مطالب مرتبط:
طرح ملی الگوی کشت محصولات کشاورزی اجرا می شود
کاظمی: مسابقات قرآن دانش آموزان جهان اسلام به الگوی مشخص نیاز دارد
میز خدمت استانداری باید الگوی سایر ادارات در تکریم ارباب رجوع و خدمت به مردم باشد
وحید یادگاری ,سجادراسخ ارائه الگوی فرایندی پی جویی جرائم در گوشی های هوشمند
تغییر نام لینکلن MKC به کورسیر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 04:052018-06-19اقتصادي

نجات کشاورزی قم با تغییر الگوی کشت


تنها راهکارهای ادامه حیات کشاورزی در کویر مرکزی ایران تغییر الگوی کشت است.

- نگاهی به آخرین وضعیت کشاورزی قم نشان می دهد، متولیان و بهره برداران این بخش، تغییر الگوی کشت را به عنوان یکی از راهکارهای مهم ادامه حیات کشاورزی استان در برابر شرایط سخت کم آبی و تنش های محیطی پذیرفته اند و دنبال می کنند.

کل اراضی قابل کشت قم معادل 105 هزارهکتار که این رقم 46 صدم درصد کل اراضی قابل کشت کشور است و به طور میانگین در هر سال 425 هزار تن محصولات زراعی و باغی در سطح استان، تولید می شود.

استان قم در سال های اخیر به صورت جدی با مشکل کاهش شدید منابع آبی در بخش کشاورزی مواجه شده است تا جایی که کشاورزان و متولیان این بخش به این نتیجه رسیده اند که برای ادامه فعالیت چاره ای جز تغییر الگوی کشت و استفاده از گونه های مقام در برابر کم آبی و فشارهای محیطی ندارند.

در همین رابطه کاهش سطح زیرکشت محصولات پرآب بر، مانند یونجه و جایگزینی آن با اقلام کم آب بر، مثل گیاهان دارویی و سایر گیاهان مقاوم در برابر شرایط سخت طبیعت قم، در دستورکار قرار گرفته است.

استفاده از روش های آبیاری نوین به جای غرق آبی و گسترش سطح زیرکشت گیاهان گلخانه ای نیز از دیگر راهکارهای مورد توجه در بخش کشاورزی استان برای حفظ سطح تولید محصولات بوده است.

در همین رابطه رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: برای افزایش عملکرد در بخش کشاورزی و مدیریت بهینه منابع به دنبال بهینه سازی مصرف آب، توسعه کشت های گلخانه ای، گسترش باغ ها، جایگزینی گیاهان دارویی با کشت های آب بر و گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی هستیم.

محمدرضا طلایی بیان داشت: همچنین استفاده از تجهیزات پیشرفته و مکانیزه در مزارع و تکمیل زنجیره تولید محصولات قابل کشت در استان ازجمله سیاست های مورد توجه برای بالا بردن ارزش افزوده اقتصادی بخش کشاورزی قم است.

وی ادامه داد: برای اجرایی شدن طرح های فوق و ایجاد فرصت های شغلی پایدار در بخش کشاورزی، از ظرفیت های صندوق توسعه ملی، اعتبارات در نظر گرفته شده برای اشتغال فراگیر روستاییان، اعتبارات ملی و استانی، تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی استفاده می شود.

طلایی گفت: در طول سال های گذشته با وجود کاهش سطح زیرکشت محصول های کشاورزی و مدیریت بهینه منابع آبی، میزان تولید افزایش و کیفیت آن ارتقاء یافته است و این یک دستاورد مناسب برای بخش کشاورزی استان قم است.

وی با اشاره به اهمیت اجرای سیاست های تغییر الگوی کشت، گفت: در طول سال های اخیر سطح باغ های پسته استان از سه هزار هکتار به 12 هزار هکتار رسید و این روند افزایشی همچنان دنبال می شود.

وی ادامه داد: با همکاری های سایر نهادهای قم برای مدیریت چالش های منابع آبی تصمیم گرفته ایم تا در دو مورد از دشت های استان طرح جامع تغییر الگوی کشت را برای نخستین بار در سطح کشور اجرا کنیم.

