مطالب مرتبط:
چالش های بیماری های مشترک بین انسان و دام
چالش های بیماری های مشترک بین انسان و دام
مناظره ابررایانه آی بی ام با انسان
اولین مناظره زنده انسان و ماشین برگزار شد
اولین سؤالی که بد از مرگ از انسان پرسیده می شود/راه حلی برای رفع تنگدستی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 18:402018-06-20پزشكي

چالش بیماری های مشترک بین انسان و دام


ایرنا-بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله امراض عفونی هستند که بیشتر از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم با حیوان، فرآورده های دامی و محیط زندگی آنها منتقل می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، براساس آمار سازمان بهداشت جهانی 25 درصد مرگ و میر انسان ها بر روی سطح کره خاکی در رابطه با بیماری های مشترک بین انسان و دام گزارش شده و این آمار در کشورهای در حال توسعه تا یک سوم بوده است.

به گفته کارشناسان، این نوع بیماری ها علاوه برمشکلات بهداشتی برای انسان، تجارت و مبادله کالاهای بین المللی به همراه تولیدات دامی را تحت تاثیرمنفی نیز قرار می دهند.

بنا به گفته این متخصصان، هر یک از بیماری های مشترک بین انسان و دام که از طیف وسیعی برخودار هستند، علائم و نشانه های متفاوتی با هم داشته و به تناسب هم باید راه های پیشگیری، درمان و مراقبت های مختلفی را برای آن در پیش گرفت.

به گفته این گروه، آن چه که بیشتر مورد تاکید بوده آن است که تماس مستمر با دام و یا حتی مجاورت با آن که در برخی مناطق عشایری و روستایی رواج دارد، مهمترین عامل در بروز و شیوع این بیماری ها محسوب می شوند.

130 سال پیش و در ششم ژوییه 1885 میلادی، لویی پاستور برای نخستین مرتبه پسر بچه ای را با روش واکسیناسیون ابداعی خود، از ابتلا به بیماری هاری و در واقع از مرگ حتمی نجات داد و در سال 1388نیز با توجه به اهمیت فزآینده مبارزه با این قبیل بیماری ها و با تصویب دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی، یک روز از سال به عنوان روز ملی مبارزه با بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان نام گذاری شده است.

**90 درصد مصرف کنندگان فرآورده های دامی در معرض خطر بیماری های مشترک یک پزشک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فرآورده های دامی بخش اعظم هر سفره غذایی را شامل شده و 2 قشر مصرف کننده و تولید کننده آن نیز همواره در معرض خطر بیماری های مشترک هستند.

دکتر فاطمه رحمانی ادامه داد: اگرچه علم پزشکی در کنترل یا ریشه کنی بیماری های اختصاصی انسان مانند آبله، وبا و دیفتری به علت فقدان میزبان حیوانی در این قبیل بیماری ها به موفقیت های شایانی دست یافته اما ریشه کنی بیماری های مشترک بین انسان و دام به دلیل تنوع زیستی، آب و هوایی و جغرافیایی بسیار مشکل است.

وی با اشاره به لزوم توجه بیشتر به ارتقاء جایگاه اطلاع رسانی و افزایش فرهنگ عمومی و هماهنگی های بین بخشی برای مقابله و کنترل این بیماری ها، گفت: سازمان دامپزشکی در کنار سایر بخش های مرتبط از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تلاش و اقدامات فراوانی را علیه بروز این نوع بیماری انجام داده ولی برای رسیدن به شرایط ایده آل راه طولانی در پیش است.

وی به شهروندان توصیه کرد که تا گوشت خریداری شده از مراکز خرید معتبر را تا 24 ساعت در یخچال منازل نگهداری کنند.

وی اظهار کرد: با این حال همه افراد در ارتباط با دام زنده، لاشه کشتار شده و آلایشات دامی مانند دامداران، دامپزشکان و قصابان در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

وی، شایع ترین بیماری قابل انتقال بین انسان و دام را تب مالت دانست و افزود: این بیماری به عنوان یک بیماری ناتوان کننده شناخته شده و حداقل دوره درمانی آن نیز 2 تا 6 ماه بوده که عوارض متعدد و هزینه های سنگینی را نیز به دنبال دارد.

