مطالب مرتبط:
خیزش حوزه و دانشگاه به سمت تمدن سازی نوین اسلامی باشد/ مکتبی که نتواند فرهنگ ساز باشد نمی تواند تمدن سازی کند
شرایط بازگشت به تحصیل دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد پیگیری تخصیص اعتبار ویژه برای توسعه صنایع دستی همدان/ موزه منطقه ای فعال می شود
استخدام دانشگاه آزاد اسلامی (خبر جدید)
نیازمند آسیب شناسی در حوزه پژوهش هستیم/ پذیرش دانشجو در دوره های ارشد و دکتری در دانشگاه D8 از مهرماه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 08:562018-06-19سياسي

معتقدم تشکل اسلامی فعال و جریان دانشجویی تصمیم ساز در دانشگاه ها داریم/ خط کش ما برای اندازه گیری دانشجو و دانشگاه اشتباه است


مهدی عباسی مهر از ادوار دفتر تحکیم وحدت گفت: معتقدم در حال حاضر نیز تشکل اسلامی فعال در دانشگاه ها داریم وجریان دانشجویی در تصمیم سازی موثر است، - معتقدم تشکل اسلامی فعال و جریان دانشجویی تصمیم ساز در دانشگاه ها داریم/ خط کش ما برای اندازه گیری دانشجو و دانشگاه اشتباه است " مهدی عباسی مهر از ادوار دفتر تحکیم وحدت گفت: معتقدم در حال حاضر نیز تشکل اسلامی فعال در دانشگاه ها داریم وجریان دانشجویی در تصمیم سازی موثر است، اما خط کش ما برای اندازه گیری دانشجو و دانشگاه اشتباه است گروه دانشگاه مهدی عباسی مهر از ادوار دفتر تحکیم وحدت به نقد جنبش دانشجویی پرداخته است که در ادامه بخش دوم این گفتگو را می خوانیم.

خبرگزاری دانشجو: تعریف شما از جنبش دانشجویی و تشکل دانشجویی چیست؟ببینید آنچه را که گذشتگان ما به در بین جریان دانشجویی بنا کردند تشکل اسلامی بود، اما در چهار دهه اخیر بر روی این عنوان دست اندازی ها و تحریف هایی صورت گرفت.

بدیهی است که بین تشکل سیاسی و دانشجویی با تشکل اسلامی فرق های زیادی وجود دارد به گونه ای که وقتی علت راه اندازی، رسالت و عملکرد تشکل ها را قبل و بعد از انقلاب بررسی می کنیم متوجه می شویم که سطح خواسته ها و توقعاتی که جریان اصیل انقلاب اسلامی و شخص امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب از جریان دانشجویی و تشکل اسلامی دارند منطبق بر تشکل سیاسی نیست.

تشکل سیاسی گروهی است که مثلا مانند گروه های دانشجویی احزاب در دانشگاه ها فعالیت و برون داد سیاسی دارد.

در واقع تشکل سیاسی تعریفی بود که در دهه 70 به عنوان یک خیانت به جنبش دانشجویی و جریان اصیل دانشجویی عملیاتی و عنوان تشکل اسلامی به تشکل سیاسی تغییر یافت.

با این وجود زمانی که در عنوان هم قلب ماهیت صورت می گیرد و یک مجموعه منسجم، فعال، پویا، قوی و اثرگذار به یک گروه سیاسی محدود می شود طبیعی است که افول این مجموعه هم دور از ذهن نیست و این یک واقعیت است.

تشکل اسلامی دارای اهداف بزرگی است و منظومه و نگاهی که نسبت به آن وجود دارد نسبت به تشکل سیاسی خیلی متمایز است.

در واقع کار سیاسی جزیی از فعالیت تشکل اسلامی است.

جدای از اینکه چرا عنوان تشکل اسلامی دچار تحریف و عنوان تشکل دانشجویی جایگزین آن شده مسئله مهمتر این است که ما امروز در قالب این عنوان نیز آن گونه که باید و شاید به بخش تشکل نپرداخته ایم و بعضا فقط در عنوان دانشجویی آن مانده ایم و به اصل تشکل و تشکیلات نمی پردازیم.

معتقدم که هم عنوان تشکل و هم عنوان اسلامی هر دو مهم هستند از این حیث که عنوان اسلامی در برگیرنده مجموعه ای از اقدامات و برنامه های دینی، اعتقادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است که باید در درون تشکل اتفاق بیفتند.

در واقع اگر فعالیت جنبش دانشجویی مسلمان و در ذیل آن تشکل های اسلامی را جزیی از منظومه انقلاب اسلامی بدانیم بدیهی است که تشکل ها باید مجموعه ای از اقدامات و اهداف متناسب با گفتمان انقلاب را در دستور کار خود قرار دهند.

مثلا پس از پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها تسخیر لانه جاسوسی به عنوان یک حرکت ضد امپریالیستی و ضد استکباری در کارنامه جنبش دانشجویی دیده می شود؛ بلکه به موازات این حرکت نیز انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها رخ می دهد و وحدت حوزه و دانشگاه، حضور در جبهه جنگ حق علیه باطل، کادر سازی و نیروسازی و حضور این نیرو ها در دستگاه ها و نهاد های انقلابی هم جزو اولویت های تشکل های اسلامی محسوب می شوند و تحت این شرایط است که جنبش دانشجویی به یک قله تبدیل می شود.

