مطالب مرتبط:
نمایندگان مجلس به طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات رای منفی دادند
طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان در مجلس اعلام وصول شد
رای منفی نمایندگان به طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات در مجلس
طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس کلید خورد
ارجاع یک طرح از سوی مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 18:252018-06-19سياسي

طرح سربازی داوطلبانه در مجلس


54نفر از نمایندگان مجلس طرحی را به هیأت رییسه ارائه دادند که براساس آن قانون خدمت وظیفه عمومی یا همان سربازی در کشور اصلاح می شود.

براساس این طرح «تمام افراد ذکور، - 54نفر از نمایندگان مجلس طرحی را به هیأت رییسه ارائه دادند که براساس آن قانون خدمت وظیفه عمومی یا همان سربازی در کشور اصلاح می شود.

براساس این طرح تمام افراد ذکور، مخیر به خدمت داوطلبانه در زمان صلح هستند.

54نفر از نمایندگان مجلس طرحی را به هیأت رییسه ارائه دادند که براساس آن قانون خدمت وظیفه عمومی یا همان سربازی در کشور اصلاح می شود.

براساس این طرح تمام افراد ذکور، مخیر به خدمت داوطلبانه در زمان صلح هستند.

بر این اساس افرادی که تمایل به خدمت سربازی دارند در زمان صلح 2سال خدمت می کنند و با تمایل و درخواست داوطلب و موافقت ستاد کل نیروهای مسلح این مدت می تواند تا 5سال تمدید شود.

بر این اساس افرادی که تمایلی به رفتن به خدمت سربازی ندارند، اما برای استخدام، نامزدی در انتخابات خبرگان، مجلس و شوراهای اسلامی شهر و روستا، ریاست جمهوری و یا گرفتن گذرنامه نیاز به داشتن کارت پایان خدمت دارند، باید عوارض 3برابر یک مشمول نظام وظیفه را که ستاد کل نیروهای مسلح آن را اعلام و تعیین می کند به صورت اقساط دو ساله و یا نقدی به حساب ستاد کل نیروهای مسلح واریز کنند.

در واقع براساس این طرح افرادی که تمایلی به سربازی داوطلبانه ندارند درصورتی که بخواهند کارت پایان خدمت داشته باشند می توانند، سربازی خود را خریداری کنند.

البته این طرح در شرایطی از سوی حدود 15درصد نمایندگان کنونی مجلس امضا شده است که درباره مسائل سربازی، ستاد کل نیروهای مسلح هم باید نظر خود را اعلام کند.

در سال های گذشته ستاد کل نیروهای مسلح حتی با فروش سربازی به افرادی که بیش از 8سال از زمان غیبت آنها می گذرد هم مخالفت کرده بود و چندی پیش رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد : سال جاری آخرین سالی خواهد بود که غایبینی که شرایط لازم را دارند می توانند سربازی خود را خریداری کنند.

قانون نظام وظیفه نیاز به تغییر دارد علی اصغر یوسف نژاد، نماینده مردم ساری در مجلس که یکی از امضا کنندگان طرح اصلاح نظام وظیفه است، با بیان اینکه قانون نظام وظیفه فعلی نیاز به تغییر دارد، به همشهری گفت: با توجه به شرایط اجتماعی و تغییراتی که در جامعه شاهد آن هستیم نیاز به تغییر قانون نظام وظیفه احساس می شد و برای اعمال این تغییرات در قانون حتما از نیروی انتظامی، وزارت کشور، سپاه پاسداران و سایر نهادهای مرتبط با سربازی کمک می گیریم.

او ادامه داد: الان برای افرادی که از خدمت سربازی غیبت می کنند هر ساله تسهیلاتی قائل می شویم که فرد غایب بتواند مدت زمان خدمت نظام وظیفه خود را بخرد.

از طرف دیگر افرادی که به خدمت سربازی می روند باید خدمات مناسبی به آنها ارائه شود و از تخصص آنها به عنوان سرمایه های آینده کشور استفاده شود، اما هم اکنون این شرایط در کشور وجود ندارد و این باید اصلاح شود.

