مطالب مرتبط:
ایران برای شکست اسپانیا 5 یا 10 درصد شانس دارد / زنان ایرانی حقوق مشابهی با مردان دارند
ایران برای شکست اسپانیا 5 یا 10 درصد شانس دارد / زنان ایرانی حقوق مشابهی با مردان دارند
300 واحد مسکونی برای محرومان استان اردبیل ساخته می شود
ثبت 9 میراث ناملموس استان مرکزی در فهرست آثار ملی
3 طرح فولادی در استان ایلام
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 19:222018-06-20پزشكي

مردان و زنان کدام استان ها چاق ترند؟


عضو کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت وضعیت مهم ترین ریسک فاکتور های بروز بیماری های غیرواگیر مانند مصرف دخانیات، - دکتر امیرحسین تکیان به برخی عوامل خطر بروز بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: اولین عامل خطری که به آن می پردازیم دخانیات است که یکی از عوامل خطر اصلی در بروز بیماری های غیرواگیر محسوب می شود.

طبق مطالعه ای که در سال 95 انجام شد، استان هایی که بیشترین میزان مصرف دخانیات در مردان را به خود اختصاص داده اند، قزوین، آذربایجان غربی، همدان و کهگیلویه و بویر احمد بوده و مصرف دخانیات زنان نیز در استان های بوشهر، سیستان و بلوچستان و هرمزگان بیشترین میزان را دارد.

43 درصد ایرانیان دخانیات مصرف می کنند وی با بیان اینکه هشت درصد زنان و 35 درصد مردان ایرانی دخانیات مصرف می کنند، افزود: به طور میانگین بیش از 20 درصد افراد کشور دخانیات مصرف می کنند.

طبق آمار ها در زمینه مصرف الکل نیز مردان استان های قزوین، کردستان و آذربایجان غربی با 15 درصد در صدر قرار دارند و در زنان که مصرف الکل حدود دو درصد است، استان های قزوین، کردستان و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین مصرف کنندگان زن الکل را دارند؛ بنابراین مصرف الکل و دخانیات در برخی استان ها شایع تر است و باید اقدامات جدی تری در این استان ها انجام شود.

زنان ایرانی 2 برابر مردان چاقند تکیان با اشاره به موضوع چاقی در کشور، گفت: در کشور ما 15 درصد مردان و 30 درصد زنان چاقند.

بر اساس این آمار از هر سه نفر زن یک نفرشان چاق است و BMI (درصد توده بدنی) بالای 30 دارند.

به درصد توده بدنی بین 25 تا 30 اضافه وزن و بالای 30 را چاقی می گوییم؛ بنابراین زنان دو برابر مردان چاقند و در برخی استان ها مانند مازنداران بیشترین درصد چاقی زنان وجود دارد، اردبیل و سمنان هم در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

همچنین استان های گلستان، البرز، مازنداران و خوزستان بیشترین میزان چاقی در مردان را دارند؛ بنابراین می بینیم که استان مازندران استان چاقی است که عواملی مانند سبک زندگی، نوع مصرف مواد غذایی و عادت های غذایی در این زمینه موثرند.

عضو کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه وضعیت مان در زمینه اضافه وزن بدتر است، ادامه داد: به طوریکه درصد اضافه وزن در مردان بیش از زنان است.

بر این اساس 38 درصد مردان و 35 درصد زنان در کشور مبتلا به اضافه وزن هستند.

در مردان بیشترین درصد اضافه وزن را به ترتیب در استان های البرز، اردبیل و آذربایجان شرقی دارند و در زنان استان های همدان، کردستان، خراسان شمالی و گیلان هم بیشترین درصد اضافه وزن را به ترتیب به خود اختصاص داده اند.

چاقی؛ ام المسائل بیماری های غیرواگیر تکیان تاکید کرد: حال اگر اضافه وزن و چاقی را با هم ترکیب کنیم می بینیم که زنان وضعیت بدتری دارند و 64 درصد یعنی بیش از دوسوم زنان ایرانی یا چاقند یا اضافه وزن دارند.

متاسفانه استان های اردبیل، مازندران، آذربایجان غربی و کردستان به ترتیب بیشترین زنان چاق یا دارای اضافه وزن را دارند و در مردان هم 54 درصدشان یا چاقند یا اضافه وزن دارند که استان های البرز، مازندارن و اردبیل به ترتیب بیشترین مردان چاق یا دچار اضافه وزن را دارند.

این میزان بسیار نگران کننده است و باید بدانیم که چاقی ام المسائل است.

چاقی می تواند افراد را در معرض سرطان ها، بیماری های قلبی - عروقی شدید، دیابت و.

قرار دهد و عامل خطر عمده ای است و باید برای آن فکری جدی کنیم.

