مطالب مرتبط:
خشکسالی و تغییر اقلیم، ناشی از نادیده گرفتن توان طبیعت در اجرای برنامه های توسعه صنعتی است
امام جمعه زنجان: تغییر الگوی کشت محصولات ضروری است
امام جمعه زنجان: تغییر الگوی کشت محصولات ضروری است
گفت وگو با زنی که همسرش را دربشکه انداخت و آتش زد + عکس
جدا کردن «کودکان مهاجر» از والدینشان در مرز آمریکا، مجری آمریکایی را به گریه انداخت+عکس و فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 19:452018-06-20اجتماعي

تغییر اقلیم ،کشت زعفران را از رونق انداخت


معاون کارگروه اول هیأت بین الدول تغییر اقلیم (IPCC) وابسته به سازمان ملل، روز گذشته در نشست آموزشی و اطلاع رسانی تغییر اقلیم که در سازمان هواشناسی کشور برگزار شد، - گفت: پیامدهای تغییر اقلیم در هر کشور و نقطه ای از جهان متفاوت است؛ در ایران ممکن است به شکل بیابان زایی بروز کند.

شعار سال:" معاون کارگروه اول هیأت بین الدول تغییر اقلیم (IPCC) وابسته به سازمان ملل، روز گذشته در نشست آموزشی و اطلاع رسانی تغییر اقلیم که در سازمان هواشناسی کشور برگزار شد، گفت: پیامدهای تغییر اقلیم در هر کشور و نقطه ای از جهان متفاوت است؛ در ایران ممکن است به شکل بیابان زایی بروز کند.

ادوین آلدریان با اشاره به اینکه ایران با چندین چالش مرتبط با تغییر اقلیم مانند خشکسالی، موج های گرما، کمبود آب و آثار آن بر تولید غذا مواجه است، تأکید کرد: تغییر اقلیم یک مسئله جهانی است و هیچ کشوری از پیامدهای آن در امان نیست؛ اما استراتژی های مناسب برای سازگاری با تغییر اقلیم وکاهش خطرات آن وجود دارد.

او با بیان اینکه در 150سال اخیر شاهد افزایش غلظت گازهای گلخانه ای هستیم، گفت: این گازها در این مدت باعث افزایش 18درجه ای دمای زمین شده اند.

معاون کارگروه اول هیأت IPCC با اشاره به اینکه تغییر اقلیم از دهه1980 وارد ادبیات جهان شد، گفت: علم اقلیم بسیار گسترده است و متخصصان زیادی در این زمینه فعالیت می کنند، بسیاری از این متخصصان با علم سیاست، اقتصاد، صنعت و حتی علوم اخلاقی آشنا هستند اما بحث بر سر این است که به چه صورت و با چه زوایایی به موضوع تغییر اقلیم بپردازیم.

به همین دلیل IPCC، مدل تغییر اقلیم را مدنظر قرار داد و به دنبال آن است که مشخص کند در سامانه های اقلیمی چه اتفاقی در حال وقوع و مخاطرات ناشی از تغییر اقلیم به چه شکلی است همچنین چگونه می توان این مخاطرات جوی را کاهش داد.

آلدریان با اشاره به تأثیر تغییر اقلیم روی پدیده های مختلف جوی ازجمله بارش برف گفت: این پدیده روی یخ ها و یخچال ها، همچنین اقیانوس ها تأثیر داشته است علاوه بر این به دلیل فعالیت های انسانی ترکیبات جوی تغییر می کند و بر اثر استفاده از سوخت های فسیلی، گازهای گلخانه ای انتشار می یابد و همین موضوع در افزایش آلودگی هوا نقش دارد.

معاون گروه اول IPCC با اشاره به ارتباط تغییر اقلیم با مصرف انرژی و سوخت خاطرنشان کرد: افزایش جمعیت یکی از مشکلات جدی در حوزه تغییر اقلیم است که باعث افزایش مصرف انرژی و سوخت و در نتیجه تولید گازهای گلخانه ای بیشتر می شود.

وقوع سیل؛ پیامد تغییر اقلیم در ایران آلدریان گفت: افزایش دما باعث کاهش یخ های اقیانوس ها و تشدید آلودگی ها می شود.

