مطالب مرتبط:
طرح های بویینگ برای تحقق "رویای پرواز انسان"+تصاویر
مناظره ابررایانه آی بی ام با انسان
اولین مناظره زنده انسان و ماشین برگزار شد
اولین سؤالی که بد از مرگ از انسان پرسیده می شود/راه حلی برای رفع تنگدستی
مناظره ابررایانه آی بی ام با انسان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 18:102018-06-20پزشكي

چالش های بیماری های مشترک بین انسان و دام


ایرنا-بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله بیماری های عفونی هستند که به طور طبیعی از حیوان به انسان منتقل شده و مهمترین خطر انتقال آن نیز از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم با حیوان، - فرآورده ها و محیط زندگی آنها است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، براساس آمار سازمان بهداشت جهانی 25 درصد مرگ و میر انسان ها بر روی سطح کره خاکی در رابطه با بیماری های مشترک بین انسان و دام گزارش شده و این آمار در کشورهای در حال توسعه تا یک سوم بوده است.

به گفته کارشناسان، این نوع بیماری ها علاوه برمشکلات بهداشتی برای انسان، تجارت و مبادله کالاهای بین المللی به همراه تولیدات دامی را تحت تاثیرمنفی نیز قرار می دهند.

بنا به گفته این متخصصان، هر یک از بیماری های مشترک بین انسان و دام که از طیف وسیعی برخودار هستند، علائم و نشانه های متفاوتی با هم داشته و به تناسب هم باید راه های پیشگیری، درمان و مراقبت های مختلفی را برای آن در پیش گرفت.

به گفته این گروه، آن چه که بیشتر مورد تاکید بوده آن است که تماس مستمر با دام و یا حتی مجاورت با آن که در برخی مناطق عشایری و روستایی رواج دارد مهمترین عامل در بروز و شیوع این بیماری ها محسوب می شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، 130 سال پیش و در ششم ژوییه 1885 میلادی، لویی پاستور برای نخستین مرتبه پسر بچه ای را با روش واکسیناسیون ابداعی خود، از ابتلا به بیماری هاری و در واقع از مرگ حتمی نجات داد و در سال 1388نیز با توجه به اهمیت فزآینده مبارزه با این قبیل بیماری ها و با تصویب دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی، یک روز از سال به عنوان روز ملی مبارزه با بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان نام گذاری شده است.

**90 درصد مصرف کنندگان فرآورده های دامی در معرض خطر بیماری های مشترک یک پزشک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فرآورده های دامی بخش اعظم هر سفره غذایی را شامل شده و 2 قشر مصرف کننده و تولید کننده آن نیز همواره در معرض خطر بیماری های مشترک هستند.

دکتر فاطمه رحمانی ادامه داد: اگرچه علم پزشکی در کنترل یا ریشه کنی بیماری های اختصاصی انسان مانند آبله، وبا و دیفتری به علت فقدان میزبان حیوانی در این قبیل بیماری ها به موفقیت های شایانی دست یافته اما ریشه کنی بیماری های مشترک بین انسان و دام به دلیل تنوع زیستی، آب و هوایی و جغرافیایی بسیار مشکل است.

وی با اشاره به لزوم توجه بیشتر به ارتقای جایگاه اطلاع رسانی و افزایش فرهنگ عمومی و هماهنگی های بین بخشی برای مقابله و کنترل این بیماری ها، گفت: سازمان دامپزشکی در کنار سایر بخش های مرتبط از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تلاش و اقدامات فراوانی را علیه بروز این نوع بیماری انجام داده ولی برای رسیدن به شرایط ایده آل راه طولانی در پیش است.

وی به شهروندان توصیه کرد که تا گوشت خریداری شده از مراکز خرید معتبر را تا 24 ساعت در یخچال منازل نگهداری کرده اما همه افراد در ارتباط با دام زنده، لاشه کشتار شده و آلایشات دامی مانند دامداران، دامپزشکان و قصابان در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

وی، شایع ترین بیماری قابل انتقال بین انسان و دام را تب مالت دانست و افزود: این بیماری به عنوان یک بیماری ناتوان کننده شناخته شده و حداقل دوره درمانی آن نیز 2 تا 6 ماه بوده که عوارض متعدد و هزینه های سنگینی را نیز به دنبال دارد.

