مطالب مرتبط:
رییس جمهور: پذیرفتنی نیست که افرادی از دولت ارز 4200 تومانی بگیرند و با سودجویی در بازار با قیمت بالا و اجحاف به مردم بفروشند/منطقی نیست کالایی که تماماً در داخل کشور تولید می شود با قیمت جدیدی در اختیار مصرف کننده قرار گیرد/ اگر کسانی به فکر سود باد آورده هستند، آماده برخورد مالیاتی
دستورالعمل ترویج و نهادینه سازی فرهنگ امربه معروف و نهی از منکر در مدارس و ادارات
ترویج احسان و نیکوکاری در نمایش رادیویی «مقرری»
دستورالعمل ترویج و نهادینه سازی فرهنگ امربه معروف و نهی از منکر در مدارس و ادارات ابلاغ شد
لزوم استفاده از ظرفیت روحانیون و ائمه جماعات در ترویج صرفه جویی در مصرف آب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 06:412018-06-20سياسي

نقدی بر ترویج اومانیسم توسّط برخی اطرافیان رییس دولت سابق؛ اگر سیاستمداری اومانیست شد...


نیازی که تمدّن غربی برای بازتولید خود بر بقایای فکری و فلسفی روم و یونان باستان داشت با آنچه در ایران بر مبانی فلسفی ایران باستان و یا دین اسلام برساخته شده است اختلافی مبنایی دارد.

- نقدی بر ترویج اومانیسم توسّط برخی اطرافیان رییس دولت سابق؛اگر سیاستمداری اومانیست شد.

نیازی که تمدّن غربی برای بازتولید خود بر بقایای فکری و فلسفی روم و یونان باستان داشت با آنچه در ایران بر مبانی فلسفی ایران باستان و یا دین اسلام برساخته شده است اختلافی مبنایی دارد.

پس از آغاز رنسانس و واکنش نظری و عملی به حاکمیّت کلیسا در اروپا، خردگرایی (Rationalism ) در تعامل با فردگرایی (Individualism) موجب شد انسان غربی با محور قرار دادن احساس آزادی به طرح ریزی جهان بینی بر اساس "انسان" بپردازد.

در همین زمان و در اوایل مدرنیته در قرن هفدهم میلادی است که متفکّرانی چون دکارت و لاک به عنوان مروّجان عقل گرایی و لیبرالیسم بشر را سوژه ی خود بنیاد قلمداد کردند و از معرفت های دینی و متافیزیکی روی گرداندند.

همین گرایش فلسفی در حوزه ی علم نیز گزاره های علمی را از معانی ماورایی خالی کرد و علم را منحصر در تجربه و حسّ قرار داد.

بر این اساس بشر میتوانست بر اساس خرد و تجربه ی مبتنی بر پارادایم خاص علمی خود بهشت را در همین دنیا بیافریند.

[3][1]بنابراین این متد فکری مبدّل به حالت روحی ای شد که شخصیّت انسان و شکوفایی ابعاد او مبنا و مقدّم بر هر امر دیگری در نظر گرفته شد.

[2] اومانیست ها به این حدّ نیز قناعت نمی کنند و برای انسان جایگاه خدایی در نظر گرفته و انسانیّت الوهیّت خوانده می شود.

ژان پل سارتر اعلام نمود: فلاسفه اومانیست برای رهایی از چنگال خداپرستی، تصور نوعی وجود متعالی را کنار نگذاشتند، بلکه صرفاً نام آن را تغییر دادند.

  اومانیسم بیش از آنکه یک آموزه ی تأسیسی برای نیل به معنویّت و سعادت باشد یک پاسخ به نیاز به پرستش در وجود انسان غربی بود که در فضای مدرن و پست مدرن، خلاء ناشی از طرد خدا را حس میکرد.

بنابراین طبیعی است که در جغرافیای مذهبی مثل ایران که هماره دین مبتنی بر وحی جایگاه متعالی داشته است چنین نیازی احساس نشود.

یعنی این منطق لیبرالیسم است که برای غلبه ی فرهنگی بر سایر خرده فرهنگ ها و ادیان در جهان، به ارائه ی اصولی بپردازد که بسیاری از آنها جزء مشترکات فرهنگی تمام دنیاست و از مسیر معرفی انسانیّت به لیبرالیسم برسند.

