مطالب مرتبط:
بخش خصوصی برای بازاریابی دیجیتال، ارز 4200 تومانی می گیرد
نماینده مجلس: با دلار 4200 تومانی ده ها بابک زنجانی به وجود آمد
کارنامه ارزی دولت در تخصیص دلار 4200 تومانی
افشای رانت 110 میلیاردی در مجلس/ با دلار 4200 تومانی ده ها بابک زنجانی به وجود آمد!
کارنامه ارزی دولت در تخصیص دلار 4200 تومانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 20:452018-06-20اقتصادي

تحدید ارز 4200 تومانی


همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی، روز گذشته آغاز به کار کرد و همان طور که از نام این همایش پیداست، قرار بود متخصصان و مسئولان این حوزه درباره سیاست های پولی و ارزی حال حاضر سخن بگویند؛ - اما روز اول این همایش به سخنرانی برخی از سیاست گذاران پولی گذشت، بدون اینکه تحلیل و توضیحی درباره سیاست ارزی حال حاضر کشور ارائه شود.

همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی، روز گذشته آغاز به کار کرد و همان طور که از نام این همایش پیداست، قرار بود متخصصان و مسئولان این حوزه درباره سیاست های پولی و ارزی حال حاضر سخن بگویند؛ اما روز اول این همایش به سخنرانی برخی از سیاست گذاران پولی گذشت، بدون اینکه تحلیل و توضیحی درباره سیاست ارزی حال حاضر کشور ارائه شود.

حتی احمد عراقچی، معاون ارزی بانک مرکزی، نیز در این همایش حضور نداشت.

رییس بانک مرکزی نیز در سخنرانی اصلی خود بیشتر به ارائه عملکرد بانک مرکزی در حوزه نقدینگی و دستاوردهای تورمی پرداخت و در جمع خبرنگاران توضیح کوتاهی درباره ماجراهای پیش آمده در حوزه واردات با دلار چهارهزارو 200 تومانی داد.

در روزهای اخیر خبرهایی متفاوت از تصمیم جدید ارزی دولت برای محدودشدن کالاهای وارداتی برای دریافت دلار چهارهزارو 200 تومانی یا ورود نرخ جدید به بازار منتشر شده بود که از سه نرخی شدن دلار حکایت داشت.

به طوری که در کنار نرخ سه هزارو 800 تومانی کالاهای اساسی و چهارهزارو 200 تومانی برخی از کالاهای وارداتی، گفته می شد قرار است بخشی از کالاها از زمره این نرخ ها خارج شده و با نرخ جدیدی ارز دریافت کنند؛ اما رییس بانک مرکزی در حاشیه سخنرانی خود به ابهامات هرچند کوتاه پاسخ داده و اعلام کرد بر اساس تصمیم جدید اتخاذشده، قرار است واردات کالا برای دریافت ارز اولویت بندی شده و سه گروه کالاهای اساسی و حیاتی، مواد اولیه و ضروری و سایر کالاهای مورد نیاز ارز دریافت کنند.

هرچند او توضیحی نداد که جریان فعلی بازار ارز و مابه التفاوت ارز رسمی و غیررسمی چگونه است و با وجود محدودیت در عرضه ارز، چطور به این سه گروه کالایی ارز چهارهزارو 200 تومانی اختصاص می یابد، بدون اینکه از محل توزیع رانت باشد.

در این همایش، برخی خبرهای غیررسمی از سوی مدیران و مسئولان تأیید شدند؛ پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی، از افزایش 32درصدی قیمت مسکن خبر داد و معاون اقتصادی وزارت اقتصاد میزان بدهی دولت به بانک مرکزی را 162هزار میلیارد تومان اعلام کرد؛ مطالباتی که باعث افزایش 17.

4واحد درصدی پایه پولی شده و خطر انفجار تورمی نقدینگی را جدی کرده است.

دولت در زمینه ثبات قیمت ها عملکرد موفقی داشته است ولی الله سیف در بیست وهشتمین همایش سیاست های پولی و ارزی گفت: اقتصاد ایران در دو سال گذشته در زمینه ثبات قیمت ها و رشد اقتصادی عملکرد موفقی داشته است.