طلایی گفت: با توجه به محدودیت های موجود در تأمین منابع آبی و شرایط سخت اقلیمی استان، کشاورزی در قم به سمت تغییر الگوی کشت پیش می رود و کشاورزان از کاشت محصول های جدید کم آب بر و مقاوم استقبال می کنند.

وی ضمن اشاره به این مطلب که مدیریت منابع آبی در منطقه گرمسیر قم، اولویت نخست بخش کشاورزی است، افزود: سفره های زیرزمینی استان با محدودیت های جدی مواجه شدند و اگر تعادل آب موجود در آن ها در اثر برداشت های بی رویه در معرض تهدید قرار گیرد، علاوه بر از بین رفتن مزارع کشاورزی، فرونشست زمین اتفاق خواهد افتاد.

وی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان برای مقابله با این وضعیت، مدیریت بهینه منابع آبی و تغییر الگوی کشت را طی برنامه ای راهبردی در دستورکار خود قرار داده است.

طلایی گفت: بررسی ها نشان می دهد در روش های آبیاری سنتی 60 درصد منابع آبی قبل از رسیدن به گیاه در اثر تبخیر و سایر موارد از بین می رود، به همین دلیل طی سه سال گذشته استفاده از روش های آبیاری نوین در سطح هشت هزار هکتار از زمین های زراعی استان با استفاده از اعتبارات ملی به مبلغ 600 میلیارد ریال صورت پذیرفت و کشاورزان در قالب وام های بلاعوض از تسهیلات دولتی برای اجرای این طرح بهره مند شدند.

وی با اشاره به این که نگاه سازمان جهاد کشاورزی قم افزایش سطح زیرکشت محصول های زراعی نیست، گفت: در طول سال های اخیر کشاورزان با محدودیت های آبی و اقلیمی استان به خوبی آشنا شده اند و می دانند افزایش سطح زیرکشت، استفاده از روش های آبیاری سنتی و کشت محصول های پرآب بر، دیگر قابل توجیه نیست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم افزود: گسترش سطح زیرکشت گیاه گل محمدی به میزان 250 هکتار و باغ های پسته به میزان 12 هزار هکتار ازجمله اقداماتی بود که در راستای اجرای سیاست تغییر الگوی کشت در استان قم به اجرا درآمد.

وی ادامه داد: گیاهان دارویی دارای تنوع بالایی هستند و اگر صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار مزارع این گیاهان احداث شود، می توانند فرصت های شغلی و درآمدزایی اقتصادی، قابل توجهی را برای استان قم ایجاد و از مهاجرت ساکنان روستاها به شهر جلوگیری کند.

طلایی گفت: همچنین می توان در بخش هایی از استان قم که خاک غیرحاصلخیز و آب بسیار شور دارد، گیاهان مقاوم همچون ساریکورینا و دانه گیاهی کینوا را کاشت که علاوه بر ایجاد پوشش گیاهی درآمدزایی اقتصادی نیز درپی دارد.

تغییر الگوی کشت و کشت گیاهان دارویی و کم آب بر به دلیل برخورداری از مزایای اقتصادی و هم به خاطر کم آب بر بودن طی سال های گذشته در قم جدی گرفته شده و 300 هکتار از زمین های کشاورزی استان برای کشت این گیاهان اختصاص یافته است.

گسترش سطح زیرکشت گیاه گل محمدی از اولویت های سازمان جهاد کشاورزی قم برای رشد اقتصادی بیش تر استان در بخش کشاورزی و اشتغال زایی مردم مناطق روستایی است.

حدود 10 قلم گیاه دارویی در استان قم، شامل نعناع فلفلی، نعناع معمولی، شوید، به لیمو، بابونه، زیره سبز، بیدمشک، گل محمدی و زعفران کشت می شود.

وی در ادامه با اشاره به آبیاری بیش از پنج هزار هکتار از مزارع روستایی قم به روش های نوین در سال گذشته، ادامه داد: کشاورزی شغل اصلی روستاییان قم است، به همین دلیل تلاش های بسیاری برای احیای زمین های زراعی آنان صورت گرفته است که ازجمله آن می توان به توسعه شبکه آبیاری های نوین و اجرای طرح پهنه بندی زمین های کشاورزی در روستاهای استان اشاره کرد.

