مطالب مرتبط:
رییس جمهور: سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند
رییس جمهوری: سودجویان منتظر برخورد قاطع مالیاتی باشند
احضار رییس بانک مرکزی ایران نزد مراجع قضایی
شکایت رییس کل بانک مرکزی از دو نماینده مجلس
شکایت رییس کل بانک مرکزی از دو نماینده مجلس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 09:112018-06-19اقتصادي

ماموریت جدید رییس جمهور به سازمان مالیاتی دستان خالی سازمان مالیاتی برای برخورد با سودجویان/ بانک مرکزی زیربار ارائه اطلاعات حساب های بانکی می رود؟


روز گذشته رییس جمهور به نظام مالیاتی دستور داد تا برخورد قاطع مالیاتی با سودجویان اقتصادی صورت بگیرد اما این کار نیاز به ابزار و دسترسی به اطلاعات شفاف حساب های بانکی دارد که به دلیل عدم همکاری بانک مرکزی اکنون در دسترس نیست.

- دستان خالی سازمان مالیاتی برای برخورد با سودجویان/ بانک مرکزی زیربار ارائه اطلاعات حساب های بانکی می رود؟ روز گذشته رییس جمهور به نظام مالیاتی دستور داد تا برخورد قاطع مالیاتی با سودجویان اقتصادی صورت بگیرد اما این کار نیاز به ابزار و دسترسی به اطلاعات شفاف حساب های بانکی دارد که به دلیل عدم همکاری بانک مرکزی اکنون در دسترس نیست.

گفته است  تولید و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، اولویت دولت خواهد بود.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه مصرف کنندگان نباید هزینه سودجویی عده ای را بپردازند، بیان کرده است: سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند.

اظهارات رییس جمهور در باب برخورد با سودجویان و عده ای موج سوار در نوسانات اخیر ارزی، بازار طلا، خودرو و حتی اقلام خوراکی و معیشتی مردم بسیار امیدوارکننده تلقی می شود.

با این حساب باید دقت و تامل داشت دستگاه های مجری و نظارتی به خصوص سازمان مالیاتی که مورد اشاره آقای روحانی است تا چه میزان از ابزار لازم برای برخورد با سودجویان اقتصادی را در اختیار دارد.

یقینا برای برخورد قاطع در هر سطحی با سودجویان در نظام اقتصادی باید ابزار و پارامترهای شفافیت زا را دنبال کرد و از آن در جهت عدالت و برقراری رقابت سود جست.

یکی از این فاکتورها، بهره مندی و دسترسی به حساب های بانکی به صورت شفاف در تمامی سطوح است زیرا بانک بستری برای تمامی تبادلات مالی و پولی است و حتی با رصد آن، دیگر دارایی ها نیز به طور نسبی شفاف خواهد شد.

از آنجایی که رییس جمهور به برخورد قاطع مالیاتی با سودجویان اقتصادی سخن به میان آورده است باید دید آیا سازمان مالیاتی توان چنین برخوردی را دارد یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال نگاهی به قانون مالیات های مستقیم و اظهارات مسئولان خواهیم داشت.

قانون مالیات های مستقیم در ماده 169 مکرر به طور خاص به ایجاد پایگاه های منسجم، متمرکز و شفاف از نظام فعالیت های اقتصادی تاکید دارد و مصادیق آن را نیز به صراحت تعیین کرده است که از قضا حساب های بانکی در دل اطلاعات بخش پولی پیش بینی شده است.

هفته گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس" مبنی بر اینکه طبق ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم سازمان مالیات موظف به ایجاد پایگاه اطلاعات مالی و پولی از فعالان اقتصادی است که یکی از مباحث آن به حساب های بانکی بازمی گردد در این زمینه چه اقدامی صورت گرفته است، گفت: گزارشی که گرفته اند خوشبختانه 80 درصد نظام بانکی اطلاعات را داده اند؛ با توافقی که با بانک مرکزی انجام شده این اطلاعات را رصد کرده و به ما می دهد و امروز می توانم بگویم 80 درصد اطلاعات نظام بانکی در حال وصل شدن است و برخی از مؤسسات پولی هنوز اقدام نکرده اند که در دستور کار ما قرار دارد و از مکانیزم های نظارتی و کنترلی حتماً دنبال می کنیم تا سامانه به طور کامل کار خود را اجرایی کند.

اظهارات وزیر ناظر به گزارشی است که به او داده اند و شفاف نشد که این اطلاعات در پرونده مودیان مالیاتی کارکرد خواهد داشت و یا منجر به مقابله با سودجویان و مفسدان می شود یا خیر.