او با بیان اینکه بهترین راه برای اصلاح نظام وظیفه در کشور حرفه ای شدن نیروهای نظامی است، ادامه داد: براساس طرح نمایندگان مجلس افرادی که تمایل به خدمت سربازی دارند با توجه به مدرک و سابقه و نیازی که نیروهای انتظامی و نظامی دارند در رده های مختلف خدمت می کنند و افرادی هم که تمایل به رفتن سربازی ندارند باید هزینه کسانی را که به سربازی می روند بپردازند.

مدل کنونی سربازی با شرایط جامعه سازگار نیست غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس نیز که این طرح را امضا کرده با اشاره به اینکه خدمات رسانی به سربازان در نظام وظیفه دچار ضعف است، گفت: متأسفانه در قسمت های مربوط به اسکان، تغذیه و بهداشت در نظام وظیفه با مشکل مواجه هستیم.

به گفته وی آنچه اکنون در اذهان عمومی وجود دارد این است که خدمت زیر پرچم به نوعی از بین رفتن وقت جوانان است و جوانان نیز معتقدند با توجه به تخصصی که دارند در زمان خدمت سربازی از آنها استفاده بهینه نمی شود و تمام انرژی و تخصص آن در عرض 2سال خدمت سربازی به هدر می رود؛ درحالی که با اصلاح شرایط باید سربازی را به یک فرصت تبدیل کنیم.

جعفر زاده با بیان اینکه روزبه روز بر تعداد افرادی که از خدمت سربازی غیبت می کنند، افزوده می شود، گفت: اجباری بودن خدمت زیر پرچم باید بازنگری شود و این اجبار فقط باید برای زمانی باشد که کشور نیاز به سرباز دارد؛ مثل زمان جنگ.

در عین حال در زمان صلح هم خدمت سربازی نباید منتفی شود و افرادی که توانایی پرداخت هزینه خدمت سربازی را ندارند و یا افرادی که تمایل به خدمت دارند می توانند به سربازی بروند و مابقی می توانند زمان خدمت خود را خریداری کنند.

جعفر زاده با بیان اینکه طرح اصلاح قانون خدمت سربازی بسیار بهتر از طرح فعلی است اما ممکن است ایراداتی هم داشته باشد، گفت: نظام وظیفه جزو اصل 110قانون اساسی و از اختیارات فرماندهی کل قواست.

تصمیم گیری در مورد مسئله سربازی نیز در نهایت با ستاد کل نیروهای مسلح است اما این بدان معنا نیست که مجلس در برابر این مسئله سکوت اختیار کند.

مجلس باید برنامه های خود را در این زمینه ارائه کند و امیدواریم با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و رفع نواقص احتمالی، این طرح به تصویب برسد.

او تأکید کرد: دوستانمان در ستاد کل نیروهای مسلح نیز باید در نگاهشان به سربازی مقداری انعطاف داشته باشند چرا که مدل سربازی فعلی که ده ها سال است در کشور اجرایی می شود با شرایط فعلی جامعه سازگار نبوده و جوابگوی نیازهای جوانان نیست.

طرح اصلاح قانون وظیفه عمومی در حالی در مجلس ارائه شده که هنوز ستاد کل نیروهای مسلح در این باره اظهار نظر نکرده است.

مهم ترین ماده های طرح اصلاح قانون نظام وظیفه ماده1- دفاع از استقلال و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی ایران و جان و مال و ناموس مردم وظیفه دینی و ملی هر فرد ایرانی است.

در اجرای این وظیفه کلیه اتباع ذکور دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف به انجام خدمت وظیفه عمومی برابر قوانین و مقررات مربوط در دوران جنگ و شرایط اضطراری حسب اعلام ستاد کل نیروهای مسلح، و مخیر به خدمت داوطلبانه در زمان صلح می باشند.

ماده2- هر فرد ذکور ایرانی در ماهی که طی آن به سن هجده سال تمام می رسد، مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی در زمان جنگ است و در زمان صلح افرادی که داوطلبانه به خدمت سربازی می روند از 90درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری و پوشش بیمه درمانی و بازنشستگی برخوردار می گردند.

