مطالب مرتبط:
معاون اقتصادی ییس جمهور: نظام بانکی اصلی ترین چالش اقتصاد کشور است
بحران کمبود فضای آموزشی در مرکز استان/ نیاز به ساخت 350 کلاس درس جدید
تدوین برنامه آموزشی نظام مند در ارتباط با صنایع ضروری است
مجلس نظام صیانتی را برای کشور تدوین کند/فرصت حضور تندروها را در اردبیل نمی دهیم
نظام بانکی یکی از چالش های اقتصاد ایران است/ برای حل مسائل ارزی برنامه داریم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 13:322018-06-20اجتماعي

چالش کمبود معلم در نظام آموزشی کشور


کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش حالا به یک چالش جدی برای مسئولان این وزارتخانه تبدیل شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایران ، - سلامت نیوز:کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش حالا به یک چالش جدی برای مسئولان این وزارتخانه تبدیل شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایران ،چالشی که شاید خود مدیران آموزشی کشور هم ندانند چگونه باید از آن عبور کرد، آن طور که کارشناسان تعلیم و تربیت می گویند سیاست مشخصی برای جذب نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش وجود ندارد، چرا که عده ای درباره ردیف استخدام رسمی از طریق سازمان برنامه و بودجه، دانشگاه فرهنگیان یا به شکل آزمون آزاد حرف می زنند گروهی دیگر هم از خرید خدمات آموزشی می گویند و برخی ها هم بر این باورند از طریق حق التدریسی ها و سرباز معلم ها می توان کمبود نیرو را جبران کرد.

با این همه هیچ کدام از این راه حل ها تاکنون نتوانسته این مشکل را حل کند.

مدیران آموزش و پرورش راه حل شان این است که وقتی پشت تریبونی قرار می گیرند، از کمبود معلم گلایه کنند.

برخی از این گلایه ها به کمبود آموزگار در دوره ابتدایی برمی گردد و برخی های دیگر هم نگاهشان به معلمان هنرستان هاست که کمبود آنها به عنوان یک نیروی متخصص بشدت احساس می شود.

این درحالی است که طبق اعلام مسئولان آموزش و پرورش این وزارتخانه با دو سونامی کاهش شدید نیروی انسانی در 8 سال آینده روبه رو خواهد شد.

براساس آمارها تا سال 99، 320 هزار نیرو و تا سال 1404، 330 هزار نیروی دیگر (مجموعاً 650 هزار نیرو از 910 هزار نیروی موجود) در آموزش و پرورش بازنشسته می شوند.

این در حالی است که 13 میلیون دانش آموز کشور تا سال 99 به 14 میلیون و 300 هزار نفر و تا سال 1404 به 17 میلیون و 200 هزار نفر می رسد.

آنطور که مسئولان آموزش و پرورش می گویند اگر سالانه بتوانند 30هزار معلم را تربیت و جذب کنند شاید بتوانند این کمبودها را جبران کنند.

همین کمبودها موجب شده تا برخی از مدارس از نیروهای آزاد در قالب طرح خرید خدمات آموزشی استفاده کنند.

معلمانی که کارآیی لازم را در کلاس درس ندارند و در نتیجه ضررش را تنها دانش آموزان می بینند.

مهدی بهلولی از کارشناسان مسائل تعلیم و تربیت دراین باره می گوید: با وجود اعتراض نسبت به فقدان صلاحیت حرفه ای برخی معلمان حق التدریس، همزمان طرح خرید خدمات آموزشی به اجرا درآمد، به این صورت که مدارس دولتی و دانش آموزان آن به افرادی واگذار می شود و او نیز باید نیروی آموزشی را از بیرون تأمین کند و طبیعی است که به سراغ نیروی رسمی نمی روند.

این افراد بدون اینکه مراحل صلاحیت حرفه ای را طی کرده باشند چند سال در مدارس کار می کنند و بتدریج داعیه این را دارند که وارد سیستم آموزش و پرورش شده و استخدام شوند که این مسأله البته تناقض در سیاست های وزارتخانه است که از یک طرف نسبت به استخدام این افراد اعتراض دارند و از طرف دیگر با در پیش گرفتن طرح خرید خدمات آموزشی از نیروی غیررسمی برای صرفه جویی در هزینه ها استفاده می شود.

