مطالب مرتبط:
آلمان و میزبانی نشست تغییرات اقلیمی در جهان
آخرین تغییرات قیمتی بازار خودرو + جدول
ادعای تغییرات مذهبی در ایران در گزارشی از نیویورک تایمز
سورپرایز در دیدار ایران و اسپانیا ؛ منتظر تغییرات در ترکیب تیم ملی باشید !
آخرین تغییرات قیمتی بازار خودرو + جدول
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 06:152018-06-20اجتماعي

مرز و فاصله ی سیاسی در تغییرات اقلیمی مهم نیست


وزیر نیرو تصریح کرد که هر پژوهش و گفتگویی پیرامون انرژی، بدون توجه به درهم تنیدگی آن با مباحث زیست محیطی و مسأله ی منابع آب ناکارآمد است.

- : رضااردکانیان، وزیر نیرو امروز (سه شنبه) در دوازدهمین همایش بین المللی انرژی گفت: آلودگی های محیط زیستی اعم از آب، هوا، خاک و آثار ناشی از آنها مانند تغییرات اقلیم، حوادث طبیعی و کاهش منابع ارزشمند زیستی مانند آب های سطحی، ذخایر زیر زمینی و اقیانوسی، همه و همه از پیامدهای مصرف گشاده دستانه و بی پروای انرژی و به ویژه سوخت های فسیلی هستند.

وزیر نیرو با بیان اینکه هر پژوهش و گفتگویی پیرامون انرژی، بدون توجه به درهم تنیدگی آن با مباحث زیست محیطی و مسأله ی منابع آب ناکارآمد است، اضافه کرد: از این رو جا دارد خرسندی خود را نسبت به دوازدهمین همایش بین المللی انرژی که توجه کافی به مسأله ی انرژی در بافتار انرژی-آب-محیط زیست داشته اند ابراز نمایم و بی گمان جلب توجه تصمیم سازان و پژوهندگان این عرصه به این موضوع مهم، آثار مثبت و دستاوردهای ارزشمندی برای آینده صنعت خواهد داشت.

اردکانیان با اشاره به اینکه بیش از یک سده اخیر، انرژی همواره مهم ترین انگیزه و پیش ران رقابت ها، همکاری ها، پژوهش ها و نوآوری ها و نیز جنگ ها و سازش های بشری بوده است، اظهار داشت: هیچ موضوعی به اندازه ی دستیابی به منابع انرژی و بهره برداری از آن ها در تنظیم سیاست ها، تدوین راهبردها و اجرای برنامه های کشورها، مهم و اثربخش نبوده است.

وزیر نیرو همچنین یکی از جهت گیری های اصلی ایران در حوزه انرژی را ترسیم نقشه راه توسعه صنعت انرژی در جامعه جهانی خواند و گفت: ایران دارای برنامه راهبرد ملی تغییر اقلیم بوده و این برنامه با مشارکت بخش های مختلف در این راستا انجام شده است.

وی افزود: اگر چه دسترسی به این منابع، بسیاری از درهای توسعه و رفاه را به روی جامعه ی بشری گشوده است، اما بهره برداری غیر مدبرانه و مسؤولانه از این ابزار کارآمد، و نادیده انگاشتن پیامدها و آثار منفی آن ما را در دام مشکلاتی گرفتار کرده است.

مرز و فاصله ی سیاسی در تغییرات اقلیمی مهم نیست رییس کمیته ملی انرژی جمهوری اسلامی ایران با عنوان اینکه امروز جهان بیش از هر زمان دیگری نیازمند همکاری دولت ها، ملت ها، سازمان و نهادهای های اجرایی و پژوهشی برای طرح و چاره جویی چالش های بزرگ است، تصریح کرد: برای همه ی ما روشن است که دیگر مرز و فاصله ی سیاسی و اختلافات فرهنگی و اجتماعی در تغییرات اقلیمی، حوادث ویران گر آب و هوایی، ریزگردها و رویدادهایی از این دست مهم نیست و زندگی همه مردمان پهنه های گوناگون را مستقیم یا غیر مستقیم به یکسان تهدید می کنند و مشکلات زیست محیطی به اقتصادی، اقتصادی به اجتماعی، اجتماعی به سیاسی و سیاسی به امنیتی تبدیل می شوند.

