مطالب مرتبط:
با مردی به نام ناصر رابطه پنهانی داشتم، یک روز که او به خانه ما آمده بود مادر شوهرم متوجه ماجرا شد
20 درصد خانه های خالی در جنوب پایتخت
استخدام خانه دار آقا جهت هتل ارم در اصفهان
یک روز که ناصر به خانه ما آمده بود مادر شوهرم متوجه ماجرا شد
آتش در خانه متروکه +عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 15:152018-06-19اقتصادي

خانه های خالی نفس مستاجران را گرفته است


- نتایج سرشماری در 10 سال اخیر نشان می دهد میزان خانه های خالی افزایش قابل توجهی داشته است؛ به طوری که آمار حاکی از آن است که خانه های خالی در کشور طی سال های 1385 الی 1395 حدودا چهار برابر شده است و از 650 هزار واحد به 2.

6 میلیون واحد خالی افزایش یافته است؛ راه مقابله با این افزایش که موجب گرانی مسکن و اجاره بها شده است، اعمال مالیات بر خانه های خالی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمقاومتی نیوز به نقل از فرهیختگان در سال های اخیر رشد قیمت مسکن و اجاره بها در کشور بیش از توان مالی اغلب مردم بوده و با درآمدهای عموم جامعه همخوانی ندارد.

یکی از دلایل این افزایش قیمت ، عدم عرضه مناسب مسکن است.

عده ای سرمایه های کلان خود را با قصد سوداگری وارد بازار مسکن کرده اند و با ساخت خانه و عدم فروش یا اجاره آن باعث آشفتگی و از بین رفتن تعادل بازار مسکن شده اند.

4 برابر شدن تعداد خانه های خالی در 10 سال اخیر براساس سرشماری سال 1395 کل واحدهای مسکونی موجود در کشور از سه دسته خانه در حال استفاده ، خانه خالی از سکنه و خانه شبه خالی تشکیل می شود که مجموع آنها 27 میلیون و 528 هزار و 282 واحد است که از این تعداد، حدود 22.

8 میلیون واحد مسکونی دارای سکنه، حدود 2.

6 میلیون واحد خالی و حدود 2.

1 میلیون نیز خانه شبه خالی بوده که به صورت موردی یا مقطعی برای سکونت زمان های کوتاهی از سال، از آنها استفاده می شود؛ مشابه ویلاهای استان های شمالی.

نتایج سرشماری در 10 سال اخیر نشان می دهد میزان خانه های خالی افزایش قابل توجهی داشته است؛ به طوری که آمار حاکی از آن است که خانه های خالی در کشور طی سال های 1385 الی 1395 حدودا چهار برابر شده است و از 650 هزار واحد به 2.

6 میلیون واحد خالی افزایش یافته است.

حال سوال اینجاست که آیا این افزایش در تعداد خانه های خالی امری طبیعی است یا به دلیل حاکم بودن رکود در بخش مسکن، این خانه ها عرضه نشده است؟! در پاسخ به این پرسش باید گفت اولا وجود خانه های خالی به میزان نرخ طبیعی، امری ذاتی برای تعادل در بازار مسکن تلقی می شود به طوری که در بیشتر کشورهای دنیا این نرخ چهار درصد اعلام شده است.

آنچه برهم زننده تعادل بازار تلقی شده، فاصله قابل توجه هفت درصدی تعداد خانه های خالی نسبت به نرخ طبیعی آن است که این امر به دلیل وجود تقاضای سوداگرانه خانه های خالی رخ می دهد.

ثانیا عاملی که منجر به این اتفاق شده نگاه سرمایه ای به بازار مسکن است.

اگر به مسکن به عنوان یک کالای مصرفی نگاه می شد و برخی از سازندگان به سود متناسب قانع بودند، هیچ وقت شاهد این اتفاق در کشور نبودیم.

اگر ادعا می شود رکود باعث این اتفاق شده این سوال پیش می آید که چرا در سال 90 که رکودی حاکم نبود، 1.

