مطالب مرتبط:
رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) خبر داد تسهیلات 50 میلیارد تومانی بانک قرض الحسنه بانک ایران برای مددجویان کمیته امداد
رییس کل بانک مرکزی ارز 3 نرخی را تایید نکرد
معاون صادراتی وزیر صنعت در جمع خبرنگاران افزایش واردات به معنای ارزان بودن ارز 4200 تومانی نیست
ابلاغ اولویت های جدید تامین ارز به بانک ها
رییس بانک مرکزی سه نرخی شدن ارز را تکذیب کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 17:012018-06-19اقتصادي

نماینده ایران در بانک جهانی: بنگاه های ما صرفا دنبال تسهیلات ارزان ، ارز ارزان و تسهیلات بدون اعتبارسنجی هستند/ احتیاج به بانکداران بین الملل داریم


یک اقتصاددان با بیان اینکه فردای تحریم فردایی است که ادامه خواهد داشت، گفت: ما در حال وارد شدن به یک اکوسیستم جدید هستم که در این اکوسیستم کارمالی انجام دادن احتیاج به توانایی هایی دارد که ما قبلا آن را نیاموخته ایم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس"، فرهاد نیلی اقتصاددان و نماینده ایران در بانک جهانی امروز در سی و نهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به ارائه سخنرانی با عنوان بانک ها پس از تحریم پرداخت متن سخنرانی وی بدین شرح است.

واقعیت این است که شیرین ترین فضایی که اکنون در میان ایرانی ها وجود دارد، مسأله فوتبال و جام جهانی است و شاید تلخی های فضای سیاست و فضای مالی با شیرینی های فوتبال قابل تلطیف و قابل جبران باشد.

می دانیم که برابر برنامه مسابقات، فردا تیم ملی ایران به مصاف تیم قدرتمند اسپانیا می رود.

من از این که نتیجه بازی را پیش بینی کنم، اجتناب می کنم، اما می توان یک سری پیش فرض ها و احتمالات را در مورد این بازی مرور و بررسی کرد.

برای مثال می توانیم بگوییم که اسپانیا در رده بندی فیفا در جایگاه دهم و ایران در رتبه سی و هفتم قرار گرفته است و این 27 رتبه فاصله میان دو تیم، در دنیای فوتبال بسیار زیاد است.

در نتیجه براساس همین رده بندی فیفا، احتمال وقوع برخی گزینه ها کمتر و احتمال وقوع برخی گزینه ها بیشتر می شود.

نکته دوم اینکه برای این بازی ما به یازده بازیکن نیاز داریم که پیش از این از داور کارت قرمز دریافت نکرده یا تعداد کارت های زرد آنها از دو کارت بیشتر نشده باشد.

در واقع آنها باید از نظر مقررات شایسته و واجد شرایط برای حضور در میدان باشند.

مهم تر اینکه این بازیکنان و به طور کلی این تیم باید برای کسب آمادگی لازم برای حضور در چنین میدانی قبلاً به میزان کافی مسابقه تمرینی و آزمایشی برگزار کرده باشد، تا بازیکنان برای مقابله با حریف آماده شده باشند.

اگر ما این نکات را مرور کنیم ممکن است به این نتیجه برسیم که حریف ما، بازی های تدارکاتی بسیار بیشتری پیش از این مسابقه برگزار و خود را آماده کرده است و در عین حال تیم ما بازی تدارکاتی بین المللی مهمی نداشته و در برابر تیم های ملی قدرتمند دیگر کشورها قرار نگرفته و این نخستین بازی این تیم است.

در مورد داور نیز، فرض کنیم که تاکنون داور بین المللی تیم ما را قضاوت نکرده است و این تیم، هر چه داور به خود دیده، داوران داخلی با استانداردها و رفتارهای داخلی بوده است، به صورتی که در زمان بازی، می شد با برخی صحبت ها و تعارفات از برخی سوت های داور گذشت یا کارت های قرمز و زرد را بعد از بازی به گونه ای بخشید و حل و فصل کرد و به این دلیل که داور خودی ا ست، اخطار داور را چندان جدی نگرفت، اما مسابقات جام جهانی، بازی های بین المللی است.

تیم های مقابل تیم های قدری هستند که سال های طولانی مسابقات بین المللی برگزار کرده و خود را از آزموده و آماده کرده اند و تیم ما مانند آن تیمی است که برای نخستین بار در مقابل تماشاچیان بین المللی بازی می کند.

اگر این مقدمات را با یکدیگر مرور کنیم، پیش بینی نتیجه چنین بازی ای، تا حدودی از حالت شانس خارج شده و براساس احتمالات می توان به نتیجه بازی نزدیک تر شد.

