مطالب مرتبط:
افزایش ملایم تولید اوپک برای جلب رضایت ایران
الجزایر هم جمع مخالفان افزایش تولید نفت پیوست
3 روز مانده به نشست تصمیمات اوپک فاش شد/اوپک تولید نفت را 600 هزار بشکه در روز افزایش می دهد
تصمیمات اوپک فاش شد/ اوپک تولید نفت را 600 هزار بشکه در روز افزایش می دهد
اوپک تولید نفت را 600هزار بشکه در روز افزایش می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 00:052018-06-19اقتصادي

موافقان و مخالفان افزایش تولید اوپک چه هدفی دارند؟


لابی ایران علیه تصمیم عربستان برای افزایش تولید روزانه نفت اوپک، سقف این خواسته را از یک تا 5/ 1 میلیون بشکه افزایش تولید در روز به 300 تا 600 هزار بشکه در روز رساند.

- ایران به تکروی و برخورد سیاسی عربستان در اوپک اعتراض دارد؛ زیرا این کشور تحت فشار آمریکا طرح افزایش عرضه را مطرح کرده است.

هرچند ممکن است در نهایت عربستان با همراهی روسیه، طرح افزایش تولید را عملیاتی کند، اما محدود شدن خواسته این دو غول نفتی نتیجه قابل قبولی به نظر می رسد.

شعار سال:" چند روز مانده به برگزاری هفتمین سمینار بین المللی اوپک در وین، نماینده ایران در هیات عامل اوپک اعلام کرده است سه عضو این سازمان، طرح پیشنهادی عربستان برای افزایش تولید را وتو می کنند.

حسین کاظم پور اردبیلی در گفت وگو با بلومبرگ، این سه عضو را ایران، ونزوئلا و عراق معرفی کرده است.

این اظهارنظر در آستانه نشستی که از سوی کارشناسان یکی از پرچالش ترین جلسات اوپک پیش بینی می شود، پرده از جدالی بر می دارد که نتیجه اش یا تداوم اتحاد نفتی خواهد بود یا پایان آن.

با این حال به نظر می رسد لابی ایران در اوپک تا حدودی جواب داده است؛ زیرا به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز گذشته بلومبرگ برخی منابع آگاه به این خبرگزاری گفته اند احتمالا افزایش 300 تا 600 هزار بشکه ای در جلسه این هفته کشورهای عضو و غیرعضو اوپک بررسی خواهد شد.

عربستان و روسیه که طی 18 ماه اجرای توافق کاهش تولید پایبندی قابل توجهی به پیمان خود داشتند، حالا به شکلی جدی از لزوم افزایش عرضه به بازار نفت به منظور جلوگیری از افزایش قیمت ها می گویند.

آنها طرح خود را مبنی بر افزایش تولید یک تا یک و نیم میلیون بشکه ای در روز به شکل پشنهاد ارائه دادند اما در عین حال، چند روز مانده به برگزاری نشست کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در وین، سیگنال هایی قوی مبنی بر اجرای این پیشنهاد ارسال کردند.

اصرار این دو غول نفتی به افزایش عرضه که در کنار اهداف اقتصادی همچون افزایش سهم بازار و جلوگیری از رشد تولیدات شیل، اهداف سیاسی نیز به همراه دارد، با مخالفانی مواجه است.

ایران و عراق از جمله کشورهایی هستند که ونزوئلا را نیز به عنوان دیگر مخالف در کنار خود دارند و در سطح وزرای نفت، تصمیم گیری یکجانبه عربستان برای افزایش تولید را مورد انتقاد قرار داده اند.

به خصوص ایران به عنوان کشوری که با خروج دونالد ترامپ از برجام، با بازگشت تحریم های آمریکا رو در رو است، ابعاد سیاسی تصمیم اخیر عربستان و روسیه را پررنگ تر از ابعاد اقتصادی آن می داند.

این گمانه پس از انتشار خبری مبنی بر درخواست آمریکا از عربستان برای افزایش تولید یک میلیون بشکه ای به منظور پوشش دادن کاهش احتمالی عرضه از سمت ایران، قوت گرفت.

