مطالب مرتبط:
همراهی نوید محمدزاده با کمپین جنجالی علی کریمی
واکنش سخنگوی دولت به کمپین «نه به خرید» علی کریمی
حمایت سخنگوی دولت از علی کریمی بابت کمپین گران نخریدن
حمایت سخنگوی دولت از علی کریمی بابت کمپین گران نخریدن
اظهارات سخنگوی دولت درباره خبر تجاوز در ایرانشهر، نامه مذاکره با آمریکا، کمپین علی کریمی، انتقاد اصلاح طلبان به رییس جمهور و جلسه امروز روسای قوا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 23:252018-06-19اقتصادي

راه اندازی کمپین جدیدی از علی کریمی


از روز گذشته هشتگی در فضای مجازی از سوی برخی چهره های مشهور و مردم عادی با مضمون «نه به خرید» داغ شد.

اگرچه موج های اعتراضی این چنینی نویدگر «مطالبه گری اجتماعی» است، - از روز گذشته هشتگی در فضای مجازی از سوی برخی چهره های مشهور و مردم عادی با مضمون نه به خرید داغ شد.

اگرچه موج های اعتراضی این چنینی نویدگر مطالبه گری اجتماعی است، اما بررسی ها نشان می دهد که از زاویه اقتصاد، دامنه اثرگذاری چنین کمپین هایی منوط به دو ملاحظه زمانی و ساختاری است.

گزارش نشان می دهد پیش بردن این کمپین مستلزم شناخت اساسی ریشه های افزایش قیمت است.

شعار سال: "موج گرانی در بازار دارایی های مختلف خروش اعتراضی سلبریتی ها را در دل شبکه های اجتماعی برافروخت.

جایی که پست اینستاگرامی جادوگر فوتبال ایران با محتوای راه اندازی کمپین نه به خرید دارایی و در ادامه حمایت دیگر ستاره های ورزشی و عموم مردم، این خروش اعتراضی را به هشتگ روز شبکه های اجتماعی تبدیل کرد.

اگر چه موج های اعتراضی اینچنینی نوید مطالبه گری اجتماعی را می دهد اما حقیقت امر این است که جنس معضلات اقتصادی از سایر معضلات اجتماعی و سیاسی متفاوت بوده و همین تفاوت ساختاری، دامنه اثرگذاری کمپین های اعتراضی را مقید به عواملی چند می کند.

دنیای اقتصاد در این گزارش، از زاویه علم اقتصاد به ریشه های گرانی در بازارهای مختلف پرداخته و ملاحظات اثرگذاری کمپین های اعتراضی در بازار های مختلف را واکاوی کرده است.

بررسی ها نشان می دهد که متغیر زمان اولین ملاحظه ای است که دامنه اثرگذاری کمپین های اعتراضی را تحت تاثیر قرار می دهد، به طوری که در نقطه پیش گیری از شکل گیری معضلات، اعتراضات بیشترین اثرگذاری را داشته اما در مرحله نمایان شدن معضل اقتصادی اثرگذاری موج اعتراضات قابل تامل است.

متغیر ساختار قیمت گذاری دارایی ها دومین ملاحظه مهم است.

اگر افزایش قیمت دارایی از محل افزایش بهای عوامل تولید باشد، خروجی کاهش تقاضا رکود اقتصادی در آن بازار و متعاقبا بیکاری بوده که هزینه آن به عموم مردم منتقل می شود.

اگر افزایش قیمت از محل حاشیه سود در شرکت های انحصاری بوده، نتیجه اعتراض عمومی کاهش قیمت دارایی و افزایش رفاه عمومی است.

اگر افزایش قیمت در بازار دارایی های مرتبط با آربیتراژ یا سوداگری باشد، دامنه اعتراضات، تصمیم سوداگرانی که در معرض سود کلان هستند را تحت تاثیر قرار نمی دهند.

کمپین جادوگر گرانی در بازار دارایی های مختلف از جمله طلا، خودرو و مسکن پای سلبریتی ها را هم به جمع معترضان شرایط اقتصادی باز کرده است.

اما این بار سلبریتی ها یک قدم فراتر از اعتراض گام برداشته و به ارائه راه حل روی آورده اند.

