مطالب مرتبط:
داوران جشنواره فرهنگی هنری راه و چاه معرفی شدند
جشنواره فرهنگی و هنری انجمن ام اس ایران برگزار می شود
ارسال بیش از 1500 اثر به جشنواره جلوه های فرهنگی رضوی در رسانه ها
مریم کاظمی دبیر بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان شد
چشم انداز جشنواره انتشارات روابط عمومی در گفت و گو با رییس انجمن متخصصان روابط عمومی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 16:402018-06-19فرهنگي

جشنواره های فرهنگی و سوال های بی جواب


ایرنا- این روزها اخباری از برگزاری جشنواره های متنوع نهادها شنیده می شود.

از جشنواره فیلم تا دیگر دسته بندی های فرهنگی همه و همه با بودجه های کلانی به پایان می رسد بی آنکه کسی بپرسد آیا این رویدادها بازخوردی داشته و مردم محصولات تولیدی این رویدادها را دیده اند؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، جشنواره های مختلف فرهنگی در سال های اخیر که انتظار بر این بود با عنایت به اهداف اعلام شده برگزارکنندگان آن ، موجب پیشگیری معضلات بخش های مختلف شود نه تنها توفیقاتی به همراه نداشته بلکه ظاهرا محلی برای سرا زیر شدن بودجه ها به اسم فرهنگ سازی شده است.

حال پرسشی که به ذهن متبادر می شود این است که چه بودجه ای به جیب این جشنواره ها می رود و چه کسانی از این رویدادها منتفع می شوند؟ چرا اساسا نهادها به فکر برگزاری جشنواره های فرهنگی می افتند در حالی که در حوزه کاری خود دچار مشکلات مالی عدیده ای هستند؟اگر به این نکته توجه داشته باشیم که فرهنگ سازی عامل باز دارنده در بسیاری از مشکلات امروز جامعه است به این مهم می رسیم که برای رفع بسیاری از مشکلات در زمینه صنعت ، کشاورزی، دامداری، بهداشت و درمان، محیط زیست، شهرنشینی، زنان و.

نیازمند فرهنگ سازی هستیم و بهترین اقدام در این راستا استفاده از ظرفیت های هنری از جمله سینما است.

سینما و تصویر به دلیل قدرت اثرگذاری خود بر مخاطبان همواره به عنوان ابزاری مناسب در راستای فرهنگ سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

در سینمای دنیا البته از این ابزار قدرتمند به صورت غیر مستقیم برای فرهنگ سازی در زمینه های مختلف استفاده شده و نهادهای مختلف اقدام به برگزاری جشنواره و ساخت صدها فیلم و انبار این آثار در آرشیو نهادها نمی کنند اما در کشور ما شرایط به گونه ای دیگر است و بد نیست در ادامه به ساختار برگزاری جشنواره های موضوعی اشاره شود.

** سفارش فیلممعمولا بر اساس سیاست گذاری هر جشنواره، نهادها و وزارتخانه ها بودجه هایی را در اختیار برخی فیلم سازان و یا یک فیلم ساز قرار می دهند که به منظور خالی نبودن سبد دبیرخانه آن جشنواره از فیلم هایی با موضوعات دلخواه، آثاری تولید شود.

به طور نمونه یک وزارتخانه برای تولید 100 فیلم کوتاه و مستند با موضوع دلخواه بودجه ای را هزینه کرده و تمامی این آثار هم وارد بخش مسابقه جشنواره ای موضوعی می شوند.

حال در این بین ممکن است آثاری نیز از سوی فیلم سازان در این زمینه ارائه شود.

البته این تنها پایان کار نیست و گاه وزارتخانه ها در تولید فیلم های بلند سینمایی نیز دست به جیب می شوند و در مراسم اختتامیه جشنواره خود، جایزه ای را نیز به آثار تولید شان برای دفاع از عملکرد تقدیم می کنند اما در نهایت این فیلم ها به دلیل عدم برنامه ریزی درست در تولید و نیازسنجی دقیق، هیچوقت به اکران نرسیده و در نهایت سر از تلویزیون در می آورند.

نکته جالب توجه آنکه بسیاری از این فیلم ها حتی سر از تلویزیون نیز در نمی آورند و برای همیشه به انبارهای بخش فرهنگی نهادها منتقل می شوند.

** بودجه های میلیاردیمعمولا بودجه های جشنواره های موضوعی که از سوی وزارتخانه ها برگزار می شود حداقل بالغ بر دو میلیارد تومان است و گاه بودجه برگزاری برخی از این رویدادها به دلیل گستردگی و یدک کشیدن نام بین الملل به پنج میلیارد تومان در سال های مختلف نیز رسیده است.

