مطالب مرتبط:
سیاست های تولید و عرضه انیمیشن در مرکز گسترش اعلام شد
اعلام سیاست های تولید و عرضه انیمیشن در مرکز گسترش
سیاست های تولید و عرضه فیلم انیمیشن اعلام شد
اولویت مرکز سینمای مستند و تجربی، ساماندهی انیمیشن است
افزایش تولید آیفون با نمایشگر LCD، خبر از عرضه ی آیفون های ارزان قیمت تر در سال 2018 می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 14:332018-06-19فرهنگي

سیاست های تولید و عرضه فیلم انیمیشن در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام شد


امیرمحمد دهستانی معاون انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سیاست های تولید و عرضه این معاونت در سال جاری را اعلام کرد.

- معاون انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی که از اواخر دی ماه 1396 به عنوان معاون انیمیشن مرکز گسترش معرفی شده، اولویت های مرکز گسترش در حوزه ی انیمیشن را به سه بخش تولید انیمیشن های سینمایی، ساخت انیمیشن های کوتاه هنری و ساماندهی وضعیت سینمای انیمیشن برشمرد و اظهار کرد: تولید انیمیشن های کوتاه که بیشتر جنبه ی هنری و مخاطب خاص و جشنواره ای دارند، طبق روال گذشته ادامه خواهد یافت؛ البته بحث اصلی گسترش کیفی تولیدات در این حوزه است و تلاش هایی هم در زمینه ی افزایش بودجه برای تسهیل تولید داریم.

وی با بیان این موضوع که حمایت از پایان نامه های دانشجویی انیمیشن هم بخشی از فعالیت های مرکز گسترش در این زمینه بوده است، افزود: نخستین گام برای دریافت حمایت مالی از مرکز، ثبت طرح انیمیشن است که چند شرط دارد و واجد بودن یکی از آنها برای شرایط اولیه کافی است؛ ابتدا این که فرد باید عضو آسیفا یا همان انجمن صنفی کارگری انیمیشن استان تهران باشد؛ دو فیلم انیمیشن با ساختار حرفه ای ساخته باشد؛ از جشنواره های معتبر جایزه دریافت کرده باشد یا این که طرح خود را به عنوان پایان نامه ی رشته انیمیشن ارائه دهد که این بخش شامل هنرجویان چند دانشگاه مهم کشور می شود.

معاون انیمیشن مرکز گسترش ادامه داد: دوستان علاقمند که دارای شرایط ذکر شده هستند، باید فرم ثبت طرح انیمیشن را روی وب سایت مرکز به نشانی www.

defc.

ir تکمیل کرده و ترجیحاً نمونه آثارشان را هم برای ما ارسال کنند.

فرم ها باید با دقت و کامل تکمیل شود؛ این فرم در شورا به همراه سوابق فیلمساز بررسی می شود و اگر مورد تایید بود، از ارائه دهنده ی طرح، فیلمنامه کامل و در ادامه کانسپت های بیشتر درخواست می شود.

مرحله بعد برآورد هزینه و تنظیم قرارداد است تا کار به شکل حرفه ای آغاز شود.

در طول تولید هم جلسات مشاوره و بازبینی با اعضای شورا برگزار خواهد شد تا این نشست ها به کیفیت بهتر اثر کمک کنند.

وی تاکید کرد: ما همچنان به این روند تولید انیمیشن های کوتاه هنری ادامه داده و تلاش می کنیم که با کمک اعضای شورای انیمیشن متشکل از دکتر محمدعلی صفورا، استاد اسماعیل شرعی، استاد امید خوش نظر، بنده و جناب آقای مرتضی رزاق کریمی که به عنوان قائم مقام مرکز در جلسات شرکت می کنند،30 انیمیشن کوتاه حرفه ای در سال تولید کنیم.

دهستانی افزود: ممکن است دوستان احساس کنند این شورا با برخی آثار سخت گیرانه برخورد می کند، ولی ما می خواهیم نام مرکز گسترش به عنوان مهمترین مرکزی که در ایران به شکل حرفه ای در زمینه ی تولید فیلم انیمیشن فعالیت دارد، حفظ شود و اعتباری برای کشورمان باشد.

در حال حاضر فیلمسازان حرفه ای بسیاری با ما قرارداد دارند و بیشترین جوایز انیمیشن در دو سه سال گذشته متعلق به آثار تولیدی این مرکز بوده است.

