مطالب مرتبط:
کریمی قدوسی در گفت وگو با فارس: کسانی که جای جلاد و شهید را عوض می کنند یا بی اطلاعند یا مغرض
اراده جدی در دولت برای تسهیل ازدواج جوانان وجود ندارد/ مسائل اصلی حوزه زنان معطل مانده است
امام جمعه اردبیل: کشور نیازمند برنامه ریزی مدون در حوزه صنعت است/ به شدت درگیر بروکراسی هستیم
کشور نیازمند برنامه ریزی مدون در حوزه صنعت است/ به شدت درگیر بروکراسی هستیم
گزارش خبرنگار اعزامی فارس از روسیه تنش بین عکاسان ایرانی و مسئول فیفا/ ترجمه کنفرانس از 1000 کیلومتر دورتر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 ساعت 00:012018-06-19سياسي

فضه سادات حسینی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: بیزارم از لقب سلبریتی/ جای خالی یک نهاد مسئول در حوزه زنان وجوانان به شدت احساس می شود


پژوهشگر حوزه زنان با اظهار این که از عنوان سلبریتی بیزارم گفت: جای خالی یک نهاد مسئول که بتواند همه امور خانواده را اعم از زنان وجوانان به صورت منسجم پیش ببرد به شدت احساس می شود.

- گروه اجتماعی "_مریم ضیایی: فضه سادات حسینی بیشتر به عنوان یک گوینده خبر شناخته می شود اما وی علاوه بر اشتغال در حرفه اجرا و گویندگی، دانشجوی دکترای رشته حقوق زن در اسلام در دانشگاه تربیت مدرس و محقق این حوزه است.

به بهانه فعالیت در بخش زنان و خانواده گفت وگویی با وی با محوریت تأثیر فضای مجازی بر خانواده ها و سبک زندگی و مسائل فراموش شده حوزه زنان انجام دادیم.

فارس: به عنوان کسی که در فضای مجازی و شبکه های مختلف اجتماعی حضور دارد چه دلایلی برای فعالیت خود دارید؟ حسینی: فضای مجازی خوب یا بد زندگی همه ما را تحت الشعاع قرار داده است و زمان زیادی از مردم در طول روز می گیرد، بسیاری از شبکه های اجتماعی به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دارند و به نظر من این فضا زمین بازی دشمن است.

برخی ایراد می گیرند چرا افراد انقلابی و مذهبی در این فضا فعالیت می کنند در حالی که این فضا، فرصت مناسب برای تهیه خوراک خوب فکری برای مردم است و اگر این زمین را خالی بگذاریم حریف فرصت را مغتنم شمرده و نهایت استفاده را برای تغییر سبک زندگی مردم به کار می گیرد.

البته فضای مجازی برخی اوقات فضای ناسالمی دارد و اختیارِ بسیاری از دیدن ها و شنیدن ها را از افراد گرفته است مثلاً شخص اغلب انتخاب می کند چه کسانی را دنبال کند و چه چیزهایی را بخواند و ببنید اما در برنامه ای مثل اینستاگرام در بخشی دیگر حق انتخاب با شخص نیست و ممکن است تصاویر و ویدیوهایی نمایش داده شود که فارغ از جنسیت و سن برای همگان زیان بار باشد.

*فارس: گسترش فضای مجازی نقش سلبریتی ها را پررنگ کرده است این مسئله چه خطری برای فرهنگ جامعه دارد؟ حسینی: مردم با حضور خود در فضای مجازی و دنبال کردن صفحات برخی افراد این فرصت را به آنها که به اصطلاح سلبریتی هستند، می دهند تا غیرمستقیم و مستقیم بر سبک زندگی آنها تأثیرگذار باشند.

این سبک زندگی شامل نوع زیست مردم، فرزندآوری، نوع پوشش و بسیاری از مسائل دیگر می شود.

مثلاً سلبریتی ها در کشورهای مختلف با فرزندان خود عکس منتشر می کنند اما برخی سلبریتی های ایرانی تبلیغ زندگی مسالمت آمیز با سگ و گربه به جای زندگی خانوادگی را به خورد مخاطبانشان می دهند سبک زندگی ای که در دوره ای که با بحران جمعیت مواجهیم و جمعیت شناسان در خصوص آینده سالمندی در کشور هشدار می دهند، نگران کننده و زیان آور است.

برخی هم به برکت گسترش فضای مجازی و انجام کارهای غیرعادی که در این فضا مورد استقبال قرار می گیرد شاخ های فضای مجازی شده اند که سبک زندگی آزاد و مسموم آنها به صورت نرم به جوانان تزریق می شود و افراد دنبال کننده آنها غیر از تلف کردن وقت و انرژی خود بدون اینکه متوجه شوند شخصیت این افراد را که معمولاً گرفتار برخی بیماری های روانی هستند در ذهن خود ملکه می کنند.

