مطالب مرتبط:
فرمانده جدید حفاظت سپاه: حفاظت از مسئولان در برابر "حملات بیوتروریسم"/ دانشمندان هسته ای و مقامات خارجی چگونه محافظت می شوند؟
روایت فرمانده حفاظت سپاه، ازنوع همکاری باتیم حفاظت شخصیت های خارجی: هر قدر که زمان جلو می رود نوع تهدیدات هم تغییر می کند/ تمام شخصیت هایی که ما مسئول حفاظت از آنها هستیم حفاظت شان ویژه است
روایت فرمانده حفاظت سپاه، ازنوع همکاری باتیم حفاظت شخصیت های خارجی/ نباید حفاظت ازشخصیت تشریفاتی شود
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان معرفی شد
اجرای عملیات حفاظت و قرق در سطح 63 هزار هکتار از مراتع لرستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 18:252018-06-19سياسي

ورود سپاه به حوزه حفاظت از شخصیت ها در برابر حملات بیوتروریسم


فرمانده حفاظت سپاه از ورود سپاه به حوزه حفاظت از شخصیت ها در برابر حملات بیوتروریسم خبر داد.

- پس از پیروزی انقلاب اسلامی تهدیدات بسیاری برای نظام نوپای اسلامی از سوی دشمنان انقلاب به وجود آمد که ترور و حذف شخصیت های تراز اول انقلاب اسلامی از جمله مهمترین این تهدیدات بود.

در سال های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی که هنوز دستگاه های نظامی و امنیتی کشور ساختار مناسبی پیدا نکرده و از نظر آموزش و تجهیزات، از وضعیت مناسبی برخوردار نبودند، دشمنان انقلاب اسلامی با هدف تضعیف و به زانو درآوردن انقلاب ملت ایران شروع به ترور و به شهادت رساندن شخصیت ها و مسئولان تأثیرگذار و اصلی کشور کردند.

پس از ترور ناموفق آیت اللّه هاشمی رفسنجانی در خرداد ماه سال 58 حضرت امام خمینی(ره) طی پیامی مسئولیت حفاظت از جان مسئولین نظام را به سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی محول کردند.

از سال 1368 به بعد سپاه حفاظت از شخصیت ها و سپاه حفاظت ولی امر از یکدیگر تفکیک می شوند و سپاه حفاظت انصار المهدی(عج) تشکیل می شود.

پس از تغییر و تحولی که در ساختار سپاه انجام می گیرد، فرماندهی حفاظت سپاه تشکیل می شود که مسئولیت اداره سپاه حفاظت انصار المهدی و سپاه حفاظت هواپیمایی را بر عهده می گیرد.

از آن زمان تاکنون سپاه توانسته است با به کارگیری شیوه های روز دنیا و همچنین ابداع روش های بومی عملکرد درخشانی در حفاظت از جان شخصیت ها و مسئولان نظام داشته باشد.

سال گذشته بود که سردار علی نصیری که فرماندهی سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) استان تهران را برعهده داشت با حکم فرمانده کل سپاه، به فرماندهی سپاه حفاظت منصوب شد.

لذا بر آن شدیم تا به عنوان اولین رسانه گفت وگویی پیرامون اقدامات و توانمندی های فرماندهی حفاظت سپاه با سردار نصیری انجام دهیم.

آنچه در ادامه می آید مشروح مصاحبه با سردار علی نصیری فرمانده حفاظت سپاه است.

با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید به عنوان سوال اول مقداری درباره تاریخچه و نحوه تشکیل حفاظت سپاه بفرمایید؟ - سردار نصیری:بعد از پیروزی انقلاب ما شاهد یک سری اتفاقات در کشور بودیم که با انقلاب متولد شدند.

در روزهای آغاز انقلاب شخصیت های اثرگذاری که در ابتدای انقلاب حضور داشتند مورد طمع دشمنان بودند و برنامه هایی برای ترور آنها توسط دشمنان انقلاب برنامه ریزی شد.