سال گذشته و برای دومین سال متوالی، نرخ تورم به عنوان معیاری از متوسط رشد هزینه های خانوار در محدوده تک رقمی قرار گرفت؛ عملکردی که می توان گفت در تاریخ اقتصادی چهار دهه گذشته کشور بی سابقه بوده است.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در نتیجه تلاش های بانک مرکزی، نقدینگی در سال 1396 با رشدی معادل 22.

1 درصد نسبت به پایان سال 1395 به 1530 هزار میلیارد تومان رسید که این رشد در مقایسه با رشد دوره مشابه سال 1395 (23.

2 درصد)، 1.

1 واحد درصد کاهش نشان می دهد، گفت: بر اساس ارقام مقدماتی در پایان سال 1396، پایه پولی با رشدی معادل 19.

1 درصد نسبت به پایان سال 1395 به 214 هزار میلیارد تومان رسید.

این عامل سهمی معادل 17.

4 واحد درصد در رشد پایه پولی این سال داشته و مهم ترین عامل فزاینده رشد پایه پولی در سال 1396 مطالبات بانک مرکزی است.

رییس کل بانک مرکزی با اظهار اینکه در زمینه تسهیلات پرداختی، شبکه بانکی کشور در سال 1396 بالغ بر 614 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی پرداخت کرده است، افزود: این رقم نسبت به رقم سال 1395، 12 درصد افزایش نشان می دهد.

62 درصد از تسهیلات پرداخت شده در این سال، صرف تأمین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و 83.

6 درصد صرف سرمایه در گردش واحدهای صنعتی و معدنی شده است.

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینکه بانک مرکزی با هدف ثبات بخشی به بازار طلا و ارز، در اواخر سال 1396 به اجرای طرح پیش فروش سکه در سه مرحله مختلف اقدام کرد، گفت: در مراحل مختلف، در مجموع 7.

6 میلیون قطعه سکه طلا در سررسیدهای مختلف زمانی پیش فروش شد.

رییس بانک مرکزی درباره حذف برخی کالاهای وارداتی از فهرست دریافت کنندگان دلار چهارهزارو 200 تومانی نیز توضیحی کوتاه داشت.

بنا بر آنچه سیف عنوان کرد، قرار بر این شده تا کالاهای وارداتی مشمول ارز چهارهزارو 200 تومانی در سه گروه اولویت بندی شوند؛ به این صورت که یک سری از کالاها اساسی و حیاتی بوده و بر اساس درآمدهای نفتی تأمین ارز می شود.

دومین گروه مواد اولیه کارخانجات و کالاهای ضروری هستند که از طریق صادرات کالاهای غیرنفتی تأمین ارز خواهند شد؛ اما سومین گروه آنهایی هستند که بر اساس درآمد ارزی از محل 20 درصد صادرات غیرنفتی و همچنین ارز صادرکنندگان خرد، به آنها ارز اختصاص یافته و در اولویت بعدی قرار دارند.

کاهش سرمایه گذاری عمرانی در دهه 90 به 2.

7درصد سخنران بعدی مسعود نیلی، دستیار ویژه رییس جمهور در حوزه اقتصاد، بود که سخنرانی ای با محتوایی کارشناسی و نه در مقام دستیار اقتصادی رییس جمهور ارائه کرد.

او سخنان خود را این طور آغاز کرد: مسئله بودجه، سال های متمادی مسئله اصلی در اقتصاد کشور بوده و سایر سیاست های اقتصادی را دنبال خود می کشد.

اثر مستقیم بودجه بر رشد اقتصادی، بر ثبات اقتصادی، بهبود فقر و توزیع درآمد و عرضه کالاهای عمومی، کارکردهای اصلی بودجه به شمار می روند که در این میان عرضه کالاهای عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است.

نیلی ادامه داد: اگر سرمایه گذاری دولت در پروژه های عمرانی را به صورت کسری از تولید ناخالص داخلی در نظر بگیریم از دهه 50 به این طرف در دوره وفور درآمد نفتی 12.