با این وجود اگر یک تشکل اسلامی به معنای واقعی کلمه از تمام ظرفیت های خود در کنار هم بهره ببرد می تواند خیزش ایجاد کند.

دانشجو می تواند اهل فکر و مطالعه و اهل فعالیت های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و دینی باشد، اما زمانی عنوان تشکیلات به میان می آید مفهومش این است که باید به فعالیت های جمعی بپردازد و در امر جذب، پرورش، آموزش و کادرسازی اهتمام بورزد.

اما در این بخش نیز اجحاف صورت گرفته از این رو هم به این بخش و هم به بخش اسلامی ضربات بدی وارد شده است.

با این وجود در حال حاضر تلقی جریان دانشجویی این است که این مجموعه شامل جمعی از دانشجویان است که در کنار هم جمع شده اند تا به فعالیت های سیاسی بپردازند.

بدیهی است که موضع گیری، پرداختن به فعالیت های سیاسی، صدور بیانیه و انتشار نشریه مجموعه ای از افعالی است که باید از درون یک تشکیلات اتفاق بیفتند، اما متاسفانه ما در تشکیلات سازی دچار ضعف هستیم.

یکی از ایراد ها و نقد هایی که به ویژه در دهه 70 و 80 به جریان دانشجویی وارد است این است که آن طور که باید و شاید تشکیلات سازی و کادر سازی در درون تشکل های اسلامی صورت نگرفته و این در حالی است که اگر این اتفاق به معنای واقعی کلمه رخ می داد ما شاهد حضور پر رنگ نیرو های نخبه، فعال، مدیر، خلاق و تشکیلاتی در مناصب مهم و جریان سازی در فضای بیرون از دانشگاه بودیم، اما اینگونه نیست.

خبرگزاری دانشجو: برخی ها معتقدند که جنبش یک کار کوتاه مدت است که با فهم مشترک از یک موضوع خاص به وجود می آید به عنوان مثال در اوایل انقلاب یک جنبش دانشجویی با حضور تمام سلایق شکل گرفت تا شاه نباشد و بعد از سرنگونی رژیم طاغت نیز از هم می پاشد بعد از پیروزی انقلاب رفتار های سلبی را از طرف جنبش دانشجویی شاهد هستیم به گونه ای که برخی اقدامات ضد استکباری و امریکایی صورت می گیرد، اما سوال است که در حال حاضر و در شرایطی که نظام جمهوری اسلامی ثبات پیدا کرده است و جریان دانشجویی نمی تواند علیه نظام باشد و دست به کار های سلبی بزند به نظر شما آیا این جریان به یک جریان حاکمیتی تبدیل نشده است؟اگر تشکل های دانشجویی نسبت به یک هدف و آرمان سلبی و یا ایجابی در کنار هم قرار بگیرند شکل جنبشی پیدا می کنند اگر چه این جنبش می تواند با فراز و نشیب روبرو شود و گاهی در قله و گاهی نیز رو به افول باشد.

در هر حال اثبات شده که در ادوار مختلف فعالیت های دانشجویی جنبش دانشجویی در کشورمان وجود داشته است.

بدون شک قبل از انقلاب جنبش دانشجویی نسبت به حکومت شاهنشاهی و سیطره غرب در جایگاه اپوزیسیون قرار داشته است حتی بعد از انقلاب هم جنبش دانشجویی دارای موضع اپوزیسیونی بوده مثلا در دوره ای اپوزیسیون دولت، در دوره ای اپوزیسیون یک فرد و در دوره ای اپوزیسیون هژمونی جریان غرب گرا بوده و یا اینکه در دوره ای هم مطالبه ای مانند عدالتخواهی و یا آزادی را مطرح کرد ه.

است.

با این وجود این گزاره ها همواره تغییر کرده اند از این رو ما نمی توانیم بگوییم که اولویت های جنبش دانشجویی همواره ثابت بوده اگر چه اهداف مشخص و روشن بوده است.

سوال این است که فضای موجود تشکل های دانشجویی تا چه حد مولود تصمیم گیری ها و فعالیت فعالان دانشجویی و تا چه حد متاثر از عوامل بیرونی است؟ به نظر من هر دو این عوامل در شکل گیری فضای موجود اثرگذار بودهاند.

بالاخره ما این را پذیرفته ایم که فعالیت دانشجویی فعالیتی است که توسط گروهی از دانشجویان انجام می شود که سیال هستند، پایداری ندارند و از حیث تشکیلاتی پس از کسب مهارت های لازم برای انجام فعالیت های تشکیلاتی با گذشت دو تا سه سال از تشکل خارج می شوند با این وجود تحت این شرایط تشکل دانشجویی همیشه پویا است و همه این ویژگی را پذیرفته اند.

در هر حال مواردی که به آن ها اشاره کردم باعث شده اند که اولویت ها در جنبش دانشجویی همواره تغییر کنند و مبتنی بر اقتضائات نسلی و اولویت های موجود تعیین شوند و این برای نظام و مجموعه ای از کنشگران اجتماعی در ایران یک فرصت است، چون به نسل جوان اجازه داده می شود که کار تشکیلاتی انجام دهد، بر اساس آزمون و خطا عمل کند، آموزش ببیند، آموزش دهد، حرف بزند، بنویسد و فکر کند؛ از این رو به واسطه ویژگی های نسلی که متاثر از ذهن پرسشگر و روحیه انتقادی دانشجو است تشکل دانشجویی می تواند مطالب و مسائلی را طرح کند که شاید به چشم حاکمان، مسئولین، جامعه شناسان و افراد نسل های قبل نیایند و این یک ظرفیت است و شاید یکی از علل اینکه دیدار های رهبر معظم انقلاب هر ساله با دانشجویان برگزار می شود همین مسئله باشد تا معظم له در جریان نوع نگاه، رویکرد، مطالب و مسائلی که در ذهن نسل حاضر است قرار بگیرند.