دکتر رحمانی یادآور شد: همه کسانی که به نوعی با کار دامپروری در تماس قرار دارند به گونه ای در معرض تهدید ابتلا به تب مالت بوده و علائم بالینی آن نیز به دنبال تماس با عامل آلوده یک تا 2 ماه بعد خود را نشان می دهد و در خیلی از موارد هم علائم خفیف بوده است.

به گفته این پزشک، سالانه تعدادی از افراد جامعه در کشور به تب مالت، حیوان گزیدگی ، هاری، سالک، سیاه زخم و تب کریمه - کنگو در مبتلا می شوند.

وی تاکید کرد: رواج دامداری های غیرصنعتی، عادات غذایی غیربهداشتی مردم، ناکافی بودن آگاهی شهروندان در اصول بهداشت فردی و محیطی، استاندارد نبودن روش های جمع آوری و آماده سازی شیر و تهیه لبنیات، جا به جایی و حمل و نقل بدون کنترل دام و نظارت دامپزشک به همراه ناکافی بودن پوشش کامل واکسیناسیون دام ها از جمله عوامل شیوع بیماری های مشترک به شمار می آید.

**تب کریمه کنگو بر دام ها تاثیر خاصی نداشته اما برای انسان کشنده است یکی از کارشناسان ارشد بیماری های انگلی استان قزوین نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: بیماری های مشترک به صورت دو طرفه می تواند از انسان به حیوان و یا بالعکس انجام شود و موجب بروز علائم یکسان در بین حیوان و انسان شده و علائم بالینی متفاوتی از خود نشان دهند.

محمد فرحی اظهار داشت: به عنوان مثال بیماری تب کریمه -کنگو در دام مبتلا، علامت مشخصی ندارد ولی در انسان می تواند موجب مرگ او شود و اهمیت این بیماری در اثر مصرف گوشت تازه آلوده بوده که با نگهداری گوشت در سردخانه، عامل بیماری زا غیرفعال می شود.

وی با اشاره به اینکه عوامل بیماری زا و ناقل آن در انسان و حیوان بسیار متنوع بوده و هنوز نمی توان ادعا کرد که همه عوامل آن برای دانشمندان شناخته شده، گفت: برهمین اساس بیماری هایی که از اهمیت خاصی برخوردار و شایع هستند بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

به گفته وی، بیماری سل به عنوان یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام بوده که سازمان دامپزشکی تمامی دامداری ها را از نظر وجود عامل این بیماری در دام ها و در دوره های زمانی معین مورد بررسی قرار داده و در صورت مشاهده دام های سلی، آنها را به کشتارگاه اعزام می کند.

فرحی تاکید کرد: پیشگیری و کنترل بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان از منشاء آن (جمعیت دامی) بسیار کم هزینه تر از درمان خود بیماری در جمعیت دامی بوده و بهتر است با تخصیص اعتبارات ویژه در این بخش از وارد آمدن خسارت های مادی و معنوی به جوامع انسانی پیشگیری کرد.

**حیوانات منبع سرایت 47 درصد بیماری ها به انسان هستند مدیرکل دامپزشکی استان قزوین هم گفت: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، هر بیماری یا عفونتی که به طور طبیعی بین حیوانات مهره دار و انسان انتقال می یابد، بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان (زئونوز) نامیده می شود.

دکتر بهمن نقیبی ادامه داد: به گزارش سایت قطره و به نقل ازاین سازمان از بین یک هزار و 709 عامل بیماری زا شناخته شده در انسان، 832 مورد آن یعنی معادل 47 درصد به طورمستقیم یا غیرمستقیم از طریق حیوانات انتقال می یابد.

وی اضافه کرد: هم چنین در 40 سال اخیر بسیاری از بیماری های عفونی جدید در بخش هایی از دنیا شایع شده که بخش وسیعی از آنها جزء بیماری زئونوز قلمداد می شوند.

وی اضافه کرد: عوامل ایجاد کننده بیماری های مشترک از بین عامل های بیماری زا نظیر ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها و پریون( نوعی پروتیین بیماری زا) است.

