مطالب مرتبط:
سازمان توسعه تجارت: شاید صادرکنندگان خصوصی از ورود ارز به نیما معاف شوند
سازمان توسعه تجارت:حجم صادرات به 11.5 میلیارد رسید
ایران برای توسعه همکاری های مشترک با دانشگاه های فرانسه آمادگی دارد / لزوم تدوین نقشه راه
بانک تجارت در فرودگاه اصفهان ارز مسافرتی پرداخت می کند
بانک تجارت در فرودگاه اصفهان ارز مسافرتی پرداخت می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 19:452018-06-20اقتصادي

تدوین سند توسعه تجارت کرمانشاه


نشست کارشناسی تدوین پیش نویس سند توسعه تجارت خارجی کرمانشاه در محل اتاق کرمانشاه با حضور کارشناسان، استادان دانشگاهی و متولیان بخش دولتی و خصوصی برگزار شد.

- شعار سال:" کیوان کاشفی، رییس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه سند توسعه تجارت خارجی استان یک سند بسیار مهم در باب توسعه استان است، اظهار کرد: باید ماموریت، اهداف و روش های این سند مشخص باشد و دیدگاه های صاحب نظران این امر را در بر بگیرد.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی کرمانشاه پیش نویس این سند را تهیه کرده که در این نشست به بررسی و بیان پیشنهادها خواهیم پرداخت.

سیامک آزادی، معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی کرمانشاه و متولی تهیه این پیش نویس در این باره به بیان مطالبی پرداخت.

وی گفت: طرح پژوهشی تدوین سند توسعه تجارت خارجی کرمانشاه برای ارائه پیشنهادهایی برای بهبود حوزه تجارت خارجی استان با همراهی و بهره گیری از نظرات سازمان ها و نهادهای ذی ربط از سال 1396 آغاز شد.

آزادی هدف اصلی این طرح را گشودن پنجره ای در حوزه توسعه تجارت خارجی استان دانست و گفت: البته برنامه های ارائه شده در انتهای طرح جنبه پیشنهادی داشته و توسعه و استمرار آن مستلزم همراهی نهادهای مرتبط و ارائه نظرات از منظر ماهیت سازمان خود است.

وی از روش تحقیق این سند سخن گفت و اظهار کرد: طرح حاضر به لحاظ ماهیت جزء مطالعات استراتژیک است.

ضمنا این پژوهش از نظر هدف، از نوع توصیفی - تحلیلی بوده و برای گردآوری داده های مورد نیاز از بررسی های اسنادی، کتابخانه ای و نیز مطالعات میدانی به کمک ابزار مصاحبه (با بهره گیری از نظرات مدیران، کارشناسان و فعالان تجاری) استفاده شده است.

معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی کرمانشاه ادامه داد: با تعداد 50 نفر از مدیران و کارشناسان سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی ذی نفع و مرتبط با حوزه تجارت خارجی استان، صاحب نظران حوزه تجارت استان، بازرگانان فعال در گمرکات و بازارچه های مرزی کرمانشاه معادل با 150 نفر ساعت مصاحبه عمیق نیم ساختار یافته و در قالب سوالات باز تا اشباع داده ها صورت گرفته است.

آزادی گفت: مدل مورد استفاده برای تدوین سند توسعه تجارت استان کرمانشاه، مدل مدیریت استراتژیک دیوید بود.

در مرحله بعد بر اساس مدل SWOT و با تحلیل آن، استراتژی های توسعه تجارت خارجی استان بر مبنای عوامل داخلی و خارجی شناسایی شده تدوین و به روش AHP اولویت بندی شد.

وی افزود: جامعه آماری پژوهش حاضر شامل مدیران و کارشناسان سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی ذی نفع و مرتبط با حوزه تجارت خارجی استان، صاحب نظران حوزه تجارت استان، بازرگانان فعال در گمرکات و بازارچه های مرزی استان کرمانشاه بوده است.