رحمانی یادآور شد: همه کسانی که به نوعی با کار دامپروری در تماس قرار دارند به گونه ای در معرض تهدید ابتلا به تب مالت بوده و علائم بالینی آن نیز به دنبال تماس با عامل آلوده یک تا 2 ماه بعد علائم خود را نشان می دهد و در خیلی از موارد هم علائم خفیف بوده است.

به گفته این پزشک، سالانه تعدادی از افراد جامعه در کشور به تب مالت، حیوان گزیدگی ، هاری، سالک، سیاه زخم و تب کریمه - کنگو در کشورمبتلا می شوند.

وی تاکید کرد: رواج دامداری های غیرصنعتی، عادات غذایی غیربهداشتی مردم، ناکافی بودن آگاهی شهروندان در اصول بهداشت فردی و محیطی، استاندارد نبودن روش های جمع آوری و آماده سازی شیر و تهیه لبنیات، جا به جایی و حمل و نقل بدون کنترل دام و نظارت دامپزشک به همراه ناکافی بودن پوشش کامل واکسیناسیون دام ها از جمله عوامل شیوع بیماری های مشترک به شمار می آید.

**تب کریمه کنگو بر دام ها تاثیر خاصی نداشته اما برای انسان کشنده استیکی از کارشناسان ارشد بیماری های انگلی استان قزوین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: بیماری های مشترک به صورت دو طرفه می تواند از انسان به حیوان و یا بالعکس انجام شود و موجب بروز علائم یکسان در بین حیوان و انسان شده و علائم بالینی متفاوتی از خود نشان دهند.

محمد فرحی اظهار داشت: به عنوان مثال بیماری تب کریمه -کنگو در دام مبتلا، علامت مشخصی ندارد ولی در انسان می تواند موجب مرگ او شود و اهمیت این بیماری در اثر مصرف گوشت تازه آلوده بوده که با نگهداری گوشت در سردخانه، عامل بیماری زا غیرفعال می شود.

فرحی با اشاره به اینکه عوامل بیماری زا و ناقل آن در انسان و حیوان بسیار متنوع بوده و هنوز نمی توان ادعا کرد که همه عوامل آن برای دانشمندان شناخته شده، گفت: برهمین اساس بیماری هایی که از اهمیت خاصی برخوردار و شایع هستند بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

به گفته وی، بیماری سل به عنوان یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام بوده که سازمان دامپزشکی تمامی دامداری ها را از نظر وجود عامل این بیماری در دام ها و در دوره های زمانی معین مورد بررسی قرار داده و در صورت مشاهده دام های راکتور سلی، آنها را به کشتارگاه اعزام می کند.

فرحی تاکید کرد: پیشگیری و کنترل بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان از منشاء آن (جمعیت دامی) بسیار کم هزینه تر از درمان خود بیماری در جمعیت دامی بوده و بهتر است با تخصیص اعتبارات ویژه در این بخش از وارد آمدن خسارت های مادی و معنوی به جوامع انسانی پیشگیری کرد.

**حیوانات منبع سرایت 47 درصد بیماری ها به انسان هستندمدیرکل دامپزشکی استان قزوین گفت: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، هر بیماری یا عفونتی که به طور طبیعی بین حیوانات مهره دار و انسان انتقال می یابد، بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان (زئونوز) نامیده می شود.

بهمن نقیبی ادامه داد: به گزارش سایت قطره و به نقل ازاین سازمان از بین یک هزار و 709 عامل بیماری زا شناخته شده در انسان، 832 مورد آن یعنی معادل 47 درصد به طورمستقیم یا غیرمستقیم از طریق حیوانات انتقال می یابد.

وی اضافه کرد: هم چنین طی 40 سال اخیر بسیاری از بیماری های عفونی جدید در بخش هایی از دنیا شایع شده که بخش وسیعی از آنها جزء بیماری زئونوز قلمداد می شوند.

وی اضافه کرد: عوامل ایجاد کننده بیماری های مشترک از بین عامل های بیماری زا نظیر ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و پریون است.

