مطالب مرتبط:
زلزله در قلعه گنج
روایت قصه ها در غنچه های جزیره
ساکنان دل به روایت رخشان بنی اعتماد
روایت پیاده روی 15 ساعته در برف برای نجات بیماران
دیوید کاپرفیلد رنگین پوست به روایت فیلمساز اسکاتلندی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 09:462018-06-19سياسي

چند روایت معتبر از زنان قلعه گنج


اینجا قلعه گنج است؛ جایی که نامش چراغ دو واژه را در ذهن روشن می کند، واژه هایی که نسبتی با واقعیت جاری در این شهرستان ندارند.

قلعه گنج نه قلعه و بارویی دارد و نه گنجی که مردمانش بخواهند با توسل به آن، - تن تف دیده زمین شان را سیراب کنند.

گنج این روزهای این سرزمین آب است آفتاب با سماجت می تابد به ریگ های تشنه روستای چاه زنگی، بلقیس چادرش را پیچیده دور تنش و یک چوب دستی بلند به دست گرفته و حواسش به گله گوسفندانی است که مرتعی ندارند در برهوت بی آبی کویر امسال که چکه ای بارون نیومده، این حیوون ها هم چیزی ندارن بخورن گوسفندها را هِی می کند به سویی و خودش به مهمانان می رسد.

به نوشته اعتماد، اینجا قلعه گنج است؛ جایی که نامش چراغ دو واژه را در ذهن روشن می کند، واژه هایی که نسبتی با واقعیت جاری در این شهرستان ندارند.

قلعه گنج نه قلعه و بارویی دارد و نه گنجی که مردمانش بخواهند با توسل به آن، تن تف دیده زمین شان را سیراب کنند.

گنج این روزهای این سرزمین آب است.

گنج گم شده ای که هزینه بی تدبیری ها شده.

از همان روزی که هلیل رود کم جان و تب دار شد، حال این منطقه هم حال قبل نشد.

منطقه ای که در حافظه اش تمدنی غنی را به خاطر دارد، حالا اما خبری از هلیل رود نیست.

سال هاست جازموریان چشمش به راه خشک شده و خبری از یار سالیانش نیست.

تا چشم یاری می کند برهوت به معنای دقیق کلمه، چشم را سیر می کند.

خشکی به جان زمین و دام ها افتاده، آب نیست، درختی ایستاده نمانده، هر چه هست بوته های کوتاه قامتی است که محکم و مقاوم تن برهوت را گُله به گُله پر کرده اند، اما در همین برهوت می شود نشانه هایی از زندگی پیدا کرد.

کپر بلقیس توی روستای چاه زنگی یکی از این نشانه هاست.

چادرش در باد می رقصد، حصیرهای دور کپر را بالا می زند تا باد بپیچد در فضا و داغی آفتاب را بیرون براند و کپر آماده حضور مهمانان شود.

سال هاست دامدار است.

روی همین زمین ها گله را به چرا برده، گوسفندها و بزها را سیر و سیراب برگردانده به روستا، شاید این دشت، سبزی و سرزندگی را به کمال درک نکرده باشد، اما روزگاری آب در آن جاری بوده، آدم ها در واحه های دور از هم آن زندگی را به تجربه می نشستند.

حالا اما کپرهای متروک چشم جاده را پر کرده، نخل های بی سر که تشنگی هلاک شان کرده چشم انداز غالب جاده های جنوب کرمان را می سازند.

با این همه، کپر کوچک بلقیس ایستاده است.

نه گرما و نه محرومیت و نه تشنگی، هیچ کدام آن را تسلیم نکرده.

این روزها که کم آبی خزیده زیر پوست دشت و آب برای کشاورزی که هیچ، برای آشامیدن هم نیست، او راه دیگری پیدا کرده برای گذران زندگی.

روایت اول: تسلیم شرایط نیستم سه سوله با فاصله ای مشخص از هم، نزدیک کپر بلقیس قرار دارند.