ماده3- مستخدمین دولت، نهادها، ارگان ها، سازمان ها، مؤسسات عمومی غیردولتی، نامزدهای انتخابات خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلامی شهر و روستا، ریاست جمهوری ومتقاضیان اخذ گذرنامه افراد بیش از 18سال تمام، ملزم به ارائه کارت پایان خدمت می باشند.

مگر آنها که عوارضی که شامل سه برابر یک مشمول نظام وظیفه عمومی که توسط ستاد کل اعلام می شود را به صورت اقساط دوسال یا نقدا به حساب اعلامی ستاد کل نیروهای مسیلح واریز نمایند.

تبصره1- درآمد حاصل از ماده3 این قانون صرفا در راستای پرداخت سنوات و حقوق مشمولین باید هزینه گردد.

تبصره3- گواهی پرداخت عوارض مذکور در حکم کارت پایان خدمت و صرفا در زمان صلح معتبر می باشد.

ماده4- مدت خدمت سربازی داوطلبانه در زمان صلح 2سال است که قابلیت تمدید تا 5سال با تقاضای داوطلب و موافقت ستاد کل را دارد.

ماده5- ستاد کل نیروهای مسلح مکلف به ایجاد سامانه های لازم با حفظ مسائل امنیتی جهت حق انتخاب نوع خدمت متناسب با تخصص و توانایی های داوطلب و انتخاب مکان خدمت توسط مشمولین می باشد.

تبصره- ستاد کل نیروهای مسلح می تواند در سامانه موضوع ماده5 این قانون در اجرای اصل یکصدوچهل وهفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تعدادی از کارکنان وظیفه خود را بنا به درخواست دولت و شهرداری ها و دهیاری ها حسب انتخاب سربازان برای امور اداری، تولیدی، جهاد کشاورزی، آموزشی تحقیقاتی و پژوهشی بهداشتی و درمانی مشروط به اینکه به آمادگی رزمی نیروهای مسلح آسیبی وارد نیاید در اختیار دولت قرار دهد.

ماده7- کلیه کارکنان وظیفه در طول خدمت سربازی تحت پوشش بیمه عمر و حوادث موضوع قانون بیمه عمر و حوادث پرسنل نیروهای مسلح، وزارت دفاع و سازمان های تابعه و وابسته به آنها مصوب 1376/06/30 قرار می گیرند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 29 خرداد 97، کدمطلب:20122، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: ستاد کل نیروهای مسلح - سربازی - نیروهای مسلح - نظام وظیفه - وظیفه - وظیفه عمومی - نمایندگان مجلس - قانون - خدمت سربازی - مجلس - کارت پایان خدمت - نظام - اصلاح - سازمان وظیفه عمومی - کشور - شرایط - سپاه پاسداران - ریاست جمهوری - فروش سربازی - صورت - انتخابات - علی اصغر - گذرنامه - اجتماعی - جمهوری - اسلامی - همشهری - نامزدی - عوارض - وزارت

آخرین اخبار سرویس:
وضعیت فوق العاده ترکیه به قانون مقابله با تروریسم تبدیل می شود

استخدام همکار آقا جهت صندوقداری و پاسخگویی تلفن

چرا اروپا برای حفظ برجام نیازمند تصویب قوانین FATF از سوی ایران است ؟

اعلام آخرین مهلت ارسال مدارک داوطلبان پزشک پژوهشگر آزمون دستیاری

مسئول جدید نهاد رهبری دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی معرفی شد

دانشگاه های ایران روبه ورشکستگی هستند

استخدام مسوول امور دفتری آموزشگاه در کرمانشاه

روایت وزیر اطلاعات از دستگیری تیم 4 نفره داعشی در خاک ایران

رشد علمی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است

آیا لایحه پالرمو مساوی با ترکمانچای است؟/ کدخدایی: این یک طعنه سیاسی است/ نفی سلطه بحث دیگری دارد

