مطالب مرتبط:
رسالت دین و قرآن، شکوفایی متوازن انسان در ابعاد مختلف است
تشکیل جلسه شورای تامین استانداری برای بررسی ابعاد رخداد ایرانشهر
ابعاد حادثه ایرانشهر دقیقاً بررسی و به مردم گزارش شود
در گفت وگو با فارس قاسمی: از وجود دفتر حافظ منافع حجاج ایرانی در عربستان اطلاعی ندارم
از وجود دفتر حافظ منافع حجاج ایرانی در عربستان اطلاعی ندارم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 09:002018-06-19سياسي

مخالفان اطلاعی از ابعاد حقوقی «اف ای تی اف» ندارند


ایرنا- ماهیت حقوقی FATF را نمی دانند؛ این خلاصه سخنان علیرضا رحیمی، عضو هیأت رییسه مجلس درباره حملات هفته اخیر به لوایح چهارگانه دولت و موضوع FATF است.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست مخالفان اطلاعی از ابعاد حقوقی اف ای تی اف ندارند تهران- ایرنا- ماهیت حقوقی FATF را نمی دانند؛ این خلاصه سخنان علیرضا رحیمی، عضو هیأت رییسه مجلس درباره حملات هفته اخیر به لوایح چهارگانه دولت و موضوع FATF است.

حملاتی که البته تا اینجا موفق بودند و منجر به مسکوت ماندن دوماهه لایحه CFT یا همان الحاق به کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم شدند.

این اتفاق زیر سایه بمباران شدید پیامکی نمایندگان انجام شد که آمار آن بین 600 تا هزار پیامک برای هر نماینده عنوان شده است.

حالا علیرضا رحیمی در گفت وگو با ایران توضیح می دهد که استدلال متن این پیامک ها دقیقاً مشابه استدلال نمایندگان مخالف FATF بوده که این نشان از یک هماهنگی بین آنها می دهد.

خصوصاً اینکه هر دوی این استدلال ها دچار اشتباهاتی حتی ابتدایی شده بودند که بین دو طیف نمایندگان داخل مجلس و مخالفان بیرون مجلس مشترک بوده.

** مخالفان FATF در تلاش های خود بالاخره موفق شدند لایحه CFT را در مجلس مسکوت بگذارند.

فضاسازی که علیه این موضوع در چند هفته متوالی صورت گرفت به لحاظ فنی و از دید حقوقی چقدر جای پذیرش دارد؟به لحاظ اینکه در سطح بین الملل اکثریت کشورها توصیه نامه های FATF را الزام آور می دانند، به دلیل اعتبار بالا و پیدا کردن مرجعیتی در سطح دنیا، اگر چه جایگاه رسمی بین المللی از نظر سازمان ملل ندارد اما معادل یک سازمان بین المللی تأثیرگذاری خودش را در حوزه مالی، پولی و بانکی دارد.

در افکار عمومی یک اطلاع رسانی ناقصی رخ داده که برای بخشی از افکار عمومی این گونه منتقل کرده اند که لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم همان FATF است.

در صورتی که FATF نه واقعیت الحاقی دارد، نه ماهیت تصویبی دارد و نه معاهده است.

همین پیامک هایی که در هفته های گذشته برای نمایندگان از مبدأ های زیادی و خصوصاً تشکل های دانشجویی منسوب به بسیج ارسال کردند، عنوانی که استفاده می کردند این بود که قرارداد FATF را تصویب نکنید یا لایحه FATF را رد کنید.

این یعنی گروه های مخالفی که این پیامک ها را سازماندهی کرده بودند حتی نسبت به ابتدایی ترین ابعاد ماهیت حقوقی این موضوع هم مطلع نیستند و با برداشتی اشتباه آن را مورد توجه قرار داده اند.

خب وقتی در همان قدم اول شما در تشخیص ابتدایی ترین موضوع مربوط به ماهیت این مسأله چنین اشتباه فاحشی مرتکب شوید، چه تضمینی هست که درباره جزییات پیچیده تر آن اشتباه نگویید؟ در واقع هنوز هم بسیاری از منتقدان ماهیت حقوقی FATF را که یک کارگروه بین المللی است متوجه نمی شوند و وقتی می بینیم بین واقعیت با برداشت مخالفان از این موضوع فاصله بسیار زیادی وجود دارد، باید به دور از دعواها و واکنش های تند فکری برای پر کردن این فاصله کنیم.

کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم، کنوانسیونی است که در سطح بین الملل 188 کشور به آن ملحق شده اند و از این میان، 5 کشوری هم که به آن ملحق نشده اند غالباً دولت مستقر ندارند.

مثل سودان جنوبی که سابقه حاکمیتی چندانی ندارند.

لذا من تعبیری که برای FATF دارم این است که اصلاح ساختار بانکی، پولی و توصیه های بین المللی آن یک ضرورت برای ساختار پولی و بانکی کشور است و قاعدتاً به نفع سیستم بانکی کشور ماست که حداکثر شفافیت را برای حضور فعال در حوزه پولی و بانکی بین المللی داشته باشیم.

** یکی از انتقاداتی که مطرح می شود این است که تصویب این لایحه امکان حمایت ایران از حزب الله و حماس و جنبش های آزادیبخش را از بین می برد و حتی برخی گفته اند با پذیرفتن FATF باید سردار سلیمانی را تحویل دهیم.

این دست از استدلال ها در واقع امر چقدر می توانند صحت داشته باشند؟مخالفان و منتقدان این موضوع در دو حوزه انتقادات و مخالفت های خود را عنوان کرده اند.

حوزه اول حوزه حقوقی است که به دلیل اینکه استدلال های حقوقی که مطرح کرده اند به نوعی در حالت یکطرفه بوده و امکان پاسخگویی آن تا حدودی بسته بوده.

به طور طبیعی وقتی استدلال ناقص باشد پاسخ آن هم به نوعی ناقص می شود، لذا مفروضاتی که بر اساس آن این مسائل را مطرح می کنند یک مقداری غیرواقعی و ناقص است.

بخشی از نظرات مخالفان هم سیاسی است که به سمت سیاه نمایی رفته اند و به نظر می رسد هدفشان زمینگیر کردن دولت باشد.

یعنی اگر یک دولت همسو با خودشان این کار را می کرد ما شاهد این حجم از سر و صدا و اعتراض نمی بودیم.

کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم یا همان CFT به هیچ عنوان ناظر به فعالیت های داخلی کشورها نیست و نگاهی که دارد طبق ماده 20 همین کنوانسیون، منع مداخله در امور داخلی کشورها، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی آنها را مطلقاً قدغن کرده است.

** یک بحثی که اخیراً در همین رابطه مطرح می شود موضوع ذینفعان داخلی نپذیرفتن این لوایحی است که مربوط به FATF می شوند.

چون به هر حال همکاری با FATF شفافیت داخلی نظام پولی و بانکی را هم افزایش می دهد و این به ضرر کسانی است که از فعالیت های غیرشفاف سود می برند.

آیا امکان دارد که این دست گروه ها هم در فضاسازی علیه لوایح یاد شده نقش داشته باشند؟به نظر می رسد وقتی آدرس غلط بر سر چنین موضوعی می دهند و اینچنین فشار پرحجمی را به مجلس وارد می کنند تا کنوانسیون از دستور خارج شود یا اینکه حتی از حوزه علمیه و مجامع حوزوی کمک می گیرند تا به رییس مجلس فشار آورند تا کار را به هر شکلی متوقف کند، اینها نشان از آن دارد که تلاش می کنند خلأیی را برای خودشان ایجاد کنند تا در این خلأ ایجاد فعالیت غیرقانونی خود را بتوانند حفظ کنند یا حتی گسترش دهند.

در صورتی که ما اساساً صرفنظر از این کنوانسیون طرفدار حداکثر شفافیت و بهره مندی از نظام شفاف پولی و بانکی هستیم.

همین قانون مبارزه با پولشویی در کشور و اصلاحیه آن هم در همین راستا بودند که به سمت سالم سازی اقتصاد و تراکنش های پولی و بانکی افراد خاص بود.

به هر حال قرار نیست به نام های جعلی و اسامی دست دوم و سوم فعالیت های غیرشفافی اتفاق بیفتد و افراد پاسخگو نباشند.