5 درصد و در دوره ای پنج تا هفت درصد بوده و از دهه 90 به بعد به 2.

7 درصد تقلیل یافته است.

مشاور اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: طبق مطالعات برای دستیابی به رشد اقتصادی قابل قبول باید پنج تا هفت درصد تولید ناخالص داخلی در بودجه عمرانی هزینه شود که در دهه 90 این میزان به نصف رسیده که نقیصه ای برای رشد اقتصادی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه چشم انداز سهم دولت در سرمایه گذاری عمرانی بالای سه درصد نیست، بنابراین باید رویکرد مشارکت دولتی خصوصی مدنظر باشد که در تبصره 19 بودجه به آن توجه شده است، اظهار کرد: طبق محاسباتی که انجام دادیم، برای آنکه دولت بتواند خدمات مناسبی ارائه دهد، نسبت بودجه جاری به تولید ناخالص داخلی باید 16 تا 17 درصد باشد که این رقم در صورت کسر هزینه های صندوق های بازنشستگی و هزینه اوراق مشارکت، 13.

5 درصد است.

وی با اشاره به فشارها بر بودجه عمومی دولت، گفت: به عنوان مثال در سال 84 میزان پرداختی از بودجه به صندوق های بازنشستگی دوهزارو 300 میلیارد تومان بود که این رقم در بودجه 97 به بیش از 60 هزار میلیارد تومان رسیده است.

نیلی با مصلحتی دانستن بودجه نویسی در ایران، افزود: بودجه باید قاعده مند باشد و برای اینکه بودجه عمومی با این فشارها مواجه نشود، باید قاعده دائمی برای بودجه تعیین کرد.

افزایش 31درصدی قیمت مسکن از دیگر سخنرانان همایش پولی و ارزی معاون اقتصادی بانک مرکزی بود.

پیمان قربانی گفت در سال 96 رشد اقتصادی به 3.

7 درصد رسید، این در حالی بود که در سال 95 رشد 12.

5درصدی داشتیم.

وی گفت: در سال 95 رشد 12.

5درصدی اقتصادی عمدتا متأثر از رشد گروه نفت به میزان 61.

6 درصد بود که عمدتا به افزایش صادرات نفت بعد از برجام بر می گشت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی بیان کرد: در سال 96 رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت به 3.

3 درصد رسید.

البته انتظار نداشتیم در سال 96 بخش نفت پیشران رشد اقتصادی شود؛ بنابراین افزایش رشد بخش های غیرنفتی را هدف قرار دادیم؛ از جمله کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات که خوشبختانه در سال گذشته این رشد به 4.

6 درصد رسید و در فصل چهارم به 4.

8 درصد بالغ شد.

قربانی با اشاره به رشد صنعت خودرو گفت: در حوزه صنعت خودرو در سال 96 نسبت به سال 95 بالغ بر 13.

8 درصد رشد حاصل شده است.

همچنین در حوزه خودرو سواری 14.

9 درصد رشد ایجاد شده است.

وی ادامه داد: کاهش نرخ سپرده ممتاز و سودهای تسهیلاتی در کنار افتتاح سپرده خانه یکم برای خانه اولی ها و افزایش میزان تسهیلات مسکن روستایی از 15 به 20 میلیون تومان از جمله سیاست های بانک مرکزی برای حوزه ساختمان بوده است.

همچنین کاهش نرخ سود برای بافت های فرسوده به شش درصد و کاهش سود صندوق جوانان به 9 درصد از دیگر سیاست های بانک مرکزی در حوزه ساختمان به شمار می رود.

وی درباره تعداد معاملات مسکن خاطرنشان کرد: تعداد معاملات 181.

2 هزار مورد معامله در سال 96 بوده که نشان از رشد معاملات مسکن در سال گذشته دارد.

همچنین در دو ماه ابتدایی امسال با انجام 24 هزار فقره معامله نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد رشد معاملات صورت گرفته است.

