مطالب مرتبط:
در نشست تخصصی چهل شاهد مطرح شد؛ ادبیات انقلاب باید مروج مفاهیم انقلاب باشد
استخدام پژوهشگر(برق،ریاضی،غذایی،ادبیات،پرستاری و&.)
توجه ویژه به ادبیات آیینی منجر به کاهش انحرافات در مراسمات عزاداری می شود
توجه ویژه به ادبیات آیینی؛ کاهش انحرافات در مراسم عزاداری
نشست «خوانش متون کهن ادبیات فارسی» برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 12:252018-06-19سياسي

ادبیات انقلاب باید مروج مفاهیم انقلاب باشد


ـ نهمین نشست تخصصی «چهل شاهد» با بررسی چهل سال ادبیات داستانی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور رفیع افتخار، محمد حنیف و محسن هجری و در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

- گروه ادب ــ نهمین نشست تخصصی چهل شاهد با بررسی چهل سال ادبیات داستانی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور رفیع افتخار، محمد حنیف و محسن هجری و در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ در نهمین نشست تخصصی چهل شاهد که با بررسی چهل سال ادبیات داستانی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور رفیع افتخار، محمد حنیف و محسن هجری و در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد؛ رفیع افتخار گفت: به نظر می رسد باید تعریف دقیق تری از داستان انقلاب ارائه دهیم که می تواند یک تعریف عام و درونی و یا یک تعریف بیرونی باشد، ولی واضح است که منظور ما انقلاب به معنای عام نیست، یعنی انقلاب اسلامی، همان مبارزات، چالش ها و درگیری هایی که از زمانی آغاز شد و به انقلاب 22 بهمن منتهی شد.

وی افزود: زمانی که می خواهیم به مفهوم انقلاب برسیم، باید در این حوزه ادبی قید انقلاب اسلامی را مطرح کنیم تا بار ایدئولوژیک را در این تعریف داشته باشیم.

داستان انقلاب یعنی در چارچوب معین، مفاهیم ادبی را مطرح کنیم، اگر به این چارچوب رسیدیم داستان های ما آرمانی خواهد بود و اگر به تعریف مشترک رسیدیم، در داستان ها شخصیت خاکستری نخواهیم داشت.

افتخار با بیان اینکه همچنان در تعریف داستان انقلاب تشکیک وجود دارد خاطرنشان کرد: این تعریف باید شامل بازه زمانی باشد که از سال های 42 آغاز شد و در بهمن 57 پایان پذیرفت یعنی داستان ها باید با 22 بهمن تمام شود.

وی تصریح کرد: من معتقدم سرتیتر کار باید انقلاب اسلامی باشد و سایر موضوعات زیر این ژانر قرار گیرند، چون انقلاب اسلامی در کشور رخ داده و آنچه بر این حوزه می نویسیم باید مرتبط با آن باشد، اما در این بخش به مفهوم پیروزی انقلاب می پردازیم، اما پیش از آن باید بدانیم که انواع و اقسام اندیشه ها را داشته ایم.

افتخار با بیان اینکه در داستان انقلاب به داستان های سیاسی و تاریخی آثارمان پهلو می زنند، گفت: باید بدانیم تمام نظرات و ایده ها در این محدوده قرار می گیرند ولی پوسته کار ما برای گروه سنی کودک و نوجوان داستان هایی در حوزه انقلاب اسلامی است، ما باید مشخص کنیم که می خواهیم درباره چه انقلابی بنویسیم، از سال 42 تا 57 نمی توانیم اندیشه های مختلفی را حذف کنیم، بنابراین باید با رویکرد سیاسی و تاریخی آثار را بنویسیم.

وی افزود: باید بدانیم برای چه به سراغ داستان انقلاب می رویم، منظور ما از بیان این مسئله، انقلاب اسلامی است، بنابراین باید از قید داستان انقلاب اسلامی استفاده کنیم، هر چند ممکن است در مورد کودتا داستان بنویسیم، اما سرتیتر ما داستان انقلاب اسلامی است، بازه ای که تا 22 بهمن صورت گرفته است، ولی باید بگویم هنوز ما بعد از چهل سال نتوانسته ایم تعریف جامعی داشته باشیم و هر چه نوشته می شود، نباید از داستان انقلاب مجزا باشد.

