مطالب مرتبط:
عضو شورای شهر تهران: هیچ گزارشی که نشان دهنده توقف یا کاهش آسیب اجتماعی باشد، نداریم
آسیب های اجتماعی افزایش یافته است
اتاق فکری برای رسیدگی به آسیب های اجتماعی تشکیل شود
افزایش آسیب های اجتماعی در سال های اخیر
اعلام آمار آسیب های اجتماعی در تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 21:402018-06-20اقتصادي

تخصیص بودجه های میلیاردی چاره آسیب های اجتماعی نیست


تهران- ایرنا- کارشناسان حوزه اقتصاد و جامعه شناسی بر این باورند که نابرابری های اجتماعی ریشه اصلی آسیب های اقتصادی در کشور است و با تخصیص دوباره بودجه های میلیاردی نمی توان به مبارزه آسیب های اجتماعی رفت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی ایرنا، کارشناسان مسائل اقتصادی و اجتماعی معتقدند اصلی ترین علت نابسامانی در جوامع مختلف حول محور نابرابری های اقتصادی و اجتماعی گردش می کند که منشا بسیاری از دگرگونی ها و تحولات جوامع بشری محسوب می شود.

عصر چهارشنبه در یک نشست تخصصی که با عنوان `مسائل و آسیب های اقتصادی` در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، 2 کارشناس اقتصادی و 2 جامعه شناس به بیان ابعاد مختلف میزان تاثیرگذاری مسائل اجتماعی بر اقتصاد کشور پرداختند که تاکید عمده آنان بر رفع نابرابری های اجتماعی برای رفع مشکلات اقتصادی در کشور بود.

از نگاه این کارشناسان، یکی از مشکلات اصلی، اختصاص بودجه های میلیاردی برای رفع مسائل اجتماعی بدون تحقق اهداف مورد نظر بوده که یکی از نمونه های آن، اجرای طرح جمع آوری کودکان کار و خیابانی است که از سال 1368 اجرایی شده و با وجود هزینه های بالایی که داشته است، همچنان ادامه دارد.

بررسی نکات مورد اشاره کارشناسان در این باره نشان می دهد این گونه طرح ها جز هزینه تراشی و افزایش معضلات اجتماعی پیامدی نداشته است.

**ریشه اصلی فساد در مسائل سیاسی است حسین راغفر اقتصاددان و پژوهشگر حوزه فقر و عدالت اقتصادی، با ارایه مقاله ای با عنوان نابرابری های اقتصادی– اجتماعی، فرسایش سرمایه و آسیب های اجتماعی در این نشست گفت: یکی از اصلی ترین نابرابری ها، در فرصت ها، مشارکت اجتماعی و سیاسی و توانایی شکلدهی به زندگی رخ می دهد.

وی نظام تصمیم گیری های اساسی را مهمترین عنصر شکلگیری نابرابری ها در کشور عنوان کرد و افزود: ریشه اصلی فساد در مسائل سیاسی است.

به گفته راغفر، نهایت فساد در ثروت و قدرت است که می توانند کنترل کننده بقیه امور و جامعه باشند و روی اعتماد مردم اثر می گذارند و به تله نابرابری تبدیل شوند .

راغفر، فساد را به مثابه یورش به مردمسالاری دانست و کاستی ها در نظام های قضایی و مقننه، سلطه سرمایه های تجاری و مالی در تاریخ یکصد سال گذشته بویژه سال های اخیر، توزیع نامناسب اعتبارات بانکی، فرصت ها، ناتوانی های نظام گمرکی، جریان محدود اطلاعات و فقدان شفافیت فرآیندها را منشا شکلگیری فساد برشمرد.

وی حفظ منافع صاحبان سرمایه داری را یکی دیگر از عوامل شکلگیری فساد دانست.

این اقتصاددان بر ضرورت اعتمادسازی بین مردم، منطقه و جهان برای رفع مسائل و معضلات تاکید کرد و گفت: رفع خصومت های منطقه ای و جهان علیه کشور نیازمند بازسازی اعتماد عمومی، عفو عمومی و گفت و گو است.

راغفر گفت: بخشی از فرآیند مورد نیاز، بازسازی اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی است و باید اقدام های دیگری صورت گیرد که به شفافیت فضای کسب و کار منجر شود.

** شاهد گسترش آسیب های اجتماعی در 2دهه گذشته بوده ایم لیلا ارشد فعال مدنی در حوزه کودکان خیابانی و آسیب های زنان، نیز با ارایه مقاله ای با عنوان رابطه آسیب های اجتماعی زنان و اوضاع اقتصادی اجتماعی خانواده گفت: بیش از 2 دهه است که آسیب های اجتماعی در کشور گسترش می یابد.

