مطالب مرتبط:
در نشست کارشناسان مختلف مطرح شد از سیر تا پیاز پدیده کودک آزاری در نگاه کارشناسان/ آنچه باید بدانید تا در معرض خطر نباشید
کودک آزاری، خشونت سفید
کودک آزاری، خشونت سفید
سریال کودک آزاری ها همچنان در مشهدقربانی می گیرد
خانواده،جامعه مدنی و سازمانها 3 مثلث موثر در پیشگیری از کودک آزاری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 14:562018-06-19سياسي

از سیر تا پیاز پدیده کودک آزاری در نگاه کارشناسان/ آنچه باید بدانید تا در معرض خطر نباشید


جمعی از کارشناسان همدان حوزه های مختلف پدیده کودک آزاری را از منظرهای مختلف به بحث و بررسی نشستند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از همدان، جمعی از کارشناسان حوزه های مختلف پدیده کودک آزاری را از منظرهای گوناگون به بحث و بررسی نشستند تا وضعیت قابل قبول استان همدان در برخی شاخص های مرتبط همچنان حفظ شده و حرکتی به سمت ارتقای سایر شاخص ها هدفگذاری شود.

رییس مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی استان همدان در این زمینه گفت: پدیده کودک آزاری علت های مختلفی دارد و پیشگیری از آن باید از طریق اقدامات پیشگیرانه مبتنی بر آگاهی دادن به والدین و کودکان صورت گیرد.

علیرضا ترکستانی افزود: در زمینه کودک آزاری قانون گذار هم تکالیفی را بر عهده دارد و در این حوزه قوانین و مقررات وجود دارد اما گاه ضمانت اجرای کافی ندارند و نگاه تنبیهی و صرف مجازات کودک آزاران رافع مشکل کودک آزاری نیست.

وی با بیان این که هر فرد یا خانواده ای در مورد کودک آزاری به جامعه وکلای استان مراجعه کند، ما خبره ترین وکلا را به رایگان در اختیار آنان قرار می دهیم، گفت: رسانه ها وظیفه دارند مردم را در مورد حقوق کودکان آگاه کند و صدا و سیما باید تیزرها و انیمیشن هایی با زبان مناسب برای آگاهی مردم و کودکان تولید کند.

رییس مرکز امور وکلا و مشاوران حقوقی استان همدان بیان کرد: ما قانون کودکان بی سرپرست و بدسرپرست را در اختیار داریم و اگر هر مرجعی افراد آسیب دیده را به ما معرفی کند ادله لازم برای اثبات قانونی و حقوقی را جمع آوری می کنیم.

وی ادامه داد: اگر مواردی حاد باشد می تواند به سلب حضانت منتهی شود که البته باید بهزیستی هم امکان نگهداری این کودکان سلب حضانت شده را داشته باشد.

ترکستانی افزود: اگر کودکی که آزار دیده یا مورد تجاوز واقع شده مورد حمایت و درمان لازم قرار نگیرد حتی اگر در بزرگسالی در بالاترین مسندهای اجتماعی قرار گیرد باز فردی جامعه ستیز و ناسالم خواهد بود و از این نظر همه متولیان باید در این زمینه حساسیت داشته و با قاطعیت وارد عمل شوند.

وی با بیان اینکه افشاگری و بیان برخی جرائم باعث تکرار جرم می شود، ادامه داد: از این منظر باید این اعتماد وجود داشته باشد که در مواردی مانند آتنا، بنیتا، اهورا، کیمیا و ستایش و .

دستگاه قضایی با قاطعیت به وظیفه خود عمل می کند و آن گاه که این اعتماد وجود داشته باشد انواع اظهارنظرها و حاشیه سازی ها صورت نگرفته روند رسیدگی قضایی دچار حاشیه نمی شود.

*کودکان بیش فعال بیشتر در خطر هستند مسؤول اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی استان همدان در این جلسه اظهار داشت: اخیراً جامعه به بحث کودک آزاری و به ویژه کودک آزاری جنسی حساس شده است و سازمان بهزیستی در این حوزه ها به صورت عملیاتی کار می کند و در عمل با کودکان آزاردیده ارتباط داشته و برنامه های مداخله ای را اجرا می کند.