بدیهی است که نظیر تشکل های اسلامی در ایران در هیچ کجای دنیا چه در بلوک شرق در گذشته و چه در بلوک غرب وجود ندارد به گونه ای که اکثر جنبش های دانشجویی چه در فرانسه و چک و یا روسیه و آمریکا یک سری جنبش های واکنش گرا هستند که حرف های آن ها در قالب یک تشکیلات شکل نگرفته، گزاره های آن ها لحظه ای است و دارای فرآیند بلند مدت نیستند، اما آنچه در داخل ایران اتفاق افتاده این است که تشکل های دانشجویی به عنوان یک موتور محرک عمل می کنند به گونه ای که دانشجویان پس از ورود به دانشگاه در کنار پرداختن به تحصیل و زندگی شخصی در قالب فعالیت های تشکلی یک تجربه جدید را کسب می کنند و این یک سرمایه است؛ اگر چه شاید بخشی از تشکل های دانشجویی که در دانشگاه ها فعالیت می کنند متوجه نباشند که دارای چه ظرفیتی هستند.

اما سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است که چرا عوامل بیرونی به سمتی رفته اند که تشکل های اسلامی دچار تحریف شوند؟ معتقدم بخشی از این مسئله به نگاه تهدید محور و ترس از اینکه تشکل های اسلامی می توانند در آینده علیه اهداف و مقاصد سیاسی و حزبی جریانات خطرساز شوند، برمی گردد.

عامل دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که تکنوکرات ها اصلا نسبت به فضای جنبشی، فکری و تشکیلاتی در دانشگاه ها فهمی ندارند؛ از این رو مطلوب آن ها این است که بحث های اینچنینی در این فضا شکل نگیرند.

در هر حال مجموعه ای از اقدامات و فعالیت هایی که دست آخر منجر به یک جنبش و حرکت می شوند با اساس و ساختار های تکنوکراسی در تضادند با این وجود دولت های تکنوکرات از اینگونه فعالیت ها فراری هستند.

برای اثبات این مسئله نیز کافی است که دولت های تکنوکرات مانند دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی و یا دولت فعلی را بررسی کنیم تا متوجه شویم که این دولت ها چگونه به دنبال این بوده اند که فضا را در درون دانشگاه خنثی کنند.

در همین رابطه اتفاقی که در دولت هاشمی رفسنجانی افتاد این بود که تکنوکرات ها تحمل نقد، سوال و اعتراض را نداشتند و به همین دلیل تصمیماتی را اتخاذ می کردند که ما به ازای آن این بود که اولا صدایی از دانشگاه ها بیرون نیاید ثانیا اگر صدایی هم بیرون آمد حداقلی و برآیند آن صفر باشد.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما قلب ماهیت تشکل های اسلامی تا چه حد متوجه جریان دانشجویی و تا چه حد متوجه بازی های سیاسی و عوامل بیرونی بوده است؟معتقدم عوامل بیرونی و همین جریانات سیاسی تا 70 درصد در قلب ماهیت تشکل های اسلامی اثرگذار بوده اند و 30 درصد از این قلب ماهیت نیز به عملکرد فعالان دانشجویی که بخش عمده ای از آن ها ادوار جریان دانشجویی هستند، برمی گردد.

به طور مثال یکی از علل اصلی که موجب بروز انحراف در در دفتر تحکیم شد قلب ماهیت تشکل های اسلامی بود به گونه ای که با کمرنگ شدن عنوان اسلامی ماموریت های سیاسی به انجمن های اسلامی محول شد از این رو دفتر تحکیم وحدت از قالب ایدئولوژیک خود فاصله گرفت و به نوعی به سمت روزمرگی و مطالبات دگراندیشان رفت.

علت بخشی از این قلب ماهیت نیز از یک سو متاثر از بعد اسلامیت انجمن های اسلامی و از سوی دیگر ضعف تشکیلاتی بود به گونه ای که امام خمینی (ره) بار ها در سخنان خود ترس از نفوذ و ایجاد انحراف در درون انجمن های اسلامی را تذکر داده بودند.

اما سوال این است که چه کسانی باعث ضعف تئوریک و ایدئولوژیک دفتر تحکیم وحدت شدند؟ببینید کسانی زمینه ضعف تئوریک و ایدئولوژیک انجمن های اسلامی را فراهم کردند که تا دیروز به عنوان ادوار این اتحادیه افرادی انقلابی، خط امامی و ضد امپریالیسم بودند، اما پس از آن که استحاله شدند زمینه انحراف فکری تحکیم را در دهه 70 ایجاد کردند.

معتقدم افرادی مانند علی شکوری راد، محسن میردامادی و ابراهیم اصغرزاده به عنوان ادوار انجمن های اسلامی در دهه 70 دیگر آن آدم های دهه 60 نبودند چون آنها بسیاری از انگاره های مدرنیسم را پذیرفته بودند و مبانی آن ها با مبانی تشکلی انجمن اسلامی فاصله داشت؛ از این رو همین ها زمینه را برای نفوذ در انجمن های اسلامی فراهم کردند به گونه ای که پای نهضت آزادی که روزی دفتر تحکیم وحدت پای آن را در مراکز تصمیم سازی نظام قطع کرده بود و عامل اصلی استعفای دولت موقت محسوب می شدبه محافل انجمن های اسلامی باز شد.