به گفته وی، از بین بیماری های مشترک شناخته شده بین انسان و حیوان برخی بسیار خطرناک، نایاب و کم اهمیت بوده اما آنفلوانزای پرندگان، تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو، هاری، جنون گاوی، شاربن (سیاه زخم)، بروسلوز (تب مالت)، سل، سالمونلوز، سارس و سالک از زمره بیماری های مهلک به شمار می روند.

وی اضافه کرد: این بیماری ها به دلیل قابلیت سرایت گسترده، شرایط مبارزه و کنترل دشوار، خسارت اقتصادی، تبعات طولانی مدت بهداشتی و اجتماعی پدیده هایی شاخص و نیازمند توجه هستند.

دکتر نقیبی ادامه داد: احتمال انتقال بیماری های مشترک انسان و حیوان از طریق تماس و یا زندگی در مجاورت دام، انتقال از طریق حمله حیوانات به انسان، استفاده از فرآورده های دام و طیور صورت می پذیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین با بیان اینکه از بین 156 بیماری نوپدید شناخته شده در انسان، 114 مورد آن از بیماری های مشترک بین انسان و دام بوده، گفت: گروهی از بیماری های مشترک باعث ایجاد ضرر و زیان اقتصادی شدید به انسان ها می شوند و در مورد تعدادی از آنها نظیر هاری و جنون گاوی نیز درمانی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: کنترل بیماری های مشترک انسان و دام مشکل و نیازمند همکاری تمام سازمان ها است و پرسنل شاغل در بخش دامپزشکی همواره در صف نخست مبارزه با بیماری های مشترک انسان و حیوان هستند.

وی ادامه داد: بیماری شاربن یا سیاه زخم از جمله بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است که بسیار خطرناک بوده و اغلب پستانداران، به ویژه گاو، گوسفند، بز، اسب وانسان به آن مبتلا می شوند.

به گفته وی، استان قزوین دارای 160 هزار دام سنگین و بیش از یک میلیون و 100 هزار راس دام سبک است که در حال حاضر تعداد معدودی از این جمعیت دامی برعلیه شاربن واکسینه شده اند زیرا در بسیاری از مناطق استان و در یک دهه گذشته هیچ موردی از بیماری در جمعیت انسانی و دامی آن مشاهده نشده است.

دکتر نقیبی اظهار کرد: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از دیگر بیماری های مشترکی است که سیستم مراقبت فعال و غیرفعال آن، شناسایی کانون بیماری، معدوم سازی طیور موجود در آن و اعمال قرنطینه در شعاع های خاصی از کانون بیماری انجام می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین یادآور شد: هاری از دیگر بیماری های مشترک بوده و در این راستا نیز سال گذشته پنج هزار و 600 قلاده سگ صاحب دار در استان واکسینه شدند و در این مدت هیچ موردی از بروز این بیماری گزارش نشده است.

وی ادامه داد: تب خونریزی دهنده کریمه- کنگومهمترین بیماری مشترک بین انسان دام به شمار رفته که به منظور جلوگیری از گسترش آن سمپاشی اماکن دامی، آموزش افراد در سطوح مختلف، برخورد با کشتار غیرمجاز دام و اجبار به نگهداری لاشه و آلایش خوراکی در سردخانه پیش از انتقال به مراکز عرضه از جمله فعالیت های دامپزشکی است.

وی تصریح کرد: در استان قزوین طی یک سال گذشته 45 میلیون متر مربع از جایگاه های نگاهداری دام و حدود 10 میلیون نوبت سر دام برعلیه انگل های خارجی سمپاشی می شوند.

وی اضافه کرد: سالمونلوز نیز از جمله بیماری های قابل انتقال از طریق گوشت و فرآورده های دامی است که بازرسی گوشت دام و طیور و کنترل بهداشتی مراکز عرضه فرآورده های خام دامی از جمله فعالیت هایی است که در جهت جلوگیری از بروز این بیماری انجام می شود.

نقیبی افزود: بروسلوز (تب مالت) و سل از دیگر بیماری های مشترکی است که سالانه حدود 245 هزار راس دام بر علیه آن مایه کوبی می شود.

