مطالب مرتبط:
«انقلابیون» پیشرو نقد ناکارآمدی های نظام/مردم رسانه پیدا می کنند؟
بلاتکلیفی 2ماهه فعالان اقتصادی با نظام جدید ارزی
خیز دشمن برای ساقط کردن نظام اسلامی/ سقوط نظام اسلامی یک آرزویی است که دشمن به گور می برد
دشمن در پی برانگیختن مردم علیه نظام است
دشمن در پی برانگیختن مردم علیه نظام است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 12:052018-06-20سياسي

«انقلابیون» پیشرو نقد ناکارآمدی های نظام


یک شعرخوانی جالب در نماز عید فطر امسال، نشانه های فرامتنی جالبی داشته است: مطرح شدن تندترین انتقادات به قوای سه گانه و طرح مطالبات راه نیافته در رسانه های رسمی، - آنا آخماتوا، شاعر و نویسنده روس در خاطراتش بازگو می کند که وقتی در دورانی سخت در شوروی پشت در زندان منتظر بوده است تا از پسرش خبری بگیرد؛ یک نفر نام او را می شنود و از رخوتی که همه آنها را گرفته بوده است بیرون می آید.

زن به نزدیک او می آید و بدون مقدمه از او می پرسد آیا می توانی این وضع را توصیف کنی؟ آخماتوا پاسخ می دهد: بله می توانم.

او بقیه ماجرا را این گونه توصیف می کند: در آنجا بود که روی چهره اش که دیگر به آدمیزاد نمی رفت لبخند بی جان و زودگذری نقش بست.

×× روز 30 فروردین سال 94 نامه سرگشاده ای در رسانه های استان سیستان و بلوچستان منتشر می شود.

25 گروه جهادی با نگارش نامه ای به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، اعتراضات تندی را به مغفول ماندن موضوع حق آبه هامون ابراز می کنند.

این اتفاق ساده اما بی سابقه ای است.

جوانان حامی آرمان های نظام جمهوری اسلامی ایران، انقلابیون حالا یک بیانیه محیط زیستی را امضا کرده اند.

در کنار همه امضاهای بیانیه های انتخاباتی، ضداستکباری، سیاسی و بیانیه هایی که توقیف فلان فیلم را تقاضا می کرد و تعطیلی یک کنسرت را، حالا محیط زیست جزیی از دغدغه های حزب اللهی ها شده بود.

این روز در تاریخ سیستان و بلوچستان و شاید تاریخ جمهوری اسلامی ایران ثبت می شود.

×× درست 6 روز پیش،بعد از یک ماه رمضان گرم و سخت، در صبحگاه روز عیدفطر، میثم مطیعی مداح جوان تهرانی دوباره به پشت تریبون رفت و در مهمترین برنامه شعرخوانی سال ایران، در مراسمی که به صورت مستقیم از دو شبکه تلویزیون ایران پخش می شد؛ پیش از اقامه نماز عید فطر توسط رهبر معظم انقلاب و در حضور تقریبا همه مسئولین لشکری و کشوری انتقادات تندی روانه وضعیت موجود اداره کشور کرد.

اشعار مطیعی اگرچه در بسیاری از بخش ها به ایده های معنوی مربوط به ماه رمضان مربوط می شد؛ اما حاوی ابیاتی بود که به صورت مستقیم و صریح عملکرد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بخش های مهمی از حاکمیت را به نقد می کشید.

در عین حال اشعار مطیعی وجه مطالبه گرایانه بی سابقه ای داشت.

او از وضعیت درمانده اقشار اجتماعی محروم جامعه با صریح ترین لحن ممکن سخن گفت و خواستار رسیدگی به طبقات معمولا محذوف در رسانه های ایرانی شد.

این چهارمین باری بود که این تریبون رسانه ای مهم، به یکی از بی پرواترین و صریح ترین تریبون های رسانه ای درونی خود نظام برای نقد عملکرد انحرافی از آرمان های انقلاب تبدیل شده بود.

اشعار میثم مطیعی؛ محافظه کاری های معمول تریبون های رسمی را نداشت و علاوه بر اینکه به شکلی صریح، مجموعه ای از مطالبات فروخفته و غیررسانه ای شدن مردمان محذوف از رسانه و قدرت را فریاد می زند؛ نشانه ای برای آغاز دورانی جدید در جامعه انقلابیون و رسانه ها بود.