در دو سوی سوله مرکزی بزهای مشکی کنجکاوانه به تماشای مهمانان مشغولند و از پشت حصار سرک می کشند.

لیلی 25 ساله است و سومین زنی است که در قلعه گنج از تسهیلات بنیاد علوی برای راه اندازی دامداری استفاده کرده: چند سال پیش فوق دیپلم گرفتم اما بیکار بودم، یعنی کار نبود، وقتی بنیاد اعلام کرد که چنین امکانی در اختیار اهالی می گذارد، چون تجربه و زمینه دامداری را داشتیم و مادرم سال ها دامدار بود پیگیری کردیم و سه ماه پیش 25 راس بز تحویل گرفتیم.

لیلی با اعتماد به نفس نشانه هایی از اقتدار مادر را در چشم هایش دارد، از کم آبی می گوید و خشکسالی که مرتعی در منطقه باقی نگذاشته: این بزها هزینه کمی دارند و به صورت صنعتی نگهداری می شوند و نیازی به چرا ندارند، میزان شیردهی شان هم به صرفه و اقتصادی است و تقریبا دو برابر دام های محلی شیر دهی دارند.

مسعود حیدروند، مجری طرح ملی آبادانی قلعه گنج در خصوص تسهیلاتی که در راستای ایجاد معیشت پایدار به روستاییان قلعه گنج ارایه می شود، می گوید: در قلعه گنج ما جامعه تحت پوشش نداریم، بلکه به دنبال پیاده سازی طرح مشارکت مردمی هستیم.

هدف ما این است که مشارکت اجتماعی شکل بگیرد.

با همین رویکرد تسهیلات، بیشتر در راستای اشتغال به اهالی ارایه می شود.

دامداران متقاضی احداث دامداری ابتدا باید یک ماه آموزش ببینند.

بعد از یک ماه 100 میلیون تومان تسهیلات در اختیارشان قرار می گیرد.

تسهیلات تنفس یک ساله و بهره 18 درصدی دارند که 10 درصد را بنیاد علوی و دولت پرداخت می کنند و 8 درصد آن را دریافت کننده.

بلقیس دو دختر دیگر هم دارد که در قلعه گنج معلم هستند.

لیلی اما در روستا مانده کنار مادر و می گوید: دامداری صنعتی از این جهت که محل آن ثابت است و نزدیک خانه، کار سختی نیست.

چشم اندازی که برای دامداری اش دارد این است که بعد از فصل زایش می تواند در روستا ایجاد اشتغال کند و افراد بیشتری را دعوت به کار کند.

معتقد است این شغل به واسطه اینکه مردم منطقه تجربه دامداری دارند و در گذشته بز محلی نگهداری می کردند، کار آسان تری است.

مردم منطقه زمانی دامدار بودند و خشکسالی دام های شان را زمین زده، اما این روزها امکانی که با ورود بزهای صنعتی به منطقه فراهم شده، شاید بتواند کمر دامداران را در قلعه گنج صاف کند.

اشتغال در زمینه نگهداری دام تنها به دامداری های شخصی محدود نیست.

در دامداری مرکزی قلعه گنج که حدود 5 هزار راس بز مورسیا در آن نگهداری می شود بخشی از نیروی انسانی را زنان تحصیلکرده و توانمندی تشکیل می دهند که همه اهل قلعه گنج و روستای چاه شاهی هستند.

منیر 25 سال دارد و در بخش نگهداری از بزغاله های یکروزه مشغول کار است، پدرش کشاورز است، اما در خشکسالی کشاورزی رونقی ندارد، همین است که او تنها نان آور خانه شده، از ساعت 6 صبح تا 6 عصر در دامداری مشغول کار است.