تاخیر یک و نیم سال برای اخذ اطلاعات حساب های بانکی به منظور پیشگیری و برخورد با مفسدان اقتصادی و فراریان مالیاتی در حالی مطرح است طبق آخرین اخبار در حد یک تفاهم نامه بوده و به قول وزیر اقتصاد در حال وصل شدن اطلاعات نظام بانکی است و هنوز خبری از بهره برداری و دسترسی ها وفق قانون وجود ندارد.

در همین باره نیز محمدقاسم پناهی قائم مقام سازمان مالیاتی" که پیش تر قائم مقام طرح جامع مالیاتی بوده به فعالیت های زیرزمینی اقتصادی و فرار مالیاتی اشاره کرده و معتقد است: مطابق پژوهش های اخیر حدود 20 درصد از اقتصاد کشور زیرزمینی تخمین زده شده است که این مقدار در نهایت منجر به فرار مالیاتی، ناکارآمدی قوانین و غیره می شود.

وی تلویحا و بدون آنکه به داشتن اطلاعات نظام اقتصادی و بانکی توسط سازمان امور مالیاتی اشاره کند تصریح کرد: با همبستگی دستگاه های اجرایی می توان شفافیت اقتصادی را در تمام بخش های اقتصاد جامعه به وجود آورد و به این طریق نظم و انضباط مالی در تمام امور حاکم می شود و فساد مالی دیگر رخ نمی دهد.

این ادبیات و سخنان نشان می دهد این مقام مسئول مالیاتی ضمن تایید فرار مالیاتی و فعالیت های اقتصادی زیرزمینی که سازمان مالیاتی از پیدا کردن آنها و محل اخفای حساب بانکیشان عاجز است، برای شفافیت اقتصادی همبستگی و اهتمام جدی دستگاه های اجرایی را برای انضباط مالی می طلبد.

بنابراین بیراه نیست که مدیران میانی سازمان مالیاتی نیز به نداشتن اطلاعات از نظام بانکی و دیگر دستگا ه ها اشاره کنند و منتقد وضع موجود باشند.

علاوه بر این عباس بهزاد دادستان انتظامی مالیاتی نیز به تفاهم نامه سازمان مالیاتی با بانک ها برای دریافت اطلاعات حساب های بانکی سخن گفته است.

با این حال اما خبری از زمانبندی عملیاتی شدن و استفاده مطلوب از این موضوع در دست نیست و مسئولان این سازمان پاسخگو نیستند که آیا دریافت این اطلاعات به بررسی اظهارنامه های عملکرد مالیاتی سال 96 می رسد یا خیر.

اگر اظهارات رییس جمهور را برای سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد یک ماموریت جدید فرض کنیم، این سازمان چگونه و با کدام پایگاه داده و اطلاعات می خواهد با آن پاسخ مثبت دهد؟ در چنین شرایطی و بدون تولید و استفاده از داده های شفاف و دقیق همان گونه که تاکنون با مفسدان، فراریان مالیاتی و موج سواران نوسانات اقتصادی برخورد شده از این به بعد هم خواهد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، پی شتر نیز سعید توتونچی ملکی مدیر کل دفتر پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی کشور" گفته بود: وزارت امور اقتصادی و دارایی  و به تبع آن سازمان امور مالیاتی باید اطلاعات مالی و هویتی اشخاص حقیقی و حقوقی را داشته باشد، چرا که ذات مبارزه با فرار مالیاتی ، عملی ممیزی محسوب می شود.

از این رو بدون وجود این اختیارات، امکان مبارزه با مفسدان مالیاتی میسر نخواهد شد.

زمانی که اظهارات غیرشفاف و کلی گویی های مسئولان سازمان مالیاتی و وزارت اقتصاد مانند یک پازل کنار هم چیده می شود به وضوح مشخص است که همچنان این مجموعه از نبود اطلاعات و پایگاه های اطلاعاتی واقعی مبتنی بر فعالیت های اقتصادی در بازار رنج می برد و در حال حاضر براساس کوهی از سوابق و داشته های مبتنی بر خوداظهاری ناشی از معاملات فصلی و اندک اطلاعاتی که با پروسه پیچیده اداری بدست می آید نمی توان توقع داشت نظام مالیاتی با ابزارهای موجود نقشی خارق العاده و بازدارنده در عرصه اقتصادی ایفا کند.

شواهد بدست آمده نشان می دهد کماکان اطلاعات حساب های بانکی برابر آنچه در قانون مالیات های مستقیم به صراحت عنوان شده از سوی بانک ها و یا بانک مرکزی بدست سازمان امور مالیاتی نرسیده  است.

