مطالب مرتبط:
مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند
لاریجانی: مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند
لاریجانی: مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند
حمایت مجلس از توسعه بخش کشاورزی
تشکیل سه کمیته برای حل مشکلات بخش کشاورزی/حضور لاریجانی در جلسه کمیسیون
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 04:052018-06-19سياسي

نظارت مجلس بر بخش کشاورزی بیش تر می شود


رییس جدید کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است قرار گرفتن در جایگاه ریاست کمیسیون کشاورزی مسئولیتش را سنگین تر کرده است و وی همواره عمل به قانون را فرا راه خود قرار خواهد داد.

- شعارسال:" کیخا در گفت وگویی می گوید: توجه و اجرای قانون مهم ترین راهکاری است که در این مسیر پر فراز و نشیب، هدف خود قرار خواهیم داد؛ زیرا ما در جایگاه نماینده مجلس قانون گذاری نظارت بر قانون را برعهده داریم و اجرای قانون همان طور که مدنظر مقام معظم رهبری است، باید مورد توجه قرار بگیرد و در این راه دستگاه های اجرایی مرتبط با این کمیسیون، مانند جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و محیط زیست نیز باید در رسیدن به این مهم با ما همراه باشند.

کیخا اضافه می کند: دوستان ما در این دستگاه ها باید بدانند ما به وظیفه قانونی خود عمل می کنیم و تمام تلاشمان را بر نظارت و حسن انجام قوانین توسط دستگاه ها انجام خواهیم داد.

رییس جدید کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به این که متأسفانه بین اهداف، مأموریت ها و رسالتی که برعهده دستگاه هاست شکاف قابل توجهی وجود دارد، ادامه می دهد: انتظار داریم کشاورزی به سمت کشاورزی اقتصادی حرکت کند و وضعیت معیشت و اقتصاد را دستخوش تغییر قرار دهد؛ اما عملکرد وزارت جهاد تاکنون توسعه کشاورزی نبوده است و باید این رویه تغییر کند.

این موضوع یک ایراد است، یعنی دستگاه متولی کشاورزی در ایران نگاه توسعه ای به کشاورزی ندارد و بیش تر روی تولید تعدادی معدودی از محصولات کشاورزی تمرکز دارند و باید این نگاه تغییر کند.

وی در ادامه می افزاید: همان طور که ریاست مجلس نیز بارها در این مسأله تأکید کرده اند باید وضعیت روستاها و معیشت آن ها به گونه ای باشد که مردم در روستاها و شهرستان ها بمانند و مجبور به مهاجرت نشوند.

برای رسیدن به این مسأله مهم، جهاد کشاورزی در رویکرد و فرآیند نیازمند تحول اساسی است و اگر نیاز به قوانین هم وجود دارد ما در مجلس تلاش می کنیم که این قوانین به تصویب برسد.

بسیاری از اشکالاتی که در حوزه کشاورزی و اشتغال آن وجود دارد، به دلیل ضعف در مبانی نظری باقی مانده است.

بسیاری از مسئولان برنامه ریز و سیاست گذار در حوزه اقتصادی یا باور ندارند یا آشنایی با بخش کشاورزی ندارند تا بپذیرند این بخش می تواند یک توسعه دهنده اقتصادی باشد.

کشور با مشکل بحران مدیریت آب مواجه است کیخا می افزاید: به طور کلی در همه جای دنیا، وقتی کشاورزی سنتی به یک کشاورزی توسعه یافته و صنعتی تغییر می کند، اشتغال بیش تر می شود و نسبت آن در زنجیره های مختلف کشاورزی تغییر می کند؛ یعنی عوامل پیش تولید و پس از تولید افزایش پیدا می کند و این مسأله ای است که در کشور ما تاکنون مغفول مانده است.