نگاهی به وضعیت ابتلا به فشار خون در ایرانی ها وی با بیان اینکه عامل خطر مهم دیگر مساله فشار خون است، افزود: این عامل می تواند منجر به مشکلات قلبی - عروقی شود و بیشترین مشکلات ما هم در حوزه بیماری های قلبی - عروقی است.

از طرفی فشار خون عامل اصلی سکته های مغزی است که این نوع سکته ها می توانند اشخاص را برای همیشه ناتوان کنند.

باید توجه کرد که به طور متوسط یک چهارم جمعیت کشور به فشار خون مبتلا هستند؛ به طوریکه 25 درصد مردان فشار خون دارند که استان های کردستان، سمنان و گلستان بیشترین میزان مردان مبتلا به فشار خون را به خود اختصاص داده است.

در زنان نیز با 27 درصد ابتلا به این بیماری استان های اردبیل، مازندران، لرستان و گیلان پیشتازند.

8.

5 میلیون ایرانی دیابت دارند تکیان در ادامه به وضعیت دیابت در کشور اشاره و اظهار کرد: دیابت به این معنی است که میزان قند ناشتا دو بار بیشتر از 100 باشد.

در کشور ما شیوع دیابت در زنان مقداری بیش از مردان است.

در عین حال میانگین شیوع این بیماری در کشور 11 درصد است، یعنی 8.

5 میلیون نفر از جمعیت ما از دیابت رنج می برند.

از این میزان 10 درصد دیابتی ها در مردان و بیشتر در یزد، تهران و خوزستان هستند و در مابقی را زنان تشکیل می دهند که در سمنان، گیلان و کرمانشاه بیشترین میزان ابتلا به دیابت زنان دیده می شود.

البته در زمینه دیابت هیچ مشابهتی بین استان هایی که بیشتری میزان دیابتیک مرد و زن را دارند، نیست و این سوال برانگیز است.

نیمی از زنان ایرانی چربی خون دارند عضو کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر درباره وضعیت چربی خون نیز گفت: یکی از مسائلی که عامل بیماری های قلبی - عروقی و تنفسی است و می تواند به سرطان هم منجر شود، چربی خون بالا بویژه کلسترول بالا است.

باید توجه کرد که حدود 50 درصد یعنی نیمی از جمعیت زنان ایرانی چربی خون بالا دارند.

بر این اساس از هر دو زن یک نفرشان به چربی خون بالا مبتلا هستند.

متاسفانه بیشترین میزان چربی خون در زنان در استان های مازندارن، تهران و لرستان است.

در عین حال حدود 41 درصد مردان ایرانی هم کلسترول بالا دارند که به ترتیب بیشترین میزان شیوع آن در بین مردان در استان های تهران، البرز و مازنداران است.

وی با بیان اینکه 32 درصد زنان ایرانی و 25 درصد مردان ایرانی از تری گلیسیرید بالا رنج می برند، گفت: بوشهر، تهران و یزد در مردان و یزد، مازندران، آذربایجان غربی، لرستان و کرمان در زنان استان هایی هستند که بیشترین میزان شیوع تری گلیسیرید را دارند.

سبک زندگی نگران کننده زنان ایرانی تکیان با بیان اینکه این عوامل ریسک فاکتور های اصلی در بروز بیماری های غیرواگیر محسوب می شوند، گفت: توجه به این عوامل خطر می تواند بار این بیماری ها و میزان مرگ ومیر ناشی از آن ها را کاهش دهد.

طبق این آمار به طور میانگین وضعیت سبک زندگی بانوان ایرانی از مردان ایرانی نگران کننده تر است.

بانوان ما کمتر فعالیت فیزیکی می کنند، چاق ترند و پرفشاری خون، دیابت و چربی خون بیشتری نسبت به آقایان دارند.

همچنین برخی از استان ها مانند مازنداران و یزد وضعیت نگران کننده ای را در زمینه بروز و شیوع این ریسک فاکتور ها دارند.

وی افزود: البته نکته مثبت این موضوعات این است که همه این عوامل قابل پیشگیری هستند؛ بنابراین اگر بدانیم که ریسک فاکتور ها چه هستند و چه تاثیراتی را می گذارند و سپس تصمیم بگیریم تا وضعیت شان را در کشور بهبود بخشیم، می توانیم فقط با یک کاهش وزن، بروز بسیاری از بیماری های غیرواگیر را کاهش دهیم.

خوشبختانه وزارت بهداشت هم برای این موضوع برنامه دارد و 12 تفاهم نامه با 12 وزارتخانه دیگر مانند وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی و.

منعقد کرده است.