ام سلمه همسایه و همسن منیر است، می گوید: شرایط زندگی که سخت باشه آدم مجبوره بیاد تو این فضاها مشغول کار بشه می گوید در همان چند روزی که بزغاله ها در این بخش نگهداری می شوند، ارتباط عاطفی با هم برقرار می کنند: با اینکه خیلی کم پیش ما هستند اما وقتی میرن دلمون براشون تنگ میشه، اونا هم که مارو می بینن بدو بدو میان پیشمون فاطمه در رشته دامپروری در دانشگاه زاهدان تحصیل کرده و این روزها به عنوان کارشناس به بخش های مختلف برای بیماریابی و درمان و واکسیناسیون سر می زند، او هم اهل روستای چاه شاهی است و می گوید: برای دوره کارورزی آمدم اینجا، فرصت خوبیه که شغلی مرتبط با رشته ام پیدا کردم چون این امکان تو این منطقه خیلی کم پیش میاد.

روایت دوم: اشتغال خانگی زنان خیر آباد برق خاصی توی چشمان شان است.

در کارگاه فنی حرفه ای آموزش خیاطی حدود 20 نفر شرکت می کنند که بیشترشان دانشگاه رفته اند و تا مقطع فوق دیپلم و لیسانس تحصیل کرده اند.

اما از آنجا که امکان اشتغال نداشتند، از کارگاه های فنی و حرفه ای که بنیاد در روستا برپا کرده استقبال کرده اند.

کارگاه در شبستان مسجد روستا برپاست، یک سو چرخ های خیاطی کنار هم ردیف شده اند و یک سو دنیایی از پارچه های رنگی در انتظارند تا ببینند چه سرنوشتی در انتظارشان است.

راحله 30 ساله است و در دانشگاه کهنوج تحصیل کرده، یک کودک چهارماهه را کنار دستش خوابانده و در حال برش زدن پارچه ای است که می گوید قرار است پیراهن دخترش شود: با بچه سخت هست اما خودم دوست دارم بیام کلاس که بتونم زودتر یک درآمدی برای خودم داشته باشم.

معصومه، مدیر و مربی آموزشگاه دوخت و دوز قلعه گنج می گوید: اینجا از تعصباتی که زنان را محدود کند خبری نیست، خود من در روزهای نا امنی سیستان و بلوچستان و جولان دادن های عبدالمالک ریگی از قلعه گنج رفتم و در دانشگاه زاهدان در رشته طراحی دوخت تحصیل کردم اما در مورد اینکه چطور راهش رسید به کارگاه آموزش خیاطی خیرآباد هم می گوید: چند سال پیش یک آموزشگاه تاسیس کردم اما هنرجو نداشتم، تا اینکه طرح آموزش فنی و حرفه ای بنیاد در قلعه گنج اجرا شد و دعوت به کار شدم برای آموزش.

در مرحله اول کارگاه در روستاهای دور افتاده مثل رمشک و مارز برگزار می شد معصومه می گوید بعد از گذراندن دوره آموزش قرار است بنیاد به هنرجوها تسهیلاتی بدهد که بتوانند مشاغل خانگی داشته باشند و از مهارت شان درآمد کسب کنند.

روایت سوم: روی دیگر سکه زن بودن در قلعه گنج از روزی که نام قلعه گنج بر زبان ها افتاده، موضوع بهداشت زنان هم به موازات تمام مشکلات، به عنوان یکی از بزرگ ترین مسائل منطقه مطرح شد.

تولد فرزندان معلول در جنوب کرمان موضوعی نیست که بشود به راحتی از کنار آن گذشت؛ موضوعی که از سویی ریشه در ازدواج های فامیلی دارد اما دلیل عمده آن ازدواج و بارداری در سنین کودکی است.

به گفته ناوکی، فرماندار قلعه گنج تا به امروز اقدام جدی در راستای غربالگری ژنتیک در منطقه انجام نشده است: یکی از مشکلاتی که در منطقه شایع است، آمار بالای معلولیت است.

یکی از علت های آن ازدواج های فامیلی است که بدون مشاوره ژنتیک صورت می گیرد.

