مطالب مرتبط:
امیدوارم دیگر بهانه ای برای آماده سازی سپیدرود نداشته باشند
به بهانه بازی کره جنوبی و سوئد / دانستنی هایی از باعث و بانی حذف ایتالیا و هلند!
سختی هایم بهانه ای یرای مصرف دوباره نشد
سختی هایم بهانه ای برای مصرف دوباره نشد
به بهانه پنالتی از دست رفته لیونل مسی برابر ایسلند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 03:152018-06-18پزشكي

دعا، بهانه ای برای دق الباب معشوق است


به قول مولانا، آنچنان جانمان هرروزه از فکر سود و زیان لگدکوب شده که دیگر نه صفایی برایش مانده است و نه راه سفری به آسمان.

آنچنان در این وضعیت نامطلوب مادی گیر افتاده‎ ایم و حاشیه ها برایمان اصل شده است که فراموش کرده ایم راه آرامش و سعادت تنها از روزمرگی .

- به قول مولانا، آنچنان جانمان هرروزه از فکر سود و زیان لگدکوب شده که دیگر نه صفایی برایش مانده است و نه راه سفری به آسمان.

آنچنان در این وضعیت نامطلوب مادی گیر افتاده‎ ایم و حاشیه ها برایمان اصل شده است که فراموش کرده ایم راه آرامش و سعادت تنها از روزمرگی ها و لذت های مادی نمی گذرد.

بزرگان دین، فرهنگ و سنت ما یکی از بهترین راه های برون رفت از این وضعیت را دعا و نیایش می دانند.

حتی بسیاری از روانشناسان و روان درمان گران هم بر نقش دعا در سلامت روان تاکید بسیار دارند.

: خوش بختانه در سال های اخیر کتاب های خوبی که با نگاهی عمیق به مسئله نیایش و دعا می پردازند در ایران ترجمه و منتشر شده اند تا این مسئله مهم بیشتر محل بحث اهل فن شود.

یکی از این کتاب ها هنگام نیایش چه می کنیم؟ اثر فیلسوف دینی معاصر، ونسان برومر است.

قاسم کاکایی- استاد فلسفه و عرفان اسلامی دانشگاه شیراز- ترجمه این کتاب را تصحیح کرده و تعلیقاتی بر آن افزوده است.

با او که سال ها در فلسفه اسلامی و عرفان قلم زده و تحقیق کرده در رابطه با دعا و نیایش با استمداد از مباحث برومر، گفت وگویی انجام داده ایم.

جناب دکتر با توجه به اینکه کتاب بسیار خوب ونسان برومر با نام هنگام نیایش چه می کنیم؟ ترجمه شده است و شما هم مقدمه و تعلیقاتی بر آن نوشته اید به نظرم رسید که گفت وگو درباره دعا و نیایش را باتوجه به فصل بندی این کتاب پیش ببریم؛ چراکه برومر سعی کرده است تمام ابعاد نیایش را بررسی کند.

او در ابتدای کتاب، به سودمندی دعا و نیایش می پردازد.

سوال من این است که اگر نیایش را صرفا به عنوان درخواست امری مشاهده پذیر از خدا در نظر بگیریم، چگونه می توانیم این تأثیر را مورد آزمون قرار دهیم؟ آیا راهی برای سنجه اینکه نیایش ما مورد قبول واقع شده یا نه وجود دارد؟ در فضایی که ونسان برومر مطرح می کند، نیایش عملی است بین دونفر که رابطه آنها مبتنی بر عشق است؛ یعنی رابطه بیناشخصی است.

از یک سو ماییم و از سوی دیگر خدایی که به زعم برومر، متشخص و انسان وار است و البته خدایی که از صفات و نقصان های انسانی منزه است.

این رابطه عشقی مانند دیگر رابطه ها (همسایگی، اخوت، پدری و.

) نسبی و اضافی نیست.

عشق نسبتی است که روی هر دو طرف به صور خاص تأثیر دارد؛ یعنی اگر عشق حقیقی بیاید درون عاشق دگرگونی ایجاد می شود.