آزادی وجود واحدهای تولیدی با قابلیت صادرات بخش خصوصی در استان، ظرفیت های صدور انواع خدمات فنی و مهندسی، ظرفیت های تولیدی مناسب در بخش های صنعت، معدن، کشاورزی و دامی، فعال بودن گمرکات رسمی و بازارچه های مرزی در استان، امکان ارائه خدمات در زمینه توریسم پزشکی و سلامت با قیمت و کیفیت مناسب را از عوامل داخلی (قوت ها) استان کرمانشاه در بحث تجارت نام برد.

وی به عوامل داخلی (ضعف ها) استان اشاره کرد و افزود: پایین بودن دانش علمی و عملی تجار، نبودن اتحادیه ها و تشکل های فعال و قوی صادراتی در سطح استان، صدور کالاهای فله ای و رعایت نکردن استانداردها در بسته بندی و کیفیت محصولات تولیدی، ضعف هماهنگی و تعامل مناسب بین دستگاه های متولی در تجارت خارجی استان از این موارد است.

معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه ادامه داد: امکان صدور خدمات فنی مهندسی در زمینه بازسازی عراق و سوریه، امکان دسترسی به بازار سوریه از طریق عراق، 370 کیلومتر مرز مشترک با عراق، هم مرزی و دسترسی به هر دو بخش اقلیم و عرب نشین عراق با فاصله کمتر نسبت به سایر مرزها از فرصت های خارجی استان و وجود رقبای قدرتمند خارجی برای کالاها و خدمات صادراتی استان، عدم ثبات سیاسی و امنیتی در کشورهای منطقه خصوصا عراق، تصمیمات لحظه ای و نبود ثبات در سیاست های تجاری عراق، حجم بالای مهاجرت مرزنشینان از مرزها و عدم تمرکز بر توسعه نقاط مرزی از تهدیدهای خارجی برای استان کرمانشاه محسوب می شود.

پس از توضیح معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی کرمانشاه، صاحب نظران به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

کیوان کاشفی گفت: بخش قابل توجهی در این سند ناظر بر کشور عراق است، چرا که بیش از 90 درصد صادرات استان به این کشور است اما لازمه تدوین سند مناسب داشتن اطلاعات دقیق از اوضاع داخلی این کشور است.

رییس اتاق کرمانشاه ادامه داد: در سال های آینده فقط نمی توانیم به صادرات تکیه کنیم بلکه باید به سمت سرمایه گذاری های مشترک برویم.

وی گفت: وقتی هدف افزایش صادرات است باید دو موضوع افزایش تولیدات صادراتی استان و داشتن بازرگانان قوی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیات رییسه اتاق ایران اعلام کرد: سهم تسهیلات در حوزه تجارت سه درصد است و کمترین معوقات هم در این بخش است و باید بانک ها تسهیلات بیشتری به تجارت استان اختصاص دهند.

کاشفی در ادامه گفت: در تنظیم سند توسعه تجارت استان باید به واردات توجه ویژه ای شود؛ چرا که ما از 30 کشور دنیا واردات داریم و باید برنامه ریزی های صحیحی برای آن صورت گیرد.

رییس اتاق کرمانشاه افزود: نباید در تهیه این سند چشم انداز آینده بازارهای جدید صادراتی مغفول بماند و باید توجه ویژه ای به آن شود.

کاشفی در پایان ترانزیت را به دلیل موقعیت استراتژیک استان، موضوع مهم دیگری دانست که باید به آن توجه شود.

علیرضا بیژندی، مشاور صنعتی اتاق کرمانشاه نیز در خصوص تنظیم این سند گفت: سال های مرجع در این تحقیق قدیمی است و یکسری اتفاقات خاص در حوزه تجارت رخ داده که مربوط به یکی دو سال اخیر است که به نظر باید در این سند لحاظ شود.

وی ادامه داد: استفاده از مدل پنتاگون در این سند می تواند کمک بسزایی داشته باشد.

یعنی با استفاده از سرمایه های طبیعی، فیزیکی، فرهنگی، اجتماعی و انسانی سند توسعه تجارت استان را شکل دهیم.

بیژندی در ادامه به حلقه های مفقوده تجارت استان اشاره کرد و گفت: باید حلقه های مفقوده شناسایی شده و در این سند تنظیم شود تا مشخص شود چه بخش هایی از حوزه تجارت باید در اولویت قرار گیرد.