بدهی 162 هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مرکزی معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه وزارت اقتصاد تلاش دارد اطلاعات مرکز بدهی در قالب گزارش ها از حالت محرمانه خارج شود، گفت: بدهی دولت به بانک مرکزی به 162 هزار میلیارد تومان رسید.

حسین میرشجاعیان در پنل تخصصی ساختار مالی دولت و ثبات پولی و مالی با بیان اینکه ام الامراض اقتصاد ایران برخی بدهی های آن است، افزود: مشاهده بودجه کشور اطلاعات دقیقی درخصوص وضعیت اقتصاد به ما می دهد.

یکی اینکه بودجه جاری به سمت افزایش بوده که این موضوع شرایط اقتصادی را بد می کند.

معاون اقتصادی وزارت اقتصاد با بیان اینکه حجم بدهی دولت به بانک مرکزی به 162 هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: نزدیک به 79 درصد اعتبارات هزینه ای ما دارای چسبندگی بسیار بوده که کاهش آن هزینه های بسیار اجتماعی و سیاسی به دنبال دارد.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با بیان اینکه هزینه های اجتماعی و سیاسی کاهش بودجه های جاری بسیار است، تصریح کرد: در سال های 92 تا 96، 21 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت و صکوک دولتی منتشر شده و رقمی که در بودجه برای انتشار اوراق در نظر گرفته شده، هفت هزارو 80 میلیارد تومان بودجه است که در سرفصل آخر چسبندگی بالایی در هزینه های مربوط به سلامت دیده می شود.

میرشجاعیان با تأکید بر اینکه 79 درصد اعتبارات هزینه ای ما دارای چسبندگی بسیار است، ادامه داد: کاهش این نوع هزینه ها تبعات اجتماعی و سیاسی بسیاری به همراه داشته از این رو دولت ها راهکارهای مختلفی را در نظر می گیرند.

وی با بیان اینکه زمانی که دولت ها با عدم تعادل در تراز خود مواجه می شوند، به سمت ایجاد بدهی حرکت می کنند، افزود: دست درازی به منابع بانک مرکزی یکی از این راهکارهای دولت هاست که با ورود قانون، جلوی آن گرفته شد.

معاون اقتصادی وزارت اقتصاد با تأکید بر اینکه استفاده از منابع نظام بانکی نیز دیگر راهکار دولت ها برای جبران بدهی خود است، تصریح کرد: در حال حاضر حجم بدهی دولت به بانک مرکزی 162 هزار میلیارد تومان است که اگر تقسیم بر مانده تسهیلات اعطایی شود، حجم و اندازه آن به خوبی مشخص خواهد شد.

میرشجاعیان با بیان اینکه قبل از تصویب قانون رفع موانع تولید، دولت فهم خوبی از بدهی های خود نداشت گفت: با تصویب این قانون، مرکزی در مجموعه وزارت اقتصاد تحت عنوان مرکز مدیریت بدهی ها تشکیل شد که در نخستین اقدام خود احصای بدهی های خود را انجام داد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق ، تاریخ انتشار 30 خرداد 97، کدمطلب: 189705 ، www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: بانک مرکزی - همایش - مرکزی - کالاهای وارداتی - رییس بانک مرکزی - سخنرانی - کالاهای اساسی - بانک - واردات - مسئولان - اقتصاد - جدید - معاون - اقتصادی - نقدینگی - دولت - افزایش - دلار - وزارت اقتصاد - واردات کالا - تصمیم - بازار - خبرنگاران - بدهی دولت - بازار ارز - قیمت مسکن - قیمت - کشور - میلیارد - مدیران