طلایی افزود: با تسهیلات مناسبی که در اختیار کشاورزان روستایی قرار می گیرد؛ آنان می توانند تنها با پرداخت 15 درصد هزینه های طرح، مزارع و باغ های خود را با استفاده از روش های نوین آبیاری کنند و پیش بینی می شود با ادامه این طرح در سال جاری، در آینده نزدیک همه مزارع و باغ ها در مناطق روستایی قم که قابلیت اجرای سیستم های نوین آبیاری را داشته باشند، از این روش استفاده کنند.

طلایی با اشاره به کیفیت بالای پسته تولید شده در روستاهای قم، بیان کرد: پسته محصولی مقاوم و کم آب بر است و پیش بینی می شود با توسعه باغ های پسته در مناطق روستایی، قم در آینده نزدیک به یکی از مهم ترین قطب های تولید پسته کشور تبدیل شود.

وی ادامه داد: سطح زیرکشت این محصول به بیش از 12 هزار هکتار رسیده است که این نشان دهنده استقبال خوب روستاییان از این محصول راهبردی و اقتصادی است.

وی بیان کرد: در سال های گذشته بیش از 300 میلیارد ریال برای تجهیز زمین های کشاورزی به سیستم های آبیاری نوین هزینه و بسیاری از مزارع کلزا و همچنین باغ های استان برای نخستین بار در کشور با استفاده از این روش آبیاری شد.

توسعه کشت گل محمدی در قم مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قم نیز در بیان آخرین فعالیت های صورت گرفته برای اجرای سیاست های تغییر الگوی کشت گفت: در سال جاری 240 هکتار از سطح زمین های کشاورزی این استان به کشت گیاه گل محمدی اختصاص پیدا خواهد کرد.

مسلم ابراهیمی بیان کرد: گیاه گل محمدی به دلیل مقاومت در برابر شرایط متغیر آب و هوایی و کم آب بر بودن برای کشت در قم مناسبت است و هم اکنون بسیاری از زمین های کشاورزی استان از سطح دشت ها گرفته تا دامنه مناطق کوهستانی، محل تولید این گیاه شده است.

وی با اشاره به توجیه اقتصادی کاشت گل محمدی در قم افزود: این گیاه در مدت زمان کوتاهی نسبت به سایر محصولات کشاورزی، رشد می کند و برای تولید آن احتیاج به مراقبت خاصی نیست؛ چراکه آفات کمی دارد.

وی با بیان این که گیاه گل محمدی عملکرد خوبی در واحد سطح دارد، ادامه داد: با رعایت استانداردهای مطرح در مباحث کشاورزی می توان از هر هکتار، پنج تن گیاه گل محمدی استخراج کرد که این مسأله ارزش افزوده اقتصادی بالایی را برای کشاورزان به دنبال دارد.

ابراهیمی گفت: توسعه تولید گیاه گل محمدی در قم براساس سیاست های تغییر الگوی کشت در اولویت برنامه های سازمان جهاد کشاورزی قرار دارد و در همین رابطه از حضور بخش خصوصی برای ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی همچون کارخانه های اسانس گیری و سرمایه گذاری در این قسمت، حمایت می شود.

وی افزود: می توان از گیاه گل محمدی 120 فرآورده غذایی، دارویی و بهداشتی استخراج کرد که همین مسأله لزوم ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار مزارع این گیاه را بیش از پیش به اثبات می رساند.