حوزه سلامت نظارت چندانی بر تولد بچه ها در شهرستان نداشت اما بهزیستی اخیرا به موضوع ورود کرده و مطالعاتی را برای مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج آغاز کرده است.

اما در خصوص غربالگری ژنتیک تا امروز کاری به صورت رسمی انجام نشده است.

خانم امیری ماما است و در تنها بیمارستان قلعه گنج مشغول کار، او می گوید: اغلب خانم های باردار به دلیل آلودگی آب و هوای بسیار گرم مشکلات متعدد بهداشتی دارند.

آب این منطقه یا از قنات تامین می شود یا از رودخانه که طبعا سرشار از باکتری و میکروب است.

در شهر هم وضعیت بهداشت آب مناسب نیست، آب تصفیه می شود اما فقر فرهنگی باعث ایجاد مشکلات بهداشتی می شود.

یک مورد دیگری که زنان در این منطقه با آن مواجهند بارداری های متعدد است که بهداشت را تحت الشعاع قرار می دهد و رحم را برای عفونت مستعد می کند، از طرفی بخشی از این زایمان ها در منزل انجام می شود و طبیعی است که در این وضعیت بهداشت مطلوبی اتفاق نمی افتد.

امیری در بخش زنان بیمارستان که بخش نسبتا مجهزی است از فقر فرهنگی در منطقه می گوید و اینکه مردم این منطقه به شدت نیاز به آموزش مسائل بهداشتی و مراقبتی دارند، اما مراکز بهداشت و پزشکان و کارشناسانی که تعدادشان هم زیاد نیست آنقدر درگیر ارایه خدمات هستند که فرصتی برای آموزش به افراد محلی ندارند: خانم های این منطقه زیاد کار می کنند از جمله کارهای سنگین کشاورزی، به نوعی جور مردان را می کشند، این کارها هم باعث این می شود که مستعد عفونت باشند و هم باعث افتادگی رحم و مثانه می شوند.

در 100 مورد زایمان 90 مورد خانم ها افتادگی مثانه و رحم دارند.

آمار بارداری در قلعه گنج بسیار بالاست، اگر اینجا امکانات بود و خانم ها در منزل زایمان نمی کردند فکر می کنم زایشگاه قلعه گنج دومین یا سومین مرکز کشور از نظر آمار زایمان بود.

خانم امیری در خصوص معلول زایی در منطقه می گوید: اینجا قبلا معلولیت زیاد بود در سال های اخیر کمتر شده، یکی به دلیل این است که طبق رسوم دختران در سنین پایین ازدواج می کنند و همین موضوع باعث می شود تجربه اولین بارداری در سن 14- 13 سالگی اتفاق بیفتد.

نکته دیگر ازدواج های فامیلی است که در سال های اخیر کمتر شده اما هنوز هم وجود دارد.

یکی از راه های مقابله با معلول زایی، غربالگری ژنتیک در ماه های ابتدایی بارداری است، اما غربالگری ژنتیک هزینه بالایی دارد و تجهیزات مربوط به آن هم در تنها بیمارستان قلعه گنج وجود ندارد.

مادران باردار برای انجام آزمایشات مربوطه باید به کهنوج، جیرفت یا بندرعباس ارجاع داده شوند: غربالگری موضوعی اختیاری است و نمی شود انجام آن را به بیمار تحمیل کرد.

ضمن اینکه هزینه های غربالگری بسیار بالاست و معمولا ترجیح می دهند بچه را با همان شرایط نگه دارند و با معلولیت متولد کنند یا به سمت سقط های غیر بهداشتی می روند.

قصه زنان قلعه گنج انگار تمامی ندارد.

زنانی که با تمام مسائلی که با آن درگیرند، همچنان انگیزه تغییر شرایط را دارند.

شنیدن رنج های شخصی آنها از زبان محرم رازهای شان شاید گوش را بیازارد، اما همین زنان با اقتدار و محکم ایستاده اند تا شرایط محیط زندگی شان را تغییر دهند.