وی بیان داشت: در این میان همگرایی ها و همکاری های جهانی پیرامون این چالش ها که با صرف هزینه و رنج فراوان و در گذار سالیان طولانی شکل گرفته در معرض آسیب قدرت نمایی و خودکامگی سیاستمدارانی بوده است و باید بگویم که امروز با گسترش جنگ های تجاری و هماوردطلبی های غیر عقلانی این دسته از سیاستمداران، این عرصه به مجالی برای تلافی جویی و رویارویی تبدیل شده و آینده ی زیست بوم جهان را با مخاطرات جدی روبه رو می نماید و البته امیدوارم تلاش ها و همکاری دانشمندان و نقش آفرینان این حوزه بتواند هر چه زودتر نگرانی های به وجود آمده را رفع و مسیر استمرار و توسعه همکاری ها را هموار سازد.

اردکانیان یکی از جهت گیری های اصلی جمهوری اسلامی ایران در حوزه ی انرژی را ترسیم نقشه ی راه توسعه و پیشرفت این صنعت در هماهنگی با تعهدات زیست محیطی کشور در جامعه ی جهانی خواند و تصریح کرد: همکاری مستمر و فعال ایران با نهادهایی چون شورای جهانی انرژی، منشور جهانی انرژی، کنفرانس تغییرات اقلیمی و مانند این ها بیان گر عزم جدی ایران برای همگامی و همیاری با جامعه ی جهانی در این گذار است.

وزیر نیرو افزود: جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر، در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و انطباق با پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم، بر اساس اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت (CBDR)، هماره از فعالیت های بین المللی حمایت لازم را به عمل آورده است و با عنایت به تلاش های بین المللی در راستای کنوانسیون تغییر اقلیم، پروتکل کیوتو و توافق نامه پاریس (موضوع مورد وفاق کشورها در COP21)، برنامه های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کشور (INDC) در قالب مشارکت داوطلبانه و به میزان 12 درصد (4 درصد غیر مشروط و 8 درصد مشروط به دریافت کمک های بین المللی) تدوین شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران دارای برنامه راهبرد ملی تغییر اقلیم است، افزود: برنامه ای با مشارکت بخش های مختلف در این راستا انجام شده و به عنوان یک برنامه محیط زیستی مکمل برنامه پنجساله ششم توسعه کشور (از سال 1396 تا 1400) است که این برنامه مبین سیاست های اطمینان یافتن از امنیت غذایی، استفاده کارآ از آب و احیاء منابع آب زیرزمینی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و نگرش همبست آب، انرژی و محیط زیست است.

اردکانیان ایران را یک کشور در حال توسعه خواند و بیان داشت: به منظور تامین نیازهای رو به رشد خود، ایران نیازمند توسعه سریع منابع تولید انرژی است و از سال 2013 دولت در رویکردهای توسعه ای خود، اقتصاد کم کربن را در اولویت قرار داده و اهداف ملی از قبیل کاهش یارانه های انرژی، محدود کردن انتشار آلاینده های اصلی جو، ارتقاء بهره وری انرژی، بهبود کیفیت سوخت و افزایش سهم تجدیدپذیرها و منابع پاک در برنامه اقتصاد کم کربن لحاظ شده اند.

وی گفت: توسعه ملی متکی بر منابع سوخت فسیلی و صنایع انرژی بر بوده است و این امر سبب گردیده تا اقتصاد، رفاه جامعه، منابع و فناوری های کشور نسبت به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای آسیب پذیر باشد و انتظار می رود با اتکا به توان و ظرفیت های ملی و مشارکت های بین المللی، این روند تغییر یابد.