روابط عمومی فرودگاه امام خبرداد بدرقه اولین کاروان زائران ایرانی حج تمتع در بامداد 27 تیرماه

اعتبار لازم برای بهبود زیرساخت های مرز مهران تخصیص داده شده است

افتتاح همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی

آغاز عملیات 1+4 درحوزه روابط بانکی و فروش نفت

بودجه آموزش و پرورش به 420هزار میلیارد ریال رسید

دیدنی های امروز

106 نفر از برگزیدگان مسابقات قرآن در یزد تجلیل شدند

افتتاح زمین چمن مصنوعی دربهاباد

پشتیبانی ما از برجام به شعار سیاسی محدود نباشد

اردوغان، اعضای دادگاه عالی اداری ترکیه را انتخاب کرد

جلسه پیگیری طرح نوسازی بافت های فرسوده با حضور رییس جمهور

بودجه آموزش و پرورش به 420هزار میلیارد ریال رسید

بیشترین پرونده های دادگاه های حقوقی مرتبط با مسائل مالی است

حضور فعال ایران در نشست کمیته جنگلداری فائو در رُم + ویدئو

پایان کابوس "دراکولا"

یادواره شهدای روستاهای بخش گاریزات

در تولد آقای بازیگر چه گذشت!؟

دستگیری تیم تروریستی داعش در جنوب غرب

تذکر به صداوسیما برای پخش مستند "بی راهه"

برگزاری دوره میثاق طلبگی ویژه طلاب جدیدالورود حوزه علمیه استان مرکزی

برنامه های دهه کرامت

دستورات قرآن در زندگی ما جاری شود

استخدام صندوقدار خانم در مجتمع نان

برگزاری نمایشگاه مد و لباس تابستانه

عراقچی: همکاری های رو به جلوی ایران و هند در حوزه های انرژی، تجارت و ترانزیت

سخنان ترامپ جنجال به پا کرد!

واکنش حجتی کرمانی به سخنان علی مطهری در خصوص آیت الله جنتی

روایت وزیر اطلاعات از دستگیری تیم چهار نفره داعشی در خاک ایران

چاغلار فاحری: شبهه ای در خصوص رهبری کودتا توسط سازمان «فتو» وجود ندارد/ هیچ کشوری نمی تواند روابط ترکیه و ایران را تخریب کند

ایجاد ساختار جدید برای علم اصول/ لزوم بازخوانی اصول اهل سنت

یکی از این اقدامات شهرداری پاکسازی مسیرهای ورودی شهر مشهد است

جشنواره فروش ویژه دهه کرامت در فروشگاه های منتخب «شهرما»

آمریکا به دنبال احداث پایگاه در مرز عراق و سوریه

استخدام پزشک عمومی با پروانه کرج جهت مطب پوست و مو

می خواهم راه بروم

استخدام تعدادی تراکت پخش کن با سابقه کار در قم

رویداد سینماییفیلم 100 اسفندماه برگزار می شود

زمین لرزه 4.9 ریشتری در سنخواست خراسان شمالی

استخدام مرکز پیش دبستانی و مهد کودک ارم

امروز مصاحبه با تاخیر داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد آغاز شد

عراق نیستیم که نفت را در برابر غذا بدهیم/ سفر ولایتی می تواند منشاء تحولاتی برای کشور و منطقه باشد

