مطالب مرتبط:
نمایندگان مجلس با کلیات طرحی برای افزایش سهمیه ایثارگران در کنکور موافقت کردند
تاکید بر اقتصاد مقاومتی محور نطق های نمایندگان مجلس
تاکید بر اقتصاد مقاومتی محور نطق های نمایندگان مجلس
بازدید نمایندگان مجلس از بقعه شیخ صفی در اردبیل
اعضای حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا یک پیش نویس لایحه مهاجرت را اصلاح کردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 04:052018-06-19سياسي

نمایندگان مجلس و وظیفه نظارتی


یکی از وظایفِ نظارتی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، تذکر است که می تواند در هر موردی بصورت کتبی یا شفاهی نسبت به رییس جمهور و یا یکی از وزرا مطرح شود.

- در حقیقت تذکر نوعی پیگیری و نظارت نمایندگانِ مجلس بر دولت است و از جهاتی می تواند از پتانسیل مطلوبی برای پاسخگویی مسئولین برخوردار باشد.

یکی از وظایفِ نظارتی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، تذکر است که می تواند در هر موردی بصورت کتبی یا شفاهی نسبت به رییس جمهور و یا یکی از وزرا مطرح شود.

در حقیقت تذکر نوعی پیگیری و نظارت نمایندگانِ مجلس بر دولت است و از جهاتی می تواند از پتانسیل مطلوبی برای پاسخگویی مسئولین برخوردار باشد.

اما در این میان آنچه قابل توجه است ضرورت ورود نمایندگان به تذکر در مواردی است که یا در آن تخصصی دارند یا در آن مورد خاص که تذکر می دهند در مجلس گام هایی برداشته باشند که ماخوذ به نتیجه بوده است.

در غیر این صورت برای نماینده متذکر، تذکر دادن چه شفاهی و چه کتبی بدون داشتن دانش و اطلاع و سبقه ی عملکردی اقدامی عبث و صد البته بی نشان از وظایف نمایندگی مجلس خواهد بود.

روز چهارشنبه 23 خردادماه (فریده اولاد قباد) نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، در پایان جلسه علنی مجلس در تذکری شفاهی به وزیر آموزش و پرور ش اظهار داشت: "با توجه به این که در سال 94 بخش نامه ای صادر شد که متاسفانه معلمان نمی توانند بیش از یک مقطع ادامه تحصیل داشته باشند در حالی که کتاب های درسی هر سال تغییر کرده و روش های نوین تدرس هر سال متنوع تر می َشود.

آقای بطحایی جامعه فرهنگیان از این بخشنامه اجحاف آمیز به شدت ناراضی است و انتظار می رود نسبت به اصلاح این بخشنامه اقدامات عاجل صورت گیرد.

” نمیاینده مذکور(اولاد قباد) تنها به این تذکر اکتفا نکرد و با اشاره به فضاهای آموزشی در تهران ادامه داد: "….

در رابطه با مقاوم سازی مدارس در استان باید گفت که 9900 کلاس نیازمند مقاوم سازی در شهر تهران و حدود 6000 در شهرستان های تهران نیازمند مقاوم سازی هستند.

ما این انتظار را از دولت و وزیر آموزش و پرورش داریم تا در بودجه سال 98 اهتمام ویژه ای را به این موضوع داشته باشند.

” گفتنی است(فریده اولاد قباد) نماینده تذکر دهنده ، قبل از آن که به عنوان نماینده مردم به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کند ، در آموزش و پرورش مشغول به خدمت بوده و شاید یکی از دلایل حضور وی در مجلس برخوردار شدن از حمایت جامعه فرهنگیان در زمان انتخابات این دوره از مجلس، می باشد که توانست با آرایی مقبول به مجلس راه پیدا کند.