جایی که علی کریمی؛ جادوگر فوتبال ایران، در حساب اینستاگرام خود با راه اندازی کمپین نه به گرانی از مردم خواسته که مثل بقیه کشورها از خرید دارایی ها خودداری کنند تا بلکه قیمت آن ها کاهش یابد.

پستی که بلافاصله حمایت تعدادی از سلبریتی های دیگر از جمله ستاره های ورزشی را به همراه داشت و از طرف دیگر در بین حساب اینستاگرام مردم عادی، هشتگ نه به گرانی موج جدیدی از اتحاد علیه گرانی را به راه انداخته است.

پدیده اعتراض سلبریتی ها و شکل گیری موج اتحاد در تقابل با ناکارآیی های اجتماعی پدیده تازه و ناشناخته ای نیست.

اما واقعیت این است که در طول تاریخ، عمده اعتراض های این جنسی در تقابل با ناملایمات سیاسی یا اجتماعی بوده اند تا معضلات اقتصادی اینچنینی.

به طوری که چهره های محبوب مردم بارها در کشورهای مختلف موج اتحاد را در قالب کمپین هایی مانند نه به نابرابری جنسیتی، تضاد نژادی یا .

راه انداخته اند.

با این حال واقعیت داستان این است که به دلیل تفاوت جنس ناملایمات اقتصادی با پدیده های اجتماعی و سیاسی، اثرگذاری تقابل سلبریتی ها در زمینه معضلات اقتصادی امری قابل تامل است.

البته تجربه هایی بوده که در برخی کشور ها قیمت یک یا دو کالا در بازه های محدود و به صورت غیرمنتظره افزایش یافته و با شکل گیری موج امتناع عموم مردم از خرید، قیمت ها به وضعیت عادی برگشته است، اما شرایط کنونی اقتصاد ایران، که همه عوامل اقتصادی سیگنال افزایش قیمت ها را در بازار انعکاس می دهند کمی متفاوت است.

در همین راستا، سوال هایی در ذهن متبادر می شود که یافتن پاسخ آن ها اجتناب ناپذیر است.

اول اینکه ماهیتا ناملایمات اقتصادی چه تفاوتی با ناملایمات سیاسی و اجتماعی دارند؟ دوم اینکه، با فهم این تفاوت، آیا موج سلبریتی ها در تغییر وضعیت این ناملایمات اثر گذار خواهد بود و متضمن افزایش رفاه اجتماعی است؟ سوم اینکه پیش شرط های اثرگذاری موج اتحاد سلبریتی ها در تقابل با ناملایمات اقتصادی چیست؟ در این گزارش سعی شده تا پاسخ این سوال ها از زاویه علم اقتصاد ردیابی شوند.

تفاوت جنس ناملایمات درباره تقابل عمومی با معضلات لازم است یک تفاوت حایز اهمیت بین معضلات اقتصادی و معضلات سیاسی یا اجتماعی قایل شد.

معضلات سیاسی یا اجتماعی مانند تضاد طبقاتی یا تضاد جنسیتی عمدتا از جنس معضلات مطلقا مرجح هستند.

به این معنی که تمامی جوامع، به طور مطلق و فارغ از زمان و مکان، معضلات اینچنینی را خلاف قاعده مرسوم می دانند.

بنابراین تقابل سلبریتی ها با چنین معضلاتی کاملا امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است و نتیجه آن می تواند مطلقا رفاه عمومی را افزایش دهد، اما واقعیت تلخ امر این است که جنس معضلات اقتصادی به کلی متفاوت از جنس این چنین معضلاتی است.

در صحنه اقتصاد، این پی ریزی سیاست های غلط و شکل گیری روابط پویا بین متغیر های گوناگون و تجمیع این روابط در سیر زمان است که باعث می شود تا در نقطه ای از زمان یک معضل اقتصادی نمایان شود.

بنابراین ریشه معضلات اقتصادی، شکل گیری دامنه وسیع و سلسه مراتب منطقی و پیش بینی پذیر از سیاست گذاری غلط در سیر زمان از سوی سیاست گذار است.