این افراد اظهارنظرهای غیرتخصصی بسیاری هم می کنند و باعث رواج اطلاعات غلط و خرافات در فضای مجازی می شوند.

فارس: بسیاری از کسانی که جلوی دوربین می روند بعد از مدتی عنوان سلبریتی می گیرند، شما هم سلبریتی با تعریفی که اکنون در ایران رایج است، هستید؟ حسینی: از عنوان سلبریتی بیزارم و آن را نمی پسندم و اگر کسی به من سلبریتی بگوید ناراحت می شوم دلیل این بیزاری رفتار برخی سلبریتی هاست که تبدیل به آدم های سطح پایینی شد ه اند که دانش و اعتقادات محکمی ندارند و به دلیل اینکه همه چیزشان به پول وابسته است، تفکر عمیق و جهت گیری محکم و یکسانی پشت موضع گیری هایشان نیست.

دنبال معروف شدن هم نبودم و اگر بخواهم مشهور شوم راهش را بلدم.

به نظر من باید تفاوت گذاشت بین زنی که می پذیرد در صدا و سیما کار کند و روزانه میلیون ها نفر آدم به او چشم بدوزند و زنانی که شرایط کاری دیگری دارند یا شاغل نیستند، در مورد شخص خودم هم موافق انتشار عکس شخصی نیستم و این کار را نکرده ام و تصاویری که از من وجود دارد مربوط به اجرا و فضای کاری است.

فارس: چون حزب اللهی بودید صدا و سیما رفتید یا در صدا و سیما انقلابی شدید؟! حسینی: افرادی فکر می کنند به دلیل اینکه در صدا و سیما کار می کنم تفکر انقلابی دارم از آن سو استاد راهنمای تز دکتری من بعد از خواندن مطالبم می گوید این مطالب را این گونه می نویسی که از صدا و سیما بیرون نیفتی! در حالی که من در خانواده ای مذهبی و انقلابی به دنیا آمدم و تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه امام صادق (ع) که خود آن را انتخاب کرده بودم، درس خواندم.

معتقدم مهجورترین افراد در سازمان صدا و سیما حزب اللهی ها هستند که مجبورند حتی برای گرفتن مواضع سیاسی در صفحات خود دست به عصا راه بروند اما یک مجری فوتبال می تواند حتی در برنامه فوتبالی خود افراد سیاسی دعوت کند و هیچ کس هم زورش به او نمی رسد.

ما چون برچسب انقلابی خورده ایم حتی با گرفتن بدیهی ترین مواضع سیاسی فحش می خوریم.

صدا و سیما و کار فرهنگی را به دلیل اینکه به اعتقاداتم نزدیک بود انتخاب کردم نه اینکه به صدا و سیما بیایم و اعتقاداتم را بر اساس سیاست های آن تغییر دهم.

اگر روزی احساس کنم برای این سیستم مناسب نیستم و مجبور به ترک آن شوم این کار را خواهم کرد زیرا تنها هنر من مجری گری نیست هم اکنون در کنار اجرا استاد دانشگاه هم هستم.

اگر احساس کنم در این فضا تأثیر لازم را ندارم و اعتقاداتم تهدید می شود راحت این فضا را ترک خواهم کرد.

شهرت هم خوبی دارد و هم بدی، بستگی دارد خود شهرت بما هو شهرت برای تو مهم باشد یا نه.

اگر شهرت هدف باشد آن زمان است که نه تنها به هدف نمی رسی بلکه از فضایل اخلاقی هم دورتر می شوی.

فارس: حقوق زن و پرداختن به آن مسئله ای است که این روزها مورد توجه است، حقوق زن بیرون از حقوق خانواده جایگاهی برای پرداختن دارد؟ مشکلاتی که در حوزه خانواده وجود دارد به نقص قوانین بازمی گردد یا نقص اجرا؟ حسینی: خانواده های گسترده با تغییر سبک زندگی به خانواده های هسته ای تبدیل شده اند و هم اکنون تهدیدات فراوانی متوجه نهاد خانواده است که بخشی از آن می تواند به قوانین حوزه خانواده بازگردد و بخشی نیز به مشکلات اجرایی مربوط است.

اصل مهمی که در خانواده وجود دارد تقدم اخلاق بر حقوق است و زمانی که اخلاق در خانواده ها کمرنگ شود قانونگذاری های متعدد نمی تواند استحکام را به آن بازگرداند.