البته باید توجه کرد که بر اساس شواهد علمی وزارت، بهداشت حداکثر 25 درصد می تواند در بهبود سبک زندگی مردم و پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر نقش داشته باشد و 75 درصد این عوامل برعهده وزارت بهداشت نیست و نمی تواند روی آن ها کنترل داشته باشد.

در عین حال بخشی از این اقدامات هم در اختیار سایر دستگاه هاست.

عضو کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: فرض کنید وزارت بهداشت اقدامات خود را انجام دهد، اما صدا و سیما نشان دهد که هنرمندان محبوب مردم سیگار می کشند یا چاقند و .

همه این ها در سبک زندگی و رفتار مردم موثرند.

البته خوشبختانه مکانیزم های حاکمیتی خوبی مانند شورای عالی سلامت و امنیت غذایی داریم که رییس جمهور ریاست آن را برعهده دارند و مدلی بسیار مترقی محسوب می شود.

یکی از اهداف این شورا حساسیت زایی برای سایر وزرا و وزارت خانه هاست تا بدانند چرا سلامت مهم است و اقدام برای آن همت مضاعفی می طلبد.

افق 1409 سلامت؛ کاهش 30 درصدی مرگ ها ناشی از بیماری های غیرواگیر تکیان با بیان اینکه در سال 1392، نزدیک به 380 هزار مرگ ثبت شده که از این میزان 220 هزار موردش به دلیل بیماری های غیرواگیر بوده است، گفت: این میزان بسیار قابل توجه است و می توان از بسیاری از آن ها پیشگیری کرد.

بر همین اساس امیدوارم با اطلاع رسانی درست و افزایش سواد سلامت مردم بتوانیم در راستای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر گام برداریم.

به هر حال پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر هم وظیفه حاکمیتی است و هم مردم ما باید با خودمراقبتی و مراجعه فعال به مراکز جامع سلامت مراقب باشند تا زود بیماری شان تشخیص داده شده و مداخلات پیشگیرانه برایشان تجویز شود تا با انجام اقدامات موثر و هماهنگ بتوانیم طبق هدف تعیین شده تا افق 1409 به کاهش 30 درصدی مرگ ومیر ناشی از بیماری های غیرواگیر دست یابیم.

ایسنا
کلید واژه ها: بیماری های غیرواگیر - استان - درصد - دخانیات - مردان - زنان - مصرف - اضافه وزن - بیماری - آذربایجان غربی - آذربایجان - کردستان - چاقی - کهگیلویه و بویر احمد - کهگیلویه و بویراحمد - ایرانی - کشور - الکل - سیستان و بلوچستان - میزان - پیشگیری - استان مازندران - آذربایجان شرقی - اردبیل - مصرف کنندگان - وزارت بهداشت - مردان ایرانی - خراسان شمالی - زنان ایرانی - همدان

آخرین اخبار سرویس:
آیا جگر مرغ خوردنی است

نجات زندگی 3 بیمار نیازمند به عضو در مشهد

مقایسه جت های شخصی پوتین و ترامپ

9خاصیت هندوانه قرمز برای بدن

ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

علائم و راه های درمان آب سیاه

تاکنون طرح منسجمی برای توریسم درمانی نداشته ایم

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

اسانس دارچین به مقابله با سوپرباگ ها کمک می کند

بیماران بدون تخت، بیمارستان های پر

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

توزیع یک وعده غذای گرم در مهدهای روستایی و مناطق محروم

وزیر بهداشت: یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

پیوند مفاصل آسیب دیده با سلول های بنیادی

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

سامد سامانه پاسخگو به مردم

بیمه رایگان حذف نمی شود

بیمارستان قرچک با45 پزشک متخصص شروع به کار می کند

طرز تهیه حلوای رولتی در نان میکادو

عطاری مکان تشخیص و درمان بیماری نیست

پساب بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد پیش تصفیه می شود

تولید شامپو ضدشوره خاویار پرونایس در داروسازی دکتر جهانگیر

خطر رشد مجدد برخی بیماری ها ایران را تهدید می کند

وزیر بهداشت: یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

کمبود برخی از داروها در زنجان برطرف می شود

فرماندار جدید کهگیلویه منصوب شد فرماندار سابق: مدیرکل استانداری نمی شوم

طرز تهیه پای با پوره کدو تنبل

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

عطاری مکان تشخیص و درمان بیماری نیست

پساب بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد پیش تصفیه می شود

کنترل مستمر کیفی آب در آبادان همچنان ادامه دارد

پروتیین گیاهی جایگزین مناسب گوشت در سبد غذایی

بیماران بدون تخت

روشی برای تشخیص وضعیت سلامتی بدن

با موی بدون حالت چه کنیم؟

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

وزیر بهداشت: 15 درصد هزینه های حوزه سلامت مربوط به دیابت است/یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