بر این اساس به نظر می رسد طرح مباحث اومانیستی و پلورالیستی در ایران بیش از آنکه جنبه های نظری و فلسفی داشته باشد ناظر به زمینه های سیاسی است.

یعنی برخی برای بهره برداری از برخی ضعف ها و کمبودهای موجود در کشور به نقد مبانی اصیل حکومت اسلامی پرداخته اند تا بتوانند برخی از مخالفین یا اقشار خاکستری را به خود جلب کرده و وزن سیاسی و اجتماعی خویش را افزایش دهند.

اظهارات ذیل از سوی یکی از افراد شاخص این جریان قابل تأمّل است:   دوره اسلام گرایی هم به پایان رسیده است وگر نه الان دوره اسب سواری تمام شده است ولی خب اسب هست سواریش هم هست اما روند تحولات این نیست که بشریت مسلمان بشود تا به حقانیت برسد سرعتش بالا رفته است فهمش تیز شده است به یک حقایقی می رسد که آنرا لازم نیست از دوره پوسته اسلام طی کند"[4] این نگاه غیر دینی آنقدر گسترش میابد که همان فرد در جلسه ی دیگری اذعان می کند: نمی خواهم فلسفی صحبت کنم، ذوقی می گویم.

خداوند به انسان بدهکار نبود که او را آفرید.

ظاهرا خداوند به خودش بدهکار بود که انسان را آفرید.

دلش خواست شناخته شود.

یک کسی را باید خلق می کرد که بتواند بشناسد.

انسان اهمیتش به همین علم است.

اگر علم را برداریم انسان حذف می شود.

انسان را که حذف کنیم، دیگر نیازی به حذف خدا نیست، زیرا خدا دیگر خودش حذف شده است.

[5] طیّ شدن دوره ی حکومت مذهبی یا نیاز مبرم خدا به انسان برای شناسایی همانقدر با آیات کریمه ی قرآن و روایات در تضاد است که با مشی فلسفی حکمای اسلامی در تناقض است.

آنجا که قرآن به صراحت خدای متعال را از انسان ها بی نیاز دانسته و می فرماید: یَا أَیُّهَا النَّاسُ أَنتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلَی اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ إِن یَشَأْ یُذْهِبْکُمْ وَیَأْتِ بِخَلْقٍ جَدِیدٍ وَمَا ذَلِکَ عَلَی اللَّهِ بِعَزِیزٍ [6]  همچنین در نظریه ی فقر وجودی ملاصدرا به تفصیل درباره ی نسبت وجود انسان به خدای متعال سخن گفته شده است.

به نظر می رسد این مغالطات گسترده ی ذهنی راه را برای مخالفت ضمنی با آیات و روایاتی که به حاکمیت جهانی اسلام در عهد حکومت امام دوازدهم (ع) اشاره کرده اند، باز نموده است.

عجیب است جریانی که خود را منتظرترین برای حکومت امام عصر و "بهار" می داند چگونه حاکمیّت و ترویج یک دین خاص (مخصوصاً اسلام) را نفی و تقبیح می کند؟! مگر نه اینکه امام زمان (عج) مروّج اسلام ناب و اقامه کننده ی حکومت خواهد بود؟ در بُعد دیگر همچنین قرآن به صراحت عدم پذیرش اسلام و تسامح و تساهل در دینداری آن را بغی و ظلم خوانده است: إِنَّ الدِّینَ عِندَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ وَمَا اخْتَلَفَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ إِلَّا مِن بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْیًا بَیْنَهُمْ وَمَن یَکْفُرْ بِآیَاتِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ سَرِیعُ الْحِسَابِ [7] یا آنجا که می فرماید: هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَی وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ [8]   همین فرد در مقال دیگری با روشن تر کردن اهداف خود می گوید: وقتی می گوییم جریان مردم برای ما اصالت دارند، هر چیزی که موجب صف بندی در آحاد جامعه می شود، بدانید کار شیطان است، قسم می خورم و حاضرم هر کی شک دارد بیاید با هم بحث کنیم، شرط هم می بندم که من در آن بحث پیروزم، به شما بگویم به نام هر کس ولو به نام خدا شما در جامعه صف بندی درست کنید شیطان است.