استخدام نمایندگی شرکت رایان

کردهای سوریه برای مذاکره با دمشق آماده می شوند

آغاز طرح تابستانه نشاط معنوی در 12 بقعه دزفول

استخدام رزرویشن یک شب در میان محدوده ظفرِ تهران

خبر وخامت حال "جمشید مشایخی" ،صحت دارد؟

پروژه انتقال آب دریا ، هدررفت منابع بودجه عمرانی است

نزاع مرگبار در کرج

2 عمل توصیه شده در دهه کرامت

ریزش آوار با مرگ کارگرجوان گره خورد

استقبال انصار الله از طرح شخصیت های عربی درباره آتش بس

انتصابات جدید در کمیسیون ملی یونسکو- ایران

رسیدگی ویژه به پرونده های ارز، سکه، واردات خودرو و تلفن همراه

استخدام مهندس معمار مسلط به اتوکد در ضوابط شهرداری

اساتید تفکر انقلابی را در بدنه حوزه تزریق کنند

استخدام تایپیست مسلط به Word فرمول ‎ریاضی، ‎جدول و صفحه آرایی

سفیر امریکا به دیدار عطا محمد نور رفت +عکس

نظام دینی هیچ گاه به دنبال توجیه نیست| می توانیم با اتکا به درون به الگویی بی بدیل تبدیل شویم| مبنای انقلاب خدمت به مردم است

اولین دوره تعالی اساتید و نخبگان بسیجی حوزه در مشهد آغاز شد

بازداشت 30 تروریست مسلح در آشوب های اخیر خرمشهر/ تشکیل قرارگاهی در عراق برای رهبری اغتشاشات دی ماه

نامه آخوندی درباره خانه های خالی

دستگیری تیم تروریستی داعشی در جنوب غرب

از صبح امروز صورت گرفت آغاز اردوی بانوی مومن انقلابی با حضور اعضای خواهر تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد

تشییع و خاکسپاری مادر شهیدان رسول و مصطفی ردانی پور

برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات اذان در روستاهای دزفول و شوش

لامپ هایی که تا صبح روشن می مانند

توصیه اخیر رهبری به صدا و سیما حکیمانه بود/ برخی تمام ایرادها را گردن دولتمردان می اندازند اما نمی گویند تا سقوط دولت پیش رفتند

وقتی آشنا شفافیت دولت را به صورت استراتژیک به تمسخر می گیرد / آقای رییس جمهور! لایحه شفافیت را طنزپردازان استراتژیک را پس بگیرید

گلچینی از وصیت نامه شهید حمید امرایی

تذکر به صداوسیما برای پخش اعترافات "مائده"

نهمین نمایشگاه سراسری در کرمانشاه

برپایی نمایشگاه سراسری فرش دستباف

فیلم/ شوخی جناب خان با اسامی بازیکنان

روایت فارس از عشقی که قیمت ندارد «رضا میرزا» پاسخ به همه کج فهمی ها درباره مدافعان حرم/ فهمیده ای که 5 بار به دل داعش زد

اختصاص دو رواق برای استراحت شبانه زائران امام رضا (ع) در ایام دهه کرامت

شورای نگهبان نقش بارزی در تحقق جمهوریت و اسلامیت نظام ایفا می کند

«رضا میرزا» پاسخ به همه کج فهمی ها درباره مدافعان حرم/ فهمیده ای که 5 بار به دل داعش زد

تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای خانواده شهدای سانچی

مراسم هفتمین روز درگذشت امام جمعه فقید الوند

بازدید سرزده مدیر کل بازرسی استان از بزرگترین مجتمع کشتارگاهی استان در مهریز

مسجد جامع همدان؛ شاهکاری به جامانده از دوره قاجاریه

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل خطاب به شمخانی: روند تجاوز به حریم دانشگاه توسط جاسوسان را متوقف کنید/ اجازه تجاوز به استقلال کشور را نمی دهیم

جشن یک سالگی مؤسسه قرآنی سروش مشکات

آغاز ساخت طرح مسکونی 180 واحدی خیر ساز در حاشیه شهر مشهد

اهدا سومین جایزه انصارالمستضعفین به سردار سلیمانی

برگزاری سومین نشست راهبردی مسئله محوری دفتر تبلیغات اسلامی 

برگزاری مراسم تقدیر از نفرات برتر آزمون دستیاری

پروانه فعالیت 75 رسانه جدید صادر شد

تازه ترین یادداشت سعید حجاریان درباره سیاست ورزی بهداشتی/ چه کسانی از زبان بهداشتی استفاده می کنند؟

پایان ریاست 23 ساله ایلیومژینوف در فدراسیون جهانی شطرنج

طرح سربازی داوطلبانه در مجلس

طرح سربازی داوطلبانه در مجلس