وی در ادامه گفت: باید یک سناریو با نگاه عمومی در حوزه تجارت در مناطق مرزی پیاده شود که در آن جایگاه تجارت غیررسمی مرزنشینان مد نظر قرار بگیرد.

بیژن کلهرنیا، مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور تدبیر شهر نیز گفت: تمامی پروتکل های بازرگانی و اقتصادی ما فرسوده است و این پایه های تجارت ما را سست کرده.

باید اول استراتژی های کلان اصلاح شود و در استراتژی های بزرگ تجدید نظر صورت گیرد.

وی ادامه داد: باید اول از سطح ملی شروع کنیم و بعد به استان برسیم.

کلهرنیا افزود: مطالعات تهیه سند توسعه تجارت استان باید در سه بخش صورت گیرد.

اول اینکه استراتژی های ملی را بررسی و تدوین کنیم، سیاست های تجارت خارجی استان و استراتژی های ملی را پیوند بزنیم و بعد جایگاه کرمانشاه را در فضای ملی پیدا کنیم.

مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور یادآور شد: کرمانشاه یکی از قطب های ده گانه توسعه ملی است ضمن اینکه در محور شرق به غرب آسیا قرار دارد اما همیشه ما خودمان را خرد دیده ایم.

وی در ادامه گفت: برخورد تجارت با سایر رویکردهای بین المللی شکل می گیرد و باید حوزه هایی همچون گردشگری و روابط سیاسی را در این سند مورد توجه قرار دهیم.

فرشید نمامیان، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه نیز گفت: باید تجار کرمانشاهی و مرزنشین برای توسعه تجارت استان بیش از پیش تلاش کنند و این نیاز را که باید تجارت استان متحول شود در خود احساس کنند.

دکتر سهراب دل انگیزان، مشاور اقتصادی اتاق کرمانشاه نیز با انتقاد از متدولوژی این سند گفت: باید از روش های آینده نگرانه استفاده شود به طوری که خروجی این سند سرخط های مشخص برنامه های استراتژیک باشد.

وی ادامه داد: فهرست مصاحبه شوندگان باید مشخص باشد تا نظرات افرادی که ارائه شده مشخص باشد.

دل انگیزان معتقد است: سند توسعه تجارت استان باید براساس مزیت سنجی و مزیت های نسبی و رقابتی منطقه تدوین شود و با یک روش محاسبه ای دقیق الزاماتی برای آن تهیه شود تا در آینده به عنوان یک عنصر حرکت دهنده، کل سیستم زنجیره تولید و صادرات استان را به حرکت درآورد.

وی افزود: در زنجیره تولید و صادرات باید حلقه کِشنده تجارت استان را پیدا و سند توسعه تجارت را روی آن متمرکز کنیم.

سیروس کوهستانی، مدیرعامل شرکت صنعت گستر سدید با بیان اینکه جای لهجه بومی در مطالعات تنظیم سند توسعه تجارت استان خالی است، گفت: مفهوم فضایی و ارتباطی در تجارت در این سند مغفول مانده.

مطالعات در محیط خلأ صورت نمی گیرد و بر پایه ارتباطات معنی دار می شود.

وی ادامه داد: بزرگ ترین مشکل ما در تجارت معضلات نهادی است که آن طور که باید به آن پرداخته نشده است.

محسن رستمی، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز گفت: استراتژی های کشورهای موفق در صادرات به عراق باید مورد توجه قرار گیرد و در این سند از این استراتژی ها استفاده شود.

بیژن رضایی، مسوول دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی نیز گفت: باید در این مطالعات از منابع جدید استفاده شود و ضریب اهمیت در داده ها مشخص شود.

وی ادامه داد: بر اساس این مطالعات ما در موقعیت WO قرار داریم و این درحالی است که تهدیدهای استان تنها از جوانب خارجی و کشور عراق نیست.

این سند برای استان تهیه شده است.