بعد از ترور شهید مطهری و سوء قصد به آقای هاشمی حضرت امام با صدور پیامی اشاره کردند سپاه پاسداران وظیفه پیدا می کند از شخصیت های نظام حفاظت کند و در آن پیام حضرت امام(ره) تصریح می کنند که اگر خود آنها هم نخواستند سپاه باید از آنها حفاظت کند.

از همان موقع بود که مجموعه حفاظت از شخصیت ها در سپاه با یک سازمان مختصری شکل گرفت، وظیفه اش هم این بود که از شخصیت های مورد تهدید حفاظت کند.

حتما می دانید که در ابتدای انقلاب گروه فرقان تعدادی از شخصیت های انقلاب را ترور کردند و دقیقا بعد از این اتفاقات پیام امام صادر شد و در سال 58 شاهد تشکیل سپاه حفاظت از شخصیت ها بودیم.

جلوتر که آمدیم شاهد حوادث دیگری در انقلاب بودیم.

یکی از این تهدیدات ربایش هواپیماها بود.

در همان سال های اول پس از انقلاب 5 مورد هواپیما ربایی داشتیم.

در این مورد هم حضرت امام صراحتا به سپاه دستور دادند که حفاظت از هواپیماها را بر عهده بگیرد و در سال 63 سپاه عملا مأموریت حفاظت از هواپیماها را برعهده گرفت.

از سال 63 مأموریت حفاظت از امنیت صنعت هوانوردی کشور با تعدادی از عزیزان رزمنده که در امور امنیتی هم تجربه داشتند، شروع شد و رفته رفته سپاه حفاظت هواپیمایی ساختار و سازمان خود را پیدا کرد.

پس از تشکیل سپاه حفاظت هواپیمایی، 20 مورد هواپیماربایی داشتیم که 15 مورد آن با اقدام عملیاتی و درگیری نیروهای ما با هواپیماربایان خنثی شد و 5 مورد آن هم با مذاکره و ارشاد هواپیماربایان برطرف شد.

در طول این سال ها هم دیگر شاهد هیچ گونه هواپیماربایی موفقی نبودیم.

** در حوزه آموزش چه اقداماتیانجام داده اید وآیا به روش های بومی و جدید هم در آموزش ها دست پیدا کرده اید؟ - سردار نصیری:ملاحظات ما در مأموریت ها برگرفته از آموزه های انقلاب است زیرا انقلاب به ما یاد داده است که هیچ کدام از کارهای ما جدای از مردم نیست.

شاید در کشورهای دیگر چنین ملاحظاتی را نداشته باشند، ما سعی می کنیم که در مأموریت ها شأن مردم حفظ شده و به رابطه مردم با مسئولان خدشه وارد نشود.

** بمب گذاری ها و اقدامات تروریستی بسیار پیشرفته تر از گذشته شده است سپاه در آغاز امر در حالی مأموریت حفاظت از شخصیت ها را پذیرفت که قبلا تجربه چنین کاری را نداشت و می بایست متناسب با تهدیدات خود را به روز می کرد و برنامه آموزشی می داشت و برای ارتقا توان نیروهایش کار می کرد.

هر قدر که زمان جلو می رود نوع تهدیدات هم تغییر می کند.

در گذشته در موضوع بمب گذاری و انفجارات با مسائل ابتدایی مواجه بودیم ولی امروز بمب گذاری ها و نوع اقدامات تروریستی بسیار پیشرفته شده است.

پس نیاز اصلی ما در این حوزه هم شناخت و هم آموزش است.

مجموعه حفاظت از ابتدا به خوبی حساسیت این موضوع را درک کرده و روی آن متمرکز شد و تا به امروز هم اقدامات خوبی در حوزه آموزش و تهیه تجهیزات خودش انجام داده است.

بخش های آموزشی ما جزو بهترین بخش های مجموعه است و دروس و متون آموزشی ما متناسب با تهدیدات به روز شده است.