ایران 4 میلیارد یورو سرمایه از بانک های بین المللی می گیرد رییس کمیته ملی انرژی ایران ادامه داد: ایران با بهره گیری از منابع مالی بانک های توسعه ای مانند بانک توسعه ی اسلامی ، بانک توسعه و تجارت اکو و بانک توسعه ی زیرساخت آسیایی تاکنون پروژه هایی به ارزش بیش از دو میلیارد یورو را آغاز نموده و برخی از آن ها را نیز به پایان برده است و انتظار می رود بتوان بیش از چهار میلیارد یورو سرمایه دیگر برای طرح های آتی از این بانک ها جذب کرد.

وی بیان داشت: همچنین می توان به بیش از 2.

7 میلیارد یورو فاینانس خارجی در طرح های ارزشمند بازیافت آب و افزایش راندمان نیروگاه های برق و بسیاری طرح های زیرساختی دیگر که برای دستیابی به تعهدات زیست محیطی کشور مهم هستند اشاره داشت.

اردکانیان افزود: من و همکارانم در وزارت نیرو بر آن بوده ایم که در طراحی راهبردها و تنظیم برنامه های صنعت آب و برق، با توجه به نگرانی ها و تعهدات زیست محیطی در این عرصه، رویکردی جامع نگرانه را در پیش بگیریم و به گونه ای که طرح ها و چالش ها را در یک بستر به هم پیوسته ارزیابی کرده و از حل مسائل به صورت نقطه ای و بدون توجه به آثار جانبی آن ها در دیگر زمینه ها بپرهیزیم.

وی با تاکید مجدد بر اینکه ما آماده ایم هر گونه پیشنهاد همکاری و هم افزایی در این حوزه ها را به گرمی پاسخ دهیم، عنوان داشت: کماکان پذیرای نقش و مسؤولیت خود به عنوان یکی از کشورهای نقش آفرین جهان در زمینه ی تولید و صادرات انرژی و یکی از کشورهای مهم و اثرگذار در سیاست و امنیت منطقه خواهیم بود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی رویداد24 ، تاریخ انتشار: 29 خرداد 1397 ، کدخبر: 131619 ، www.

rouydad24.

ir
کلید واژه ها: انرژی - تغییرات اقلیمی - وزیر نیرو - زیست - بین المللی - برنامه - نیرو - محیط - وزیر - سیاسی - ایران - جمهوری اسلامی - توسعه - همایش - امروز - جامعه - حوادث - صنعت - ریزگردها - جهان - اجتماعی - آلودگی - نوآوری - اسلامی - انگیزه - جمهوری - فرهنگی - زندگی - آینده - طبیعی

