مطالب مرتبط:
سنای آمریکا فروش اف 35 به ترکیه را ممنوع کرد/ آنکارا: دنبال جایگزین هستیم
ترکیه به دنبال جایگزین اف-35 آمریکایی
سنای آمریکا فروش اف 35 به ترکیه را ممنوع کرد/ آنکارا: دنبال جایگزین هستیم
چین خرید نفت خام از ایران را جایگزین آمریکا می کند
چین می تواند نفت ایران را جایگزین نفت آمریکا کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 04:052018-06-19اقتصادي

طلای سرخ جایگزین مخدر خشخاش


یک مقام مسئول در وزارت کار با اشاره به خیز جهان برای توسعه کشت زعفران در افغانستان، گفت: با توجه به این که کشت خشخاش 50 درصد سودآورتر از زعفران است، - احتمال توفیق کشت این محصول در این کشور ضعیف است.

شعارسال:" رضا تازیکی، مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار وزارت کار، با اشاره به این که وزارت زراعت افغانستان اعلام کرده که زعفران این کشور برای سومین سال به عنوان بهترین و باکیفیت ترین زعفران دنیا شناخته شده است، اظهار داشت: سال هاست که فعالان زعفران درباره پیدا شدن رقیبی تازه برای یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی کشورمان سخن می گویند.

مدیر طرح ملی تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) وزارت کار تصریح کرد: صحبت از قاچاق پیاز زعفران، کشت و تولید زعفران در کشور افغانستان، هراز چند گاهی در میان اخبار مختلف به گوش می رسد و بیان آمارهای متفاوت، متناقض و گاه بدون سند و مدرک از تولید و کشت زعفران در افغانستان باعث نگرانی هایی شده است.

تازیکی تأکید کرد: باید سعی شود که با اطلاعات مستند از فعالیت های انجام شده در کشور افغانستان درباره تولید زعفران، تصمیماتی مناسب برای مقابله با رقیب تازه وارد اتخاذ شود.

وی ادامه داد: امروزه بخش کشاورزی افغانستان تنها حدود 5/35 درصد از تولید ناخالص داخلی افغانستان را در بر می گیرد؛ اما درحقیقت 80 درصد جمعیت افغانستان به طور مستقیم یا غیرمستقیم در بخش های کشاورزی و دامداری فعالیت می کنند.

نخستین بار مهاجران پیاز زعفران را از ایران به افغانستان بردند به گفته این مقام مسئول در وزارت کار، زعفران در افغانستان پیشنه ای تاریخی ندارد و نخستین نشانه ها از ورود و کشت زعفران در این کشور به سال 1991 و 1992 باز می گردد که نخستین گروه از مهاجرانی که از مرزهای شرقی ایران به مناطق غربی افغانستان و منطقه غوریان وارد شده بودند به همراه خود پیاز زعفران را جهت کشت به این منطقه وارد کردند.

در سال 1998 کمیته دانمارکی کمک به پناهندگان افغان که به اختصار داکار (DACAAR) خوانده می شود، زعفران را به عنوان یک محصول کشت جایگزین خشخاش در منطقه زرقان هرات معرفی کرد و در سال 2003 نخستین گروه از سوی اداره کشاورزی هرات اقدام به خرید پیاز زعفران از ایران کردند.

تازیکی اضافه کرد: در سال 2004 موسسات داکار، ایکاردا (ICARDA) (مرکز بین المللی تحقیقات کشاورزی در مناطق خشک) و DFID (سازمان توسعه بین المللی انگلستان) با همکاری یکدیگر پروژه ای را به نام تحقیق در روش های جایگزین تأمین معیشت و سرمایه را که به اختصار RALF نامیده می شود آغاز کردند که یکی از محوری ترین برنامه های آن در حوزه کشاورزی، کمک به توسعه کشت زعفران به عنوان یک کشت سودآور جایگزین خشخاش و همچنین کشت زعفران به جای دیگر محصولات، برای سودآوری بیش تر زارعان و دهقانان افغانی است.

به گفته وی، در سال 2004 موسسه داکار با همکاری دولت محلی هرات، به توزیع رایگان پیاز زعفران به کشاورزانی که تمایل به تغییر کشت از خشخاش به زعفران را داشتند، اقدام کرد و این رویه تاکنون نیز توسط دیگر موسسات نظیر یک موسسه خیریه ایتالیایی CRS دنبال می شود.