رییس جدید کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به این که کشور ما دچار کم آبی است، می گوید: همان طور که پیش از این هم گفته ایم ما بیش تر از مشکل بی آبی بحران مدیریت آب داریم؛ اما باید این را هم بگویم که برنامه ای وزیر نیرو اعتقاد دارم و معتقدم این برنامه ها علمی و درست است و از ظرفیت کمیسیون نیز در پیشبرد اهداف برای حل بحران آب استفاده خواهیم کرد.

وی با تأکید بر این که بحث محیط زیست یکی از معضلات مهم در کشور به حساب می آید، در ادامه تصریح می کند: در صورتی که سازمان محیط زیست به تکالیفی که در برنامه ششم توسعه برعهده او گذاشته شده است عمل کند، بسیاری از مشکلات در این حوزه نیز برطرف خواهد شد.

در واقع در برخورد با سازمان های اجرایی عملکرد ما هدایت دستگاه ها به اجرای تکالیف است و باید این شکاف را بین مأموریت ها و عملکردشان پر کنند و ما نیز در این حوزه ابعاد نظارتی خود را در این زمینه بیش تر خواهیم کرد.

در حوزه محیط زیست جا دارد ابعاد بین المللی، کنوانسیون ها و ظرفیت های خارجی را نیز بیش تر کنیم.

فرصت هایی قانونی خوبی در حوزه محیط زیست فراهم شده است وی یادآور می شود: سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه ندارد که خود را جای دستگاه های اجرایی بگذارد، این دستگاه باید به عنوان نماینده مردم در دولت مطالبه گر باشد و بایدها و نبایدهای محیط زیستی را به دولت گوشزد کند؛ اما متأسفانه در اغلب موارد خود را جای دستگاه های اجرایی می گذارد؛ درحالی که این رویکرد به هیچ عنوان درست نیست و محیط زیست باید به طور مداوم دنبال سیاست گذاری در این حوزه باشد.

در حوزه محیط زیست طبیعی در مجلس در برنامه ششم تلاش کردیم فرصت هایی قانونی بسیار خوبی را فراهم کنیم، اگر از این فرصت استفاده نکنند تاریخ درباره محیط زیست در دوره ما قضاوت خوبی نخواهد کرد.

رییس جدید کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس به بحث بحران آب به عنوان یکی از مهم ترین مسائل در کشور اشاره کرده و ادامه می دهد: بحران آب، ریزگردها، خشک شدن تالاب ها، چالش اشتغال در بخش کشاورزی، صادرات محصولات کشاورزی و بهبود شرایط بازار از مهم ترین دغدغه های کشور است.

ما بررسی و ارائه پیشنهاد به دستگاه های اجرایی و نظارت بر عملکرد سازمان های ذی ربط را در اولویت برنامه های کمیسیون قرار خواهیم داد.

هرچند وظیفه برنامه ریزی برعهده دستگاه های متولی است؛ اگر در ابعاد مختلف نیاز به قانون گذاری و تصویب قوانین برای حل این بحران ها وجود داشته باشد یا در بحث بودجه نیاز به پشتیبانی باشد ما در کمیسیون کشاورزی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

محور حرکت کمیسیون در سال جاری مسأله آب، ریزگردها، حفاظت از جنگل ها و گسترش تکنولوژی و بهره وری در بخش های مختلف کشاورزی است.

کیخا به مشکلاتی که بخش های مختلف در صنایع کشاورزی، مانند مرغداری ها و صنعت قارچ با آن روبه رو هستند اشاره می کند و ادامه می دهد: به طور کلی برنامه توسعه کشاورزی باید به سمت توسعه صنایع تبدیلی و بسته بندی محصولات کشاورزی پیش رود.

موضوعی که از آن غافل بودیم و در واقع در این حوزه فعالیتی صورت نگرفته است.

در واقع باید از میزان کشاورزی در مزرعه کاسته و به مراحل پس از محصول وارد و به فکر ایجاد اشتغال در این حوزه باشیم.