در مرحله اول سیاست های غلط زمینه ورود اقتصاد به معضلات اقتصادی را فراهم کرده و در گام بعدی در نقطه ای از زمان معضل مذکور نمایان می شود.

مادامی که موج اتحاد علیه سیاست های غلط؛ به عنوان علت معضلات، در بین عموم مردم صورت گیرد، زمینه برای پیشگیری از وقوع معضلات اقتصادی فراهم شده است.

اما مادامی که اقتصاد به نقطه ای از زمان رسید که شکل گیری معضل در پی نیروهای از پیش تعیین شده اجتناب ناپذیر شد، واقعیت تلخ این است که اثرگذاری شکل گیری اتحاد عمومی در نقطه نمایان شدن معضل، تا حد زیادی به ساختار بازار بستگی دارد.

بنابراین در مجموع می توان گفت درخصوص تقابل با معضلات اقتصادی، با استفاده از ابزار کمپین اتحاد عمومی ، دو ملاحظه جدی باید مورد توجه قرار گیرد.

اولین ملاحظه زمان و دومین ملاحظه ساختار معضل اقتصادی است.

ملاحظه زمان به دلیل ماهیت پویایی و چندبعدی بودن معضلات اقتصادی، لازم است اتحاد عمومی در نقطه پیشگیری از معضل شکل گیرد؛ چرا که در نقطه نمایان شدن معضل اقتصادی، دیگر هیچ نیروی غیر اقتصادی توانایی مقابله با برآیند سیاست های غلط تجمیع شده در طول زمان را ندارد.

گواه این ملاحظه زمانی را به خوبی می توان به پیش بینی کارشناسان اقتصادی و عوامل بازار از گرانی کنونی حاکم بر بازار در سال های قبل استناد کرد.

از نیمه دوم سال گذشته بود که انتظارات تورمی در اذهان همه کارشناسان اقتصادی و در تمام محافل اقتصادی شکل گرفته بود و تقریبا همه آحاد اقتصادی، تورم در بازار دارایی ها در مقطع کنونی را پیش بینی کرده بودند.

به طوری که پیش بینی کارشناسان و عوامل بازار دقیقا بر اساس روابط منطقی و سیاست های غلطی که در طول سال ها تجمیع شده بودند، بوده است.

بر اساس تئوری های اقتصادی، در بلندمدت رابطه بین نقدینگی و تورم دقیقا اجتناب ناپذیر است.

به این معنی که با وجود رشد نقدینگی در جامعه، هیچ نیرویی نمی تواند اثر تورم را کنترل کند.

نقدینگی در چندسال اخیر به میزان قابل ملاحظه ای در حال افزایش است؛ اما شاخص قیمت ها به طور نسبی متوقف شده بود.

بنابراین این نقدینگی موجود در بازار در نقطه ای از زمان، به سمت بازار دارایی های مختلف رسوخ می کند.

در نیمه دوم سال گذشته سیلاب هجوم نقدینگی به سمت بازار ارز شکل گرفت، بازار مسکن در مرحله بعد در معرض حمله نقدینگی قرار گرفت و در ادامه بازار سکه و خودرو و سایر دارایی های دیگر تحت تاثیر نقدینگی تجمیع شده در سال های اخیر قرار گرفتند.

برآیند همه این عوامل باعث شده تا شاخص قیمت در این مقطع از زمان وارد یک فرآیند صعودی با سرعت قابل ملاحظه شود.

تجربه های مشابه این چنینی از تجمیع رویه های غلط در تاریخ اقتصاد ایران کم نیست.

نمونه آخر آن نیز در اولین سال های دهه جاری اتفاق افتاد.

بنابراین درخصوص ملاحظات زمانی لازم است موج اتحاد در تقابل با معضلات اقتصادی، در مرحله پیشگیری صورت گیرد؛ چراکه در مرحله نمایان شدن معضل، موج اتحاد در تقابل با نیروهای اجتناب ناپذیر بازار صورت گرفته اما در مرحله پیش گیری نیروی اتحاد عمومی به سمت سیاست گذار خط و نشان می کشد و هزینه آن را سیاست گذار پرداخت می کند.

