مطالب مرتبط:
نماینده ایران در بانک جهانی: بنگاه های ما صرفا دنبال تسهیلات ارزان ، ارز ارزان و تسهیلات بدون اعتبارسنجی هستند/ احتیاج به بانکداران بین الملل داریم
رونمایی از پوستر همایش بین المللی هزاره خواجه نظام الملک توسی
استخدام مهندس صنایع در کترینگ بین المللی دونا در تهران
مراسم افتتاح ششمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی،صنایع،تجهیزات و خدمات وابسته
حضور تیم ملی تکواندو بانوان در تورنمنت بین المللی کره جنوبی – G2
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 22:362018-06-19اقتصادي

احتیاج به بانکداران بین المللی داریم


ما احتیاج به بانک هایی داریم که مدیریت ریسک را بشناسند؛ ما احتیاج به بانک هایی داریم که بتوانند به زبان بین المللی صحبت کنند؛ ما احتیاج به بانک هایی داریم که تراز قابل دفاع داشته باشند؛ - فرهاد نیلی اقتصاددان و نماینده ایران در بانک جهانی امروز در سی و نهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به ارائه سخنرانی با عنوان بانک ها پس از تحریم پرداخت متن سخنرانی وی بدین شرح است.

واقعیت این است که شیرین ترین فضایی که اکنون در میان ایرانی ها وجود دارد، مسأله فوتبال و جام جهانی است و شاید تلخی های فضای سیاست و فضای مالی با شیرینی های فوتبال قابل تلطیف و قابل جبران باشد.

می دانیم که برابر برنامه مسابقات، فردا تیم ملی ایران به مصاف تیم قدرتمند اسپانیا می رود.

من از این که نتیجه بازی را پیش بینی کنم، اجتناب می کنم، اما می توان یک سری پیش فرض ها و احتمالات را در مورد این بازی مرور و بررسی کرد.

برای مثال می توانیم بگوییم که اسپانیا در رده بندی فیفا در جایگاه دهم و ایران در رتبه سی و هفتم قرار گرفته است و این 27 رتبه فاصله میان دو تیم، در دنیای فوتبال بسیار زیاد است.

در نتیجه براساس همین رده بندی فیفا، احتمال وقوع برخی گزینه ها کمتر و احتمال وقوع برخی گزینه ها بیشتر می شود.

نکته دوم اینکه برای این بازی ما به یازده بازیکن نیاز داریم که پیش از این از داور کارت قرمز دریافت نکرده یا تعداد کارت های زرد آنها از دو کارت بیشتر نشده باشد.

در واقع آنها باید از نظر مقررات شایسته و واجد شرایط برای حضور در میدان باشند.

مهم تر اینکه این بازیکنان و به طور کلی این تیم باید برای کسب آمادگی لازم برای حضور در چنین میدانی قبلاً به میزان کافی مسابقه تمرینی و آزمایشی برگزار کرده باشد، تا بازیکنان برای مقابله با حریف آماده شده باشند.

اگر ما این نکات را مرور کنیم ممکن است به این نتیجه برسیم که حریف ما، بازی های تدارکاتی بسیار بیشتری پیش از این مسابقه برگزار و خود را آماده کرده است و در عین حال تیم ما بازی تدارکاتی بین المللی مهمی نداشته و در برابر تیم های ملی قدرتمند دیگر کشورها قرار نگرفته و این نخستین بازی این تیم است.

در مورد داور نیز، فرض کنیم که تاکنون داور بین المللی تیم ما را قضاوت نکرده است و این تیم، هر چه داور به خود دیده، داوران داخلی با استانداردها و رفتارهای داخلی بوده است، به صورتی که در زمان بازی، می شد با برخی صحبت ها و تعارفات از برخی سوت های داور گذشت یا کارت های قرمز و زرد را بعد از بازی به گونه ای بخشید و حل و فصل کرد و به این دلیل که داور خودی ا ست، اخطار داور را چندان جدی نگرفت، اما مسابقات جام جهانی، بازی های بین المللی است.

تیم های مقابل تیم های قدری هستند که سال های طولانی مسابقات بین المللی برگزار کرده و خود را از آزموده و آماده کرده اند و تیم ما مانند آن تیمی است که برای نخستین بار در مقابل تماشاچیان بین المللی بازی می کند.

اگر این مقدمات را با یکدیگر مرور کنیم، پیش بینی نتیجه چنین بازی ای، تا حدودی از حالت شانس خارج شده و براساس احتمالات می توان به نتیجه بازی نزدیک تر شد.

