مطالب مرتبط:
لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم های آمریکا باشند را جریمه کنیم
بیانیه جبهه مردمی درباره تسلیم نامه اصلاح طلبان: ایران زیر فشار سیاسی تسلیم نخواهد شد/ نباید با وجود تجربه برجام حرف از تکرار مذاکره با آمریکا زد
دبیرکل سازمان ملل خروج آمریکا از برجام را محکوم کند
دبیرکل سازمان ملل خروج آمریکا از برجام را محکوم کند
وزارت خارجه به بیانیه مداخله جویانه آمریکا علیه ایران واکنش نشان داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 01:212018-06-19سياسي

لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب شده بود


وزیر خارجه انگلیس در نامه ای به یک قانونگذار ارشد این کشور سیاست های دولت انگلیس برای حفظ توافق هسته ای برجام، بعد از خروج آمریکا از این توافق را تشریح کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه بین الملل خبرگزاری دانشجو"، بوریس جانسون ، وزیر خارجه انگلیس در نامه ای به رییس کمیته امور خارجی مجلس عوام این کشور بار دیگر بر پایبندی این کشور به توافق هسته ای برجام بعد از خروج آمریکا از آن تأکید کرده است.

تام تاگنهات ، روز 22 می (اول خرداد ماه) در نامه ای از جانسون خواسته درباره برنامه های انگلیس برای تضمین بقای برجام بعد از خروج آمریکا توضیحاتی را ارائه دهد.

♦️ ضمانت اجرای برجام بدون آمریکا جانسون در نامه ای "که روز سه شنبه روی وب سایت پارلمان انگلیس قرار گرفته ضمن تأکید بر اینکه انگلیس قصد خروج از توافق هسته ای با ایران ندارد به تشریح برنامه های لندن برای حفظ این توافق بعد از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران پرداخته است.

او می نویسد: همان طور که من و نخست وزیر هر دو در پارلمان مشخص کرده ایم، انگلیس قصدی برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک ندارد.

توافق هسته ای ایران برای امنیت ما حیاتی است و ما، تا هنگامی که به ایران به محدودیت های مشخص شده ذیل این توافق پایبند باشد به آن متعهد می مانیم.

جانسون در پاسخ به سوال قانونگذار انگلیسی، مبنی بر اینکه لندن چه گام هایی برای اجرای تضمین تداوم اجرای برجام برداشته نوشته است: ما به همکاری با تمامی طرف های باقی مانده در برجام برای حفظ آن ادامه می دهیم.

بیانیه سران سه کشور اروپایی در روز 8 می به روشنی این را بیان کرد، ضمن آنکه در دیدار وزرای خارجه تروییکای اروپا و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل روز 15 می و نشست تمامی 28 وزیر خارجه اتحادیه اروپا در نشست شورای امور خارجی اروپا هم بر همین نکته تأکید شد.

جانسون در ادامه نوشته در نشست کمیسیون مشترک برجام که روز 25 می برگزار شده هم طرف های باقی مانده در برجام درباره ادامه این توافق بدون آمریکا بحث و تبادل نظر کرده اند.

♦️ ادامه پایبندی ایران به برجام تام تاگنهات در نامه خود پرسیده دولت انگلیس چه تعهداتی از ایران برای پایبند ماندن این کشور به تعهداتش در برجام دریافت کرده است.

جانسون در پاسخ، ضمن اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازاخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام نوشته است: پاسخ ایران به خروج آمریکا تا کنون، حساب شده بوده است.

رییس جمهور روحانی، در حالی که به مقام های سازمان انرژی اتمی گفته آماده از سرگیری غنی سازی در سطح صنعتی باشند، اعلام کرده که ایران قصد دارد در برجام باقی بماند.

وزیر خارجه انگلیس نوشته کشورش انتظار دارد ایران به تعهداتش پایبند بماند.

او ادامه می دهد: در عوض، ما هم با شریکان اروپایی و سایر شریکانمان گام های لازم را برمی داریم تا اطمینان حاصل کنیم که ایران از کاهش تحریم ها به موجب برجام برخوردار شود.

او در ادامه تصریح می کند: ما ایران را برای نشان دادن خویشتنداری در پاسخ به تصمیم آمریکا ترغیب کرده و کماکان در این راستا تحت فشار قرار می دهیم؛ ایران بایستی به تعهدات خودش ذیل این توافق پایبند بماند و کاملاً با الزامات آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه بازرسی ها همکاری کند.