وی می افزاید: افرادی که وارد چرخه خرید خدمات آموزشی می شوند دغدغه کیفیت آموزش ندارند و تا جایی که ممکن است از نیروهای کم تجربه و با حق الزحمه پایین استفاده می کنند و این در شرایطی است که هر چند سال یک بار شاهدیم که افرادی سالها با حداقل حقوق و دستمزد کار کرده و در نهایت داعیه استخدام در آموزش و پرورش دارند.

بهلولی با اشاره به ضعف آماری در وزارت آموزش و پرورش می گوید: یکی از ضعف هایی که در آموزش و پرورش ما دیده می شود ضعف آماری است؛ یعنی در آموزش و پرورش، درباره برخی از مهم ترین موضوعات، آمار دقیق و درستی وجود ندارد.

سه سال پیش، علی اصغر فانی وزیر وقت آموزش و پرورش ادعا کرد که ما در آموزش و پرورش 250 هزار نیروی اضافه داریم و الآن مسئولان آموزش و پرورش از بحران کمبود شدید نیرو(حدود 400 هزار) بویژه در 3-2 سال آینده سخن می گویند! هم اکنون در بسیاری از مدرسه های ما، بخش چشمگیری از ساعت های آموزشی را آموزگاران بازنشسته برعهده دارند.

خودم امسال در مدرسه ای هستم که حدود 50 نیروی آموزشی و اجرایی دارد اما تنها 5 نفر از آنها، ساعت های موظف خود را در آن مدرسه هستند.

بقیه یا بازنشسته اند یا حق التدریس و غیرموظف.

وی تأکید می کند: مسأله این است که هم اکنون چندین سال است که در آموزش و پرورش سالانه حدود 40 تا 50 هزار نیرو بازنشسته می شود اما تنها 5 تا 10 هزار نیرو از دانشگاه فرهنگیان یا مجاری دیگر به استخدام آموزش و پرورش درمی آیند.

در چند سال گذشته و با طرح گسترده تر خصوصی سازی آموزش و پرورش و کوچک کردن هر چه بیشتر دولت، از استخدام نیروی لازم در آموزش و پرورش جلوگیری شد پس کمبود نیروی کنونی و بویژه بحران سال های آینده نزدیک، چندان مایه شگفتی نیست.

یک نیروی رسمی در آموزش و پرورش ماهانه چیزی حدود دو میلیون تومان حقوق می گیرد اما یک نیروی غیررسمی، پیمانی یا قراردادی یا شرکتی یا آزاد از 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان حقوق می گیرد.

مشخص است که دید اقتصادی و صرفه جویانه، روی چندان خوشی به استخدام رسمی نشان ندهد.

بهلولی با اشاره به اینکه با گسترش آموزشگاه های خصوصی، ویژگی حرفه ای گری در آموزش و پرورش، تضعیف شده است می گوید: وقتی در آموزشگاه ها، شمار زیادی از کسانی که درس می دهند آموزگار رسمی نیستند و مثلاً مهندس و پزشک عمومی و دانش آموختگان دانشگاهی بیکار هستند آهسته آهسته این نگرش تقویت می شود که لزومی ندارد که آموزش مدرسه ای توسط معلمان رسمی آموزش و پرورش انجام گیرد.

پس دو عامل صرفه جویی اقتصادی و کاهش اهمیت حرفه ای گری، باعث می شود که دولت ها در برابر استخدام رسمی آموزگار مقاومت کنند.

اما نکته مهم این است که معلمی که با حقوق ناچیز و به صورت غیررسمی به سرکلاس می رود و حقوق کافی برای یک زندگی شرافتمندانه نمی گیرد به احتمال بسیار زیاد، نمی تواند کار کیفی خوبی ارائه دهد و بیشتر این افراد، از سر ناچاری و بیکاری به آموزشگری رو می آورند.

اینها همه در حالی است که اگر به دنبال بهسازی آموزش و پرورش هستیم بنا به برخی تجربه های جهانی موفق، باید به دوره های تربیت معلم کیفی و آموزگارانی اهمیت بدهیم که از همان آغاز و با عشق و علاقه به آموزش، جذب آموزش و پرورش می شوند و در دوره کاری خود، از حقوق کافی و اختیار و امنیت شغلی برخوردارند.