از همین رو به نظر می رسد بهترین موضع ایران در نشست پیش روی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، مانع شدن از نسبت دادن لزوم افزایش سقف تولید به افت صادرات ایران است، آن هم در شرایطی که هنوز مشخص نیست تولید ایران تا چه حد از بازگشت تحریم های آمریکا تاثیر خواهد گرفت.

دنیای اقتصاد در گفت وگو با مدیرکل اسبق امور اوپک ایران با عنوان خط قرمز ایران در نشست اوپک به این موضوع پرداخته است.

در این میان به نظر می رسد عربستان سعودی قصد دارد با یک تیر دو نشان بزند.

به این معنا که با افزایش تولید هم رضایت آمریکا را جلب کند و ایران را به عنوان رقیب منطقه ای تحت فشار قرار دهد و هم با تسهیل طرح کاهش تولید، سهم بازار خود را افزایش دهد.

با این حال حتی پیش از ابراز مخالفت بیژن زنگنه و جبار اللعیبی، بسیاری از کارشناسان از چالش های نشست آخر هفته اوپک و غیراوپک گفتند؛ زیرا عربستان و روسیه برای تصویب پیشنهاد خود باید نظر 22 عضو دیگر حاضر در پیمان کاهش تولید را نیز جلب کنند، 22 عضوی که ممکن است منافعشان با افزایش تولید و ریزش قیمت ها به خطر بیفتد.

اما با توجه به شواهدی که نشان می دهد هدف عربستان از طرح افزایش تولید به منظور کنترل قیمت ها، جلب رضایت آمریکا با هدف محکم تر کردن روابط سیاسی با این کشور است، آیا کشورهایی که مخالف پیشنهاد بزرگ ترین تولیدکننده نفت در اوپک هستند، قادر به اعمال نظر خواهند بود؟ در این میان چنانچه کشورهای مخالف از توان کافی برای ایجاد تغییر دلخواه برخوردار نباشند، سناریوی جایگزین چه می تواند باشد؟ این دو سوال در شرایطی مطرح است که سوال سوم به کشورهای خواستار افزایش تولید بازمی گردد.

اینکه عربستان و روسیه تا چه میزان توان افزایش تولید پایدار دارند، از دیگر سوال های مطرح است که می تواند به نوعی سیاست این دو تولیدکننده بزرگ نفت دنیا را مورد راستی آزمایی قرار دهد.

انتخاب بین بد و بدتر اظهارنظر منتقدانه نماینده ایران در هیات عامل اوپک، روز گذشته تیتر یک خبرگزاری بلومبرگ بود و تبدیل به مهم ترین خبر نفتی بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی نیز شد.

می توان گفت یکی از مهم ترین جنبه های این اظهار نظر، مخالفت با اثرگذاری آمریکا به عنوان کشوری بیرونی بر تصمیم گیری اوپک به عنوان سازمانی مستقل است.

حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در هیات عامل اوپک، در بخشی از صحبت های خود با تاکید بر اینکه عرضه نفت در بازار مطلوب است و اوپک باید به تصمیم خود (توافق کاهش تولید) تا پایان سال جاری میلادی پایبند باشد ، گفته است: به گفته برخی منابع، عربستان اکنون پیشنهادهای گوناگونی درباره افزایش تولید روزانه اوپک به میزان 500 هزار تا یک میلیون بشکه در روز را مطرح کرده است.

ما به برادرانمان در اوپک و روسیه می گوییم که لازم نیست ترامپ را خشنود کنیم که دو کشور بنیان گذار اوپک و همچنین روسیه را تحریم کرده است؛ ما کشورهای دارای حاکمیت هستیم که بر اساس مسوولیت ها و ارزش های خود عمل می کنیم؛ همه جهان باید در برابر این رفتارهای متکبرانه بایستد و این اتفاق خواهد افتاد.

