مطالب مرتبط:
اعطای وام 20 میلیون تومانی اشتغال زایی به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)
اعلام 2 هزار و 37 نفر از سهم اشتغال کاشمر
16درصد اشتغال استان بوشهردربخش کشاورزی است
143 طرح با اشتغال 31 هزار نفر در بانک صنعت و معدن در حال اجراست
16درصد اشتغال استان بوشهردربخش کشاورزی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 00:052018-06-19اقتصادي

سیاست گذاران و روندهای اشتغال


همواره یکی از موضوعات کلیدی و مطرح در میان سیاست گذاران، مجریان و جامعه این است که وضعیت اشتغال و بیکاری ایران بعد از خروج آمریکا از برجام چه خواهد شد و چه روندی را دنبال خواهد کرد؟ رهیافت برون رفت حفظ یا بهبود وضعیت موجود چیست؟ - شعار سال:" همواره یکی از موضوعات کلیدی و مطرح در میان سیاست گذاران، مجریان و جامعه این است که وضعیت اشتغال و بیکاری ایران بعد از خروج آمریکا از برجام چه خواهد شد و چه روندی را دنبال خواهد کرد؟ رهیافت برون رفت حفظ یا بهبود وضعیت موجود چیست؟ قبل از پاسخ به این سوالات، لازم به توضیح است در وضعیتی که شوکی(درونی یا بیرونی) بر اقتصاد به خصوص شوک های منفی وارد شود در میان بازارهای اقتصادی که با وقفه بیشتر و طولانی تر این شوک ها را پذیرا خواهد بود بازار کار(همراه با توزیع درآمد) خواهد بود.

بدیهی است که این وقفه موجب خواهد شد که فضا برای تدابیر لازم در عرصه سیاست گذاری و اجرایی فراهم شود.

قبل از بررسی شوک های منفی ناشی از خروج آمریکا از برجام بر اقتصاد ایران باید به فضای کسب و کار واقعی اقتصاد توجه داشت و آن را تحلیل کرد.

در میان شاخص های اقتصادی کشور که بتواند به طور نسبی فضای کسب و کار واقعی تر را از سایر متغیرها نشان دهد که با اشتغال و بیکاری رابطه نزدیکی دارد شاخص سرمایه گذاری (تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش های خصوصی و دولتی) است.

روند این شاخص نشان می دهد که مطابق آمار بانک مرکزی ایران، میزان تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سال 1390 در حدود 699 هزار میلیارد ریال به قیمت ثابت 1383 بوده است که این رقم با تغییراتی به رقم تقریبا 435 هزار میلیارد ریال در سال 1396رسیده است.

دو نکته؛ اول اینکه رشد سالانه تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سال 1395 حدود 7/ 3-درصد و در سال 1396 به 4/ 1 درصد رسیده است.

دوم، میزان سرمایه گذاری(دولتی و خصوصی) سال 1396 در حدود 63 درصد میزان سرمایه گذاری سال 1390 است.

وجود فاصله در میزان سرمایه گذاری می تواند نشان از تمایل کمتر فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران واقعی(به خصوص بخش خصوصی) در عرصه کسب و کار داشته باشد یا اینکه کماکان فضای ذهنی و عملی سرمایه گذاران بخش خصوصی تا حدودی با تردید و نااطمینانی همراه است و این تردید موجب شد که میزان سرمایه گذاری واقعی کشور به سطح سرمایه گذاری سال 90 نرسد.

حال برگردیم به سوالات ابتدایی این یادداشت که در چنین شرایطی اشتغال و بیکاری چگونه قابل تحلیل است؟ آمارهای رسمی نشان می دهد که طی سال های اخیر میزان اشتغال جدید بهبود نسبی داشته است به طوری که طی دوره 96-1390 سالانه بیش از 478 هزار نفر بر تعداد شاغلان کشور افزوده شده است.