آخرین اخبار سرویس:
کیفیت هوای تهران سالم است

مشارکت 2100 دانش آموز در دوره های قرآنی عراق

شین آبادی ها کتاب زندگی شان را می نویسند/ این دختران هنوز کارت ملی ندارند

تصویر زیبایی که فضانورد آلمانی از دریای خزر مخابره کرد

اعزام اولین کاروان حجاج شیروان به مکه مکرمه

گرمای هوا در قزوین شدت پیدا می کند

طبیعت شمال با منافع کوتاه مدت اقتصادی در حال نابودی است

طبیعت شمال با منافع کوتاه مدت اقتصادی در حال نابودی است

بهره برداری از 23طرح بهزیستی در خراسان شمالی

واگذاری سرویس مدارس به شرکت های حمل و نقلی

نخستین کاروان از اهالی کفریا و الفوعه وارد لاذقیه شد

12 موسسه استان لرستان؛ مجری برگزاری کلاس های آموزش قرآن

نخستین کاروان زائران استان بوشهر به سرزمین وحی اعزام شدند

وضعیت جوی استان یزد

هشتادمین گردهمایی معاونان فرهنگی جهاددانشگاهی برگزار می شود

وداع با پیکر مطهر 75 شهید دوران دفاع مقدس

علت حضور امامزادگان در ایران چیست؟

مهمترین استخدامی های البرز و کرج - هفته 17 ام

شین آبادی ها کتاب زندگی شان را می نویسند/ این دختران هنوز کارت ملی ندارند

برترین های قرآنی مسابقات اوقاف مازندران تجلیل شدند

قلعه تاریخی بسطام در مسیر ثبت جهانی قرار گرفت

آموزش و پرورش رسانه سینا تی وی راه اندازی می کند

315 بازنشسته بالای 75 سال قزوین کارت منزلت دریافت کردند

شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت

315 بازنشسته بالای 75 سال قزوین کارت منزلت دریافت کردند

آموزش و پرورش رسانه سینا تی وی راه اندازی می کند

جدال زمان با دست سازه های کهن

واگذاری مسئولیت سرویس های مدارس به شرکت های حمل و نقلی / آغازبه کار سامانه "سپند" از مرداد

تاکید بر ضرورت آموزش و فرهنگ سازی حفظ و صیانت از منابع طبیعی

کمبود 700 مدرسه 12 کلاسه در پایتخت

مهمترین استخدامی های آذربایجان شرقی و تبریز - هفته 17 ام

واگذاری مسئولیت سرویس های مدارس به شرکت های حمل و نقلی / آغازبه کار سامانه "سپند" از مرداد

جدال زمان با دست سازه های کهن

مؤسسات قرآنی 12 شهرستان لرستان؛ مجری برگزاری کلاس های آموزش قرآن 6 ماهه اول امسال

احتمال طغیان رودخانه در استان های جنوبی کشور

تخت سلیمان؛ زادگاه اسرار آمیز زرتشت

موج گرمای شدید در ژاپن

جاذبه های دیدنی شهر تفلیس در کشور گرجستان + تصاویر

احیای نخلستان ها و راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در بخش فین

14 حقیقت جالب و خواندنی درباره کشور شگفت انگیز هند و مردم آن

نقدی سازنده در راستای ترمیم لکه زشت پایتخت طبیعت/چرا طلای کثیف روزانه در یاسوج دود می شود؟

نگرانی از کاهش جمعیت دانش آموزی در رشته «ریاضی»/ توزیع فرم های هدایت تحصیلی

تعویض پرچم گنبد امامزاده صالح (ع) تجریش

روش عجیب حمل و نقل در ونزوئلا/گزارش تصویری

http://img8.irna.ir/1397/13970429/3639204/XT3639204-6535051.jpg


http://www.mizanonline.com/files/fa/news/1397/4/29/1715796_758.jpghttps://fa.shafaqna.com/media/2018/07/439634475_305363-250x167.jpg?x44010

http://shomanews.com/files/fa/news/1397/4/28/204146_524.jpg


http://setare.com/files/fa/news/1397/4/29/168360_341.jpg

http://www.iribnews.ir/files/fa/news/1397/4/29/2419957_391.jpg

http://img8.irna.ir/1397/13970429/82976073/XT82976073-72446417.jpg

https://static1.jamaran.ir/thumbnail/CxrH5j7skT9x/HNXPOu-gYQi9PM1Rxi22rS4Rjq4zgTBTq9c8QJI_KndjkVC3MBhkVR0JnP0RIxxvl8nzXJ4PIP5O-ANjYbVvXIpNqvny7HsI3q1QKTCWTmCm2Rwt3ohCvg,,/GmeCPe1xt6zS.jpg

https://cdn1.img.ir.sputniknews.com/images/377/64/3776416.jpg


https://www.dustaan.com/files/uploads/2018/07/www.dustaan.com-مجله-اینترنتی-فال-روزانه-حافظ-1532044240.jpg