افتخار در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید برای تعریف داستان انقلاب جلسات متعددی برگزار شود زیرا اگر از صد نویسنده و پژوهشگر این سؤال را بپرسید تعاریف متعددی مطرح خواهند کرد و در نهایت می توان خروجی ها را بررسی کرد.

بیش از 90 درصد نوجوانان ما به ژانر فانتزی و ترسناک اقبال دارند خصوصا دختران، در این میان 3 درصد به آثار مذهبی، 5 درصد به طنز و 2 درصد به آثار متفرقه اقبال نشان می دهند.

محسن هجری درادامه این نشست به تعریف داستان انقلاب پرداخت و گفت: من تصور می کنم پیش از ورود باید به این نکته اشاره کنم که طبقه بندی و مفاهیم پس از یک رخداد عینی شکل می گیرد، یعنی اتفاقات باید رقم بخورند و طبقه بندی شود.

ادبیات پایداری، انقلاب، تاریخی، سیاسی و.

مفاهیم و طبقه بندی هایی است که پس از اینکه رمان ها و آثار شکل گرفت، دسته بندی شد و از آن پس هر یک ذیل یک مفهوم قرار گرفتند، زیرا ابتدا به ساکن چیزی به عنوان ادبیات انقلاب و سیاسی وجود نداشت، ابتدا نویسنده ایده های خود را در متن دخالت می دهد و بعد، منِ پژوهشگر در بررسی آن گروه بندی هایی را انجام می دهم هر چند که ممکن است نویسنده توصیف یک رخداد را مطرح کرده باشد.

او از زاویه دید خود نوشته و ما از زاویه دید خود بررسی می کنیم.

وی افزود: ما پس از انقلاب اسلامی، یک نگاه رسمی داشتیم که یک چارچوب ایدئولوژیک را تعریف کرد که می توانیم آن را به رویکرد آیین نامه ای تشبیه کنیم.

وقتی از بنده به عنوان نویسنده دعوت می کنند در حوزه جنگ رمان بنویسیم، در واقع برای بنده چهارچوب مشخص کرده اند، این همان موضوعی بود که باعث شد خلاقیت ادبی را مهار کنیم، منِ نویسنده اگر قرار باشد در چارچوب آیین نامه ها بنویسیم، این آیین نامه مرا محدود می کند، آن هم در جایی که قرار است نگاه خاص خودم را بروز دهم این آیین نامه مد ام به من تذکر می دهد.

این نویسنده گفت: وقتی من به عنوان نویسنده به توصیف جنگ می پردازم، ناشر می گوید این نگاه شما با نگاه رسمی مطابقت ندارد، بنابراین باید این دو از یکدیگر متمایز شوند، وقتی می پرسند تعریف از داستان انقلاب چیست، در پاسخ باید گفت از دهه 20 تا 15 خر داد 42 و انقلاب 57 در متن ها و در مقاطع مختلف روایت هایی صورت می گیرد، اما در همان روزها زمانی که نویسنده ها دست به قلم شدند، در ذهن شان این نبود که قرار است در چارچوب چه آیین نامه ای بنویسند، اما پس از انقلاب روش به گویش رسمی تغییر کرد.

به گفته وی، داستان انقلاب داستانی است که در خدمت اهداف انقلاب باشد، یا می تواند آن را محدود کند و بگوید در خدمت اهداف انقلاب اسلامی باشد، یعنی در چارچوب هایی که نویسنده را مقید به تألیف می کند، البته به نظر من به تعریف جامعی نخواهیم رسید، زیرا من ادبیات انقلاب را پدیده سیار می دانم.

هجری به تعریف دیگری از این نوع ادبیات پرداخت و تصریح کرد: ادبیاتی که در خدمت اهداف انقلاب است و یا مروج مفاهیم آن باشد می تواند تعریف دوم از آن باشد، ادبیات از دید من یک پدیده سیار است، حتی در نویسنده های منتقد هم دیده ایم که متون با یکدیگر زاویه هایی دارند، بنابراین اگر قرار باشد معیار مشخص کنند، ادبیات انقلاب ادبیاتی است که مضمونش انقلاب اسلامی است.