سوال دیگر این است که آیا دولت ها در قلب ماهیت تشکل های اسلامی نقش نداشته اند؟ به نظر من در دوره مرحوم هاشمی رفسنجانی دولت کاملا در این مسئله نقش داشت.

مثلا مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری سرعت و روند مدرنیسم در ایران را بالا برد و در همین راستا خیلی ها بورسیه این مرکز شدند و و قتی که به غرب رفتند در این فضا غرق شدند و به سمت جهانی شدن و پذیرفتن آزادی ها گرایش پیدا کردند.

به گونه ای که آرمان های این افراد دیگر آرمان های امام خمینی (ره) نبود البته آن ها از عنوان خط امام و از سوابق درخشان خود در راستای اهدافی که هیچ همخوانی با آرمان های انقلاب و امام نداشت استفاده می کردند.

واقعیت این است تمام دولت هایی که در کشورمان روی کار آمدند علاقمند بودند تا فضای دانشگاه ها را در اختیار بگیرند مثلا در سال های 62 و 63 حجم تعاملات میر محسن موسوی با انجمن های اسلامی دانشجویان رو به فزونی نهاد، هاشمی به دنبال دست اندازی در فضای دانشگاه ها بود، خاتمی دانشگاه را پایگاه خود را دانشگاه می دانست، دولت احمدی نژاد نیز زمانی روی کار آمد دست اندازی و فضاسازی در دانشگاه ها را پیش گرفت و ایضا دولت آقای روحانی هم همینگونه عمل کرده است.

ببینید زمانی تشکل های دانشجویی در راستای اهداف و برنامه های خود در بزنگاه های تاریخی نقش ایفاء می کنند مثلا ممکن است این نقش آفرینی در انتخابات موجب روی کارآمدن یک فرد جدید با یک رویکرد و اندیشه نو شود با این وجود اگر دانشجویان خودشان به این اولویت برسند و تحت تاثیر تطمیع یا تهدید احزاب و جریان های قدرت قرار نگیرند بنده با این رویکرد مشکلی ندارم، اما مسئله ما بعد از انتخابات ها است، چون زمانی که دولت ها مستقر می شوند به دلیل اینکه صاحب پول و قدرت هستند به جان دانشگاه ها می افتند.

دانشگاه ها مانند حوزه های علمیه مرکز رشد و نمو نیرو های نخبه، آینده ساز و اثرگذار این مملکت هستند با این وجود دانشگاه پایگاه احزاب، گرو کشی سیاسی و قبیله گرایی نیست.

بدون شک از درون دانشگاه ها است که باید ایده ها، خلاقیت ها، انسان ها، تشکیلات ها و کادر ها به جامعه سرریز شود نه اینکه افرادی وارد عمل شوند و مانند زمین شطرنج با افراد و شخصیت های حقیقی و حقوقی و دانشگاه ها بازی کنند.

درهر حال آنچه که به فضای دانشگاه ها ضربه زده است همین جریانات سیاسی هستند.

خبرگزاری دانشجو: جنبش دانشجویی پس از پیروزی انقلاب یکی از پایه های قدرت و یک نهاد تصمیم ساز بوده است به گونه ای که این جنبش با تسخیر لانه جاسوسی تاریخ و با انقلاب فرهنگی مسیر دانشگاه ها را عوض می کند با این وجود احساس نمی کنید که جنبش دانشجویی رفته رفته از یک نهاد تصمیم ساز ادغام شده در قدرت به معنای مثبت آن فاصله گرفته است؟معتقدم در حال حاضر نیز تشکل اسلامی فعال در دانشگاه ها داریم وجریان دانشجویی در تصمیم سازی موثر است، اما خط کش ما برای اندازه گیری دانشجو و دانشگاه اشتباه است.

مسئله ای که وجود دارد این است که اگر ما می خواهیم دانشجو را اندازه گیری کنیم این کار باید طبق اولویت ها و اهداف حال حاضر صورت بگیرد نه با اولویت های دهه 60 و 70، چون اقتضائات آن زمان با اقتضائات الان خیلی فرق دارند.

البته به اعتقاد بنده اگر نسل فعلی در سال 59 حاضر بود در شکل دهی انقلاب دوم موفق تر عمل می کرد.

بدون شک جنبش دانشجویی ضعف هایی دارد و کسی این ضعف ها را انکار نمی کند، اما باید ببینیم که تشکل های دانشجویی در بزنگاه ها در کجا حضور دارند و این می تواند شاخص خوبی باشد.

مثلا جنبش دانشجویی بعد از انقلاب در بزنگاه هایی مانند تسخیر سفارت آمریکا، افشای چهره واقعی نهضت آزادی، هشت سال دفاع مقدس، تاسیس نهاد های انقلابی و حتی در دهه 70 موفق عمل کرده و سربلند بوده اند با این وجود بنده معتقدم که جریان دانشجویی در کشورمان تضعیف نشده، چون تشکل های دانشجویی در بزنگاه های مختلف حضور داشته اند.