6 میلیون واحد مسکونی خالی وجود داشته و فروخته نشده تا موجب ضرر نشود و بالعکس روزبه روز بر تعداد این خانه ها افزوده شده است؟ چرا برای بازگشت مقداری از سرمایه خود این واحدها اجاره داده نشده است؟ این در حالی است که طبق مطالعات انجام گرفته، شاخص تراکم خانوار در واحد مسکونی با ملاحظه واحدهای مسکونی در حال استفاده حدود 1.

06 است، به این معنا که تقاضای مسکن بالا بوده و همواره مردم خواستار مسکن با قیمت مناسب هستند.

در مجموع باید گفت بخشی از علت رکود و بالا رفتن قیمت ها نیز همین احتکار خانه هاست.

مالیات از خانه های خالی یکی از قدرتمندترین ابزارهای قانونی برای کنترل قیمت ها باید به این نکته اشاره کرد که این مساله تنها مختص به ایران نیست و در بسیاری از کشورها این معضل وجود دارد؛ در نتیجه کشورهای مختلف برای حل این معضل راهکارهای مختلفی به کار گرفته اند که یکی از آنها دریافت مالیات از خانه های خالی است.

طرح دریافت مالیات از خانه های خالی به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارهای قانونی برای افزایش عرضه مسکن به بازار مسکن و کنترل قیمت ها در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مثال در کشور انگلستان از خانه های خالی بعد از 6 ماه خالی ماندن مسکن، مالیات دریافت می شود یا در آمریکا مالیاتی برابر 10 درصد ارزش ملک را از احتکار کننده اخذ می کنند.

همچنین در ونکوور کانادا برای افرادی که عمدا خانه های خالی خود را مخفی کنند، علاوه بر مالیات جریمه ای معادل 10 هزار دلار به ازای هر روز خالی بودن خانه دریافت می شود.

قانون مالیات بر خانه های خالی در ایران توسط مجلس شورای اسلامی در سال 1394 در قالب اصلاح قانون مالیات های مستقیم تصویب شده است که می توان با اتکا بر این قانون، بخشی از مشکلات مسکن را در کشور حل کرد.

درواقع اجرای این قانون عرضه مسکن در کشور را افزایش داده و به همین دلیل، قیمت مسکن و اجاره بهای آن را کاهش می دهد.

تعلل 3 ساله وزارت راه و شهرسازی در راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور حدودا سه سال از تصویب ماده 54 مکرر قانون اصلاح مالیات های مستقیم در مجلس شورای اسلامی می گذرد که در آن مقرر شده واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان (موضوع تبصره هفت ماده 169 مکرر این قانون) به عنوان واحد خالی شناسایی می شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات بر اجاره می شوند.

بنابراین سامانه ملی املاک باید در اواخر سال 1394 عملیاتی شده و مالیات بر خانه های خالی از سال 1395 اجرایی شده باشد.

در حالی که هم اکنون در اوایل سال 1397 قرار داریم و با وجود مطالبه چندین باره سازمان امور مالیاتی نه خبری از راه اندازی سامانه ملی املاک هست و نه اعمال مالیات بر خانه های خالی.

درخصوص شناسایی خانه های خالی، یکی از اعضای هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن مدعی شده بود: طبیعتا راه های شناسایی در قانون پیش بینی نمی شود و باید خود دولت این راه ها را پیدا و عملیاتی کند.

برای شناسایی این واحدها نیز طبیعتا می توان روی راه های پیش پاافتاده و سطحی مانند بررسی میزان مصرف آب، برق، گاز و… این خانه ها حساب کرد.

غیر از این مورد تنها راه برای شناسایی این واحدها، حضور و شناسایی میدانی است که طبیعتا آن هم اقدامی دارای ضریب خطای بالا و هزینه بر است.

باید پرسید که آیا واقعا عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن از قانون راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور برای شناسایی خانه های خالی اطلاعی ندارد؟! در حال حاضر با توجه به الکترونیکی شدن سیستم خدمات رسانی اکثر ادارات و سازمان های کشور، تمام اطلاعات اعم از نقشه ها، پروانه های ساختمانی، پایان کارها و اطلاعات افراد به صورت الکترونیکی انجام می گیرد.

