوگیری از تخریب فضای سبز تهران و اطراف، کافی است یا نیاز به همکاری دیگر دستگاه ها دارد؟ حتما نیاز به حمایت دارد.

مشخصا در بحث باغ ها، عوامل متعددی دخیل است.

یکی همین ابعاد حقوقی ماجراست.

بالاخره ضوابط و مقررات باید اصلاح شود و مقررات سلبی یا ایجابی تازه ای وضع شود.

ما این کار را آغاز کرده ایم و ان شاءالله با حمایت و نظر مثبت شورای عالی شهرسازی و همکاری کمیسیون ماده5 آن را دنبال خواهیم کرد.

از طرفی حمایت دستگاه قضایی در پرونده هایی که در بحث باغات مطرح می شود، بسیار ضروری است.

اسفندماه سال قبل مقام معظم رهبری در روز درختکاری مشخصا به بحث باغستان های درون شهر اشاره داشتند و فرمودند در تهران، باغ ها و باغستان هایی وجود دارد که برخی به دنبال دست اندازی به آنها هستند اما باید جلوی این کار که ضربه به زندگی و آسایش شهری می زند گرفته شود.

اگر همه دستگاه ها این نگاه را مبنا قرار دهند مشکلی نخواهیم داشت.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 30 خرداد 97، کدمطلب:20360، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: تهران - شهر تهران - شورا - شورای شهر تهران - شورای شهر - شورای - محیط زیست - تخریب - معماری - شهردار - تصاویر - شهردار تهران - تصاویر هوایی - مناطق شمالی - معروف - منطقه - ابطال - آلودگی هوا - احمدی نژاد - محیط - ساختمانی - زیست - شهرداری - شهرسازی - آلودگی - پایتخت - ادبیات - قوانین - اسلامی - هوایی

آخرین اخبار سرویس:
بازگشت پیکر مطهر 75 شهید تازه تفحص شده به وطن

فرماندار سپیدان: مسیر آبشار مارگون باز شد/ هدف کار عمرانی بود

سونامی ادامه دار سرقت آشکار علمی و قوانینی که بازدارنده نیست

نخستین نمایشگاه تخصصی بانوان در قزوین برپا شد

گزارش میدانی فارس از سرقت علمی سونامی ادامه دار سرقت آشکار علمی و قوانینی که بازدارنده نیست

کوتاهی در بخش حمل و نقل جاده ای غیرقابل قبول است

سیاست محیط زیست دخالت حداقلی در نگهداری حیات وحش است

ساخت اله مان شهری غول پیکر از ضایعات پلاستیکی

طراحی “همه شمول” فضاهای بازی در شهر

نخستین مدرسه کارآفرینی کشور در اصفهان تاسیس می شود

نخستین مدرسه کارآفرینی کشوردر اصفهان تاسیس می شود

عزل دو مسئول آموزش وپرورش یکی ازشهرستان های استان تهران

کاروان بهشت تا بهشت

بعد از رانندگی، زنان عربستانی دنبال آموزش خلبانی هستند

54 هزار خانوار کرمانشاهی زیرپوشش بهزیستی هستند

دیدار وزیر آموزش و پرورش با دانش آموزان و معلمان مدارس آسیب دیده شنوایی شهر تهران