اما مثلا اگر کسی با من همسایه شود من از درون دگرگون نمی شوم.

با این تعریف، بحث دعا و نیایش خود مطلوب بالذات می شود.

در دیدگاه اسلامی هم چنین است؛ نگاه ما به خدا شرطی نیست.

خدا فرمود: ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ ؛ بخوانید من را استجابت می کنم شما را .

این استجابت مانند ماشینی نیست که ما در آن سکه ای می اندازیم و از طرف دیگر بستنی تحویل می گیریم.

به تعبیر مولانا نفسِ نشستن در درگاه الهی و آن یاربّ ما در حقیقت لبیک خداست.

همنشینی با خدا بالاترین درجه بهشت است.

پس اگر کسی متوجه باشد، دعا و حاجت خواهی ها بهانه است.

همین قدر که ما بتوانیم با معشوق مان به بهانه یک حاجت سخن بگوییم فی نفسه مطلوب است.

گفته اند که ساده ترین خواسته هایتان، حتی نمک خانه تان را هم از خدا بخواهید؛ یعنی باید نیایش را در تمامی امور زندگی مان و حتی در مسائل روزمره کاملا بگسترانیم.

در واقع به هر بهانه ای منزل معشوق را دق الباب کنیم.

پس خدا وسیله ای مانند دیگر وسیله های دنیوی نیست که برای برآورده شدن نیازهایمان که چه بسا از سر خودخواهی مان هم باشد به او متوسل شویم.

اگر ما خدا را مانند ابزاری خواستیم، یعنی او را برای خودمان خواسته ایم و این با محبت و عشق سازگار نیست.

دعا بهانه ای است برای رفتن به در آن معشوق، این کار در من تأثیر خواهد گذاشت و درون من معطر می شود به عطر دعا و نیایش.

در فرهنگ اسلامی هم نمونه های متعددی از این نوع نگاه داریم که زیباترین آن را در مثنوی می بینیم.

در داستانی در مثنوی، یک نفر شب تا صبح یارب می گفت و جواب نمی گرفت.

شیطان سراغش آمد و گفت این همه یارب گفتی پس استجابتش کجاست؟ آن فرد از دعا کردن بازایستاد اما در خواب او آمدند و گفتند که این سوز و گداز تو، خود لبیک ماست.

طبق توضیحات شما هم در اندیشه برومر و هم در سنت اسلامی دعا بالذات مطلوب است.

پرسشی که اینجا مطرح می شود این است که کارکرد نیایش و دعا برای شخص نیایشگر چیست؟ البته شما در پاسخ به پرسش قبلی اشاره ای به این موضوع کردید اما می خواهم بپرسم تفاوت دعا و نیایش در سنت دینی با امثال مشابه آن مانند یوگا و مدیتیشن چیست؟ در یوگا و مدیتیشن تمام اعتماد شما به خودتان است؛ یعنی استعدادهای خود را با تمرکز و تامل شکوفا می کنید و دیگر بحث عشق ورزی مطرح نیست، دیگر رابطه با یک موجود جمیل، جلیل و دارای صفات عالی وجودی در میان نیست.

اما در دعا و نیایش طرح دوستی ای ریخته می شود که تنها بر خود متکی نیست بلکه در این دوستی از تنهایی بیرون خواهید آمد و صفات ربوبی را که در معشوق است در جان خود می یابید و این با اعتمادبه نفس به معنای شکوفا کردن استعداد خود، متفاوت است.

در ارتباط با او است که رنگ او را می گیرید و خواست‎ها و تعلقات دنیوی خود را رنگ معنوی می دهید.

شما در مدیتیشن ممکن است از تنهایی درنیایید اما در دعا، رابطه بیناشخصی است و شما به یک موجود غیرمتشخص ناانسان وار متصل نمی شوید بلکه با یک موجود زیبا، دوست داشتنی و جمیل روبه رو می شوید.

از گذشته درباره نسبت میان دعا و قضا و قدر بحثی وجود داشته است.

