مطالب مرتبط:
تهیه کننده سینمای بنگلادش عنوان کرد معرفی اسلام واقعی به دنیا با فیلمی سینمایی/ نگارش فیلمنامه تا 3 ماه دیگر
بهره مندی از فرصت ها به نفع نهضت اصلاح دینی/ اسلام واقعی کدام است؟
ساخت فیلمی صلح طلبانه درباره اسلام با همکاری بنگلادش
کاظمی: مسابقات قرآن دانش آموزان جهان اسلام به الگوی مشخص نیاز دارد
یادداشت/ قاسم جعفری ابتلای جهان اسلام و سفیهان حاکم!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 16:502018-06-19سياسي

بازگشت به خویشتن، بازگشت به اسلام است


علی شریعتی جامعه شناس، تاریخ شناس و پژوهشگر دینی از مبارزان و فعالان مذهبی و سیاسی و از نظریه پردازان انقلاب اسلامی ایران بود که روز بیست و نهم خرداد ماه با عنوان روز بزرگداشت این شخصیت تاثیرگذار در تقویم نامگذاری شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا؛ ایسنا نوشت: او اسلام را تنها راه نجات و سعادت دنیوی و اخروی می دانست و راه های سوسیالیسم، کاپیتالیسم و لیبرالیسم را بیراهه می دانست.

او همه بهترین ها و سمبل های آرمانی را در مکتب اهل بیت(ع) می دانست.

آنها سمبل اعلای ایمان، آگاهی، مسئولیت، رهبری راستین، عرفان، حکمت، جهاد وشهادت هستند و ارزشها و راه آنها برای همه عصرها و نسل ها بهترین مانیفست فکری، عملی و مبارزاتی است.

علی شریعتی جامعه شناس، تاریخ شناس و پژوهشگر دینی از مبارزان و فعالان مذهبی و سیاسی و از نظریه پردازان انقلاب اسلامی ایران بود که روز بیست و نهم خرداد ماه با عنوان روز بزرگداشت این شخصیت تاثیرگذار در تقویم نامگذاری شده است.

شریعتی معلم انقلاب اسلامی، تاثیر بسزای در جنبش فکری و اجتماعی مسلمانان در سراسر جهان دارد.

در این نوشتار به طور مختصر به ارائه برخی از ابعاد اندیشه های فکری دکتر شریعتی به مثابه مهمترین تئوریسین جریان روشنفکری دینی جهان اسلام می پردازیم.

رویکرد جامعه شناسی به اسلام دکتر شریعتی تاثیر عمیقی در جنبش نواندیشی دینی در سطح جهان اسلام داشت و دارد.

کتابهایش به تمام زبانهای مهم جهان اسلام نظیر عربی، ترکی و اردو ترجمه شد و الهام بخش جنبش بیداری اسلامی در ایران، مصر، فلسطین، تونس، پاکستان، افغانستان و ترکیه شد.

دکتر شریعتی به عنوان یک متفکر مسلمان با رویکرد جامعه شناسی، رویکردی نقادانه نسبت به برخی از باورهای مذهبی داشت.

او به طور خاص، تشیع صفوی را مظهر سنت مسخ شده می داند و آن را توام با اسارت پذیری، خرافه، و جبرگرایی معرفی می کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، شریعتی معتقد بود که راه پیشرفت و ترقی ملت های شرقی، متفاوت از راهی است که غرب پیموده است.

البته استفاده آگاهانه از تجربیات مدرنیته در غرب، مورد پذیرش شریعتی قرار داشت.

او در سه جبهه فکری با سلفیسم، غرب زدگی و مارکسیسم زدگی مبارزه می کرد.

تعالیم او در تقابل اساس با ریشه های حکومت سلطنتی استبداد و استعمار است.

او مفاهیم کلیدی اسلامی نظیر تقیه، انتظار، امر به معروف و نهی از منکر، ذکر، امت و امامت را با رویکرد جامعه شناسی تحلیلی عصری نمود که اسباب بیداری و جنبش فکری و اجتماعی مسلمانان شد.

همت اصلی شریعتی عصری کردن تئوریک مفاهیم اجتماعی اسلام با رویکرد و ادبیات جدید برای بر پایی جامعه توحیدی مبتنی بر قسط، آزادی و معنویت بود.