بنابراین وی می تواند با سابقه ی خدمتی که در دستگاه تعلیم وتربیت دارد، در مواردی به بررسی نقاط قوت و ضعف برنامه های نظام آموزشی کشور بپردازد و چالش های آن را برای ذی نفعان مطرح و به وزیر مربوطه تذکر بدهد، که تا کنون چنین برداشتی از فعالیت های وی نشده است .

اما… سوال این است: این نماینده (و البته آن دیگران که ازجامعه فرهنگیان منتخب شدند) از زمانی که بر صندلی مجلس تکیه زده، تا امروز و یا روزهای دیگر که به وزیر آموزش و پرورش تذکر داده است، دقیقا در مجلس شورای اسلامی چه اقدامات منتج به رهاوردی برای حل مسایل فرهنگیان و نظام آموزشی کشور انجام داده و پیگیری کرده است؟ باید به (اولاد قباد) نماینده متذکر یادآوری کرد که: تذکر دادن بی توجه به بسترهای موجود ، سخن نغز گفتن در حمایت از حل مسایل معیشتی فرهنگیان، گاها دیدار با اعضای تشکل ها و صنفی ها و دغدغه مندان، در موارد محدودی پیگیر آزادی معلمان متاسفانه زندانی ، شرکت در نشست های مشترک کمیسیون آموزش مجلس و وزارت آموزش و پرورش و بی شک مصوبات اداری گونه ی آن نشست ها و… دردی از مسایل فرهنگیان و نظام آموزشی دوا نمی کند .

احقاق حقوق فرهنگیان شاغل و بازنشسته، پیگیری امور رفاهی و معیشتی آنان، حمایت از وزارت آموزش و پرورش در سهم خواهی از بودجه ی پیشنهادی دولت، حمایت از جشنواره های دانش آموزی و سیاست های نخبه پروری، پیگیری آزادی معلمان دربند، افزایش سهم حضور زنان در پست های کلان مدیریتی، توسعه برنامه ها و اقدامات در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ، حمایت از تغییر و تحول در نظام آموزشی و محتوای کتب درسی، و ده ها مورد دیگر، اینها آن مواردی است که باید رسیدگی شود و که ناخرسندانه نمی شود.

هرچند که تذکر نماینده (اولادقباد ) در خصوص بیش از یک مقطع ادامه تحصیل فرهنگیان به جا و منطقی است اما دلیلی که برای آن می آورد واقعا دلسرد کننده است :تغییر کتب درسی و روش های نوین تدریس! خانم نماینده به نظر شما ادامه تحصیل فرهنگیان تنها در چارچوب تحولات کتب درسی و روش های تدریس است؟ آیا معلم در دوره های آموزشی ضمن خدمت برای این موارد آموزش نمی بیند؟ و حال اگر وی از آموزش در دوره های ضمن خدمت برخوردار است، پس چگونه است که با تغییر کتب درسی عجین نمی شود و از روش های نوین تدریس بهره نمی برد؟ بهتر بود این گونه مطرح می شد: برای به روز شدن دانش و آگاهیِ علمی و مهارتی و همچنین حرکت در راستای جهانی شدن آموزش و یادگیری این مصوبه حذف شود .

ضمن آنکه باید یادآوری کرد این قبیل مجوزها و مصوبات و آیین نامه ها فقط در عهده ی نظارتی و تصمیم گیری آموزش و پرورش نخواهد بود و نهادهای دیگری هم در این موضوع ورود پیدا می کنند.

البته شاید بتوان تصور کرد که اقدام عاجل در متن تذکر نماینده ، محدوده ای از نهادها را در برمی گیرد که امیداست همین باشد.

در مورد بعدی تذکر، نماینده از وزیر می خواهد که در بودجه 97 اهتمام ویژه ای به موضوع مقاوم سازی مدارس داشته باشد که این دغدغه بسیار ارزشمند و قابل توجه است.

اما نکته اینجاست که مگر بودجه ای قرار است در 97 جدا از آنچه در مجلس تصویب شده به آموزش و پروش تخصیص داده شود که خواسته شده اهتمام ویژه شود.

