مطالب مرتبط:
قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی : ورود دلالان به بازار قیمت خوراک پتروشیمی را بالا برد/کاهش تحویل خوراک به پتروشیمی ها
ورود دلالان به بازار قیمت خوراک پتروشیمی را بالا برد/کاهش تحویل خوراک به پتروشیمی ها
ورود دلالان به بازار قیمت خوراک پتروشیمی را بالا برد/کاهش تحویل خوراک به پتروشیمی ها
اعطای رانت دوباره به صنعت پتروشیمی/ تخفیف قیمت خوراک توجیه ندارد
ابهامات عرضه انحصاری خوراک پروپیلن در بورس/ کاهش عرضه خوراک نفتا به پتروشیمی ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 15:122018-06-20اقتصادي

قیمت خوراک پتروشیمی با ورود دلالان بالا رفت


قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با اشاره به کاهش jp,dg خوراک به مجتمع های پتروشیمی خبر داد و گفت: پالایشگاه ها به دنبال افزایش تولید بنزین کشور هستند.

- به نقل از انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی فریبرز کریمایی با بیان اینکه در شرایط فعلی که قیمت ارز رسمی کشور تک نرخی شده، شرکت های پتروشیمی بیشترین انگیزه برای فروش محصول تولیدی خود در بورس داخلی را دارند، چراکه مبانی قیمت در بازار بورس فوب خلیج فارس بوده و نرخ ارز نیز ثابت و بدون تغییر است و علاوه بر اینها در فروش داخلی امکان وصول وجه ریالی محصولات فروخته شده هم سریع تر و هم با بروکراسی کمتر محقق می گردد و از طرفی امکان رقابت چند درصدی نیز در این بازار وجود دارد .

قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با اعلام اینکه فروش داخلی محصولات پتروشیمی بر خلاف صادرات، با مشکلاتی همچون سامانه نیما، بازاریابی، انتقال ارز از خارج به داخل کشور و ریسک های متعدد در شرایط تحریمی مواجه نیست، تصریح کرد: بدون شک با اجرای سیاست جدید ارزی دولت، انگیزه پتروشیمی ها برای ارائه محصولات به بازار داخلی افزایش یافته است و بنابراین این ادعا که گاها مطرح میشود شرکت های پتروشیمی تمایلی برای عرضه محصولات در بازار داخلی ندارند اساسا مبنایی ندارد.

گواه این مدعا نیز این است که میزان محصولات پلیمری معامله شده در دوره بعد از سیاست ارزی جدید ، یعنی از 22 فروردین تا کنون 592 هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در حدود 30 درصد افزایش داشته است.

حجم معامله محصولات پلیمری در مدت مشابه سال قبل تنها 458 هزار تن بوده است.

وی با بیان اینکه التهابات اخیر برخی از محصولات پلیمری و پتروشیمیایی در بازار داخلی دلایل مختلفی دارد که رفع آنها در گرو آسیب شناسی صحیح و ریشه یابی مشکلات و رفع آنها است، اظهار داشت: از جمله محصولاتی که در هفته های اخیر با تنش هایی در بازار مواجه بوده پلی اتیلن ترفتالات بطری بوده که علیرغم اینکه شرکت پتروشیمی تندگویان بعنوان تنها تولید کننده این محصول تمامی تولیدات خود را در هفته های اخیر و از طریق بورس کالا روانه بازار نموده است، لیکن به دلیل تقاضای بسیار بالا برای این محصول و وجود حجم قابل توجهی از تقاضای دلالی برای آن ، بازار این گرید پتروشیمی با تنشهایی روبرو شد.

این مقام انجمن صنفی ادامه داد: در همین دوره بعد از اجرای سیاست تک نرخی ارز، حجم تقاضای این گرید پتروشیمی به 347 هزار تن افزایش یافت و این تقاضا 290 درصد بیشتر از تقاضا برای این محصول در دوره مشابه سال گذشته بود.

لذا باید دید چرا در یک مدت کوتاه تقاضا برای یک چنین محصولی تا این حد افزایش یافته است.

البته بررسی ها نشان می دهد که با توجه به تفاوت نرخ ارز رسمی و غیر رسمی در داخل و خارج از کشور ، انگیزه بسیار زیادی برای خرید محصولات پتروشیمی از بورس و صادرات آن به خارج از کشور وجود دارد که دلیل اصلی حجم بالای تقاضا در اینخصوص است.