در کنار مخالفت با دخالت آمریکا، می توان گفت اظهارنظر اخیر کاظم پور اردبیلی انتقادی به تصمیم گیری یکجانبه عربستان سعودی در رابطه با افزایش تولید و چراغ سبز این کشور به همراهی با آمریکا در اعمال تحریم های نفتی ایران نیز باشد.

با تمام این تفاسیر، بسیاری از کارشناسان با در نظر گرفتن نارضایتی برخی اعضای اوپک از تکروی و برخورد سیاسی عربستان در زمینه تولید نفت که می تواند نقش اقتصادی اوپک را کمرنگ کند، عقیده دارند نشست پیش روی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، به نوعی انتخاب بین بد و بدتر است.

نگاهی به گذشته نشان می دهد که یک بار در سال 2015، مخالفت با پیشنهاد افزایش تولید عربستان به برداشته شدن سقف تولیدات و سرازیر شدن سیل نفت به بازار همراه شد که ریزش شدید قیمت ها و رسیدن آن به کمتر از 30 دلار را در پی داشت.

حال در شرایطی که به لطف اجرای طرح کاهش تولید، سطح انبارهای نفتی دنیا به هدف خود که میانگین پنج سال گذشته است، رسیده به نظر می رسد افزایش تولید کنترل شده و با سقف مشخص ، در مقایسه با افزایش تولید کنترل نشده ، قیمت نفت در بازار جهانی را با واکنش ملایم تری همراه سازد.

اعدادی که تا کنون برای میزان افزایش تولید از سوی عربستان و روسیه مطرح شده، یک تا یک و نیم میلیون بشکه در روز بوده در حالی که مجموع سقف کاهش تولید در توافق اوپک 8/ 1 میلیون بشکه در روز است.

دیگر گمانه ای که برای میزان افزایش تولید مطرح شده بود، کاهش سطح پایبندی به کاهش تولید از حدود 170 درصد ماه گذشته به 100 درصد است تا به این واسطه از رشد بیش از پیش قیمت ها جلوگیری شود.

قیمت نفت در کنار اجرای موفق توافق اوپک، پس از خروج ترامپ از برجام و افزایش ریسک های ژئوپلیتیک به بیش از 80 دلار نیز رسید.

اما افزایش تولید کنترل شده از این منظر قابل توجه است که عربستان سعودی تجربه تولید 11میلیون بشکه ای در روز را در کارنامه دارد که چیزی حدود یک میلیون بشکه بیش از آخرین تولید این کشور در ماه مه (10 میلیون بشکه در روز) است.

روسیه نیز به عنوان همراه عربستان در طرح کاهش تولید، مدتی است که افزایش تولید را آغاز کرده.

بر اساس آمارهای موجود، تولید روزانه نفت روسیه در نخستین هفته ماه ژوئن به 1/ 11 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

روسیه اگرچه تاکنون پایبندی خوبی به طرح کاهش تولید داشته، اما همواره از افزایش تولید حمایت کرده زیرا از سوی شرکت های تولیدکننده نفت این کشور که عمدتا دارای سهامداران خصوصی هستند با فشار مواجه بوده و از سویی نگران افزایش قیمت ها و در پی آن قدرت گرفتن تولیدات شیل نیز بوده است.

روس نفت و گازپروم نفت به عنوان دو تولیدکننده نفت در روسیه، به تازگی اعلام کرده اند به ترتیب برای افزایش تولید 70 هزار بشکه ای و 36 هزار بشکه ای در کوتاه مدت آمادگی دارند.

به این ترتیب با توجه به آمادگی شرکت های نفتی روسیه برای افزایش تولید، به نظر می رسد در نشست پیش روی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، باید بین بد و بدتر گزینه ای انتخاب شود که دست کم مانع افزایش تولید بدون سقف شود.

توان تولید پایدار اما انتخاب بین بد و بدتر و انتخاب مسیری که منجر به افزایش تولید بدون محدودیت نشود، در شرایطی مطرح است که گمانه های بسیاری در رابطه با توان افزایش تولید و ظرفیت اضافی تولید از سوی کشورهای حاضر در ائتلاف اوپک، به خصوص پیشنهاددهندگان افزایش تولید مطرح است.