کمبود معلم کلاس ها را شلوغ تر کرده استآموزش و پرورش در چند سال گذشته درباره سیاست جذب نیروی انسانی سیاست متناقضی در پیش گرفته بود.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم معتقد به کاهش معلم در مدارس بود و در آن دوره اعلام کرد که نسبت معلم به دانش آموز استاندارد نیست.

فانی اعلام کرده بود می توان با کاهش جمعیت معلمان و تعداد 700 هزار نفر فرهنگی آموزش وپرورش را اداره کرد و حالا کار به جایی رسیده که مسئولان وزارت آموزش و پرورش از کمبود جدی معلم در تمامی مقاطع تحصیلی خبر می دهند.

رضا نهضت، کارشناس تعلیم و تربیت در این باره معتقد است: متأسفانه در دوره آقای فانی این بحث به طور جدی از سوی وی مطرح شد که می توان با 700 هزار نیرو آموزش و پرورش را اداره کرد و 250 تا 300 هزار نیروی اضافی در آموزش و پرورش هستند.

استدلالش این بود، زمانی 20 میلیون دانش آموز و یک میلیون معلم داشتیم، حالا که تعداد دانش آموزان کاهش پیدا کرده است تعداد یک میلیون معلم نیز باید کاهش یابد، این استدلال هم اکنون هم به کار گرفته می شود.

استدلال آقای ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش وپرورش هم همین است.

اما اشکال این استدلال کجاست؟ اشتباه هولناک این است که آقایان توجه ندارند زمانی که دانش آموزان 20 میلیون بودند، بسیاری از معلمان معادل ساعات موظف و گاهی بیشتر کلاس حق التدریس داشتند و با این روش تعداد زیاد دانش آموزان اداره می شدند و کلاس ها بی معلم نمی ماند.

این نکته مهمی است که به آن توجهی نمی شود یا نمی خواهند به آن توجه کنند.

این کارشناس آموزشی می گوید: هم اکنون حجم کلاس های حق التدریس بشدت پایین آمده است، در واقع یکی از افتخارات آقای فانی این بود که نیاز به حق التدریس را کاهش داده است اما توجه نداشت با این کار اگر چه صرفه جویی کرده اما کلاس ها شلوغ تر شده و از کیفیت آموزش کاسته است.

کمبود معلم جدی استچندی پیش محمد بطحایی وزیر آموزش وپرورش در نامه ای به معاون اول رییس جمهور، زنگ خطر بازنشستگی نیرو و کمبود معلم در آموزش و پرورش را به صدا درآورد.

او در این نامه اعلام کرد: در طول سال های 1366 تا 1372 بیش از 380هزار نفر براساس مجوزهای سازمان اداری و استخدامی به عنوان معلم در وزارت آموزش وپرورش استخدام شده اند، پدیده بازنشستگی بیش از 380 هزارنفر از کارکنان آموزشی طی پنج سال پیش رو (1397 الی 1400) ادامه فعالیت بزرگترین دستگاه اجرایی کشور را به طور جدّی مورد تهدید قرار می دهد.

موضوعی که رییس مرکز برنامه ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش هم بر آن تأکید می کند و بر این باور است که در مهر ماه سال تحصیلی 97 این وزارتخانه با کمبود 116 هزار نفری مواجه است و با روند فعلی پذیرش اندک در دانشگاه فرهنگیان و سهمیه های اختصاص یافته به آموزش وپرورش در آزمون های استخدامی نمی توان کسری معلم را پاسخ داد.

اسفندیار چهاربند رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه برنامه های مختلفی برای جبران این کمبود در وزارت آموزش و پرورش پیگیری می شود به خبرنگار ایران اظهار می کند: ما برنامه های مختلفی برای تأمین نیروی انسانی در نظر گرفتیم اولین راهکار تربیت نیروی انسانی در دانشگاه فرهنگیان است.

موضوع دیگر برگزاری آزمون است البته جذب معلمان حق التدریسی و روش خرید خدمت را در برنامه خود قرار داده ایم که امیدواریم بتوانیم برای سال جدید تحصیلی بخشی از نیروهای مورد نیاز را با این روش ها جایگزین کنیم.