بهتر است نمایندگان نگران امنیت و مقاومت فضاهای آموزشی مدرسه به چاره ی کسر بودجه در این بخش بیاندیشند و به جای پرت کردن توپ در حیاط آموزش و پرورش، همراه تر باشند و راه حل های ممکن اعم از سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برای رهایی آموزش و پرورش از کسری بودجه را بررسی و ارائه دهند.

بودجه ی در نظر گرفته شده برای وزارتخانه آموزش و پرورش در حد و اندازه اقدامات و فعالیت هایِ وزارت طویل و عریض آموزش و پرورش نیست.

بهتر است پینه وصله زدن در بودجه را به وزیر مربوطه سپرد که به اولویت ها آگاه تر است.

اگر تا این حد نگران مقاوم سازی مدارس بودید باید در زمان تصویب بودجه در مجلس چاره ای می اندیشید.

یادداشت حاضر قصد آن را ندارد که تنها نماینده متذکر را در حوزه آموزش و پرورش واکاوی وظیفه ای و عملکردی نماید بلکه بر تمام نمایندگان این حوزه باید تلنگری زده شود تا کمی فعال تر و هدفمند تر برای تعالی و کمال نظام آموزشی گام بردارند.

اینکه مثلا بعد اتفاقاتی همچون آسیب های دانش آموزی دبیرستان پسرانه در غرب تهران، نمایندگانی که کارنامه ی درخشانی در حوزه ی آموزش و پرورش و بالاخص پیشگیری از آسیب های اجتماعی ندارند، زبان به انتقاد می گشایند و عملکرد نظام آموزشی را زیر سوال می برند، بسیار غیر منطقی و دور از انصاف است.

این تصور می شود که برخی گمان می کنند اگر در هر حادثه و رخدادی سکوت اختیار کنند ضرر می کنند و نمی دانند اظهار نظرهای غیر کارشناسانه شان چه ضربه هایی بر پیکره وزارت وارد می کند.

تذکر دادن و انتقادکردن بدون در نظر گرفتن نیازها و شرایط موجود، تعریف و تمجید و غلّو کردن بی آنکه ریشه ی حقیقی داشته باشد ، درمان جراحت های دستگاه تعلیم وتربیت نیست.

باید که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای شکوفایی نظام آموزشی همپای تحولات این وزارتخانه حمایت های لازم را داشته باشند و احقاق حق فرهنگیان ودانش آموزان را در تمامی زمینه و حوزه ها، پیگیر شوند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت صبح اقتصاد، تاریخ انتشار:28خرداد1397، کدخبر: 59593: www.

sobh-eqtesad.

ir
کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - مجلس - تذکر - آموزش - نظارت - آموزش و پرورش - اسلامی - شورای - تهران - رییس جمهور - نماینده مردم تهران - وزیر آموزش و پرورش - صورت - فرهنگیان - مردم - بخشنامه - جلسه علنی مجلس - کمیسیون آموزش - انتظار - کتاب های درسی - نامه - دولت - ادامه تحصیل - جامعه - شهر تهران - وزیر - نمایندگی - انتخابات - چهارشنبه - معلمان

آخرین اخبار سرویس:
زمینه سازی زندگی سعادتمندانه به دست خودمان است/ نشانه های زندگی سعادتمند در قرآن

فعالیت آزمایشی کشتی اقیانوس پیمای «سانی» در بندرعباس آغاز شد

خنیاگر ترانه های بکر لرستان

غلط زیادی

هر ایرانی یک رییس جمهور

13 کیلومتر نحس

از زمین های کشاورزی روستا تا بام جهان

نخل ها در ساحل اروند تشنه می میرند

راوی روح جهانی استثمارزده

ارائه بازخورد به رییس با استفاده از هوش هیجانی

دیدار روحانی با جانباز 70 درصد دفاع مقدس

جهنم چه زمانی خلق شد؟اصلا خداوند چرا جهنم را خلق کرد؟!