آخرین اخبار سرویس:
کلانتری از فعالیت های زیست محیطی ایران خودرو تقدیر کرد

استخدام نیروی خیاط آقا جهت تعمیرات در یک خشکشویی

استخدام وسط کار، اتوکار و چرخکار در شرکت تولیدی قربانی

استخدام تعمیرکار دستگاه کارتخوان در شرکت آسان پرداخت

استخدام کارگر ساده خانم در محدوده فردیس

استخدام تکنسین تاسیسات آقا با مدرک حداقل دیپلم در تهران

رهام چهره ای جدید و فراتر از تصور

گرما خوزستان را به کما برده است*از زینب فرحانی

استخدام کارمند تشریفات مسلط به اصول تشریفات و پذیرایی

ورود 200 هزار گوشی موبایل مسافری به کشور

تقدیر مدیران اجرایی از تازه ترین فعالیت های استانی بانک صادرات ایران/ رتبه اول بانک صادرات قزوین در پرداخت تسهیلات مستقیم واحد های تولیدی

حبس روزانه 10 نفر در آسانسور به دلیل قطعی برق

استخدام سالن دار و کانترکار در رستوران شهر سوخاری

ایران چقدر مستاجر دارد؟

به خطر افتادن معیشت مردم 5 شهر سیستان و بلوچستان با خشک شدن هامون

ناگفتنی های «وزیر رفاه» در برنامه نگاه یک

کلانتری از فعالیت های زیست محیطی ایران خودرو تقدیر کرد

پایگاه بانکداری تمام الکترونیک شعبه بازار بانک ملی ایران افتتاح شد

تولید ولوو XC60 آمریکا به اروپا منتقل می شود

افزایش 5 برابری ظرفیت حافظه های SSD با چیپ های جدید توشیبا

واریز سود تقسیمی بیمه سامان پس از برگزاری مجمع

تعداد کاربران پیام رسان «بله» از مرز دو میلیون عضو گذشت

کشت بادمجان در هرمزگان آغاز شد

میزان محبوبیت کالا های «ساخت ایران» در دنیا

اهدای روزانه 12 سکه طلا به برندگان باشگاه مشتریان بانک سینا

جمعیت110 میلیونی ایران در 25 سال آینده/ ادعای کاهش «ازدواج» و افزایش «طلاق» نادرست است

افزایش ضریب زیست پذیری شهری

قیمت ارز، سکه و طلا در بازار آزاد / 30 تیر

بانک مرکزی به شرکت های هواپیمای ارز تخصیص دهد

پالایش طلای ونزوئلا در ترکیه برای دور زدن تحریم های آمریکا

جزییات برنامه قطع برق امروز 30 تیرماه تهران +جدول

ارز مسافران را مضطرب کرد

اختصاص ارز دولتی برای واردات کودهای کشاورزی خیانت به تولید ملی

185 هکتار گلخانه در گلستان احداث می شود

خودروهای خودران گوگل رکورد زدند

طرح ملی توان افزایی ورود زنان را به بازار کار فراهم می کند

دهه هفتاد و هشتادی ها "مضیقه ازدواج" ندارند /35 سال؛ میانگین سن طلاق در کشور

مردم قزوین 110میلیون ریال به مردم مظلوم فلسطین کمک کردند

ایران پیشگام یک پروژه الکترونیکی در دنیا شد

تصویب 163 طرح اشتغال زایی در کارگروه اشتغال ماسال

مستمری تیر ماه بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت نشد/تاخیر در پرداخت هزینه های درمانی بازنشستگان هم اضافه شد

حرف های وزیر اقتصاد، دل مردم را به درد آورده است/ چگونه یک فروشنده، 36 هزار سکه، معادل دو تن سکه را فروخته است؟/اگر تخلفات ریشه یابی شود به مسئولان می رسیم!

قطع گاز مناطقی از نظرآباد

دهه هفتاد و هشتادی ها دیگرمشکل "مضیقه ازدواج" ندارند /35 سال؛ میانگین سن طلاق در کشور

ولادت در گلستان کاهش یافت

هند ارز دیجیتالی را عامل تراکنش های غیرقانونی اعلام کرد

بخش خصوصی در حوزه انرژی سیستان وبلوچستان سرمایه گذاری نکرده است

مستخدمین حسینی: ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد

استخدام کارشناس مرکز تماس در شرکت آسان پرداخت پرشین (آپ)