سازمان مالیاتی به راحتی می تواند حتی بدون همراهی وزارت مسکن، راه و شهرسازی با استفاده از سامانه اطلاعاتی خود، شهرداری ها و سازمان ثبت اسناد بسیاری از خانه های خالی را به طور دقیق شناسایی کند.

ظرفیت بالقوه مالیات بر خانه های خالی برای تامین مسکن خانه اولی ها هرچند مبلغ مالیاتی که برای خانه های خالی در این قانون در نظر گرفته شده پایین است و باید در تکمیل این قانون افزایش یابد، اما تاکنون نیز زیان های مالی زیادی ناشی از عدم اجرای این قانون متحمل کشور شده است.

برای محاسبه زیان وارده بر اثر عدم اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی به گزارش سایت قطره و به نقل ازرسمی منتشرشده توسط معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد در دی ماه سال 96 مراجعه می کنیم.

طبق جدول انتهای متن در گزارش منتشره، با در نظر گرفتن تعداد واحدهای مسکونی خالی در کشور، متوسط مساحت واحدهای استیجاری، ارزش اجاری واحدها و… در مجموع درآمد یک سال اخذ مالیات بر خانه های خالی بیش از 320 میلیارد تومان تخمین زده شده است.

به دلیل عدم راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان، امکان اخذ و کسب این درآمد برای دولت به وجود نیامده است.

علاوه بر این زیان دولت، باید زیان مالی تمامی مستاجران و خریداران مسکن در سه سال اخیر به دلیل گران تر اجاره کردن (خرید) مسکن را نیز به این فقره افزود.

البته باید خاطرنشان کرد اختلاف ارزش اجاری تعیین شده توسط کمیسیون تقویم املاک نسبت به ارزش اجاری روز املاک حدود یک سوم ارزش اجاری روز است.

بدیهی است در صورت رفع این نقص، ظرفیت بالقوه این نوع مالیات در سال اول آن از 300 به حدود 900 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت و دولت می تواند از منابع حاصل از این کار برای کمک به تامین مسکن اقشار کم درآمد استفاده کند به این صورت که بخشی از درآمد حاصل از این مالیات را برای اختصاص زمین ارزان یا تسهیلات به سازندگان اختصاص دهد تا با تولید و عرضه بیشتر مسکن متناسب با نیاز خانوار ها، قیمت واحدهای مسکونی کاهش یابد و زوجین و خانه اولی ها به راحتی بتوانند برای خود سرپناه تهیه کنند.

عده ای از کارشناسان مسکن عقیده دارند عرضه مسکن های خالی دردی را از مردم دوا نمی کند و در بحث اجاره مسکن تاثیری نخواهد داشت باید، دراین باره گفت در صورتی که با استفاده از ابزار مالیاتی نرخ خانه های خالی در بازار کاهش یابد، این امر منجر به عرضه واحد مسکونی در سراسر کشور خواهد شد که این عرضه یا در بازار اجاره اتفاق خواهد افتاد که منجر به افزایش عرضه مسکن اجاره ای خواهد شد یا آنکه افزایش عرضه در بازار مسکن ملکی را به دنبال دارد که منجر به کاهش سهم تقاضا در بازار اجاره خواهد شد؛ بنابراین کنترل خانه های خالی از سکنه در سراسر کشور سهم بسزایی در کاهش قیمت اجاره بها و کاهش فاصله عرضه و تقاضا در این بازار خواهد داشت.

درمورد ادعای اینکه اکثر این خانه ها لوکس هستند نیز باید گفت اولا بازهم قاعده کلی درباره این خانه ها جاری است ثانیا با توجه به اینکه متاسفانه هنوز در کشور مالیات بر خانه های لوکس (SDLT) برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا اجرایی نشده است، این مالیات تا حد کمی می تواند اثر SDLT را در مسکن کشور ایفا کند.

در نتیجه نیازی به دلسوزی برخی افراد برای مالکان این واحدها نیست.