او اسلام را تنها راه نجات و سعادت دنیوی و اخروی می دانست و راه های سوسیالیسم، کاپیتالیسم و لیبرالیسم را بیراهه می دانست.

او همه بهترین ها و سمبل های آرمانی را در مکتب اهل بیت(ع) می دانست.

آنها سمبل اعلای ایمان، آگاهی، مسئولیت، رهبری راستین، عرفان، حکمت، جهاد وشهادت هستند و ارزشها و راه آنها برای همه عصرها و نسلها بهترین مانبفست فکری، عملی و مبارزاتی است.

ایدئولوژی اسلامی دکتر شریعتی تلاش کرد تا اسلام را به صورت یک ایدئولوژی جامع و انقلابی معرفی کرده و برتریهای آن نسبت به ایدئولوژی های مدرن غربی نظیر مارکسیسم و لیبرالیسم نشان دهد.

به عقیده وی در کتاب اسلام شناسی کلمه “ملت” در قرآن کریم به معنای ایدئولوژی است در نظر وی اسلام به مثابه یک ایدئولوژی تام و تمام بود و همه حوزه های زندگی اجتماعی و شیوه های زیستی و روابط اجتماعی و بویژه سیاست را در برمی گیرد.

او تشیع را نماینده روح تعالیم اسلام و همه صفاتی می داند که در قرآن به حزب الله نسبت داده شده است.

او به روشنفکران اطمینان می دهد تشیع همه اجزای لازم برای ایدئولوژی پیشرو امروزین را داراست.

او با تکیه بر آیات قرآنی و نهج البلاغه، روش مقایسه ای و با بینشی تاویلی بر ایدئولوژیک کردن مباحث و استفاده از شخصیت های تاریخی مورد احترام مانند حضرت علی (ع)، حضرت زینب(س) و ابوذر تاکید نمود و ایدئولوژی را به عنوان موتور محرکه دین معرفی کرد.

شریعتی ایدئولوژی را نوعی فرهنگ جهت دار می دانست که حس مسئولیت پذیری و تعهد را در بشر ایجاد می کند و انسان را چنان در قدرت اراده، انتخاب، ایمان و خودآگاهی نیرومند متکامل می ساخت تا خود را آنطور که می خواهد، بسازد.

به عقیده شریعتی، دو نوع اسلام وجود دارد: 1- دین به مفهوم “ایدئولوژی” یعنی مکتب یک اعتقادی، مرامی و هدایتی، یعنی دینی که در آن مسائل اعتقادی و عبادی همگی به منظور تکامل معنوی و رشد اخلاقی و دینی انسانها در نظر گرفته می شود.

2- اسلام به عنوان فرهنگ که شامل مجموعه ای از علوم و معارف و دانش ها نظیر فقه و کلام و فلسفه و … است از نظر وی ایدئولوژی عبارت است از نوع اعتقاد متفکر نسبت به ارزش واقعیت خارجی و ارزیابی واقعیت خارجی؛ اعتقاد به اینکه واقعیت چه ناهنجاری هایی دارد و چگونه باید تغییرش داد و به شکل ایدئال درآورد.

ایدئولوژی عقیده است و عقیده (مرحله نخست ایدئولوژی) یعنی نوع تصور و تلقی ای که ما از جهان، زندگی و انسان داریم.

نوع برداشت و ارزیابی خاصی که بر این اساس نسبت به مسائل داریم و با آنها در ارتباطیم و پایه های فکری و اجتماعی ما را می سازند، مرحله دوم ایدئولوژی است.

مرحله سوم عبارت است از پیشنهادها، راه حلها، و نشان دادن نمونه های ایدئال.

پس ایدئولوژی سه عنصر اصلی و اساسی دارد؛ نخست، یک پایه نظری، (جهان بینی) که ممکن است صادق یا کاذب باشد، دوم نظام ارزش ها که ملاک هایی برای نقد وضع موجود ارائه می دهند و سوم طرح ها و مدل هایی برای تغییرات اجتماعی و نظام ومناسبات بدیل (شریعتی، علی، جهان­بینی و ایدئولوژی، مجموعه آثار، ج 23، تهران: شرکت سهامی انتشار، 1372، ص 189 )به نظر شریعتی، تشیع برای خود جهان بینی، بنیاد ایدئولوژیک، فلسفه، سنت مبارزه حزبی و سازماندهی دارد که همه از تاریخ آغازین امامت شیعه ریشه گرفته است و با کوششهای بی دریغ عالمان، مجاهدان، خطیبان، شاعران، ذاکران و مداحین حفظ شده است.