این یک طنز تاریخی جالب روزگار ماست و شاید بهترین نشانه برای نمایش آنچه در صبح 25 خرداد سال 96 رخ داد.

در حالی که تلویزیون با فشار دستگاه های مرتبط از هر نوع خبررسانی درباره اعتصاب کامیون داران منع شده بود؛ برای اولین بار نام ماجرای آنها در یکی از پربیننده ترین باکس های تلویزیون و در عین حال در یکی از رسمی ترین مراسم های جمهوری اسلامی به زبان می آمد و رسانه شعرخوانی پیش از نماز عید فطر خواستار رسیدگی به وضع آنها و قشرهای بی رسانه و درمانده دیگر می شد.

شعرخوانی مطیعی بلافاصله در شبکه های اجتماعی و رسانه های مردمی مورد استقبال قرار گرفت.

این اتفاق عجیبی هم نبود.

فاصله میان رسانه های رسمی و رسانه های مردمی در یکی از معدود موارد برداشته بود.

اما به فاصله دو روز متن این اشعار در برخی از روزنامه ها و سایت های سیاسی به شکلی عجیب مورد انتقاد واقع شد و دومین نکته طنزآمیز ماجرا همین جا رخ داد: رسانه هایی که در تمام ادوار فعالیت به نبودن فضای باز برای نقد معترض بودند؛ حالا به منتقدانه ترین جلوه رسمی رسانه ای ممکن معترض شده بود.

بازی البته جای دیگری و پشت پرده سیاست بازی های این روزها جریان داشت و این از تمایل ناکام این رسانه ها برای موضع گیری چهره های مطرح سیاسی مشخص بود.

دو روز پیش خبری منتشر شد از اعتراض یک جریان دانشجویی به مصادره یک مکان مسکونی توسط چهره ای که شاید به مواضع آنها هم نزدیک است، چند روز پیشتر هم جوانان انقلابی در اعتصاب کارگران حاضر شدند و از آنها حمایت کردند آیا باید باور کنیم که دورانی جدید آغاز شده است؟ دورانی که جریان ها و رسانه های انقلابی خود وارد میدان نقد انحراف از آرمان های انقلاب شده اند.

دوران سکوت درباره مطالبات به پایان رسیده است؟ ×× میثم مطیعی اما مخالفانی هم دارد.

نه تنها در عرصه سیاسی، بلکه سلوک و شیوه خاص او در حوزه هیئت داری و مداحی نیز در این سالها با مخالفت برخی از اهالی این حوزه روبرو شده است.

فارغ از ارزیابی نوع ورود او به مسائل گفته شده به نظر می رسد که موقعیت امروز مطیعی در فضای رسانه ای ما، محل مناسبی برای بحث درباره مقوله بسیار اساسی درگیر شدن و درگیر کردن است.

آنچه در تمام این سالها این مداح جوان را به محلی برای اختلاف و بحث و جنجال تبدیل کرده است؛ تلاش ویژه اش برای کناره جستن از دامن بی نظری و بی طرفی و پیوستن به قافله کم تعداد واجدین کارکرد اجتماعی است.

مطیعی، یکی از پرطرفدارترین هیئت های جوانانه تهرانی را تبدیل به یک پایگاه اجتماعی کرده است که به روضه و مداحی و اکتفا نمی کند؛ برای مصائب اجتماعی دغدغه دارد و در مورد مهمترین مسائل اجتماعی و سیاسی روز حرف می زند و طرفی را می گیرد و معتقد است که هیئت؛ به اشک خلاصه نمی شود.

هیئت پرطرفدار او در دانشگاه امام صادق(ع) در تمام این سالها کاملا معاصر و هماهنگ با اتفاقات جامعه ایرانی پیش رفته است و از این رو با تعریف معمول از هیئت و مداحی تعارضاتی پیدا کرده است.

( هر چند که سابقه چند صدساله هیئت ها در ایران اتفاقا تعریفی نزدیک به همین تعریف مطیعی از هیئت را به ذهن می آورد) این شاید، مشابه ماجرای مواجهه ما با اکثریت هنر و ادبیات ایرانی است.