ملاحظات ساختاری علاوه بر ملاحظات زمانی، معضلات اقتصادی به حد قابل توجهی به ساختار آنها بستگی دارند که همین تفاوت ساختار درجه اثرگذاری کمپین های اینچنینی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

در یک دسته بندی مرسوم، ساختار گرانی در بازار کالاها و خدمات را می توان به سه گونه ساختار تقسیم کرد.

یک گرانی می تواند ناشی از افزایش حاشیه سود باشد، گرانی دیگر می تواند ناشی از هزینه تمام شده دارایی باشد اما گرانی سوم می تواند از طریق سوداگری در بازارها صورت گیرد.

در فرآیند قیمت گذاری، بنگاه ها معمولا بهای تمام شده کالاهای خود را محاسبه کرده سپس با افزایش یک حاشیه سود به آن، قیمت نهایی خود را تعیین می کنند.

بنابراین در قیمت نهایی کالاها و خدمات دو عامل مهم موثر است: اولین عامل تمامی هزینه های تولید مانند دستمزد، سوخت و مواد اولیه بوده و دومین عامل نیز حاشیه سودی است که مالک بنگاه برای محصول نهایی خود تعیین می کند.

دامنه اثرگذاری کمپین های اعتراضی به حد قابل توجهی به جنس افزایش قیمت از دو محل مذکور بستگی دارد.

اگر افزایش قیمت از محل بهای تمام شده کالای تولید شده باشد، که این حالت عمدتا در بازارهای رقابتی مشاهده می شود، کمپین نه به خرید کالا نه تنها اثر گذار نیست بلکه رکود را در صحنه این بازار ایجاد می کند.

به عبارت دیگر در یک بازار رقابتی، تولید کننده فرصت افزایش حاشیه سود خود را ندارد و افزایش قیمت همزمان از سوی تمامی رقبا صورت می گیرد.

بنابراین در چنین حالتی اگر موج تقاضا در مقابل عرضه کالاها کاهش یابد نتیجه آن حاکم شدن رکود اقتصادی بر صحنه اقتصادی است.

به بیانی دیگر، در بازار رقابتی تولید کننده در معرض افزایش قیمت عوامل تولید بوده و فرصتی برای افزایش غیرمتعارف حاشیه سود ندارد.

چرا که در چنین حالتی بازار خود را از دست خواهد داد.

بنابراین در این سناریو افزایش قیمت خارج از کنترل بازار و نتیجه تجمیع سیاست های تورم محور در بطن اقتصاد بوده و تحریم بنگاه به منزله شکل گیری رکود در این بازار است که هزینه آن از طریق بیکاری به تمام مردم تحمیل خواهد شد.

نقطه اثرگذاری کمپین های اعتراضی اما اگر افزایش قیمت از محل افزایش حاشیه سود اتفاق افتاده باشد، کاهش تقاضا متاثر از اتحاد عمومی، به میزان قابل توجهی می تواند روی کاهش قیمت ها موثر باشد.

در چنین حالتی که عمدتا در بازارهای انحصاری شکل می گیرد، انحصارگر، پس از جمع هزینه تولید کالای خود تحت تاثیر شرایط آشفته بازار این فرصت را دارد تا حاشیه سود خود را به میزان غیر معمولی افزایش دهد.

به عبارت دیگر خطر ناشی از رقبا، در کمین تولید کننده انحصاری نیست و این تولید کننده می تواند به خوبی از شرایط آشفته بازار استفاده کند.

چون تعداد رقبای تولید کننده در چنین بازاری پایین بوده، این وضعیت آشفته و متعاقبا افزایش حاشیه سود، هزینه آنچنانی برای تولید کننده ندارد.

اما در چنین حالتی تنها عاملی که پاسخ انحصارگر را با تحمیل هزینه به او می دهد، امتناع عموم از خرید کالا و خدمات است.

در چنین حالتی کاهش تقاضا فشار رو به پایین به قیمت تمام شده کالا آورده و کنترل قیمت ها محتمل است.

بنابراین در مجموع می توان گفت درخصوص ملاحظه ساختاری، درجه اثرگذاری اتحاد عمومی در تقابل با گرانی، به حد قابل توجهی به جنس گرانی کالا بستگی دارد.