به گفته وی، سالانه 110 هزار نوبت سر دام نیز جهت شناسایی و حذف دام های مبتلا به سل در استان قزوین تست می شوند.


کلید واژه ها: بیماری - انسان - بهداشت - سازمان بهداشت جهانی - پزشک - پزشکی - ایرنا - مبارزه - مصرف کنندگان - واکسیناسیون - اطلاع رسانی - تولید - فرهنگ - گزارش - درمان - بین المللی - مشکل - مرگ و میر - مصرف - آمار - دامپزشکی - درصد - انسان ها - خبرنگار - روستایی - نخستین - مراقبت - انتقال - رحمانی - موفقیت

آخرین اخبار سرویس:
زنان به این ویتامین نیاز دارند؛ اما نمی دانند!

چه عواملی باعث بی اختیاری ادرار در زنان می شود؟

سریعترین راه درمان تبخال روی لب

اولین قدم برای کاهش وزن

دو بیماری و عفونت شایع در دوران بارداری

چگونه ترس از حیوانات در کودکان را برطرف کنیم؟

راهنمای انتخاب بهترین و مناسب ترین سوتین

علت دیدن ذرات ریز حبابی در چشم

ماجرای تحریک مستمری بگیران تأمین اجتماعی علیه وزارت بهداشت

بالا بودن مراجعات بیهوده به پزشک و تقاضاهای القایی در کشور

این پسر باعث شگفتی همگان شد

استفاده مجدد از تجهیزات یکبار مصرف پزشکی صرفه اقتصادی ندارد

داروی فشارخون ساخت چین از بازار آمریکا خارج می شود

نان سبوس دار نخورید/ آلودگی میکروبی ماست بندی ها

نجات جان هفت هموطن بیمار با ایثار

آیا امواج وای فای موجب سقط جنین می شود؟

قرص متوهگزال چیست و در چه مواردی تجویز می شود؟

ماجرای افزودن مواد ضدعفونی کننده به لبنیات

کلیدهای برنامه درمانی موفق برای کنترل دیابت

آزمایش غربالگری و تشخیص نقص های مادرزادی جنین در سه ماهه اول بارداری

رشد مغزهای مینیاتوری انسانی درون جمجمه موش

بمب های خوشمزه منیزیمی رابشناسید

فروش شیر الاغ در فضای مجازی بدون مجوز سازمان غذا و دارو

معجزه ای برای مشکلات زنان پیدا شد

طرز تهیه اریس کاکائویی کشی

کلیدهای برنامه درمانی موفق برای کنترل دیابت

10 دلیل بد رنگ شدن دندان و رفع بد رنگی

فشارخون بالا را با 6 راه حل خانگی مدیریت کنید

اجرای طرح امنیت غذایی در ایذه

موخوره و ریزش موهای خود را باروغن زیتون درمان کنید

ادویه جاتی که هر کسی نیاز به مصرف آنها دارد

بچه های زمستان بهترند یا تابستان؟

پوستی صاف و درخشان با ماسک جو

فواید درمانی آبغوره که فکرش را نمی کنید

درمان هایی سنتی و ارزان برای رفع کتف درد

نکاتی درباره رایج ترین علامت بیماری در کودکان

بیماران را از داروی ایرانی نترسانید/انتقاد از تجویز برخی پزشکان

هاشمی: پزشکان، بیماران را از داروی ایرانی نترسانند

تصویری از چهره جدید علیرضا جهانبخش

ضرورت تشکیل پلیس ویژه آب در راستای صیانت از منابع آبی/ بررسی و آسیب شناسی آبیاری مزارع کشاورزی در دستور کار

موسیقی چه تاثیری روی جنین دارد؟

گیلان دارای 15 مرکز خدمات پرستاری در منزل است

تصویب پوشش بیمه ای خدمات پرستاری در منزل

60 درصد دیابت نوع دو با غذای سالم کنترل می شود

علائم روده تحریک پذیر را با 5 راه طبیعی به حداقل برسانید

علائم روده تحریک پذیر را با 5 راه طبیعی به حداقل برسانید

غم و غصه را با این 6 ماده غذایی فراموش کنید

اگر در گرما بیش ازحد دهانتان خشک می شود، بخوانید

بیمارستان و کلینیک مجازی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد راه اندازی می شود