زندگی سعادتمندانه از منظر قرآن/ زمینه سازی زندگی سعادتمندانه به دست خودمان است

اگر نابارور باشیم!؟

فارس گزارش می دهد درخواست نمایندگان کارگری برای بازنگری در مزد 97 / شورای عالی کار هفته آینده جلسه دارد

ضمن عقب نشینی ترامپ از تبرئه روسیه از دخالت در انتخابات آمریکا ترامپ: ایران کشور 5 ماه پیش نیست/اگر با ما توافق کنند مشکلاتشان راحت تر حل می شود

روز شمار تاریخ: جمهوری اسلامی ایران قطعنامه 598 را پذیرفت

ترتیل صفحه 408 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

سرانه صنعت در کردستان300هزار تومان/مدیریت ضعیف استان در حوزه اشتغال

نمایشگاه بین المللی صنعت فلزات گرانبها و طلا اصفهان

فوری/ ترامپ حرف خود را پس گرفت/ مهر تایید دوباره رییس کاخ سفید بر دخالت روسیه در انتخابات امریکا

تعیین قائم مقام جدید آیت الله جنتی

پایین بودن درصد سواد در شان آذربایجان شرقی نیست

رییس کمیته ملی المپیک: «کهنگی و ایستایی» مهم ترین تهدید برای آموزش و پرورش است

شرایط ارز دیجیتال تا دو ماه آینده اعلام می شود

رییس جمهور: در راه استقلال و آبادانی، به دعای خیر خانواده شهدا نیازمندیم

پایگاه خبری جامعه روابط عمومی در جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی تجلیل شد

اعلام ویژه برنامه های سیما در ایام حج

همایون قیومی به عنوان وزیر مالیه گماشته شد

مسلمانان حضور چشمگیری در انتخابات آمریکا دارند

کرد های سوریه به دنبال مذاکره با دمشق

1900 هکتار از اراضی موقوفات اردبیل سنددار شد

گزارش تصویری روز اول مرحله استانی مسابقات قرآن در یزد

ادعای نابودی ایران توسط حافظ و مولوی

شعر فروغ برای پسرش کامیار شاپور

علت تعویق راه اندازی سامانه جامع روابط کار

جوانان هویزه خواستار رفع بیکاری در این شهرستان شدند

شهردار آستانه اشرفیه مورد سوال اعضای شورا قرار گرفت

شهردار قزوین در خصوص نامه مربوط به پوشش تاکسیرانان توضیح داد

شعر نزدیک به حقیقت ارزشمندتر است

دیدار صمیمی روحانی با خانواده شهیدان یاسری

طرح مطالعاتی متروی قزوین-هشتگرد بزودی آغاز می شود

اعضا کمیسیون آموزش مجلس از طرحهای فناورانه چهارمحال و بختیاری دیدن کردند

گزارش تصویری / زهیر صیدانلو رونمایی کتاب «...و دوباره خورشید»

اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی اهواز برگزار شد انتقاد رستمی از عدم همکاری شهرداری

150 متصرف موقوفات اردبیل خلع ید شد

307 طرح روبنایی و زیر بنایی در دست اجراست

شهردار قزوین در خصوص نامه مربوط به پوشش تاکسیرانان توضیح داد

شهردار آستانه اشرفیه مورد سوال اعضای شورا قرار گرفت

جوانان هویزه خواستار رفع بیکاری در این شهرستان شدند

شعر نزدیک به حقیقت ارزشمندتر است

آلت قتل وحید مرادی مشخص شد

دیدار صمیمی روحانی با خانواده شهیدان یاسری

تغییر در شرایط تاسیس حزب باید بدون رویکرد انسدادی انجام گیرد

استعفای اعضای شورای مشورتی امنیت داخلی آمریکا

خانواده معظم شهدا مایه فخر ملت و عزت کشور هستند

روحیه بالای خانواده شهداء و جانبازان برای همه ما درس و نشان دهنده مسیر مستقیم است