حال آنکه دلیل بین المللی بودن بسیاری از این جشنواره ها برای کارشناسان فرهنگی مشخص نیست.

جالب آنکه گاه در یک وزارتخانه چند جشنواره با یک موضوع به صورت موازی برگزار می شود و تیم برگزاری هر جشنواره به فراخور قدرتی که در وزارتخانه دارد از بودجه های در نظر گرفته شده بهره برداری می کند.

بخش بزرگی از این بودجه ها صرف نمایش عمومی فیلم ها می شود.

هزینه تهیه نسخه قابل نمایش آثار در سینماها، اجاره سینماها برای چند روز در کنار پذیرایی از میهمانان و فراهم کردن امکانات رفاهی از جمله هزینه های جشنواره ها در زمان بر پایی است و بخشی از بودجه ها نیز صرف اهدای جوایز می شود.

با این حال آمار تماشاگرانی که به طور متوسط به تماشای آثار جشنواره های وزارتخانه ای می روند بسیار اندک است و گاه برخی از این فیلم ها در سالن های خالی از تماشاگر اکران می شود و هیچ فردی حاضر نیست زمان خود را برای تماشای رایگان فیلمی که به سفارش تولید شده از دست بدهد.

این موضوع موجب شده بخش بزرگی از هزینه های جشنواره ها صرف پر کردن سالن های سینمایی شود.

به عنوان نمونه در یکی از جشنواره هایی که عنوان مقدسی را نیز یدک می کشد از دانش آموزان و گروهی از سیاهی لشگران برای پر کردن سالن های سینمایی استفاده شد و در دیگر جشنواره ها نیز وضعیت اسفناک تر از این است.

بهانه دیگر نهادها برای دفاع از جشنواره های خود، برگزاری ورک شاپ ها است در صورتی که این ورک شاپ ها را می توان با استفاده از ظرفیت های زیر ساختی وزارتخانه ها در محمل های آموزشی و با حضور طیف گسترده ای از علاقه مندان برگزار کرد.

** برگزاری در شهرستان در سال های اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مانع از صدور مجوز جشنواره های فرهنگی و سینمایی در تهران شده و به صدور مجوزهای بی رویه در این زمینه پایان داده است و جشنواره ها تنها در صورت همراهی استان های دیگر بر پا می شود که این اقدام به نوعی به توزیع برنامه های فرهنگی در کشور کمک می کند اما بسیاری از استان ها حاضر به پرداخت هزینه جشنواره ها نیستند و در نهایت باز این وزارتخانه ها هستند که جشنواره ها را تامین مالی می کنند و انتقال این رویدادها به استان ها هزینه ها را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد.

هزینه جابجایی هنرمندان و عوامل به استان های مختلف، هزینه اسکان و وعده های غذایی روزانه و اجاره اتومبیل و مسائلی از این دست نه تنها بودجه جشنواره های برگزار شده در استان ها را کم نکرده بلکه موجب افزایش هزینه های جشنواره ها شده است.

** اصرار به تکرار اشتباهمتاسفانه برخی از این جشنواره ها که از سوی وزارتخانه ها برگزار می شود بیش از40 سال قدمت دارد و عده ای به این بهانه که جشنواره های این چنینی قدیمی هستند و نباید آنها را حذف کرد مانع از عدم برگزاری این رویدادها می شوند.

این تنها معضل پیش رو نیست و برخی وزارتخانه ها نیز با رکورد داری در برگزاری جشنواره ها، همچنان به کار خود ادامه می دهند.

به عنوان نمونه یکی از وزارتخانه ها بیش از پنج جشنواره فرهنگی دارد و دلیل هزینه کرد این همه بودجه برای چنین وزارتخانه ای نا مشخص است.

همچنین بسیاری از این رویدادها همچنان به پیمانکاران بخش های مختلف خود بدهکارند و پرونده این رویدادها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان است.

این در حالی است که برخی از رویدادها نیز مخاطب عام ندارند و مشخص نیست مثلا در حوزه دام و طیور چرا باید جشنواره ای با درونمایه سینمایی برگزار شود و چرا در این بخش بودجه صرف می شود؟** ظرفیت های تلویزیون و فضای مجازی همان گونه که پیشتر اشاره شد یکی از مهمترین ضرورت ها در کاهش و پیشگیری معضلات در بخش های مختلف فرهنگ سازی است و می توان بجای برگزاری جشنواره های این چنینی، اقدام به ساخت آثار تلویزیونی، سینمایی و برنامه های مختلف کرد و با حمایت از برنامه های موثر، از ظرفیت های تلویزیون و فضای مجازی برای فرهنگ سازی استفاده کرد.