وی با بیان این که تمامی حساسیت های موجود در حوزه ی انیمیشن های کوتاه، درباره ی انیمیشن های بلند سینمایی هم وجود دارد، اظهار کرد: در این حوزه به لحاظ بودجه محدودیت هایی داریم و آن چه مدنظر است تولید سه انیمیشن سینمایی در سال است.

در حال حاضر کارهایی به ما ارجاع شده و با برخی فیلمسازان حرفه ای در حال مذاکره هستیم؛ بعضی از طرح های ارائه شده هم به مرحله قرارداد رسیده اند و بزودی درباره آن ها اطلاع رسانی خواهیم کرد که یکی از این پروژه ها، یک انیمیشن سینمایی تولید مشترک با کره جنوبی است.

معاون انیمیشن مرکز گسترش در ادامه افزود: ما در شورای انیمیشن موشکافانه پیش می رویم؛ چرا که زمان آزمون و خطا به پایان رسیده و از انیماتورهای ایرانی انتظار می رود آثاری حرفه ای و درخور به مخاطبان عرضه کنند.

قصد نداریم سرمایه ای را هدر دهیم و تا زمانی که پروژه ی باکیفیت به همراه تیمی حرفه ای نیابیم، وارد قرارداد نخواهیم شد.

البته ممکن است این شدت حساسیت شامل یکی دو اثر که پیش از این دوره، تولیدشان شروع شده و در طول این دوره ارائه شوند، نشده باشد.

وی با بیان این که تاکید مرکز گسترش بر تولید انیمیشن های سینمایی با قابلیت اکران گسترده است، خاطرنشان کرد: ما در تولید انیمیشن های سینمایی مخاطب کودک و خانواده را مدنظر داریم و سعی می کنیم آثار خوبی در این زمینه تولید کنیم؛ هر چند هنوز وارد مرحله جدی تولید نشدیم و در حال مذاکره با فیلمسازان هستیم.

دهستانی از تمامی افرادی که ادعایی در زمینه ی تولید انیمیشن های بلند با محوریت کودک و خانواده دارند دعوت کرد طرح هایشان را به مرکز گسترش ارائه دهند تا در شورای تخصصی مورد بررسی قرار گیرد.

وی یادآور شد: تولید آثار در حوزه ی نوجوانان هم مدنظر ما است؛ البته اثری که قرار است نظر نوجوانان را که برای تماشای انیمیشن به سختی جذب سینما می شوند، به خود جلب کند باید دارای شاخصه های ویژه ای باشد.

معاون انیمیشن مرکز گسترش همچنین از مشارکت با برخی سازمان ها از جمله مؤسسه صبا در سازمان صداوسیما و دفتر همکاری های ریاست جمهوری خبر داد و گفت: در حال کار روی چند طرح هستیم که در صورت به سرانجام رسیدن به نفع انیمیشن ایران خواهد بود.

در حال حاضر تعامل خوبی با مدیران مراکز تولیدکننده ی انیمیشن که تمام آن ها از افراد حرفه ای هستند، داریم و روی برخی قوانین جدید کار می کنیم تا به دولت ارائه دهیم.

برخی از موارد شامل هیچ هزینه ای نیست و تنها تغییر برخی قوانین است که می تواند باعث پیشرفت کار در حوزه انیمیشن شود.

به عنوان مثال بسیاری از آثار برای اسپانسرهای دولتی تولید می شوند و برای ورود به بازارهای جهانی نیاز است که این اسپانسرها وارد عمل شوند.

ما در حال مذاکره هستیم تا زمینه ی حضور این آثار در بازارهای بین المللی فراهم شود؛ از سوی دیگر در تلاش هستیم تا قوانینی که ممکن است به لحاظ تجارت انیمیشن دست و پاگیر باشد را مرتفع سازیم.

به گفته دهستانی، هنرمندی که وارد حوزه تولید انیمیشن می شود باید احساس امنیت کرده و بتواند به راحتی اثرش را برای عرضه در بازارهای جهانی ارائه نماید.

این عضو هیات علمی دانشگاه هنر ادامه داد: ما نیاز به شرکت هایی متخصص در زمینه ی پخش فیلم انیمیشن داریم که با قوانین بین المللی برای مذاکره و فروش آشنا باشند و بین هنرمند با خریدار خارجی ارتباط برقرار کنند.