جسم شان شاید پر از رنجیدگی و درد باشد اما نگاه شان برقی دارد از امیدی که می خواهند کاری کنند که این سرزمین برای فرزندان شان جای بهتری برای زندگی باشد.

زنانی که اگر به خودباوری برسند و توانمندی های خود را به خوبی باور کنند، نسلی قدرتمند تربیت می کنند که می تواند سرزمین پدری شان را که روزهای بی آبی به جان رگ و پی اش افتاده با همت آباد کنند.

معصومه، مدیر و مربی آموزشگاه دوخت و دوز قلعه گنج می گوید: اینجا از تعصباتی که زنان را محدود کند خبری نیست، خود من در روزهای نا امنی سیستان و بلوچستان و جولان دادن های عبدالمالک ریگی از قلعه گنج رفتم و در دانشگاه زاهدان در رشته طراحی دوخت تحصیل کردم اما در مورد اینکه چطور راهش رسید به کارگاه آموزش خیاطی خیرآباد هم می گوید: چند سال پیش یک آموزشگاه تاسیس کردم اما هنرجو نداشتم، تا اینکه طرح آموزش فنی و حرفه ای بنیاد در قلعه گنج اجرا شد و دعوت به کار شدم برای آموزش.

در مرحله اول کارگاه در روستاهای دور افتاده مثل رمشک و مارز برگزار می شد معصومه می گوید بعد از گذراندن دوره آموزش قرار است بنیاد به هنرجوها تسهیلاتی بدهد که بتوانند مشاغل خانگی داشته باشند و از مهارت شان درآمد کسب کنند.

http://fna.

ir/bmpy66
کلید واژه ها: قلعه - زمین - زندگی - هایی - واقعیت - روستای - منطقه - تسلیم - تشنگی - چراغ - جاده - محرومیت - کشاورزی - دامدار - کم آبی - حافظه - هزینه - کرمان - شرایط - گرما - کوچک - کویر - سبزی - جنوب - پوست - زنان

آخرین اخبار سرویس:
شهادت یک سرباز وظیفه در درگیری با اشرار مسلح

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | پنجشنبه 28 تیر 97

صعود 3 کماندار ایرانی به مرحله یک شانزدهم نهایی مسابقات جهانی

روزنامه کیهان کدام بازیگر را گستاخ می داند؟

زندگینامه آیت الله احمد جنتی منتشر شد

نگاهی بر کتاب تفسیر اجتهادی سوره تحریم

کدام نمایندگان در یک ماه گذشته دیر به مجلس رسیدند + اسامی

انتقادات تند و تیز عضو خبرگان رهبری از وضعیت بازار موبایل

تصاویر/ مراسم خطبه خوانی خادمان حرم حضرت معصومه(س) در ایام دهه کرامت

ملّت ایران بعد از پیروزی انقلاب، به برکت هدایت امام بزرگوار، یک معنای جدیدی از حج را فهمید

وقتی خداوند از بنده اش به خاطر این 4 صفت قدر دانی می کند

ابتکار: گزارش های خوبی از کارگروه رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار دریافت کردیم

زمان دیدار هیئت رییسه فراکسیون امید با "روحانی"

مریم سعیدیان جزی آثار امر به معروف و نهی از منکر در حوزه های اجتماعی

سیدعباس موسوی مقدم، محمد جعفری تجسم، تمثل و رویت جن از منظر عقل و نقل

محمدمهدی سلامی مروری اجمالی بر وضعیت «عزت ملی» در دوران قاجار و پهلوی

مرگ بیش از3 هزار تن دراثر آلودگی هوا، رسوایی ملی است

خطیب توانا می تواند در برابر هجمه های فضای مجازی بایستد

وقتی «ترانه علیدوستی» بابا برقی می شود! /عکس

امامزاده ای در دل جنگل های گیلان/ عکس

در سالروز پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران؛ آیا پذیرش قطعنامه به معنای دست کشیدن از مقاومت بود؟