ضمانت اجرای استحکام خانواده مودت و ایثار است اتفاقی که با نفوذ فرهنگی و فاصله گرفتن از فرهنگ ایرانی اسلامی در خانواده های ما کمرنگ شده است.

رواج فردگرایی و خودخواهی که از نتایج مدرنیته است افراد را به سمت تک زیستی سوق داده و دیگر منافع مشترک با پررنگ شدن منیت ها مهم نیست.

مسئولیت ها و وظایف فراموش شده اند و افراد به دنبال مطالبه حقوق خود هستند.

گسترش فضای مجازی نیز تنهایی و در لاک خود فرو رفتن را تشدید کرده است.

در توهمات خود غرق شده ایم و چت جایگزین چشم در چشم نگاه کردن و حرف زدن هایمان شده است.

این گونه است که حال خانواده ها خوب نیست.

متأسفانه برخی متولیان حوزه خانواده دغدغه خانواده ها را ندارند و به مسائل فرعی و غیرمهمی می پردازند در حالی که دغدغه بسیاری از زنان این کشور این است که اگر مادر هستند بتوانند کار پاره وقت داشته باشند و اگر دختر هستند بتوانند ازدواج کرده و صاحب فرزند شوند.

فارس:گفتید در حوزه اجرا هم نقص هایی وجود دارد، موازی کاری اداره امور زنان و خانواده یکی از مشکلات بزرگ و نقص های ماست، آیا تشکیل وزارتخانه ای برای اداره امور زنان، خانواده و جوانان می تواند به حل این مشکل کمک کند؟ حسینی: ستاد ملی زن و خانواده نهادی بود که می توانست بسیاری از مشکلات را دور زده و به دلیل فرابخشی بودن مسائل حوزه زنان را حل کند اما در دولت یازدهم اصلاً تشکیل جلسه نداد و در دولت دوازدهم هم یک جلسه تشکیل داد که اعضای اصلی آن غایب بودند.

متأسفانه نهادهای مختلف حوزه زنان جزیره ای عمل می کنند و هماهنگی و هم افزایی بین آنها وجود ندارد.

هر وزارتخانه و اداره ای یک معاونت یا اداره کل امور زنان دارد که برخی از آنها نهایت کاری که برای زنان اداره متبوع خود انجام می دهند این است که برای روز زن یک هدیه تهیه می کنند و برای مرخصی و ساعت شیردهی کمی چانه می زنند.

جای خالی یک نهاد مسئول که بتواند همه امور خانواده را اعم از زنان وجوانان به صورت منسجم پیش ببرد به شدت احساس می شود.

به نظر من این نهاد باید فراتر از یک وزارتخانه و سازمان باشد تا با سیاست های دولت ها تغییر موضع ندهد و برنامه های تعیین شده ای را دنبال کند.

برنامه ریزی در حوزه خانواده باید 30 ساله و یا حتی 100 ساله باشد و یک نهاد سیاست زده نمی تواند آن را دنبال کند.

*فارس: قدم اول در حل مشکلات زنان و بهتر شدن وضعیت آنها مسئله شناسی حوزه زنان است، عناوین و موضوعاتی که اکنون به عنوان مسئله زنان مطرح می شود واقعاً مسئله زنان ایرانی هستند؟ حسینی: به نظر می رسد پیچیدن نسخه واحد برای تمام زنان ایرانی و خلط مسائل اصلی و فرعی حوزه زنان یک خیانت به زنان ایرانی است؛ مگر چند درصد زنان ایرانی دغدغه رفتن به ورزشگاه را دارند یا به دنبال مشاغلی هستند که هیچ تناسبی با روحیات آنها ندارد؟ برخی شعارهایی که در حمایت از حقوق زنان داده می شود بیش از آنکه دردی از مشکلات زنان جامعه حل کند به دنبال تأمین منافع مردان است.

فارس: صدا و سیما چقدر در ترسیم درست از نقش و حقوق زنان ایرانی موفق بوده است؟ حسینی: صدا و سیما هنوز هم پرمخاطب ترین و در دسترس ترین رسانه است و کارکرد آموزشی مهمی دارد.

صدا و سیما در رویکردی که در گذشته داشت زنان موفق را زنان شاغل یا زنان خانه داری که کارگر دارند و زحمت خاصی در خانه نمی کشند نشان می داد در حالی که باید تصویر درستی از زن خانه دار ایرانی برای مردم ترسیم شود تا خانه داری و مادر بودن دیگر برای کسی عار نباشد.