ما الان در سیستم بانکی و پولی خود سؤالات و ابهامات زیادی داریم.

یکی از مهم ترین آنها اینکه حجم چند میلیارد دلاری قاچاق سالانه در کشور که گاه رقم آن تا 20 میلیارد دلار عنوان می شود، از چه منابعی تأمین مالی و تأمین ارز می گردد و درآمد حاصل از آن که در داخل کشور است چگونه و در کجای نظام بانکی کشور به گردش می افتد و به چه جاهایی و نزد چه افرادی تزریق می شود؟ صرفنظر از اینکه این کنوانسیون ما را ملزم می کند که به سمت شفاف سازی برویم، سال های قبل قوانین شفاف سازی نظام بانکی کشور را داشته ایم و امروز هم اکثریت مجلس قائل به این هستند که بدون استثنا به سمت شفاف سازی حرکت کنیم.

** شما اشاره داشتید که پیامک های تهدیدآمیز علیه نمایندگان برداشتی اشتباه از این موضوعات داشتند.

آیا این برداشت اشتباه در خود مجلس و بین نمایندگان هم وجود داشت؟به نظر می رسد اطلاعات نمایندگان مخالف این لایحه و اطلاعات افرادی که از بیرون فشار می آوردند، به نوعی یکسان بوده و به تعبیری همه آن با واقعیت فاصله داشت.

بنابراین می شود حدس زد که خط تخریب این لایحه و حمله به آن از یک مرکز واحد صادر شده است چون همه اطلاعات افراد مخالف، چه نماینده و چه افراد بیرون از مجلس در این رابطه یکسری اشتباهات واحد را تکرار می کنند.

اگر در این بین قرار بود یک یا چند نفر دچار اشتباه شوند، قطعاً می بایست فرد یا افراد دیگری هم باشند که این اشتباه را تکرار نکنند.

به عبارتی اینکه یکسری اشتباهات واحد را همه این افراد به صورت یکدست تکرار می کنند نشان از آن دارد که خط از جای دیگری داده می شود.

مخصوصاً این برای نمایندگان محترم خیلی مهم است که گزارش های بسیاری از مرکز پژوهش ها، وزارت اطلاعات، وزارت اقتصاد و کارشناسان به دستشان رسیده می بایست به آن هم توجه کنند.

ما توقع داشتیم به همان نسبتی که علیه مجلس و دولت سیاه نمایی می شود، به نظرات کارشناسان در این خصوص هم ارجاع داده شود.

به نظر می رسد در فشاری که به مجلس وارد شد به صورت کامل نظرات کارشناسی مراجع ذیربط ندیده گرفته شد.

** فکر می کنید بعد از پایان مهلت دوماهه مسکوت گذاشتن این لایحه، چه سرنوشتی در انتظار آن باشد؟در همان روزی هم که این موضوع مسکوت گذاشته شد بیشتر تأثیر فضاسازی مخالفان این لایحه بود که باعث ایجاد تردیدهایی در صحن مجلس شد که به مسکوت گذاشتن دوماهه این لایحه منتهی شد.

هر چند من بر اساس ارزیابی شخصی خودم معتقدم اگر در همان فضا هم رأی گیری می شد باز این لایحه رأی می آورد.

لیکن بسیاری از دوستان و آقای رییس ارزیابی دیگری داشتند.

اتفاق دو ماه بعد هم بستگی به فضای آن زمان دارد و امیدوارم فضاسازی های هیجانی و گاهی با استدلال های اشتباهی که صورت می گیرد تمام شود تا در یک فضای آرام و مبتنی بر گفت و گو و منطق در این رابطه تصمیم بگیریم.

هر چند به نظر می رسد فشارهایی که وارد می شود با این هدف است که کلاً کار لایحه یکسره شود و به هر شکلی از تصویب آن جلوگیری گردد.


