مطالب مرتبط:
یک هفته پس از دیدار با ترامپ؛ رهبر کره شمالی به چین رفت
فرمانده سپاه: تعداد قابل توجهی از نویسندگان نامه مذاکره با ترامپ، مامور بودند؛ نمی دانیم به این ها دیوانه بگوییم یا چیز دیگر / رهبر کره شمالی، انقلابی بود، اما انقلاب کمونیستی نه اسلامی؛ آخر سر هم سازش کرد؛ ما دستور سازش نداریم / توان افزایش برد موشک ها را داریم، ولی فعلا سیاست مان ن
فرمانده سپاه: تعداد قابل توجهی از نویسندگان نامه مذاکره با ترامپ، مامور بودند؛ نمی دانیم به این ها دیوانه بگوییم یا چیز دیگر / رهبر کره شمالی، انقلابی بود، اما انقلاب کمونیستی نه اسلامی؛ آخر سر هم سازش کرد؛ ما دستور سازش نداریم / توان افزایش برد موشک ها را داریم، ولی فعلا سیاست مان ن
روابط کره شمالی و کره جنوبی بعد از دیدار ترامپ و اون/ توافق برای ایجاد دفتر ارتباطی و برگزاری برنامه های مشترک ورزشی
فرمانده سپاه: تعدادی از نویسندگان نامه مذاکره با ترامپ، مامور بودند؛ نمی دانیم به این ها دیوانه بگوییم یا چیز دیگر / رهبر کره شمالی، انقلابی بود، اما انقلاب کمونیستی نه اسلامی؛ آخر سر هم سازش کرد؛ ما دستور سازش نداریم / سیاست ما افزایش برد موشک ها بیشتر از 2 هزار کیلومتر نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 15:022018-06-19بين الملل

تضمین امنیتی ترامپ به کره شمالی، وعده نسیه؟


باید به این مناقشه پاسخ داد که آیا برای رژیمی سیاسی چون کره شمالی در محیط فعلی بین المللی می تواند تضمین های امنیتی که ترامپ وعده داده وجود داشته باشد یا خیر؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم، هیچ کس توضیح نداده که اساسا آنچه واشنگتن می خواهد به عنوان تضمین امنیتی به کره شمالی اعطا کند چیست و از چه ابعادی برخوردار است؟ آیا قرار است پیونگ یانگ در حوزه امنیتی دست به احاله مسئولیت بزند؟ بیست و دوم خرداد ماه سال جاری، اولین مذاکره بین رییس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی صورت گرفت.

این دیدار در رسانه های بین المللی با بیشترین بازتاب مواجه شد و حداقل تا چند روز عناوین خبری و تحلیلی این رسانه ها را به خود اختصاص داده بود.

در پی برگزاری این مذاکره، رییس جمهور آمریکا اظهار داشت که از آنچه رخ داده احساس غرور می کند و مدعی شد که خلع سلاح اتمی کره شمالی به سرعت آغاز خواهد شد.

خلع سلاح اتمی کره شمالی، خواسته دیرینه واشنگتن بوده و هست اما سوالی که بلافاصله در ذهن ها نقش بست این بود که پیونگ یانگ در برابر چه امتیازی قرار است دست از برنامه اتمی مورد مناقشه خود بشوید؟ برنامه هسته ای برای کره شمالی، تضمین کننده بقا به عنوان آخرین بازدارنده (Ultimate Deterrent) است.

سلاح هسته ای کره شمالی، ابزاری امنیتی بود که طبعا با هیچ امتیاز اقتصادی قابل معامله نیست.

پاسخ به این سوال چنین در ذهن ها نقش بست: در برابر تضمین های امنیتی .

مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا، تضمین های امنیتی مزبور را بی همتا توصیف کرده است.

این بدان معناست که واشنگتن قرار است تضمین هایی به کره شمالی بدهد که خیال رژیم کیم را از مساله بقا راحت می کنند.

به عبارت علمی تر، شاید این معنا به ذهن متبادر گردد که پیونگ یانگ در برابر چیزی به نام تضمین امنیتی، از "خودیاری" در محیط اقتدارگریز بین المللی چشم می پوشد.