ادبیات انقلابی اساسا مفهومش از انقلاب روسیه برخاست و ژانر ادبیات انقلابی زاییده انقلاب روسیه است و مفهومی نیست که ما پس از انقلاب با آن مواجه شده باشیم.

وی در ادامه این نشست در باره آسیب شناسی ادبیات کودک و نوجوان افزود: تصور می کنم قبل از اینکه وارد بحث داستان رمان انقلابی ادبیات پایداری و دفاع مقدس شویم، نیازمند مفهوم ادبیات هستیم، اینکه چه متنی را ادبی، اخلاقی یا آموزشی از یکدیگر متمایز می کند.

من وقتی به ادبیات می نگرم، ادبیات به ماهوی ادبیات یعنی با روایت مستقیم سر و کار نداریم و وادی ما کنایه، تشبیه و استعاره است، زمانی به ادبیات پناه می برم که نمی خواهم به روایت مستقیم دسترسی داشته باشم.

ادبیات جهانی است که هر مضمونی وارد آن شود باید به آن رنگ دربیاید، مضامین دینی، سیاسی و اجتماعی وقتی وارد فضای ادبیات می شوند، به محض ورود باید آداب آن را رعایت کنند.

هجری با بیان اینکه رویکردهای ادبیات انقلاب اول اخلاقی و بعد ابزاری و درنهایت هنری بود، گفت: رویکرد اخلاقی مربوط به ماقبل مدرن است، رویکرد پس از انقلاب که از مشروطه باب شد، ادبیات کودک و نوجوان را ابزاری برای تلطیف فضای آموزشی درنظر گرفت یعنی هدف آموزش بود و ادبیات ابزار آموزشی آن شد، اما در رویکرد سوم یعنی پس از انقلاب، هنر به میان آمد که به منظور لذت مخاطب ایجاد شد.

وی ضمن انتقاد از برخی آثار و اینکه چرا مخاطب کودک برخی آثار را پس می زند، گفت: در برخی آثار مخاطب می گوید آنچه به من از اثر ارائه می شود، از آن جنس ادبیات نیست که مملو از خیال و رمز آلود باشد و گویی به من یک الگو و سرمشق تحمیل می کند که موجب کم اقبال شدن این آثار می شود.

طی چهار دهه گذشته ما به ماهیت ادبیات نزدیک تر شدیم، زمانی که از آموزش فاصله گرفتیم و به جهان ادبیات نزدیک تر شدیم و نویسندگان ما ادبیات و ادبیت را در نظر گرفتند، مخاطب جذب شد، در غیر این صورت ما مخاطب خود را از دست دادیم.

محمد حنیف در ادامه با بیان اینکه انقلاب ما اسلامی است، اما برای به بار نشستن آن افراد بسیاری در حوزه ادبیات کار کردند مثل بزرگ علوی و یا احمد محمود که دراین حوزه قرار می گیرند وآثاری که در ارتباط با انقلاب اسلامی نوشته شده را نمی توان از آثار انقلاب جدا کرد.

حنیف با بیان اینکه بسیاری از نویسندگان از مرداد سال 32 نوشته و آن را در انقلاب برجسته می دانند و یا برخی 15 خرداد را مورد توجه قرار دادند، گفت: ما نیازمند آنیم که بگوییم داستان انقلاب مثلا به لحاظ تاریخی به این برهه بیشتر توجه داشته یا به روحانیت به عنوان عنصر رهبری توجه خاص داشته باشد، به نقش مسجد و بازار نگاه خاص داشته باشیم .

انتهای پیام
کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - داستان - اسلامی - دفاع مقدس - ادبی - مقدس - ادبیات - برگزار - محسن - حنیف - محمد - اندیشه - کودک و نوجوان - تاریخی - موزه - 22 بهمن - سیاسی - هایی - نوجوان - درگیری - انواع - گزارش - کشور - کودک