ناصر شایگان افزود: کودک آزاری در یک طیف قرار می گیرد و بنابر نگرش اجتماعی دایره کار متفاوت می شود چنانکه رسانه ها در مسائل اخیر فشار می آورند که به کودکان آموزش جنسی داده شود.

وی با بیان اینکه در تحقیقات دیده شده که آموزش جنسی باعث می شود کودکان خیلی از رفتارهای طبیعی را نیز سوء رفتار تعبیر کنند، گفت: از این رو باید واقع بینانه و مبتنی بر شرایط فرهنگی خودمان این مقوله را مورد بررسی قرار دهیم.

مسؤول اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی استان همدان متذکر شد: کودک آزاری یک بعد فردی دارد چنانکه کودکان نارس، معلول و تیپ های ویژه فیزیکی ناخودآگاه جرأت آزار بیشتری به آزاردهندگان می بخشند.

وی ادامه داد: در تحقیقات مشخص شده تیپ های هایپراکتیو بیشتر در معرض کودک آزاری هستند چراکه به سبب کنجکاوی و سرکشی به نقاط مختلف گاه در دام آزارگران می افتند.

مسؤول اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی استان همدان بیان کرد: شرایط خانواده و والدین نیز در پدیده کودک آزاری مؤثر است چنانکه والدین مطلقه یا والدین معتاد بر پدیده کودک آزاری مؤثر است و گاه اشتغال مادران باعث نقص الگوی تعاملی با کودک شده و کودک را در معرض خطر قرار می دهد.

وی تأکید کرد: کودکانی که بیشتر وقت خود را در مراکز آموزشی می گذرانند از مربیانی بهره مند می شوند که سطوح متفاوتی از آموزش را گذرانده اند.

شایگان تصریح کرد: بیکار شدن سرپرست خانواده منجر به بالا رفتن سطح خشونت در خانواده شده و احتمال خطر را افزایش می دهد، همچنین سبک تربیتی والدین در کودک آزاری مؤثر است چنانکه گاه سبک تربیتی مبتنی بر تنبیه روی روح و روان کودک اثر گذاشته او را مستعد قربانی شدن می کند.

وی خاطرنشان کرد: ذات خشونت خانوادگی به گونه ای است که ارتباطی با طبقه ندارد و نمی توان گفت این مسئله در پایین شهر بیشتر است.

مسؤول اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی استان همدان در پاسخ به این سؤال که آماری از کودک آزاری در استان در دسترس است از ارائه آمار خودداری کرد.

در این میان یکی از کارشناسان حاضر در جلسه این نداشتن آمار را مصداق کودک آزاری دانست و شایگان در پاسخ تصریح کرد که آمار بهزیستی بیانگر نیم رخ وضعیت کودک آزاری در اجتماع نیست چراکه گاه ممکن است به سبب آگاهی مردم و اقدامات مناسب، گزارشات افزون تر و اقدامات عملیاتی بیشتری موجود باشد که نشانگر بالا رفتن آمار در مجموع نیست.

وی ادامه داد: اگر ما موفق شده باشیم در قالب همایش های خود کاری کرده باشیم که مردم در موارد خشونت خانگی بیشتر تماس بگیرند دلیل بر بالا رفتن آمار نیست.

شایگان خاطرنشان کرد: یک ویژگی که خشونت دارد این است که بازتولید می شود و نسلی که خشونت ببیند بعدها آن را اعمال خواهد کرد و از این نظر برخی قربانیان کودک آزاری خود به آزارگر بدل می شوند.

*محرومیت از بازی و تعامل با طبیعت، مصداق کودک آزاری است یک فعال حقوق کودکان نیز در این جلسه اظهار داشت: من متخصص بیماری کودکان هستم و گاهی در اورژانس ها برخورد نزدیک با این موضوع داریم.