باید صنایع کشاورزی را به سمتی هدایت کنیم که راه برای صادرات را هموار شود و قطعاً یکی از مهم ترین گام ها در این مسیر تبدیل مواد خام کشاورزی به صنایع تبدیلی است.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی به مشکلاتی که مردم استان سیستان و بلوچستان با آن روبه رو هستند، اشاره کرده و می گوید: طرح انتقال لوله به مراتع استان در حال انجام است و اقدامات اولیه آن صورت گرفته، امیدواریم این طرح هرچه سریع تر انجام شود؛ زیرا خشک سالی امسال در این استان محروم در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است.

مردم محروم و نجیب این خطه به شدت با مشکلات درآمدی روبه رو هستند و شرایط در این منطقه به گونه ای است که مردم ناچار به مهاجرت هستند و برای حل مشکلات مردم در این محدوده باید تلاش جمعی صورت گیرد؛ زیرا مردم این منطقه مردمی نجیب و وفادار به انقلاب هستند و این شرایطی که در آن قرار گرفته اند، باید تغییر کند.

رویکرد درستی در بسیاری از اقدامات بخش کشاورزی نداشته ایم وی با اشاره به بحث آمایش سرزمین می گوید: ما در برخی از موارد به قانون نیاز نداریم و اگر سیاست های منسجمی اتخاذ شود می توان آن را دنبال کرد و به اهداف مشخصی رسید.

بخش قابل توجهی از اقدامات در بخش آب و کشاورزی رویکرد درستی نداشته است و بارها بر این مسأله تأکید کرده ام که ترکیب منابع تولید آب و زمین در شمال و شمال غرب با فلات مرکزی و جنوب ایران با هم متفاوت است و هر کدام برنامه توسعه خاص خود را می خواهد؛ اما متأسفانه برنامه مشترکی وجود دارد.

در حوزه مدیریت منابع آب هم تمرکز بیش تر باید در سواحل و تمرکز جمعیت در مناطقی باشد که آب وجود دارد، نه این که مجبور باشیم آب را به این مناطق انتقال دهیم.

متأسفانه سکونتگاه ها را در نقاط خشک همچون زاهدان و یزد منتقل می کنیم؛ اما برنامه توسعه ای باید به گونه ای باشد که مردم به آب دسترسی دارند؛ همچنین کارخانه ها را در خشک ترین نقاط کشور توسعه داده ایم و از طرفی کشاورزی را بدون ضابطه گسترش داده ایم.

مشکل آب کشور نیازمند راه حل های اقتصادی و اجتماعی است و این مسأله ناظر بر دولت نیست و مسأله مبتنی بر مردم، نظام و مجلس است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار:27خرداد1397، کدخبر: 46047: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: کشاورزی - کمیسیون کشاورزی - قانون - مجلس - اقتصاد - اقتصادی - توسعه - قوانین - تولید - نظارت - روستاها - مقام معظم رهبری - جهاد - اشتغال - نماینده مجلس - وزارت - وزارت نیرو - محیط زیست - جدید - مسئولان - مهاجرت - برنامه - انتظار - مدیریت - افزایش - تمرکز - ایران - رهبری - بحران - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
سردار حقانیان سوگوار شد

اجرای آهنگ "یه من میمونم، یه تو" توسط علیرضا طلیسچی (فیلم)

«باید اینگونه باشید»

پاسخ احسان علیخانی به دریافت هدیه سه میلیاردی از ثامن الحجج

استقبال ویژه مردم کوشکک از خدام بارگاه امام رضا(ع)

در دیدار هیأت دولت با رهبر انقلاب چه گذشت؟

پایان 6 سال رابطه عاشقانه زوج معروف

روحانیون بسیجی، مرزبانان عقیدتی امت اسلامی هستند/ سرمایه گذاری دشمن علیه مولفه های برتری انقلاب اسلامی

نخستین اجلاس اساتید و نخبگان بسیجی حوزه های علمیه کشور پایان یافت

یادواره شهید علیرضا اشرف گنجویی در کرمان

از طلبگی به رسم آیت الله مجتهدی تهرانی تا دوره آموزشی روزنامه نگاری برای طلاب تهرانی