به گفته وی، از بین بیماری های مشترک شناخته شده بین انسان و حیوان برخی بسیار خطرناک، نایاب و کم اهمیت بوده اما آنفلوانزای پرندگان، تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو، هاری، جنون گاوی، شاربن (سیاه زخم)، بروسلوز (تب مالت)، سل، سالمونلوز، سارس و سالک از زمره بیماری های مهلک به شمار می روند.

وی اضافه کرد: این بیماری ها به دلیل قابلیت سرایت گسترده، شرایط مبارزه و کنترل دشوار، خسارت اقتصادی، تبعات طولانی مدت بهداشتی و اجتماعی آن ها را به پدیده های شاخص و نیازمند توجه، تبدیل کرده است.

نقیبی ادامه داد: احتمال انتقال بیماری های مشترک انسان و حیوان از طریق تماس و یا زندگی در مجاورت دام، انتقال از طریق حمله حیوانات به انسان، استفاده از فرآورده های دام و طیور صورت می پذیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین با بیان اینکه از بین 156 بیماری نوپدید شناخته شده در انسان، 114 مورد آن از بیماری های مشترک بین انسان و دام بوده، گفت: گروهی از بیماری های مشترک باعث ایجاد ضرر و زیان اقتصادی شدید به انسان ها می شوند و در مورد تعدادی از آنها نظیر هاری و جنون گاوی نیز درمانی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: کنترل بیماری های مشترک انسان و دام مشکل و نیازمند همکاری تمام سازمان ها در کنترل آنها است و پرسنل شاغل در بخش دامپزشکی همواره در صف نخست مبارزه با بیماری های مشترک انسان و حیوان هستند.

** بیماری شاربن (سیاه زخم )نقیبی در ادامه افزود: بیماری شاربن یا سیاه زخم از جمله بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است که بسیار خطرناک بوده و اغلب پستانداران، به ویژه گاو، گوسفند، بز، اسب وانسان به آن مبتلا می شوند.

به گفته وی، استان قزوین دارای 160 هزار دام سنگین و بیش از یک میلیون و 100 هزار راس دام سبک است که در حال حاضر تعداد معدودی از این جمعیت دامی برعلیه شاربن واکسیناسیون شده اند زیرا در بسیاری از مناطق استان و در یک دهه گذشته هیچ موردی از بیماری در جمعیت انسانی و دامی آن مشاهده نشده است.

**بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نقیبی افزود: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از دیگر بیماری های مشترکی است که سیستم مراقبت فعال و غیرفعال آن، شناسایی کانون بیماری، معدوم سازی طیور موجود در آن و اعمال قرنطینه در شعاع های خاصی از کانون بیماری انجام می شود.

*بیماری هاری مدیرکل دامپزشکی استان قزوین یادآور شد: هاری از دیگر بیماری های مشترک بوده و در این راستا نیز سال گذشته پنج هزار و 600 قلاده سگ صاحب دار در استان واکسینه شدند و در این مدت هیچ موردی از بروز این بیماری گزارش نشده است.

* بیماری تب خونریزی دهنده کریمه- کنگونقیبی ادامه داد: مهمترین بیماری مشترک بین انسان دام به شمار رفته که به منظور جلوگیری از گسترش آن سمپاشی اماکن دامی، آموزش افراد در سطوح مختلف، برخورد با کشتار غیرمجاز دام و اجبار به نگهداری لاشه و آلایش خوراکی در سردخانه پیش از انتقال به مراکز عرضه از جمله فعالیت های مورد انجام از سوی دامپزشکی است.

وی تصریح کرد: در استان قزوین طی یک سال گذشته 45 میلیون متر مربع از جایگاه های نگاهداری دام و حدود 10 میلیون نوبت سر دام برعلیه انگل های خارجی سمپاشی می شوند.

* بیماری سالمونلوز وی اضافه کرد: سالمونلوز از جمله بیماری های قابل انتقال از طریق گوشت و فرآورده های دامی است که بازرسی گوشت دام و طیور و کنترل بهداشتی مراکز عرضه فرآورده های خام دامی از جمله فعالیت هایی است که در جهت جلوگیری از بروز این بیماری انجام می شود.