نصرالله پزشکی ادامه داد: از نظر ما کودک آزاری فقط فیزیکی و جسمی نیست و سطح بیشتری از این موضوع مخفی است و می تواند ابعاد خانوادگی و اجتماعی داشته باشد که در هر سطح علل خود را دارد.

وی عنوان کرد: کودک آزاری های جنسی عمدتاً بازتابی از آسیب های اجتماعی هستند و مسائلی مانند فقر، بیکاری، طلاق، اعتیاد و فحشا در کودک آزاری مؤثر است.

این فعال حقوق کودکان ادامه داد: حل کودک آزاری در سطوح کلان از این مسائل اجتماعی جدا نیست و نمی شود علل بنیانی را رفع نکرد اما انتظار داشت اعتیاد یا کودک آزاری به تنهایی ریشه کن شود.

وی افزود: از نظر ما حتی اجبار کودکان به گذراندن دوره های مختلف تست زنی از دوره های ابتدایی نوعی کودک آزاری است.

پزشکی با بیان اینکه کنوانسیون حقوق کودک خط کش ماست، افزود: بنابر مفاد کنوانسیون که ایران نیز به آن پیوسته محرومیت از طبیعت، محرومیت از بازی و ممانعت از ارتباط سالم با همسالان می تواند در زمره کودک آزاری تلقی شود.

وی با اشاره به ضعف قوانین در این حوزه تصریح کرد: ما مکرراً کودکانی در اورژانس ها داریم که می دانیم مورد آزار قرار گرفته اند اما پیگیری آن تبدیل به درگیر شدن کارکنان گزارش دهنده در یک پروسه طولانی می شود که در نهایت معمولاً به جایی نمی رسد.

این فعال حقوق کودکان ادامه داد: باز 6 ماه دیگر همان خانواده کودک را به اورژانس می آورند و البته تعدد این موارد به سبب آگاهی مردم نسبت به دهه های قبل بهتر شده است.

وی افزود: در کنار توجه به علل ریشه ای، عموم مردم و از جمله معلمان، پرستاران و بهیاران، مربیان مهد و.

باید کنوانسیون حقوق کودک را مطالعه کرده آگاهی خود را بالا ببرند.

پزشکی با بیان این که تشکل های کودکان در همدان خیلی قوی نیستند، گفت: از نیمه دوم سال گذشته شبکه دوستدار کودک در همدان تشکیل شد که 10 کارگروه دارد و یک کارگروه ویژه کودکان بدسرپرست و کودکان کار است.

*بالا بودن آمار می تواند نشانگر افزایش آگاهی اجتماع باشد یک متخصص پزشکی قانونی نیز در این جلسه گفت: کودک آزاری در جامعه ما که وضعیت گذار دارد پدیده ای جدید محسوب می شود اما با توجه به مؤلفه های بومی کودک آزاری در هر فرهنگ شاخصه ها و تعاریفی دارد.

علیرضا بهروزی افزود: کودکان به سبب نداشتن قدرت دفاع و تشخیص کافی قشر خاص محسوب شده، والدین باید در این موارد اهتمام کنند و بدانند که به عنوان مثال کودک نمی تواند خود به پزشک مراجعه کند یا مسائل خود را گزارش دهد.

وی بیان کرد: حال اگر والدین ناکارآمد باشند، یا کودکی فاقد یکی یا هر دوی والدین باشد یا والدین درگیر مشکلات اقتصادی حاد باشند یا کودکی دارای والدین با مشکلات جسمی و روحی باشد نیازمند حمایت مضاعف هستند.

این کارشناس پزشکی قانونی افزود: خیلی از والدین ممکن است بنابر تربیت خود برخی اعمال را عادی دانسته و بزه ندانند چنانکه در دهه 60 دانش آموزان در تمیز کردن مدرسه کمک می کردند اما اگر امروز به والدین گفته شود فرزندان آن ها مدرسه را تمیز می کنند ممکن است جنجالی ایجاد شود.