وی درباره کمبود نیروی آموزشی در سال تحصیلی جدید می گوید: برای مهر امسال برنامه های بسیاری را تنظیم کردیم یکی از راهکارها جذب 17 هزار نیرویی است که در آزمون استخدامی شرکت می کنند.

در کنار این موضوع از نیروهای حق التدریسی استفاده می کنیم و خرید خدمات آموزشی را در دستور کار قرار داده ایم.

قرار بر این شد تا از نیروهای بازنشسته هم استفاده شود تا با کمک این نیروها بتوانیم بخشی از کمبودها را برطرف کنیم.

چهاربند با اشاره به اینکه بیشترین کمبود نیرو در حوزه پرورشی و دوره ابتدایی است اظهار می کند: طبق قانون احیای امور تربیتی به ازای هر 4نفر دانش آموز باید یک ساعت معلم تربیتی داشته باشیم و نیاز به 123هزار مربی پرورشی برای دانش آموزان مدارس دولتی داریم اما فقط 18 هزار مربی به مدارس اختصاص می دهیم.

بیشترین کمبودها را بعد از معلم پرورشی؛ در دوره ابتدایی داریم که موجب افزایش تراکم کلاس های درس می شود و تهدید دیگر دوره ابتدایی تأمین آموزگار برای 20 هزار مدرسه ای است که کمتر از 24 دانش آموز دارد و عمدتاً در مناطق روستایی و عشایری هستند.

او درباره خرید خدمت هم معتقد است: 15 هزار کلاس درس خرید خدمت می شوند در این میان 3 هزار کلاس کارودانش برون سپاری می شوند البته در این روش هم محدودیت داریم چرا که بودجه آموزش و پرورش محدود است.

رییس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در سال 97 حدود 65 هزار نفر مشمول بازنشستگی هستند که پیش بینی می کنیم 55 هزار بازنشسته شوند،تأکید می کند: این میزان بازنشستگی موجب می شود تا وزارت آموزش و پرورش نتواند به درستی به اهدافی که برایش تعریف شده دست پیدا کند ما بارها این موضوع را مطرح کردیم و پیگیر جذب نیرو بوده ایم و البته اشاره کردیم که با دانشگاه فرهنگیان نمی توانیم نیروهای خودمان را جذب کنیم با این حال همچنان منتظر مجوزهای استخدامی جدید هستیم.

حق التدریس ها را جذب کنیمعضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، آموزش و پرورش باید نیروهای خود را از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی جذب کند، برگزاری آزمون استخدامی میان حق التدریس ها را مسیری جبرانی توصیف کرد.

فاطمه سعیدی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه، آموزش و پرورش باید نیروهای خود را از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی جذب کند، می گوید: آموزش و پرورش به دنبال تربیت معلمان توانمند و با کیفیت است به همین دلیل درصدد است تا با جذب دانشجو در این دانشگاه ها نیاز نیروی انسانی خود را تأمین کند.

در صورتی که آموزش و پرورش بتواند نیروی مورد نیاز خود را از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی جذب کند می توان انتظار داشت دانش آموزان توانمندی در تمام ابعاد آموزشی و مهارتی در آینده تربیت شوند.

با توجه به اینکه تعداد زیادی از فرهنگیان در چند سال آینده بازنشسته می شوند آموزش و پرورش باید راهکاری مناسب برای جبران کمبود نیروی انسانی در این وزارتخانه بیابد تا بحرانی از این نظر ایجاد نشود.

برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش، دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی باید تقویت شوند تا بتوانند با جذب دانشجو بیشتر نیاز آینده کشور را تأمین کنند؛ یکی از راهکارهایی که برای جبران این کمبود در نظر گرفته شده است برگزاری آزمون استخدامی میان نیروهای حق التدریس است تا به استخدام آموزش و پرورش درآیند.

وی می گوید: در صورتی که آموزش و پرورش نتواند از طریق دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی نیروی مورد نیاز خود را تأمین کند می توان از فارغ التحصیلان دانشگاه های دیگر استفاده کرد و با برگزاری دوره هایی خاص در دانشگاه فرهنگیان آنها را برای ورود به مدارس و تدریس آماده کرد.