بلومبرگ اخیرا در گزارشی تحلیلی، با اشاره به توان تولید عربستان و روسیه به این موضوع اشاره کرده است که در صورت تصویب پیشنهاد افزایش تولید، احتمالا تنها این دو کشور توان افزایش قابل توجه تولید داشته باشند.

در این گزارش اعضای اوپک و همراهان غیراوپکی اش به دو دسته داراها و ندارها تقسیم شده اند.

گروه اول شامل روسیه، عربستان سعودی و دیگر متحدان عربش است که ظرفیت اضافی برای تولید دارند و در صورت لزوم می توانند این ظرفیت را فعال سازند.

دیگر کشورهای باقی مانده نیز گروه دوم را تشکیل می دهند که عمدتا توان محدودی برای افزایش تولید دارند یا اصلا قادر به انجام چنین کاری نیستند.

بر اساس این گزارش، تقریبا 90 درصد از ظرفیت اضافی تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، در اختیار عربستان و متحدانش و روسیه قرار دارد.

در این گزارش نیز به این نکته تاکید شده است که با وجود مخالفت هایی از سوی برخی اعضای اوپک با پیشنهاد افزایش تولید، نشست 22 ژوئن احتمالا نشستی توفانی خواهد بود.

با این حال اما بعید است این مخالفت ها بتوانند نظر عربستان سعودی یا روسیه را تغییر دهند، زیرا عربستان از سوی آمریکا برای افزایش تولید یک میلیون بشکه ای تحت فشار قرار دارد و صنعت نفت روسیه نیز برای افزایش تولید روزشماری می کند.

از طرفی در حال حاضر اوپک با در نظر گرفتن موفقیت توافق کاهش تولید در پاک کردن مازاد عرضه، نگران کمبود عرضه در نیمه دوم سال 2018 است.

این نگرانی در حالی وجود دارد که اگر کاهش تولید نفت ونزوئلا تداوم یابد یا تولید ایران تحت تاثیر بازگشت تحریم های آمریکا با کاهش تولید مواجه شود؛ کمبود عرضه مورد انتظار اوپک بیشتر خواهد شد.

بر اساس این گزارش، حتی اگر گروه داراها بتوانند کاهش تولید اعضایی چون ونزوئلا و ایران را جبران کنند، باز هم اوپک در نیمه دوم سال 2018 با کمبود عرضه مواجه خواهد شد.

اگرچه هنوز تحریم های آمریکا علیه ایران عملیاتی نشده و مشخص نیست تولید ایران تا چه میزان از این تحریم ها تاثیر خواهد گرفت، اما پیش بینی های موجود از تولید روزانه نفت ونزوئلا نشان می دهد ممکن است این کشور تا زمان فعال شدن تحریم ها علیه ایران، با یک افت تولید 280 هزار بشکه ای دیگر مواجه شود.

در رابطه با ایران هنوز مشخص نیست تحریم ها تا چه میزان به مشتریان نفتی کشور فشار وارد خواهد کرد، اما پیش بینی ها اعداد 200 تا 800 هزار بشکه و حتی بیشتر را نیز به عنوان میزان کاهش عرضه ایران مطرح می کنند.

این اعداد و ارقام در حالی مطرح می شوند که به نظر می رسد روسیه، عربستان و متحدان عربش، تنها برای پوشش دادن به کاهش تولید احتمالی از سوی ایران و ونزوئلا، باید طی 6 ماه آینده تولیدات خود را روزانه بیش از 870 هزار بشکه در روز افزایش دهند.

چنین اتفاقی در ظاهر غیرممکن نیست زیرا به گفته منابع روسی، این کشور 500 هزار بشکه ظرفیت اضافی برای تولید دارد.

عربستان سعودی نیز اعلام کرده است چیزی حدود 5/ 1 میلیون بشکه در روز ظرفیت اضافی تولید دارد که می تواند طی 90 روز آن را فعال کند.