هیچ کس توضیح نداده که اساسا آنچه واشنگتن می خواهد به عنوان تضمین امنیتی به کره شمالی اعظا کند چیست و از چه ابعادی برخوردار است؟ آیا قرار است پیونگ یانگ در حوزه امنیتی دست به احاله مسئولیت بزند؟ اما به نظر می رسد پیش از آنکه کسی بخواهد به دنبال توضیح در خصوص ماهیت تضمین های امنیتی واشنگتن به پیونگ یانگ باشد، باید به این مناقشه پاسخ داد که آیا برای رژیمی سیاسی چون کره شمالی در محیط فعلی بین المللی می تواند چنین تضمین هایی وجود داشته باشد یا خیر؟ پاسخ به این سوال، تا حدود زیادی تکلیف وعده های ترامپ به کیم را روشن خواهد کرد.

* خودیاری یا تضمین امنیتی هرچند برای مخاطب آشنا با روابط بین الملل بدیهی است اما شاید تذکر اینبدیهی خالی از وجه نباشد که محیط بین المللی ذاتا محیطی اقتدارگریز (آنارشیک) است و حفظ بقا در چنین محیطی، یا با خودیاری قابل حصول است یا با تکیه بر دولتی دیگر که از آن به عنوان احاله مسئولیت یاد می شود یا با حضور در یک ائتلاف.

منظور از خودیاری آن است که دولتی خود را آنچنان قوی کند که قدرتش مانع تجاوز دیگر کشورها به آن شود.

اما برخی دیگر دولت ها به قدرتی بررگ در این محیط اتکا می کنند تا بقایشان را حفظ کند.

نمونه بارز چنین دولتی در منطقه شرق آسیا، ژاپن است که پس از جنگ دوم جهانی فاقد ارتش منظم بود و به طور کامل برای نیازهای امنیتی خود به آمریکا وابسته بود.

البته ژاپن نیز در سال های بعد با تشکیل ارتش و تقویت آن، تا حدودی در مسیر خودیاری گام نهاده است.

حضور در ائتلاف ها هم البته بی شباهت به احاله مسئولیت نیست.

در هر ائتلافی، یک یا چند کشور قدرتمند حضور دارند که می توانند خواسته های سیاسی خود را به دیگر اعضای ائتلاف دیکته می کنند.

حضور در ائتلاف نیز به خودی خود بی شباهت با خریدن امنیت در ازای امتیازات سیاسی و اقتصادی نیست.

پیش از ورود به اینکه آیا حکومت کره شمالی قادر است امنیت خود را به یک قدرت بین المللی چون واشنگتن احاله کند یا نه، به این نکته هم باید توجه داشت که احاله مسئولیت قاعدتا یک پیش نیاز دارد و آن هم راستایی سیاسی در محیط و مجامع بین المللی است.

ژاپن پس از جنگ دوم جهانی یک کشور تسلیم و اشغال شده بود که از نظر سیاسی به طور کامل تحت سیطره طرف پیروز جنگ درآمد و حتی اکنون هم در محیط سیاست بین الملل دارای هیچ موضع مستقل قابل اعتنایی نیست.

به خاطر نمی توان آورد که احاله مسئولیت امنیتی، بین دو کشور دارای اختلافات سیاسی اساسی رخ داده باشد.

* ایدئولوژی، مانع بزرگ پس از جنگ دوم جهانی، ایدئولوژی کره شمالی همواره یک ایدئولوژی چپ گرا، کمونیستی و ضد امپریالیستی بوده است.

در نظم بین المللی پیونگ یانگ همواره نماینده یک نگاه سرکش و تجدیدنظرطلب شناخته شده که هویت آن را هم برای خود این کشور و هم برای جهانیان عرضه می کرده است.

ایدئولوژی جوچه (خوداتکایی) هم که از سال 1972 رسما وارد قانون اساسی کره شمالی شد، شاخصه های کمونیسم را دارد، اگرچه در تلاش بود که فاصله کره شمالی را از دو قدرت بزرگ کمونیستی آن زمان (شوروی و چین) از منظر ایدئولوژیک محفوظ دارد.

جوچه رهبر کره شمالی را در جایگاه خدایی نشانده است.

دونالد بیکر، پژوهشگر تاریخ کره می گوید که جوچه به لحاظ کارکردی عملاً به معادلِ دین تبدیل شده است.

بیکر می گوید: جوچه ابزاری ایدئولوژیک برای وحدت بخشی به کشور محسوب می شود.

جوچه به ما می گوید ما نیازی به خدا نداریم و در عوض به رهبر خود اعتماد و اتّکا داریم.