حال اگر بخواهیم از فضای فوتبال به فضای بانکی و مالی برویم و از این تمثیل استفاده کنیم، باید در نظر بگیریم که برای حضور در روابط بانکی بین المللی باید، ما باید بانک هایی داشته باشیم که کارت قرمز نگرفته اند، بانک هایی باشد که دو کارت زرد یا احتیاطا یک کارت زرد هم نگرفته باشند، چرا که بازی روابط بانکی، خلاف بازی فوتبال، قرار نیست که بعد از 90 دقیقه تمام شود و بعد از شروع، برای آن پایانی متصور نیست.

این بازی سوت پایانی ندارد.

در این صورت، نکته اول آن است که ما بتوانیم بازیکنانی به زمین بفرستیم که واجد شرایط و آماده این مسابقه باشند، اما بانک های ما به عنوان بازیکنان این بازی چگونه اند؟ بانکی که سال هاست هیچ حسابرس بین المللی حساب های آن را بررسی نکرده و صورت های مالی آن را امضا نکرده است؛ بانکی که اصولاً صورت های مالی خود را براساس استانداردهای مورد قبول جامعه بین المللی تنظیم نکرده و اساسا با یک سری از این استانداردها آشنایی ندارد؛ بانکی که نمی تواند نسبت کفایت سرمایه خود را اعلام کند به این دلیل که این نسبت، اصلا قابل دفاعی نیست؛ بانکی که نسبت مطالبات معوق خود را به این دلیل که سال هاست که از حد نصاب های بین المللی فراتر رفته، نمی تواند اعلام کند؛ بانکی است که با مدیریت ریسک در اندازه های بین المللی حتی اندازه های منطقه ای آشنایی ندارد و اساسا یک سری از ریسک ها را نمی تواند اندازه گیر کند؛ بانکی که حتی اگر این ریسک ها را اندازه گیری کند، ابزار لازم برای تخفیف و مدیریت این ریسک ها را ندارد؛ بانکی که اساس در اندازه بین المللی و منطقه ای ظاهر نشده است؛ بانکی که صورت های مالی خود را منتشر نکرده است و به طور کل صورت های مالی قابل انتشاری ندارد؛ نه به دلیل اینکه بانک بدی است، بلکه به دلیل اینکه بانکی است که اصولا تاکنون وارد چنین مسابقه ای نشده و برای چنین مسابقه ای تمرین ندیده است.

تاکنون قاعده بازی، قاعده بازی های محلی و داخلی بوده است؛ نوعی از بازی قبل از بازی، حین بازی و بعد از بازی صورت یکدیگر را می بوسند و تعارف دارند و چون بازی اصلا جدی نبوده، دعاوی و اختلافات و خطاهای این هم بازی با پادرمیانی پیش داور و صحبت های مربی قابل حل و فصل بوده است.

اما اگر حریفان مقابل ما در این بازی چگونه اند؟ سال ها پیش، زمانی که ما برای تیم های مقابل کری می خواندیم، زمانی که نفت بالای 110 دلار می فروختیم و وضع مالی ما بسیار خوب این بود، حریفان ما تمام مقررات خود را، بازی های تمرینی خود را براساس استانداردهای فیفا تدوین و تمرین کرد.

همان مقرراتی که باید در داخل زمین از آن تبعیت بکنیم.

در آن زمان ما غافل بودیم که ما هم دست آخر در بازی بین المللی باید با آن مقررات بازی کنیم نه مقررات داخلی خودمان.

حالا اگر بگوییم مقررات بازی بین المللی منصفانه نیست کسی حرف ما را نمی پذیرد چون مقررات به قوانین فیفا تبدیل شده است؛ حالا فیفا یا اف ای تی اف (FATF) یا یک نهاد بین المللی دیگر، تفاوتی نمی کند.

مهم این است که آن نهاد بین المللی آن مقررات مصوب را می پذیرد و مسئول نیست که ما در مورد منصفانه بودن یا نبودن این مقررات صحبت کنیم.

ما در زمین بازی هستیم و غیر از خودمان و تیم حریف و داور، هزاران تماشاگر مسابقه را می بینند و آنها هم مقررات بین المللی را نافذ می دانند.

صدها میلیون بیننده هم این بازی را به طور غیرمستقیم تماشا می کنند و آنها هم مقررات بین المللی را قبول دارند.