خبرگزاری دانشجو: شما معتقدید جریان دانشجویی در کشورمان تضعیف نشده است، اما آیا این جریان توانست در جلوگیری از انحراف احمدی نژاد نقش ایفاء کند، یا در اتفاقات دی ماه بچه ها حضور خوبی در کف خیابان داشتند، اما آیا در کلان ماجرا توانستند روی افکار عمومی تاثیرگذار باشند؟سوال من این است که در جریان توافق هسته ای به غیر از تشکل های دانشجویی چه کسی صحبت کرد و برای روشنگری در صحنه بود یا اینکه در بحث اقتصاد مقاومتی و مطالبه گری در زمینه بحران های معیشتی و اقتصادی مگر جای دیگری غیر از جنبش دانشجویی حرفی می زند از طرفی در بحث برجام موشکی و احتمالاتی که در ذهن بچه ها وجود دارد آیا غیر از جنبش دانشجویی مگر جایی دیگری به این مسائل ورود پیدا می کند؟ در رویارویی با انحرافات احمدی نژاد و تخلفات دوران ریاست جمهوری او نیز مگرغیر از تشکل های دانشجویی کس دیگری صحبت کرد درهر حال در این رابطه فقط کافی است که در بین اخبار آن زمان یک جستجوی ساده انجام دهیم تا متوجه ورود تشکل ها به این موضوع شویم.

خبرگزاری دانشجویی: تشکل های اسلامی تکلیف مدار هستند مثلا می گویند تکلیف این است که این کار را انجام دهیم، اما الان چگونگی انجام تکلیف محل سوال است به نظر شما آیا جنبش دانشجویی در گذشته به تکلیف خود بهتر عمل نمی کرد؟صد در صد همینطور است.

مثلا اتفاقی مانند تسخیر سفارت آمریکا که فقط منحصر به بحث تسخیر نیست در واقع پروسه این اقدام به یکسال قبل از تسخیر لانه جاسوسی و چندین سال بعد از آن برمی گردد.

ببینید تسخیر لانه جاسوسی در آن روز اقدام درستی بوده، ولی سوالات زیادی در این رابطه وجود دارد و اشتباهات زیادی هم از جانب دانشجویان سر زده که قطع به یقین اگر امام خمینی (ره) با تمام توان خود به این ماجرا ورود پیدا نمی کردند شاید اصلا کل پروژه شکست می خورد کما اینکه وقتی با دانشجویانی که در جریان تسخیر سفارت حضور داشته اند صحبت می کنیم اذعان می کنند که اگر امام حمایت نمی کرد پروژه تمام شده بود و ما باید از لانه خارج می شدیم و احتمالا هم به دلیل تخلفی که کرده بودیم با ما تخلف قضایی می کردند و در حالت خوشبینانه نیز جمهوری اسلامی مجبور می شد به خاطر این اتفاق از دولت وقت آمریکا عذر خواهی کند.

نقشی که بنده برای جریان دانشجویی قائلم این است که ابتدا ظرفیت بچه ها، ظرفیت جامعه و مسائل را می بینم سپس به تناسب آن دست به مقایسه می زنم.

با این وجود نقش آفرینی که دانشجویان در زمینه بررسی، واکاوی و آگاهی سازی در زمینه برجام داشتند هیچ جریان دیگری نداشت و واقعا در آن فضای رسانه ای سنگین که به کسی اجازه نفس کشیدن نمی دادند نباید کار دانشجویان را که یک تنه در صحنه ایستادند دست کم بگیریم.

ما امروز با نسلی مواجه ایم که اقتضائات، نیاز ها و مسائل آن متفاوت است این نسل سختی و خیلی از مسائل و مشکلات مانند جنگ را ندیده است، اما علی رغم تمام این مسائل این نسل در صحنه است.

فاکتور و پارامتر خوب دیگری که می توانیم برای بررسی عملکرد جریان دانشجویی به کار ببریم قیاس است.

ببینید در بازه زمانی خرداد ماه سال 76 تا 78 فضای سلبی، سرکوب و برخورد در دانشگاه ها وجود نداشت، اما می بینیم که در این بازه زمانی چندین تشکل ارزشی به خودی خود تعلیق می شوند، چون ناامید شده بودند و اصطلاحا می گفتند ما فضای دانشگاه ها را از دست داده ایم.

در واقع هژمونی را که جریان اصلاحات آن زمان در دانشگاه ها ایجاد کرده بود این تلقی را در بین تشکل های انقلابی به وجود آورده بود که ما دیگر نیرو نداریم مثلا در دانشگاه تهران ما 20 نفر نیرو هم نداشتیم.

با این وجود فضایی را که بنده در سال 92 با روی کار آمدن آقای روحانی تصور می کردم این بود که فضای دوران اصلاحات مجدد در دانشگاه ها به وجود می آید، اما نه تنها ریزش نداشتیم بلکه رویش هم داشتیم و نه تنها بچه ها نترسیدند و لکنت پیدا نکردند بلکه جسارت آن ها هم بیشتر شد.

از این رو اگر امروز بخواهیم تشکل های دانشجویی را با دوران اصلاحات مقایسه کنیم می بینیم که جسارت، قدرت و فن بیان بچه ها فرق کرده است.

ما در دهه 70 نه تنها پیشروی نداشتیم بلکه با یک پسروی جدی هم مواجه شدیم به گونه ای که شاهد یک ریزش سنگین در بدنه نیرو های ارزشی در دانشگاه ها بودیم، اما تقریبا بعد از ماجرای کوی دانشگاه بود که مقداری فضا در دانشگاه ها احیا شد و این مسئله نیز به دلیل رادیکالیسم آن جریان بود به گونه ای که جریان حاکم فضا را به قدری رادیکال کرد که بدنه دانشجویی از آن ها فاصله گرفت و نهایتا در سال 80 که رفته رفته بحث عدالتخواهی طرح شد فضا هم برای بچه های انقلابی احیاء شد.