کلید واژه ها: علیرضا رحیمی - مخالفان - پیامک - ابتدایی - اطلاع رسانی - اطلاع - مجلس - بین المللی - رحیمی - ایرنا - تروریسم - اشتباه - مالی - رسانی - سازمان ملل - دانشجویی - دولت - موفق - صورت - بمباران - قرارداد - واقعیت - صورتی - ایران - بانکی - توصیه - تشخیص - هایی - بسیج - نامه

آخرین اخبار سرویس:
پیام علی دایی به فغانی+عکس

متلاشی شدن دو تیم تروریستی ضد انقلاب

حقوق بازداشت شدگان از اتهام تا محکومیت

سپاسگزاری دلپذیرترین فضیلت انسانی است

چخوف، چخوف بزرگ

بازیگری که می توانست ستاره همه ادوار باشد

از هر 100ایرانی دو نفر به نارسایی قلبی مبتلا میشوند

فرعون بی غروب غرب

آخرین شماره روزنامه ایران!

سلامت چشمهایتان را به خطر نیندازید

ساز خالوقنبر صدای خلیج فارس است

تصویری قدیمی از رهبر انقلاب در حرم مطهر حضرت معصومه (س) + عکس

تصاویری دومین روز سفر آیت الله اعرافی به استان مازندران

پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

دلالان مسکن مهر پردیس دستگیر شدند

جزییاتی تازه از حکم ناظم مدرسه غرب تهران

پاسخ خواهر مسیح علی نژاد به آخرین پست وی

برگزاری اجلاس بسیج اساتید حوزه های علمیه با حضور اساتید برجسته

«خدمت کریمانه به رسم اهل بیت(ع) » سرلوحه کار همگان باشد

دشمنان اسلام درصدد قداست زدایی و تضعیف حجاب هستند

در گفت وگوی اختصاصی با فارس مطرح شد «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

جنیدی: خیلی سریع دستور اخیر رییس جمهور را انجام می دهیم

خانه خاوری در تورنتو کانادا و جزییاتش

حکم کپی کتاب

سرپرست حفاظت و اطلاعات زندان های فارس معرفی شد

نمی توان اداره کشور را سلیقه ای پیش برد اداره فرهنگ جامعه با سیاست امکان پذیر نیست

پروژه j5 می تواند آینده ترافیکی رشت را پوشش دهد

آغاز جشن های شکوه رضوان در حرم رضوی با شعار «خدمت کریمانه»/«در پرتو خورشید»؛ ویژه برنامه روز میلاد امام رضا(ع)

مسئولان ارشد حوزه و آموزش و پرورش گردهم می آیند

نظام اداری در تولید فکر مشکل دارد

برگزاری اجلاس بسیج اساتید حوزه های علمیه با حضور اساتید برجسته

فرهنگسرای شهرداری نایین افتتاح شد

جزییاتی تازه از حکم ناظم مدرسه غرب تهران

برخورد با مدارس لاکچری

حق شناس: هر اتفاقی برای دولت بیفتد، همه شریک هستند

وزیر نیرو: پول آب و برق مشترکان پرمصرف تصاعدی محاسبه می شود

کواکبیان:معتقدم بعد از تعطیلات مجلس، دولت باید تغییراتی در کابینه انجام دهد

جنیدی: خیلی سریع دستور روحانی را انجام می دهیم

نمی توان اداره کشور را سلیقه ای پیش برد/ اداره فرهنگ جامعه با سیاست امکان پذیر نیست

اجرای طرح ملی حفظ قرآن «بشارت 1452» در مؤسسه نورالایمان کارون

230 فرصت شغلی برای مددجویان یزدی ایجاد شد

فرهنگسرای شهرداری نایین افتتاح شد

سرمربی کرواسی: هم خوشحالیم هم ناراحت

برخورد با مدارسی که گیشه ای مردم را اغفال می کنند

اجتماع حافظان عفاف و حجاب در تبریز

معاون حمل و نقل و امور زیر بنایی شهرداری منطقه یک رشت منصوب شد

موضوع سراوان با عزم مدیران قابل حل خواهد بود

صادرات 30 هزار تن کالا از طریق خط ریلی به آذربایجان شده است

پروژه j5 می تواند آینده ترافیکی رشت را پوشش دهد

برگزاری کلاس های طرح اوقات فراغت در 9 مسجد یزد

خرید خودرو بی. ام. و با بیت کوین

مراسم ختم محمد بسته نگار

حضرت معصومه (س) سرآمد علم و دانش و الگوی عفاف و حجاب است

برنامه جنجالی «حالا خورشید»؛ از معرفی یاسی اشکی توسط وزارت بهداشت تا دفاع از حسین یکتا