در تهران هم پیامدهای افزایش دما را شاهد هستیم ازجمله در فصل زمستان آلودگی هوا افزایش می یابد زیرا در این فصل چرخه هوا کافی نیست.

وقوع سیل یکی از مهم ترین مخاطرات ناشی از تغییر اقلیم در ایران است.

به گفته وی، همه مناطق دنیا اعم از کشورهای فقیر و غنی از تغییر اقلیم تأثیر می گیرند اما کشورهای فقیر در برابر تغییر اقلیم آسیب پذیرتر هستند.

رییس بخش اطلاع رسانی هیأت بین الدولی تغییر اقلیم هم در این نشست گفت: گزارش های منتشر شده از سوی IPCC مبنای مذاکرات بین المللی و تشکیل کنوانسیون تغییر اقلیم قرار گرفته است حتی توافقنامه پاریس بر مبنای گزارش پنجم این هیأت منعقد شده است.

جاناتان لین تصریح کرد: هیأت بین الدولی تغییر اقلیم ماموریت دارد که روی موضوع تغییر اقلیم مطالعه کند و همواره به دنبال هم افزایی در این زمینه بوده است.

این هیأت به این دلیل اهمیت دارد که دیگر دولت ها مجبور نمی شوند به طور جداگانه در حوزه تغییر اقلیم مطالعه کنند.

رییس بخش اطلاع رسانی IPCC یادآور شد: 30 سال است که این هیأت تاسیس شده است و هر شش سال یک بار یک گزارش مفصل در حوزه تغییر اقلیم ارائه و مشخص می کند که چه رفتارهایی باید در قبال تغییر اقلیم صورت گیرد.

محدود کردن فعالیت های اقتصادی معاون هیأت بین الدولی تغییر اقلیم با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی سبب بالا رفتن دمای زمین شده، گفت: اگر فعالیت های اقتصادی به همین روال پیش رود نگران کننده است بنابراین برای حفظ افزایش 2درجه ای باید فعالیت های اقتصادی محدود و کنترل شود.

یوبا سوکونا افزود: تمام نقاط دنیا ازجمله قطب، استوا، حاره، اقیانوس ها، قاره ها و کشورهای فقیر و غنی تحت تأثیر تغییر اقلیم قرار گرفته اند که در این میان کشورهای فقیر بیشترین آسیب را خواهند دید.

به گفته وی، بیشترین تغییر اقلیم متاثر از انتشار گازهای گلخانه ای است که به میزان مصرف سوخت های فسیلی مربوط می شود.

وی گفت: 35درصد گازهای گلخانه ای ناشی از بخش انرژی، 24درصد بخش کشاورزی، 31درصد بخش صنعت و 14درصد از بخش حمل ونقل است بنابراین کاربری های مختلف در استفاده از سوخت های فسیلی و انتشار گازهای گلخانه ای نقش بسزایی دارد.

وی افزود: اگر بخواهیم افزایش دمای کره زمین را تا2درجه نگه داریم باید تمام فعالیت هایی را که موجب افزایش دما و انتشار گازهای گلخانه ای می شود محدود کنیم.

ما در آفریقا در ابتدای راه توسعه هستیم اما برای جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای باید جایگزین پیدا کنیم.

بررسی ها نشان می دهد اگر از منابع به همین روال استفاده کنیم درنهایت 15 تا 30سال آینده تمام آنها به پایان می رسند.

وضعیت نامطلوب دریاچه ارومیه رییس سازمان هواشناسی کشور هم در این نشست با اشاره به تغییر اقلیم و پیامدهای آن گفت: باید تمام برنامه های کشور با توجه به وقوع تغییر اقلیم بازبینی شود.

داوود پرهیزگار با اشاره به اینکه دما در ایران حدود دو درجه افزایش یافته و این نتیجه تغییر اقلیم است، تأکید کرد: در اینکه تغییر اقلیم رخ داده جای تردید نیست بنابراین باید برنامه های توسعه ای براساس این رخداد پیش رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: اگر برنامه های توسعه ای کشور در راستای تغییر اقلیم پیش نرود، همچنان شاهد شرایطی مشابه دریاچه ارومیه خواهیم بود.