♦️ رایزنی های انگلیس با آمریکا قانونگذار انگلیسی در نامه خود پرسیده آیا دولت انگلیس، بعد از خروج آمریکا از برجام با واشنگتن درباره نحوه اجرای برجام و اطمینان از منع اشاعه اتمی رایزنی کرده است یا خیر؟ وزیر خارجه انگلیس نوشته است: ما بعد از سخنرانی ترامپ در روز 12 ژانویه و تصمیم او در روز 8 می برای خروج از برجام رایزنی های فشرده متعددی با آمریکا داشته ایم.

بوریس جانسون در ادامه نامه تصریح کرده ارزیابی دولت انگلیس این است که در صورت آغاز مذاکرات جدید با ایران بر سر مسائل غیرهسته ای، نمی توان در چارچوب زمانی معقول به نتیجه رسید.

او می نویسد: موضع ما تغییر نکرده است- برجام، محصول موفقیت آمیز 13 سال دیپلماسی خستگی ناپذیر است و دیدگاه ما این است که شروع مذاکراتی جدید که در آن تمامی رفتارهای غیرقابل قبول ایران با همدیگر در نظر گرفته شوند بعید است که در یک چارچوب زمانی معقول موفق شود.

♦️ قوانین مسدودساز اروپا قانونگذار انگلیسی از جانسون پرسیده است: سران کشورهای اتحادیه اروپا روز 16 می به اتفاق آرا با فعال کردن قوانین مسدودساز که شرکت های اروپایی را از پایبندی به آثار فراسرزمینی تحریم های آمریکا منع می کند، موافقت کردند.

قوانین مسدودساز در عمل چگونه کار می کنند و دولت انگلیس، چه گام هایی برداشته تا همزمان با محافظت از شرکت های انگلیسی در برابر تحریم های ثانویه آمریکا به آنها برای تبعیت از این قوانین کمک کند؟ جانسون در پاسخ نوشته است: مقررات مسدودساز اتحادیه اروپا سال 1996 به تصویب رسید.

این مقررات، ساکنان کشورهای عضو، اشخاص حقوقی ثبت شده در اتحادیه اروپا و افرادی که در داخل قلمرو اتحادیه اروپا فعالیت حرفه ای دارند را از تبعیت از تحریم های آمریکا با آثار برون مرزی منع می کند.

اجرای این مقررات، مسئولیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و ممکن است علیه آنهایی که با نقض این مقررات از تحریم های آمریکا پیروی می کنند.

وی در ادامه نوشت: کمیسیون اروپا فرایند افزایش دامنه این مقررات را گسترش داده تا تحریم هایی با آثار برون مرزی که آمریکا قرار است بعد از خروج از برجام اعمال کند را شامل شوند.

این اقدام بخشی از بسته گسترده تر اقداماتی است که اتحادیه اروپا برای حمایت از برجام در نظر دارد.

می دانیم که این اقدام ممکن است روی کسب و کار اثراتی داشته باشد.

ما هم در سطح ملی و هم در سطح اتحادیه اروپا تعامل خواهیم داشت تا اطمینان حاصل کنیم شرکت ها از حداکثر شفافیت و راهنمایی برخوردار هستند.

♦️ انگلیس و پایبندی به تحریم ها پس از برگزیت قانونگذار انگلیسی به عنوان یک سوال دیگر پرسیده آیا دولت انگلیس، بعد از خروج از اتحادیه اروپا، کماکان متعهد به پایبندی از سیاست های اتحادیه اروپا در خصوص تحریم ها خواهد بود؟ وزیر خارجه انگلیس پاسخ داده است: بعد از برگزیت، انگلیس جزء برجام خواهد بود و بنابراین، همکاری نزدیکی با اتحادیه اروپا خواهد داشت تا اطمینان حاصل کند که تدابیر مندرج در برجام، ایران را به پایبندی ترغیب می کند.

انتظار داریم تمامی تحریم های موجود اتحادیه اروپا علیه ایران را (بعد از برگزیت) منتقل کنیم.

این، ضمانت خواهد کرد که انگلیس به برجام پایبند می ماند.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، تیرماه سال 1394 میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد.

با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه شنبه 8 می (18 اردیبهشت ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران پس از دوره های زمانی 90 و 180 روزه امضا کرد.


کلید واژه ها: انگلیس - توافق هسته ای - آمریکا - ایران - توافق - توافق هسته - وزیر خارجه انگلیس - نامه - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - وزیر خارجه - خروج - هسته ای - اروپا - آژانس بین المللی انرژی اتمی - اتحادیه اروپا - کشور - خارجه - انرژی اتمی - برنامه - سازمان انرژی اتمی - وزیر - هسته - پارلمان انگلیس - لندن - برگزار - وزرای خارجه - سیاست خارجی - گزارش - انرژی - بین المللی