صادرات 30 هزار تن کالا از طریق خط ریلی به آذربایجان شده است

ویژه برنامه تلویزیون در دهه کرامت

تصاویر منتخب جهان در هفته ای که گذشت

هر چقدر در ترویج نماز و قرآن هزینه شود باز هم کم است

برگزاری محفل انس با قرآن کریم در مدرسه علمیه قروه

حق شناس:هر اتفاقی برای دولت بیفتد همه در آن شریک هستند

کواکبیان:معتقدم بعد از تعطیلات مجلس، دولت باید تغییراتی در کابینه انجام دهد

ماجرای درخواست وام پدر «احمدی روشن» از رهبر انقلاب+تصاویر

بازداشت عامل حیوان آزاری در اردبیل

معاون حمل و نقل و امور زیر بنایی شهرداری منطقه یک رشت منصوب شد

موضوع سراوان با عزم مدیران قابل حل خواهد بود

دختران، پرورش دهندگان نسل آینده هستند

اجتماع حافظان حریم خانواده در همدان

همایش "زن مسلمان" در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد

جایگاه و ارزش زن در جامعه اسلامی باید در جلسات تخصصی بحث شود

همایش حافظان حریم خانواده در شهرکرد برگزار شد

متلاشی شدن دو تیم تروریستی در غرب کشور

کیبورد کم صدای مک بوک در راه بازار

همراهی همگان با دولت در شرایط خطیر کشور و مقابله موثر با دشمنان ضروری است

بازداشت عامل حیوان آزاری در اردبیل

ساختمان مدیریت حوزه علمیه مازندران افتتاح شد

تصویر/ مجریان تلویزیون در حرم امام رضا

وزیر آموزش و پرورش: مدارس لاکچری برای فریب خانواده ها تبلیغات غیرواقعی می کنند

هویت ایرانی اسلامی کودکان مورد توجه باشد

تجمع 4 هزار نفری مدافعان حریم خانواده در گرگان/ طنین شعار دختران زینبی، مادران فاطمی

حضرت معصومه (س) از بهترین خواهران تاریخ است

پیاده روی دختران شیرازی، از حرم تا حرم

روایت اجاره نشینی پدر دانشمند شهید

همایش ملی بی بی حسنیه در تربت حیدریه برگزار می شود

تربت حیدریه به وقف های جدید و بروز نیاز دارد

آسیب های اجتماعی در استان کرمانشاه سیر کاهشی دارد

بازگشت پیکر 75 شهید دفاع مقدس

انسجام درونی و اقتدار بیرونی راهبرد اصلی نظام در برابر دشمنان است

ترامپ برای دیدار با پوتین وارد هلسینکی شد

بی توجهی به سیستم آموزشی کشور یکی از نواقص است / در سیستم آموزشی کنونی کشور،جوانان دنبال تفکر و تعقل نیستند

پاسخ خواهر «مسیح علی نژاد» به آخرین پست وی

کارشناس روابط عمومی: روابط عمومی منسجم و قدرتمند جایگاه سازمان ها را در میان مردم تقویت می کند

ساماندهی روابط عمومی دستگاههای اجرایی مازندران کلید خورد

اجتماع عظیم "حافظان حریم خانواده" در شهرکرد برگزار شد

همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد تجمع 4 هزار نفری مدافعان حریم خانواده در گرگان/ طنین شعار دختران زینبی، مادران فاطمی

اقدام جالب رییس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد!

بازداشت عامل حیوان آزاری در اردبیل

حضرت معصومه (س) سرآمد علم و دانش و الگوی عفاف و حجاب است

آغاز سومین دوره طرح ملی رحله در لارستان

کتاب خوانی باعث ارتقای سطح فرهنگ عمومی می شود

پاسخ رسانه ملی به حاشیه هایی درباره پویول، یاسی اشکی و حمید استیلی

مخالفان اطلاعی از ابعاد حقوقی «اف ای تی اف» ندارند

مخالفان اطلاعی از ابعاد حقوقی «اف ای تی اف» ندارند