فیلم ها و سریال های زیادی در تمام این سالها ساخته شده اند؛ شعرها و رمان های زیادی نوشته شده اند و همه با استراتژی دعوت به پذیرش و تاثیرپذیری از اصول اخلاقی عام و ساده که نیاز آن به شدت هم احساس می شود، بر موضع بی طرفی در آنچه امروز در بطن اجتماع ملتهب ایرانی درگذر است ایستاده اند.

اما در شرایط به شدت پیچیده امروز اجتماعی در ایران، واقعا ایستادن بر این موضع چه کارکردی دارد؟ و بالاخره چه زمانی قرار است هنر و ادبیات ایرانی در فضای ایزوله خوب و بد عام اخلاقی قرار بگیرند و سراغ واقعیت صرف و این روزها بی رحمانه ای که در حوزه عمومی نادیده رسانه های رسمی می گذرد بروند و با مسائل مبهم، هنوز مورد سوال و حساسیت برانگیز جامعه امروز ایرانی درگیر شوند؟ و این کاری است که مطیعی انجام می دهد و چه در شیوه هیئت داری و چه در این تریبون شعرخوانی خاص که به دست او آمده است به درستی همین نقطه مبهم و حساسیت برانگیز مواجهه با این حجم عظیم از سوال در جامعه را متهورانه انتخاب کرده است.

مطیعی در شعرخوانی های رسمی اش معمولا با حقایق، آدم ها و ساختارهایی درگیر می شود که در سال های اخیر بیشترین تنش ها و اضطراب ها را در جامعه ایرانی به وجود آورده است و کمترین سهم پرداخت در رسانه ها را داشته است.

راه ساده پرداخت مسائل عام اخلاقی را به کناری می نهد؛ مسائلش را از میان همه مساله های ریز و درشت امروز زندگی ایرانی ها با صراحت و دقت انتخاب می کند، به سمت آنها هجوم می برد، از کنارشان رد نمی شود.

مطیعی با مسائل کف جامعه امروز ایران درگیر می شود و این درگیری در مقایسه با روحیه عافیت طلب معمول هنرمند ایرانی قابل توجه است.

اما درگیر شدن و تمایل به درگیر کردن مردم با ابزاری فرهنگی؛ هزینه های زیادی دارد.

جدای از آنکه مطیعی حالا کدام طرف را انتخاب کرده است، اینکه او رنج و هزینه انتخاب کردن یک طرف را در جامعه ای که به سیاسی نبودن مداحی و هیئت و شعر افتخار می کنند برگزیده است؛ شایسته ستایش است.

این سرنوشت جوانان انقلابی جدید است.

آنهایی که دیگر با گزاره های حفظ مصلحت نظام راضی به سکوت نمی شوند و اتفاقا به انقلابی معتقدند که مدام بازتولید می شود و آرمان هایش را دائم در معرض پرسش کارکرد قرار می دهد.


کلید واژه ها: جمهوری اسلامی - سیستان و بلوچستان - ایران - رسانه - نماز عید فطر - استان سیستان و بلوچستان - اسلامی - جمهوری - بیانیه - محیط زیست - ماه رمضان - بلوچستان - رهبر معظم انقلاب - اجتماعی - عید فطر - نامه - سیستان - نظام - رییس جمهوری - رمضان - تاریخ - میثم مطیعی - گروه جهادی - جالب - نماز - کشور - جوان - زیست - تلویزیون - اعتراضات

آخرین اخبار سرویس:
استخدام گریل کار در فست فود برگریل

توییت جالب ترانه علیدوستی برای کاهش مصرف برق

دریاچه ای شگفت انگیز در میان صحرای سوزان

استخدام منشی برای دفتر وکالت در تهران

اعتراض مسافران درپی قطعی برق در ایستگاه متروی طالقانی

میشل اوباما: من به دنبال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیستم

سیلاب معروف ترین شهر سیاسی جهان را فرا گرفت

فردا پروازهای امان به نجف از سر گرفته می شود

استخدام صندوقدار آشنا به نرم افزار سپیدز در سعادت آباد تهران

تبیین و ترویج کلام اهل بیت(ع) رسالت مبلغان است

حوزه علمیه لبنان دوره تابستانه ویژه خواهران برگزار کرد

استخدام منشی آشنا به امور بیمه در کلینیک دندانپزشکی

وزیر دفاع: قطعنامه 598 بیانگر حقانیت ایران در دفاع مقدس بود

استخدام منشی خانم در هتل برج سفید

عملیات سازه ساختمان جدید مدرسه علمیه امام حسن مجتبی(ع) برازجان به اتمام رسید

استخدام کارمند اداری با روابط عمومی بالا در محدوده غرب تهران

اسلام چیزی جز حُسن خُلق نیست

سفر وزیر برق عراق به عربستان به تاخیر افتاد

در انقلاب اسلامی ایران همه مردم اعم از شیعه و سنی در صحنه بودند/انقلاب، اساس یک تمدن جدید در مقابل تمدن لیبرال دموکراسی غرب است

جشن های «زیر سایه خورشید» در سطح استان سمنان برگزار می شود

توضیحات زاکانی درباره نشست های اخیر اصولگرایان با رییسی

«سلیمانی امیری» به عنوان رییس کل بیمه مرکزی تعیین شد/ صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه آزادراه قم – سلفچگان- راهجرد

برخی اعضای کابینه تغییر می کنند

ویژه برنامه هسته ای «ثریا» در سالگرد شهید رضایی نژاد

بازرس های ناخوانده

از سوی رییس قوه قضاییه دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه ای و سابقه دار ابلاغ شد

احکام اعضای شورای امر به معروف دانشگاه آزاد ابلاغ شد

نشست «نقش و جایگاه رادیو در فضای جدید رسانه ای» برگزار می شود

رییسی در مراسم جایزه جهانی گوهرشاد هویت زن در جامعه غربی ترور شده/ لزوم معرفی چهره هایی چون گوهرشاد برای ترویج کرامت

طرح 24 ماده ای مجلس برای برون رفت از شرایط اقتصادی از دستور کار خارج شد/ دولت باید لایحه بدهد

کانون اندیشه جوان در قاب تصویر

برخورد خشونت بار با بدحجابی جواب نمی دهد

6 مطالبه رییس جمهور از رییس کل جدید بیمه مرکزی

فرماندهان ولایی ،عامل اتحاد ارتش جمهوری اسلامی

انتقاد اینستاگرامی دو قهرمان کشتی از مسئولان/ دست تنهاییم

استخدام کارمند مسلط به word و اکسل در محدوده شادآباد تهران

وظیفه علمای دین، مرزبانی از عقیده و اعتقاد است

استخدام تعدادی سالن کار کمکی برای رستوران در تهران

استخدام تعدادی چرخکار شلوار دوز زنانه در حوالی افسریه تهران

خطیب توانا می تواند در برابر هجمه های فضای مجازی بایستد

استخدام سالن کار آقا جهت رستورانی در تهران

برگزاری جشن های بزرگ مردمی کرامت در 6 آستان مقدس در کاشان+تصاویر

چند ایرانی به خاطر چک بی محل در زندان هستند؟

توضیحات زاکانی درباره نشست های اخیر اصولگرایان با رییسی

استخدام سالن کار خانم جهت کافه رستوران در تهران

سلفی داغِ داغ «بهرام رادان» /عکس

روحانی که اشعارش هر خواننده ای را جذب می کند

استخدام فروشنده و حسابدار در فروشگاه پوشاک

ولایتی: نتانیاهو مثل گدا عمل می کند/ وارد بازی ترامپ نمی شویم

رییس کل بیمه مرکزی تعیین شد

پاسخ اسماعیلی به ادعاهای مطرح شده درباره ارتباط بین خاموشی های اخیر و معاهده پاریس

هیچ اطلاعی از تصمیم روحانی در زمینه اصلاح هیات وزیران ندارم

وحدت حول محور ولایت فقیه رمز موفقیت در برابر دشمن است

سردار سلامی جایگزین سردار آبرومند شد

در جلسه رهبری تاکید شد در امور اقتصادی میان داری با دولت است/ شورای عالی هماهنگی اقتصادی در اتخاذ سریع تصمیمات اقتصادی راهگشا است

اقدامات سازمان انرژی اتمی در چارچوب فرمان مقام معظم رهبری

درخشش اداره کل روابط عمومی راه آهن در سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