آخرین اخبار سرویس:
سیستان و بلوچستان در انتظار انتقال آب از دریای عمان

استاندار گلستان: نگاه صرف سیاسی مانع توسعه است

انتخاب نشدن شهردار کرج، از عملکرد ضعیف شورا است

دختران خراسان شمالی در مجامع مشورتی استان حضور فعال خواهند داشت

راه اندازی اورژانس تخصیص عضو در کشور

انتقال 650 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه با یک پروژه

گزیده روزنامه های 25 تیر 1397

داور فینال در آغوش خانم کیتاروویچ/ خوب شد فغانی داور نشد! /عکس

کنگره بین المللی صنعت ساختمان با محوریت تکنولوژی های نوین برگزار می شود

انتشار ترتیل «احمد ابوالقاسمی» در پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن

برنامه سینماهای آبادان و خرمشهر

حضور اعضای کانون های فرهنگی مساجد دزفول در همایش نماز

آزادی مددجوی ندامتگاه شهرری توسط نمایندگی ستاد دیه استان تهران

گناهی که عمر را کوتاه می کند

استخدام منشی خانم در یونولیت آلفا فوم

استخدام متخصص گرافیک و طراحی، برنامه نویس web  mobile developer

استخدام قالیباف ماهر و نیمه ماهر خانم جهت کار در قم

استخدام مدرس زبان انگلیسی خانم در هرمزگان

استخدام مهندس عمران جهت آزمایشگاه بتن در کرمانشاه

استخدام مهندس معمار در محدوده رودبار و قصرانِ تهران

استخدام تعدادی موتورسوار در پیک موتوری حقیقت

بطحایی: قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان با حقوق تیر پرداخت می شود

چاپ دوم کتاب جعفری جوزانی به زودی وارد بازار می شود

کشف قدیمی ترین رنگ جهان/رنگ صورتی

استخدام نیروی کباب سیخ کن برای یک کبابی واقع در قم

تأمین امنیت سرنشینان خودرو با دوربین هوشمند

استخدام آشپز فست فودکار در هرمزگان

برگزاری بیست و سومین المپیاد علمی دانشجویی

استخدام مهندس معمار مسلط به revit و 3dmax vray در تهران

استخدام ظرفشور خانم جهت یک رستوران در هرمزگان

قانونگذار باید از تحلیل های جامعه شناسانه منتفع شود

اینستاگرام اثر بسیار منفی روی عفاف و حیا داشته است

فال آنلاین دیوان حافظ دوشنبه 25 تیرماه 1397

استخدام کباب پز آقا در رستوران های زنجیره ای هانی

ضرورت نشان دادن وجاهت اجتماعی زن مسلمان / تفکیک میان پوشش اسلامی و عفت عمومی ضرورت دارد

زاکانی: اصولگرایان وقتی شکست خوردند که «قالیباف» از «مبارزه با فساد» گفت و «رییسی» ازآزادی!...«احمدی نژاد» به دنبال «تغییر مجلس خبرگان رهبری» بود

مدیر پیام رسان سروش هم روی گوشی اش «تلگرام» نصب است

وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست/ تحریم های آتی آمریکا آثار بیشتری نسبت به گذشته دارد

استخدام کارمند خانم جهت دفتر ثبت نام جهت آموزشگاه زبان

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به شایعه دو تابعیتی بودن فرزندان ظریف

اعلام سیاست های صداوسیما در انتصاب مدیران

چگونه می توانم اینفوگرافیک ها را ارزیابی و ارزش گذاری کنم؟

مدیر پیام رسان سروش هم روی گوشی اش «تلگرام» نصب است

فرود عجیب یک هواپیمای خارجی در زاهدان

وصیت «علی حاتمی» درباره انقلاب اسلامی

عملکرد رزمندگان اسلام در سه ماهه چهارم سال 1360 بررسی و تحلیل شد

همایش "دختران امروز، زنان تمدن ساز" برگزار شد

سیستان و بلوچستان در انتظار انتقال آب از دریای عمان

استعداد نیروی انسانی با آموزش تقویت می شود

6 گام تا رونق تولید/ پاس کاری کافی است؛ گل بزنید/ آیا «هری کین» عجیب ترین آقای گل تاریخ است؟

ردپای کارت های بازرگانی یک بار مصرف در برخی پرونده های کلان قاچاق / برخورد قاطع دستگاه قضایی با محتکران، گرانفروشان و اخلال گران در نظام اقتصادی

گشت های نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس تغییر خاصی نکرده است