همچنین در مجموعه حفاظت سپاه، مجموعه پژوهشی وجود دارد که کارشناسان آن تهدیدات را به روز احصا کرده و پیش بینی های لازم را ارائه می کنند و این دو حوزه کاری ما یعنی حوزه بررسی و تحلیل و حوزه آموزشی ما روز به روز در حال بهتر شدن است.

بر همین اساس آموزش یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های حفاظت سپاه است.

** مجموعه آموزشی مجزا دارید؟ - سردار نصیری:درحوزه حفاظت از شخصیت ها و امنیت پرواز مجموعه های آموزشی مجزا داریم که در آنها متناسب با تهدیدات روز آموزش های لازم به نیروها ارائه می شود.

درحوزه حفاظت از شخصیت ها رتبه بندی هایی در سطح جهان صورت می گیرد آیا شما خودتان را در این حوزه با کشورهای دیگر سنجیده اید؟ - سردار نصیری:امروز مجموعه حفاظت از شخصیت ها برای اینکه بتواند به روز باشد باید نسبت به کشورهای دیگر شناخت داشته باشد.

در حوزه حفاظت از شخصیت ها بعد از تشکیل سپاه انصار دیگر ترور موفق نداشتیم و این نشان دهنده آن است که نیروهای ما در حوزه تاکتیک، تکنیک، شناخت، عمل و اقدامات اطلاعاتی، توانسته اند خود را به روز کنند.

اگر شما ترور دانشمندان هسته ای را می بینید این عزیزان اصلا محافظی نداشتند و خیلی به راحتی می شد آنها را ترور کرد یا در موضوع ترور شهید صیاد، ایشان هم آن روز محافظ نداشتند یا در حوزه حفاظت هواپیمایی شاهد 20 مورد هواپیماربایی ناموفق هستیم.

شما می دانید بیشترین تهدید هواپیماربایی در کشور ما بوده است.

در حوزه دانشمندان هسته ای هم این عزیزان در ارتقا سطح علمی کشور کار و فعالیت می کردند و دشمن نمی توانست به راحتی از کنار این موفقیت عبور کند، ولی همین دانشمندان وقتی زیر چتر حفاظت سپاه قرار می گیرند دیگر شاهد ترور آنها نیستیم.

ما اگر خودمان را با وضعیت های جدید مقایسه نکنیم و خودمان را متناسب با تهدیدات به روز نکنیم، نمی توانیم اقدامات موثری داشته باشیم.

مثلا در حوزه سپاه حفاظت هواپیمایی باید تابع یک سری قوانین بین المللی باشیم وخودمان را متناسب با قوانین بین المللی به روز کنیم.

امروز می توانیم بگوییم که حرف برای گفتن داریم و البته نباید در این مرحله متوفق بشویم و باید حرکت رو به جلو ما روز به روز ادامه پیدا کند.

ما یک نیروی انقلابی هستیم، به انقلاب معنا می شویم و با مردم هویت پیدا می کنیم و باید روز به روز و مبتنی بر همین آموزه ها جلو برویم.

همکاری شما با سایر مجموعه هامثل ناجا و ارتش چگونه است.

آیا در حوزه های آموزشی با یکدیگر تعامل دارید؟ - سردار نصیری: در موضوع حفاظت از شخصیت ها و همچنین امنیت فرودگاه، بخشی از مأموریت به عهده برادران ما در ناجا و بخشی به عهده حراست است و این تعاملات به اجرای دقیق مأموریت ها کمک می کند.

در حوزه آموزش ها هم هر جا نیاز به همکاری باشد با یکدیگر همکاری می کنیم.

بعضی اوقات ما در مراکز آموزشی مان از آنها دعوت می کینم و گاهی هم آنها از ما دعوت می کنند و ارتباط و تعامل خوبی در این حوزه با هم داریم.