وی ادامه داد: در حالی که در ژاپن و کره کودکان ملزم به همکاری در نظافت مدرسه هستند تا مشارکت اجتماعی را یاد بگیرند و از این نظر نگاه به پدیده کودک آزاری یک مسئله بین فرهنگی است.

بهورزی با بیان این که شرایط کودکان بازتابی از شرایط کل جامعه است، افزود: ممکن است بالا رفتن آمار کودک آزاری به معنای افزایش قدر مطلق این پدیده نسبت به دهه های قبل نباشد بلکه در اثر افزایش آگاهی و گزارش آن رخ داده باشد چنانکه به موازات پیشرفت علم پزشکی شناسایی بیماری ها بیشتر شده است.

وی وضعیت استان همدان را در مقایسه با استان های دیگر در بحث کودک آزاری وضعیتی نرمال توصیف کرد.

*به موازات پیشرفت جوامع، مصادیق خشونت هم پیشرفته شده است یک جامعه شناس نیز در این جلسه عنوان کرد: بخش مهمی از کودک آزاری مربوط به تعاریف جوامع از حقوق کودک می شود که محرومیت از آن به عنوان آزار تلقی شود.

اسدالله نقدی افزود: کودکان گروه خاصی مانند سالمندان و معلولان هستند و نیازمند حمایت بیشتر هستند.

وی ادامه داد: اگر یک فرد بالغ مانند یک دانش آموز دبیرستانی یا دانشجوی دانشگاهی مورد تعرض کلامی قرار گیرد در سطحی هست که یا از خود دفاع کند یا از دیگران کمک بگیرد اما کودک این توان را ندارد.

این جامعه شناس  افزود: از این نظر باید والدین آگاه شوند که اگر یکی از والدها یا بستگان و افراد غریبه کودک را به صورت کلامی و رفتاری مورد تعرض قرار دادند در این مورد اقدام کنند.

وی متذکر شد: تا 30 سال پیش والدین کودک را به مدرسه می سپردند و خود آنها می خواستند که به قول معروف فرزندشان آدم شود اما به مرور زمان آگاهی مردم افزایش یافته و همگان نسبت به تنبیه بدنی حساس شده اند.

نقدی اظهار کرد: اساساً تأسیس اورژانس اجتماعی ثبت آمار را در پی داشته و بخشی از افزایش گزارشات در مورد کودک آزاری به سبب افزایش این آگاهی عمومی است اما مواردی مانند فقر یا عصبیت اجتماعی در افزایش کودک آزاری مؤثر است.

وی افزود: ما در برخی طبقات و گروه های اجتماعی همچنان شاهد تنبیه بدنی کودکان هستیم اما در طبقات دیگر محرومیت ها و یا خشونت سفید رواج دارد.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه در تعاریف بین المللی عمده کودک آزاری مربوط به اعضای خانواده و به ویژه پدران است، گفت: آزار کودکان اعم از این موارد است و از جمله در فرهنگ ما بچه های معلول به عنوان وسیله مسخرگی و تفریح استفاده می شده اند و هنوز هم گاه رفتارهایی از این دست با عقب ماندگان ذهنی و افراد کم توان می شود.

وی تصریح کرد: یونیسف گزارش کرده سه چهارم کودکان جهان تجربه انواعی از مصادیق خشونت را داشته اند و این نشان می دهد علیرغم پیشرفت های جهان مصادیق خشونت نیز توسعه یافته و به موازات پیچیده شدن جوامع خشونت هم پیچیده شده است.

*قطع صله رحم و منزوی بودن از مصادیق کودک آزاری است یک روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی نیز در این جلسه گفت: از منظر روانی کودک آزاری به مانع ایجاد کردن در مسیر هر یک از ابعاد رشد کودک اطلاق می شود.

رسول نقانی افزود: ما به عنوان والدین موظف هستیم مسیر رشد ذهنی کودکان را تسهیل کنیم که اگر به عنوان مثال هر مسئله ای از قبیل آتش سوزی در خانه رخ بیفتد ممکن است برای افراد بالغ تنها به عنوان ضرر مالی تلقی شود اما کودک در سن رشد را دچار اضطراب ساخته و نگاه او را به جهان تغییر دهد.