با این حال عربستان سعودی اگرچه به رکورد تولید بیش از 11 میلیون بشکه نفت در روز نیز دست یافته است، اما هرگز توان حفظ تولید در این سطح را برای طولانی مدت نداشته است.

روسیه نیز در نوامبر سال 2016 با رساندن سطح تولید روزانه نفت خام به حدود 2/ 11 میلیون بشکه در روز در حالی به بالاترین سطح تولید دست یافت که به نظر می رسد بدون تکیه به پروژه های جدید افزایش تولید، نتواند بیش از این رکورد، تولید پایدار داشته باشد.

به این ترتیب در حالی که به نظر می رسد گروه مقابل احتمالا نتوانند از افزایش تولید روسیه و عربستان پیشگیری کنند و انتخاب بهتر نیز حفظ اتحاد نفتی به نظر می رسد، این نکته را نیز باید در نظر گرفت که ممکن است دو غول نفتی نتوانند آن طور که عنوان می کنند، تمام ظرفیت خالی تولید نفت خود را برای طولانی مدت فعال نگه دارند.

چنین کاری به لحاظ فنی با اما و اگرهایی همراه است و همین عامل نیز اخیرا تبدیل به نقطه امیدی برای بازار نفت شده است.

بازگشت قیمت ها به مسیر صعودی به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، بهای نفت های شاخص روز گذشته و در اولین روز معاملاتی هفته در بازارهای جهانی، مسیرهای متفاوتی را طی کردند.

نفت برنت که معاملات ابتدای روز را با کاهش شدید قیمت آغاز کرده بود، در میانه های روز به دنبال انتشار گزارش هایی که افزایش تولید در نشست آتی اوپک را کمتر از انتظارات برآورد کرده بودند، افزایش یافت.

برخی منابع اعلام کرده اند که اوپک و متحدانش در نشست هفته آینده تصمیم به افزایش 300 تا 600 هزار بشکه ای تولید خواهند گرفت، در حالی که پیش از این وزیر انرژی روسیه از احتمال افزایش 5/ 1 میلیون بشکه ای تولید این کشورها خبر داده بود.

نفت خام آمریکا نیز هرچند به دنبال این خبر از کف قیمتی روزانه خود فاصله گرفت، اما همچنان تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت 16 به وقت تهران) تحت تاثیر وقوع جنگ تجاری بین آمریکا و چین کاهشی باقی ماند.

به دنبال تصمیم ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه بر واردات برخی کالاهای چینی، هفته گذشته چین نیز بر خرید نفت از آمریکا تعرفه وضع کرد.

تداوم این وضعیت علاوه بر اینکه تهدیدی برای رشد اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت است، می تواند به ایجاد مازاد عرضه در بازار نفت آمریکا نیز منجر شود.

بر اساس این گزارش، بهای نفت برنت روز گذشته با 70سنت افزایش نسبت به آخرین قیمت هفته گذشته، به 14/ 74 دلار بر بشکه رسید؛ در حالی که در معاملات ابتدای روز به حدود 4/ 72 دلار بر بشکه نیز سقوط کرده بود.

نفت خام آمریکا نیز با 25سنت کاهش 81/ 64 دلار بر بشکه معامله شد؛ کف قیمتی این نفت شاخص در روز گذشته 6/ 63 دلار بر بشکه بود.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 خرداد 97، کد مطلب: 3402126، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: افزایش - عربستان - تولید - اوپک - ایران - کشور - آمریکا - تصمیم - روسیه - سیاسی - پیشنهاد - بلومبرگ - مخالفان - اقتصادی - ونزوئلا - نفتی - دونالد ترامپ - افزایش قیمت - همراه - بازار - تصمیم گیری - بین المللی - بازار نفت - هایی - عراق - خبرگزاری - کاظم پور - پیش بینی - انتقاد - سمینار

آخرین اخبار سرویس:
استخدام شرکت مهندسی بازرگانی در چهار رده شغلی

لزوم تعیین تکلیف سریع گود برج میلاد

استخدام نیروی خدماتی خانم با حقوق ثابت در فلسطین 11

استخدام رزرویشن آقا جهت دفتر باربری در البرز

تکذیب خبرتعطیلی بازارهای میوه وتره بار

استخدام مونتاژکار حرفه ای MDF در حومه میدان استاندارد کرج

توقف اجرای 16 پرونده برج باغ

استخدام کادر فنی در شرکت معتبر

بخش خصوصی 53 بار به دولت تذکر داد؛ اما کو گوش شنوا؟!