محسن دارابی، مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز تنظیم این سند را پنجره ای نو به حوزه تجارت استان دانست و گفت: باید در تهیه این سند از نظرات خبرگان حوزه تجارت استفاده کرد تا حوزه تجارت استان به سطح مورد انتظار برسد.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 خرداد 97، کد مطلب: 3402062، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: کرمانشاه - استان - توسعه - جهاد دانشگاهی - مدیران - آزادی - مصاحبه - جهاد - فناوری - معاون - اتاق - کتابخانه - ساختار - برنامه - برگزار - میدانی - مدیریت - پنجره - جامعه - صورت - ساعت

آخرین اخبار سرویس:
کار به نامه نگاری محرمانه به وزیر کشید

بایدها و نبایدهای استفاده مجدد از تجهیزات یکبار مصرف پزشکی

پیش بینی تداوم رونق ساخت وساز مسکن

سید جلال فیاضی این 4200 تومانی لعنتی!

بهروز محمدی منفرد مبناگرایی در تقلیل گرایی اخلاقی طبیعت گرا

قیمت انواع خودرو هیبریدی در بازار تهران

بررسی بازار کنونی ارز؛ نظام تک نرخی یا چند نرخی ارز، کدام یک؟

هزینه 1.6 میلیارد دلاری امسال ایرانی ها در ترکیه

سرمایه گذاری خارجی ها برای تکمیل پالایشگاه سیراف

کاهش سطح زیر کشت چغندر در حوضه دریاچه ارومیه/ امسال مشکلی برای تامین آب کشاورزان نداریم

بازنشستگان مخابرات چه می خواهند؟

مجاز به اعلام فهرست متخلفان نیستیم

احضار نوچه های سلطان سکه

بازجویی و ممنوع الخروجی برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن

آلودگی پلاستیکی در هوا

مهاجرت دامان مُد را هم گرفت

نشست «وام مسکن سازگار با شریعت اسلامی» در انگلیس برگزار می شود

تجارت جهان قبل از جنگ تجاری چگونه بود؟

دستورالعمل فعالیت امدادخودروها به وزارت صنعت ارسال شد

هشدار تولیدکنندگان و بازرگانان نسبت به افزایش نقدینگی و تورم

جای خالی انرژی های تجدیدپذیر و توسعه فناوری ها در برنامه های مدیریت انرژی کشور

1800 تومانِ هر دلار دولتی به جیب چه کسی می رود؟!

کلان شهرها خالی از سکنه می شوند؟

از «اعتبار 80 میلیارد دلاری اروپا برای SMEها پس از پیشنهاد دکتر ظریف» تا «جزییات توافق نامه تجارت آزاد ژاپن و اتحادیه اروپا»

مشکل ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد هفته آینده حل می شود

80 میلیارد یورو اعتبار اتحادیه اروپا برای صنایع ایران

مانعی بزرگ برای افزایش قیمت جهانی طلا

از «اعتبار 80 میلیارد دلاری اروپایی برای SMEها پس از پیشنهاد دکتر ظریف» تا «جزییات توافق نامه تجارت آزاد ژاپن و اتحادیه اروپا»

نفت به پایین ترین قیمت خود در سه ماه گذشته رسید

تهران را یک روز تعطیل کنید، کمبود برق جبران می شود!

شروع کار محمدرضا گلزار با تلویزیون از هفته آینده

تصاویر/ برای نان حلال

افزایش 3 درصدی مصرف برق در استان تهران

واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده ای خاص!

شورش دی ماه شورش فقرا نبود/ همه دستگاه ها و نهاد ها درب ها را باز کنند/آیا ایران واقعا ثروتمند است؟

بازار اوراق مسکن؛ حبس بازه ای «تسه»ها

با رعایت 6 عادت هوشمندانه همیشه پولدار بمانید

11 روستای کوت عبدلله چشم به راه برق پایدار هستند

تصفیه خانه فاضلاب آبادان و خرمشهر سال آینده تمام میشود

دلایلی که بعضی افراد دائم تغییر شغل می دهند

نفت به پایین ترین قیمت خود در سه ماه گذشته رسید

واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده ای خاص!