جزییات انفجارهای مهیب در مناطق روستایی اصفهان

استقبال اهالی روستای بورنگ درمیان از حضور پرچم و کاروان خدام امام رضا (ع)

تصاویری از حضور رهبر معظم انقلاب در بارگاه مطهر امامزاده یحیی (ع) سمنان + فیلم

گزارش: افغانستان ناامن ترین کشور برای خبرنگاران

انتقاد فرماندار ماسال از سختگیری های برخی دستگاه ها

برای مواجهه با تغییرات جمعیتی باید آماده شویم

تحصیلات دانشگاهی بدون کسب مهارت ، ما را به هدف نمی رساند

باید نقش های تعریف شده در ماموریت های روابط عمومی کاربردی شود

آغاز به کار مزرعه 50 مگاواتی بادی در میل نادر سیستان در دستور کار دولت

کاهش تعرفه های آب و برق و انتقال آب از دریا دو مطالبه جدی مردم سیستان و بلوچستان

افتتاح همزمان 7 پروژه زیربنایی، تحولی عظیم در صنعت برق سیستان و بلوچستان

‍ ظرافتهای قائم مقام شهردار کرج به اظهارات یک عضو شورای شهر

ضرورت تشکیل کمیته کارشناسی برای تسریع ساخت باغ موزه زنجان

50 میلیون متر مکعب برداشت غیر قانونی از زاینده رود وجود دارد

بازدید مسئولان ارشد استان اردبیل از مناطق عملیاتی شمالغرب کشور

خط حزب الله 142 / باید اینگونه باشید

ارائه طرح در تابستان، اجرا شاید وقتی دیگر

محمد صادق مسلمی رتبه نخست قرائت مازندران/ معرفی برترین های قرائت

نبود روابط عمومی فعال آسیب جدی در اداره های دولتی است

دانلود آهنگ جدید هوروش بند بنام هرچی تو بگی

جایزه شهدا

سفر وزیر نیرو به زاهدان‎

بانک جامع اطلاعات جوانان بیکار ایجاد شود

اوضاع نابسامان اقتصادی ایران : فشار خارجی یا عامل داخلی؟

رییس ائتلاف فتح عراق خواستار رسیدگی به مطالبات معترضان شد

صحبت های مهم رییس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا

صدوچهل ودومین شماره خط حزب الله منتشر شد

کار شبانه روزی سپاه برای مردم خوزستان

تلاوتی از مسعود موحدی راد/ آیاتی از سوره های مبارکه اسراء و ضحی+عکس و صوت

پنج چیزی که انسان در لحظه مرگش می بیند؟

2 تَن از بسیجیان طرح امنیت منطقه کورین زاهدان به شهادت رسیدند

رسیدگی به شکایات کامیونداران شرکت های حمل و نقل سراسری

گازرسانی از برکات ارزشمند انقلاب دراستان

تسلیت رییس ستاد نیرو های مسلح به خانواده شهیدان ردانی پور

دانلود آهنگ جدید بهزاد پارسایی بنام من عاشقت بودم

ما شیعیان افغانستانی همه اهل جهاد و شهادتیم

خادمان امام رضا سفیران معرفت هستند

اردوغان از رهبر و 72 عضو حزب جمهوری خواه خلق ترکیه شکایت کرد

پرستو صالحی عزادار شد+عکس

خدمت ناخواسته ترامپ به سپاه پاسداران

در درگیری با اشرار مسلح 2 تَن از بسیجیان طرح امنیت منطقه کورین زاهدان به شهادت رسیدند