جواد یعقوبی, عباسعلی سلطانی آسیب شناسی سبک زندگی ایرانیان و طـراحی الگـوی زنـدگی بهشتـی

نبرد سِدر و ستاره/15 اولین غافلگیری صهیونیست ها در جنگ 33 روزه/استتار حزب الله شگفت انگیز بود

به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان (2) نظائر شورای نگهبان در کشورهای دنیا

بی اعتمادی شدید مردم تهران به نهاد های حکومتی

خطیب نماز جمعه این هفته تهران کیست؟

نماینده مجلس مصر: مذاکرات آشتی فتح و حماس موفقیت آمیز بود

عبدالمجیدطالبتاش کاربست رسول و نبی در عقاید اسلامی

برنامه محرومیت زدایی سیستان برای 18 دستگاه اجرایی/آغاز روند تدوین برنامه محرومیت زدایی بلوچستان

وضعیت اضطراری یا فوق العاده در ترکیه پایان یافت

محمدرضا جاوید، محمدرضا ربیعی مندجین بررسی تطبیقی شرایط عقود اسلامی و قراردادهای پشتیبانی بانکداری اسلامی

الازهر: زیارت قبور و قرار دادن گیاه بر سر قبر سنت پیامبر است

غول ژاپنی در تهران!/ عکس

ابلاغ برنامه محرومیت زدایی از سیستان به 18 دستگاه اجرایی

سید حمیدرضا رئوف, زهره قادری مؤلفه های تحقق احساس شادمانی در اسلام

محمدمهدی قائمی امیری معنای زندگی، ضرورت و کارکرد نبوت

احتمال خانه تکانی در پاستور/برخورد ناموثر با بدحجابی/تیغ دو لبه مذاکره با آمریکا/تحریم فرصت نیست؛ اما...

پوتین و احیای محتاطانه سنت ها منطق تصمیم گیری روسیه در سیاست خارجی

دوران بلوغ روابط عمومی هاست

اوقات شرعی بیست و هشتم تیر شیراز

ماجرای قرائت مفاتیح بدون نیاز به عینک در حرم امام رضا(ع)

انتقادات تند و تیز عضو خبرگان رهبری از وضعیت بازار موبایل

تک تابعیتی، نه دو تابعیتی!

سیدمجید ظهیری نگاهی آسیب شناسانه به مدیریت چالش های اعتقادی در جهان اسلام

بابک شمشیری, نعمت الله بدخشان نسبت فرد و جامعه در نگاه اسلامی

امکانات استان کرمان در اختیار برگزاری راهپیمایی اربعین است

سیدعلی طالقانی‎ ‎ انگاره عقلانیت، معنویت، دینداری- دفاع از هم نشینی

"مریم معصومی" در یک ساحل رویایی + عکس

7 تیرانداز اهداف پروازی فردا راهی ایتالیا می شوند

«شاباش مرگ» مجلس عروسی را به خون کشید!

علی حیدری، مریم یاراحمدی، محمدرضا حسنی جلیلیان، علی نوری تجلی آیین «قصه برداشتن» در ادبیات فارسی

واکنش بروجردی به خبرسازی دروغین کانال های خبری درباره بازداشت وی

ورود صدها تانک جدید به سازمان رزم ارتش و سپاه

مدیرعامل پیشین مترو تهران، رییس بنیاد تعاون ناجا شد

دولت «شو» تبلیغاتی برای نماینده سنندج را متوقف کند

دادنامه چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

«اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند

از "بی شناسنامه" خواندن منتقدان تا "چوپان" قلمداد کردن مردم

مقایسه جت های شخصی پوتین و ترامپ/ عکس

یک زن رییس قضات مالزی شد

ابراهیم همین طور که شنا می رفت، با صدای بلند شروع به گریه کرد

نعمت فیروزی, عباس معین فر آسیب شناسی مدیریت فرهنگی از منظر قرآن کریم

مسئولان رسیدگی به مشکلات مردم را از مکتب رضوی بیاموزند

درخواست از «جهانگیری» برای برخورد سخت با معاون زنگنه

حسن رستگارپور،‏ فائزه موحدی، زینب برخورداری مسئولیت های اخلاقی در حوزه فناوری و طراحی یادگیری ‏