نشان دادن مشاغل عجیب و غریب برای زنان هم از ایرادات کار بود که لازم است مدیران و برنامه ریزان صداوسیما در بخش خانواده و زنان، خوراک صحیحی با استفاده از کارشناسان کاربلد به جامعه ارائه کنند.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/bmo1dv
کلید واژه ها: فضای مجازی - سبک زندگی - زندگی - مجازی - سلبریتی ها - مردم - اجتماعی - خانواده - زنان - حسینی - دانشگاه تربیت مدرس - شبکه های اجتماعی - زندگی خانوادگی - انتخاب - جمعیت - اینستاگرام - احساس - گوینده خبر - زمین - صورت - شبکه - دانشگاه - فرزندان - برنامه - ایرانی - تصاویر - اشتغال - رایگان - نمایش - منتشر

آخرین اخبار سرویس:
استعلام آخرین وضعیت خدمتی مشمولان با سامانه پیامکی

کسی توییت های تهدیدآمیز ترامپ علیه ایران را جدی می گیرد؟

تحویل 500واحد مسکونی به زلزله زدگان سرپل ذهاب

ایست و بازرسی در اقتصاد مقاومتی نداریم

«شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال» تجلیل شدند

کارکرد رسانه ها باید تعالی ایران باشد

دانلود آهنگ جدید حمید هیراد بنام در کنار هم

نصب پرچم یا حسین در دومین قله بلند جهان

افزایش تدابیر امنیتی پیش از انتخابات سراسری در پاکستان

جزییات نامه سردار نقدی به معاون روحانی

محسن رضایی: ترامپ مراقب باشد امریکا 50 هزار نیرو زیر تیغ ایران دارد

تورم تیر 8.7 درصد شد

مردم ایران کودتای 1332 را فراموش نکردند

نگاه وزارت کشور فعال سازی توان و ظرفیت بانوان برای حضور در عرصه های مدیریتی است

واکنش رامبد جوان به شهادت 11 مرزدار مریوانی+عکس

رهبری برای دیوانه ای مثل ترامپ اهمیتی قائل نیستند که بخواهند به وی پاسخ دهند

مقامات ایران در میدان ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

با تلاش جوان نورآبادی؛ پرورش بوقلمون در منطقه محروم سرناوه لرستان

قانون گذار آمریکایی: ترامپ شاگرد پوتین است

تغییر استراتژی رییس جمهور روحانی در برخورد با غرب؟

قرارگاه خاتم همچون گذشته پروژه های شهری را انجام دهد

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 31 تیر 1397

تمبر یادبود ائمه جمعه فقید استان قزوین رونمایی شد

برنامه ریزی برای برگزاری هرچه با شکوهتر اربعین حسینی

باور قلبی و عملی از ویژگی های بارز آیت ا... شیخ مرتضی تهرانی

مردم ایران کودتای 1332 را فراموش نکردند

تصویری دیدنی از تلاش ماموران در آتش سوزی جنگل های کالیفرنیا

سامان قدوس گران ترین بازیکن سوئد

خبر آرام بخش در تابستان داغ ایران/ گرمای طاقت فرسا از هفته آینده فروکش می کند

جلسه ویژه بانک مرکزی ویژه طرح مشکلات تولیدکنندگان

پارادوکس دره سیلیکون؛ یک چهارم چمعیت در خطر گرسنگی

این هشدارهای پلیس فتا درباره «لینک های آلوده» را جدی بگیرید!

ابتکار: سومین سفیر زن معرفی خواهد شد/ احتمال حضور اولین بانوی استاندار

اگر به توحید اعتقاد محکم داشته باشیم از قدرت های جهانی نخواهیم ترسید

استخدام برنامه نویس# C در شرکت ساناتک در تهران

دیدار جامعه آزمایشگاهیان بالینی با نمایندگان مجلس

پیکر شهید مدافع حرم در شهر آبسرد تشییع و بخاک سپرده شد

دانلود آهنگ جدید عماد طالب زاده بنام حالمو نمیفهمه

جمهوری اسلامی نظامی ولایی است/ نقش حضرت فاطمه زهرا(س) در شناساندن اسلام

بیکاری در شهرستان بیجار بیداد می کند/ توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی زمینه ساز اشتغال زایی

عزیزی در گفت وگو با فارس: رهبری برای دیوانه ای مثل ترامپ اهمیتی قائل نیستند که بخواهند به وی پاسخ دهند

دستگیری 5 متهم در پرونده ثبت سفارش خودرو

بهره برداری از بخش نخست زائرسرای رضوی در مشهد مقدس

خاطره جالب شاگرد امام از ترس ساواکی ها هنگام دستگیری امام خمینی(ره)