آموزش و پرورش می تواند از ظرفیت و امکانات دانشگاه های دیگر استفاده کند و با برگزاری دوره های یک ساله و شش ماهه در دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی فارغ التحصیلان را برای تأمین نیروی مورد نیاز خود تربیت کند.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - نیرو - نیروی انسانی - سلامت نیوز - مسئولان - معلم - دانش آموز - دانش آموزان - وزارت - معلمان - وزارت آموزش و پرورش - دانشگاه فرهنگیان - تربیت - سلامت - سازمان برنامه - کشور - صلاحیت - مدیران - نیوز - خرید - استخدام رسمی - نظام آموزشی - مدارس دولتی - تعلیم - گزارش - مدارس - ایران - حرفه - فرهنگیان

آخرین اخبار سرویس:
43 مورد کودک آزادی در رفسنجان گزارش شده است

بهره مندی نزدیک به 25 هزار نفر از خدمات سوادآموزی در آذربایجان شرقی

فرو رفتن دسته ماهی تابه داخل چشم آشپز

خیزش گرد و خاک در تهران و 9 استان دیگر

1870 دانش آموز قزوینی تحت پوشش طرح مشارکت اجتماعی هستند

چالش جدی بازنشستگی 3000 فرهنگی برای سیستم آموزشی آذربایجان شرقی

بهینه سازی فرآیند کاردر ادارات صیانت از حقوق شهروندی است.

روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای همه ما درس است

1870 دانش آموز قزوینی تحت پوشش طرح مشارکت اجتماعی هستند

حضور کاروان زیر سایه خورشید در شرق استان گلستان

تصاویر/ اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم

شلاق زدن دسته جمعی دانش آموزان خبرساز شد +عکس

موج جدید گرمای هوا ایلام را فرا می گیرد

دیدار روحانی با خانواده شهیدان یاسری و یک جانباز

اخبار کوتاه خراسان شمالی از چهل سردار تا طلاسازی

عکس/ زیبایی های نهفته در قلعه دختر

آموزش های پیشگیری از آسیب های اجتماعی در مدارس گسترش می یابد

عقد ازدواج یک زوج در حرم امامزادگان آستارا برگزار شد

43 مورد کودک آزادی در رفسنجان گزارش شده است

هواپیمای ایلوشین و بالگرد آب پاش فردا وارد خوزستان می شوند

آموزش های پیشگیری از آسیب های اجتماعی در مدارس گسترش می یابد

روحانی: روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای همه ما درس و نشان دهنده مسیر مستقیم است

1.6 میلیون نفردر زمینه پیشگیری از اعتیاد آموزش دیدند

آغاز مرمت و حفاظت محوطه برزن در تخت جمشید

عقد ازدواج یک زوج در حرم امامزادگان آستارا برگزار شد

طرح نماد سال آینده در مدارس کشور اجرا می شود

روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای همه ما درس و نشان دهنده مسیر مستقیم است

هشدار درباره وزش باد شدید در تهران و 9 استان دیگر

6 میلیون نفردر زمینه پیشگیری از اعتیاد آموزش دیدند

بخش خبری 20، دوشنبه بیست و ششم تیرماه مرکز قزوین +فیلم

روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای همه ما درس و نشان دهنده مسیر مستقیم است / تجلیل از تلاش و فداکاری والدین جانبازان و ایثارگران

16 زندگی دوباره متولد شد

نظافت اماکن عمومی شهر جده توسط قرآن آموزان

پاداش پایان خدمت فرهنگیان آخر تیرماه پرداخت می شود

اورژانس اجتماعی در همه شهرستان های استان بوشهر راه اندازی می شود

بر پایی نمایشگاه دست ساخته های معلولان در چرام

تجلیل از برگزیدگان قرآنی قم

واگذاری فرزند به 93 دختر مجرد

پاسخ به ابهامات خط 7 مترو

آموزش و پرورش نیازمند تدوین قانون خاص است

بزرگترین و قدیمی ترین سازه بادی جهان در کجار قراردارد؟

روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای همه ما درس و نشان دهنده مسیر مستقیم است

نیجریه خواستار بهره گیری از تجارب ایران در اجرای طرح های بیابان زدایی شد

روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان نشان دهنده مسیر مستقیم است

روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای همه ما درس و نشان دهنده مسیر مستقیم است / تجلیل از تلاش و فداکاری والدین جانبازان و ایثارگران