وی اظهار کرد: از این منظر حمایت روانی از کودکان زلزله یک ضرورت است که ما مراجعات بسیاری در مراکز مشاوره داشتیم که کودکان دچار فوبیا، ترس های شبانه یا مسائل تحصیلی شده اند.

این روانشناس متذکر شد: در جامعه ما بیشتر بر بعد ذهنی آموزش تأکید می شود و کلاس های تقویتی، زبان، شطرنج و.

به تعداد زیاد توسط برخی از والدین مد نظر است درحالی که رشد هیجانی و عاطفی کودکان نادیده گرفته می شود.

وی افزود: اگر والدین برنامه ای برای رشد اجتماعی کودک نداشته باشند و شرایطی را فراهم نکنند که او بعدها بتواند به عنوان یک فرد بالغ مشکلات خود را در جامعه حل کند در حق او ظلم کرده اند.

نقانی ادامه داد: به عنوان مثال قطع ارتباط با بستگان و منزوی بودن خانواده مصداقی از کودک آزاری است چنانکه برخی از اقشار ترجیح می دهند کودکان را از مدرسه بازداشته و در خانه به کودک آموزش دهند و به این طریق رشد اجتماعی و جنسی که باید از طریق کنار دیگران بودن رشد کند دچار اختلال می شود.

وی با بیان این که افراد برای رانندگی گواهی نامه می گیرند اما بدون هیچ گواهینامه و آموزشی می توانند پدر و مادر شوند، گفت: بسیاری از آسیب هایی که متوجه کودکان است به سبب بی اطلاعی پدر و مادرها است.

این روانشناس با اشاره به اینکه ایجاد اضطراب های مختلف و تمام ابعاد وجودی کودک را معطوف به آزمون های کنکور و تیزهوشان کردن از مصادیق کودک آزاری است که مافیای آزمون سازی آن را ایجاد کرده، گفت: خوشبختانه تلاش هایی برای اصلاح سیستم آموزشی کشور آغاز شده که از کنکوری بودن صرف به سمت آموزش خلاقانه و پرنشاط برویم.

وی با بیان اینکه همه ما باید از این طرح حمایت کنیم، افزود: ما فارغ التحصیل دانشگاهی کم نداریم اما همین نخبگان از حل مشکلات اجتماع عاجز هستند.

نقانی افزایش پرونده های قضایی را به سبب گسترش خشونت های اجتماعی دانست و ادامه داد: افرادی که باهوش باشند اما شخصیت ناسالم و فاقد جنبه های اجتماعی داشته باشند خود مولد خشونت ها و آسیب های پیچیده تری می شوند.

*در معرض بودن با دود سیگار و قلیان از مصادیق کودک آزاری رییس گروه بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در این مورد گفت: برخی رفتارهای نادرست و عدم آگاهی والدین منجر به بروز بیماری های مختلف در دوره بزرگ سالی برای کودکان می شود چنانکه عدم اطلاع مادر خانواده و استفاده از غذاهای ناسالم و چربی ها منجر می شود فرد در بزرگسالی قادر به اتخاذ رژیم غذایی مناسب نباشد و دچار بیماری های متعددی از قبیل سکته های قلبی و مغزی شود.

راضیه السادات میرمعینی تصریح کرد: پدر و مادر باید بدانند وقتی فرزنددار می شوند تکالیف سنگینی بر دوش آنها قرار می گیرد و تنها نمی توانند از فرزند به عنوان سرگرم شدن بهره ببرند.

وی افزود: استان همدان در شمار سه استان با آمار بالای مصرف دخانیات است و به ویژه در تحقیقات مشخص شده بسیاری از کودکان استان در معرض دود سیگار یا قلیان بوده اند.

رییس گروه بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان وجود آمار در پدیده کودک آزاری را ضروری ارزیابی کرد و گفت: خوب است کارگروه یا ستادی با تجمیع عوامل فعال در این حوزه تشکیل شده با جمع آوری آمار چشم انداز پیشرفت اقدامات و افق برنامه های ضروری مشخص شود.