واکنش وزیر ارتباطات به فعالیت تلگرام طلایی : بازی های سیاسی را رها کنید

تسلیت رییس ستاد نیروهای مسلح به خانواده شهیدان ردانی پور

همایش کاهش جمعیت کیفری در خوی

واعظی درگذشت آیت الله حاج حسین حق شناس را تسلیت گفت

حجتی: سرانه مصرف مرغ در ایران به ازای هر نفر 28 کیلوگرم است

واعظی درگذشت آیت الله حاج حسین حق شناس را تسلیت گفت

اگر برادرم شهید نمی شد امروز مدافع حرم بود

تشویق به تفکر ویژگی فرهنگ اسلامی و شیعی است

توضیح احسان علیخانی در باره پولهای دریافتی از موسسه جنجالی ثامن الحجج

سعیدابوطالب: بگیر و ببند شکست خورده؛ حاکمیت در حوزه های فرهنگی و اجتماعی تساهل نشان دهد/ نیروی انتظامی متولی فرهنگ نیست

ادامه اظهارات جنجالی ترامپ: مونته نگرو جنگ جهانی سوم را آغاز می کند!

زمان اعلام نتیجه کنکور کارشناسی و ارشد مشخص شد

واکنش وزیر ارتباطات به فعالیت تلگرام طلایی

آب نرسد، جمعیت کوچ می کنند

گردهمایی همسران شهید در شیراز

اجازه نمی دهیم تحریم ها به معیشت مردم آسیب بزند

معاون سازمان برنامه و بودجه به خوزستان سفر می کند

خط حزب الله 142 باید اینگونه باشید

معاون سازمان برنامه و بودجه مشکلات خوزستان را بررسی می کند

شوشان: ایمنی نامطلوب پارک های کودکان در اهواز

معاون سازمان برنامه و بودجه به خوزستان سفر می کند

راکعی: بهبهانی شانه به شانه بنیانگذاران ادبیات تلاش کرد

جزییات پول های دریافتی 2 چهره مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج

رکود تورمیِ عرصه سیاست

روایاتی زیبا و خواندنی از معصومین(ع) درباره حقوق زن و شوهر

باید از وسایل روز برای نشر فرهنگ اسلامی استفاده کرد

گزارش تصویری دیدار هنرمندان لرستان با مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس لرستان

دانلود آهنگ جدید امید برومند بنام تو بمون

دانلود آهنگ جدید مهدی جواهری خواه بنام عاشقم نبودی

اجرای 104 هزار طرح اشتغال در خراسان رضوی توسط کمیته امداد

در برابر تحریم ها دست مان بسته نیست

قرائت سید محمد صادق مسلمی در مسابقات

حاج صادق ششمین شهید خانواده اش بود

2 بسیجی در کورین زاهدان به شهادت رسیدند

ربیعی:سازمان تامین اجتماعی را با چنگ و دندان اداره می کنیم

حجم اسکناس ظرف کمتر از3سال،هفت برابر شده/حقوق کارمندان را سه ماه یکبار تغییر دهید

شوخی بامزه عموپورنگ با مادرش (فیلم)

گزارش زومیت از بیستمین رویداد استارتاپ گرایند اصفهان با حضور موسس استارتاپ بقچه

واکنش منوچهرمتکی و «ح.ص» به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج/ متکی: شکایت می کنم

ربیعی: سازمان تامین اجتماعی را با چنگ و دندان اداره می کنیم

100هزار تن گندم غیب شد!

در دیدار هیأت دولت با رهبر انقلاب چه گذشت؟

نماینده ایذه و باغملک: آب نرسد، جمعیت کوچ می کنند

مشکل جابجایی اعتبار شهرداری ها و دهیاریها به زودی حل می شود+مصاحبه

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی خبر داد اجرای 104 هزار طرح اشتغال در خراسان رضوی توسط کمیته امداد

دانلود آهنگ جدید محمد عبادی بنام مرحم دلم

تقویت خطوط مخابراتی از نیازهای ضروری شهرها است

امامزادگان موجب تقویت هویت دینی و ملی شده اند

نظارت مجلس بر بخش کشاورزی بیش تر می شود

نظارت مجلس بر بخش کشاورزی بیش تر می شود