عزل دو مسئول آموزش وپرورش تهران بدنبال تخلف در ثبت نام

عزل 2 مسئول درپی تخلف در ثبت نام دانش آموزان

رایزنی با ثبت احوال برای حل مشکل «کُد» فرزندخواندگی شناسنامه کودکان

مادامی که حاشیه شهرها سکونتگاه غیررسمی شناخته شوند، مشکلات حل نمی شود

4درصد خودروهای ترددی درجاده های آذربایجان شرقی سرعت غیرمجاز دارند

رفع مشکلات آب و فاضلاب محله ابیوردی شیراز کلید خورد

مسیر آبشار مارگون باز شد

کارت تردد رایگان برای خبرنگاران دروغ بود؟

جشن میلاد حضرت معصومه(س) و روز دختر در بوستان بهار رشت+تصاویر

طرح پرورش جبیر و احیاء جنگل های حرا در عسلویه اجرایی شد

دمای هوای امامزاده جعفر به 42.6درجه کاهش یافت

دیدار آقای دوستی و عزراییل

«آسمان شیک پوش» و چند شعر دیگر

فعالیت تاکسی های اینترنتی در مهاباد ممنوع شد

خیابان؛ محلی برای زندگی

بازگشت پیکر مطهر 75 شهید تازه تفحص شده به وطن

رونمایی از سامانه «هوشمند تشخیص چهره»+عکس

گرایش شدید دانش آموزان به رشته تجربی، نگران کننده است

موج دیگری از هوای گرما در راه است

اسیران مدرسه خوب

همه چیز درباره شهر دامغان

زیبایی جادویی این آبشار/تصاویر

زیباترین تصاویر از آسمان پر ستاره و کهکشان راه شیری

تصاویری هیجان انگیز از پایتخت مجارستان

هشدار سازمان هواشناسی به چند استان

کارت ورود به جلسه آزمون سردفتری اسناد رسمی

اختصاص سه درصد کل استخدام ادارات به مددجویان بهزیستی + فیلم

استقبال مسافران از امکانات گردشگری و آب و هوای ییلاقی سرعین

بازگشت پیکر مطهر 75 شهید تازه تفحص شده به وطن

همزمان با دهه کرامت صورت می گیرد بازگشت پیکر مطهر 75 شهید تازه تفحص شده به وطن

برگزاری کنگره بین المللی کودک ومعلولیت با همکاری یونیسف

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی ، تبلیغات خانم در تهران

عزل 2 مسئول آموزش و پرورش یکی از شهرهای استان تهران

با مرتفع ترین رستوران ثبت شده در کتاب گینس آشنا شوید

تضاد سیما و منظر شهر یاسوج با ماهیت گردشگری آن

نارضایتی مردم از کندی تعمیر برخی معابر شهرک های دوگنبدان

تلاش زوج معلول تنگستانی برای گذر از محدودیت ها

نمایشگاهی از توانمندیهای معلولان

توانمندسازی جوامع محلی حوضه آبخیز کارون

روستای طرود شاهرود به روایت تصویر

نیمی از دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی شاغل می شوند

توضیحات بطحایی درباره تاثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98

تخلف در ثبت نام دانش آموزان/ عزل 2 مسئول آموزش و پرورش

ارائه خدمات فرهنگی به بیش از 11هزار مددجوی استان

41409 نفر روز مهمان تابستانی در مدارس کردستان اسکان یافت

برگزاری مراسم تجلیل از دانش آموزان دختر شهریار + تصاویر

طرح پرورش جبیر و احیاء جنگل های حرا در عسلویه اجرایی شد

وجود 2 هزار و 500 جانباز شیمیایی در استان

اعزام تیم 60 نفره برای نظارت بر صحت فرایند ثبت نام دانش آموزان در مدارس

بارش باران هوای بجنورد را تلطیف کرد

2 مسئول آموزش و پرورش استان تهران عزل شدند

اولین کارگاه آموزشی مدیریت بحران در لنده

جنگل های زیبای بلوط، منتظر گردشگران طبیعت + فیلم

نمایشگاه توانمندی های معلولان

تلفات آهوان میشداغ در کانال سازمان آب و برق

طبیعت تابستانی سپیدان

گله مندی بهزیستی از شیوه ساماندهی کودکان کار و خیابان

تصاویری از پایتخت نشینان گرمازده!

اختتامیه طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان خراسان جنوبی

ساخت یک مدرسه شش کلاسه در مهرشهر زاهدان

مشکلات محلات مجاور حرم حضرت عبدالعظیم (ع)

مدیرکل ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش خبر داد اعزام تیم 60 نفره برای نظارت بر صحت فرایند ثبت نام دانش آموزان در مدارس

نمایشگاه توانمندی های معلولین در زنجان برپا شد

معرفی باغ سنگی؛یکی از جاذبه های عجیب و غریب کرمان +تصاویر

باد و باران در برخی مناطق کشور/ خطر وقوع صاعقه

اعمال محدودیت های ترافیکی در محور مراغه – هشترود

195 مرکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی اصفهان فعالیت می کند

تجلیل ازحافظان قرآن در تفت

روزانه 3 تا 5 کودک تحویل شیرخوارگاه های تهران می شود

موج جدید گرما در راه است

کمک به بهبود یافتگان از اعتیاد

آرک و گرنگ ، زیستگاه سلطان صخره ها

700 نفر در آذربایجان غربی متقاضی سرپرستی فرزندخوانده هستند

آغاز فعالیت اورژانس اجتماعی در تایباد

مادر صبور به دیدار فرزندان شهیدش شتافت

تخلیه 400 کامیون ضایعات از مخازن صالح آباد شهرری

طرح پرورش جبیر و احیاء جنگل های حرا در عسلویه اجرایی شد

کاسه صبر مادر لبریز شد

تصاویر/ گرمای تهران

نامه وزیر اسبق آموزش و پرورش به رییس جمهور لزوم پیگیری علت فروش اردوگاه باهنر به یک سوم قیمت/ آقای روحانی! دانش آموزان را دریابید

توقیف بیش از 370لیتر عرقیات گیاهی

هیچ موردی از آزار جنسی کودکان در آذربایجان غربی گزارش نشده است

زودتر به مدرسه رفتن دانش آموزان در قدس به خاطر تهدید رژیم صهیونیستی

انتقال تجارب بیابان زدایی ایران به دیگر کشورها، درآمدزاست

مأموریت؛ نجات باغ های پایتخت

مأموریت؛ نجات باغ های پایتخت