هدیه کویت به عراق برای کاهش مشکل بی برقی

ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح در یک بانک دولتی

آخرین فرصت ثبت شماره شبای بانکی در سامانه سهام عدالت

حضور بانوان در جایگاه های مدیریتی مازندران کمرنگ است

نقش آیت الله حاج آقا تهرانی در تربیت اخلاقی جوانان برجسته بود

آخرین وضعیت جسمانی مهدی فخیم زاده

برخورد انضباطی با سه خلبان متخلف

آیت الله نوری همدانی: جمهوری اسلامی نظامی ولایی است/ نقش حضرت فاطمه زهرا(س) در شناساندن اسلام

عزیزی در گفت وگو با فارس: ترامپ و دولت آمریکا در قصه به زانو درآوردن ملت ما کور خوانده اند

علم الهدی: دولت ستیز نیستم

فاز نخست زائرسرای رضوی افتتاح شد

هواپیمایی ماهان برای فعالیت دربوشهر راغب است

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

مسئله امروز اقتصاد کشور هماهنگی است | صدا و سیما واقع بینانه تر نگاه کند

برخورد انضباطی با 3 خلبان ایرانی متخلف

جریان های مخالف دولت در تلاش برای ناامیدی مردم هستند

رسیدگی به پرونده احسان علیخانی در دادسرا

آمریکا در سیاست ایران هراسی تنها است

خط پروازی بندرعباس – جاسک راه اندازی می شود

مسئولان کردستان از زخمی های حمله تروریستی مریوان عیادت کردند

ایجاد وقف های جدید با نیت تامین آب شرب

اختصاص اعتبار به سازمان زندا ن ها به منظور بازسازی و بهسازی و ایمن سازی هفت زندان

دیدار رؤسای کمیسیون های مجلس با علی لاریجانی

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

عراقچی: ایران نتواند نفت صادر کند، دیگران هم نخواهند توانست

قرارگاه خاتم همچون گذشته پروژه های شهری را انجام دهد

همکاری ایران با بیمه مونیخ ری آلمان همچنان ادامه دارد

روز خاطره انگیز بازگشت سپنتا

بازنگری کارت های بازرگانی تا ماه آتی پایان می یابد

دموکرات های مجلس آمریکا: فریب توییت ترامپ را نخورید، به ایران حمله نمی شود

مقامات ایران در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

رونمایی پوستر هجدهمین جشن حافظ +عکس

آیا خلیج فارس، شاهد جنگی ویران کننده خواهد بود؟

استقبال باشکوه مردم دیشموک و قلعه رییسی از کاروان زیرسایه خورشید

فکور، دستاورد جدید موشکی ایران

طرح اشرف غنی برای حل اختلافات انتخاباتی با احزاب افغانستان/ تحلیل

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صلاح نیست

تشریف بیش از 700 هزار زائراولی به حرم امام رضا(ع)

واکنش رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران به صحبت های وزیر امور خارجه آمریکا +عکس

فلاحت پیشه در گفت وگو با فارس: مقامات ایران در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

جامعه به سمت پرخاشگری، خشونت و عدم مدارا می رود/راهی جز رجوع به قرآن نداریم

هواپیمایی ماهان برای فعالیت دربوشهر راغب است

اعزام 2 ناو نیروی دریایی ارتش به جمهوری آذربایجان

«دل، بی قرار دیدن گنبد طلای توست»

با جدیدترین پهپاد سوژه های جذاب را شکار کنید

رشد اقتصادی ایران بالاتر از روسیه و عربستان

10 نکته مستدل و جالب روانشناختی از خودتان که احتمالا نمی دانید

نامه مشترک جوانان اصولگرا و اصلاح طلب به روحانی

باهنر دوباره دبیرکل شد

گام به گام زیر سایه خورشید

قول رییس جمهور درباره رفع حصر از زبان عضو فراکسیون امید

هر حرکت نامعقول آمریکا، پاسخ به یادماندنی خواهد داشت

استخدام منشی با حداقل 5 سال سابقه کار و مسلط به کامپیوتر

فلاحت پیشه در گفت وگو با فارس: مقامات جمهوری اسلامی در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

حجت الاسلام رییسی مطرح کرد تشریف بیش از 700 هزار زائراولی به حرم امام رضا(ع)

فضه سادات حسینی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: بیزارم از لقب سلبریتی/ جای خالی یک نهاد مسئول در حوزه زنان وجوانان به شدت احساس می شود

فضه سادات حسینی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: بیزارم از لقب سلبریتی/ جای خالی یک نهاد مسئول در حوزه زنان وجوانان به شدت احساس می شود