وی افزود: در این سال ها، فریادهای ما و طرح مسائل و مطالبه گری راه به جایی نبرده و در بیش از 22 سال گذشته آسیب های اجتماعی رو به افزایش بوده است.

به گفته ارشد، نبود پایبندی به اخلاق اجتماعی و چارچوب های اجتماعی به وضوح دیده می شود و مذهب و اخلاق 2 موضوع جدای از یکدیگر است.

این کارشناس و مددکار اجتماعی به فقر، تورم، بیکاری، افزایش افسار گسیخته هزینه های مصرف و نقش آنها در بزهکاری و خشونت اشاره کرد و افزود: شرایط دشوار اقتصادی می تواند به آسیب های اجتماعی شدت دهد و مشکلاتی ایجاد کند که عزت نفس افراد کاهش یابد و باعث شود فرد احساس ناامنی کرده و به رفتارهایی دست بزند که با زندگی گروهی و انسجام اجتماعی فاصله داشته باشد.

وی رابطه آسیب های اجتماعی با مشکلات اقتصادی را به طور مستقیم و غیرمستقیم تنگاتنگ خواند و گفت: نبود کسب و کار، می تواند افراد را دچار مشکلاتی کند.

**جای قوانین حمایت از کودکان و زنان خالی استارشد با تاکید بر نقش آموزش و ارتقای فرهنگی و تصویب قوانین حمایتی از کودکان و زنان گفت: جای خالی این قوانین در کشور احساس می شود و البته نابرابری ها در مورد زنان بیشتر است.

وی همچنین به جای خالی پیشگیری در آموزش ها اشاره کرد و افزود: هنوز برای مواجهه با شرایط سخت ابزار مقابله به افراد داده نشده است و مهارتی که بچه، نوجوان و جوان بتواند از آن کمک بگیرد وجود ندارد.

ارشد دلیل گسترش جدایی خانواده ها را اینگونه توصیف کرد جوانان ما نیاموخته اند چگونه پدری و مادری کنند .

**ضرورت تشکیل شورای عالی کودکاین فعال مدنی بر ضرورت تشکیل شورای عالی کودک برای کاهش کودک آزاری ها تاکید کرد و گفت: به دلیل نبود چنین شورایی، به کودکان به طور همه جانبه نگاه نمی شود و آسیب های اجتماعی به آنان تحمیل می شود.

کار مددکار اجتماعی به مثابه سوپاپی برای آسیب های اجتماعی نیست؛ بلکه باید برنامه های خود را برای رفع مسائل اجتماعی به برنامه ریزها ارایه کنند .

**کودکان، زباله نیستند که جمع آوری شوند خسرو صالحی موسس توانمندسازی انجمن های کودکان کار و خیابان، نیز در این نشست تخصصی گفت: بخشی از معضل کودکان کار، مربوط به مسائل اقتصادی و اجتماعی و بخشی دیگر نیازمند شناسایی مساله است.

وی افزود: از سال 1368، طرح جمع آوری کودکان کار و خیابانی با تخصیص بودجه های چند میلیارد تومانی آغاز شده اما جواب نداده است؛ حتی عنوان درستی برای این طرح انتخاب نشده است؛ کودکان به مثابه زباله نیستند که جمع آوری شوند.

به گفته وی، با وجود اینکه چنین طرحی تاکنون به اهداف مورد نظر نرسیده و پاسخگو نبوده است همچنان وزارت کشور بر تداوم اجرای آن تاکید دارد.

صالحی افزود: تا زمانی که معیشت و مسائل اقتصادی خانواده ها حل نشود مساله کودکان کار نیز ادامه می یابد.

وی از ضرورت تشکیل نهاد ملی حمایت از کودکان برای شناسایی، حمایت، توانمندسازی و تقویت و گسترش سازمان های دولتی و غیر دولتی مرتبط با کودکان سخن گفت.

**نابرابری ها منشا رانتی دارد فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، ریشه بخش زیادی از نابرابری ها را در اقتصاد سیاسی رانتی دانست و گفت: در چارچوب مناسبات رانتی به طرز فاجعه آمیزی قربانی دستکاری واقعیت ها در راستای منافع فرادستان هستیم.

در گذشته به مدت 6سال، 621 میلیارد و 762 میلیون دلار از صادرات نفت و گاز به اقتصاد کشور تزریق شد.

آن زمان جمعیت شاغل کشور را 2میلیون نفر در سال اعلام می کردند اما واقعیات چیز دیگری را نشان می داد .

به گفته وی، این نابرابری ها نیروی محرکه ای برای وابستگی های ذلت آور به دنیای خارج و باعث تبدیل شدن کالاهای لوکس و تجملی به اقلام ضروری بر اثر تکرار و مرور زمان می شود .