مصرف این شیر عقل کودکان را زیاد می کند

افتتاح بیمارستان 64تختخوابی قرچک با حضور وزیربهداشت

تلنگر

توسعه فضاهای بیمارستانی حاشیه تهران در دستور کار است

مراکز ترک اعتیاد استان مرکزی سالانه 10 هزار پذیرش دارد

علائم و درمان “کبد چرب”

7 اشتباه بهداشتی که همواره مرتکب میشویم

درخواست از وزارت بهداشت برای درمان اعتیاد بیماران خاص و کودکان

درمان و نابودی سریع زگیل به روش خانگی

متخصص چشم عنوان کرد علائم و راه های درمان آب سیاه

فواید مدیتیشن برای مغز و خلق و خو

خطر رشد مجدد برخی بیماری ها ایران را تهدید می کند

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

شیوع بیماری ویروسی در روستای بندپی نوشهر مراجعه 60 روستایی به بیمارستان

انقلابی بزرگ در تشخیص پزشکی!

شال هوشمندی که آلودگی هوا را فیلتر می کند

عزم جدی دولت در تقویت زیرساخت های درمانی مناطق محروم

انتقال به محل خنک و مصرف مایعات، درمان اولیه گرمازدگی است

مصرف غذا های تند برای سلامت مفید است؟

دومین مرکز "تشخیص و درمان سکته حاد مغزی کشور" در کرمانشاه راه اندازی می شود

فرماندار جدید از دانشگاه علوم پزشکی می آید

گشایش نخستین پایگاه سلامت اجتماعی در مه ولات

حذف دفترچه های کاغذی بیمه شدگان

سیگار، عمر را کوتاه می کند/ چاق ها مراقب قلب شان باشند

مصرف این شیر عقل کودکان را زیاد می کند

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

زایمان در آب؛ چگونگی، عوارض و مزایا

وزیر بهداشت: حدود 15 درصد هزینه های حوزه سلامت مربوط به بیماری دیابت است

گشایش اولین مجتمع خدمات پیشگیری غرب کشور درکرمانشاه

مرکز توانبخشی بیماران مزمن روان در شمال فارس افتتاح شد

تولید ریزگرد های آلوده به مواد سمی با خشک شدن زاینده رود

تدوین جدول ترکیبات موادغذایی 410 محصول ایرانی

پایان انتظار 7 ساله مردم / بیمارستان قرچک افتتاح شد

5 مورد از مضرات قند و شکر

تصمیم تازه برای نجات حیوانات تحت محاصره آتش هور العظیم

طرز تهیه فرنی با شیر خشک برای نوزاد

بوی قهوه موجب افزایش سطح هوشیاری و انرژی زایی بیشتر می شود

انتقال احساس با شکلک!

پای پرانتزی در کودکان و آنچه باید بدانید

انتشار اصلاحیه کلید نهایی آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی

درخواست از وزارت بهداشت برای درمان اعتیاد بیماران خاص و کودکان

مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

ارائه رایگان فاکتورهای انعقادی به 700بیمار هموفیلی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

تولید ریزگردهای آلوده به مواد سمی با خشک شدن زاینده رود

پایین بودن شاخص تخت بیمارستانی جنوب کرمان از نرم کشوری

ساخت اندام های بدن با چاپگر سه بعدی

تعبیر خواب لاغر شدن - دیدن لاغر شدن در خواب چه تعبیری دارد؟

اهدا عضو جان سه بیمار را نجات داد

با لباس های آب رفته چه کنیم؟

گلی ؛ گل زندگی را اهدا کرد

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

تاکنون طرح منسجمی برای "توریسم درمانی" نداشته ایم/ در تجهیزات و امکانات چیزی کم نداریم

55درصد والدین بعد از 5 سال متوجه اعتیاد فرزندان می شوند

حبیبی: آقای حریرچی خیالتان راحت، کارگران آدرس غلط نمی دهند!

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

عطر قهوه موجب تقویت عملکرد مغز می شود/ بوی قهوه موجب افزایش سطح هوشیاری و انرژی زایی بیشتر می شود

هزینه 15 میلیاردی برای بهسازی خوابگاه پسران

خوشمزه های پر کالری که هرگز چاق تان نمی کنند!

درمان خانگی عرق سوز شدن در هوای گرم تابستان

مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

بی خوابی های شبانه نشانه چه بیماری هایی است؟

بعد از نوشیدن چای چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟/چای سوخت و ساز بدن را بالا می برد

چهار استان کشور درگیر آب آلوده هستند

مردان و زنان کدام استان ها چاق ترند؟

مردان و زنان کدام استان ها چاق ترند؟