با توجه به اینکه سال 97 از سوی رهبر انقلاب سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده و فرمانده سپاه هم ابلاغیه هایی در این مورد داشتند، آیا به سمت استفاده محصولات ایرانی رفته ایدو آیا ابداعاتی در حوزه تجهیزات داشته اید؟ - سردار نصیری:نگاه ما به جهت نگاهی که دشمن ما به ما دارد و محدودیتی که برای ما ایجاد می کند و از طرف دیگر اگر تجهیزاتی را در اختیار ما بگذارد نقاط قوت و ضعفش را بهتر از ما می داند.

اگر به سمت استفاده از تجهیزات داخلی نرویم خودمان آسیب خواهیم دید.

از ابتدای تاسیس سپاه حفاظت، بومی سازی تجهیزات مورد تاکید بوده است.

در خصوص سلاح و تجهیزات هم در حوزه های پژوهشی و فنی اقدامات خوبی انجام شده است.

زمانی ما باید حتما خودروی ضدگلوله را وارد می کردیم اما الان خودمان این خودروها را تجهیز می کنیم.

** بخش زیادی از سلاح ها و تجهیزات حفاظتی "بومی" هستند اقدام خوبی هم که در حوزه پژوهشی انجام شده و موجبات آمیختگی خوبی بین ما و صنعت به وجود آید، در این حوزه تعامل دوطرفه ای را ایجاد کردیم که الحمدلله امروز بخش زیادی از تجهیزات و سلاح های مورد استفاده در حفاظت بومی است و در داخل کشور تولید می شود و در اختیار ما قرار می گیرد.

نگاه ما همین است.

این که مقام معظم رهبری می فرمایند ظرفیت های خوبی را در کشور داریم، درست است و باید این باور در ما شکل بگیرد.

ما در 8 سال جنگ بسیاری از نیازهای خودمان را تأمین کردیم و امروز هم توانمندی های خوبی برای تأمین نیازهای مان داریم.

آیا حفاظت از شخصیت های خارجی که به ایران می آیند هم به عهده سپاه است؟ - سردار نصیری:برابر قوانین و مقررات یک تقسیم بندی در حوزه حفاظت از شخصیت ها انجام شده و هر دستگاهی متناسب با وظیفه ای که بر عهده دارد و مأموریت خود را دنبال می کند.

به هر حال این کار هم دارای ویژگی ها و اهمیت خاص خودش هست و با هماهنگی دستگاه های دیگر این کار دارد انجام می شود.

با تیم حفاظت شخصیت های خارجی هم همکاری می کنید؟ - سردار نصیری:در این مورد پروتکل های مشخصی وجود دارد و آنها هم این را می دانند.

تعدادی از محافظان شخصیت های خارجی هم همراه شخصیت هستند اما کار اصلی بر عهده ما است.

** سپاه مسئول اصلی حفاظت از شخصیت های خارجی در ایران است در حوزه پیشگیری چطور؟ - سردار نصیری:در هر مأموریتی یکی از اقداماتی که باید مورد توجه قرار بگیرد پیشگیری است و هر کاری که احتمال می دهید که اتفاق بیافتد از آن پیشگیری کنید.

موضوع پیشگیری از جمله موضوعاتی است که باید به صورت کامل اجرا شود تا یک مأموریت با صلابت و اقتدار انجام شود.

اشراف اطلاعاتی یعنی همین.

وقتی یکسری دغدغه هایی برای شما وجود دارد باید با اشراف اطلاعاتی آن را بر طرف کنید.

ما در حوزه مأموریتی خودمان با کمک دستگاه های دیگر این اشراف اطلاعاتی را ایجاد می کنیم.

در حوزه تبادل اطلاعات برای حفاظت از شخصیت ها تعاملات اطلاعاتی وحفاظتی با کشورهای دیگر هم داشته اید؟ - سردار نصیری:معمولا کشورهایی که در این زمینه خیلی مطرح هستند، اطلاعات شان را با کشورهای دیگر رد و بدل نمی کنند.

ولی ما این آمادگی را اعلام کرده ایم که حاضریم برای کشورهای دوست این کار را بکنیم.