عدم دیده شدن یک اثر موثر چگونه می تواند بر مردم اثر بگذارد و موجب فرهنگ سازی شود؟ متاسفانه این مهم مورد مغفول جشنواره های موضوعی است و دیده شدن کم اهمیت ترین بخش هر جشنواره است.

قطعا ظرفیت فضای مجازی و تلویزیون بیش از سالن هایی است که حداکثر 200 نفر در آن به تماشای یک فیلم جشنواره موضوعی آن هم با تلاش و کوشش و استفاده از ظرفیت دانش آموزان و دانشجویان می نشینند.

در این صورت با طرح تفاهم نامه هایی می توان بجای برگزاری جشنواره هایی با هزینه های زیاد اقدام به راه اندازی کمپین های مختلف با موضوعات مورد نظر نهادها و نمایش آثار مهم در تلویزیون با رویکردهای مشخص کرد.

*ادغام جشنواره های وزارتی یکی از راه های پیش روی دولت در ساماندهی جشنواره های وزارتی ادغام این رویدادها است و می توان به جای برگزاری 10 جشنواره سینمایی از سوی وزارتخانه ها یک جشنواره را به صورت دوره ای در تهران و دیگر استان ها برگزار کرد و محتوای 10 رویداد در قالب یک جشنواره تجمیع شوند.

البته با توجه به قطع بودجه های کنونی مخالفت ها زیاد خواهد بود اما این راه موجب صرفه جویی میلیاردی شده و دیگر شائبه هایی درباره رانت و ژن های خوب و مسائلی از این دست در برگزاری جشنواره های وزارتخانه ای به گوش نخواهد رسید.

همچنین می توان این رویدادها را به صنوف واسپاری کرد و در این راستا ساز و کاری درست اندیشید.


کلید واژه ها: جشنواره - فرهنگ - فیلم - بودجه - فرهنگی - تولید - سینما - مشکلات - مراسم اختتامیه - جشنواره فیلم - سینمای دنیا - مشکلات مالی - فیلم کوتاه - اختتامیه - هایی - قدرتمند - پیشگیری - بهترین - ساختار - مسابقه - بهداشت - انتظار - تصویر - جایزه - همراه - مراسم - کلانی - هزینه - جامعه - مستند

آخرین اخبار سرویس:
تیپ قرمز بهنوش طباطبایی در کنار مجری معروف+عکس

برنامه های «جشن حافظ» اعلام شد

همه چیز در مورد اکران فیلم فرهادی

مرور آثار لئوناردو دی کاپریو در تلویزیون

بچه های آسمان در پاکستان به نمایش در آمد

راهیابی 4 فیلم حوزه هنری استان به جشنواره ایثار

جشنواره ملی آه و آهو

فیلم/ مهمترین ویژگی بازی های رایانه ای

محسن چاوشی ممنوع الکار شد؟!

نوازنده پیشکسوت ویلن درگذشت

فیلم/ مهارت های دفاعی روگانی ؛ دفاع یووه راهی لندن می شود؟

دهمین جشنواره ملی آه و آهو در کاشان

مرگ در سینما

عکس/ نشست خبری جواد یساری در خبرگزاری ایرنا

عتیقه ها در مسکو رژه رفتند +عکس

کمال تبریزی نمایش «سُسِ توت فرنگی» را افتتاح می کند

پیش فروش بلیت های نمایش کمدی «دیکتاتور عاشق» آغاز شد

مرور سینمای ایران در مادرید

نمایش های بخش صحنه ای جشنواره نمایش عروسکی معرفی شدند

شلیک به هندوانه! (فیلم)

حضور یک جن در سینما

شکوفایی هنر ایرانی در آنسوی مرزها

فیلم/صحبتهای احسان علیخانی در رابطه با حاشیه های اخیر

نمایش «یک دقیقه و سیزده ثانیه» تمدید شد

همزمان با رونمایی ازپوسترنمایش روز بیست و یکم

روحانی: آقای ترامپ! با دم شیر بازی نکنید/فیلم

نمایش یک دقیقه و سیزده ثانیه تا 15 مرداد تمدید شد

تجلیل از برگزیدگان جشنواره کتاب سال رضوی

تصادف در رادیو نمایش

بازخوانی کتاب نویسنده فقید در رادیو تهران

فیلمبرداری فیلم سینمایی «ماموریت غیرممکن» پایان یافت

درخشش آثار جانبازان ایرانی در بغداد

تولید انیمیشن «بالانس» با محوریت سربازان از جان گذشته

تغییر نام «پاهای بی قرار» به «دلدادگان»/ محمد اصفهانی خواننده تیتراژ شد

عکس یادگاری بازیگران بر بالین جمشید مشایخی!

عکس جنجالی بازیگران بر بالین جمشید مشایخی!