کلید واژه ها: خانه های خالی - خانه - افزایش - بازار مسکن - مسکن - بازار - کشور - سرشماری - طبیعی - میزان - اجاره - سرمایه - مالی - افزایش قیمت - قیمت مسکن - آمار - نشان - درصد - رکود - قیمت - مالیات - عاملی - استان - گرانی - جامعه - گزارش - فروش - صورت - مردم - نیوز

آخرین اخبار سرویس:
استخدام منشی و کارمند آشنا به امور دفتری در محدوده فردیس

استخدام کارگر ظرفشوی تمام یا نیمه وقت آقا در البرز

استخدام حسابدار، متخصص IT، مدیر دخلی و فروش در قم

استخدام راننده با نیسان مسقف در همدان

کاهش سود تسهیلات ساخت در بافت های ناکارآمد

ارزش بازار ارزهای دیجیتالی به 700 میلیارد دلار رسید

لیست کالاهای ممنوعه برای حجاج اعلام شد

روابط عمومی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی استان البرز اول شد

قیمت مرغ به 9 هزار تومان رسید

استفاده از شلنگ آب در مناطقی از انگلیس ممنوع می شود

حفظ محیط زیست، دغدغه اساسی بانک ملی ایران

امکان پرداخت عوارض خروج از کشور حجاج سرزمین وحی در اپلیکیشن «بله»

فرآیند شناسایی و قطع گوشی های مسافری فاقد شرایط آغاز شد

انتشار شماره 252 مجله بانک ملّی ایران

تجدیدنظر در بازپرداخت تسهیلات مسکن/ رقم وام فعلی کارساز نیست

هواپیمایی سنگاپور بهترین ایرلاین جهان شد

صدور 151 میلیون متر مکعب گاز از ازبکستان به تاجیکستان در سال جاری

آرامش بازار طلا پس از کاهش 12 دلاری قیمت

کف بازار / قیمت آپارتمان منطقه 8 در تیر ماه 1397

بررسی تحولات ارزی و چالش های نظام بانکی در جلسه شورای پول و اعتبار

رد پای برخی سلبریتی ها در پرونده ثامن الحجج

دانلود رایگان سوالات تخصصی منابع آب سال 94

استخدام تکنسین فنی آقا در البرز ،مازندران ،همدان ،کرمانشاه

اقتصاد جهان امسال 3.9 درصد رشد می کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران به فارس خبر داد پیگیری استانداری برای رفع موانع تولید/ برای صدور مجوز شرکت های تولیدی باید لابی ها از بین برود

دانلود رایگان سوالات تخصصی مامور حراست سال 94

کاهش گازهای گلخانه ای با پرورش "سرخس"

آمادگی بندر چابهار برای ترانزیت کالا از هند به افغانستان

قطار آشنایی دختران و پسران در ژاپن/ عکس

تعداد شعب داخلی شبکه بانکی کاهش یافت

احداث 70 باب مسکن مددجویی در چرام

جریمه 101 میلیون تومانی متهمان قاچاق کالا در خراسان جنوبی

10 موسسه قرآنی فعال در اراک نیست/ برخی موسسات تنها به نصب تابلو بسنده کرده اند

فروش 4400میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها

بهره برداری از 2 تقاطع کرمانشاه به کاهش ترافیک کمک می کند

تلاش بی نتیجه برخی کشورها برای بر هم زدن تعادل بازار/ صادرات نفت ایران به قوت خود باقی است

بیش از 152 میلیارد ریال اعتبار اشتغال در آستارا تصویب شد

دانلود رایگان سوالات تخصصی کارشناس معماری سال 94

دانلود رایگان سوالات تخصصی کارشناس حقوقی سال 94

دانلود رایگان سوالات تخصصی هواشناسی سال 94

پاشنه آشیل اخذ تسهیلات مالی خارجی

فناپ پرداخت تندیس و لوح تقدیر دریافت کرد

نکاتی که در مورد مصرف نان باید بدانید

برنامه قطعی برق امروز 27 تیرماه تهران +جدول

تخصیص ارز دولتی به واردات ماشین آلات چاپ

چگونه بی ام دبلیو ایکس 2 ساخته می شود؟

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت عمرانی معتبر

استخدام 3 رده شغلی در شرکت تولید کننده شوریجات و ترشیجات

فیلم/ صحبتهای مهم اقتصادی یاسر فلاح مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس

استخدام سرپرست فروش جهت دوربینهای مدار بسته در البرز

شرکت پتروشیمی غدیر از طرح دعوی خبر داد

اتفاقی غیرمنتظره در بازار سکه

سود سهام عدالت افزایش می‎یابد

برنامه قطعی برق تهران در 27 تیرماه

مدیر عامل بانک مسکن همزمان با هفته بهزیستی از شیرخوارگاه حضرت رقیه (س) بازدید کرد

استخدام مهندس معمار در گروه معماری بنیستا

مصرف برق در مرز هشدار

یادداشت اینستاگرامی کرباسیان درمورد هزینه های دولت

تعرفه اینترنت اصلاح می شود؛ آزادسازی قیمت ها از پایان تابستان

نفت ارزان تر شد

پایانی بر انعقاد قراردادهای سفید امضای کارگران

معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری خبر داد اخذ مجوز استخدام 68 نفر در سال جاری

دانلود رایگان سوالات تخصصی مترجم زبان انگلیسی سال 94

دانلود رایگان سوالات تخصصی بازرگانی خارجی سال 94

«360 درجه» راهکار خروج کشور از بحران کم آبی را بررسی می کند

قیمت طلا به پایین ترین سطح یکسال اخیر رسید/ وقت طلایی خرید

توان تولید نیروگاه های حرارتی در پیک مصرف برق 44 هزار مگاوات است

دانلود رایگان سوالات تخصصی برق سال 94

توزیع لاستیک بین کامیون داران خوزستان آغاز شد

جلوگیری از افت فشار برق با کنترل و مدیریت مصرف

نفت 300 دلاری در اثر توافق پوتین و ترامپ؟!

کاهش آب ورودی سد شهید شاهچراغی دامغان

ابهام در فروش ارز پتروشیمی ها چه زمانی پایان می یابد

کشف سه هزار و 478 عدد دارو و مکمل قاچاق

جای خالی پویش های صرفه جویی مصرف برق در فضای مجازی

برخورد قاطع با دارندگان کارت های مهاجر و سرگردان

سود سهام عدالت سال 96 بیشتر می شود/ هنوز زمان واریز سود مشخص نیست

بخش عمده ای از اعتبارات خزانه جذب شده است

60 درصد مردم همدان زیر پوشش بیمه سلامت هستند

زمان اجرای طرح ساماندهی رودخانه های مرزی کردستان تمدید شود

اصناف، انصاف داشته باشند

اصناف، انصاف داشته باشند

آب هست، اعتبار نیست

خبری خوش برای استقلالی ها در خصوص خرید جدید شفر

زمان اجرای طرح ساماندهی رودخانه های مرزی کردستان تمدید شود

عرضه گندله سنگ آهن و سیمان در تالار محصولات صنعتی و معدنی

رشد 1.7 درصدی درآمدهای ارزی بانک رفاه کارگران

دانلود رایگان سوالات تخصصی رشته حسابداری سال 94

دریافت های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج

بانک مرکزی: انتشار اوراق سکه پابرجاست

واگذاری سهام عدالت در قالب واحدهای صندوق های سرمایه گذاری

ورزشکارانی با مرام پوریا، بالباس کار و تلاش

300 هزار شغل با نوسازی بافت های فرسوده/ 85 درصد سود بانکی در جیب 2/5 درصد سپرده گذاران

تلاطم در بازار نفت با انتخابات میان دوره ای آمریکا

زمانبندی قطع برق امروز چهارشنبه در استان یزد+جدول

گشت بازرسی تعزیرات حکومتی از بازار لوازم خانگی

آخرین اقدامات شرکت واحد در راستای ممنوعیت تردد اتوبوس های فاقد فیلتر دوده و معاینه فنی از ابتدای مهرماه/ استارت و شروع روند نوسازی اتوبوس های دیزلی

پشت سدها آب هست، بدهی ها نمی گذارند آب آزاد شود و به مردم برسد

تعرفه اینترنت اصلاح می شود

بدهی12میلیاردی شهرداری مهدی شهر

خانه های خالی نفس مستاجران را گرفته است

خانه های خالی نفس مستاجران را گرفته است