** اعلام آمادگی سپاه برای تبادل اطلاعات حفاظتی با سایر کشورها سپاه چطور توانسته علی رغم همه مشغله هایی که برای حفاظت از شخصیت ها دارد، به خوبی از دانشمندان هسته ای حفاظت کند؟ - سردار نصیری:به هر حال دشمن ما امروز آن قدر جسارت و حماقت پیدا کرده که به صراحت می گوید قصد ترور دانشمندان هسته ای ما را دارد.

همچنین آنها به صراحت می گویند که برخی از شخصیت های دیگر کشورها مانند سیدحسن نصراللّه را می خواهند ترور کنند.

وقتی شما تاریخچه ترور شخصیت ها و اقدامات کوری که اینها انجام دادند را بررسی می کنید می بینید که تمام سرویس های اینها در آنها دخالت داشتند و در حوزه آموزش تروریست ها هم دخالت داشتند و امروز هم که نگاه می کنید برخی تروریست ها در رژیم صهیونیستی و یا برخی کشورها آموزش می بینند.

برای اینکه در این حوزه بتوانیم موفق باشیم باید یک اشراف اطلاعاتی خوبی در برابر این تهدیدات داشته باشیم.

در این اشراف اطلاعاتی دستگاه های مختلفی نقش دارند که الحمدالله نشان داده شده که اگر امنیتی هست همه این دستگاه ها به صورت هماهنگ در این زمینه مشغول فعالیت و برنامه ریزی و اقدام هستند.

مجموعه ما هم همینطور.

ما هم در بخش اطلاعات فعالیت های زیادی در این حوزه انجام می دهیم.

یکی از کارهایی که ما انجام می دهیم حفاظت از اماکنی است که شخصیت ها در آن فعالیت می کنند.

یک سری رصد و کنترل و مراقبت باید در آنجا انجام بگیرد.

یکی از اقدامات مهم ما اشراف اطلاعاتی در مأموریت ها است و ما سعی می کنیم با استفاده از تجهیزات و امکانات بتوانیم این اشراف را بوجود بیاوریم، تاکنون هم اقدامات خوبی انجام داده ایم.

در حوزه حفاظت از دانشمندان هسته ای آیا حفاظت ویژه ای در نظر گرفته شده است؟ - سردار نصیری: تمام شخصیت هایی که ما مسئولیت حفاظت از آنها را برعهده داریم حفاظت شان ویژه است.

از زمانی که شاهد تهدیدات تروریستی بودیم این عزیزان را در چتر حفاظتی خودمان قرار دادیم.

چتر حفاظتی همان اشراف اطلاعاتی و همان اقداماتی است که باید در حوزه حفاظت از شخصیت ها انجام می دادیم که انجام دادیم و این امر نشان داده شده که نیروهای ما به خوبی توانسته اند کار خود را انجام دهند.

اقدامات شما در زمان های خاص مثل برگزاری اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد یا برنامه های مشابه و حضور شخصیت های خارجی در کشور چیست؟ - سردار نصیری:یکی از اقداماتی که ما در حوزه حفاظت از شخصیت های خارجی و حتی سفرهای استانی انجام می دهیم، رصد فضای آن منطقه و آن کشور است.

بالاخره بعضی از شخصیت های خارجی با تهدیداتی در داخل کشور خودشان مواجه هستند که سعی می کنند در زمان سفر آن شخصیت به دیگر کشورها وی را مورد هدف قرار دهند.

** رصد وضعیت کشورها پیش از سفر مقامات شان به ایران ما در حوزه پیشگیری و پیش بینی برابر اطلاعاتی که در اختیارمان قرار می گیرد پیشگیری می کنیم.

یعنی اگر احساس کنیم شخصیتی تهدیداتی خاص خودش را دارد، پیش بینی های خاص آن را انجام می دهیم و اقدامات سنگین تر اطلاعاتی برای آن انجام می دهیم.