به عبارتی، به رغم پایین بودن سطح سرمایه گذاری صورت گرفته طی دوره یاد شده، فرصت های شغلی جدید در اقتصاد ایجاد شده است یا اینکه اقتصاد ملی توانسته از ظرفیت های موجود خود برای ایجاد فرصت های شغلی استفاده کند.

هرچند ممکن است این مشاغل آسیب پذیر باشند.

امکان تداوم این روند بستگی به چشم انداز کوتاه مدت و میان مدت شاخص های کلان اقتصادی به خصوص فضای کسب و کار و سرمایه گذاری دارد.

با توجه به انتظار نسبی فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران و تا حدودی برخی از عامه جامعه مبنی بر احتمال خروج آمریکا از برجام، رفتارها و واکنش های شاخص های اقتصادی از زمستان سال گذشته از این خروج به طور نسبی نمایان و در ماه های اخیر تشدید شد.

واکنش شاخص های اشتغال و بیکاری در کوتاه مدت به دلیل ویژگی های بازار کار، همانند سایر متغیرها نخواهد بود به طوری که بازار کار به طور عمدی یا سهوی برای برون رفت از آثار و تبعات منفی این خروج، محتمل است در کوتاه مدت به سمت بخش های سنتی تر اقتصاد یا بخش غیررسمی حرکت کند و حتی این احتمال وجود دارد که آمار های رسمی اشتغال در نیمه اول سال 1397 به ظاهر با واقعیت ها سازگار نباشد.

در کوتاه مدت این وقفه تاثیرگذاری یک واقعیت از اقتصاد خواهد بود اما در بلندمدت آثار و تبعات تداوم توسعه بخش غیررسمی چندان برای اقتصاد ملی خوشایند نخواهد بود.

آنچه بیش از چشم انداز اشتغال و بیکاری برای سیاست گذاران و مجریان مهم است مدیریت مقابله با این نوع شوک هاست.

مدیریت این نوع مقابله ها نیازمند نگاه سیستمی و راهبردی برای جلوگیری از تشدید آثار و تبعات منفی بیکاری است.

چراکه از یک طرف سالانه بیش از 800 تا 850 هزار نفر به تعداد جمعیت فعال کشور(عرضه جدید نیروی کار) افزوده می شود که بیش از 80 درصد آنان را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند.

و از طرف دیگر از 4/ 23 میلیون نفر بیش از 17 میلیون آنان در بخش خصوصی شاغل هستند و تقریبا 13 میلیون نفر آنها در قالب بیمه های اجتماعی در بخش رسمی قرار دارند.

حال هر نوع شوک بیرونی بر ساختار بنگاه های اقتصادی خصوصی نه تنها در میان مدت فضای ایجاد فرصت های شغلی جدید در این بنگاه ها را دچار تردید خواهد ساخت بلکه اشتغال موجود بنگاه های اقتصادی نیز تحت تاثیر تبعات این شوک قرار خواهد گرفت، چراکه فضای شکل گیری و یا توسعه سرمایه گذاری برای فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران با مشکلاتی همراه خواهد بود.

لذا برای برون رفت از این وضعیت، مراجعه به تجربه برخی کشورهایی که به رکودتورمی مبتلا شدند، می تواند کمک کند، در چنین شرایطی اولین اقدام این کشورها برخلاف سایر سیاست ها، افزایش مخارج دولتی در بازار کار و اشتغال دولتی(نه از بابت وام و تسهیلات بلکه مداخلات سیاستی لازم برای حفظ و یا بهبود وضع موجود) بوده است.

دلیل این امر، اجماع کلی از منظر مدیریت مقابله با بروز چنین بحران ها و جلوگیری از تنش های اجتماعی با نگاه سیستمی و راهبردی است.

تجربه گذشته اقتصاد ایران نشان می دهد که تا حدودی با این رویکرد فاصله دارد و همواره در شرایط بروز رکود و حتی مشکلات مالی، دولت همانند سایر اقدامات و سیاست ها، مخارج خود را در حوزه بازار کار کاهش داده یا حذف می کند.