*ارائه خدمات روانشناختی در مراکز جامع سلامت مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در این جلسه گفت: عموم جوامع از مرحله مایملک تلقی کردن کودکان به سمت انسان تلقی کردن آنها و متصور شدن حقوق برای کودکان رفته اند.

حمید رنجبران افزود: طیف مابین تعرض و آزار جنسی شامل مواردی در حوزه ممانعت از حقوق یا اجبار کودکان به کلاسهای مختلف و .

هم می شود.

وی ادامه داد: ما در حوزه اجرایی گاه می بینیم که اولویت های جامعه به عنوان مثال بیش از شهر دوستدار کودک باید روی آن کودکانی باشد که توسط والدین مورد آزار جنسی قرار می گیرند.

 مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تصریح کرد: در بحث آسیب های اجتماعی و کودک آزاری کار پیچیده است که هم علل مختلفی دارد و هم جنبه ها و روش های کار پیچیده است چنانکه گاه از منظر روانشناسی اجتماعی بیان این مسائل می تواند برای قربانی آسیب زا باشد.

وی عنوان کرد: استقرار روانشناس در مراکز جامع سلامت در بحث کاهش آسیبهای اجتماعی و کودک آزاری بسیار موثر است و فعالان این مراکز آموزش دیده اند که این موارد را به دقت کشف و پیگیری کنند.

رنجبران متذکر شد: نهادهای آموزشی ما و نهادهای دینی مذهبی باید در حوزه مهارت های زندگی، آموزش حقوق کودک و فرزند پروری بسیار بیشتر از آنچه اکنون هست کار کنند.

انتهای پیام/ط http://fna.

ir/bmpyla
کلید واژه ها: کودک آزاری - کودک - کودکان - استان - همدان - پدیده - حقوق - کودکان بی سرپرست - قانون - بهزیستی - اجتماعی - سازمان بهزیستی - خبرگزاری فارس - دستگاه قضایی - وظیفه - حاشیه - قضایی - جامعه - صدا و سیما - شاخص - بالاترین - صورت - خبرگزاری - مردم - افشاگری - پیشگیری - خانواده - اورژانس - انیمیشن - حساسیت

آخرین اخبار سرویس:
شهادت یک سرباز وظیفه در درگیری با اشرار مسلح

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | پنجشنبه 28 تیر 97

صعود 3 کماندار ایرانی به مرحله یک شانزدهم نهایی مسابقات جهانی

روزنامه کیهان کدام بازیگر را گستاخ می داند؟

زندگینامه آیت الله احمد جنتی منتشر شد

نگاهی بر کتاب تفسیر اجتهادی سوره تحریم

کدام نمایندگان در یک ماه گذشته دیر به مجلس رسیدند + اسامی

انتقادات تند و تیز عضو خبرگان رهبری از وضعیت بازار موبایل

تصاویر/ مراسم خطبه خوانی خادمان حرم حضرت معصومه(س) در ایام دهه کرامت

ملّت ایران بعد از پیروزی انقلاب، به برکت هدایت امام بزرگوار، یک معنای جدیدی از حج را فهمید

وقتی خداوند از بنده اش به خاطر این 4 صفت قدر دانی می کند

ابتکار: گزارش های خوبی از کارگروه رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار دریافت کردیم

زمان دیدار هیئت رییسه فراکسیون امید با "روحانی"

مریم سعیدیان جزی آثار امر به معروف و نهی از منکر در حوزه های اجتماعی

سیدعباس موسوی مقدم، محمد جعفری تجسم، تمثل و رویت جن از منظر عقل و نقل

محمدمهدی سلامی مروری اجمالی بر وضعیت «عزت ملی» در دوران قاجار و پهلوی

مرگ بیش از3 هزار تن دراثر آلودگی هوا، رسوایی ملی است

خطیب توانا می تواند در برابر هجمه های فضای مجازی بایستد

وقتی «ترانه علیدوستی» بابا برقی می شود! /عکس

امامزاده ای در دل جنگل های گیلان/ عکس

در سالروز پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران؛ آیا پذیرش قطعنامه به معنای دست کشیدن از مقاومت بود؟