وی در صدد اثبات این نکته بوده است که ایدئولوژیک کردن دین نه تنها بر خلاف دیدگاه دکتر سروش دگماتیزم و ایستایی در پی ندارد، بلکه موجب پویایی و تکامل فکری و عملی هدفمند می شود و آزادی و جوهره و عنصر ضروری آن را تشکیل می دهد.

ایدئولوژی موتور محرکه دین است و نوعی فرهنگ جهت دار محسوب می شود که حس مسئولیت پذیری و تعهد را در انسانها ایجاد می کند.

پیامبران به عنوان برجسته ترین پیام آوران ایدئولوژی محسوب می شوند که به تصریح قرآن از بین توده ها برخاسته و هدف آنها بهبود وضع موجود و رفع طاغوت ها و موانع رشد و بالندگی انسان و پویایی جامعه بوده است.

اسلام ایدئولوژیک به اعتقاد شریعتی در پی حفظ وضع موجود و توجیه آن نیست، بلکه قصد شالوده شکنی بنیان های سنتی و راکد اجتماعی را دارد.

به نظر شریعتی اسلام بطورعام و تشیع به طور خاص همه اجزاء لازم برای ایدئولوژی پیشرو و امروزین را دارد.

این ایدئولوژی یک نظام معرفتی جزمی و بسته نیست، بلکه باز وانعطاف پذیر است.

اگر در یک جامعه استبداد حاکم باشد، این ایدئولوژی ضد استبدادی و اگر استعمار حاکم باشد، ضد استعماری و اگر بی عدالتی رواج یافته باشد، این ایدئولوژی نقشی عدالت خواهانه ایفا خواهد کرد.

دغدغه فکری شریعتی در آن سالها ثابت نمودن این نکته بود که تمام آرمانهای معاصر، از میراث غنی اسلامی شیعی بهره می گیرند و اسلام فراتر از همه ایدئولوژی ها و مکاتب غربی، آرمانهای انسانی را مطرح کرده است.

وی امیدوار بود از این راه بتواند توجه روشنفکران و نسل جوان ایرانی را به این میراث غنی جلب کرده و آنان را از تقلید کورکورانه از غرب بازدارد.

در این راستا وی با تفسیری جدید از مفاهیم و سنتهای مذهبی، کوشید تا با بازسازی گسترده میراث مذهبی ایرانی، تصویری مدرن و جذاب از اسلام را بر اساس نیازهای نسل جستجوگر و انقلابی آن روزگار ارائه کند.

“بازگشت به خویشتن” شعار اصلی شریعتی برای نسلی بود که از استبداد به تنگ آمده بود، لیبرالیسم را به دلیل سیاست های امپریالیستی و استعماری دولتهای غربی و ابتذال اخلاقی این جوامع شایسته سرزنش می دانست و مارکسیسم را به دلیل ماهیت ماتریالیستی و ضدیتش با مذهب، نکوهش می کرد و در عین حال به مذهب محافظه کار موجود دلبسته نبود.

منظور شریعتی از بازگشت به خویشتن، بازگشت به اسلام به عنوان یک ایدئولوژی انقلابی و نجات بخش بود.

شریعتی به عنوان تئوریسین قرائت ایدئولوژیک از دین توانست علیه گفتمان ها و تئوری های موجود موضع نقادانه ای داشته باشد و شرایط را برای انقلاب اسلامی ایران فراهم کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اسلام - شریعتی - انقلاب اسلامی - دکتر شریعتی - اسلامی - جامعه - فکری - اجتماعی - علی شریعتی - مسلمان - جهان - مسلمانان - ایران - مبارزان - بیداری اسلامی - بهترین - دکتر - امر به معروف - تاریخ - تقویم - گزارش - خرداد - سیاسی - ایسنا - افغانستان - مارکسیسم - روشنفکری - مانیفست - متفاوت - اندیشه

آخرین اخبار سرویس:
اعتبار لازم برای بهبود زیرساخت های مرز مهران تخصیص داده شده است