این اقتصاددان گفت: هیچ عنصری به اندازه اشتغال مولد در زمینه رفع این مشکل ایفای نقش نمی کند.

به گفته وی، بیشترین سهل انگاری و دستکاری واقعیت در زمینه مسائل مربوط به اشتغال رخ می دهد.

مرکز آمار ایران بر پایه سرشماری سراسری سال 1395، جمعیت کشور را 79 میلیون و 926 هزار و 270 نفر اعلام کرد که 51 درصد آن را مردان و 49 درصد آن را زنان تشکیل می دهند.

نتایج سرشماری نشان می دهد جمعیت مردان 40 میلیون و 498 هزار و 442 نفر و جمعیت زنان نیز 39 میلیون و 427 هزار و 828 نفر است؛ به عبارتی به ازای هر 100 زن، 103 مرد در ایران زندگی می کنند.


کلید واژه ها: اجتماعی - اقتصاد - اقتصادی - آسیب های اجتماعی - کارشناس - فساد - اقتصاددان - سرمایه - کشور - جامعه - بودجه - سیاسی - راغفر - مشکلات اقتصادی - دانشگاه تهران - نظام - مردم - مشکلات - علوم اجتماعی - تاثیرگذاری - هزینه - جوامع - تهران - کودکان کار - تصمیم گیری - چهارشنبه - نامناسب - دانشگاه - خبرنگار - اطلاعات

آخرین اخبار سرویس:
تراز دریاچه ارومیه 3 سانتی متر افزایش یافت

حدود نیمی از مردم آستارا بیمه تامین اجتماعی هستند

سمنانی ها در مصرف برق صرفه جویی کنند

استخدام مدیر دفتر،منشی،مدیر فروش،بازاریاب در یک شرکت معتبر

کاش روحانی اصلا رییس جمهور نمی شد!

عبور بیش از یک میلیون خودرو از پل کریمه از زمان افتتاح

از شدت شرم و ترس سرسفره عقد نشستم....

ضرورت هوشمندی بیشتر درباره چالش های خودروسازان

موانع رونق تولید در سمنان برطرف شود

پیش بینی بازارهای مالی برای سرمایه گذاران

استخدام شرکت محصولات لبنی چوپان

استخدام کارگر ساده و نصاب کولر گازی در تهران

موافقت پارلمان مصر با فروش تابعیت به اتباع خارجی!

ساماندهی خانه مسافرهای همدان

سکه به بورس کالا بازمی گردد

استخدام کافی من آقا جهت کافی شاپ در تهران

آقای بازیگر: هر 20 روز یک آمپول 20 میلیونی تزریق می کنم

افزایش وثیقه متهم اصلی ثامن الحجج از 100 به 4000میلیارد تومان

دریافت الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه اتومبیل

کویت مقصد اول سیمان ایران

استخدام کارشناس IT (Help Desk) در یک شرکت معتبر در تهران

مطالبات کلزاکاران خوزستانی پرداخت شد

دلار رکورد زد

رمزگشایی از رقیب گازی ایران

دلیل توقف ثبت سفارش واردات کالا با ارز رسمی چیست؟

اعلام ساعت کاری ستاد و شعب بانک ایران زمین در تیر 97

افتتاح دو طرح خدماتی و اقتصادی در نجف آباد+فیلم

مردم خسته شده اند،دیگر هیچ کس به ما اعتماد ندارد؛ما حتی درباره مبارزه با قاچاق هم دروغ گفته ایم؛بسیاری از مواقع با قاچاقچی ها همدستی کرده ایم؛بازی های پارلمانی فقط وقت تلف کردن است!