استخدام حسابدار جهت یک شرکت ساختمانی در محدوده وکیل آباد

مظنه خودروهای آلمانی در بازار تهران

استخدام نیروی کار جهت بستنی فروشی در شهر قم

استخدام تخته کار ماهر جهت همکاری در بندر عباس

استخدام تکنسین تاسیسات جهت کار در شرکت معتبر مواد غذایی در کرج

استخدام معلم خانم در مقطع ابتدایی پسرانه در کرج

استخدام نیروی خانم مسلط به عکاسی و فتوشاپ جهت شرکت پزشکی

استخدام مربی و کمک مربی با مدرک لیسانس مکانیک خودرو در کرج

استخدام جهت همکاری با بازرگانی وزین تجارت مشاهیر در شهر بیرجند

استخدام منشی خانم جهت همکاری در مشهد

استخدام نیروی خانم آشنا به کار عکاسی در تهران

استخدام نماینده علمی در یک شرکت معتبر در زنجان

استخدام کارگر ساده ساختمانی جهت همکاری در بیرجند

استخدام تراشکار آقا جهت همکاری در شرکت معتبر  کرج

استخدام منشی جهت کار در تاکسی تلفنی جهت شهر مشهد

استخدام مهندس صنایع جهت شرکت ایمن آسانسور توس در کرج

استخدام تعدادی صندوقدار خانم جهت کار در کبابی در کرج

صرفه جویی 40 مگاواتی ادارات البرز در روز

تولید محصولات فاسد در جنوب تهران

سالمندان هم می توانند کار کنند/باید نگاهمان را به سن سالخوردگی تغییر دهیم

واردات 7 تن دستگاه اسکناس شمار به کشور+ جدول

سرای مولایی در بازار قزوین

استخدام نیرو مسلط به آشپزی به صورت پاره وقت جهت یک مرکز روزانه

استخدام منشی خانم جهت امور اداری در مشهد

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر جهت شهر مشهد

استخدام فروشنده خانم یا آقا جهت کار در لوستر فروشی  کرج

استخدام انباردار جهت شرکتی در سیمین دشت کرج

استخدام کارشناس ارشد صنایع غذایی جهت مرکز دانشگاهی

استخدام آشپز مجرب با ذوق جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام منشی و فروشنده جهت کار در مشهد

استخدام آرایشگر ماهر آقا جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام همکار خانم جهت کار در سالن زیبایی در شهر مشهد

استخدام کارشاس تضمین کیفیت آشنا به IATF و ISO/TS در تهران

استخدام بازاریاب جهت شرکت صنایع غذایی تامی تک در کرج

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام کمک آشپز و کارگر ساده جهت آشپزخانه در شهر مشهد

احتمال افزایش مجدد قیمت آب معدنی و آشامیدنی!