البته این مشکل برای محصولات دیگری که در بازار دچار تنش هستند نیز مصداق دارد به گونه ایکه تقاضای کل محصولات پلیمری در 2 ماهه اخیر 000ر448ر2 بوده در حالیکه در مدت مشابه سال قبل تنها 000ر962 تن بوده است.

یعنی در دو ماهه اخیر شاهد رشد بیشز 150 درصدی تقاضا نسبت به سال قبل بوده ایم.

کریمایی در ادامه با بیان اینکه مشکلات دیگری نیز همچون کمبود خوراک برخی شرکت های پتروشیمی و کاهش تولید این مجتمع ها به دلیل بعضا سیاستهای نادرستی که سوی برخی تأمین کنندگان اتخاذ می شود، به کمبود پلی پروپیلن گرید نساجی در هفته های ششم تا دهم در سال 1397 اشاره کرد و گفت: دلیل اصلی آن علاوه بر تعمیرات اساسیِ یکی از بزرگترین تولید کنندگان این گرید در آن مقاطع (پتروشیمی مارون) ، عدم امکان تأمین خوراک شرکت های پتروشیمی حداقل به میزان هفتگی 2500 تن پروپیلن از یکی از پالایشگاه های کشور بوده است.

این مسئول صنفی اضافه کرد: شرکت های پتروشیمی خود به دلیل اینکه پالایشگاه مذکور بر خلاف رویه سالهای گذشته و همچنین رویه های معمول در فروش انواع خوراک صنایع پتروشیمی اقدام به عرضه پروپیلن صرفا از طریق بورس نموده بود، خرید خود را از این پالایشگاه متوقف نمودند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اخیرا اصرار دارد که شرکت های پتروشیمی تولیدکننده پلی پروپیلن، خوراک پروپیلن خود را از بورس انرژی خریداری کنند، تاکید کرد: این اصرار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی دارای اشکالات و ابهامات متعددی است.

اولا چندین میلیون تن خوراک توسط وزارت نفت، شرکت ملی گاز و دیگر شرکت های بالادستی صنعت نفت و حتی خوراک های بین مجتمعی درپتروشیمی و نیز خوراک نفت خام خود پالایشگاه ها براساس قانون مصوب دولت و مجلس در خارج از بورس و در قالب قراردادهای فیمابین خرید و فروش می شود.

ثانیا بر اساس قوانین و دستورالعمل های موجود ، خوراک مایع صنایع پتروشیمی می بایستی با قیمت 95 درصد فوب خلیج فارس در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد و طبیعتا دلیلی برای عرضه آن در بورس که میتواند منجر به افزایش قیمت و همچنین ورود برخی واسطه ها و دلالان و خریداران غیر پتروشیمی به بازار گردد، وجود ندارد.

وی افزود: ثالثا بازار بورس محل کشف قیمت بوده ، درحالیکه قیمت خوراک مایع صنایع پتروشیمی بطور مشخص معادل 95 درصد فوب خلیج فارس بوده و از قبل کشف شده است، فلذا ضرورتی برای عرضه این خوراک ها در بورس وجود ندارد.

فلسفه مفاد بند 6 تصمیمات مورخ 28/12/1390 ستاد هدفمند کردن یارانه ها و همچنین نامه مدیرکل محترم نظارت بر کالاهای غیرفلزی مبنی بر عدم عرضه خوراک پتروشیمی ها در بورس نیز اساسا همین بوده است.

رابعا پالایشگاه شازند عرضه کننده انحصاری پروپیلن بوده و در مورد محصولاتی که بصورت انحصاری عرضه می شوند، فروش در بورس کاملا بی معنی بوده و میتواند بسیار خطرناک باشد.

مصوبات شورای رقابت در این خصوص نیز تأکید بر استثنا شدن عرضه های انحصاری از مکانیزم بورس دارد.