تهدیداتی که متوجه شخصیت های خارجی است را قبل از ورود شخصیت ها به داخل کشور مورد توجه قرار می دهیم و پیش بینی های لازم را انجام می دهیم تا هیچ گونه اتفاقی صورت نگیرد.

در حوزه بیوتروریسم هم اقدامی انجام داده اید؟ - سردار نصیری:یکی از تهدیداتی که امروز در حوزه تروریسم مطرح است، بیوتروریسم است.

این یک تهدید نوین است و شکل آن هم متفاوت است.

ما وظیفه و مسئولیت داریم در مقابله با هر نوع تهدیدی خودمان را بروز کنیم و امکانات و ابزار و آموزش های لازم را تهیه کنیم.

** ورود سپاه به حوزه حفاظت از شخصیت ها در برابر حملات بیوتروریسم در حوزه بیوتروریسم هم امکانات و آموزش های لازم را فراهم کرده ایم و بسیاری از این امکانات را در این حوزه بومی کرده ایم.

آموزش های لازم به نیروها ارائه شده و افراد متخصص در این حوزه را جذب کرده ایم.

برخی شخصیت ها نمی خواهند محافظ داشته باشند.

شما چگونه با این مشکل کنار آمده اید؟ - سردار نصیری:این موضوع در گذشته بسیار حاد بود.

الان هم افرادی را داریم که موافق داشتن محافظ نیستند.

البته این جنبه باید مورد توجه قرار بگیرد و نباید حفاظت از شخصیت به یک کار تشریفاتی تبدیل شود.

ما نباید به گونه ای عمل کنیم که مردم نسبت به این موضوع ذهنیت منفی پیدا کنند.

ما موظف هستیم برابر مسئولیت قانونی مان این کار را انجام دهیم.

به خصوص در مجموعه سپاه به دنبال آن هستیم تا حفاظت تبدیل به یک کار تشریفاتی نشود.

یعنی حفاظت از شخصیت ها به بهترین شکل ممکن انجام بگیرد اما در عین حال تبدیل به یک کار تشریفاتی هم نشود.

برخی کشورهای همسایه ما درگیر جنگ هستند.

حفاظت از شخصیت ها در جریان سفر به این کشورها برعهده کیست؟ - سردار نصیری:بالاخره هر شخصیتی که وارد هر کشوری می شود، متناسب با تهدیدات آن کشور اقدامات حفاظتی صورت می گیرد.

در جاهایی که پیچیدگی ها بیشتر است یک سری ملاحظات بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

به هر حال وقتی شخصیتی وارد کشوری می شود مسئولیت حفاظت از آن شخصیت تا زمانی که در آن کشور قرار دارد به عهده کشور میزبان است و تاکنون هم نشان داده شده که تعامل خوبی در این زمینه صورت گرفته و هیچ اتفاقی نیافتاده است.

ضمن تشکر از شما، در پایان اگر نکته ای لازم است بیان شود، بفرمایید؟ - سردار نصیری:در کشور ما بدنه جامعه با نظام آمیختگی دارند و این به تأمین امنیت بسیار کمک می کند و مردم جلوتر از ما حرکت می کنند و حضور مردم باعث شده اقدامات دشمن ناکام بماند.


کلید واژه ها: سپاه - انقلاب اسلامی - پیروزی انقلاب اسلامی - اسلامی - ترور - نظام - سردار - مسئولان - هاشمی رفسنجانی - سپاه پاسداران - امام - برنامه - کشور - پیام - ساختار - استان تهران - برنامه ریزی - هاشمی - انصار - شهید مطهری - هواپیمایی - رفسنجانی - ابتدایی - مصاحبه - ناموفق - اولین - استان - آموزش - نظامی - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
استعلام آخرین وضعیت خدمتی مشمولان با سامانه پیامکی