[9] و مردم عیال خدا هستند و دست خدا با جماعت انسان هاست گفته در حوزه ولایت فقیه هم عرض کردیم سال نود و دو یک دو تا جلسه داشتیم فکر کردیم کاندید هستیم خیالاتی بود، سوال کردند نظر شما در مورد ولایت فقیه چیست، گفتم آقا ولایت فقیه برای همه ما چترش برای همه ملت هست، ما با ولایت فقیهی که به مثابه خط کشی موجب صف بندی جامعه باشد، نظر مثبت نداریم، این ولایت فقیه نیست این جهل هست.

[10] او بدون توجّه به سیره ی انبیاء و اولیای الهی در حکومت و در تبلیغ دین ملاک حقانیّت را انسان دانسته و البته هیچ گاه روشن نمی کند که منظور کدام انسان و در کدام زمان و کدام جغرافیا مبنا و سنجه ی حقانیّت است.

او با عبور دادن عنوان "خلیفه اللهی" از امام معصوم و ارتقای رتبه ی انسان به مفهوم عام و مجمل کلمه تا مرتبه ی الوهیّت و خدایی به سیاق اندیشمندان غربی از اومانیسم به پلورالیسم میرسد که در مجال دیگری مورد کنکاشت قرار خواهد گرفت.

به روشنی در اظهارات این جریان خبری از خط تمییز و صریح میان حق و باطل در جهان وجود ندارد.

تکلیف نبرد هزار ساله ی جریان انبیاء و اولیاء با طواغیت و مستکبران مشخص نیست.

از همین رو طبیعی است که پس از مدّتی نبرد در سوریه علیه جبهه ی تکفیری صهیونی را برنتابیده و بخش مهمی از سیاست های کلان نظام را غلط دانسته و یا نظام مقدس جمهوری اسلامی را متهم به ارتباط با ملکه ی انگلیس بگردانند.

پی نوشت ها:  1.

علم و دین، ایان باربو، مترجم : بهاء الدین خرمشاهی، مرکز نشر دانشگاهی،1392، ص 80  2.

John C.

Luik, “Humanism”, Routledge Encyclopedia of Philosophy, Vol.

8, p.

528.

 3.

تونی دیویس، اومانیسم، ترجمه: عباس مخبری، تهران، نشر مرکز، اول، 1378، ص167   4.

اسفندیار مشایی: دوره ی اسلام گرایی تمام شده! www.

aparat.

com  5.

اسفندیار مشایی، 18/6/1388، مراسم تودیع و معارفه وزیر علوم (خبرگزاری مهر)  )سوره فاطر/ 15-17)  6.

ای مردم شما به خدا نیازمندید و خداست که بی ‏نیاز ستوده است.

و اگر بخواهد شما را می ‏ب رد و خلقی نو [بر سر کار] می ‏آورد.

و این [امر] برای خدا دشوار نیست  5.

در حقیقت دین نزد خدا همان اسلام است و کسانی که کتاب [آسمانی] به آنان داده شده با یکدیگر به اختلاف نپرداختند مگر پس از آنکه علم برای آنان [حاصل] آمد آن هم به سابقه حسدی که میان آنان وجود داشت و هر کس به آیات خدا کفر ورزد پس [بداند] که خدا زودشمار است.

(آل عمران/ 19)   6.

اوست کسی که فرستاده خود را با هدایت و آیین درست روانه کرد تا آن را بر هر چه دین است فائق گرداند هر چند مشرکان را ناخوش آید.

(صف/9)  9 و 10.

اسفندیار مشایی، روز خبرنگار، 17/5/1396، www.

ahmadinejad.

ir  مرتضی خانجانی
کلید واژه ها: انسان - ایران - ایران باستان - فرهنگ - فکری - فرهنگی - ژان پل سارتر - یونان - احساس - اسلام - جهان - علمی - نقدی - دولت - آزادی - طبیعی - بنیاد - ادیان - کلیسا - واکنش - بینی - ناظر

آخرین اخبار سرویس:
مردم باید احساس آرامش و ثبات کنند/ مواضع رییس جمهور در اروپا مقتدرانه بود؛ در مقابل بیگانگان باید اقتدار نشان داد

حوزه و روحانیت در دفاع از انقلاب و نظام اسلامی پیشگام هستند

حفظ اندیشه های علامه شهید عارف الحسینی مهم ترین وظیفه ما است

قصر محمود خاوری در کانادا+فیلم

ما برای همین اذان و نماز با دشمن می جنگیم

سیده محبوبه حسنی ابوالحسن کلایی، محمد محسنی دهکلانی، علی اکبر جهانی تأملی فقهی در مدلول ماده 440 قانون مجازات اسلامی