11 روستای کوت عبدلله چشم به راه برق پایدار هستند

11 روستای کوت عبدلله چشم به راه برق پایدار هستند

واردات 55 تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور

تصفیه خانه فاضلاب آبادان و خرمشهر سال آینده تمام میشود

ساختن کیف و کلاه از پول بی ارزش ونزوئلا

تحریم های آمریکا دلیل احتمالی کاهش واردات کلاف ورق گرم فولادی

دلایل توقف صادرات برق به عراق از زبان وزیر نیرو

واردات بیش از 198 تن ماسک مخصوص جراحان/صرف بیش از 1 میلیارد تومان برای واردات+جدول

زنــانی که با نیت خیر به زندان می افتند

برنامه های جدید ایران و اروپا برای ترانزیت/کاهش تشریفات گمرکی

ساعت کاری ادارات خراسان جنوبی تغییر می کند

یک سوم مصرف برق کشور توسط سیستم های سرمایشی است

چگونه می توان از شرکت های توزیع برق خسارت گرفت؟

آخرین وضعیت قیمت سکه و ارز در بازار امروز + جدول

ساعت کاری ادارات خراسان جنوبی تغییر می کند

درخواست نمایندگان کارگری برای بازنگری در مزد 97

حذف رانت با انتقال محل تامین به بازار ثانویه

سالانه 48 هزار فرانسوی به دلیل آلودگی هوا می میرند

نمایشگاه بین المللی صنعت فلزات گرانبها در اصفهان

ساعت کاری ادارات خراسان جنوبی تغییر می کند

در مرغداری ها چه خبر است؟

قیمت مرغ روند افزایشی گرفت

وسیعترین گلخانه جهان در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

کلنگ زنی احداث سه واحد صنعتی و افتتاح کلینیک صنعت در کردستان

نحوه تمیز کردن اتو لباس

سلیمی:ترمیم کابینه بدون تغییر رویکرد دولت به اقتصاد مشکلات را حل نمی کند

با 300 میلیون تومان کجا خانه بخریم؟

نفت به پایین ترین قیمت خود در سه ماه گذشته رسید

«نوسازی» سیاست های نوین می خواهد

موش انگشتش را در زباله گردی خورده!

ترازنامه و صورت های سود و زیان بانک قرض الحسنه مهر ایران منتشر شد

میلیون ها دلار از ثروت کشور صرف خرید نخود و لوبیا شده است

صندوق های توسعه بخش کشاورزی، تامین نهاده ها و ایجاد زنجیره های تولید را با جدیت دنبال کنند

دلالان مسکن مهر پردیس دستگیر شدند

چه کالایی ارزش تهاتر با نفت را دارد؟

تحلیل حسین راغفر درباره تشکیل بازار ثانویه ارز

احداث 650 تخت بیمارستانی در دو سال تجهیزات بیمارستان ارومیه

بانک مرکزی باعث پیش فروش 70 تن سکه شد

ممنوعیت رانندگی در جاده ها با داشتن دو تخلف

پژو و رنو تحریم ایران را دور می زنند

بلیط این نمایشگاه چند؟!

وسیعترین گلخانه جهان در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

سازوکار سوخت گیری بنزین تغییر می کند

مجوز جدید ایجاد مراکز آموزشی صادر نمی شود

کشف بیش از 10 میلیارد ریال قطعات ویدئو پروژکتور قاچاق در اندیمشک

وسیعترین گلخانه جهان در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

واکنش معکوس بازار به تحویل سکه های پیش فروشی

چهارمین جلسه کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات برگزار شد

افزایش قیمت خودرو نسبت به قیمت آهن منطقی نیست

چگونه به فرد گرمازده کمک کنیم؟ + اینفوگرافی

سود 3 میلیارد تومانی با "کپور" در 1 سال

کشف بیش از 10 میلیارد ریال قطعات ویدئو پروژکتور قاچاق در اندیمشک

صادرات کشمش همدان کاهش یافت

افراد مذهبی عمری طولانی تر دارند چرا؟

ارز مسافرتی موجب رشد گردشگری شد یا کاهش آن؟

رشد 4 برابری وام ازدواج

رییس مؤسسه علمی جراحان عمومی در گفت وگو با فارس: استفاده مجدد از تجهیزات یکبار مصرف پزشکی صرفه اقتصادی ندارد

طرح تکثیر و پرورش کروکدیل در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

تدوین سند توسعه تجارت کرمانشاه

تدوین سند توسعه تجارت کرمانشاه