وی گفت: 10 تا 11 سال است که بارش ها در کشور کمتر از حد نرمال است و این نشان می دهد که در کشور ما تغییر اقلیم اتفاق افتاده است، همچنان که وضعیت دریاچه ارومیه و شرایط رودخانه هایی مانند کرخه و کارون همگی متاثر از تغییر اقلیم است.

نماینده ایران در IPCC گفت: یک بخش این وقایع مربوط به خشکسالی و بخش دیگر مربوط به توسعه است که در سطح منطقه انجام داده ایم و بیش از حد توان خُرد اقلیم منطقه بوده است.

به عنوان مثال حقابه منطقه ای 100میلی متر بوده اما توسعه ای با نیاز آبی 150میلی متر در آن اتفاق افتاده است، بنابرابن با ادامه کار، منطقه با کمبود آب مواجه می شود و برای جبران مجبور به برداشت آب های زیرزمینی و حفر چاه های عمیق تر می شوند؛ اتفاقی که در بسیاری از نقاط کشور رخ داده است.

این روند نمونه بارز توسعه ناپایدار در کشور است، بر این اساس برنامه های توسعه ای باید متناسب با توان اقلیم کشور پیش رود.

تاثیر تغییر اقلیم بر زندگی و معیشت مردم سرپرست پژوهشکده اقلیم شناسی و مسئول دفترمرجع ملی IPCC در ایران، در حاشیه نشست هیأت بین الدول تغییراقلیم(IPCC)به همشهری گفت: تغییر اقلیم روی امنیت غذایی تأثیر مستقیم دارد و در کشور ما این تأثیر پذیری بسیار بیشتر است.

برای نمونه، برخی گونه های گیاهی در خراسان جنوبی ازجمله زعفران که طی سالیان متمادی نقشی تعیین کننده در معیشت و اقتصاد مردم این منطقه داشت اکنون به دلیل افزایش دمای ناشی از پدیده تغییر اقلیم، عملکرد خود را از دست داده است به طوری که کشت این محصول استراتژیک در این منطقه صرفه اقتصادی ندارد و کاشت زعفران به خراسان شمالی که خنک تر است مهاجرت کرده است.

به همین دلیل باید برای مردم خراسان جنوبی که زندگی شان وابسته به کشت زعفران است به دنبال معیشت جایگزین باشیم.

دکتر ایمان باباییان افزود: تغییر اقلیم روی محصول پسته در کرمان، سیب زمینی در جیرفت، گندم و سایر محصولات هم اثر گذار است.

علاوه براین، مدل های هواشناسی به ما نشان می دهد کم بارشی و افزایش دما به ویژه در غرب کشور و تداوم خشکسالی های ناشی از تغییر اقلیم به مهاجرت های گسترده از این مناطق به مناطقی که نسبتا از شرایط آبی بهتری برخوردار است دامن می زند که پیامد آن حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ و بروز معضلات اجتماعی و فرهنگی است.

به گفته این مقام مسئول، اگر برای کاهش گازهای گلخانه ای تدبیری نشود تداوم روند موجود باعث نابودی جنگل های زاگرسی و از دست رفتن منابع آبی کشور می شود.

این درحالی است که جنگل های زاگرسی که نقش حیاتی در تأمین آب و معیشت زاگرس نشینان و عشایر کشور دارد درصورت نابودی قابل احیا نخواهد بود.

همچنین درصورت تداوم تغییر اقلیم در کشور امواج گرمایی افزایش می یابد و باعث بروز انواع بیماری ها می شود.