سید محمد فقیه، عبدالرسول کشفی ناتعین گرایی و فاعلیت الهی از منظر دیوید بارتالامیو

دچار تله آمار در آسیب های اجتماعی شده ایم

10 هزار زندانی رای باز در کشور وجود دارد

تشکر ترکیه از ایران

مراسم مذهبی باداراک در کلیسای تاتائوس

پالایشگاه ستاره خلیج فارس و دستاوردهای اجرایی آن

اصلاح طلبان برای روحانی ماشین انتخاباتی بودند/ بهتر است انتخاب رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان دیگر از سوی سید محمد خاتمی صورت نگیرد

سید محمد رضا داودی، هدیه یگانگی شناسایی و رتبه بندی عوامل موثر بر اثر بخشی سیستم های مدیریت کیفیت

باز شدن پای مبارزه با بدحجابی به مغازه ها؛ راه حل چیست؟

«شفافیت در ارسال پارازیت» را از جهت حق الناسی که در رابطه با سلامت مردم بر گردن ماست، مطرح کردم/ برای نظارت شوراهای شهر بر روند اندازه گیریهای تشعشعات رادیویی آماده ایم

سید مصطفی طباطبایی، حسن علیدادی سلیمانی واکاوی مفهوم کعب در مسئله مسح پا از منظر فقه امامیه

محمد خسروی فارسانی، مهدی امام جمعه، علی ارشد ریاحی اصالت ماهیت و اعتباریت وجود از نگاه خیام

مروری تفصیلی بر کودتای نافرجام «نوژه»(5)؛ گسستن شیرازه ی کودتا

علی اکبر ایزدی فرد، علی صداقتی، مجید عباس تبار بررسی تطبیقی حمایت از خریدار با حسن نیت در فقه و حقوق تطبیقی

ماجرای نامه آیت الله مشکینی(ره) به امام راحل

رمز بقای شیعه از منظر آیت الله مکارم شیرازی

نگاه جهان شمول شرط پاسخگویی حوزه های علمیه به نیازهای دنیاست

سید علی محمد یثربی، جواد محمودی اثبات حکم با قاعده لاضرر

علی راد «نماز در معابد اهل کتاب» از نگاه فقه اسلامی دیدگاه ها و نظریه معیار امامیه

حمید مسجدسرایی، خالد نبی نیا، احمد باقری، سید محمد صدری اصل صرفه جویی کیفری مبنای تفسیر احکام و قوانین جزایی اسلام

دستگاه های فرهنگی الگوهای مناسبی برای حجاب معرفی کنند/لزوم پرهیز از سلیقه ای برخوردکردن در ترویج حجاب

ابطحی: از بسته پیشنهادی اروپا رونمایی شود

مجتبی جاویدی بکاریا؛ از اصالت عقل تا اصالت تجربه: تحلیل معرفت شناختی اندیشه های کیفری سزار بکاریا

چه چیزی مهمترین تدبیر برای شکست توطئه های دشمنان است؟

برخی با خصوصی سازی منافعشان به خطر می افتد

اجتماع حافظان حریم خانواده در همدان برگزار شد

در رابطه با همسرتان هرگز این کارها را نکنید!!

اگر بدانید چهره واقعی ربا خواران در قیامت چگونه است!

بازار ثانویه ارز در کوتاه مدت آثار مثبت دارد

روایت جالب علی جنتی از شهید بهشتی

اکرم عسکرزاده مزرعه، سید علی علم الهدی بررسی انتقادی جایگاه آگاهی در معرفت شناسی پلانتینگا (با تأکید بر نقش خدا)

اعلامیه آیت الله بروجردی در دفاع از مسلمانان فلسطین در سال 1327

دلیر:حجاب را با مقوله معرفت و شناخت ترویج بدهیم

برسد به دست مسیح علی نژاد!