حال اگر بخواهیم از فضای فوتبال به فضای بانکی و مالی برویم و از این تمثیل استفاده کنیم، باید در نظر بگیریم که برای حضور در روابط بانکی بین المللی باید، ما باید بانک هایی داشته باشیم که کارت قرمز نگرفته اند، بانک هایی باشد که دو کارت زرد یا احتیاطا یک کارت زرد هم نگرفته باشند، چرا که بازی روابط بانکی، خلاف بازی فوتبال، قرار نیست که بعد از 90 دقیقه تمام شود و بعد از شروع، برای آن پایانی متصور نیست.

این بازی سوت پایانی ندارد.

در این صورت، نکته اول آن است که ما بتوانیم بازیکنانی به زمین بفرستیم که واجد شرایط و آماده این مسابقه باشند، اما بانک های ما به عنوان بازیکنان این بازی چگونه اند؟ بانکی که سال هاست هیچ حسابرس بین المللی حساب های آن را بررسی نکرده و صورت های مالی آن را امضا نکرده است؛ بانکی اصولاً صورت های مالی خود را براساس استانداردهای مورد قبول جامعه بین المللی تنظیم نکرده و اساسا با یک سری از این استانداردها آشنایی ندارد؛ بانکی که نمی تواند نسبت کفایت سرمایه خود را اعلام کند به این دلیل که این نسبت، اصلا قابل دفاعی نیست؛ بانکی که نسبت مطالبات معوق خود را به این دلیل که سال هاست که از حد نصاب های بین المللی فراتر رفته، نمی تواند اعلام کند؛ بانکی است که با مدیریت ریسک در اندازه های بین المللی حتی اندازه های منطقه ای آشنایی ندارد و اساسا یک سری از ریسک ها را نمی تواند اندازه گیر کند؛ بانکی که حتی اگر این ریسک ها را اندازه گیری کند، ابزار لازم برای تخفیف و مدیریت این ریسک ها را ندارد؛ بانکی که اساس در اندازه بین المللی و منطقه ای ظاهر نشده است؛ بانکی که صورت های مالی خود را منتشر نکرده است و به طور کل صورت های مالی قابل انتشاری ندارد؛ نه به دلیل اینکه بانک بدی است، بلکه به دلیل اینکه بانکی است که اصولا تاکنون وارد چنین مسابقه ای نشده و برای چنین مسابقه ای تمرین ندیده است.

تاکنون قاعده بازی، قاعده بازی های محلی و داخلی بوده است؛ نوعی از بازی قبل از بازی، حین بازی و بعد از بازی صورت یکدیگر را می بوسند و تعارف دارند و چون بازی اصلا جدی نبوده، دعاوی و اختلافات و خطاهای این هم بازی با پادرمیانی پیش داور و صحبت های مربی قابل حل و فصل بوده است.

اما اگر حریفان مقابل ما در این بازی چگونه اند؟ سال ها پیش، زمانی که ما برای تیم های مقابل کری می خواندیم، زمانی که نفت بالای 110 دلار می فروختیم و وضع مالی ما بسیار خوب این بود، حریفان ما تمام مقررات خود را، بازی های تمرینی خود را براساس استانداردهای فیفا تدوین و تمرین کرد.

همان مقرراتی که باید در داخل زمین از آن تبعیت بکنیم.

در آن زمان ما غافل بودیم که ما هم دست آخر در بازی بین المللی باید با آن مقررات بازی کنیم نه مقررات داخلی خودمان.

حالا اگر بگوییم مقررات بازی بین المللی منصفانه نیست کسی حرف ما را نمی پذیرد چون مقررات به قوانین فیفا تبدیل شده است؛ حالا فیفا یا اف ای تی اف (FATF) یا یک نهاد بین المللی دیگر، تفاوتی نمی کند.

مهم این است که آن نهاد بین المللی آن مقررات مصوب را می پذیرد و مسئول نیست که ما در مورد منصفانه بودن یا نبودن این مقررات صحبت کنیم.

ما در زمین بازی هستیم و غیر از خودمان و تیم حریف و داور، هزاران تماشاگر مسابقه را می بینند و آنها هم مقررات بین المللی را نافذ می دانند.

صدها میلیون بیننده هم این بازی را به طور غیرمستقیم تماشا می کنند و آنها هم مقررات بین المللی را قبول دارند.

برابر این مقررات اگر بازیکنی کارت قرمز بگیرد، باید زمین بازی را ترک کند.