اینها بخشی از پیامدهای تغییر اقلیم است برهمین اساس، سازمان هواشناسی با هدف آموزش و ارتقای آگاهی و فرهنگسازی در حوزه تغییر اقلیم از کارشناسان ارشد هیأت بین الدول تغییراقلیم دعوت کرد تا با برگزاری نشست تغییر اقلیم ویژه رسانه ها و نشست ویژه سیاستگذاران، هواشناسان و کاربران این حوزه، شرکت کنندگان در این نشست ها را با آخرین دستاوردهای مرتبط با تغییر اقلیم آشنا کنند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه همشهری، تاریخ انتشار 29 خرداد 97، کد مطلب: 97032712393، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: گازهای گلخانه ای - سازمان هواشناسی کشور - افزایش - سازمان هواشناسی - اطلاع رسانی - کشور - ایران - معاون - جهان - هواشناسی - برگزار - کاهش - متفاوت - بیابان - افزایش جمعیت - تولید - رسانی - اطلاع - انرژی - پدیده - آلودگی هوا - امان - زمین - مصرف - بارش برف - کمبود آب - اقیانوس - زعفران - مشکلات - آلودگی

آخرین اخبار سرویس:
آغاز اعزام زائران بیت الله الحرام به سرزمین وحی

بازگشت 75 درصد مددجویان خانه سلامت دختران به آغوش خانواده

ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان چیست؟

هوای پایتخت با شاخص 71 سالم است

اردوی سالمندان بهزیستی زیرکوه

1800 زن کرمانی سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی قرار دارند

تاثیرگذاری معنوی امام زادگان در حیات و ممات

آفرود سواری در دریاچه ارومیه

پیش بینی خیزش گرد و خاک در شمال شرق وشرق / افزایش دمای هوا در نوار شمالی

ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز با استفاده از 82 دوربین

افزایش دمای هوای سمنان در پایان هفته + فیلم

پلیس تخلفات رانندگی را با پیامک اعلام می کند

اشتغال مادران چه تأثیری در آینده فرزندان دارد؟

امسال آخرین مهلت مشمولان غایب برای برخورداری از معافیت جریمه

خُنک ترین و گرمترین منطقه امروز کشور کجاست؟

امام رضا (ع)، مهارت های ارتباطی را به ما یاد داده است/ گشاده رویی و خوش رویی، زندگی را شیرین می کند

کیفیت هوای تهران در 28 تیر سالم است

استخدام کارشناس بازاریابی در اصفهان، آذربایجان غربی و شرقی

پیش بینی خیزش گرد و خاک در شمال شرق وشرق

آثار ثبت شده در یونسکو بخشی از میراث فکری ایران است

محدودیت ترافیکی در محورهای فیروزکوه و هراز/کندوان یک طرفه می شود

بازدید معاون وزیرو رییس سازمان سنجش اموزش از حوزه برگزاری بیست و سومین ازمون المپیاد علمی دانشجویی کشور سال 1397

برداشت مکانیزه برنج طارم در سیمرغ

شاخص کیفیت هوای اراک در شرایط ناسالم قرار گرفت

شهادت یک سرباز وظیفه در درگیری با اشرار مسلح

اولین برداشت مکانیزه برنج - مازندران

انتظار ده ساله ساکنان جاده آمل به چمستان

به ازای هر کودک بی سرپرست 11 متقاضی فرزند خوانده وجود دارد

اعزام زائران بوشهری به دیار وحی آغاز شد

سالانه 2 هزار معلول به جمعیت توانجویان کرمان اضافه می شود

مشاور مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران به فارس خبر داد کمبود 700 مدرسه 12 کلاسه در پایتخت

پیش بینی خیزش گرد و خاک در شمال شرق وشرق / افزایش دمای هوا در نوار شمالی

جذب 70 درصدی فارغ التحصیلان هنرستانها در بازارکار

ساماندهی سواحل بر اساس قوانین وجود دارد

اعزام نخستین کاروان زائران حج تمتع از البرز

برگزاری کلاس های اوقات فراغت دانش اموزی در هرمزگان

استقبال هرمز نشینان از پرچم حرم حضرت معصومه (س)

پیش بینی خیزش گرد و خاک در شمال شرق وشرق / افزایش دمای هوا در نوار شمالی

احداث 200 سازه آبخیزداری چند منظوره در هرمزگان

برای ساختن «یادبود» دریاچه ارومیه عجله نکنید!