*کاهش عرضه خوراک نفتا به پتروشیمی ها کریمایی با اعلام اینکه درباره نفتا هم همین مسیر طی شد و بنا به دلایل مختلف از جمله افزایش صادرات نفتا و مصرف بیشتر آن در واحدهای بنزین سازی پالایشگاه های کشور، خوراک واحدهای پتروشیمی ه شل قابل ملاحظه ای کاهش یافته و شرایط بسیار سختی را برای پتروشیمی ها ایجاد کرده است ، بیان کرد: علاوه بر کاهش میزان خوراک آمار و اطلاعات بورس انرژی نشان می دهد که در 2.

5 ماه گذشته بیش از 76 هزار تن نفتا که خوراک اصلی شرکت های پتروشیمی تولید کننده پلیمر است در بورس انرژی به فروش رسیده و قیمت آن نیز در حدود 4.

5 درصد از طریق رقابت افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سؤال اساسی اینجاست که چه کسانی این نفتا را خریده اند ؟ اگر پتروشیمی ها خریده اند که چرا باید به قیمت بالاتر از قانون، خوراک خود را دریافت کنند ؟ و چرا باید در چنین شرایطی که بیش از هر زمان دیگری باید از تولیدات داخلی حمایت کنیم، باعث افزایش قیمت مواد اولیه پتروشیمی ها میشویم؟ و اگر غیر از پتروشیمی ها خرید کرده اند که دیگر هیچ.

وی با بیان اینکه هم اکنون برخی پالایشگاهها ترجیح میدهند نفتای خود را صادر کنند و ترجیح برخی دیگر از پالایشگاه ها نیز تبدیل بیشتر آن به بنزین است گفت: این مسائل باعث کاهش شدید خوراک نفتای تحویلی به شرکت های پتروشیمی شده که طبیعتا منجر به کاهش تولید و تسری آن به صنایع پایین دستی پتروشیمی خواهد گردید.

این درحالی است که همانطور که درباره پتروشیمی ها این اصل وجود دارد که تامین نیاز داخلی در اولویت است و بعد از تامین داخلی می توانند به صادرات بپردازند.

کریمایی خاطرنشان کرد: پالایشگاه ها که خوراک پتروشیمی ها را تامین می کنند هم باید همینگونه باشد، یعنی اول نیاز داخلی را تامین و سپس مازاد آن را صادر کنند.

معنا ندارد وقتی می توانیم نفتا را در بازار داخلی با ارزش افزوده بالا به سایر محصولات پلیمری تبدیل کنیم، آن را صادر کنیم؛ این خود به نوعی خام فروشی محسوب می شود.

قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در پایان با اعلام اینکه حدود 35 درصد نیاز صنایع پایین دستی داخلی توسط شرکت های خوراک مایعی پتروشیمی تامین میشود که عمدتا پلیمری هستند و این بیانگر جایگاه مهم این 10 شرکت در زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی و کالاهای مصرفی نهایی است، تصریح کرد: هرگونه نوسان در تامین خوراک پتروشیمی های خوراک مابع چه از نظر مقدار و چه از نظر قیمت، بر بازار محصولات پلیمری و عرضه در بازار صنایع تکمیلی پتروشیمی تاثیرگذار است.


کلید واژه ها: پتروشیمی - بازار - بازار داخلی - افزایش - تولید - خوراک پتروشیمی - شرکت پتروشیمی - مشکلات - قیمت - انگیزه - درصد - کشور - بورس - فروش - تولید بنزین - ایران - شرایط - بازار بورس - پالایشگاه - خلیج فارس - بورس کالا - تندگویان - هایی - جدید - صنعت - قیمت ارز - نرخ ارز - انتقال - میزان - بنزین

آخرین اخبار سرویس:
گشایش بزرگترین نمایشگاه بین المللی معدن و سنگ های تزیینی در تهران

اطلاعیه بانک مرکزی درباره تخلفات تعاونی ثامن الحجج/ تکذیب انتساب منبع خبر به بانک

49 میلیارد ریال عوارض آلایندگی اراک پرداخت شد

بانک ها چند شعبه کشور دارند؟

هنوز نتوانستیم «بیگانه دیتا»های تلگرام در کشور را حذف کنیم/ دشمن به دنبال ایجاد تلاطم در بازار ارز

سردرگمی بانک ها در پرداخت ارز مسافری/سناریوی احتمالی دولت

کاهش معافیت های مالیاتی در دستور کار

افت 40درصدی ارزش پول ایران نسبت به دلار

کشتارگاه تمام اتوماتیک طیور با حضور وزیر جهاد کشاورزی در منطقه شرق اصفهان افتتاح شد