  اگرچه چگونگی استفاده و بهره برداری از اطلاعات با سامانه های موجود نظام مالیاتی نیز داستان مفصلی دارد.

بنابراین ماموریت رییس جمهور به نظام مالیات ستانی با ابزارهای موجود، ماموریتی ممکن تلقی نمی شود.

اگرچه همین که مسئولان برای ساماندهی فعالیت های اقتصادی به سراغ ابزار مهم مالیات رفته اند خود اتفاق مبارکی است.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/bmpqxr
کلید واژه ها: مالیات - حساب های بانکی - رییس جمهور - اقتصادی - مالی - بانک - بانک مرکزی - اطلاعات - بانکی - شفاف - مرکزی - نظام - کالاهای اساسی - صورت - ماده - دارایی - امور اقتصادی - اقلام خوراکی - مصرف کنندگان - قانون - مردم - پیش بینی - خبرنگار - مسئولان - خوراکی - روحانی - بازار - هزینه - تامین - تولید

آخرین اخبار سرویس:
عملیات اجرایی زمین چمن مصنوعی کاکی بوشهر آغاز شد

پیشنهاد مضحک اروپایی ها برای خرید نفت از ایران/ اروپایی ها روغن ریخته را نذر امام زاده کردند

زنبورها به کمک مزارع فارس شتافتند

بهزیستی 20مسئولیت و خدمت به مددجویان ارایه می دهد

تعطیلی روزانه به کاهش10درصدی مصرف برق منجر می شود

نقش حیاتی بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط در پسابرجام

نقشه اروپایی ها برای نفت ایران

تعطیلی روزانه به کاهش10درصدی مصرف برق منجر می شود

برترین های حجاب و عفاف تجلیل شدند

جف بزوس به ثروتمندترین فرد تاریخ مدرن بدل شد

لیست قیمت خودروهای زیر 60 میلیون تومان + جدول

نفت همچنان تحت تاثیر جنگ تجاری آمریکا

عدم استقبال از دریافت سکه های پیش فروشی

قاچاق گوشی به صفر رسید

هر یک درجه افزایش دما در تهران 150 تا 200 مگاوات افزایش مصرف را به دنبال دارد

هر یک درجه افزایش دما در تهران 150 تا 200 مگاوات افزایش مصرف را به دنبال دارد

ساکنان مسکن مهر شهر چمران به رای مصادره منازلشان معترض شدند

هر یک درجه افزایش دما در تهران 150 تا 200 مگاوات افزایش مصرف را به دنبال دارد

عملیات اجرایی زمین چمن مصنوعی کاکی بوشهر آغاز شد

پاسخ به ابهامات خط 7/ واگن های جدید 20 ماه دیگر می رسد

اولویت وزارت نیرو تامین نیازهای داخل کشور است

افت سطح آب های زیرزمینی در آران و بیدگل سرعت گرفته است

151 خانه ورزشی روستایی در خراسان رضوی دایر است

صنعت و دانشگاه با همکاری یکدیگر ارزش افزوده تولید کنند

عوارض کهولت گریبانگیر تامین اجتماعی شده است

عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی تبلیغی سرپل ذهاب آغاز شد

فعال سازی دیزل ژنراتورهای مولد برق استان بوشهر ضروری شد

چشم انتظاری 20 ساله اهالی کوثر باید پایان خوش داشته باشد

افت سطح آب های زیرزمینی در آران و بیدگل سرعت گرفته است

عوارض کهولت گریبانگیر تامین اجتماعی شده است

تغییر ساعات اداری استان تهران تا پایان مرداد ادامه دارد

از آخرین قیمت سکه با خبر شوید

وعده آذری جهرمی درباره شبکه برق

احتمال آغاز ساعت کاری ادارات تهران از 6:30 صبح در مرداد

ضعف قانون گذاری در حفاظت از بستر دریاها

واگذاری بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح کلید خورد

مشاغل حساس ملزم به داشتن مولد های اضطراری هستند

تولید نانوذرات با کیفیت بالا از گیاه مرزه

معال 5 نیروگاه جدید برای تامین این میزان برق مصرفی نیاز است

طرز تهیه مارشملو خانگی

کشف فساد 21 هزار میلیاردی در یک سال گذشته

سکه تابید؛ بورس ابری شد

صنعت و دانشگاه با همکاری یکدیگر ارزش افزوده تولید کنند

تغییر ساعات اداری استان تهران تا پایان مرداد ادامه دارد

در کوشک های تاریخی شیراز به روی گردشگران بسته است

اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تحریم ها را خنثی می کند

رییس مجمع نمایندگان خواستار تعادل بخشی قطع برق در کرمان شد

دستگری سارقان 30 میلیارد ریالی در اصفهان

10 پروژه عمرانی در شهرجدید عالیشهر بوشهر تصویب شد

صنعت و دانشگاه با همکاری یکدیگر ارزش افزوده تولید کنند

عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی تبلیغی سرپل ذهاب آغاز شد

فعال سازی دیزل ژنراتورهای مولد برق استان بوشهر ضروری شد

اجرای سوخت رسانی هوایی خودکار برای اولین بار توسط ایرباس [تماشا کنید]