انسان ها اعضای یک جامعه اجتماعی- سیاسی هستند و هیچ کس از جامعه جدا نیست.

اگر انسان بمیرد، مادامی که جامعه او پابرجاست، وجود او نیز به نوعی تداوم دارد.

در واقع، جوچه می گوید اگر انسان ها سرسپرده کشور خود باشند، به نوعی ابدیت و فناناپذیری خواهند رسید.

تنها کافیست به نوع ادبیات خبرگزاری رسمی کره شمالی و همچنین شیوه پخش اخبار در این کشور نگاهی بیندازیم تا روشن شود بخش غالب محتوای این رسانه ها به تجلیل از رهبر کره شمالی و همچنین حملات تند لفظی علیه امپریالیسم و متحدان آن در منطقه شرق آسیا اختصاص دارد.

جوچه حتی در ادبیات و موسیقی کره شمالی هم حضور دارد و در جای جای زندگی مردم آن.

تاکنون این ایدئولوژی هویت پیونگ یانگ در فضای بین المللی را برساخته و کیم جونگ اون نیز به عنوان نماینده این ایدئولوژی با ترامپ بر سر یک میز نشسته است.

ایدئولوژی حاکم بر کره شمالی با لیبرال دموکراسی حاکم بر غرب عملا هیچ نسبتی جز تعارض ندارد.

در محیط بین المللی نیز مواضع کره شمالی و غرب طی دهه های گذشته در تباین کامل تعریف شده اند.

با چنین وصفی، اکنون دو هویت کاملا متعارض در حال مذاکره با هم هستند، آن هم بر سر یک واقعیت رئالیستی، یعنی بازدارندگی هسته ای کره شمالی که از نظر مقامات این کشور تاکنون ابزار اصلی حفظ بقا برای این کشور بوده است.

پیش تر ذکر آن رفت که احاله مسئولیت امنیتی، زمانی ممکن است که بین دو طرف اختلافات سیاسی اساسی وجود نداشته باشد.

* پروژه ناممکن پیش تر توضیح داده شد که محتوای آنچه تضمین امنیتی واشنگتن به پیونگ یانگ خوانده می شود ناپیداست.

تابه حال تنها چیزی که از این به اصطلاح تضمین دیده شده، تعلیق تمرین های نظامی مشترک بین آمریکا و کره جنوبی است که هر زمان واشنگتن و سئول اراده کنند، به راحتی قابل ازسرگیری است.

اما آنچه روشن است اینکه تفاوت فاحش هویتی بین کره شمالی و ایالات متحده، مانع آن است که احاله مسئولیت امنیتی بین پیونگ یانگ و واشنگتن قابل تحقق باشد.

از سوی دیگر، باید دید همسایگان بزرگ کره شمالی به عنوان واقعیات ژئوپلتیک برای این کشور، چه نظری نسبت به تضمین های امنیتی فوق الذکر خواهند داشت و تا چه حد آنها را خواهند پذیرفت.

یقینا اگر پروژه تضمین های امنیتی برای پیونگ یانگ در چارچوب راهبرد چرخش به آسیا تعریف شود، دست کم می تواند با مقاومت پکن مواجه شود.

برای احاله مسئولیت امنیتی، تنها یک راه برای کره شمالی وجود دارد و آن به مسلخ بردن دهه ها ایدئولوژی ضدامپریالیستی و تغییر هویت در محیط بین المللی است.

اما باید توجه داشت که این ایدئولوژی بنای مشروعیت برای حاکمان پیونگ یانگ است و شاید به مسلخ بردن آن، بریدن سر رژیم کیم باشد.

بدون این ایدئولوگی، حکومت فعلی کره شمالی دیگر در عمل وجود نخواهد داشت، هرچند شاید از اسمی از آن بماند.


کلید واژه ها: کره شمالی - بین المللی - واشنگتن - رییس جمهور آمریکا - رییس جمهور - آمریکا - وزیر امور خارجه - رهبر کره شمالی - هسته ای - برنامه هسته ای - برنامه - محیط - سلاح - رژیم - مذاکره - وعده - دونالد ترامپ - سلاح هسته ای - برنامه هسته - رسانه - سیاسی - هایی - هسته - اقتصادی - عناوین - بازتاب - گزارش - دیدار - روابط - مخاطب

آخرین اخبار سرویس:
لابی صنعت نفت آمریکا علیه تشدید تحریم های روسیه

پوتین تعهد داده ایران از مرز های اسراییل دورتر شود؛ اما آیا او توان انجام این کار را دارد؟ / موافقت ترامپ با توافق پوتین و نتانیاهو