تازیکی با بیان این که این پروژه در نواحی قندوز، غور، هلمند، هرات، قندهار، کنار، لغمان، ننگرهار و اروزگان اجرا می شود، افزود: در نوامبر سال 2006، سمپوزیومی برای معرفی زعفران توسط چند موسسه نظیر داکار، ایکاردا، می نشنال، در هرات افغانستان برگزار و پس از این سمپوزیم، کمیته ملی هماهنگی و پشتیبانی از زعفران (NSCSC) ایجاد شد که توسط وزارت زراعت و آبیاری افغانستان حمایت می شود.

وی اضافه کرد: وظیفه این کمیته هماهنگی با وزارتخانه ها، موسسات تحقیقاتی درباره مسائلی نظیر تولید، کیفیت، تدوین قوانین و مقررات واردات، صادرات و بازاریابی است.

تازیکی ادامه داد: در حال حاضر آمار دقیقی از سطح زیرکشت زعفران در افغانستان موجود نیست؛ اما تخمین زده می شود در 21 ناحیه از هفت ایالت این کشور، زعفران در حال کشت است.

این مقام مسئول گفت: هفت ناحیه از این 21 ناحیه در استان هرات بوده و استان بقدیس، غور (منطقه شهرک) منطقه میوند (قندهار) از دیگر نواحی مشهور در کشت زعفران در افغانستان هستند.

به گفته تازیکی، مطابق با آمارهای نهادهای بین المللی مختلف فعال در پروژه کشت زعفران در افغانستان حدود یک هزارو300 کشاورز، 9 انجمن کشاورزی زعفران، دو انجمن بانوان کشاورز زعفران و 800 هکتار زمین زیرکشت زعفران در کشور افغانستان وجود دارد که در تخمین منبع معتبر دیگری میزان سطح زیرکشت حدود 300 هکتار برآورد شده است.

وی افزود: حداقل چهار شرکت بخش خصوصی برای تجارت و بازاریابی زعفران و همچنین یک آزمایشگاه در محل اداره کشاورزی در شهر هرات تأسیس شده اند که تمامی این شرکت ها و آزمایشگاه با کمک های نهادهای نامبرده شده تشکیل شده اند.

تازیکی ادامه داد: میزان عملکرد در هکتار کشت و تولید زعفران در افغانستان حدود 2/3 کیلوگرم در هکتار برآورد شده که تقریباً نسبت به عملکرد در هکتار زعفران در ایران کمی کم تر است.

جهان برای توسعه کشت زعفران در افغانستان خیز برداشته است این مقام مسئول در وزارت کار اظهار داشت: طبق اعلام رییس دپارتمان بازاریابی محصولات کشاورزی در اداره کشاورزی هرات حدوداً در 16 استان افغانستان زعفران به صورت پراکنده کشت می شود و آنان امیدوارند با توزیع رایگان پیاز بین کشاورزان سطح زیرکشت زعفران در افغانستان افزایش یابد.

به گفته تازیکی، موسسه shelter now که یک موسسه خیریه مسیحی ـ آلمانی است.

این موسسه نیز در زمینه کمک به کشت زعفران در ایالت هرات فعالیت می کند.

در سال 2009 این موسسه اقدام به خرید و توزیع زعفران افغانی در بازار آلمان نیز کرده است.

طبق گفته رییس این موسسه کشت زعفران در افغانستان سود بیش تر و خطر کم تری از کشت خشخاش را برای کشاورزان به ارمغان خواهد آورد.

وی همچنین قیمت فروش زعفران افغانستان را در بازار آلمان حدود هشت تا 10 یورو برآورد کرده، برآوردی که با توجه به قیمت های جهانی، اغراق آمیز به نظر می رسد.

وی اضافه کرد: گروه ترکیه ای با نام تیم بازسازی ولایتی ترکیه که به اختصار (PRT) نامیده می شود نیز در استان ورداک افغانستان با تأسیس یک هنرستان کشاورزی، یک سردخانه یک هزار تنی، حفر چاه های کشاورزی، امکانات ذخیره سازی در شهر میدان شهر مرکز استان ورداک افغانستان به آموزش کشت محصولات کشاورزی و به ویژه زعفران اقدام می کند.

به گفته رییس این گروه، با اشاره به تلاش های این تیم برای بازاریابی زعفران افغانستان، هدف گیری بازارهای دبی، ایالات متحده آمریکا و ترکیه را از اهداف این گروه برای توسعه بازارهای زعفران افغانستان می داند.