المپیاد بین المللی علمی و دانشجویی امسال برگزار نمی شود/ تاریخ اعلام نتایج کنکور سراسری و ارشد

قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت شد

رانندگان برای دریافت پیامک تخلفات رانندگی شماره تلفن خود را به روز کنند

طرح پنج شنبه های قصه گویی در کرمانشاه برگزار می شود

گرما همچنان باقی است

روند افزایشی دمای هوا

قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت شد

محدودیت های ترافیکی آخر هفته اعلام شد

بزرگان گمشده در قدرت

تشرف جمعی از دانش آموزان شهرستانهای خراسان رضوی به حرم رضوی

2 خبر کوتاه اجتماعی از گیلان

هواشناسی: گرما تا 20 مرداد می ماند

قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت شد

برترین های قرآنی رشته های حفظ، اذان و دعاخوانی در بخش آقایان

قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت شد

پیش بینی خیزش گرد و خاک در شمال شرق وشرق / افزایش دمای هوا در نوار شمالی

برترین های قرآنی رشته های حفظ، اذان و دعاخوانی در بخش برادران

دمای هوا در خراسان جنوبی افزایش می یابد

دمای هوا در خراسان جنوبی افزایش می یابد

هزینه های آزمایش ژنتیک خانواده های دارای معلول پرداخت می شود

پلیس راه راهور ناجا، محدودیت های ترافیکی برای آخر هفته را اعلام کرد/ تردد انواع تریلر ، کامیون و کامیونت از محور کرج – چالوس و بالعکس کماکان ممنوع است

جاذبه های دیدنی شهر تفلیس در کشور گرجستان + تصاویر

المپیاد بین المللی علمی و دانشجویی امسال برگزار نمی شود

شناسایی گسل های دشت کاشان مهمترین ضرورت ساخت وساز شهری است

افزایش دمای هوا در نوار شمالی کشور/بارندگی در راه

جشن زیر سایه خورشید در کرمان

قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت شد

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران در گفت وگو با فارس اعلام کرد زندگی 7 هزار معلول تهرانی با مشکلات معیشتی/ وجود 2841 نفر مجهول الهویه

گرما همچنان باقی است!

شناسایی ایده های برتردر ارومیه

نذر آب برای هامون

دیه محیط بانان پرداخت می شود

شکار و توان محدودمحیط بانان

کندوان یک طرفه می شود/ محدودیت ترافیکی در محورهای فیروزکوه و هراز

میزگرد راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم برگزار شد

7 پدیده عجیب در اقیانوس ها +عکس

تشییع مادر شهیدان خوش لفظ 

بارش 13 میلیمتری باران در کجدر سرباز + فیلم

پریدن در دیگ شکلات به خاطر علاقه زیاد!

اعلام محدودیت های ترافیکی برای آخر هفته

محورهای دارای محدودیت اعلام شد

قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت شد

مهاباد- مرکز پرورش شتر مرغ در شاهین دژ

کندوان یک طرفه می شود/ محدودیت ترافیکی در محورهای فیروزکوه و هراز

نخستین دوره احیاء و کمک های اولیه ویژه ناجیان غریق و غواصان در جزیره کیش

بارش 13 میلیمتری باران در کجدر سرباز + تصویر

شناسایی گسل های دشت کاشان مهمترین ضرورت ساخت وساز شهری است

لزوم فراگیری زبان رسمی کشور در مدارس کشور

محدودیت ترافیکی در محورهای فیروزکوه و هراز/کندوان یک طرفه می شود

لزوم اختصاص سهمیه ویژه برای استخدام در آموزش و پرورش خوزستان

استخدام کارشناس فنی مهندسی در شرکت پویندگان پزشکی نوین کیان

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت،پورسانت و بیمه در اصفهان

تب خوزستان تا روز شنبه بالای 49درجه است

تغییر مجدد ساعت پذیرش در مراکز تعویض پلاک پایتخت از شنبه

طاعون از حیات وحش زنجان رخت بربسته است

نمایشگاه توانمندسازی معلولان در لنده

قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت شد

اتمام عملیات ضدعفونی و گند زدایی منابع آبی مناطق حفاظت شده، حیات وحش

هواشناسی: گرما تا 20 مرداد می ماند

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد محدودیت ترافیکی در محورهای فیروزکوه و هراز/کندوان یک طرفه می شود

تغییر اقلیم ،کشت زعفران را از رونق انداخت

تغییر اقلیم ،کشت زعفران را از رونق انداخت