استخدام کابینت کار فلزی جهت همکاری در همدان

استخدام کارمند مشارکتی خانم در سازمان دستهای مهربان

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن: واگذاری مسکن مهر فاقد متقاضی تعیین تکلیف شد/ واحدهایی که قابلیت افتتاح ندارند

آخرین قیمت 15 خودروی وارداتی در بازار + جدول

نیازمندان روستایی تسهیلات کم بهره اشتغال دریافت می کنند

روش هایی برای طولانی کردن بوی عطر

سازش سه فقره پرونده به ارزش 14 و نیم میلیون تومانی در شورای حل اختلاف رودهن

زیرساختهای بازار سرمایه، آماده برای راه اندازی بورس نفت

ارائه تسهیلات قرض الحسنه به خریداران خرید فرش دستباف

بانک تجارت با زیان 1411 ریالی هر سهم به مجمع می رود

فرشاد مومنی: بانک های خصوصی عامل تمامی بحران های اقتصادی ایران هستند

استخدام راننده آقا جهت پخش کالا در شهر تهران

استخدام چهاررده شغلی در فروشگاه کاشی

ایجاد 205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد تا پایان سال 97

استخدام چند ردیف شغلی در شرکت معتبر نساجی

روایت «وال استریت ژورنال» از اقتصاد ایران

پایان عرضه ارز دولتی به مسافران

آخرین آمار مهاجرت بین المللی دانشجویان و تحصیل کردگان

تمدید مهلت ثبت سفارش بدون انتقال ارز

فعالیت بازار دوم ارز چگونه انجام می شود؟

افزایش جریمه پارک غیرمجاز در محل توقف معلولان

اختلاف آماری 2800 میلیاردی در پرداخت وام اشتغال روستایی

تعطیلی واحدهای تولیدی قارچ خوراکی یکی پس از دیگری

جدول کامل قیمت انواع خودرو / 30 تیر

قیمت 15 خودروی وارداتی در بازار

استخدام پارکبان جهت کار در باغ رستوران در همدان

استخدام سرپرست فروش مویرگی و زنجیره ای در شرکت مهراد چاشنی توس

استخدام کارشناس ارشد یا کارشناس مکانیک آقا در همدان

استخدام پیک موتوری جهت کار در رستوران در همدان

ارز مسافران را مضطرب کرد

استخدام سالن کار با سابقه کاری در همدان

استخدام کارمند اداری در موسسه انتشاراتی اندیشگان در تهران

استخدام ظرفشور جهت کار در تهیه غذا در همدان

از سوی هیات وزیران آیین نامه اجرایی مواد 55 و 56 قانون مبارزه با قاچاق اصلاح شد

از این تنور نانی گرم نمی شود...

سرمایه گذاری 500 میلیارد تومانی در طرح های آب و فاضلاب خراسان رضوی

حرف های وزیر اقتصاد،دل مردم را به درد آورده است/ چگونه یک فروشنده،36 هزار سکه معادل دو تن سکه را فروخته است؟/اگر تخلفات ریشه یابی شود به مسئولان می رسیم!

ارز مسافرتی تا چند روز دیگر تعیین تکلیف می شود

قیمت انواع میوه در بازار / جدول

عکس/ نمایشگاه خودروهای کلاسیک

شوک عجیب 600 هزار دلاری برانکو واقعیت دارد؟

امسال 24باند قاچاق کالا در کردستان کشف شد

شانس حداقلی ازدواج دهه شصتی ها

سقوط طلا به زیر 1200 دلار

کاهش سه درصدی تلفات برق به 7500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

جمعیت110 میلیونی ایران در 25 سال آینده/ ادعای کاهش «ازدواج» و افزایش «طلاق» نادرست است

افزایش ضریب زیست پذیری شهری

استخدام نیروی خانم جهت میکس و تدوین در همدان

استخدام حسابدار جهت کار در منطقه آزاد بندر انزلی

در رابطه جنسی با همسرتان از این کارهای غلط دوری کنید!

طلاق در ازبکستان گران شد

تحدید ارز 4200 تومانی

تحدید ارز 4200 تومانی