کسی توییت های تهدیدآمیز ترامپ علیه ایران را جدی می گیرد؟

تحویل 500واحد مسکونی به زلزله زدگان سرپل ذهاب

ایست و بازرسی در اقتصاد مقاومتی نداریم

«شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال» تجلیل شدند

کارکرد رسانه ها باید تعالی ایران باشد

دانلود آهنگ جدید حمید هیراد بنام در کنار هم

نصب پرچم یا حسین در دومین قله بلند جهان

افزایش تدابیر امنیتی پیش از انتخابات سراسری در پاکستان

جزییات نامه سردار نقدی به معاون روحانی

محسن رضایی: ترامپ مراقب باشد امریکا 50 هزار نیرو زیر تیغ ایران دارد

تورم تیر 8.7 درصد شد

مردم ایران کودتای 1332 را فراموش نکردند

نگاه وزارت کشور فعال سازی توان و ظرفیت بانوان برای حضور در عرصه های مدیریتی است

واکنش رامبد جوان به شهادت 11 مرزدار مریوانی+عکس

رهبری برای دیوانه ای مثل ترامپ اهمیتی قائل نیستند که بخواهند به وی پاسخ دهند

مقامات ایران در میدان ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

با تلاش جوان نورآبادی؛ پرورش بوقلمون در منطقه محروم سرناوه لرستان

قانون گذار آمریکایی: ترامپ شاگرد پوتین است

تغییر استراتژی رییس جمهور روحانی در برخورد با غرب؟

قرارگاه خاتم همچون گذشته پروژه های شهری را انجام دهد

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 31 تیر 1397

تمبر یادبود ائمه جمعه فقید استان قزوین رونمایی شد

برنامه ریزی برای برگزاری هرچه با شکوهتر اربعین حسینی

باور قلبی و عملی از ویژگی های بارز آیت ا... شیخ مرتضی تهرانی

مردم ایران کودتای 1332 را فراموش نکردند

تصویری دیدنی از تلاش ماموران در آتش سوزی جنگل های کالیفرنیا

سامان قدوس گران ترین بازیکن سوئد

خبر آرام بخش در تابستان داغ ایران/ گرمای طاقت فرسا از هفته آینده فروکش می کند

جلسه ویژه بانک مرکزی ویژه طرح مشکلات تولیدکنندگان

پارادوکس دره سیلیکون؛ یک چهارم چمعیت در خطر گرسنگی

این هشدارهای پلیس فتا درباره «لینک های آلوده» را جدی بگیرید!

ابتکار: سومین سفیر زن معرفی خواهد شد/ احتمال حضور اولین بانوی استاندار

اگر به توحید اعتقاد محکم داشته باشیم از قدرت های جهانی نخواهیم ترسید

استخدام برنامه نویس# C در شرکت ساناتک در تهران

دیدار جامعه آزمایشگاهیان بالینی با نمایندگان مجلس

پیکر شهید مدافع حرم در شهر آبسرد تشییع و بخاک سپرده شد

دانلود آهنگ جدید عماد طالب زاده بنام حالمو نمیفهمه

جمهوری اسلامی نظامی ولایی است/ نقش حضرت فاطمه زهرا(س) در شناساندن اسلام

بیکاری در شهرستان بیجار بیداد می کند/ توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی زمینه ساز اشتغال زایی

عزیزی در گفت وگو با فارس: رهبری برای دیوانه ای مثل ترامپ اهمیتی قائل نیستند که بخواهند به وی پاسخ دهند

دستگیری 5 متهم در پرونده ثبت سفارش خودرو

بهره برداری از بخش نخست زائرسرای رضوی در مشهد مقدس

خاطره جالب شاگرد امام از ترس ساواکی ها هنگام دستگیری امام خمینی(ره)

هدیه کویت به عراق برای کاهش مشکل بی برقی

ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح در یک بانک دولتی

آخرین فرصت ثبت شماره شبای بانکی در سامانه سهام عدالت

حضور بانوان در جایگاه های مدیریتی مازندران کمرنگ است

نقش آیت الله حاج آقا تهرانی در تربیت اخلاقی جوانان برجسته بود

آخرین وضعیت جسمانی مهدی فخیم زاده

برخورد انضباطی با سه خلبان متخلف

آیت الله نوری همدانی: جمهوری اسلامی نظامی ولایی است/ نقش حضرت فاطمه زهرا(س) در شناساندن اسلام