افتتاح همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی

آغاز عملیات 1+4 درحوزه روابط بانکی و فروش نفت

بودجه آموزش و پرورش به 420هزار میلیارد ریال رسید

دیدنی های امروز

106 نفر از برگزیدگان مسابقات قرآن در یزد تجلیل شدند

افتتاح زمین چمن مصنوعی دربهاباد

پشتیبانی ما از برجام به شعار سیاسی محدود نباشد

اردوغان، اعضای دادگاه عالی اداری ترکیه را انتخاب کرد

جلسه پیگیری طرح نوسازی بافت های فرسوده با حضور رییس جمهور

بودجه آموزش و پرورش به 420هزار میلیارد ریال رسید

بیشترین پرونده های دادگاه های حقوقی مرتبط با مسائل مالی است

حضور فعال ایران در نشست کمیته جنگلداری فائو در رُم + ویدئو

پایان کابوس "دراکولا"

یادواره شهدای روستاهای بخش گاریزات

در تولد آقای بازیگر چه گذشت!؟

دستگیری تیم تروریستی داعش در جنوب غرب

تذکر به صداوسیما برای پخش مستند "بی راهه"

برگزاری دوره میثاق طلبگی ویژه طلاب جدیدالورود حوزه علمیه استان مرکزی

برنامه های دهه کرامت

دستورات قرآن در زندگی ما جاری شود

استخدام صندوقدار خانم در مجتمع نان

برگزاری نمایشگاه مد و لباس تابستانه

عراقچی: همکاری های رو به جلوی ایران و هند در حوزه های انرژی، تجارت و ترانزیت

سخنان ترامپ جنجال به پا کرد!

واکنش حجتی کرمانی به سخنان علی مطهری در خصوص آیت الله جنتی

روایت وزیر اطلاعات از دستگیری تیم چهار نفره داعشی در خاک ایران

چاغلار فاحری: شبهه ای در خصوص رهبری کودتا توسط سازمان «فتو» وجود ندارد/ هیچ کشوری نمی تواند روابط ترکیه و ایران را تخریب کند

ایجاد ساختار جدید برای علم اصول/ لزوم بازخوانی اصول اهل سنت

یکی از این اقدامات شهرداری پاکسازی مسیرهای ورودی شهر مشهد است

جشنواره فروش ویژه دهه کرامت در فروشگاه های منتخب «شهرما»

آمریکا به دنبال احداث پایگاه در مرز عراق و سوریه

استخدام پزشک عمومی با پروانه کرج جهت مطب پوست و مو

می خواهم راه بروم

استخدام تعدادی تراکت پخش کن با سابقه کار در قم

رویداد سینماییفیلم 100 اسفندماه برگزار می شود

زمین لرزه 4.9 ریشتری در سنخواست خراسان شمالی

استخدام مرکز پیش دبستانی و مهد کودک ارم

امروز مصاحبه با تاخیر داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد آغاز شد

عراق نیستیم که نفت را در برابر غذا بدهیم/ سفر ولایتی می تواند منشاء تحولاتی برای کشور و منطقه باشد

استخدام نمایندگی شرکت رایان

کردهای سوریه برای مذاکره با دمشق آماده می شوند

آغاز طرح تابستانه نشاط معنوی در 12 بقعه دزفول

استخدام رزرویشن یک شب در میان محدوده ظفرِ تهران

خبر وخامت حال "جمشید مشایخی" ،صحت دارد؟

پروژه انتقال آب دریا ، هدررفت منابع بودجه عمرانی است

نزاع مرگبار در کرج

2 عمل توصیه شده در دهه کرامت

ریزش آوار با مرگ کارگرجوان گره خورد

استقبال انصار الله از طرح شخصیت های عربی درباره آتش بس

انتصابات جدید در کمیسیون ملی یونسکو- ایران

رسیدگی ویژه به پرونده های ارز، سکه، واردات خودرو و تلفن همراه

استخدام مهندس معمار مسلط به اتوکد در ضوابط شهرداری

اساتید تفکر انقلابی را در بدنه حوزه تزریق کنند

استخدام تایپیست مسلط به Word فرمول ‎ریاضی، ‎جدول و صفحه آرایی

سفیر امریکا به دیدار عطا محمد نور رفت +عکس

نظام دینی هیچ گاه به دنبال توجیه نیست| می توانیم با اتکا به درون به الگویی بی بدیل تبدیل شویم| مبنای انقلاب خدمت به مردم است