ترامپ برابر کودکان مهاجر خشن است، در برابر پوتین نااستوار

"در انتظار جنجال جدید برانکو؟"

سکوت مجامع بین المللی صهیونیست ها را جری تر کرده است

ترامپ برابر کودکان مهاجر خشن است، در برابر پوتین نااستوار

«لاوروف» در تماس با «پمپئو» خواستار آزادی شهروند روس شد

صاحبان و حامیان اصلی مالی بنیاد FDD را بشناسید

وزیر خزانه داری آمریکا: اروپا و آمریکا در خصوص توافق هسته ای ایران اختلاف نظر دارند

داعش مسئولیت حمله به پلیس روسیه را در داغستان برعهده گرفت

آمریکا خواستار روابط تجاری «متعادل تر» با چین و اتحادیه اروپاست

استقبال سعد حریری از طرح روسیه

مردم قزوین 110میلیون ریال به مردم مظلوم فلسطین کمک کردند

اظهارات سفیر فرانسه در یمن درباره الحدیده

کاروان کشتی جوانان ایران مدال ها را درو کردند

داعش مسئولیت حمله به پلیس روسیه را برعهده گرفت

کاخ الیزه دستور اخراج دستیار ویژه مکرون را صادر کرد

تشکیلات خودگردان فلسطین: با نابودی قدس، جهان عرب نیز نابود می شود

یک پهپاد متجاوز بر فراز پایگاه حمیمیم در سوریه سرنگون شد

واکنش ترامپ به سند FBI درباره فساد جنسی اش

هیچ دلیلی برای بازگشت نیست....

خطر لغو فروش اف-35 به ترکیه برای کل پروژه

کشته شدن امام جماعت مسجدی در جنوب یمن

واکنش ترکیه به تصویب قانون «کشور یهود»

ترامپ برابر کودکان مهاجر خشن است، در برابر پوتین نااستوار

600 تروریست از 40 کشور در بازداشت کردهای سوریه هستند

گرد و غبار صحرا مانع از ایجاد طوفان می شود

جلد نشریه تایم پس از نشست ترامپ و پوتین + عکس

ترامپ برابر کودکان مهاجر خشن است

نیروهای یمنی یک خودرو نظامیان ارتش عربستان را در نجران هدف قرار دادند

جنگنده های سعودی بارها استان صعده را بمباران کردند

کانال مرگ همچنان آهوهای تشنه خوزستان را می بلعد

یک علامت سوال جلوی تضمین 80 میلیاردی اروپایی ها/ سلطانی تکذیب کرد

آغاز دور دوم خروج تروریست ها و خانواده های آنان از منطقه قنیطره به سوی ادلب

شی جینپینگ با رییس جمهوری سنگال دیدار می کند

شاخص ترین آمار و ارقام در نبرد آینده ارتش سوریه

احزاب یمنی حملات صهیونیست ها به فلسطین را محکوم کردند

عمل های زیبایی بازیگر خرم سلطان صدای مردم ترکیه را درآورد +عکس

سفیر فرانسه در یمن: به سعودی ها و اماراتی ها اطلاع دادیم الحدیده خط قرمز است

تأکید حزب الله عراق بر پاسخ به هر حمله احتمالی رژیم صهیونیستی

ترامپ برابر کودکان مهاجر خشن است

600 تروریست از 40 کشور در بازداشت کرد ها

حمله عناصر امنیتی تشکیلات خودگردان به تظاهرکنندگان در رام الله

مهمانی مختلط ترامپ برای مردان 50 ساله و طعمه های زیر 18 سال + عکس

ترامپ برابر کودکان مهاجر خشن است، در برابر پوتین نااستوار

اروپا و آمریکا در خصوص توافق هسته ای ایران اختلاف نظر دارند

احزاب یمنی حملات صهیونیست ها به فلسطین را محکوم کردند

داعش مسئولیت حمله به پلیس روسیه را در داغستان برعهده گرفت

انتقال حسینی به ترابزون اسپور قطعی شد/توافق رستورانی در استانبول!