عزیزی در گفت وگو با فارس: ترامپ و دولت آمریکا در قصه به زانو درآوردن ملت ما کور خوانده اند

علم الهدی: دولت ستیز نیستم

فاز نخست زائرسرای رضوی افتتاح شد

هواپیمایی ماهان برای فعالیت دربوشهر راغب است

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

مسئله امروز اقتصاد کشور هماهنگی است | صدا و سیما واقع بینانه تر نگاه کند

برخورد انضباطی با 3 خلبان ایرانی متخلف

جریان های مخالف دولت در تلاش برای ناامیدی مردم هستند

رسیدگی به پرونده احسان علیخانی در دادسرا

آمریکا در سیاست ایران هراسی تنها است

خط پروازی بندرعباس – جاسک راه اندازی می شود

مسئولان کردستان از زخمی های حمله تروریستی مریوان عیادت کردند

ایجاد وقف های جدید با نیت تامین آب شرب

اختصاص اعتبار به سازمان زندا ن ها به منظور بازسازی و بهسازی و ایمن سازی هفت زندان

دیدار رؤسای کمیسیون های مجلس با علی لاریجانی

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

عراقچی: ایران نتواند نفت صادر کند، دیگران هم نخواهند توانست

قرارگاه خاتم همچون گذشته پروژه های شهری را انجام دهد

همکاری ایران با بیمه مونیخ ری آلمان همچنان ادامه دارد

روز خاطره انگیز بازگشت سپنتا

بازنگری کارت های بازرگانی تا ماه آتی پایان می یابد

دموکرات های مجلس آمریکا: فریب توییت ترامپ را نخورید، به ایران حمله نمی شود

مقامات ایران در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

رونمایی پوستر هجدهمین جشن حافظ +عکس

آیا خلیج فارس، شاهد جنگی ویران کننده خواهد بود؟

استقبال باشکوه مردم دیشموک و قلعه رییسی از کاروان زیرسایه خورشید

فکور، دستاورد جدید موشکی ایران

طرح اشرف غنی برای حل اختلافات انتخاباتی با احزاب افغانستان/ تحلیل

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صلاح نیست

تشریف بیش از 700 هزار زائراولی به حرم امام رضا(ع)

واکنش رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران به صحبت های وزیر امور خارجه آمریکا +عکس

فلاحت پیشه در گفت وگو با فارس: مقامات ایران در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

جامعه به سمت پرخاشگری، خشونت و عدم مدارا می رود/راهی جز رجوع به قرآن نداریم

هواپیمایی ماهان برای فعالیت دربوشهر راغب است

اعزام 2 ناو نیروی دریایی ارتش به جمهوری آذربایجان

«دل، بی قرار دیدن گنبد طلای توست»

با جدیدترین پهپاد سوژه های جذاب را شکار کنید

رشد اقتصادی ایران بالاتر از روسیه و عربستان

10 نکته مستدل و جالب روانشناختی از خودتان که احتمالا نمی دانید

نامه مشترک جوانان اصولگرا و اصلاح طلب به روحانی

باهنر دوباره دبیرکل شد

گام به گام زیر سایه خورشید

قول رییس جمهور درباره رفع حصر از زبان عضو فراکسیون امید

هر حرکت نامعقول آمریکا، پاسخ به یادماندنی خواهد داشت

استخدام منشی با حداقل 5 سال سابقه کار و مسلط به کامپیوتر

فلاحت پیشه در گفت وگو با فارس: مقامات جمهوری اسلامی در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

حجت الاسلام رییسی مطرح کرد تشریف بیش از 700 هزار زائراولی به حرم امام رضا(ع)

ورود سپاه به حوزه حفاظت از شخصیت ها در برابر حملات بیوتروریسم

ورود سپاه به حوزه حفاظت از شخصیت ها در برابر حملات بیوتروریسم