امروز در هیات دولت بحث ترمیم کابینه مطرح نشده است

نشست مشترک کارگروه تخصصی ساماندهی، سواحل و بنادر استان مازندران

سردار سلامی با حفظ سمت "سرپرست معاونت هماهنگ کننده سپاه" شد

جایزه جهانی گوهرشاد به هشت بانوی نیکوکار نمونه اعطا شد

برخورد متفاوت بهاره افشاری با رسانه های داخلی و رسانه های ضدانقلاب +عکس

انتشار کتاب راه نشان با موضوع دوران بلوغ و سن تکلیف

نماینده مجلس: مذاکره ولایتی و پوتین با درخواست روحانی از رهبری انجام شد

نماینده مجلس: افزایش مهاجرت به شمال به خاطر خشکسالی

ایران، صدررنکینگ آسیاراازاسترالیا پس گرفت

سرپرست معاونت هماهنگ کننده سپاه منصوب شد

کانون اندیشه جوان

گزارش تصویری از حواشی جلسه هیات دولت

دیدار با خانواده شهید «قاسم خاوه ای» در برنامه ستارگان پرفروغ

درمانگاه تخصصی امام رضا(ع) قشم به بهره برداری رسید

رییس بیمه مرکزی معرفی شد / رییس جدید بیمه مرکزی در جلسه هیئت دولت مشخص شد

به مناسبت 28 تیر روایتی از آخرین جلسه درس عرفان حجت الاسلام مهندسی

طبق اعلام استاندار همدان دبیر کل سازمان جهانگردی برای حضور در همدان اعلام آمادگی کرد

زمینه برای بازگشت «نخبگان و سرمایه داران ایرانی» به کشور مهیا می شود؟!

دبیر کل سازمان جهانگردی برای حضور در همدان اعلام آمادگی کرد

دشمن روی بی اعتمادی سرمایه گذاری می کند (گفت وگو با یحیی آل اسحاق، درباره فساد، فضای فسادزا و راه های مبارزه با فساد)

کلید علم در قفل اقتصاد نمی چرخد/ کشور با روزمرگی اداره می شود

معاون هماهنگ کننده سپاه تغییر کرد/ سردار سلامی جایگزین سردار آبرومند شد

دعوت مجلس از آخوندی برای پاسخگویی به مشکلات کامیون داران

8 درخواست ترامپ برای ملاقات با روحانی رد شد

برخورد خشن با حجاب جواب نمی دهد

واکنش آذری جهرمی به تبلیغاتی خواندن بازدید از طبقه 9 ساختمان وزارت ارتباطات: چیزی برای پنهان کردن نداریم

سهم تهران هوشمند در برنامه سوم شهر باید جدی باشد

وجود فرماندهان یکپارچه و ولایی ،عامل اتحاد ارتش جمهوری اسلامی ایران

واکنش آذری جهرمی به تبلیغاتی خواندن بازدید از طبقه 9 ساختمان وزارت ارتباطات: چیزی برای پنهان کردن نداریم

واکنش پرویز پرستویی به یک گزارش

ولایتی: نتانیاهو مثل گدا عمل می کند

بیش از 75 هزار نفر در آزمون سردفتری ثبت نام کرده اند

حجاب و عفاف فقط مختص زنان نیست، مردها هم مراقب پوشش خود باشند

برای برگزاری جایزه جهانی گوهرشاد هیچ هزینه ای نکرده ایم/می خواهیم در تمام دنیا این عمل خیر را گسترش دهیم

مساعدت لازم برای در اختیار گرفتن ساختمان جدید اتحادیه قرآنی یزد انجام شود

حضور پیشکسوتان دفاع مقدس در شیفت شب موزه انقلاب

موزه بنیاد شهید باید به صورت ملی اداره شود

عراق پیکر 76 شهید دفاع مقدس را تحویل ایران داد

استخدام صافکار ماهر در محدوده درکه تهران

استخدام تراشکار و فرزکار در کارگاه خدمات قالب

استخدام آشپز ماهر مسلط به پیتزا و پاستا در تهران

استخدام وسط کار در تولیدی پوشاک

استخدام پیک موتوری و کارگر ساده آشنا به امور آشپزی در تهران

«انقلابیون» پیشرو نقد ناکارآمدی های نظام

«انقلابیون» پیشرو نقد ناکارآمدی های نظام