وزیر جهاد کشاورزی به استان اصفهان سفر کرد

اضطراب مسافران با شایعه توقف پرداخت ارز مسافرتی

میزان محبوبیت کالاهای ایرانی در دنیا

نظرسنجی: شما کدام مورد را در بهبود وضعیت کنونی ارز در بازار محصولات الکترونیکی موثرتر می دانید

تخت گاز قیمت خودرو با عملی نشدن وعده های مسئولان+فیلم

چرا شیائومی از اپل کپی می کند اما سامسونگ به دادگاه می رود؟

نقدینگی از گذر تولید ایجاد نشده

افزایش 6٫5 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی

ارز صادراتی فولاد در بازار ثانویه عرضه شود

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره خود را تا 1.25 درصد بالا می برد

صدور مجوز استاندارد برای استفاده از ظرفیت های خالی کارخانجات فارس

پرداخت تسهیلات اشتغال در خراسان جنوبی افزایش یافت

بحران بازار ملتهب مسکن در کهگیلویه و بویراحمد کنترل می شود

بحران بازار ملتهب مسکن در کهگیلویه و بویراحمد کنترل می شود

پرداخت تسهیلات اشتغال در خراسان جنوبی افزایش یافت

ارز صادراتی فولاد در بازار ثانویه عرضه شود

توزیع روزانه 120 تن گوشت قرمز وارداتی در بازار

احتمال تعدیل قیمت مسکن

اختصاص 70 میلیارد تومان به رفع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام(ره)

بحران ارزی مهمترین چالش پیش روی برنده انتخابات پاکستان

پاسخ احسان علیخانی به یک سوء تفاهم

رشد 94 درصدی ارزش صادرات سنگ تزیینی در پنج سال

کالاهای ایرانی چقدر در جهان محبوب هستند؟ + نمودار

افتتاح نمایشگاه توانمندی های فنی و حرفه ای در قوچان

رشد 94 درصدی ارزش صادرات سنگ تزیینی در پنج سال

برترین برج های جهان که آسمان را خراشیده اند!

رفع مشکل بیکاری در چهارمحال و بختیاری اولویت اصلی مدیران است

3 هزار میلیارد تومان صرف بهسازی روستاهای کشور می شود

رشد 94 درصدی ارزش صادرات سنگ تزیینی در پنج سال

بانک مرکزی به ایرلاین ها ارز تخصیص دهد/ تلاش برای تولید قطعات ایرانی هواپیما

کشف بیش از 265 تُن انواع مواد مخدر و روان گردان در کشور از ابتدای سال جاری

ایران چقدر مستاجر دارد؟

راهکارهای مدیریت نقدینگی تصویب شد/سازوکار تصفیه دیون بانک ها

توقف صادرات برق به عراق علت های منطقی دارد

کشاورزی در کشورهای همسایه راهکاری برای جبران کم آبی

احتمال تعدیل قیمت مسکن

استخدام کارشناس فروش در شرکت کارخانجات تولیدی آرین رویش

خرید و فروش سکه آتی متوقف شد

استخدام 3ردیف شغلی در موسسه مشاوره مدیریت و اقتصاد اندیشه فاخر

اجرای الکترونیک پروژه «تیر» برای نخستین بار در ایران

سالانه 900 میلیارد تومان طرح صنعتی در مازندران بهره برداری می شود

افزایش سود اوراق قرضه آمریکا با سخنان ترامپ

افزایش قیمت گاز طبیعی در مصر

سند توسعه آباده با استفاده از تجربه پیشکسوتان تدوین می شود

مردم، منتظر نتیجه نظارت ها بر بازار یزد هستند

شنبه 30 تیر | بورس تهران بار دیگر سبزپوش شد

علی یوسف پور: امضای طلایی فساد ایجاد می کند/ قوه ی قضاییه با خلافکاران به طور قوی و سریع برخورد نمی کند

صرفه‎جویی 3 میلیارد دلاری با تولید برق هسته ای در 7 سال اخیر

عطش آب در تنها شهر جهانی شده ایران

حداقل شفاف فیلتر کنید

برند بربری و دیگر برندها لباس های در انبار خود را می سوزانند!