اگر گرانی از جنس بهای تمام شده باشد نتیجه تقابل عمومی رکود در بازار بوده و هزینه آن از کانال بیکاری به عموم مردم وارد می شود اما اگر گرانی از جنس حاشیه سود انحصارگر باشد، نتیجه تقابل عمومی احتمالا به کاهش قیمت ها منجر می شود و می تواند در یک حالت میزان افزایش حاشیه سود را از سوی انحصارگر کاهش و رفاه عمومی را افزایش دهد.

محدودیت دامنه شعاع کمپین حالت سومی از گرانی را نیز می توان برای بازار دارایی هایی که عامل تعیین قیمت آنها آربیتراژ و سوداگری است تعیین کرد.

به عنوان مثال نحوه تعیین قیمت در بازار طلا و ارز نه به هزینه عوامل تولید بلکه به حد قابل توجهی به ساختار اقتصاد کلان، سوداگری و آربیتراژ بستگی دارد.

تغییرات قیمت در چنین دارایی هایی نیز از دو نیرو فرمان می گیرد؛ یک نیروی قابل کنترل و یک نیروی کاملا اجتناب ناپذیر.

نیروی اجتناب ناپذیر ساختار اقتصاد کلان حاکم بر جامعه است.

به طوری که رویه های پی ریزی شده از سوی سیاست گذار در بلندمدت قیمت دارایی هایی مثل ارز و سکه را تعیین می کند.

به این معنی که مادامی که رویه های سیاست گذار تعیین کننده حرکت رو به جلوی ارز یا سکه باشد، در بلندمدت افزایش قیمت این دارایی ها غیر قابل کنترل و اجتناب ناپذیر است.

دخالت نامتعارف سیاست گذار در بازار ارز و افزایش نامتناسب نقدینگی در سال های گذشته افزایش سکه و دلار را در مقطع کنونی اجتناب ناپذیر کرده است به طوری که تمامی عوامل بازار این افزایش قیمت را پیش بینی کرده بودند.

بنابراین تقابل با این گرانی نیز به مثابه مشت بر سنگ کوبیدن است.

اما بخش دیگری از تغییرات قیمت در این دارایی ها را می توان به سوداگری تعمدی نسبت داد.

به طوری که برخی از سوداگران عمده به خرید و فروش عمده این کالاها در مواقع مشخص روی آورده و قیمت این دارایی ها را به صورت تعمدی دستخوش تغییرات قرار می دهند.

واقعیت این است که سهم این گروه از تغییرات قیمت در یک نگاه کلان قابل چشم پوشی و ناچیز است که اگر هم قابل چشم پوشی نباشد، واقعیت تلخ این است که دامنه کمپین، تصمیم سوداگرانی را که در معرض سودهای میلیونی هستند تحت تاثیر قرار نمی دهد.

به عبارت دیگر دامنه اثر کمپین های اینچنینی تصمیم افراد معمولی خارج از دایره سوداگری را تحت الشعاع قرار می دهد.

به تعبیری دیگر روند قیمتی این دارایی ها را به حد قابل توجهی همان ساختار اقتصاد کلان تعیین می کند.

ساختاری که در پرتو تصمیمات اقتصادی سیاست گذار حرکت می کند.

بنابراین می توان گفت درخصوص چنین بازارهایی نیز لازم است تقابل عمومی در مرحله پیشگیری صورت گیرد تا در مرحله نمایان شدن معضل.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 28 خرداد 97، شماره: 3401720
کلید واژه ها: اعتراض - دارایی - افزایش قیمت - اجتماعی - اقتصاد - کمپین - افزایش - شبکه های اجتماعی - بازار - سلبریتی ها - اقتصادی - چهره های مشهور - اعتراضات - قیمت - گرانی - فضای مجازی - ساختار - مردم - معضل - جادوگر - نشان - خرید - فوتبال ایران - دنیای اقتصاد - رکود اقتصادی - مشهور - تفاوت - گزارش - مجازی - علی کریمی

آخرین اخبار سرویس:
وزیر نیرو زیرساخت های افزایش صادرات برق به افغانستان را افتتاح کرد