وجود 9 درصد از جمعیت تهران در بافت فرسوده

پروین فرشچی تابعیت و مجوز اقامت از هیچ کشور خارجی را ندارد

مسکو یکی از پنج روشن ترین شهرهای جهان شد

روزنامه های پنج شنبه 28 تیر ماه 97

عارف از حضور بازرسان آژانس در دانشگاه ها اطلاع داشت؟

حسن کربلایی حاجی اوغلی، علی اکبر فرهنگی، محمد سلطانی فر، علی دلاور، علی گرانمایه پور رابطه برندسازی روزنامه های اقتصادی و رضایت مشتریان در کلان شهرهای کشور‎ ‎

ماجرای قتل فجیع 2 کودک دوقلو در زاهدان چه بود ؟ + جزییات

آیین چهلم شهید مدافع حرم خلیل تختی نژاد برگزار شد

نصرت الله دین محمدی کرسفی شعر تجسمی (کانکریت) در نیم نگاهی تحلیلی، انتقادی و تطبیقی

رییس جدید بیمه مرکزی مشخص شد

دادگاه انقلاب کوتاه نخواهد آمد /تازه نفس های دولت در جنگ اقتصادی /تغییر کابینه در مرحله تعیین افراد

سه رسالت مهم امروز طلاب

رود سرباز؛ سیستان و بلوچستان و سیلی سهمگین!

بازگشت همه سفرای ایران به تهران

رسانه ها را به گسترش ناامیدی متهم می کنند!

رضا برنجکار، مهدی سالکی کاربست عقل در استنباط آموزه های کلامی از دیدگاه فاضل مقداد

در پی شدت گرفتن فشارها ترامپ: پوتین را مسئول دخالت در انتخابات آمریکا می دانم

وحدت شیعه و اهل سنت دشمنان را ناامید کرده است

ذوق زدگی ترامپ از دیدار با پوتین

الهام اسمعیل پونکی ، محمدرضا اسمعیلی گیوی، فاطمه فهیم نیا سواد رسانه ای و سواد اطلاعاتی و تأثیر آن ها بر قابلیت های کارآفرینی

حالا نوبت هیئت وزیران است/ اولین دولتی که احضار شد

مردم را با زبان هنر با معارف دین مانوس کنیم

از بررسی 5 هزار مقاله پژوهشی تا برگزاری 50 کرسی آزاد اندیشی

راهکار ساده رسول خدا برای رسیدن به خیر دنیا و آخرت

آیین چهلم شهید مدافع حرم، خلیل تختی نژاد برگزار شد

نقدی بر دنیای فکری حجاریان ها

سفر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به بروجرد

نیشابور میزبان شب شعر «ملکوت هشتم»

سعید ملکی تحلیل فضایی و اولویت‎بندی شکاف درون‎منطقه‎ای مسکن

بوریس جانسون عملکرد ترزا می در پارلمان انگلیس را مورد انتقاد قرار داد

تحلیل سیاسی هفته

مرتد کیست؟ حکم مرتد و ارتداد چیست؟

یک زن رییس قضات مالزی شد

مریم بخشی، منوچهر تشکری، قدرت قاسمی پور مصادیق «پیرنگ» فرمالیستی در داستان های کوتاه فارسی

مستندات پرونده دمیرتاش در محضر دادگاه ارائه شد

چند روایت معتبر از زنان قلعه گنج

چند روایت معتبر از زنان قلعه گنج