اگر بازیکن ما بازی قبل کارت قرمز یا دو کارت زرد گرفته باشد اصلا نمی تواند برای بازی وارد میدان شود، کند.

بنابراین شاید اولین اولویت ما این است که ترکیب تیم را طوری بچینیم که به تعداد کافی بازیکن برای بازی داشته باشیم؛ یعنی شما باید ببینید چند بانک دارید که می توانند در فضای بین المللی با دیگر بانک ها وارد روابط کارگزاری شوند.

ما اگر داریم به اروپایی ها فشار می آوریم که باید کانال مطمئنی ایجاد و از روابط مالی ما و خودشان محافظت و این روابط را برقرار کنند باید توجه کنیم که روابط مانند یک بازی فوتبال دو طرف دارد: طرف مقابل و طرف خودی.

همه چیز برعهده طرف مقابل نیست و طرف خودی هم باید بتواند این روابط را برقرار کند و آمادگی لازم را داشته باشد.

هر چند امروز بسیار دیر است، اما قطعا هنوز از فردا زودتر است.

شاید اتاق تهران، اتاق ایران و تمامی اتاق های بازرگانی باید این کمپین را زودتر از این شروع می کردند که ما به بانک های سالم در مقیاس بین المللی احتیاج داریم؛ نه فقط سالم در مقیاس داخلی؛ ما احتیاج به بانک های قوی داریم؛ ما احتیاج به بانک هایی داریم که مدیریت ریسک را بشناسند؛ ما احتیاج به بانک هایی داریم که بتوانند به زبان بین المللی صحبت کنند؛ ما احتیاج به بانک هایی داریم که تراز قابل دفاع داشته باشند؛ ما احتیاج به بانکداران بین المللی داریم.

این کمپین باید هم اکنون، هر چند فکر کنیم دیر شده، شروع شود.

تا حداقل برداشت این گونه نباشد، که بنگاه های ما صرفا به دنبال تسهیلات ارزان قیمت، نرخ ارز ارزان و گرفتن وام و تسهیلات بدون اعتبارسنجی هستند.

قطعاً نه بنگاه های ما و نه اتاق بازرگانی که در واقع بنگاه های ما را نمایندگی می کند، دنبال این خواسته ها نیستند.

ما باید بدانیم که معرکه ای که از دست کم 20 سال پیش شروع شده، قرار است تندتر و شدت اش بیشتر شود، خزانه داری آمریکا با تمام قوا آن را دنبال می کند.

ما برای مواجهه با این شرایط باید بانک های قوی داشته باشیم، بانک هایی که حداقل تماشاگران بپذیرند واجد شرایط و بدون کارت قرمز هستند و می توانند وارد زمین بازی شوند.

هر چند امروز دیر است، اما باز از فردا زودتر است.

اتاق بازرگانی باید در جایی و زمانی که نمایندگان مجلس و سیاسیون در تصمیم گیری تردید دارند، به عنوان مرجع تخصصی بنگاه داری و مرجع تخصصی فعالیت های اقتصادی در کشور وارد شود و پشتیبان بانکداری سالم، به روز، مدرن و قابل دفاع باشد.

در غیر این صورت احتمالا سیاستگذاران سیاسی و اقتصادی نتوانند تصمیمات درستی بگیرند و ممکن است یک مسأله اقتصادی وجه المصالحه مسائل سیاسی قرار گیرد.

بنابراین به نظرم آنچه در این فرصت مختصر می شود گفت این است که درنظر داشته باشیم، فردای تحریم فردایی است که ادامه خواهد داشت.

ما در حال وارد شدن به یک اکوسیستم کاملاً جدید هستیم که در این اکوسیستم نفس کشیدن، کار کردن و به خصوص کار مالی انجام دادن، احتیاج به توانایی هایی دارد که ما قبلا آن را نیاموخته ایم.

تنها توصیه ای که من می توانم بکنم این است که در اکوسیستم جدید ما احتیاج به بازیکنان قوی داریم.

بازیکنانی که بتوانیم آنها را به زمین بفرستیم؛ بازیکنانی که باید به طور کامل آنها را آماده کنیم.

شاید برای این بازی یازده بازیکن آماده و واجد شرایط دراختیار نداشته باشیم اما شاید بتوانیم حداقل چند بازیکن آماده و خوب به زمین بفرستیم.

در این صورت است که می توانیم انتظار داشته باشیم در بازی حرفی برای گرفتن داشته باشیم.

با داشتن چنین بانک هایی است که می توانیم انتظار داشته باشیم روابط متقابل بانکی شکل بگیرد و قابل دوام باشد.

من امیدوارم که آینده روشنی پیش روی ما باشد.