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | پنجشنبه 28 تیر 97

صعود 3 کماندار ایرانی به مرحله یک شانزدهم نهایی مسابقات جهانی

روزنامه کیهان کدام بازیگر را گستاخ می داند؟

زندگینامه آیت الله احمد جنتی منتشر شد

نگاهی بر کتاب تفسیر اجتهادی سوره تحریم

کدام نمایندگان در یک ماه گذشته دیر به مجلس رسیدند + اسامی

انتقادات تند و تیز عضو خبرگان رهبری از وضعیت بازار موبایل

تصاویر/ مراسم خطبه خوانی خادمان حرم حضرت معصومه(س) در ایام دهه کرامت

ملّت ایران بعد از پیروزی انقلاب، به برکت هدایت امام بزرگوار، یک معنای جدیدی از حج را فهمید

وقتی خداوند از بنده اش به خاطر این 4 صفت قدر دانی می کند

ابتکار: گزارش های خوبی از کارگروه رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار دریافت کردیم

زمان دیدار هیئت رییسه فراکسیون امید با "روحانی"

مریم سعیدیان جزی آثار امر به معروف و نهی از منکر در حوزه های اجتماعی

سیدعباس موسوی مقدم، محمد جعفری تجسم، تمثل و رویت جن از منظر عقل و نقل

محمدمهدی سلامی مروری اجمالی بر وضعیت «عزت ملی» در دوران قاجار و پهلوی

مرگ بیش از3 هزار تن دراثر آلودگی هوا، رسوایی ملی است

خطیب توانا می تواند در برابر هجمه های فضای مجازی بایستد

وقتی «ترانه علیدوستی» بابا برقی می شود! /عکس

امامزاده ای در دل جنگل های گیلان/ عکس

در سالروز پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران؛ آیا پذیرش قطعنامه به معنای دست کشیدن از مقاومت بود؟

جواد یعقوبی, عباسعلی سلطانی آسیب شناسی سبک زندگی ایرانیان و طـراحی الگـوی زنـدگی بهشتـی

نبرد سِدر و ستاره/15 اولین غافلگیری صهیونیست ها در جنگ 33 روزه/استتار حزب الله شگفت انگیز بود

به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان (2) نظائر شورای نگهبان در کشورهای دنیا

بی اعتمادی شدید مردم تهران به نهاد های حکومتی

خطیب نماز جمعه این هفته تهران کیست؟

نماینده مجلس مصر: مذاکرات آشتی فتح و حماس موفقیت آمیز بود

عبدالمجیدطالبتاش کاربست رسول و نبی در عقاید اسلامی

برنامه محرومیت زدایی سیستان برای 18 دستگاه اجرایی/آغاز روند تدوین برنامه محرومیت زدایی بلوچستان

وضعیت اضطراری یا فوق العاده در ترکیه پایان یافت

محمدرضا جاوید، محمدرضا ربیعی مندجین بررسی تطبیقی شرایط عقود اسلامی و قراردادهای پشتیبانی بانکداری اسلامی

الازهر: زیارت قبور و قرار دادن گیاه بر سر قبر سنت پیامبر است

غول ژاپنی در تهران!/ عکس

ابلاغ برنامه محرومیت زدایی از سیستان به 18 دستگاه اجرایی

سید حمیدرضا رئوف, زهره قادری مؤلفه های تحقق احساس شادمانی در اسلام

محمدمهدی قائمی امیری معنای زندگی، ضرورت و کارکرد نبوت

احتمال خانه تکانی در پاستور/برخورد ناموثر با بدحجابی/تیغ دو لبه مذاکره با آمریکا/تحریم فرصت نیست؛ اما...

پوتین و احیای محتاطانه سنت ها منطق تصمیم گیری روسیه در سیاست خارجی

دوران بلوغ روابط عمومی هاست

اوقات شرعی بیست و هشتم تیر شیراز

ماجرای قرائت مفاتیح بدون نیاز به عینک در حرم امام رضا(ع)

انتقادات تند و تیز عضو خبرگان رهبری از وضعیت بازار موبایل

تک تابعیتی، نه دو تابعیتی!

سیدمجید ظهیری نگاهی آسیب شناسانه به مدیریت چالش های اعتقادی در جهان اسلام

بابک شمشیری, نعمت الله بدخشان نسبت فرد و جامعه در نگاه اسلامی

امکانات استان کرمان در اختیار برگزاری راهپیمایی اربعین است

سیدعلی طالقانی‎ ‎ انگاره عقلانیت، معنویت، دینداری- دفاع از هم نشینی

"مریم معصومی" در یک ساحل رویایی + عکس

7 تیرانداز اهداف پروازی فردا راهی ایتالیا می شوند

«شاباش مرگ» مجلس عروسی را به خون کشید!