برابر این مقررات اگر بازیکنی کارت قرمز بگیرد، باید زمین بازی را ترک کند.

اگر بازیکن ما بازی قبل کارت قرمز یا دو کارت زرد گرفته باشد اصلا نمی تواند برای بازی وارد میدان شود، کند.

بنابراین شاید اولین اولویت ما این است که ترکیب تیم را طوری بچینیم که به تعداد کافی بازیکن برای بازی داشته باشیم؛ یعنی شما باید ببینید چند بانک دارید که می توانند در فضای بین المللی با دیگر بانک ها وارد روابط کارگزاری شوند.

ما اگر داریم به اروپایی ها فشار می آوریم که باید کانال مطمئنی ایجاد و از روابط مالی ما و خودشان محافظت و این روابط را برقرار کنند باید توجه کنیم که روابط مانند یک بازی فوتبال دو طرف دارد: طرف مقابل و طرف خودی.

همه چیز برعهده طرف مقابل نیست و طرف خودی هم باید بتواند این روابط را برقرار کند و آمادگی لازم را داشته باشد.

هر چند امروز بسیار دیر است، اما قطعا هنوز از فردا زودتر است.

شاید اتاق تهران، اتاق ایران و تمامی اتاق های بازرگانی باید این کمپین را زودتر از این شروع می کردند که ما به بانک های سالم در مقیاس بین المللی احتیاج داریم؛ نه فقط سالم در مقیاس داخلی؛ ما احتیاج به بانک های قوی داریم؛ ما احتیاج به بانک هایی داریم که مدیریت ریسک را بشناسند؛ ما احتیاج به بانک هایی داریم که بتوانند به زبان بین المللی صحبت کنند؛ ما احتیاج به بانک هایی داریم که تراز قابل دفاع داشته باشند؛ ما احتیاج به بانکداران بین المللی داریم.

این کمپین باید هم اکنون، هر چند فکر کنیم دیر شده، شروع شود.

تا حداقل برداشت این گونه نباشد، کهبنگاه های ما صرفا به دنبال تسهیلات ارزان قیمت، نرخ ارز ارزان و گرفتن وام و تسهیلات بدون اعتبارسنجی هستند.

قطعاً نه بنگاه های ما و نه اتاق بازرگانی که در واقع بنگاه های ما را نمایندگی می کند، دنبال این خواسته ها نیستند.

ما باید بدانیم که معرکه ای که از دست کم 20 سال پیش شروع شده، قرار است تندتر و شدت اش بیشتر شود، خزانه داری آمریکا با تمام قوا آن را دنبال می کند.

ما برای مواجهه با این شرایط باید بانک های قوی داشته باشیم، بانک هایی که حداقل تماشاگران بپذیرند واجد شرایط و بدون کارت قرمز هستند و می توانند وارد زمین بازی شوند.

هر چند امروز دیر است، اما باز از فردا زودتر است.

اتاق بازرگانی باید در جایی و زمانی که نمایندگان مجلس و سیاسیون در تصمیم گیری تردید دارند، به عنوان مرجع تخصصی بنگاه داری و مرجع تخصصی فعالیت های اقتصادی در کشور وارد شود و پشتیبان بانکداری سالم، به روز، مدرن و قابل دفاع باشد.

در غیر این صورت احتمالا سیاستگذاران سیاسی و اقتصادی نتوانند تصمیمات درستی بگیرند و ممکن است یک مسأله اقتصادی وجه المصالحه مسائل سیاسی قرار گیرد.

بنابراین به نظرم آنچه در این فرصت مختصر می شود گفت این است که درنظر داشته باشیم، فردای تحریم فردایی است که ادامه خواهد داشت.

ما در حال وارد شدن به یک اکوسیستم کاملاً جدید هستیم که در این اکوسیستم نفس کشیدن، کار کردن و به خصوص کار مالی انجام دادن، احتیاج به توانایی هایی دارد که ما قبلا آن را نیاموخته ایم.

تنها توصیه ای که من می توانم بکنم این است که در اکوسیستم جدید ما احتیاج به بازیکنان قوی داریم.

بازیکنانی که بتوانیم آنها را به زمین بفرستیم؛ بازیکنانی که باید به طور کامل آنها را آماده کنیم.

شاید برای این بازی یازده بازیکن آماده و واجد شرایط دراختیار نداشته باشیم اما شاید بتوانیم حداقل چند بازیکن آماده و خوب به زمین بفرستیم.