انتهای پیام/ب http://fna.

ir/bmpyno
کلید واژه ها: بازی - ایران - رده بندی فیفا - داور - بانک جهانی - بین المللی - فوتبال - اقتصاددان - برگزار - بانک - بازیکنان - جهانی - اسپانیا - تسهیلات - قدرتمند - سخنرانی - تیم ملی ایران - مسابقه - متن سخنرانی - گزینه - تحریم - تیم های ملی - ایرانی ها - کارت قرمز - جام جهانی - مالی - فیفا - رتبه - خبرگزاری - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارگر ساده، ماهر و نیمه ماهر جهت کارگاه MDF در کرج

استخدام فروشنده آقا در گروه صنعتی فیلتر سرکان

بازار مسکن در منطقه 10 تهران داغ شد

استارت اصلا ح در نظام بانکی

بیشترین میزان رانت اقتصادی در حوزه خودرو شکل گرفته است

استخدام مهندس مکانیک مجرب وارد به امور برق در تهران

استخدام شرکت رویین زاگرس پیرغیب در کرمانشاه

استخدام صندوقدار خانم جهت کار در رستوران ایرانی در تهران

استخدام محاسب سازه فاز 2 جهت همکاری در شهر تهران

استخدام رسپشن مسلط به نرم افزار پارس آرین جهت کار در آژانس

استخدام جهت همکاری با گروه موادغذایی هلیا در تهران

استخدام بازرس فنی جوش و اتصالات فلزی جهت کار در تهران

استخدام اپراتور کامپیوتر آقا آشنا به نرم افزارهای حسابداری

افزایش دما در زنجان

تامین کمک هزینه دارو و تجهیزات درمانی گروه های جهادی و خادمیاران سلامت

پیشگامی دادگستری خراسان رضوی در حوزه صیانت از حقوق عامه/حضور میدانی مسئولان قضایی در شهرک های صنعتی و واحد های تولیدی/ برخورد با مدیران خاطی در زمینه حفظ حقوق بیت المال/ ارائه 45 راهکار در زمینه کنترل و کاهش ورودی پرونده ها

استخدام فرزکار جهت یک شرکت تولیدی در کمربندی اردستان

استخدام کارشناس صنایع سلولزی چوب و کاغذ در شهر مشهد

استخدام فروشنده موبایل مسلط به بازار موبایل در تهران

استخدام نیروی آقا جهت امور حسابداری و تبلیغات در اصفهان

استخدام مسئول دفتر خانم جهت کار در شهرک صنعتی کلات

استخدام نیروی خانم و آقا جهت تالار شاهین شهر در اصفهان

استخدام راننده جهت اتوبار در غرب تهران

استخدام نصاب حرفه ای کابینت آقا در اصفهان

استخدام نیروی خانم با روابط عمومی بالا و فن بیان قوی در مشهد

استخدام پرسنل جهت کافی شاپ، آشپز و اداره رستوران در اصفهان

استخدام راننده با اتومبیل جهت همکاری در تهران

استخدام اپراتور دستگاه CNC چوب و MDF در مشهد

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت خدمات مخابرات ارگ

وزرا مصوبات هیئت مقررات زدایی را دور می زنند

خودروی 6 میلیاردی انگلیسی در تهران (عکس)

آدم ربایی مسلحانه در بازار نقده

افرایش قیمت مواد اولیه ایزوگام دلیجان را تهدید می کند

نخستین شرکت تعاونی معلولان استان یزد در مهریز افتتاح شد

استخدام بازاریاب حرفه ای خانم و آقا در یک شرکت معتبر

استخدام کارگر ساده و جوشکار CO2 درب ضد سرقت در البرز

استخدام فروشنده خانم در محدوده شهرک مدنیِ همدان

استخدام نیروی حسابدار جهت شرکت تولیدی صنعتی در تهران

استخدام نیرو جهت نصب کاغذ دیواری در اصفهان

استخدام تعدادی mdf کار در کارگاه تولیدی و سری سازی

یک اتفاق ناگوار برای اپل

استخدام برقکار نیمه ماهر مسلط به دوربین و دزدگیر در البرز

قیمت آنلاین و لحظه ای سکه در بازار/پنج شنبه 28 تیرماه 1397

سوسک های رباتیک رولز رویس قادر خواهند بود موتور هواپیما را تعمیر کنند

تصمیماتی برای نوسازی و توسعه گردشگری یزد

شمارش معکوس برای ثبت قراردادهای کار

سود عجیب یک جشنواره معتبر سینمایی

خطر کم دانستن

وضعیت اقتصاد کشور جنگی است!

خشکسالی در مدیریت منابع آبی کشور!