روحیه بالای خانواده جانبازان نشان دهنده مسیر مستقیم است

آموزش و پرورش نیازمند تدوین قانون خاص است

خبر 20، سه شنبه 26 تیر 97

فخرفروشی به سبک آلمانی توسط بچه پولدارهای تهرانی ! + عکس

برگزاری دوره آموزش مدیریت بحران در بهمیی

کلاس آموزش حفظ قرآن ویژه خردسالان در شهر یاسوکند برگزار می شود

عکس/ پاریس از نگاهی دیگر

روستای کرتویج میزبان دومین جشنواره روغن کرمانشاهی است

نشست اخلاق و محیط زیست

22 تقاطع شیراز به سیستم برق اضطراری مجهز می شود

کاروان حفاظت پوتین در فنلاند

نظام درسی 6-3-3 سردرگمی های بسیاری ایجاد کرد

500 کیلومتر از دریاچه ارومیه پارک می شود!

22 تقاطع شیراز به سیستم برق اضطراری مجهز می شود

میزبانی از  130 عروسک دست ساز مادران بشرویه ای در کتابخانه

همه آنچه درباره برج چهل دختران استان سمنان باید بدانید! +تصاویر

رویدادهمدان 2018 فرصتی برای ترویج فرهنگ ناب ایرانی اسلامی

برگزاری دو کنکور در سال 98

10 پروژه عمرانی در شهرجدید عالیشهر بوشهر تصویب شد

آسفالت معابر شهر قلعه رییسی تا پایان ماه جاری

پوپولیسم آمریکایی/ روی دیگری از دونالد ترامپ 

لغو دروس اسلامی در همه مدارس دولتی عربستان

برگزاری مراسم آغاز سال جدید صابیین مندایی در اهواز

رگبار و رعد و برق، امروز در غرب و فردا در شرق کشور

دمای هوای بیشتر مناطق کشور 4 درجه گرم تر می شود

نمایشگاه حجاب و عفاف با 35 غرفه در شهرستان قرچک برپا شد

کاروان زیر سایه خورشید وارد بیجار شد

عکس/ مراسم غسل تعمید صابیین مندایی در اهواز به مناسبت تولد حضرت آدم (ع)

سنگاپور از اون بالا!/شهری درباغ.../تصاویر

اجرای طرح سنجش سلامت برای نوآموزان ارسنجانی

بدرقه کاروان پیاده حضرت شاهچراغ (ع) در فیروزآباد

برگزاری کلاسهای رایگان آموزش صنایع دستی در درگز

کمبود سرانه فضاهای ورزشی دانش آموزان در آذربایجان غربی مشهود است

هوای خنک و بارانی گیلان در چله تابستان

نمایشگاه حجاب و عفاف با 35 غرفه در شهرستان قرچک برپا شد

بازگشت 75 پیکر تازه تفحص شده به ایران

آغاز اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی

پیر شدن 40 درصد جمعیت ایران طی سه دهه آینده

از هر10 نفر در جهان 9 نفر به هوای پاک دسترسی ندارد

بارش باران و وزش باد در برخی از استان ها/ وضعیت بارندگیها تا سه روز آینده

افتتاح طرح های هفته بهزیستی در میبد وتفت

آغاز اعزام زائران ایرانی به حج؛ بامداد فردا

یک عکس زیبا...

جهانگرد زمین شناس و شغل هیجان انگیز اش!/تصاویر

یک جای خنک مخصوص تابستان/تنگه اردشیری/عکس

گرجستـان؛کشوری زیبا برای عاشقان طبیعت/تصاویر

دو عاشق به دنبال عشق در تونل عشق!/تصاویر

بارش های امسال 27 درصد کمتر از میانگین 50 سال اخیر

93 دختر مجرد بالای 30 سال، فرزند خوانده گرفتند

اجرای طرح حیات شبانه شهر تهران منتفی است

زمان اعزام حجاج ایرانی به عربستان

گرما در ژاپن باعث مرگ 15 تن شد

500 کیلومتر از دریاچه ارومیه پارک می شود!

هوای لرستان تا پایان هفته گرم تر می شود

جشن ییلاقی عشایر در سردشت+ گزارش

چالش کمبود معلم در نظام آموزشی کشور

چالش کمبود معلم در نظام آموزشی کشور