*بیماری های بروسلوز (تب مالت) و سل نقیبی افزود: بروسلوز (تب مالت) و سل از دیگر بیماری های مشترکی است که سالانه حدود 245 هزار راس دام بر علیه آن مایه کوبی می شود.

به گفته وی، سالانه 110 هزار نوبت سر دام نیز جهت شناسایی و حذف دام های مبتلا به سل در استان قزوین تست می شوند.


کلید واژه ها: بیماری - انسان - ایرنا - بهداشت - سازمان بهداشت جهانی - پزشک - پزشکی - گزارش - مبارزه - انتقال - مصرف کنندگان - واکسیناسیون - اطلاع رسانی - درمان - فرهنگ - تولید - بین المللی - آمار - مرگ و میر - مشکل - درصد - دامپزشکی - مصرف - انسان ها - خبرنگار - روستایی - نخستین - رحمانی - مراقبت - موفقیت

آخرین اخبار سرویس:
خوراکی هایی برای مقابله با خستگی صبحگاهی

غذای پرطرفدار ایرانی که رکورددار مسمومیت هاست/ با مشاهده این علائم فوری به پزشک مراجعه کنید

ترفند هایی برای پرپشت نشان دادن مو ها

نقاط کوانتومی آلزایمر و پارکینسون را در موش ها درمان کرد

مراکز ترک اعتیاد استان مرکزی سالانه 10 هزار پذیرش دارد

مشارکت بنیاد در ساخت 130 واحد درمانی در کشور

طرز تهیه آش اسپه شله

جلوگیری از پوسیدگی دندان با این غذاها

مسمومیت 60 نفر در نوشهر

راه اندازی پیشرفته ترین دستگاه لیزر چشم در بیمارستان لبافی نژاد

40 میلیون نفر در کشور تحت پوشش چتر بیمه سلامت

چگونه پادرد را در خانه تسکین دهیم؟

نقش پرستاران در کاهش خطاهای پزشکی

تاثیر قرص فلوکستین در درمان افسردگی

دمنوش عجیب برای خنک شدن در فصل گرما

66 فرآورده خونی پرتودیده در مراکز درمانی کردستان توزیع شد

سه پنجم ناقلان ویروس ایدز به درمان دسترسی دارند

با خواص جالب سیر تازه آشنا شوید

آخرین وضعیت ابتلا به تب کنگو در کشور

ساخت مولکولی که از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیر ی می کند

جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی خوزستان

نجات جان 7 بیمار در پی اهدای عضو بانوی بجنوردی

حفظ سلامت کبد با این میوه کم کالری

دمنوش عجیب برای خنک شدن در فصل گرما

سند ملی ایمنی غذا در مهرماه رونمایی می شود

میزان مرگ و میر اسب ها از کولیک بیش از هر بیماری دیگر

رییس سازمان بهزیستی کشور خبر داد آمار بالای ضایعات نخاعی در کشور/ غربالگری رایگان ژنتیک برای معلولان

افتتاح مرکز توانبخشی بیماران روانی مزمن در آباده

40 میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند

مصرف چه نوع "شیری" باعث زیاد شدن عقل کودکان می شود/ سیگار کشیدن ریسک تپش قلب را افزایش می دهد