در حال حاضر برخی از هنرمندان ما به ناچار خودآموزی هایی در این زمینه کسب کرده اند اما دغدغه و تخصص اصلی ‎شان فروش فیلم نیست؛ به همین دلیل تا به حال چندان موفق نبوده اند.

ما با حمایت دولت نیاز به ایجاد مراکزی داریم که به شکل دلسوزانه در این زمینه فعالیت کنند و بتوانند آثار ایرانی را به بازارهای جهانی ارائه دهند.

وی درباره فصلنامه ی سینماانیمیشن مرکز گسترش هم گفت: این فصلنامه مخاطبان خود را یافته، اما در تلاش هستیم که آن را بصورت تخصصی تر و باکیفیت تر ارائه دهیم؛ هیات تحریریه مشخصی برای آن داشته باشیم و در حوزه ی پخش، گسترده تر عمل کنیم تا متخصصان سینمای انیمیشن راحت تر به این فصلنامه دسترسی داشته باشند.

دهستانی به تلاش جدی برای حضور انیمیشن های کوتاه و موفق ایرانی در بازارهای جهانی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر عمده ترین تولیدات ما که شاید به استانداردهای جهانی نزدیک باشند، فیلم های کوتاه انیمیشن است و سعی می کنیم این آثار که موفقیت های چشمگیری در عرصه ی جشنواره های بین المللی داشته اند را در بازارهای جهانی عرضه کنیم.

وی با بیان این نکته که تا زمانی که نتوانیم انیمیشن باکیفیتی برای بازار خود تولید کنیم، کار چندان درستی نیست که در فکر حضور در بازارهای بین المللی و جذب مخاطب خارجی باشیم، خاطرنشان کرد: مخاطب فعلی ما سطح توقع بالایی دارد و کارهای ما را که شاید هزینه تولیدشان یک میلیون دلار هم نباشد، با آثار چند صد میلیون دلاری جهان مقایسه می کند.

آنچه این خلاء را پُر می کند تلاش و خلاقیت انیماتورهای ایرانی است.

ما نیازمند حمایت جدی مسوولان همانطور که با شکل گیری این معاونت قول آن داده شده، به ویژه در زمینه ی تامین بودجه هستیم تا بتوانیم تولیدات خوبی ارائه دهیم و تا زمانی که تولید خوب نداشته باشیم، حرفی برای گفتن نداریم.

دهستانی هنر انیمیشن را یک کالای فرهنگی دانست و تاکید کرد: فردی که قصد تولید اثری را دارد باید شناخت خوبی از جامعه و فرهنگ خود داشته باشد.

چگونه فردی که نمی تواند با جامعه خود ارتباط برقرار کند قصد دارد اثری تولید کند که با زبان جهانی ارتباط داشته باشد! در واقع مسئله ما این نیست که فرهنگ ما سرشار از اسطوره های غنی است، بلکه موضوع وجود فیلمسازانی است که این بینش را داشته باشند که این فولکلور غنی را به روز و به زبان انیمیشن ترجمه کنند تا برای تماشاگر امروزی جذاب باشد.

مجموعه ارباب حلقه ها سال های سال در قالب کتاب محبوس بود و جایی در سینما نداشت، اما سینماگری با خلاقیت خود آن را به روز کرد.

اخیراً انیمیشن ایرانی آخرین داستان را دیدم و به شدت از تماشای آن در سالن سینما لذت بردم.

این انیمیشن رویکردی خاص و زیبا به داستان فریدون و ضحاک دارد و نمونه ای از تولید با طیف مخاطب بزرگسال و به روز رسانی شده است که از اسم شاهنامه بهره برده و با فرهنگ ما در ارتباط است.

وی در پایان تاکید کرد: موفقیت انیمیشن ایرانی در جهان فراتر از بحث انیمیشن است.

زمانی که با موفقیت یک فیلم انیمیشن ایرانی در قلب آمریکا یا اروپا و یا حتی همین آسیا، پرچم ایران به اهتزاز درمی آید، گستره و بُعد فرهنگی ایران به جهانیان نمایش داده می شود.