6 بقعه شاخص همدان مجری طرح نشاط معنوی

تهرانک را از رادیو تهران بشنوید

آموزش و پرورش برای رفع انحرافات برنامه دارد/ برخورد با مدارس لاکچری و گیشه ای بی محتوا

استرداد عوامل فراری کودتا، در اولویت دولت ترکیه قرار دارد

معاون استاندار گیلان: نمی توان اداره کشور را سلیقه ای پیش برد

وزارت نفت به مسئولیت های اجتماعی خود در قبال فراشبند عمل کند

گردشگران طبیعت ماکو از اسکان رایگان بهره مند می شوند

دانش آموز خرم آبادی گواهینامه برتر المپیاد ریاضی را دریافت کرد

عذرخواهی مشاور آخوندی از چوپان‎ها با طعم اتهام ‎زنی

295کودک بازمانده از تحصیل قمی ساکن روستاها هستند

اعتراض دانش آموزان به تاثیر قطعی30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال 98

دخالت در عزل و نصب مسئولین را در شأن خود نمی دانم / تابع نظر ولی فقیه هستم

نیمی از بودجه سال 97 استان یزد تحقق می یابد

انتخاب نشدن شهردار کرج را از عملکرد ضعیف شورا است

سیستان و بلوچستان در انتظار انتقال آب از دریای عمان

از معرفی یاسی اشکی توسط وزارت بهداشت تا دفاع از حسین یکتا

رد صلاحیت آیت الله هاشمی از کارهای اشتباه آقای جنتی بود

استفاده شخصی از خودرو دولتی ممنوع

استاندار گلستان: نگاه صرف سیاسی مانع توسعه است

دوره تربیتی- آموزشی منادیان حکمت ویژه دانشجویان و طلاب برگزار می شود

جنگ روانی سهمگین و پرتوان دشمن در مقابل عملکرد هیچ/ مأموریت لاینفک آمریکایی ها

چرا مدیر عامل مترو از رسانه ها گریزان است؟

اولین تصاویر از تروریست های به هلاکت رسیده توسط نیروی زمینی سپاه

بحران کم آبی و کشاورزی استان

مشکل اصلی فراتر از عملکرد نادرست برخی وزراست

لزوم حضور فعال دختران خراسان شمالی در مجامع مشورتی استان

راه پیشرفت در هر فعالیت صنعتی، آموزش های صحیح و ایجاد کارآفرینی است

برگزیدگان همایش «جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه» تجلیل شدند 

اعلام دوره های تابستانه مؤسسه «طلاییه» تهران

همایش حافظان حریم خانواده در شهرکرد

در خدمت و خیانت روسیه؛ چرا افکار عمومی ایران نسبت به رابطه با روسیه بدبین است؟

 توجه به مشترکات مذاهب اسلامی برای همفکری بیشتر

چرا مدیر پیام رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

7 سوال اساسی یک نماینده مجلس درباره فساد خودرویی

تکریم ارباب رجوع همواره مورد توجه قرار گیرد

برگزاری 50 ویژه برنامه فرهنگی در گرامیداشت دهه ولایت در اردبیل

واریز قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان با حقوق تیر

درخواست های پوتین از ترامپ در نشست هلسینکی فاش شد

درگیری و تخریب یک فروشگاه در پاریس

فرهنگیان شیراز مطالبات خود را خواستار شدند

حضور محمد علی رجایی در ایرنا

تظاهرات در هلسینکی قبل از دیدار ترامپ و پوتین

حضور بیرانوند در جمع کودکان کار برای تماشای فینال جام جهانی

مذاکرۀ ترامپ و اون تنها یک مانور بود / تاوقتی سهم روسیه و چین پرداخت نشود، این مذاکره آینده ای ندارد

پرداخت مطالبات چایکاران شمال کشور

خطرناک ترین دشمنان ایرانیان

استخدام شرکت پارس سارایه

کدخدایی: نظارت شورای نگهبان از همان سال 59 استصوابی بود/بازگشت جایگاه نخست وزیری مشکلی را حل نمی کند / تغییر قانون اساسی هروقت اقتضاء کند مخالفتی نداریم

ادبیات انقلاب باید مروج مفاهیم انقلاب باشد

ادبیات انقلاب باید مروج مفاهیم انقلاب باشد