http://www.iribnews.ir/files/fa/news/1397/4/28/2418761_734.jpg

http://www.fanousnews.com/files/fa/news/1397/4/28/251038_894.jpg

http://iqna.ir/files/fa/news/1397/4/28/969113_440.jpghttp://www.iribnews.ir/files/fa/news/1397/4/28/2419882_886.jpg

http://www.rokhdad24.ir/media/image/1397/04/28/5471105- رودخانه ها.jpg


http://www.iribnews.ir/files/fa/news/1397/4/28/2419859_362.jpg

https://fa.shafaqna.com/media/2018/07/439634475_305363-250x167.jpg?x44010

http://www.mizanonline.com/files/fa/news/1397/4/28/1715736_132.jpg

https://static1.jamaran.ir/thumbnail/xgnZb4Tc24QH/HNXPOu-gYQi9PM1Rxi22rS4Rjq4zgTBTq9c8QJI_KndjkVC3MBhkVR0JnP0RIxxvl8nzXJ4PIP5O-ANjYbVvXIpNqvny7HsIh1mfDajpOlSm2Rwt3ohCvg,,/yckwCU3cBwpK.jpg


http://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1397/04/28/13970428000686636676319539489007_92804_NewPhotoFree.jpg


http://media.hawzahnews.com/Larg/1397/04/28/IMG18272669.jpg

http://static3.mojnews.com/thumbnail/aRDe2b3HqG3p/lr97y_vxT4J-KhUZFvV4AufP2LBlHboGbX6_5xSje05Iyyb-Lx431frZWezRzsj7GfTPMSBgUDKg_XueF8U1CGSNZloSVDpLql6K9O6EiX7DbmzoRrtADw,,/%D8%A8%D8%A7%D8%BA+%D8%B4%D9%87%D8%B1+%D9%81%DB%8C%D9%86.jpg


http://www.iribnews.ir/files/fa/news/1397/4/28/2419835_190.jpg
http://bfnews.ir/images/docs/000069/n00069236-s.jpg

http://www.iribnews.ir/files/fa/news/1397/4/28/2419822_884.jpg

http://img8.irna.ir/1397/13970428/82976019/XT82976019-72446327.jpg

http://bfnews.ir/images/docs/000069/n00069235-s.jpg

https://www.dustaan.com/files/uploads/2018/07/www.dustaan.com-مجله-اینترنتی-فال-روزانه-حافظ-1532036035.jpghttp://static3.mojnews.com/thumbnail/8a6ZPCEF58ua/lr97y_vxT4J-KhUZFvV4AufP2LBlHboGbX6_5xSje05Iyyb-Lx431frZWezRzsj7GfTPMSBgUDKg_XueF8U1CGSNZloSVDpL9y8rjEXkotvDbmzoRrtADw,,/%D8%A2%DB%8C%DB%8C%D9%86+%D8%AA%D8%B9%D9%88%DB%8C%D8%B6+%D9%BE%D8%B1%DA%86%D9%85+%DA

https://kandoocn.com/uploads/posts/2018-07/1532018756_up_c7588853d975607658e9c3a1aa5a0dc0.jpg

http://www.fanousnews.com/files/fa/news/1397/4/28/250847_238.jpghttps://static3.jamaran.ir/thumbnail/6AiIOVG1wMve/HNXPOu-gYQi9PM1Rxi22rS4Rjq4zgTBTq9c8QJI_KndjkVC3MBhkVR0JnP0RIxxvl8nzXJ4PIP5O-ANjYbVvXIpNqvny7HsITEUBKiesME-m2Rwt3ohCvg,,/2565835.jpg

http://www.iranpejvak.com/d/2018/07/19/3/3730.jpg


مرز و فاصله ی سیاسی در تغییرات اقلیمی مهم نیست

مرز و فاصله ی سیاسی در تغییرات اقلیمی مهم نیست