آغاز بیمه تکمیلی رایگان 900 هزار راننده از امروز

نقد عقبایی به طرح آخوندی؛ تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش 10درصد ضمانت اجرا ندارد

راز تغییر موضع 180 درجه ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

تعزیراتی کردن اجاره مسکن بهینه نیست

پویایی کشور به پویایی و نشاط خوزستان بستگی دارد

520 طرح خانگی درکهگیلویه و بویراحمد تسهیلات دریافت کردند

لمس سخت شدن شرایط زندگی مردم با اوج گیری گرانی ها/ انتقاد از افزایش لجام گسیخته قیمت ها در مازندران

95 درصد نقدینگی در اختیار اقلیت 5 درصدی است

نرخ ارز و انرژی سرکوب شد

تولید نخستین نمونه آزمایشگاهی ارز رمزنگار در پژوهشکده پولی وبانکی

سود سرسام آور انتقال رونالدو برای یوونتوس

احکام فرهنگیان بر اساس مقررات صادر شد/ 20 درصد رشد فقط برای «حداقل حقوق» بود

بهره برداری سیاسی مانع اجرای طرح "ساماندهی آموزش عالی"/راهکارهای نجات دانشگاه ها از کمی گرایی

پویایی کشور در گرو نشاط در خوزستان است

520 طرح خانگی درکهگیلویه و بویراحمد تسهیلات دریافت کردند

توضیحات بانک مرکزی درخصوص سلبریتی های ثامن الحجج

بررسی ضرورت های تقویت صادرات در حوزه معدنی در دوره تحریم

سفر نهاوندیان به خرم آباد

آخرین قیمت انواع مدل های پراید و تیبا در بازار + جدول

فیلم/ مراحل ساخت پول های غیرقابل جعل

الزامات قانونی برای شفافسازی

ساعات کاری جدید بانک آینده در استان تهران تمدید شد

وقتی استرس دارید این کارها را نکنید!

اطلاعیه در خصوص ساعات کار ستاد و شعب بانک سرمایه در استان تهران در نیمه اول مردادماه

افزایش تاثیرگذاری جلسات کاری با چند تغییر ساده

تامین حداکثری اقلام مورد نیاز بانک ملی ایران از بازار داخلی

نهاوندیان: نرخ ارز متعادل می شود

ربات Scribit دیوارها را به آثار هنری تبدیل می کند [تماشا کنید]