کیهان: فساد موسسه ثامن الحجج بسیار بزرگتر از پرداخت پول به یکی دو سلبریتی است

قیمت برخی میوه های لوکس در تهران

از آبیاری با پساب تا خشکی یک تمدن در روزنامه ها

ریشه مشکلات صندوق های بازنشستگی کجاست؟

استخدام نیروی کارگزین در تله کابین شهر سبز رامسر

استخدام کارمند اداری خانم با روابط عمومی بالا در تهران

استخدام آشپز ماهر آقا جهت رستورانی در البرز

استخدام حسابدار بصورت نیمه وقت در یک تولیدی پوشاک

استخدام کارگر ماهر در کارگاه خدمات و برش mdf

استخدام دو نفر فروشنده خانم برای فروشگاه عاج در همدان

استخدام موتور سوار در پیک امید بخدا

مهلت 30 روزه گمرک برای ثبت و اظهار گوشی های تلفن همراه مسافری

صنایع ساختمانی در سراشیبی رکود

استخدام فروشنده خانم و آقا جهت لوستر فروشی در البرز

سازوکار بیمه شاغلان مجازی بزودی اعلام می شود

تنها 18 درصد از افراد بالغ آمریکایی از اسپیکرهای هوشمند استفاده می کنند

نرخ لحظه ای و آنلاین ارز/شنبه 30 تیرماه 1397

مشکل از بی تدبیری های دولت است نه طوفان تحریم ها

مردم خسارت خود را از شرکت برق بگیرند

هزینه یک شب اقامت در ارومیه چقدر است؟

تماشای "هری پاتر" به چه قیمت؟! /عکس

12 حفره در سیاست گذاری ارزی

مردم خسارت خود را از شرکت برق بگیرند

استخدام رزرویشن آقا جهت شیفت شب در محدوده گلشهر کرج

استخدام یک نفر سالندار جهت همکاری با رستوران در مشهد

استخدام کارشناس صنایع یا کارشناس بهداشت در تهران

استخدام معاون آموزشی و مربی با تجربه در مهد کودک در مشهد

استخدام راننده با وانت کفی مبلی جهت فروشگاه مبل شارلوت  کرج

استخدام تعدادی مشاور املاک با روابط عمومی بالا در مشهد

استخدام 3 عنوان شغلی جهت شرکت تولید و تحقیقاتی در کرج

استخدام نیروی پر انرژی خانم جهت کار انبار و بسته بندی در مشهد

استخدام 4 عنوان شغلی جهت شرکت تولیدی قطعات خودرو در کرج

استخدام بازاریاب حرفه ای جهت فروش نرم افزار مطب در مشهد

استخدام کارشناس برق گرایش مخابرات مسلط به اتوکد در تهران

استخدام نگهبان آقا در یک شرکت تولیدی معتبر در قزوین

استخدام کارشناس فروش،کارشناس الکترونیک در اصفهان

استخدام کارشناس صادرات و واردات،کارشناس ارشد مکاتبات خارجی

تامین منابع مالی پتروشیمی دهدشت تا 2 ماه آینده

قیمت طلا در بازار یزد، امروز + لیست

قانون مسدودکننده با شرکت های بزرگ ناسازگار است/ ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد/ 2 نسل از تکنولوژی روز دنیا عقب هستیم

زمانبندی قطع برق امروز شنبه 30 تیرماه در استان یزد+جدول

مدیران دولتی، مشکل اصلی بخش خصوصی سازی

20 تن مرغ تاریخ گذشته در اراک کشف شد

درآمد سه ماهه نخست 97یزد به 2هزار و 590 میلیارد ریال رسید

درآمد سه ماهه نخست 97یزد به 2هزار و 590 میلیارد ریال رسید

کیهان:فساد ثامن الحجج بسیار بزرگتر از پرداخت پول به یکی دو سلبریتی است

1020 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در آذربایجان غربی پرداخت شد

گرانفروشی ممنوع، چتر نظارتی بر بازار گسترده است

مالیات به جذب سرمایه گذاران در مناطق محروم کمک می کند

استخدام حسابدار خانم آشنا به نرم افزار سازه حساب با سابقه

استقبال از کالاهای تولیدی قم در بازار کشورهای اسلامی

استخدام لابراتوار پارس دنت جهت همکاری در مشهد

استخدام مهندس برق جهت تولیدی تابلوهای برق یک شرکت معتبر

استخدام حسابدار خانم در زمینه حمل و نقل در شهر مشهد

موافقان و مخالفان افزایش تولید اوپک چه هدفی دارند؟

موافقان و مخالفان افزایش تولید اوپک چه هدفی دارند؟