در هر حال ما امروز فضای رادیکالیسم دوران اصلاحات را نداریم، اما با این وجود نسل فعلی با اینکه دارای اقتضائات و نیاز های متفاوتی است، ولی انقلابی است و در صحنه حضور دارد و این یک سرمایه است.

اما سوال این است که آیا ما باید به این حد بسنده کنیم و رازی باشیم قطعا نباید اینگونه باشد، چون انتظارات چیز دیگری است.

خبرگزاری دانشجو: برخی از فعالان دانشجویی معتقدند که تشکل ها در زمینه کادرسازی و انتقال تجربیات از گذشته به حال دچار مشکل هستند یعنی یک سیستم و نظام تربیتی صحیح در تشکل های دانشجویی وجود نداشته است که از افراد با پتانسیل های مختلف استفاد شود نظر شنا در این رابطه چیست؟در این زمینه تشکل های دانشجویی مدل و الگو دارند، اما فقط کافی است که به بچه ها بگوییم که حد و اندازه آن ها بلندتر از آن چیزی است که خودشان فکر می کنند و دیگران می خواهند.

بدون شک افرادی هستند که نمی خواهند تشکل های دانشجویی رشد کنند و اصلا آمده اند تا مانع رشد تشکل ها شوند.

یکی از ایراد های تشکل های دانشجویی که جا دارد به آن پرداخته شود این است که تشکل ها کلا به فکر دیگران هستند به گونه ای که از FATF و برجام گرفته تا مطالبه گری تخصصی در زمینه بهداشت و درمان، گمرگات و قاچاق و دیگر مسائل حرف می زنند، اما اصلا متوجه خواسته ها و نیاز های خودشان نیستند.

در واقع تشکل های دانشجویی مانند پدری هستند که به فکر همه است به غیر از خانواده خود و این در حالی است که در کار تشکیلاتی و کادرسازی به معنای واقعی کلمه اول باید به فکر رشد، تعالی و آموزش و پرورش نیرو های خود در دانشگاه ها باشیم.

بی تردید اگر تشکل های دانشجویی رشد کنند دانشگاه ها نیز رشد می کنند.

با این وجود بحث خودسازی معنوی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و تذکر مداوم ایشان در خصوص آموزش همه ناظر به این مسئله است که تشکل ها به فکر خودشان هم باشند.

در هر حال اگر تشکل ها در قالب تشکیلات از الگو های مناسب بهره ببرند و به خوبی تشکیلاتی شوند می توانند ادعا کنند که توان تغییر و تحول در دانشگاه را دارند و البته آن نیروی تشکیلاتی تربیت شده در تشکل های دانشجویی نیز به درد خیلی از جا ها مانند جامعه، مجلس و دولت هم می خورد.

تشکل های دانشجویی می توانند با بازگشت به درون و تقویت ظرفیت های درونی، کم کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت در مقابل سرسخت ترین مسائل هم بایستند و بزرگترین بحران ها را حل کنند.

وجه تمایز تشکل اسلامی دانشجویی با دیگر گروه ها و احزاب خارج از دانشگاه این است که نیرو های تشکلی در مسائلی مانند مدیریت فرهنگی و کار کردن در زمان بحران ها و نبود منابع و امکانات خیلی حرفه ای می شوند.

بار ها شنیده ایم که می گویند تشکل های دانشجویی به سکویی برای رسیدن به مناصب قدرت تبدیل شده اند به نظر من اصلا اینطور نیست، چون آدم هایی که در تشکل اسلامی به معنای واقعی کلمه کار و فعالیت می کنند آنقدر نخبه و قوی می شوند که دیگران برنامه ریزی می کنند که چگونه آن ها را تصاحب کنند.

مسئله دیگر اینکه بعضا برخی ها با کنایه می گویند مگر نیرو های تشکل های اسلامی چند درصد از دانشگاه هستند شما اقلیت هستید به نظر من این حرف را که گا ها تشکل های غیر همسو با تشکل های اسلامی، مدیران دولتی و برخی از اساتید به زبان می آورند یک حرف کاملا غیر علمی است، چون در تمام پدیده های اجتماعی در تمام دنیا یک اقلیت تاثیرگذار و یک اکثریت تاثیرپذیر داریم با این وجود تشکل های اسلامی ما نیز یک اقلیت اثرگذار هستند.

در هر حال تشکل های اسلامی نباید گرفتار تحلیل های غلط شوند، چون این تحلیل ها یک چرخه باطل را ایجاد می کنند که حداقل موجب ایجاد ناامیدی می شوند.

بنده بار ها گفته ام که یک نیروی تشکیلاتی بعضا برای یک دانشگاه و حتی برای یک شهر و مملکت کافی است در واقع چنین فردی می تواند در یک کشور رییس جمهور شود و می تواند مسیر را عوض کند.

با این وجود به نظر می رسد که به غیر از تشکل های اسلامی جای دیگر ظرفیت نیرو های تشکیلاتی را ندارد.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما رابطه تشکل های دانشجویی با قدرت باید چگونه باشد؟ماهیت تشکل های اسلامی توجیه گری و پاسخگویی نیست بلکه ماهیت آن ها پرسشگری و طرح سوال است با این وجود اگر نرم افزار تشکل های اسلامی را تغییر دهیم فاقد کارکرد می شوند.