نوازنده پیشکسوت ویلن درگذشت

/خبرهایی از سینما و تئاتر/

عقیلی و علیزاده در طرحی مشترک روی صحنه می روند

رضا شفیعی جم "مردم به طنز بی خردانه نمی خندند!

فراخوان سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتشر شد

آیا فیلم جدید «اصغر فرهادی» در ایران اکران می شود؟

کنسرت موسیقی عرفانی «پیام عزیزی» و «دشتی قاسم علی» برای نخستین بار در ایران

صدور مجوز نمایش برای 4 فیلم

زنان معتاد سینمای ایران/تصاویر

فیلم/گفتگو با پسر بچه ای که مورد تجاوز قرار گرفت

«جن زیبا» به سینماها می اید

یازدهمین جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی به کار خود پایان داد

توضیحات شهردار تهران درباره اختصاص دادن بیلبوردهای تبلیغاتی به یک بازیگر خانم

در پشت صحنه ی «ضربه فنی» چه خبر است؟

تور کانادای شهرام ناظری و حافظ ناظری از نیمه مهر

برای اجرای تورکنسرت «ناگفته ها» شهرام ناظری و پسرش به کانادا می روند

استندآپ های «خنداننده شو» برای تربیت فرزندان مخاطره آمیز است

فراخوان سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

وضعیت تلفات زلزله امروز کرمانشاه/فیلم

3 بازیگر زن مشهور روی صحنه تئاتر

جدیدترین مجوزهای صادره در سینما

تعطیلات جالب بیرانوند و فرزندش

عمو پورنگ در بیست یکمین جشنواره تابستانی کیش

مرگ سینما با ساخت فیلم های بادآورده

جشنواره کتاب سال رضوی به کار خود پایان داد

راز سفید کردن دندان ها در خانه!

ترسناک ترین داستان های یک نویسنده ایرلندی منتشر شد

انیمیشن «بالانس» با محوریت سربازان از جان گذشته

نمایشگاه عکس های قاجاری حرم رضوی در موزه گرمابه پهنه سمنان

دموی جذابی از PES 2019

رادیو صبا مسابقه خوانندگی برگزار می کند

ناگفته بزرگ پرونده فساد ثامن/ روایت یک چهره سینمایی از دلتنگی اپوزسیون برای «خلیج فارس»

نمایشگاه چاپ لینولئوم در نگارخانه سرو ببینید

بیوگرافی نادر سلیمانی 

سی وهفتمین جشنواره تئاتر فجر

مسجد جامع ساری ، ققنوسی برای حفظ میراث فرهنگی

«زبان بی زبانی» زنان جوان

هیچ فیلم تازه ای در پردیس ملت به نمایش درنخواهد آمد

گریم جدید جانی دپ هوادارانش را شوکه کرد! +عکس

تمدید اجرای نمایش 3 بازیگر زن مشهور

کانون پخش کنندگان، پردیس ملت را تحریم کرد

پرشکایت ترین فیلم های سال | رقابت هالیوود و بالیوود

«قرار شاعرانه» با حضور 3 مجری در رادیو ایران

نمایش تصادف از رادیو نمایش پخش می شود

فراخوان سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتشر شد

«اسم تو مصطفاست» رونمایی شد

شایستگان جایزه کتاب سال تجلیل می شوند

«دیکتاتور عاشق» در راه است

شگفتی باغ های ایرانی با مستندی از هادی آفریده

وقتی جانی دپ هواداران را غافلگیر می کند + عکس

انتشار فراخوان سی وهفتمین جشنواره تئاتر فجر

فیلم/ کنایه رشیدپور به آقازاده های اختلاس گر و قاچاقچی و خوش ژن

تصویری از آثار زلزله امروز غرب کشور

ساخت 4 بازی رایانه ای جدید توسط ناجی هنر

هنرمند خوزستانی بین منتخبان داستانک جایزه ادبی فارسی زبانان لیراو

آلبوم «صورتگر» با صدای سالار عقیلی و امین تارخ منتشر شد

کاوه آفاق: شنبه 30 مرداد، باشکوه ترین شب همه زندگی ام بود

رییس داوران جایزه بوکر بین الملل معرفی شد

بررسی سینمای ایران با نمایش 10 فیلم در اسپانیا

جزییات هجدهمین رویداد پرحاشیه «جشن حافظ»

وقتی جانی دپ با گریم فیلم جدیدش هواداران را غافلگیر می کند

نمایش یک دقیقه و سیزده ثانیه تمدید شد

پیوند کبد «ضیاالدین دُری» کارگردان کلاه پهلوی هرچه زودتر باید انجام شود

دیدار مدیران فرهنگی بنیاد با معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

جشنواره های فرهنگی و سوال های بی جواب

جشنواره های فرهنگی و سوال های بی جواب