اولین دوره تعالی اساتید و نخبگان بسیجی حوزه در مشهد آغاز شد

بازداشت 30 تروریست مسلح در آشوب های اخیر خرمشهر/ تشکیل قرارگاهی در عراق برای رهبری اغتشاشات دی ماه

نامه آخوندی درباره خانه های خالی

دستگیری تیم تروریستی داعشی در جنوب غرب

از صبح امروز صورت گرفت آغاز اردوی بانوی مومن انقلابی با حضور اعضای خواهر تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد

تشییع و خاکسپاری مادر شهیدان رسول و مصطفی ردانی پور

برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات اذان در روستاهای دزفول و شوش

لامپ هایی که تا صبح روشن می مانند

توصیه اخیر رهبری به صدا و سیما حکیمانه بود/ برخی تمام ایرادها را گردن دولتمردان می اندازند اما نمی گویند تا سقوط دولت پیش رفتند

وقتی آشنا شفافیت دولت را به صورت استراتژیک به تمسخر می گیرد / آقای رییس جمهور! لایحه شفافیت را طنزپردازان استراتژیک را پس بگیرید

گلچینی از وصیت نامه شهید حمید امرایی

تذکر به صداوسیما برای پخش اعترافات "مائده"

نهمین نمایشگاه سراسری در کرمانشاه

برپایی نمایشگاه سراسری فرش دستباف

فیلم/ شوخی جناب خان با اسامی بازیکنان

روایت فارس از عشقی که قیمت ندارد «رضا میرزا» پاسخ به همه کج فهمی ها درباره مدافعان حرم/ فهمیده ای که 5 بار به دل داعش زد

اختصاص دو رواق برای استراحت شبانه زائران امام رضا (ع) در ایام دهه کرامت

شورای نگهبان نقش بارزی در تحقق جمهوریت و اسلامیت نظام ایفا می کند

«رضا میرزا» پاسخ به همه کج فهمی ها درباره مدافعان حرم/ فهمیده ای که 5 بار به دل داعش زد

تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای خانواده شهدای سانچی

مراسم هفتمین روز درگذشت امام جمعه فقید الوند

بازدید سرزده مدیر کل بازرسی استان از بزرگترین مجتمع کشتارگاهی استان در مهریز

مسجد جامع همدان؛ شاهکاری به جامانده از دوره قاجاریه

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل خطاب به شمخانی: روند تجاوز به حریم دانشگاه توسط جاسوسان را متوقف کنید/ اجازه تجاوز به استقلال کشور را نمی دهیم

جشن یک سالگی مؤسسه قرآنی سروش مشکات

آغاز ساخت طرح مسکونی 180 واحدی خیر ساز در حاشیه شهر مشهد

اهدا سومین جایزه انصارالمستضعفین به سردار سلیمانی

برگزاری سومین نشست راهبردی مسئله محوری دفتر تبلیغات اسلامی 

برگزاری مراسم تقدیر از نفرات برتر آزمون دستیاری

پروانه فعالیت 75 رسانه جدید صادر شد

تازه ترین یادداشت سعید حجاریان درباره سیاست ورزی بهداشتی/ چه کسانی از زبان بهداشتی استفاده می کنند؟

پایان ریاست 23 ساله ایلیومژینوف در فدراسیون جهانی شطرنج

استخدام کارمند خانم مسلط به کامپیوتر جهت کار در دفترخانه

تابش: روحانی و رییس اصلاحات دیدارهای مقطعی دارند/ شایعه برکناری جهانگیری کار جناح رقیب است

استخدام تعدادی راننده با خودرو در آژانس

استخدام نیروی انبار جهت شرکت معتبر معدنی در سیرجان

تابش: دیدارهای روحانی و خاتمی مانند قبل است

نشست توسعه محله محور دربافت فرسوده تهران برگزار می شود

استخدام نیروی خانم یا آقا با سابقه کار در زمینه مطبوعات

واکنش رسول جعفریان به رزومه عجیب ایده تکه تکه کردن کره زمین

صدیقی: افزایش قیمت غذای دانشجویی هنوز نهایی و قطعی نشده است

داستان های وحشتناک ادگار آن پو منتشر شد

استخدام نیروی خانم با تحصیلات شیمی در مجموعه رنگسازی

بازگشت به خویشتن، بازگشت به اسلام است

بازگشت به خویشتن، بازگشت به اسلام است