دوم توجه و حمایت خاص و منطقی از بخش هایی از اقتصاد است که می توانند کسب و کارهای خود را در چنین شرایطی گسترش دهند.

با توجه به ساختار تولید بخش های اقتصادی کشور و روابط بین بخشی آنها، بخش های کشاورزی(تولید، فرآوری و خدمات آن) و فعالیت های خدماتی نوین نظیر گردشگری(داخلی)، فناوری اطلاعات، تربیت بدنی و فرهنگ و هنر می توانند در راستای حفظ و یا بهبود کسب و کارهای کشور قرار گیرند.

بخش کشاورزی به دلیل وابستگی کمتر به منابع ارزی و خارج و بخش خدماتی نوین یادشده به دلیل ماهیت درون زایی فعالیت های آن تا حدود زیادی می تواند در مدیریت مقابله با این نوع شوک ها کمک کند.

سوم، شناسایی و حمایت های هدفمند از واحدهای اقتصادی موجود که دچار مشکل بوده و یا دچار بحران هستند، در اولویت نگاه سیستمی و راهبردی یادشده قرار گیرد.

اعمال سیاست ها و اقداماتی برای رفع مشکلات مدیریت واحدهای اقتصادی، انجام مشاوره و کلینیک های کسب و کار، تامین نقدینگی و رفع مشکلات حقوقی و نهادی لازم در این واحدها، کمک اساسی به حفظ و بهبود وضعیت اشتغال کشور خواهد داشت.

لذا نگاه متعارف و سنتی، نمی تواند وضعیت اشتغال و بیکاری را در میان مدت بهبود دهد و نیازمند مدیریت واحد و یکپارچه در سطح اقتصاد ملی است.

در نهایت هرچند اقتصاد در شرایط رکود تورمی قرار گرفته است ولی بر اساس شاخص های پیشرو و شواهد گذشته، احتمال قرار گرفتن در وضعیت رکودی بیشتر وجود دارد.

تجربه جهانی نشان می دهد که در چنین شرایطی بسیاری از واحدهای اقتصادی برای کمک به اقتصاد و حتی تامین نقدینگی خود، به جای دامن زدن به افزایش قیمت محصولات خود و فراهم سازی انتظارات تورمی، اقدام به کاهش قیمت و یا تخفیف های مختلف محصولات خود می کنند تا زمینه ساز تحریک تقاضای داخلی باشند.

بدیهی است که در چنین شرایطی، وجود تقاضا باعث حفظ و صیانت از اشتغال موجود کشور خواهد بود.

توجه به این رهیافت ها، به طور نسبی مانع از چالش بیشتر اقتصاد ملی برای سرمایه گذاری و کسب و کار و اشتغال خواهد شد.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 خرداد 97، کد مطلب: 3402075، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: سرمایه گذاری - سرمایه - اشتغال - اقتصاد - میزان - فضای کسب و کار - سرمایه گذاران - بیکاری - اقتصادی - ایران - آمریکا - نشان - شاخص های اقتصادی - میلیارد - آمار بانک مرکزی - درصد - خروج - شاخص - اقتصاد ایران - همراه - جامعه - بازار - بانک مرکزی - آمار - منفی - کشور - ابتدایی - طولانی - توزیع - رابطه

آخرین اخبار سرویس:
آلزایمر سیاسی رضا پهلوی

مهندس نقشه بردار از چنگ آدم ربایان آزاد شد/ هیچ وجه نقدی پرداخت نشد

واردات لاستیک فرغون 6 میلیاردی شد + جدول

طرز تهیه شیرینی نان چرخی

تکمیل طرح های نیمه تمام آبی 50 سال زمان می خواهد!