مسعود حیدری، سید محمود میرخلیلی مبانی فقهی مدیریت خطر در مقابله با بزهکاری

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24 ساعت گذشته

بازداشت عامل حیوان آزاری در اردبیل

نکته هایی برای کسب مهارت های ارتباطی بهتر

صداو سیما تصویر درست از دولت انتقال دهد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 25 تیر 97

اعیاد شعبانیه چیست؟

حذف حقوق تابستان معلمان؟

وضعیت ناصر خیرخواه پس از جراحی+عکس

حمایت 5000 نفر توسط بهزیستی پاکدشت

تتلو راه حسین تهی را می رود

کابلوف: داعش در نه ولایت افغانستان حضور دارد

تغییر در آرایش جهانی قدرت طی نیم قرن

نقوی حسینی: ایران معطل انگلیس و آمریکا نمی ماند

اس ام اس تبریک روز بهزیستی و تامین اجتماعی

رابطه اخلاق و رزق و روزی

نظریه مزلو : سلسله مراتب نیازها

صدور بیانیه هیات دولت خطاب به رهبر انقلاب

دشمن به دنبال الگوسازی از سبک زندگی غربی برای دختران ایرانی است/ راه اندازی شبکه «مادران فردا» راه حل برون رفت از مشکلات دختران کشور

وضع نامناسب ایمنی راههای آذربایجان شرقی

اگر برای احیای اسلام نبود، هرگز اسلحه به دست نمی گرفتم

متخلفان را معرفی می کنیم

فعالیت رسانه ای مستمر و تاثیرگذار، لازمه حمایت از کالای ایرانی است

تصاویر/ برنامه های روز دوم سفر آیت الله اعرافی به مازندران

پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)

محمد سعید اکبری دهقان، وحید پاشایی نگرشی تطبیقی به خوانش متن از دیدگاه شلایرماخر و سیدمرتضی

خاطره ای از ازدواج فرزند رهبر انقلاب

نمره 10 به نظارت مجلس

رسانه ملی پاسخ داد؛ از یاسی اشکی تا ممنوع التصویری حمید استیلی

مسیب داوری، محمد رسول آهنگران، کاظم رحمان ستایش تنوع معانی فقهی عدالت، چالش ها و پاسخ ها

برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند

طومار حسین کلاه درهم پیچیده است

خاطره ای از ازدواج فرزند رهبر انقلاب

تمجید حجت الاسلام زائری از برنامه امروز رشیدپور

سلسله نشست های دوباره تهران با موضوع باغ های گم شده برگزار می شود

بازیگر سریال پایتخت کنار دخترش+عکس

مدافعان حریم خانواده در گرگان تجمع کردند

خودآگاهی اجتماعی لازمه تحقق شفافیت

فتوای رهبر معظم انقلاب درباره نسبت دادن برخی اظهارات به ایشان

دولت می تواند

پیدا شدن جسد سوخته یکی از دانشجویان بازداشتی اعتراضات دی ماه

شفافیت در همه نهادها باید نهادینه شود

10 درصد تهرانی ها استخرهایشان را با آب شرب پر می کنند

کاهش مهاجرت روستاییان با توسعه اقامتگاه های بومگردی

ستاره های سینما از صحنه چه می خواهند؟

ریشه فساد و رانت ها با ارز تک نرخی از بین می رود

افت50 درصدی معاملات مسکن تیرماه نسبت به خرداد

برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند

برخی فرهنگیان شیراز رسیدگی به معیشت خود را خواستار شدند

مسؤولان با رفتار خود جوانان را از صحنه دور نکنند

صدور حکم حبس ابد برای 12 عضو اخوان المسلمین در مصر

باید از بانوان توانمند در مراکز تصمیم گیری استفاده کنیم

رنج بی وطنی در وطن فرهنگی

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 25 تیر 97

روزنامه استخدامی استان قم | دوشنبه 25 تیر 97

پشت پرده لغو کنسرت خواننده های مشهور چیست؟/ منتی که سلبریتی ها بر سر مردم گذاشتند

ترامپ های داخل کشور بیش از رییس جمهور آمریکا به مردم فشار می آورند

در گفت وگوی مشروح با فارس مطرح شد پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)/ اتمام طرح تا پایان سال

امیرحسنخانی در گفت وگو با فارس: ترامپ های داخل کشور بیش از رییس جمهور آمریکا به مردم فشار می آورند

آنکارا در دوران تحریم باز هم کنار مردم ایران می ماند

نقدی بر ترویج اومانیسم توسّط برخی اطرافیان رییس دولت سابق؛ اگر سیاستمداری اومانیست شد...

نقدی بر ترویج اومانیسم توسّط برخی اطرافیان رییس دولت سابق؛ اگر سیاستمداری اومانیست شد...