شفاف سازی بانک صادرات ایران در خصوص روند رو به رشد بانک و برگزاری مجمع سالیانه

تمدید تغییر ساعت کار شعب بانک تجارت در استان تهران

مظنه رهن و اجاره در مناطق مختلف تهران+جدول

باز هم فضای مجازی و باز هم شایعه کمبود بنزین

رانندگان جاده ای وخانواده آنهابیمه تکمیلی رایگان می شوند

پویایی کشور به پویایی و نشاط خوزستان بستگی دارد

صدور کارت ملی هوشمند با چالش روبرو است

اشتباهات موجود در بازارمسکن

لزوم تغییرات قانون مالیات بر ارزش افزوده ونفع مردم

نهاوندیان:یک ونیم میلیارد دلاربه اشتغال روستایی تخصیص یافت

میانگین سن طلاق در کشور چقدر است؟

قیمت روز انواع کولر گازی و اسپیلت +جدول

چرا خانه های قدیمی بریتانیا پنجره ندارد؟

«دبی» در مسیر تبدیل شدن به شهر ارواح

عزم دولت برای مدیریت نقدینگی

برنامه قطعی برق شهرستان های تهران در 1 مرداد اعلام شد

ربات اسپات مینی توسط بوستون داینامیک به تولید انبوه رسید+عکس

برنامه قطعی برق تهران در 1 مرداد اعلام شد

40 درصد قنوات نهبندان خشک شد

معابر جدید نهبندان برای معلولان مناسب سازی شده است

کی روش 4 سال اول کار خوب کرد، اما در ادامه نه

40 درصد قنوات نهبندان خشک شد

مقیمی: تغییر ساعات کاری ادارات تا 20 مرداد تمدید شد

محرک های ساختمانی در «مناطق مستعد» در دسترس نیست

3 برنامه مهم وزیر اقتصاد برای رونق بورس اعلام شد

تضمین سلامت حجاج ایرانی با این راهکارها

40 درصد قنوات نهبندان خشک شد

6 روز تا پایان مهلت رییس جمهور به وزارت صنعت

برای حمایت از محصولات بومی استان 11 استاندارد بومی تدوین و اجرا شده است

6 روز تا پایان مهلت رییس جمهور به شریعتمداری

فال روزانه دوشنبه 1 مرداد 1397

افزایش آمار مصدومان زلزله تازه آباد به 232 نفر

صدور جواز تاسیس 2800 واحد صنعتی

مسابقه ملامت ما را به هیچ جا نمی رساند

شورای رقابت مخالف تعیین قیمت محصولات سایپا در بورس است

333 چند قلو از ابتدای امسال در سیستان و بلوچستان متولد شدند

تغییرات قانون مالیات بر ارزش افزوده به نفع مردم

40 درصد قنوات نهبندان خشک شد

حل مشکلات مسکن مهر ماسال نیازمند توجه ویژه است

طرح خط ریلی بوشهر به شیراز عملیاتی می شود

با تفسیر سلیقه ای مقررات، دست و پای سرمایه گذار را نبندیم

افتتاح بزرگ ترین واحد تولید کولر اسپلیت کشور در رشت

افزایش جُرم و جنایت در انگلیس

نگرانی های دیگر درباب والزارتان

طرح خط ریلی بوشهر به شیراز عملیاتی می شود

ایرانی ها سومین خریدار خانه مسکونی در ترکیه

چرا «بربری» لباس هایش را به آتش کشید؟

برخورد با تورهای غیرمجاز در هرمزگان

ابراز نارضایتی از روند کُند ساماندهی صنوف مزاحم/ساماندهی صنوف مزاحم باید از فضای جلسات اداری خارج گردد

امروز به جای وحشت از آمریکا باید از تیم اقتصادی دولت ترسید/در مورد حضور کشتی های چینی دروغ می گویند

مدیریت مصرف آب کشاورزی در استان سمنان + فیلم

حل مشکلات مسکن مهر ماسال نیازمند توجه ویژه است

بزرگ ترین واحد تولید کولر اسپلیت کشور افتتاح شد

ایجاد سامانه "پنجره واحد تولیدکنندگان" مشکلات این قشر را حل نمی کند

19 واحد تولیدی با اشتغال 826 نفر در گیلان به بهره برداری رسید

شنیدن اخبار مفاسد آزار دهنده شده است/مسئولان کشور به خوبی به مشکلات حوزه صنعت واقف هستند

فعالیت 84 هزار واحد صنعتی در کشور /برخی سفارش های ثبت شده برای دریافت ارز دولتی بی مورد است

بخش های عمده اقتصاد و اشتغال جامعه وابسته به فعالیت ها و تلاش های بخش صنعت معدن و تجارت است

بسته شدن بودجه روسنفت بر روی نفت بشکه ای 63 دلار

رانندگان جاده ای وخانواده آنهابیمه تکمیلی رایگان می شوند

تمام پژو 2008های ثبت نامی امسال تحویل مشتریان می شود

550,000 فیوژن و اسکیپ فرخوانده شدند

نرخ ارز متعادل می شود

امروز صنعت و تولید روزگار بسیار سختی را می گذراند

افزایش آمار مصدومان زلزله تازه آباد به 232 نفر

نهاوندیان: اگر نصف رقمی که گردشگران ایرانی در خارج از کشور هزینه می کنند در ایران هزینه شود، گردشگری ایران تکان می خورد

طرح خط ریلی بوشهر به شیراز عملیاتی می شود

نرخ 20درصدی بیکاری دیلم زیبنده نیست

فقط تا سه شنبه صبر می کنم و اگر خبری نشد شک نکنید که از تیم می روم !

آمار مصدومان زلزله ثلاث باباجانی به 232 تن افزایش یافت

با تفسیر سلیقه ای مقررات، دست و پای سرمایه گذار را نبندیم

راه اندازی کمپین جدیدی از علی کریمی

راه اندازی کمپین جدیدی از علی کریمی