چند سوال درباره این نسبت مهم است که دوست داریم نظر شما را در این رابطه بدانیم.

اول اینکه آیا هر چیزی را از خدا می توان خواست؟ با آن تعبیری که قبلا عرض کردم می توان گفت آری، از خدا هر چیزی را می توان خواست.

خدای قادر مطلق هرکاری را از راه اسبابش انجام می‎ دهد.

خدا هم سبب ساز است و هم سبب سوز.

همان طور که در بحث قبلی عرض کردم، توصیه شده است که ما حتی کوچک ترین خواسته هایمان را هم از خدا بخواهیم.

البته امور غیرممکن را هیچ فرد عاقلی از خدا نمی خواهد (مثلا کسی از خدا نمی خواهد که یک مثلث را در عین مثلث بودن به مربع تبدیل کند) بلکه ممکنات را از خدا می خواهیم.

ما باید ابتدا رابطه خود را با خدای قادر مطلق تنظیم کنیم بعد از تأثیری که خواسته مان از خدای قادر مطلق در درون مان گذاشته صحبت کنیم.

اینجا این پرسش پیش می آید که آیا من استجابت این دعا را فقط در امور غیرعادی می بینم یا اگر امور طبیعی ای هم رخ داد، چون آن امور با حول و قوه الهی صورت می گیرد آنها را هم از خدا می دانم؟ در فرهنگ ما امور طبیعی و عادی هم از اراده خدا شکل می گیرد.

پس در جواب پرسش شما به طور خلاصه می توان گفت اساسا عقل نمی پذیرد که امور غیرعادی را از خدا بخواهیم اما امور ممکن و شدنی را از خدا می توان خواست.

در واقع پرسش این است که آیا خدا می تواند در قانون خودش دخالت کند یا خیر؟ در دیدگاه الهیات جدید (الهیات گشوده) معنا ندارد که خدا بخواهد در قانون خودش دخالت کند؛ چراکه هر نوع عملکرد خدا جزو همین قانونمندی و نظام است.

یعنی چنین نیست که قانونمندی هستی جایی باشد و خداوند در جایی دیگر و در اثر دعای ما، خدا در آن قانونمندی نظام هستی دخالت کند.

اگر کل هستی زیر پوشش خداست و خلق کردن هرچیزی به دست اوست، به تعبیر علما سالبه به انتفاع موضوع می شود؛ یعنی خدا نمی تواند در نظام قانونمند هستی خودش، دخالت کند؛ چراکه هرچیزی هم رخ بدهد به قدرت و قانونمندی اوست.

یعنی خدای قادر مطلق، فقط به قدرتش نگاه نمی کند.

خداوند به حکمت اش (که علم اش است) هم عمل می کند و لذا دخالت در اینجا بی معنا می شود.

از دیدگاه الهیات سنتی دعا هم در همین قانونمندی تعریف می شود و بنابر الهیات جدید بیشتر در چارچوب عشق و رابطه بیناشخصی بررسی می شود؛ یعنی اینکه ما در هیچ حالتی آن معشوق را فراموش نکنیم.

بحثی دیگر که در این رابطه وجود دارد؛ نسبت میان عالم مطلق بودن خدا و دعاست.

بعضی بیان می کنند که وقتی خدا از همه چیز در گذشته، حال و آینده خبر دارد دعا چه اثری می تواند داشته باشد؟ چراکه اگر تغییری در آینده ایجاد شود و خدا از آن بی خبر باشد با عالم مطلق بودن او در تضاد است.

این را در رباعی ای منسوب به خیام هم می بینیم که گفته است خدا از همه گناهان من خبر دارد و در واقع حکمت و قدرت اوست که من چنین باشم.

الهیات سنتی به این پرسش این گونه پاسخ می دهد که برآورده شدن دعای ما منجر به نقصان علم مطلق خدا نمی شود؛ چراکه ما نمی دانیم خدا چه چیزی می داند.

اگر ما می دانستیم که خدا چه چیزی از قضاوقدر و سرنوشت ما می داند که دعا کردن اصلا معنایی نداشت.