استخدام کارشناس فروش و پشتیبان فروش خانم محدوده دروازه دولت

احسان علیخانی: حتی هزار تومان وام هم نگرفته ام / ما حتی پشمک هم بدون مجوز سازمان نمی توانیم تبلیغ کنیم

مردم، منتظر نتیجه نظارت ها بر بازار یزد هستند

نشست مدیران استانی وزارت اقتصاد در یزد برگزار شد

سکه و طلا امروز در بازار رشت گران شد

نشست مدیران استانی وزارت اقتصاد در یزد برگزار شد

خرید و فروش سکه آتی تا اطلاع بعدی متوقف شد

دولتها، عامل مشکلات سازمان تامین اجتماعی

طرز تهیه عدس پلو مجلسی خوشمزه

خرم آبادی: به زودی تلگرام در ایران به بوته فراموشی سپرده خواهد شد.

تنها 138 دستگاه فورد جی تی در سال گذشته تولید شد

جمهوری آذربایجان اصلاحات در حوزه برق را پیگیری می کند

ذخایر گندم در سیلوها به مقدار کافی است

گزارش / بیمه تکمیلی، سختی کار، گرانی لوازم یدکی و اقلام مصرفی؛ مشکلات اصلی کامیون داران لرستان

فعالیت 29 میلیون ایرانی در 7 پیام رسان داخلی

احسان علیخانی: کنایه های این چند روز مردم آزاردهنده بود / 3 میلیارد تومان از موسسه ثامن الحجج برای 6 برنامه دریافت شد / حتی هزار تومان وام هم نگرفته ام / ما حتی پشمک هم بدون مجوز سازمان نمی توانیم تبلیغ کنیم

رحیمی: موضوع ‎سپنتا نیکنام ختم به خیر شد اما هزینه های فراوانی را ایجاد کرد

سالمندان هم می توانند کار کنند/ زمانه به گونه ای ست که افراد می توانند در سنین بالا کار و فعالیت کنند /باید نگاهمان را به سن سالخوردگی تغییر دهیم

بازار و فعالیت اصناف جریان زندگی را در قلب تهران برقرار می کند

امید جدید سایپا برای عرض اندام در بازار کراس اوور ها؛ زوتی T600 با قیمت زیر 150 میلیون تومان معرفی شد

توزیع روزانه 120 تن گوشت قرمز وارداتی در بازار

بخش خبری 20 شنبه سی ام تیر + فیلم

احسان علیخانی: من حتی هزار تومان هم وام نگرفتم

مژدگانی 10 میلیونی برای پیدا کردن سگ خانگی/عکس

خرم آبادی: به زودی تلگرام در ایران به بوته فراموشی سپرده خواهد شد

خرید و فروش سکه آتی تا اطلاع بعدی متوقف شد

خرید و فروش سکه آتی تا اطلاع بعدی متوقف شد

32 هزار میلیارد ریال قرارداد تسهیلات اشتغال روستایی منعقد شد

اقتصاد خانوارها ظرفیت پذیرش افزایش نرخ تورم را ندارد

متهم اصلی پرونده ثامن الحجج: از م.م بالاترین وثیقه اخذ شده است/ الف.ع از طرف صداوسیما قرارداد بست

لغو پرواز تهران-استانبول به دلیل عدم فروش ارز به مسافران

فعالیت حدود 29 میلیون کاربر در 7 پیام رسان اجتماعی داخلی

خبر های کوتاه شنبه سی ام تیر + فیلم

2 میلیون نفر در آذربایجان شرقی برای کارت ملی ثبت نام کردند

وجود موادمخدر صنعتی در قزوین نگران کننده است

بانک مرکزی: پس از حکم قطعی ثامن الحجج، گزارش شفاف می دهیم

فعالیت 29 میلیون کاربر در هفت پیام رسان ایرانی

بانک مرکزی بیانیه صادر کرد: پس از حکم قطعی ثامن الحجج، گزارش شفاف می دهیم

آغاز پیش پرداخت کارمزد در جایگاه های سوخت از فردا

تکمیل واحدهای 2 و 3 نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان تأمین اعتبار می شود

قیمت خوراک پتروشیمی با ورود دلالان بالا رفت

قیمت خوراک پتروشیمی با ورود دلالان بالا رفت