آپدیت جدید برای مینی کراس اوور

گلایه بخش خصوصی از نحوه تخصیص ارز برای واردات

پاسخگویی برخط مدیران خراسان رضوی در پاسخ به مشکلات شهروندان

مشهد، میزبان دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فلزات

گسترش زیرساخت های گردشگری در استان مرکزی

فعال سازی دیزل ژنراتورهای مولد برق استان بوشهر ضروری شد

وزیر نیرو عذرخواهی کرد | نیاز به همکاری مردم داریم تا برق و آب قطع نشود

مشهد،میزبان دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فلزات

مازاد بودن 70درصد از کارکنان شهرداری های کشور

درآمد چند میلیاردی از اپلیکیشن‎ها در نیمه‎ی اول سال 2018

برات الکترونیک سند نجات اقتصاد ملی

سیاست توزیع آب وزارت نیرو توزیع عادلانه است

آغاز توزیع لاستیک کامیون با نرخ دولتی

وعده آذری جهرمی درباره شبکه برق

دست دلالان از بازار گوشت مرغ کوتاه شود

وزیر دادگستری ؛ ­با آماده کردن زیر ساخت ها باید اقدام به واگذاری شرکت های دولتی کنیم

برقی از قم به تهران منتقل نمی شود

سکه به کدام سمت می رود؟

نخود دلفان با نام سایر استان ها به خارج از کشور صادر می شود

جواد تکجو آفت اقتصاد ملی!

332 طرح اشتغالزایی در شهرستان بانه تصویب شد

پایانه مسافری دریایی بندربوشهر افتتاح شد

معاونان وزیر جهادکشاورزی به خراسان شمالی سفر می کنند

رییسی خطاب به دولت: اگر هشدارها را جدی می گرفتید، بازار این گونه مختل نمی شد

تاکید بر گسترش ارتباط صنعت ودانشگاه

رییس مجمع نمایندگان خواستار تعادل بخشی قطع برق در کرمان شد

332 طرح اشتغالزایی در شهرستان بانه تصویب شد

332 طرح اشتغالزایی در شهرستان بانه تصویب شد

واکاوی تغییر جهت سکه

پیشنهاد اروپایی ها برای خرید نفت ایران: ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت خود را به روسیه بفروشد و این کشور نفت ایران را صادر کند!

احتمال آغاز ساعت کاری ادارات تهران از 6:30 صبح در مرداد

واکاوی تغییر جهت سکه

پرواز ایرلاین های ایرانی به نجف از سر گرفته شد

در پرواز شماره 810 چه گذشت؟ شادی مسافران هند علیرغم نرسیدن به مقصد/سفرهایی که به بهانه گرفتن ارز انجام می شود

دانلود رایگان سوالات پست بانک سال 93

جواد تکجو آفت اقتصادی ملی!

واگذاری بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح کلید خورد

احتمال آغاز ساعت کاری ادارات تهران از 6:30 صبح در مرداد

صادرات یک میلیون دلاری نجاران قمی به کشور های منطقه

آغاز واگذاری بنگاه های اقتصادی نیروهای مسلح

اینکه می گویند شستا بازار را بهم ریخته درست نیست/ تهمت ها باید مستند باشد

پروازهای فرودگاه رامسر از سرگرفته شد

ارتباط بین دانشگاه و صنعت ضعیف است

نصب بنچ مارک در زمین های ملی عباس آباد

کنتور هایی برای نگهبانی از جان زمین

نخود دلفان با نام سایر استان ها به خارج از کشور صادر می شود

معاونان وزیر جهادکشاورزی به خراسان شمالی سفر می کنند

ماموریت جدید رییس جمهور به سازمان مالیاتی دستان خالی سازمان مالیاتی برای برخورد با سودجویان/ بانک مرکزی زیربار ارائه اطلاعات حساب های بانکی می رود؟

ماموریت جدید رییس جمهور به سازمان مالیاتی دستان خالی سازمان مالیاتی برای برخورد با سودجویان/ بانک مرکزی زیربار ارائه اطلاعات حساب های بانکی می رود؟