جواد یعقوبی, عباسعلی سلطانی آسیب شناسی سبک زندگی ایرانیان و طـراحی الگـوی زنـدگی بهشتـی

نبرد سِدر و ستاره/15 اولین غافلگیری صهیونیست ها در جنگ 33 روزه/استتار حزب الله شگفت انگیز بود

به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان (2) نظائر شورای نگهبان در کشورهای دنیا

بی اعتمادی شدید مردم تهران به نهاد های حکومتی

خطیب نماز جمعه این هفته تهران کیست؟

نماینده مجلس مصر: مذاکرات آشتی فتح و حماس موفقیت آمیز بود

عبدالمجیدطالبتاش کاربست رسول و نبی در عقاید اسلامی

برنامه محرومیت زدایی سیستان برای 18 دستگاه اجرایی/آغاز روند تدوین برنامه محرومیت زدایی بلوچستان

وضعیت اضطراری یا فوق العاده در ترکیه پایان یافت

محمدرضا جاوید، محمدرضا ربیعی مندجین بررسی تطبیقی شرایط عقود اسلامی و قراردادهای پشتیبانی بانکداری اسلامی

الازهر: زیارت قبور و قرار دادن گیاه بر سر قبر سنت پیامبر است

غول ژاپنی در تهران!/ عکس

ابلاغ برنامه محرومیت زدایی از سیستان به 18 دستگاه اجرایی

سید حمیدرضا رئوف, زهره قادری مؤلفه های تحقق احساس شادمانی در اسلام

محمدمهدی قائمی امیری معنای زندگی، ضرورت و کارکرد نبوت

احتمال خانه تکانی در پاستور/برخورد ناموثر با بدحجابی/تیغ دو لبه مذاکره با آمریکا/تحریم فرصت نیست؛ اما...

پوتین و احیای محتاطانه سنت ها منطق تصمیم گیری روسیه در سیاست خارجی

دوران بلوغ روابط عمومی هاست

اوقات شرعی بیست و هشتم تیر شیراز

ماجرای قرائت مفاتیح بدون نیاز به عینک در حرم امام رضا(ع)

انتقادات تند و تیز عضو خبرگان رهبری از وضعیت بازار موبایل

تک تابعیتی، نه دو تابعیتی!

سیدمجید ظهیری نگاهی آسیب شناسانه به مدیریت چالش های اعتقادی در جهان اسلام

بابک شمشیری, نعمت الله بدخشان نسبت فرد و جامعه در نگاه اسلامی

امکانات استان کرمان در اختیار برگزاری راهپیمایی اربعین است

سیدعلی طالقانی‎ ‎ انگاره عقلانیت، معنویت، دینداری- دفاع از هم نشینی

"مریم معصومی" در یک ساحل رویایی + عکس

7 تیرانداز اهداف پروازی فردا راهی ایتالیا می شوند

«شاباش مرگ» مجلس عروسی را به خون کشید!

علی حیدری، مریم یاراحمدی، محمدرضا حسنی جلیلیان، علی نوری تجلی آیین «قصه برداشتن» در ادبیات فارسی

واکنش بروجردی به خبرسازی دروغین کانال های خبری درباره بازداشت وی

ورود صدها تانک جدید به سازمان رزم ارتش و سپاه

مدیرعامل پیشین مترو تهران، رییس بنیاد تعاون ناجا شد

دولت «شو» تبلیغاتی برای نماینده سنندج را متوقف کند

دادنامه چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

«اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند

از "بی شناسنامه" خواندن منتقدان تا "چوپان" قلمداد کردن مردم

مقایسه جت های شخصی پوتین و ترامپ/ عکس

یک زن رییس قضات مالزی شد

ابراهیم همین طور که شنا می رفت، با صدای بلند شروع به گریه کرد

نعمت فیروزی, عباس معین فر آسیب شناسی مدیریت فرهنگی از منظر قرآن کریم

مسئولان رسیدگی به مشکلات مردم را از مکتب رضوی بیاموزند

درخواست از «جهانگیری» برای برخورد سخت با معاون زنگنه

حسن رستگارپور،‏ فائزه موحدی، زینب برخورداری مسئولیت های اخلاقی در حوزه فناوری و طراحی یادگیری ‏