وی ادامه داد: ارائه تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان قمی برای توسعه کشت گل محمدی در سطح مزارع استان، ازجمله اقدام هایی است که برای تحقق سیاست تغییر الگوی کشت به اجرا درمی آید.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی و منابع طبیعی قم نیز در رابطه با مناسب بودن کشت گیاهان دارویی در این استان گفت: گیاهان دارویی به دلیل آستانه تحمل بالا در برابر تنش های محیطی و نیاز کم به منابع آبی، برای کشت در شرایط سخت اقلیمی قم مناسب هستند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار:27خرداد1397، کدخبر: 46059: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: کشاورزی - استان - گیاهان دارویی - گیاهان - تولید - افزایش - تسهیلات بانکی - کاهش - مدیریت - سرمایه گذاری - کم آبی - ارزش افزوده - شرایط - طلایی - رابطه - توسعه - کشاورزان - اقتصادی - دستاورد - تسهیلات - اشتغال - سرمایه - آبیاری - میزان - بانکی - اهمیت - صندوق - مرکزی - طبیعت - ایران

آخرین اخبار سرویس:
بانک ها برای پرداخت تسهیلات اشتغال تا پایان تیر ماه تلاش دوچندان کنند

استخدام کارشناس مکانیک،کارشناس الکترونیک در کارگاه یوتاب

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس فروش در شرکت آرین رشد افزا در تهران

توفیق اسلوونی در زنجیره تامین سبز توریسم

ساحل خواری «لاکچری ها» و « سلبریتی ها»

505 میلیارد ریال برای طرح های عمرانی خدابنده اختصاص یافت

ساماندهی بازارهای محلی مازندران ؛ واجب اما فراموش شده

خبر کاهش صادرات نفت ایران شانتاژ خبری است

تصمیمات یک شبه گریبان اقتصاد را گرفته است

توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد

کدام گوشی ها ارز 4200 تومانی می گیرند

احتکار کالا در گاوداری و مرغداری

استخدام صافکار ماهر جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام یک نفر جوشکار ماهر جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام تعدادی پیک موتوری با درآمد عالی در شهر مشهد

استخدام تعدادی مدیر فروش جهت شرکت بازرگانی معتبر در مشهد

استخدام تعدادی بازاریاب جهت یک شرکت بازرگانی معتبر در مشهد

استخدام تعدادی بازاریاب جهت پخش محصولات بهداشتی در مشهد

تلفات شنا در مناطق غیرمجاز ایلام 60 درصد افزایش یافت

505 میلیارد ریال برای طرح های عمرانی خدابنده اختصاص یافت

استخدام تعدادی مشاور باتجربه جهت همکاری با املاک در مشهد

استخدام آشپز و کارگر ساده جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام آشپز فرنگی جهت همکاری با رستوران در مشهد

استخدام راننده با نیسان و تعدادی کارگر ساده در شهر مشهد

صعود گردشگری ورودی از نردبان ارز واقعی

جدیدترین و جالب ترین روش صرفه در جویی برق

کارگران قادر به خرید مایحتاج ضروری نیستند

رعد و برق هم بو دارد

دولت طرح های حمایتی مناسب از طریق تأمین اجتماعی معرفی کند

20 میلیارد یورو نقد، سرگردان در فرودگاه مسکو؛ "فرزین کرُوریان مطلق" کیست؟

حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری

چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

جزییات طرح دو فوریتی مجلس برای مالیات بر عایدی مسکن

سونامی ثبت شرکت صوری برای واردات به راه افتاد/ ترامپ،چین و اتحادیه اروپا را به دستکاری نرخ ارز متهم کرد/ آمریکا چین را به بزرگترین قدم جنگ تجاری تهدید کرد/ قدرت های اقتصادی دنیا در برابر ترامپ اتحاد کردند

پیامدهای نارضایتی فرهنگیان

دود مفاسد اقتصادی و رانت سکه و ارز به چشم تولید رفت

سهم هر تهرانی از قطعی سالانه برق چقدر است

واردات لاستیک خودروهای سواری به کشور ممنوع شد

استخدام نیروی اداری خانم جهت موسسه زبان پاسارگاد در مشهد

استخدام مترجم عرب خانم آشنا به کامپیوتر و تایپ کردن در مشهد

استخدام تعدادی برشکار MDF با گونیا بند در شهر مشهد

رعد و برق هم بو دارد

استخدام مهندس متالوژ جهت شرکت معتبر در زمینه تولید شمش فولاد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در گروه رسانه های برتر