در این صورت است که می توانیم انتظار داشته باشیم در بازی حرفی برای گرفتن داشته باشیم.

با داشتن چنین بانک هایی است که می توانیم انتظار داشته باشیم روابط متقابل بانکی شکل بگیرد و قابل دوام باشد.

من امیدوارم که آینده روشنی پیش روی ما باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: بازی - بین المللی - داور - بانک - رده بندی فیفا - ایران - فوتبال - بازیکنان - سخنرانی - اسپانیا - قدرتمند - تیم ملی ایران - برگزار - مسابقه - هایی - متن سخنرانی - گزینه - تیم های ملی - جهانی - بانک جهانی - اقتصاددان - ایرانی ها - جام جهانی - کارت قرمز - رتبه - فیفا - پیش بینی - کشاورزی - تیم ملی - ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
نکاتی برای موتورسواران تازه کار

کاهش مصرف برق با 9 راهکار ساده +عکس

«مافیای گندم» تکذیب شد

اعتبار 1.5 میلیارد دلاری برای اشتغال روستایی و درخواست از علمای اهل سنت

توزیع لاستیک کامیون با نرخ دولتی در برخی استان ها

رانت هزاران میلیاردی واردکنندگان از تفاوت نرخ رسمی و آزاد ارز

بیش از 5 هزار معلول تهرانی صاحب مسکن شدند

چقدر آب در ایران هدر می رود؟

بیش از 5 هزار معلول تهرانی صاحب مسکن شدند

اختصاص ارز دولتی برای واردات کودهای کشاورزی خیانت به تولید ملی

چه مواقعی آب سرد ، چه مواقعی آب گرم بنوشیم؟

اهدای 21 خشت طلا با همت مردم ابرکوه به حرم امام حسین (ع)

بازار محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس کالا تنظیم می شود

برنامه زمانبندی خاموشی روز شنبه 30 تیرماه تهران اعلام شد

پالایش طلای ونزوئلا در ترکیه برای دور زدن تحریم های آمریکا

لیورپول گران ترین دروازه بان جهان را خرید

رانت هزاران میلیاردی واردکنندگان از تفاوت نرخ رسمی و آزاد ارز

ماری جوانا وارد بورس شد

تولید 4 سواری متوقف شد

ضرورت رعایت تعادل جمعیت برای مدیریت صحیح منابع آب

نقش تعیین کننده اوپک در بازار تا 2040

پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی

تکرار/پایان سودجویی از سامانه گمرک گوشی مسافری از 28 تیرماه ثبت بیش از یک گوشی مسافری برای هر نفر ممنوع شد

تولید بیش از 2 تن کنجد در خنج

پالایش طلای ونزوئلا در ترکیه برای دور زدن تحریم های آمریکا

خاموشی های برق در مناطق جنوبی استان کرمان به حداقل رسید

درآمد سرانه یک شهروند خراسانی 75 درصد یک ایرانی

تاکید بر جلوگیری از هرگونه افزایش قیمت مواد اولیه

همایش فرصتهای اشتغال و کار آفرینی در صنایع دستی

برنامه قطعی برق شنبه در تهران اعلام شد+جدول

مدیرعامل مایکروسافت: درحال سرمایه گذاری بی رحمانه ای در بخش بازی ها هستیم

رشد همه بخش های مایکروسافت با درآمد 30 میلیارد دلاری برای سه ماهه دوم سال 2018

یوونتوس بلیت های فصل را پیش فروش کرد

سلطه بی چون و چرای شیائومی و سامسونگ بر بازار موبایل هند طی سه ماهه اخیر

ثبت بیش از یک گوشی مسافری برای هر نفر ممنوع شد

ظرفیت 110 میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره برداری است

هوشمند سازی 1000 چاه کشاورزی در یزد

61هزارو228 واحد مسکونی برای مددجویان بهزیستی احداث شد

پروژه چینی | هوش مصنوعی برای تاکسیرانی ژاپنی

معرفی 7 نماینده روحانی برای پاسخ به سوال از رییس جمهور

عضو اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد رانت هزاران میلیاردی واردکنندگان از تفاوت نرخ رسمی و آزاد ارز

مدیرکل بهزیستی استان تهران در گفت وگو با فارس: بیش از 5 هزار معلول تهرانی صاحب مسکن شدند