این مقام مسئول در وزارت کار تشریح کرد: علاوه بر این، نجبیب مالک، مدیر پروژه رالف (RALF)، که اصلی ترین پروژه افغانستان در زمینه توسعه تولید و کشت زعفران است، با همکاری پترویس، از دانشگاه واشنگتن و همکاری موسسه ایکاردا، اقدام به تهیه و تدوین استراتژی توسعه زعفران در افغانستان کرده اند که طبق این سند، دو استراتژی عمده افغانستان و این پروژه برای توسعه زعفران عبارتند از: استراتژی ایجاد برند زعفران افغانی جهت تمایز در بازار و اتصال تولید کنندگان افغانی به بازارهای جهانی به صورت مستقیم.

تازیکی گفت: برای دستیابی به این اهداف، ایجاد تمایز در زعفران افغانی با توجه به میزان اندک آن، در نظر گرفتن قیمت بالا از طریق ایجاد برند زعفران ارگانیک برای زعفران افغانستان و ایجاد یک تمایز جدید برای زعفران افغانستان است که در دیگر زعفران های تولید شده در دیگر کشورها وجود ندارد.

وی تصریح کرد: صراحتاً در این سند عنوان شده است که یکی از مهم ترین راه های ارزش افزوده برای تولید کنندگان زعفران افغانستان حضور مستقیم در بازارهای بین المللی و فروش در بازارهای متعدد با بسته بندی است.

تازیکی گفت: حال به دلیل ویژگی های خاص تولید زعفران، نظیر ارزش افزوده بالا، وزن کم محصول نهایی و در نتیجه حمل و نقل آسان، نیازمندی به نیروی انسانی، کم آب خواه بودن زعفران، این محصول به عنوان یک جایگزین مناسب برای کشت خشخاش در افغانستان در نظر گرفته شده است.

همچنین برخی ملاحظات فرهنگی و مذهبی نزد برخی از کشاوزران نظیر اعتقاد به احساس گناه از کشت خشخاش و سخت گیری و جلوگیری از کشت خشخاش در برخی ایالات در کنار این موارد حمایت های مالی و تکنیکی نهادهای بین المللی از کشت جایگزین باعث شده است که کشت زعفران در افغانستان انجام شود.

کشت خشخاش حداقل 50 درصد سودآورتر است وی ادامه داد: باید توجه داشت که با وجود رشد بسیار اندک کشت زعفران، مطابق با گزارش سازمان ملل متحد کشت خشخاش طی سال های اخیر در افغانستان بیش تر شده و با توجه به این که کشت خشخاش حداقل 50 درصد سود بیش تر از کشت زعفران دارد در یک چشم انداز میان مدت کشت زعفران توفیق زیادی در این کشور را شاهد نخواهد بود.

تازیکی تأکید کرد: آمار دقیقی از کشت شاهدانه در افغانستان در دست نیست؛ اما مطابق گزارش سال 2008 سازمان ملل بیش از 150 هزار هکتار از زمین های این کشور زیرکشت خشخاش قرار دارد که این میزان سطح زیرکشت با سطح زیرکشت حدود 300 هکتاری زعفران قابل مقایسه نیست؛ این درحالی است که بیش از سه چهارم تولید خشخاش در افغانستان خارج از کنترل دولت است.

این مقام مسئول تأکید کرد: با وجود تمامی این موارد، باز هم باید هوشیار بود و نباید از نظر دور داشت که در یک برنامه بلندمدت، بسیاری از این مشکلات مرتفع شده و با برقراری قانون در این کشور شاید با رقیبی جدی در زمینه تولید زعفران مواجه شویم؛ لذا لازم است تا فعالان صنعت زعفران با همکاری یکدیگر و در تعامل و مشارکت، با حضور در عرصه های بین المللی، ضمن رهبری تجارت زعفران در سطح جهان، هرچه بیش تر در سطح بین المللی حضور یافته و اقدام به بازار سازی و توسعه بازارهای بین المللی کنند تا حتی در صورت وجود رقبای متعدد، تجارت زعفران و رهبری بازار زعفران همواره نزد ایران باشد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار:28خرداد1397، کدخبر: 46108: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: افغانستان - زعفران - افغان - کشاورزی - وزارت - کشور - نخستین - تولید - توسعه - بین المللی - پیاز - ایران - منطقه - پناهندگان افغان - مهاجران - اشتغال - درصد - داکار - مناطق - مهاجرانی - هرات - دانمارکی - مدیر - دامداری - اطلاعات - برنامه - سرمایه - بهترین - تاریخی - اخبار