اتش سوزی در مرکز بهداشت قلعه گنج+فیلم

روزنامه همبستگی تعطیل شد

تجلیل از برترین های آزمون دستیاری

اگر در گرما بیش ازحد دهانتان خشک می شود، بخوانید

پرستاران خطاهای پزشکی را رصد کنند

تیم منتخب فیفا در جام جهانی 2018 اعلام شد/حضور 4 بازیکن از فرانسه+عکس

مسکن و ضدالتهابی قوی از دل طبیعت

7 نشانه مهم و جدی که به شما میگوید بیماری قلبی دارید

آیا امواج وای فای موجب سقط جنین می شود؟

گرمازدگی را جدی بگیرید

آلودگی میکروبی شبکه آب عامل اسهال 50 نفر در هویزه است

نان سبوس دار نخورید

ماجرای افزودن مواد ضدعفونی کننده به لبنیات

از پرونده الکترونیک سلامت تا مشکلات بهداشتی و درمانی مردم

بسیاری از سبوس هایی که در نانوایی ها استفاده می شود آلوده هستند

تولید نانوذرات با کیفیت بالا از گیاه مرزه

سن واقعی بدن تان را حساب کنید

لزوم وجود نگاه تیمی میان کادر درمان جهت ارتقای ارایه خدمات

تشخیص دقیق سرطان با یک سیم مغناطیسی

طرز تهیه پشمک خانگی (آموزش تصویری و مرحله به مرحله)

وزیر بهداشت: پزشکان، بیماران را از داروی ایرانی نترسانند

4محموله وارداتی برنج مرجوع شد/واحد مجاز تولید شیر الاغ نداریم

افزودن سبوس به نان ممنوع است

پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها اولویت شهرداری ها نیست

ثبت نام اردوی زیارتی _ سیاحتی راهیان نور دانشگاه علوم پزشکی همدان آغاز شد

60 درصد دیابت نوع دو با غذای سالم کنترل می شود

وزیر بهداشت: پزشکان، بیماران را از داروی ایرانی نترسانند

وسایلی که نباید در حمام نگهداری کنید

مبارزه با سرطان با انفجار نانوحباب های دارویی توسط اشعه ایکس

برگزاری سمینار های آموزشی با رویکرد تمرکز بر پیشگیری از بیماری ها

درمان رایگان گاومیش های سوخته هورالعظیم

بیش از یک هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد در فسا معدوم شد

روش کریسپر می تواند به سرطان منجر شود

تجهیزات پزشکی که مشمول ارز حاصل از صادرات شد + سند

مغز چگونه پلاک های آلزایمر را در خواب پاک می کند؟

والدین توجه کنند | هشدارِ مسمومیت زا بودن نوعی خمیر بازی

تبدیل عجیب برهوت امارات به شبه «متروپولیس»

کدام زنان در معرض ریسک بالای سرطان روده هستند؟

افتتاح شعبه بیمه تامین اجتماعی در بهادران

بمب های خوشمزه منیزیمی رابشناسید

سن واقعی بدن تان را حساب کنید

افزودن سبوس به نان ممنوع است

 راه اندازی باشگاه مبتلایان به بیماری ایدز+فیلم

نوسانات برقی، خرابی دستگاه های پرتودرمانی و بلاتکلیفی بیماران!

منابع اعلام بدهی های دانشگاه علوم پزشکی گیلان معتبر باشد

 راه اندازی باشگاه مبتلایان به بیماری ایدز

مردی که عاشق تان است این نشانه ها را دارد!

«پلیس آب» تشکیل شود

هشدار مسمومیت زا بودن نوعی خمیر بازی

هشدارِ مسمومیت زا بودن نوعی خمیر بازی

اقامتگاه های پرستاری در 30 شهر ایجاد می شود

چالش بیماری های مشترک بین انسان و دام

چالش بیماری های مشترک بین انسان و دام