وزیر صنعت: ورود 1339 قلم کالا به کشور ممنوع شد

اجرای تئاتر خیابانی با هدف بهینه سازی مصرف آب در لنده

پرآبی قزل اوزن تا آخر تابستان

خودکفایی در تولید اسید اچ دندانپزشکی

آغاز آبیاری نوین 3500 هکتار زمین های کشاورزی در استان یزد

پالایش طلای ونزوئلا در ترکیه برای دور زدن تحریم های آمریکا

شاخص 50 شرکت فعال تر بورس در مسیر افت

نوغانداری تربت حیدریه قربانی تصمیمات جزیره ای شده است

چگونه میتوان کالری برنج را به حداقل برسانیم؟

5 استان کشور در خط بحران آب هستند

تاثیر تعرفه های آمریکا بر قیمت خودرو

استخدام نیرو جهت انجام امور اداری در شرکت پارس مشیل در شیراز

استخدام کارشناس فروش تجهیزات اکتیو شبکه و ذخیره ساز در تهران

درآمد عجیب معلم ها در کشور سوییس! +عکس

سنگ بزرگ مهاجم سنگالی برای ماندن در استقلال

جزییات برنامه های تولید و اشتغال دولت در سال 97

وعده تغییر برخی اعضای کابینه/ بازبینی بسته های مقابله با تحریم های آتی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی/ کاهش بدهی دولت به بانک مرکزی

نوغانداری تربت حیدریه قربانی تصمیمات جزیره ای شده است

سهم اراضی کشاورزی شوط از آبیاری نوین به 49 درصد رسید

اگر ارز مسافرتی حذف شود ...

نرخ اجاره مغازه در برخی مناطق تهران چقدر است؟

ایرباس و بویینگ بیش از 100 میلیارد دلار قرارداد منعقد کردند

کاهش25درصدی کشت چغندرقنددرچهارمحال و بختیاری

نوغانداری تربت حیدریه قربانی تصمیمات جزیره ای شده است

طراحی رهام توسط متخصصان ایرانی انجام شده است

نه وزارت بهداشت به شفافیت واردات 18 میلیون یورویی خودرو

تکمیلی/ در گفت وگو با یورو نیوز ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

روستایی بیکاری که میلیونر شد

تماشای «هری پاتر» با بلیت دو میلیون تومانی! +عکس

سیاست دولت توسعه نوغانداری در سراسر کشور است

ادامه ی سیر سقوط لیر ترکیه و درماندگی بانک مرکزی ترکیه در مقابله با تورم

قطعی های مکرر برق تامین آب روستاهای استان را با مشکل مواجه کرده است

انقلابی در تولید دوچرخه ها باحذف زنجیر (+عکس)

باید از ظرفیت های بالقوه استان در جذب سرمایه گذاری نهایت بهره را برد

بازداشت 3 نفر درباره واردات غیرقانونی 6400 دستگاه خودرو

28 درصد گل های جام جهانی برنامه ریزی شده بود

با گران ترین شهرهای جهان آشنا شوید

"افغانستان" تبدیل به بازار صنایع جنگی شده است

نشست «صفر تا صد انتشار اوراق بهادار اسلامی در بازار سرمایه» برگزار می شود

سیاست دولت توسعه نوغانداری در سراسر کشور است

شهری که 5 قرن است اجاره خانه در آن ثابت است

برند لوکس میلیون ها دلار از محصولات خود را آتش زد

چقدر آب در ایران هدر می رود؟

استخدام بازاریاب خانم با حقوق و پورسانت عالی و بیمه در تهران

زارع: دولت در بازار ثانویه ارز دخالت حداقلی داشته باشد

توقف تولید 4 سواری از خردادماه

«تسه» در تیر ماه چقدر تغییر کرد؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت ظرفیت 110 میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره برداری است

ضرورت رعایت تعادل جمعیت برای مدیریت صحیح منابع آب

اگر ارز مسافرتی حذف شود ...

تصمیم درست، در زمان غلط

2 تناقض در بازار اجاره بها که هر مستاجری باید بداند!

بازار اجاره در کدام مناطق داغ است؟

سیاست دولت توسعه نوغانداری در سراسر کشور است

خشکسالی فعلی خوزستان در 70 سال اخیر بی سابقه است

متکی: حتی یک ریال وام از هیچ بانکی نگرفته ام

آخرین وضعیت نامه به «روحانی» درباره بازار مسکن

با گران ترین شهرهای جهان آشنا شوید

احتیاج به بانکداران بین المللی داریم

احتیاج به بانکداران بین المللی داریم