آخرین اخبار سرویس:
با تایید هیات دولت سلیمانی امیری رییس کل بیمه مرکزی شد

سخنان رییس بانک مرکزی آمریکا بورس ها را صعودی کرد

اکبریان در گفت وگو با فارس: باید با مفسدان چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی برخورد لازم صورت پذیرد

استخدام منشی در شرکت مهندسین مشاور آب گستر در تهران

استخدام برنامه نویس PHP، Front End ،Android و iOS در تهران

آغاز ثبت نام از اتوبوس های فرسوده

شدت افت قیمت سهم ها کاهش یافت

استخدام آبدارچی و نظافتچی در شرکت بازرگانی

استخدام گریل کار حرفه ای جهت رستوران زنجیره ای در تهران

استخدام جوشکار CO2 در کارگاه تولید درب ضد سرقت

شناسایی یک منبع الماس چند میلیون میلیارد تن در اعماق زمین

افزایش 9 درصدی کشفیات سلاح در سال 96

استخدام نیروی فنی آشنا با تاسیسات و تصفیه آب در شیراز

تشخیص دقیق تر سرطان پوست با آزمایش خون

اسکودریا کامرون گلیکنهاوس، خودرویی با ظاهر کلاسیک فراری!

جدیدترین قیمت وام مسکن در شبکه بانکی + محاسبات

واریز 1800 تومان از هر دلار دولتی در جیب عده ای خاص!

ثبت یک میلیمتر بارندگی از ابتدای تابستان تاکنون

افزایش قیمت سکه در 27 تیر 97

رییس دادگاه انقلاب: با اخلالگران ارز و سکه چنان برخوردی می کنیم که درس عبرتی در تاریخ باشد

تا هفته آینده بازار تلفن همراه به تعادل می رسد

استخدام مدیر شبکه های اجتماعی،کارشناس تولید محتوا در اصفهان

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی: تامین 94 درصدی سوخت نیروگاه های کشور با گاز

مسعود کرباسیان: فروش 4400 میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها/ انضباط مالی در دولت افزایش یافته است/ خواسته صریح رییس جمهور و کارآفرینان این است که بانک ها دست از بنگاه داری بردارند

آخرین تصمیمات از نحوه تخصیص ارز برای بازار تلفن همراه

مذاکره برای واردات ماشین آلات معدنی از سوئد

شاخص با رشد 411 واحدی به استراحت رفت

اگر بانک مرکزی در خصوص تخصیص ارز دارو درست عمل کند، مشکلی پیش نمی آید

ارائه تسهیلات خرید فرش دستباف توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران

چهارشنبه 27 تیر | قیمت طلا به پایین ترین سطح یک سال اخیر رسید

سفر یک روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان کردستان / افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 4 طرح معدنی و صنعتی در کردستان

اتفاقی غیرمنتظره در بازار سکه

900 پرونده تخلف صنفی در قزوین تشکیل شده است

باران از تنش آبی اراضی کشاورزی تالش کاست

بازگشت واحد ذوب فولاد آلیاژی ملایر به خط تولید

بخش خصوصی برای ساخت فرودگاه ساحلی در آستارا آماده است

سوخت مولدهای برق واحدهای تولیدی آذربایجان شرقی تامین می شود

اروپا نباید تنها به اظهار نظر و صدور بیانیه اکتفا کند

مردم گرانفروشی را گزارش دهند

سوخت مولدهای برق واحدهای تولیدی آذربایجان شرقی تامین می شود

پیشنهاد جالب ترانه علیدوستی برای کاهش مصرف برق

دریافت های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج

فارس گزارش می دهد جزییات کشف اتفاقی 34 کانتینر گازوییل قاچاق/ از سکوت مسئولان تا خلا سیستمی تجارت

قیمت خدمات دندانپزشکی افزایش نمی یابد

آغاز مرمت برج تاریخی رادکان چناران

فرار کامیون ها از حمل خرید گندم کردستان!