علی حیدری، مریم یاراحمدی، محمدرضا حسنی جلیلیان، علی نوری تجلی آیین «قصه برداشتن» در ادبیات فارسی

واکنش بروجردی به خبرسازی دروغین کانال های خبری درباره بازداشت وی

ورود صدها تانک جدید به سازمان رزم ارتش و سپاه

مدیرعامل پیشین مترو تهران، رییس بنیاد تعاون ناجا شد

دولت «شو» تبلیغاتی برای نماینده سنندج را متوقف کند

دادنامه چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

«اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند

از "بی شناسنامه" خواندن منتقدان تا "چوپان" قلمداد کردن مردم

مقایسه جت های شخصی پوتین و ترامپ/ عکس

یک زن رییس قضات مالزی شد

ابراهیم همین طور که شنا می رفت، با صدای بلند شروع به گریه کرد

نعمت فیروزی, عباس معین فر آسیب شناسی مدیریت فرهنگی از منظر قرآن کریم

مسئولان رسیدگی به مشکلات مردم را از مکتب رضوی بیاموزند

درخواست از «جهانگیری» برای برخورد سخت با معاون زنگنه

حسن رستگارپور،‏ فائزه موحدی، زینب برخورداری مسئولیت های اخلاقی در حوزه فناوری و طراحی یادگیری ‏

وجود 9 درصد از جمعیت تهران در بافت فرسوده

پروین فرشچی تابعیت و مجوز اقامت از هیچ کشور خارجی را ندارد

مسکو یکی از پنج روشن ترین شهرهای جهان شد

روزنامه های پنج شنبه 28 تیر ماه 97

عارف از حضور بازرسان آژانس در دانشگاه ها اطلاع داشت؟

حسن کربلایی حاجی اوغلی، علی اکبر فرهنگی، محمد سلطانی فر، علی دلاور، علی گرانمایه پور رابطه برندسازی روزنامه های اقتصادی و رضایت مشتریان در کلان شهرهای کشور‎ ‎

ماجرای قتل فجیع 2 کودک دوقلو در زاهدان چه بود ؟ + جزییات

آیین چهلم شهید مدافع حرم خلیل تختی نژاد برگزار شد

نصرت الله دین محمدی کرسفی شعر تجسمی (کانکریت) در نیم نگاهی تحلیلی، انتقادی و تطبیقی

رییس جدید بیمه مرکزی مشخص شد

دادگاه انقلاب کوتاه نخواهد آمد /تازه نفس های دولت در جنگ اقتصادی /تغییر کابینه در مرحله تعیین افراد

سه رسالت مهم امروز طلاب

رود سرباز؛ سیستان و بلوچستان و سیلی سهمگین!

بازگشت همه سفرای ایران به تهران

رسانه ها را به گسترش ناامیدی متهم می کنند!

رضا برنجکار، مهدی سالکی کاربست عقل در استنباط آموزه های کلامی از دیدگاه فاضل مقداد

در پی شدت گرفتن فشارها ترامپ: پوتین را مسئول دخالت در انتخابات آمریکا می دانم

وحدت شیعه و اهل سنت دشمنان را ناامید کرده است

ذوق زدگی ترامپ از دیدار با پوتین

الهام اسمعیل پونکی ، محمدرضا اسمعیلی گیوی، فاطمه فهیم نیا سواد رسانه ای و سواد اطلاعاتی و تأثیر آن ها بر قابلیت های کارآفرینی

حالا نوبت هیئت وزیران است/ اولین دولتی که احضار شد

مردم را با زبان هنر با معارف دین مانوس کنیم

از بررسی 5 هزار مقاله پژوهشی تا برگزاری 50 کرسی آزاد اندیشی

راهکار ساده رسول خدا برای رسیدن به خیر دنیا و آخرت

آیین چهلم شهید مدافع حرم، خلیل تختی نژاد برگزار شد

نقدی بر دنیای فکری حجاریان ها

سفر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به بروجرد

نیشابور میزبان شب شعر «ملکوت هشتم»

سعید ملکی تحلیل فضایی و اولویت‎بندی شکاف درون‎منطقه‎ای مسکن

بوریس جانسون عملکرد ترزا می در پارلمان انگلیس را مورد انتقاد قرار داد

تحلیل سیاسی هفته

مرتد کیست؟ حکم مرتد و ارتداد چیست؟

یک زن رییس قضات مالزی شد

مریم بخشی، منوچهر تشکری، قدرت قاسمی پور مصادیق «پیرنگ» فرمالیستی در داستان های کوتاه فارسی

مستندات پرونده دمیرتاش در محضر دادگاه ارائه شد

احمد سوری ,اسماعیل احسان پور‎ ‎ شناسایی و اُلویت بندی عوامل استرس زای شغلی و رابطه آن با کیفیت زندگی کاری کارکنان

لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب شده بود

لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب شده بود