نیازهای سوختی تونس از طریق قاچاق از لیبی تامین می شود

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24 تیر

طوطی و بقال

بیش از 5000 دستگاه ، پژو 2008 تحویل مشتریان شده

برگزاری همایش بهینه سازی مصرف آب و برق ویژه بانوان شاغل در ادارات استان

اولویت بندی ثبت سفارش با ارز رسمی در وزارتخانه ها

افزایش کیفیت نان با گلایه های نانوایان

قطعی برق دستکم تا دو هفته آینده در کشور ادامه دارد

چرخش 180 درجه ای شفر

توقف صعود «تسه»ها

پیشرفت مطلوب پروژه های ریلی در حال اجرا

بایننس، اولین بانک غیر متمرکز جهان را می سازد

داروی گران قیمت بیماران پیوند کلیه رایگان شد

ترامپ در اندیشه کودتای گازی؛ محور تهران-مسکو چطور پاسخ می دهد؟

آمریکا با یکی از فقیرترین کشورهای دنیا هم جنگ تجاری به راه انداخت

دولت ایرلند قصد دارد ذخایر نفت خود را از انگلیس پس بگیرد

احمدی نژاد و روحانی چقدر نفت فروختند؟

گرد و خاک و گرمای 40 درجه در پایتخت

کاهش تخلیه و بارگیری کالا در بنادر در خرداد

شناسایی خریداران عمده سکه/برخورد با سوءاستفاده کنندگان ارز مسافری

فارس بررسی کرد اما و اگرهای تأسیس داروخانه های زنجیره ای

از واردات غیرمجاز سایر کالاها غافل نشویم

پرداخت حقوق بالا و مزایای آن در پیشرفت نیروی انسانی

آیا می توان شتاب حرکت زمین را اندازه گرفت؟

ترامپ در اندیشه کودتای گازی؛ محور تهران-مسکو چطور پاسخ می دهد؟

ترکیه؛ از پرداخت طلای مستعمل ایرانی تا صادرات به ایران/ صادرات طلای ایران صفر شد

دشمن مشترک رقبای قدیمی را متحد می کند هم پیمانی شیر ایرانی و خرس روسی در مقابل کودتای گازی ترامپ

باید برای راه اندازی واحدهای راکد چاره اندیشی شود

اعلام فهرست اقلام قیر مشمول استاندارد اجباری

ارز آوری 20 میلیون تومانی در هرهکتار کشت آویشن

باید برای راه اندازی واحدهای راکد چاره اندیشی شود

خریداران عمده ارز و سکه شناسایی شدند

اختصاص شعب ویژه برای رسیدگی به پرونده های ارز و سکه+فیلم

دردسرهای بدل ایرانی کی روش +عکس

دلالان مسکن مهر پردیس دستگیر شدند

پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

خیرین برای ساخت کتابخانه در درمیان مشارکت کنند

جزییات دلالی برای خرید و فروش ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها

نقدینگی، تنها دغدغه بنگاه های اقتصادی مشکل دار نیست

باید برای راه اندازی واحدهای راکد چاره اندیشی شود

پچ 1٫2٫3 عنوان Destiny 2 سیستم جوایز را به بازی می آورد

علل افزایش قطع برق خارج از برنامه در پایتخت

بدهی آرژانتین در سال 2018به 65 درصد تولید ناخالص ملی می رسد

وزیر اقتصاد: خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

افزایش 39 درصدی میزان تبادلات تجاری میان ایران و آذربایجان

تصویب مهلت دوساله برای بازپرداخت وام کشاورزان خسارت دیده

دریافت کنندگان ارز به نرخ رسمی مربوط به کل صنایع منتشر شد

آمریکا با یکی از فقیرترین کشورهای دنیا هم جنگ تجاری به راه انداخت

خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

توسعه منطقه آزاد ماکو باید سبز و هوشمندانه باشد

افزایش 39 درصدی میزان تبادلات تجاری میان ایران و آذربایجان

یزد؛ استان سبز در زمینه تولید انرژی الکتریکی

خیرین برای ساخت کتابخانه در درمیان مشارکت کنند

هشدار رییس لکسوس به شتاب بیش از حد الکتریکی سازی

دلالی برای خرید و فروش ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها

بدهی آرژانتین در سال 2018به 65 درصد تولید ناخالص ملی می رسد

پیش بینی بازارهای مالی در سال 97 برای سرمایه گذاران

مشکلات 5 طرح تولیدی بررسی شد

بزرگ ترین رسوایی ها در تاریخ صنعت خودروسازی

راهکار خلاقانه اپل برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دستگاه های مک بوک پرو

بازار ثانویه ارز، فرسایش توان تولیدی کشور

نمایشگاه بین المللی صنعت فلزات گرانبها و طلا در اصفهان گشایش یافت

ضرورت ها و چالش های هوشمندسازی پدافند غیرعامل

مشکلات 5 طرح تولیدی بررسی شد

توسعه منطقه آزاد ماکو باید سبز و هوشمندانه باشد

خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

موجودی بازی Octopath Traveler در خرده فروشی های ژاپن تمام شده است

سه فناوری برتر و نوآورانه ی حوزه فین تک در سال 2018

ماست ایرانی در آمریکا!

بروز تخلفات در جایگاه های عرضه سوخت استان گیلان کاهش یافت

فروش سگ های 500 میلیونی در نمایشگاه مشهد

خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

توسعه منطقه آزاد ماکو باید سبز و هوشمندانه باشد

منتظر گزارش وزارت صنعت در خصوص واردات خودروهای لوکس هستیم/ شکایت از رییس بانک مرکزی برای تلاطم در بازار ارز واصل شده است/ بازداشت فردی که 250 میلیون دلار ارز خریده است

شفاف سازی و هزینه های آن

بهره مندی 135مددجوی کرمانشاهی از تسهیلات معافیت، انتقال و کاهش تعرفه سربازی

نمایشگاه بین المللی صنعت فلزات گرانبها و طلا در اصفهان گشایش یافت

کارخانه آجر دهدشت پروانه تحقیق و توسعه استانی را کسب کرد

کارخانه آجر دهدشت پروانه تحقیق و توسعه استانی را کسب کرد

نمایشگاه بین المللی صنعت فلزات گرانبها و طلا در اصفهان گشایش یافت

مشکلات 5 طرح تولیدی بررسی شد

محور بروجن ـ لردگان با 17 میلیارد ریال اعتبار ایمن سازی شد

مشکل پاسپورت حل شد؛حسینی یک امضا تاجدایی

با بسته شدن صرافی ها بازار سیاه غیرقانونی پا گرفت/ بی نظمی بانک ها و موسسات مالی، افزایش نقدینگی را ایجاد کرد/ با دوپینگ دولت در بازار ارز، نمی توان جلوی قاچاق را گرفت/ با پافشاری بر سازوکار وزیر جوان، چیزی از چشم مردم دور نمی ماند/ نرخ آزاد ارز، دولت را در چاه ویل یارانه می اندازد

معاون وزیر صنعت: خودروسازان گارانتی را جدی بگیرند

مطالبه عمومی برای انتشار فهرست تکمیلی دریافت کنندگان ارزی

19میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گچساران پرداخت شد

شناسایی خریداران عمده سکه توسط وزارت اقتصاد

واردات 1.5 میلیون دلاری مسواک

در بازار بلیط پروازهای خارجی چه می گذرد؟ + جزییات قیمت

19میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گچساران پرداخت شد

شناسایی خریداران عمده سکه توسط وزارت اقتصاد

دوباره الفبای صنعت و معدن در آذربایجان غربی بخش شد

تصویب مهلت دوساله برای بازپرداخت وام کشاورزان خسارت دیده

مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن در اصفهان

سیاست گذاران و روندهای اشتغال

سیاست گذاران و روندهای اشتغال