انیمیشن به پشتوانه و تکنولوژی بالا نیازمند است و وقتی در جهان شاهد نمایش انیمیشنی باکیفیت از ایران باشد، به بسیاری از قابلیت های پیدا و پنهان هنری، فرهنگی و علمی کشور ما پی خواهد برد.


کلید واژه ها: انیمیشن - تولید - سینمای مستند - معاون - پایان نامه - شورا - فیلم - مستند - جشنواره - هنری - حرفه - نامه - استان تهران - حمایت - شرایط - امیرمحمد - دانشجویی - قرارداد - دانشگاه - وب سایت - برگزار - افزایش - نخستین - ساختار - استان - مخاطب - بودجه - کریمی - هزینه - همراه

آخرین اخبار سرویس:
دایر شدن ایستگاههای هفتگی کتاب در مهاباد

نمایشگاه گروهی عکس «شباهنگام» برگزار می شود

ترویج سیره رضوی با ابزار شعر و هنر

اعلام برترین های بخش بین الملل جشنواره نامه ای به امام رضا(ع)

رقابت سه فیلم ایرانی در جشنواره های جهانی

قدمت محوطه تاریخی سه تپه نیشابور سه هزار سال است

کارتون در خدمت «ام اس»

گشت ویژه سر از صدا و سیما درآورد!+تصاویر

حضور آپاچی ها بزودی در ایران+عکس

زندگی سخت دختری که به «آب» آلرژی دارد! (+فیلم)

جشن امضای تابستانه لاک پشت پرنده برگزار می شود

داور جشنواره فیلم ایثار:فیلم کوتاه در ایران تبدیل به یک هنرصنعت شده است

اکران «مواجهه» با بازی "نیوشا ضیغمی" بعد از 14 سال

گریم های متفاوت بازیگران در «آپاچی» از سحر قریشی تا حمید لولایی!

بانک شهر برگزیده سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی بانک

خانم مجری از علت عدم حضورش در تلویزیون گفت! + عکس

یک بازیگر دیگر هم خواننده شد!

کمک می کنند جشنواره ها به اقتصاد | نمونه: 190 میلیون دلار ساندنس

علیرضا افخمی در شبکه نمایش خانگی سریال ماورایی می سازد

آخرین فرصت برای شرکت در دوسالانه خوشنویسی

اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در یزد

از انتشار فیلم کذب در صفحه شخصی آقای بازیگر تا رسوایی ضد انقلاب در ماجرای قتل مریم فرجی

درگفت وگو با فارس اعلام شد جمشید مشایخی هفته آینده مرخص می شود

جشن امضای تابستانه لاک پشت پرنده برگزار می شود

ایلام امشب به چهارسوق می رود

مجازات سنگین برای مزاحم خواننده معروف +عکس

هتلی که به شکل لگو ساخته شده است

روش کاهش وزن شگفت انگیز بازیگر ایرانی

از بیماری مادر تا جاسوسی برای روسیه

اولویت های بازسازی تئاتر شهر مشخص شد

ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - 27 تیر

گردش مالی 3 هزار میلیاردی صنعت روسری/ 5000 متر پارچه با برق رفت

اسناد بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی قابلیت ثبت جهانی را دارد

فیلم /حال و هوای قبرستان بقیع

«360 درجه» و بررسی توطئه هایی درباره کم آبی

علیرضا افخمی سریال ماورایی می سازد/ کوچ از تلویزیون به شبکه نمایش خانگی

ایلام امشب به چهارسوق می رود

نویسنده «دارساوین» این بار از خرمشهر می نویسد

برگزاری دهمین جشنواره بین المللی «زیر سایه خورشید» در آذربایجان غربی

واکنشی پرویز پرستویی به گزارش «20:30»

آخر هفته سیما بوی دهه کرامت به خود می گیرد

واکنشی پرویز پرستویی به گزارش «20:30»

«کشتی به بندر رسید» در رادیو نمایش

کارگردان نمایش در گفت وگو با فارس مطرح کرد «این قصه را آهسته بخوان»، روایتی عاشقانه از یک زوج

دوبلور قدیمی تلویزیون در گفت وگو با فارس عنوان کرد: استفاده از کودک 3 ساله برای دوبله انیمیشن/ ماجرای دوبله «دوقلوهای افسانه ای»

جدول برنامه های جشنواره فیلم ایثار منتشر شد

تلویزیون در آخرین هفته تیرماه؛ از «جیب برها به بهشت نمی روند» تا «تنها در جنگل» و «مزاحم»