وجود 9 درصد از جمعیت تهران در بافت فرسوده

پروین فرشچی تابعیت و مجوز اقامت از هیچ کشور خارجی را ندارد

مسکو یکی از پنج روشن ترین شهرهای جهان شد

روزنامه های پنج شنبه 28 تیر ماه 97

عارف از حضور بازرسان آژانس در دانشگاه ها اطلاع داشت؟

حسن کربلایی حاجی اوغلی، علی اکبر فرهنگی، محمد سلطانی فر، علی دلاور، علی گرانمایه پور رابطه برندسازی روزنامه های اقتصادی و رضایت مشتریان در کلان شهرهای کشور‎ ‎

ماجرای قتل فجیع 2 کودک دوقلو در زاهدان چه بود ؟ + جزییات

آیین چهلم شهید مدافع حرم خلیل تختی نژاد برگزار شد

نصرت الله دین محمدی کرسفی شعر تجسمی (کانکریت) در نیم نگاهی تحلیلی، انتقادی و تطبیقی

رییس جدید بیمه مرکزی مشخص شد

دادگاه انقلاب کوتاه نخواهد آمد /تازه نفس های دولت در جنگ اقتصادی /تغییر کابینه در مرحله تعیین افراد

سه رسالت مهم امروز طلاب

رود سرباز؛ سیستان و بلوچستان و سیلی سهمگین!

بازگشت همه سفرای ایران به تهران

رسانه ها را به گسترش ناامیدی متهم می کنند!

رضا برنجکار، مهدی سالکی کاربست عقل در استنباط آموزه های کلامی از دیدگاه فاضل مقداد

در پی شدت گرفتن فشارها ترامپ: پوتین را مسئول دخالت در انتخابات آمریکا می دانم

وحدت شیعه و اهل سنت دشمنان را ناامید کرده است

ذوق زدگی ترامپ از دیدار با پوتین

الهام اسمعیل پونکی ، محمدرضا اسمعیلی گیوی، فاطمه فهیم نیا سواد رسانه ای و سواد اطلاعاتی و تأثیر آن ها بر قابلیت های کارآفرینی

حالا نوبت هیئت وزیران است/ اولین دولتی که احضار شد

مردم را با زبان هنر با معارف دین مانوس کنیم

از بررسی 5 هزار مقاله پژوهشی تا برگزاری 50 کرسی آزاد اندیشی

راهکار ساده رسول خدا برای رسیدن به خیر دنیا و آخرت

آیین چهلم شهید مدافع حرم، خلیل تختی نژاد برگزار شد

نقدی بر دنیای فکری حجاریان ها

سفر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به بروجرد

نیشابور میزبان شب شعر «ملکوت هشتم»

سعید ملکی تحلیل فضایی و اولویت‎بندی شکاف درون‎منطقه‎ای مسکن

بوریس جانسون عملکرد ترزا می در پارلمان انگلیس را مورد انتقاد قرار داد

تحلیل سیاسی هفته

مرتد کیست؟ حکم مرتد و ارتداد چیست؟

یک زن رییس قضات مالزی شد

مریم بخشی، منوچهر تشکری، قدرت قاسمی پور مصادیق «پیرنگ» فرمالیستی در داستان های کوتاه فارسی

مستندات پرونده دمیرتاش در محضر دادگاه ارائه شد

از سیر تا پیاز پدیده کودک آزاری در نگاه کارشناسان/ آنچه باید بدانید تا در معرض خطر نباشید

از سیر تا پیاز پدیده کودک آزاری در نگاه کارشناسان/ آنچه باید بدانید تا در معرض خطر نباشید