ویژگی های دانشجویان تشکلی این است که خیلی پرشور، پرانرژی و پرحرارت هستند، امید دارند و پرسشگر هستند با این وجود اگر دانشجوی تشکلی وضع موجود را بپذیرد باید از او پرسید که چرا این وضع را پذیرفته است.

ببینید رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان نظام گفتند که ما 20 سال دیر متوجه بحران و آسیب های اجتماعی شده ایم با این وجود یکی از ایراد هایی که بنده بار ها به تشکل های اسلامی گرفته ام در خصوص همین مسئله است معتقدم اگر قرار باشد جایی یقه تشکل های اسلامی را بگیریم در همین رابطه است، چون تشکل های اسلامی چشم بینا، پرسشگر و منتقد هستند، اما 20 سال دیرتر از مجموعه نظام متوجه آسیب های اجتماعی شده اند.

سوال بنده از ادوار اتحادیه ها و تشکل های دانشجویی این است که شما چرا به آسیب های اجتماعی نپرداختید آیا آین آسیب ها را دیده اید و گفته اید، ولی کسی نشنیده است و یا ندیدید و نگفتید و یا دیدید، ولی خودسانسوری کرده اید؟
کلید واژه ها: دانشجویی - دانشجو - اسلامی - دانشگاه - سیاسی - جنبش دانشجویی - اندازه گیری - تشکل دانشجویی - تصمیم - اشتباه - رهبر معظم انقلاب - عباسی - انقلاب اسلامی - وحدت - مهدی - بعد از انقلاب - دفتر - امام خمینی - قبل و بعد - خبرگزاری - اصیل - صورت - واقعیت - خمینی - خیانت - طبیعی - گفتگو - امروز - رهبر - هایی

آخرین اخبار سرویس:
دچار تله آمار در آسیب های اجتماعی شده ایم

10 هزار زندانی رای باز در کشور وجود دارد

تشکر ترکیه از ایران

مراسم مذهبی باداراک در کلیسای تاتائوس

پالایشگاه ستاره خلیج فارس و دستاوردهای اجرایی آن

اصلاح طلبان برای روحانی ماشین انتخاباتی بودند/ بهتر است انتخاب رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان دیگر از سوی سید محمد خاتمی صورت نگیرد

سید محمد رضا داودی، هدیه یگانگی شناسایی و رتبه بندی عوامل موثر بر اثر بخشی سیستم های مدیریت کیفیت

باز شدن پای مبارزه با بدحجابی به مغازه ها؛ راه حل چیست؟

«شفافیت در ارسال پارازیت» را از جهت حق الناسی که در رابطه با سلامت مردم بر گردن ماست، مطرح کردم/ برای نظارت شوراهای شهر بر روند اندازه گیریهای تشعشعات رادیویی آماده ایم

سید مصطفی طباطبایی، حسن علیدادی سلیمانی واکاوی مفهوم کعب در مسئله مسح پا از منظر فقه امامیه

محمد خسروی فارسانی، مهدی امام جمعه، علی ارشد ریاحی اصالت ماهیت و اعتباریت وجود از نگاه خیام

مروری تفصیلی بر کودتای نافرجام «نوژه»(5)؛ گسستن شیرازه ی کودتا

علی اکبر ایزدی فرد، علی صداقتی، مجید عباس تبار بررسی تطبیقی حمایت از خریدار با حسن نیت در فقه و حقوق تطبیقی

ماجرای نامه آیت الله مشکینی(ره) به امام راحل

رمز بقای شیعه از منظر آیت الله مکارم شیرازی

نگاه جهان شمول شرط پاسخگویی حوزه های علمیه به نیازهای دنیاست

سید علی محمد یثربی، جواد محمودی اثبات حکم با قاعده لاضرر

علی راد «نماز در معابد اهل کتاب» از نگاه فقه اسلامی دیدگاه ها و نظریه معیار امامیه

حمید مسجدسرایی، خالد نبی نیا، احمد باقری، سید محمد صدری اصل صرفه جویی کیفری مبنای تفسیر احکام و قوانین جزایی اسلام

دستگاه های فرهنگی الگوهای مناسبی برای حجاب معرفی کنند/لزوم پرهیز از سلیقه ای برخوردکردن در ترویج حجاب

ابطحی: از بسته پیشنهادی اروپا رونمایی شود

مجتبی جاویدی بکاریا؛ از اصالت عقل تا اصالت تجربه: تحلیل معرفت شناختی اندیشه های کیفری سزار بکاریا

چه چیزی مهمترین تدبیر برای شکست توطئه های دشمنان است؟

برخی با خصوصی سازی منافعشان به خطر می افتد

اجتماع حافظان حریم خانواده در همدان برگزار شد

در رابطه با همسرتان هرگز این کارها را نکنید!!

اگر بدانید چهره واقعی ربا خواران در قیامت چگونه است!

بازار ثانویه ارز در کوتاه مدت آثار مثبت دارد

روایت جالب علی جنتی از شهید بهشتی

اکرم عسکرزاده مزرعه، سید علی علم الهدی بررسی انتقادی جایگاه آگاهی در معرفت شناسی پلانتینگا (با تأکید بر نقش خدا)

اعلامیه آیت الله بروجردی در دفاع از مسلمانان فلسطین در سال 1327

دلیر:حجاب را با مقوله معرفت و شناخت ترویج بدهیم

برسد به دست مسیح علی نژاد!