جدول برنامه های جشنواره فیلم ایثار منتشر شد

طراح لباس «سوپرمن» درگذشت

همدان سندی برای اثبات تاریخ ایران است

اکران فیلم سینمایی مواجهه بعد از چهارده سال+تیزر

مستانه مهاجر، داور جشنواره بین المللی در الجزایر

مستانه مهاجر داور جشنواره الجزایر شد

مرمت خانه مستوفی الممالک

مراسم اکران خصوصی «شیواتیر» برگزار شد

بانوی ترکیه ای و پرویی بهترین نامه را به امام رضا نوشتند

برپایی نمایشگاه گروهی به نفع بیماران شیزوفرنی

نگاهی به فیلم‎ های «به وقت خماری» و «شماره 17 سهیلا»

فیلم | فروش راحت شیر الاغ در فضای مجازی !

مربی کانون پرورش فکری خوزستان برگزیده جشنواره ملی تولید کتاب رضوی شد

فرهاد اصلانی، علیرضا خمسه و الهام حمیدی در تلویزیون

«امیرمهدی ژوله» با پای شکسته روی ویلچر/عکس

پایان تیرماه، آخرین مهلت شرکت در پنجمین دوسالانه خوشنویسی

افزایش فروش دو کمدی «هزارپا» و «به وقت خماری»

واقعا لغو تنها جشن خانه سینمای ایران مساوی با حل مشکلات اعضا است؟

فیلم / حمله صداوسیما به اسطوره سینما و تلویزیون کشور

کیمبرلی آرمنگول و «استراتژی فراموشی» در مکزیک

عینکی با فناوری بی نیاز از دست برای معلولان (+فیلم)

چسب قوی ضد آب (فیلم)

برگزاری کارگاه آموزش «آشنایی با کتاب ترتیل خوانی» در تبریز

روابط عمومی ها دیگر منشاء اصلی انتقال اخبار نیستند

دلیل اصلی سقوط آسمانخراش در گیشه

ارکستر کودک و نوجوان لنا فراخوان داد

انیمیشن «سرزمین انار» منتشر شد

آلبوم موسیقی کلاسیک مهریان راهی بازار شد

هنر رفوگری و شیرینی توتک البرز ثبت ملی شد

اولین تصاویر از بستری شدن شعبده باز ایرانی در بیمارستان قاهره + عکس ها

آغاز عملیات مرمت و بازسازی بنای تاریخی «چهار منار» تبریز

امیدالبرز رها سازی شد +فیلم

حمایت از تولید ملی محور فعالیت مرکز پویانمایی صبا

پوشش مبتذل بازیگران زن روی صحنه به بهانه اجرای نمایش خارجی/تصاویر

رضا شفیعی جم «آپاچی»سوار می شود

تازه ترین مراسم دگرخند برگزار شد صفرزاده: حدود 5 هزار یادداشت اداری طنزآمیز از صابری باقی مانده است

دبیر هنری جشنواره امام رضا(ع): «عکس هشت» مردمی ترین برنامه هنری در جشنواره امام رضا(ع) است

فرود جنگنده اف 35 عمود پرواز بر روی ناو هواپیمابر (فیلم)

آمپاریتو رکا ؛ جیمی تیکسیدر

فیلم سینمایی «آپاچی» کلید خورد

انتشار تیزر نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی شود»

انتشار دومین «پژوهشنامه کتیبه و زبان»

اولویت های بازسازی تئاترشهر مشخص شد

برگزاری اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در کرمانشاه

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران منصوب شد

توزیع جهانی فیلم کره ای به «نت فلیکس» رسید

سقز؛ میزبان صنایع دستی کشور

تشریح برنامه های اختتامیه جشنواره ملی شعر اقوام ایرانی رضوی/ اعطای احکام اعضای جدید شورای قرآنی فارس

درخشش کوثر در جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

درخشش کوثر در جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

پایان تیرماه، آخرین مهلت شرکت در پنجمین دوسالانه خوشنویسی

میزبان جشنواره شب های تابستان

رییس پژوشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی انتخاب شد

سیاست های تولید و عرضه فیلم انیمیشن در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام شد

سیاست های تولید و عرضه فیلم انیمیشن در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام شد