ارقام پرداختی به مددجویان پس از افزایش 14 درصدی مستمری ها

12میلیاردو 500میلیون مترمکعب آب از لرستان خارج می شود

پای صادرات در سمنان می لنگد

آب معدنی گران شد

مرغداران برای مقابله با استرس گرمایی آمادگی داشته باشند

با خواص جالب سیر تازه آشنا شوید

واعظی :در سفر قبلی روحانی به نیویورک ترامپ هشت بار درخواست مذاکره داد/تیم اقتصادی دولت ترمیم می شود/مشخص نیست چند وزیر تغییرمی کند

بخش خصوصی برای ساخت فرودگاه ساحلی در آستارا آماده است

استخدام پیک موتوری جهت کبابی در عظیمیه کرج

چرا روزنامه «همبستگی» تعطیل شد؟

استخدام صندوقدار خانم آشنا به برنامه هلو در البرز

دعوت به همکاری تعمیرکار آیفون و اندروید در تهرانپارسِ تهران

شفاف سازی پدر داماد رییس جمهوردر خصوص واردات موز

لغو بلیت گردشگران اروپایی به ایران

مهلت یک ماهه به بانک ها برای تعیین تکلیف امهال تسهیلات

سرمایه گذاری 6 میلیاردی بخش خصوصی در اقامتگاه های بوم گردی استان سمنان

نهاوندیان: زمان ترمیم تیم اقتصادی بستگی به نظر رییس جمهوری دارد

دستور وزیر ارتباطات برای وصل مجدد 4 هزار گوشی مسافری قطع شده

مازراتی لوانته مجهز به یک پیشرانه جدید

جدیدترین قیمت وام مسکن

نداشتن خاموشی به صرفه جویی مردم بستگی دارد

آب محصولات تابستانه دارای قرارداد در شبکه آبیاری دز تامین می شود

ساختمان‎های پرنور در شب‎های کم برق تهران + عکس

دلیل عدم تخصیص ارز دولتی به فدراسیون ها

ارزآوری 800 هزار دلاری صادرات ماهیان زینتی

تجدیدنظر در بازپرداخت تسهیلات مسکن

ضرورت ساماندهی نقدینگی سرگردان

30 میلیارد ریال برای اشتغال معتادان بهبودیافته در ایلام هزینه شد

فارس از آن سوی تالار شیشه ای گزارش می دهد تقویت 387 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام بر مدار تعادل

40 درصد واحدهای مسکونی روستاهای کشور مقاوم سازی شد

باران از تنش آبی اراضی کشاورزی تالش کاست

900 پرونده تخلف صنفی در قزوین تشکیل شده است

بازار موبایل متعادل می شود/ بازگشت 100 هزار گوشی توقیفی به بازار

پرداخت تسهیلات 200 میلیون ریالی اشتغال به مددجویان کمیته امداد

افزایش روند دمای هوای خوزستان از امروز

22 هزار نفر با تسهیلات ازدواج و تهیه جهیزیه بانک صادرات راهی خانه بخت شدند

گازرسانی به 29 شهر و 1131 روستای کردستان

افزایش نشاط اجتماعی لازمه زندگی شاد و پویا است

64 هزار گردشگر از گنبد سلطانیه دیدن کردند

مرغداران برای مقابله با استرس گرمایی آمادگی داشته باشند

خلف وعده ثبت احوال در صدور کارت ملی هوشمند

خدمات دندانپزشکی گران نمی شود

خسارت دیدگان زلزله برای تشکیل پرونده مراجعه کنند

رییس بنیاد ملی گندم کاران در گفت وگو با فارس خبر داد خرید تضمینی 5.5 میلیون تن گندم/ 53 درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شد

12میلیاردو 500میلیون مترمکعب آب از لرستان خارج می شود

18 اقامتگاه بوم گردی در آذربایجان غربی مجوز دریافت کردند

چرا کمیته امداد در روزهای بحرانی برق ، خاموشی ندارد ؟

فروش 4400 میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها

آیا بانک مرکزی نیاز به مدیریت دارایی و بدهی دارد؟

پاسخ بانک مرکزی به انتقادات تخصیص ارز رسمی به برخی شرکت ها

کولرهای یزد سالانه 18 میلیون مترمکعب آب می بلعند

ایجاد تغییر در شیوه مدیریتی مدیران شهرستان رشت طی چند روز آینده

«روغن»در دستور کار ستاد تنظیم بازار

رقم خبر: 4000 پروژه نیمه تمام ورزشی

طلای سرخ جایگزین مخدر خشخاش

طلای سرخ جایگزین مخدر خشخاش