یمارستان درحال ساخت «تازه آباد» آسیب دید

صدور مجوز تاسیس 46خانه مسافر

سود فروش سوخت به حساب مرزنشینان خراسان رضوی واریز شد

حدود نیمی از مردم آستارا بیمه تامین اجتماعی هستند

نوسان 37 پله ای بورس در مرز کانال 108هزار واحدی

موانع رونق تولید در سمنان برطرف شود

گام های پایانی دولت برای تحقق آرزوی دیرینه مردم

استاندار تهران: مدیران مشکلات تولیدکنندگان را حل کنند

افزایش شوری آب معضل مهم جنوب خراسان رضوی است

تدام روند کاهشی قیمت سکه+ جدول

سود فروش سوخت به حساب مرزنشینان خراسان رضوی واریز شد

وجود بیش از پنج هزار و 390 حلقه چاه غیر مجاز در مهاباد

ریشه اصلی مشکلات ما در ناکارآمدی است

فروش مدت دار خودرو ممنوع شد

افزایش شوری آب معضل مهم جنوب خراسان رضوی است

استخدام فروشنده و راننده پایه دوم در کلینیک ساختمانی

استخدام پیتزازن، ساندویچ زن و پیک موتوری در تهران

استخدام چند رده شغلی در یک نمایندگی انحصاری پخش

رشد اقتصادی چین کند شد

توسعه کسب وکارهای مبتنی بر فن آوری اطلاعات در حوزه خدمات بیمه و سلامت

استخدام کمک آشپز و کارگر ساده جهت فست فود در تهران

لیست خریداران عمده سکه در دست پلیس/برسی لیست 50 نفره خریداران عمده سکه و ارز

کاهش 26 درصدی فروش در خاورمیانه؛ عواقب خروج پژو از ایران

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی؛2.790.000/ یورو 9406 تومان+جدول

کاهش قیمت خودروهای وارداتی

در بهار امسال تولید فولاد خام با رشد 17 درصدی از 4.8 میلیون تن گذشت

استخدام حسابداری فروش آقا در یک شرکت معتبر محدوده پاسداران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی جهت گروه نوین چوب در اهواز

افزایش 7 درصدی تولید نفت قزاقستان در 5 ماه نخست 2018

بر خلاف تحریم های آمریکا؛ ونزوئلا روزی 7 هزار بشکه نفت به آمریکا صادر می کند

استخدام مهندس ناظر (رشته مهندسی برق یا کامپیوتر) در تهران

فروش مدت دار خودروی وارداتی ممنوع شد

رویای عالم تابی «دختران مهتاب» با بلوچی دوزی

تشدید قرار تامین متهم پرونده موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج

آغاز تحویل سکه های پیش فروش سه ماهه از فردا

دهان آمریکا دقیقا کجاست؟

واریز وام ویژه تابستان دانشجویان در مرداد

استاندار تهران: مدیران مشکلات تولیدکنندگان را حل کنند

مطالبات کلزاکاران خوزستانی پرداخت شد

فعالیت های فرهنگی در منطقه آزاد ماکو توسعه می یابد

استخدام مربی مهد کودک و پیش دبستانی جهت کار در اهواز

اعضای تعاونی مسکن ایثارگران وزارت جهاد در فردیس تجمع کردند

استخدام تعدادی منشی خانم جهت همکاری در اهواز

استخدام راننده پایه دو جهت کلینیک ساختمانی در اهواز

استخدام بازاریاب با سابقه کار جهت فروشگاه الکتریکی در اهواز

استاندار تهران: مدیران مشکلات تولیدکنندگان را حل کنند

ضوابط بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد

استخدام کارشناس hse آقا جهت کار در کارگاه در اهواز

دلار رکورد زد

استخدام تعدادی موتورسوار در دفتر پیک موتورسواری در اهواز

افزایش وثیقه متهم اصلی ثامن الحجج از 100 به 4000میلیارد تومان

حمید مظلومین کیست؟

معاون استاندار : تعداد بیکاران اردبیل به 65 هزار نفر رسید

ورق در بازار سکه و دلار برگشت

جزییات دستمزدکارگران کشاورز/مزد کارگر میوه چین روزانه39هزار تومان

موانع رونق تولید در سمنان برطرف شود

بیکار شدن 25هزار سرپرست خانوار در در شرق اصفهان

جلسه فوق العاده با «آخوندی» برای اتصال بنادر کشور به شبکه ریلی

مظنه فروش BMW در بازار چقدر است؟

نوسان 37 پله ای بورس در مرز کانال 108هزار واحدی

70 میلیون نسخه الکترونیکی برای بیماران صادر شده است

آب معدنی یخ زده نخورید

دارندگان کارت بازرگانی حق واگذاری آن را به دیگران ندارند

استخدام همکار خانم یا آقا مسلط به امور بورس و پذیره نویسی

استخدام طراح corel مسلط به دستگاه لیزر در تهران

استخدام نیروی خانم جهت نظافت در شرکت معتبر بازرگانی

وقتی بیمه داروهای سرطان مغز را پوشش نمی دهد!

زنده بودن برجام به عنوان راه حل در سه سالگی!

مدیریت غلط ریشه اصلی مشکلات کشور است

قدردانی بانک مرکزی از عملکرد بانک سامان در بازار بین بانکی

اختلاف قیمت عجیب 160 دلاری دو کارت گرافیک کاملاً مشابه!

بانک های روسی در حال کاهش سهم دلار در تراکنش ها

تخصیص بودجه های میلیاردی چاره آسیب های اجتماعی نیست

تخصیص بودجه های میلیاردی چاره آسیب های اجتماعی نیست