نقش موثر صداوسیما در تبیین فرهنگ حج

مغفول ماندن حقوق مناطق کم برخوردار

وقتی اصلاح طلبان «دلواپس» اعتماد به روسیه می شوند: آیا روس ها به ما وفا می کنند! / آیا گره زدن آینده کشور به امضای جان کری عاقلانه بود؟

روحانی: در راه استقلال و آبادانی به دعای خیر خانواده شهداء نیازمندیم

خدام حرم رضوی وارد استان یزد شدند

ادعای نابودی ایران توسط حافظ و مولوی

ظرفیت های عظیم فرهنگی و علمی قم را به دنیا معرفی کنیم

حضور سالانه 25 میلیون مسافر و زایر داخلی و خارجی در قم

روحانی: بالای خانواده جانبازان نشان دهنده مسیر مستقیم است

معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، تعامل مسئولان و نخبگان را می طلبد

اولین کنفرانس "قم، پایتخت فرهنگی جهان اسلام" برگزار شد

روحانی : خانواده معظم شهدا مایه فخر ملت و عزت کشور هستند

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی به شرکت برق یک هفته فرصت داد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان معرفی شد

تغییر درشرایط تاسیس فعالیت حزبی بایدبدون رویکردانسدادی انجام گیرد

تغییر در کابینه دولت؛ شایعه یا واقعیت؟

تحریف سه واقعه تاریخی و تناقض خاطرات امیرانتظام با ادعاهایش در «خشت خام»

ضرورت معرفی اسلام ناب محمدی در رویداد گردشگری «همدان، 2018»

برد شهریار در شب هتریک علیجانی

برگزاری 5 همایش تکریم از امامزادگان لرستان

طرح مطالعاتی متروی قزوین-هشتگرد بزودی آغاز می شود

اعلام جزییات پرونده مائده هژبری از زبان دادستان تهران

دیدار فرمانده مرزبانی کشور با نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی

آمادگی دستگاه های اجرایی کرمان برای برگزاری راهپیمایی اربعین

ضرورت اقدامات عملی اروپا در راستای اجرای تعهدات برجامی

نماینده ولی فقیه در همدان تاکید کرد ضرورت معرفی اسلام ناب محمدی در رویداد گردشگری «همدان، 2018»

اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی اهواز برگزار شد/ انتقاد رستمی از عدم همکاری شهرداری

روحانی هوشمند، خودش را قاطی همه چیز نمی کند

بی تفاوتی نسبت به انتقادات رسانه ها از عملکرد اقتصادی دولت تا کی ادامه دارد؟!

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس: اگر وزیر بودم و مشکلی را حل نمی کردم استعفا می دادم!

مسئولان از ظرفیت های قانونی برای خدمتگزاری استفاده کنند

مشروح سخنرانی اوباما در مراسم زادروز نلسون ماندلا

سفیران جدید ایران درهلسینکی، دوبلین و کی یف منصوب شدند

نظارت بر سازمان های مردم نهاد اهتمام مستمر می طلبد

تشکیل دولت اکثریت ملی، تنها راهکار حل مشکلات در عراق

طرح مطالعاتی متروی قزوین-هشتگرد بزودی آغاز می شود

ایران از بیانیه های توقف جنگ در یمن استقبال کرد

اعضا کمیسیون آموزش مجلس از طرحهای فناورانه چهارمحال و بختیاری دیدن کردند

تصادف وحشتناک ؛ خودرو دیوار را شکافت و وارد اتاق صاحب خانه شد + عکس ها

جزییات محکومیت ناظم مدرسه معین؛ 10 سال حبس، 2 سال انفصال از خدمت و شلاق

روزنامه همبستگی تعطیل شد

ضیا باژرنگ به عنوان شهردار جدید چابکسر انتخاب شد

اختلاف سن در ازدواج از چه قدر به بالا بد است؟

نمایندگان مجلس و وظیفه نظارتی

نمایندگان مجلس و وظیفه نظارتی