قیمت خدمات دندانپزشکی افزایش نمی یابد

6 ادویه پر خاصیت که مصرف شان ضرورت دارد

رفع یبوست با این مواد طبیعی خانگی

همبرگر آزمایشگاهی تا سال 2021 در منوی غذای شماست

فواید مدیتیشن برای مغز و خلق و خو

زردآلو و خواص آن برای کبد ، چشم ها و گوارش

لیستی از خوراکی ها برای مقابله با خستگی صبحگاهی

پزشکان تا حد ممکن داروهای داخلی تجویزکنند

بازدید معاون درمان سازمان تامین اجتماعی از ایرنا

بار زبان چیست و درمان آن چگونه است ؟

کمبود این ویتامین ها بی خوابی می آورد

رونمایی از سند ملی ایمنی غذا در مهر

تاثیر ساعت شام بر پیشگیری از سرطان

جلوگیری از پوسیدگی دندان با این غذاها

علائم سرطان کلیه چیست؟ + علت و راه های درمان سرطان کلیه

مصرف چه نوع "شیری" باعث زیاد شدن عقل کودکان می شود

نجات جان 7بیمار در پی اهدای عضو بانوی بجنوردی

پانگولین های آرام آسیا و آفریقا

14 میلیون نوزاد تحت غربالگری قرار گرفتند/ بیماری 40 هزار نوزاد تشخیص داده شد

تشخیص این سرطان مرگبار با آزمایش خون

عجیب ترین چشمه طبیعی جهان در حال خشکیدن

پای نفر سومی در میان است

چرا مدام افزایش وزن پیدا می کنیم؟

خواص و فواید گلاب

علت دیدن ذرات ریز حبابی در چشم

پروتیین گیاهی جایگزین مناسب گوشت در سبد غذایی

نشانه های جدی کمر درد و کلیه درد !

تغییر عادت های نادرست و رسیدن به وزن ایده آل

تاثیر ساعت شام بر پیشگیری از سرطان

افزایش آلاینده ازن در تهران/ لزوم کاهش فعالیت گروه های حساس

تغذیه هایی که به رفع خستگی های صبح گاهی کمک میکند

ماجرای جمع آوری داروی کنترل فشارخون/ ناخالصی در ماده موثره چینی

پایانی بر یک باور غلط درباره مصرف شیرهای پرچرب

8 راه ساده برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

دلیل خستگی زنانی که همیشه خسته اند

گردشگری سلامت درآمد ارزی مهم برای کشور/ دلالی بیمار از عراق و افغانستان به ایران

سیگار کشیدن ریسک تپش قلب را افزایش می دهد

پروتیین گیاهی جایگزین مناسب گوشت در سبد غذایی

رونمایی از سند ملی ایمنی غذا در مهرماه

داوطلب شوید تا دریافتی هایتان بروز شود!

مطب پزشکان به سامانه سلامت و ارتقاء خدمات بهداشتی متصل می شوند

پیشرفته ترین دستگاه لیزر چشم دنیا در بیمارستان لبافی نژاد راه اندازی شد

داوطلب شوید و پرداختی به روز دریافت کنید

30 کتاب آشنایی با مهارت های ارتباط زناشویی و دانستنی های جنسی

درج کد فرزندخواندگی در شناسنامه کودکان بی سرپرست

بیماری دیابت با کسی شوخی ندارد

تصفیه خون در یک هفته با این دمنوش

ناراحتی هایی که زعفران به طور قطعی درمان خواهد کرد

آنچه از پشت پرده آب های بطری شده باید بدانید؟

گیاه خواری موجب سلامت و زیبایی پوستتان می شود

به خطر افتادن سلامت شهروندان خوزستان در پی حوادث آب

مشارکت بنیاد برکت در ساخت 130 واحد درمانی در کشور

علت دیدن ذرات ریز حبابی در چشم

خوراکی هایی برای مقابله با خستگی صبحگاهی

استیصال مردم در تامین دارو/ از کردستان تا تهران به دنبال یک قلم دارو

وعده پایان پوسیدگی دندان یک میلیون و 200 هزاردانش آموز برای امسال

ماده غذایی موثر برای سلامتی

تاثیر ساعت شام بر پیشگیری از سرطان

دلیل خستگی زنانی که همیشه خسته اند

غصه چاقتان می کند یا لاغر؟

تجهیز بیمارستان بوعلی سینا قزوین به دستگاه جدا سازی خون

کنترل پهپاد بدون ریموت و با حرکت بدن!

استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی نوعی عقبگرد است

ترک سیگار خطر ناشنوایی را کاهش می دهد

خواص دارویی فوق العاده گل محمدی

رییس جمهوری که هواپیمای اختصاصی ندارد

پیشگیری از مرگ تدریجی سلول های مغز

نکاتی برای حفظ سلامتی در سفرهای تابستانی

4 ماده خوراکی برای درمان یبوست که در همه ی خانه ها پیدا می شود

لرستان رتبه دوم کشوری در خودکشی را دارد

چالش های بیماری های مشترک بین انسان و دام

چالش های بیماری های مشترک بین انسان و دام