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر، نجار و ام دی اف کار در مشهد

استخدام خانم مسلط به اینترنت و تایپ جهت دفتر خدمات کامپیوتر

استخدام طراح تریکو خانم مسلط به فتوشاپ در تهران

استخدام طراح حرفه ای کابینت و دکوراسیون خانم در اصفهان

استخدام خانم منشی جهت شرکت دکوراسیون داخلی در مشهد

استخدام خیاط خانم روز مزد جهت تعمیرات در تهران

استخدام منشی مسلط به حسابداری در اصفهان

استخدام حسابدار آقا در هلدینگ معتبر تولیدی/ شیراز و ارومیه

نخستین شرکت تعاونی معلولان استان یزد در مهریز افتتاح شد

کاهش ذخایر خونی در خراسان رضوی

افرایش قیمت مواد اولیه ایزوگام دلیجان را تهدید می کند

4 شرکت فناور در پارک علم و فناوری البرز پذیرش شد

پنبه در 5800 هکتار از اراضی خراسان شمالی کشت شد

4 شرکت فناور در پارک علم و فناوری البرز پذیرش شد

پنبه در 5800 هکتار از اراضی خراسان شمالی کشت شد

استخدام مدیر داخلی متاهل و باتجربه آقا در شهر مشهد

استخدام پیک موتوری جهت کار در پیتزا خلیج در اصفهان

استخدام حسابدار خانم مسلط به نرم افزار هلو جهت حسابداری پوشاک

افزایش آمار تصادفات ساختگی

استخدام مدیر فروش باتجربه موادغذایی جهت همکاری در مشهد

استخدام کارگر حرفه ای جهت کار در کارواش در اصفهان

استخدام مربی خانم و آقا جهت باشگاه ورزشی در شهر مشهد

استخدام مکانیک نیمه ماهر جهت همکاری در تهران

استخدام تعدادی نیرو جهت فروشندگی در روسری فروشی  اصفهان

استخدام کارشناس فروش،برنامه نویس درشرکت نوآوران ارتباطات دوران

استخدام نیروی ماهر نقاش اتومبیل جهت همکاری در تهران

استخدام کارگر کارواش جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام تعدادی نیروی فنی آقا آشنا به تاسیسات با وسیله نقلیه

استخدام مدیر آموزش و مدیر داخلی در یک موسسه معتبر در تهران

دستگیری یک عضو حلقه فساد زنجیره ای خودرو در خوزستان

رانت خواهی در هلدینگ ها گاه تا کشمکش سیاسی برای استیضاح وزرا پیش می رود

جای خالی انرژی های تجدیدپذیر در برنامه های مدیریت انرژی کشور

دستگاه ها با طرح حذف مجوزهای غیرضروری کسب و کار همراه نیستند

اینکه می گویند شستا بازار را بهم ریخته درست نیست

قیمت مغازه های موجود جهت خرید در محدوده گیشا

زمانبندی قطع برق امروز پنجشنبه 28 تیرماه در استان یزد+جدول

86 درصد جمعیت روستایی کردستان از نعمت گاز بهره مند هستند

استخدام پرسکار جهت کارگاه تولیدی قطعات خودرو در هشتگرد

استخدام نظافتچی و خدماتی در تالار سی کاج

استخدام نیرو جهت کار مبلمان در خراسان جنوبی

استخدام صندوقدار و حسابرس در محدوده حصارک کرج

استخدام فروشنده آقا در سبزی فروشی محدوده مدرسِ اصفهان

استخدام چرخکار، وسط کار و اتوکار ماهر در البرز

کلیه استخدامی های فارس و شیراز - 28 تیر 97

نرخ لحظه ای و آنلاین ارز/پنج شنبه 28 تیرماه 1397

رشد 50 درصدی تولید مس کاتد در بهار امسال نسبت به پارسال

اعطای تاکسی به ایثارگران در گرو همکاری خودروسازان است

استخدام کارگر ساده جهت همکاری با رستوران کبابی در مشهد

استخدام نیروی اداری آشنا به امور حسابداری و مسلط به آفیس

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار نوآوران در اصفهان

نماینده ایران در بانک جهانی: بنگاه های ما صرفا دنبال تسهیلات ارزان ، ارز ارزان و تسهیلات بدون اعتبارسنجی هستند/ احتیاج به بانکداران بین الملل داریم

نماینده ایران در بانک جهانی: بنگاه های ما صرفا دنبال تسهیلات ارزان ، ارز ارزان و تسهیلات بدون اعتبارسنجی هستند/ احتیاج به بانکداران بین الملل داریم