مردم مراقب کلاهبرداران پیش فروش خودروهای وارداتی باشند

پرداخت تسهیلات اشتغال در خراسان جنوبی افزایش یافت

استخدام منشی آقا آشنا به کامپیوتر جهت تاکسی احسن در مشهد

«قانون تسهیل ازدواج»، قانونی که اجرایی نشد

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر جهت شرکت بازرگانی

افت 11درصدی گردشگران ورودی از قاره سبز

جزییات طرح دو فوریتی مجلس برای مالیات بر درآمد مسکن

توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد

بانک های خصوصی در پرداخت تسهیلات مشارکت کنند

20 پروانه استاندارد اجباری در کرمان باطل شد

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره خود را بالا می برد

چین و روسیه پشت پرده، از تحریم نفت ایران رضایت دارند / قصد پکن و مسکو، وابسته کردن ایران و ترکیه به خود است

مسکن وارد رکود شد

گزارش ایندیپندنت از ضرر نفتی سعودی به علت حمایت از تحریم های ایران

در حوزه پایلوت بودن اقتصاد مقاومتی با صاحبان ایده همفکری شود

سهمیه جدید بازسازی واحدهای شهری و روستایی لرستان 7000 واحد است

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت فراز رهپویان نوین سانیار در اصفهان

استخدام مدیر اجرایی،سرپرست انبار در بازرگانی اسدی

استخدام حسابدار،سرپرست خدمات پس از فروش در بازرگانی اسدی

واردات بی رویه پنبه، تولید را به خاک سیاه کشاند

همکاری سپاه در اجرای طرح تکاپو در یک هزار روستا

لگد چند میلیارد یورویی ترامپ به صنعت خودرو آلمان

ضرر نفتی عربستان به علت حمایت از تحریم های ایران

نوسانات ارز بر بازسازی مناطق زلزله زده تاثیری نداشت

محدودیت کشت برنج در 14 استان کشور

استخدام استان البرز و شهر کرج – 31 تیر 97

آشنایی با شرایط تعلق اجرت المثل به زوجه و نحوه تعیین آن

از ظرفیت سنگ های لرستان در راستای اشتغالزایی استفاده شود

مظنه خانه های ویلایی در تهران + جدول قیمت

قیمت انواع موتورسیکلت در بازار+ جدول

دزد طلافروشی که یک شبه میلیاردر شد ؛ چند سال بعد اتفاق عجیبی افتاد !

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت آبنیک در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت پردازش همکاران در تهران

استخدام برنامه نویس در شرکت آوید فراز پارس در اصفهان

استخدام معمار و طراح در شرکت تکا در تهران

روایت «ر- الف» از فراز و فرود رابطه «ثامن الحجج» و بانک مرکزی + عکس

با 20میلیون هم می توان خودرو خرید؟

طلب 200 میلیون یورویی واردکنندگان دارو از دولت

استخدام قم – شهر و استان قم – 31 تیر 97

استخدام مشهد و خراسان – 31 تیر 97

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 31 تیر 97

استخدام بازاریاب با حقوق مناسب و بالا در شرکت پرتو توسعه خرم

استخدام کارمند اداری (ترجیحاً خانم) در شرکت دانا پرداز قشم

استخدام ویزیتور و بازاریاب حرفه ای با حقوق و مزایای عالی

استخدام مسئول دفتر،کارمند اداری بازرگانی در شرکت معتبردر تهران

استخدام ویزیتور در شرکت آذران پخش زبرجد در مازندران

استخدام طراح وب سایت خانم در شرکت صورت و معنا

استخدام کارشناس ERP خانم در شرکت شکلات فرمند در البرز

ابعادی جدید از وام به سلبریتی ها

فساد مالی شوکه کننده در ارمنستان

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره خود را بالا می برد

عمل های جراحی این پسر برای عروسک شدن

تشویق حجاج به خرید کالای ایرانی

استخدام مدیریت شعبه کبابی در مجموعه رستوران های آرمن

استخدام منشی خانم در یک شرکت بازرگانی خارجی محدوده ونک

نجات کشاورزی قم با تغییر الگوی کشت

نجات کشاورزی قم با تغییر الگوی کشت