مسعود حیدری، سید محمود میرخلیلی مبانی فقهی مدیریت خطر در مقابله با بزهکاری

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24 ساعت گذشته

بازداشت عامل حیوان آزاری در اردبیل

نکته هایی برای کسب مهارت های ارتباطی بهتر

صداو سیما تصویر درست از دولت انتقال دهد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 25 تیر 97

اعیاد شعبانیه چیست؟

حذف حقوق تابستان معلمان؟

وضعیت ناصر خیرخواه پس از جراحی+عکس

حمایت 5000 نفر توسط بهزیستی پاکدشت

تتلو راه حسین تهی را می رود

کابلوف: داعش در نه ولایت افغانستان حضور دارد

تغییر در آرایش جهانی قدرت طی نیم قرن

نقوی حسینی: ایران معطل انگلیس و آمریکا نمی ماند

اس ام اس تبریک روز بهزیستی و تامین اجتماعی

رابطه اخلاق و رزق و روزی

نظریه مزلو : سلسله مراتب نیازها

صدور بیانیه هیات دولت خطاب به رهبر انقلاب

دشمن به دنبال الگوسازی از سبک زندگی غربی برای دختران ایرانی است/ راه اندازی شبکه «مادران فردا» راه حل برون رفت از مشکلات دختران کشور

وضع نامناسب ایمنی راههای آذربایجان شرقی

اگر برای احیای اسلام نبود، هرگز اسلحه به دست نمی گرفتم

متخلفان را معرفی می کنیم

فعالیت رسانه ای مستمر و تاثیرگذار، لازمه حمایت از کالای ایرانی است

تصاویر/ برنامه های روز دوم سفر آیت الله اعرافی به مازندران

پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)

محمد سعید اکبری دهقان، وحید پاشایی نگرشی تطبیقی به خوانش متن از دیدگاه شلایرماخر و سیدمرتضی

خاطره ای از ازدواج فرزند رهبر انقلاب

نمره 10 به نظارت مجلس

رسانه ملی پاسخ داد؛ از یاسی اشکی تا ممنوع التصویری حمید استیلی

مسیب داوری، محمد رسول آهنگران، کاظم رحمان ستایش تنوع معانی فقهی عدالت، چالش ها و پاسخ ها

برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند

طومار حسین کلاه درهم پیچیده است

خاطره ای از ازدواج فرزند رهبر انقلاب

تمجید حجت الاسلام زائری از برنامه امروز رشیدپور

سلسله نشست های دوباره تهران با موضوع باغ های گم شده برگزار می شود

بازیگر سریال پایتخت کنار دخترش+عکس

مدافعان حریم خانواده در گرگان تجمع کردند

خودآگاهی اجتماعی لازمه تحقق شفافیت

فتوای رهبر معظم انقلاب درباره نسبت دادن برخی اظهارات به ایشان

دولت می تواند

پیدا شدن جسد سوخته یکی از دانشجویان بازداشتی اعتراضات دی ماه

شفافیت در همه نهادها باید نهادینه شود

10 درصد تهرانی ها استخرهایشان را با آب شرب پر می کنند

کاهش مهاجرت روستاییان با توسعه اقامتگاه های بومگردی

ستاره های سینما از صحنه چه می خواهند؟

ریشه فساد و رانت ها با ارز تک نرخی از بین می رود

افت50 درصدی معاملات مسکن تیرماه نسبت به خرداد

برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند

برخی فرهنگیان شیراز رسیدگی به معیشت خود را خواستار شدند

مسؤولان با رفتار خود جوانان را از صحنه دور نکنند

صدور حکم حبس ابد برای 12 عضو اخوان المسلمین در مصر

باید از بانوان توانمند در مراکز تصمیم گیری استفاده کنیم

رنج بی وطنی در وطن فرهنگی

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 25 تیر 97

روزنامه استخدامی استان قم | دوشنبه 25 تیر 97

پشت پرده لغو کنسرت خواننده های مشهور چیست؟/ منتی که سلبریتی ها بر سر مردم گذاشتند

ترامپ های داخل کشور بیش از رییس جمهور آمریکا به مردم فشار می آورند

در گفت وگوی مشروح با فارس مطرح شد پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)/ اتمام طرح تا پایان سال

امیرحسنخانی در گفت وگو با فارس: ترامپ های داخل کشور بیش از رییس جمهور آمریکا به مردم فشار می آورند

آنکارا در دوران تحریم باز هم کنار مردم ایران می ماند

جان کندم اما از جا نکندم

مرد آرایشگر ، همسر و دخترش را کشت

محاکمه عامل تعرض به پسربچه ها در کانال آب

نوه «فردین» با روسری 25 سال پیش + عکس

دستورات ویژه رییس جمهور برای جلوگیری از تخلفات واردات خودرو

دست دولت ها در جیب کارگران و کارفرمایان

تأکید رییس دفتر حفاظت منافع ایران در مصر بر روابط عمیق تاریخی و فرهنگی دو کشور

معتقدم تشکل اسلامی فعال و جریان دانشجویی تصمیم ساز در دانشگاه ها داریم/ خط کش ما برای اندازه گیری دانشجو و دانشگاه اشتباه است

معتقدم تشکل اسلامی فعال و جریان دانشجویی تصمیم ساز در دانشگاه ها داریم/ خط کش ما برای اندازه گیری دانشجو و دانشگاه اشتباه است