تعرفه های آمریکا 20 میلیارد یورو هزینه به آلمان تحمیل می کند

وزارت خارجه ادعای وجود دهها سفیر بازنشسته را رد کرد

احزاب یمنی حملات صهیونیست ها به فلسطین را محکوم کردند

آزادسازی 12 روستا و شهرک در ریف جنوبی قنیطره

سواستفاده کثیف استاد دانشگاه از 100 دانشجوی پزشکی + عکس

کشف 1200 جسد در گورهای دسته جمعی

اعتراض وزیر دفاع آمریکا به لغو فروش اف-35 به ترکیه

ترامپ برابر کودکان مهاجر خشن است، در برابر پوتین نااستوار

600 تروریست از 40 کشور در بازداشت کرد ها

وزیر خزانه داری آمریکا: آمریکا و اتحادیه اروپا از یک منظر به توافق هسته ای ایران نمی نگرند

لاوروف خواستار آزادی شهروند روس شد

کشف 1200 جسد در گورهای دسته جمعی در الرقه

درخواست وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه از آمریکا برای تجدیدنظر در مواضع تجاریش

سناتور مشهور آمریکایی: ترامپ برابر کودکان مهاجر خشن است، در برابر پوتین نااستوار

وزارت خارجه 3 سفیر بازنشسته را در چارچوب قوانین بکارگیری کرده است

پاسخ وزارت خارجه به برخی شائبه ها درباره سفر ولایتی

اروپا و آمریکا در خصوص توافق هسته ای ایران اختلاف نظر دارند

واکنش ترکیه به تصویب قانون «کشور یهود»

بن سلمان، السیسی و شیخ زاید همدست صهیونیست ها

ورود تانک های ارتقا یافته امارات به یمن

تأکید حزب الله عراق بر پاسخ به هر حمله احتمالی رژیم صهیونیستی

اختلاف نظر اروپا و آمریکا در خصوص توافق هسته ای ایران

امارات به دنبال تسلیم کردن عمان است

تأکید حزب الله عراق بر پاسخ به هر حمله احتمالی رژیم صهیونیستی

حزب الله عراق بر پاسخ به هر حمله احتمالی رژیم صهیونیستی تأکید کرد

کشف 1200 جسد در گورهای دسته جمعی در «الرقه»

بنا بر اعلام رسانه ترکیه ای انتقال حسینی به ترابزون اسپور قطعی شد/توافق رستورانی در استانبول!

فیلم/ آمریکا: تحریم ها علیه کره شمالی ادامه یابد

ترامپ فکر می کند مداخله مساوی با تبانی است

لغو فروش اف-35 به ترکیه می تواند کل پروژه را مختل کند

هشدار تشکیلات خودگردان نسبت به هرگونه تعامل منطقه ای با "قرارداد قرن"

رییس حزب مردم: تحریک انصاف و حزب نواز علیه ما با گروه های تروریستی متحد شده اند

اسراییل عراق را بمباران خواهد کرد

لحظه هولناک پرت شدن بازیگر سیرک به داخل تماشاچیان + فیلم

تصویب قانون ملت ـ دولت یهودی، افزایش نسل کشی علیه فلسطین است

گلکسی نوت 9 در تصویر رندر تازه ای، با رنگ بنفش یاسی دیده شد

برگی دیگر از فساد اخلاقی دونالد ترامپ

وزیر دفاع آمریکا: لغو فروش اف-35 به ترکیه می تواند کل پروژه را مختل کند

خوشحالی عجیب از گلزنی رونالدو+فیلم

تأکید حزب الله عراق بر پاسخ به هر حمله احتمالی رژیم صهیونیستی

اروپا و آمریکا درباره برجام اختلاف نظر دارند

کرزی: بدون روسیه، هند و ایران مذاکره با طالبان موفق نیست

عالم اسلامی برجسته موریتانی در سن 105 سالگی درگذشت

واتس اپ ارسال مجدد پیام ها را محدود می کند

استقبال حریری از طرح روسیه درباره سوریه

کشف 1200 جسد در گورهای دسته جمعی در «الرقه»

اعتراف خبرنگار بی بی سی به محبوبیت ایران و رهبرانقلاب در عراق +عکس

واکنش ترکیه به تصویب قانون «کشور یهود»

واکنش لاریجانی به اقدام پارلمان رژیم صهیونیستی

اتهامات عجیب مدیر برنامه سابق "تیام" به "شفر و پسرش"

لیورپول به آمریکا رفت+فیلم

تضمین امنیتی ترامپ به کره شمالی، وعده نسیه؟

تضمین امنیتی ترامپ به کره شمالی، وعده نسیه؟