یعنی من می دانستم که این اتفاق در هرحال برای من خواهد افتاد، پس چه دعا کنم و چه نکنم فرقی ندارد و این اتفاق بالاخره می افتد.

اما من نمی دانم که خدا چه چیزی می داند.

آیا این دعا کردن هم در سرنوشت من نوشته شده است که من دعا کنم و بعد این اتفاق بیفتد؟ چون نمی دانم این مانع اراده من نمی شود.

شاید سرنوشت من همین باشد که دعا کنم و این نتیجه حاصل شود و من به این دستاورد برسم.

لذا بحثی که خیام در رابطه با قضاوقدر و علم خدا می کند و این بحث بی فایدگی دعا دو جواب حلی و نقضی دارد؛ جواب حلی آن چنین است: اول چون ما نمی دانیم خدا چه می داند و دوم چون اراده آزاد خود را به وجدان می یابیم، آزادیم در انتخاب چراکه علم به آن قضاوقدر نداریم، آزادی خود را می توانیم به کار گیریم و یکی از دو طرف را ایجاد کنیم؛ یا فعل دعا را انجام دهیم یا ترک آن را.

جواب نقضی هم چنین است: در دیدگاه خیام ما می توانیم هرکدام از دو طرف را انتخاب کنیم.

یکی از شعرهای منسوب به خیام در این رابطه این است: من می خورم و هرکه چو من اهل بود/ می خوردن من به نزد او سهل بود/ می خوردن من حق ز ازل می دانست/ گر می نخورم علم خدا جهل بود در این دیدگاه ما هرکدام از دو طرف را می توانیم انتخاب کنیم؛ یعنی به جای این شما بگذارید؛ می نخوردن من را از روز ازل حق می دانست؛ یعنی خدا از ازل می دانست که من می نمی خورم، پس من مجبورم که می نخورم تا علم خدا جهل نشود.

بنابراین شما هردوی این را می توانید بگویید و بر مبنای آن استدلال کنید.

گفتند استدلالی که از هر دو سمت نقیضِ هم بتواند بیان شود، اساسا اشکال دارد و در واقع استدلال نیست.

توجه داشته باشید که پس از انجام فعل می توان گفت که حق از ازل انجام شدن این فعل را می‎ دانسته است، اگر هم فعل در آن ساعت مشخص انجام نشد، می دانم آنی که از ازل می دانست، انجام نشدن آن بود.

اما قبل از عمل من نمی دانم که خدا چه می داند، لذا هر طرف را که من انجام دهم جبر نیست.

در مسئله دعا هم همین طور است.

من نمی دانم که خدا چه می خواهد؟ آیا خدا می خواهد که این اتفاق در اثر دعای من بیفتد یا خیر؟ بنابراین دعا هم مانند یک اسباب است در میان اسباب های دیگری که ممکن است مزاحم شوند؛ چراکه دنیا محل تزاحم اسباب است.

ممکن است همین الان یک کشاورز دعا کند باران بیاید و دیگری به خاطر سقف پوسیده اش دعا کند باران نیاید.

پس بنابر الهیات سنتی، چون من نمی دانم نتیجه چه خواهد شد این را انجام می دهم چون خدا فرمود: ادعونی .

اما آنچه آقای برومر در کتاب هنگام نیایش چه می کنیم؟ بیان می کند و خیلی هم به دیدگاه های عرفانی نزدیک است، این است که خدا عالم مطلق است و در این بحثی نیست، اگر دعا به سود من است چه دعا کنم و چه نکنم، خدای خیرخواه عالم که به مصالح من آشناست باید آن را برآورده کند و اگر هم خیر من در آن نیست، خدایی که عالم و خیرخواه است، حتما نباید این خواسته را اجابت کند.

پس دعا کردن من چه سود دارد؟ برومر در اینجا مثال جالبی می زند؛ گلی که کنار پنجره می گذاریم، احتیاج به آب، نور و.

دارد، ما مصالح این گل را می دانیم.

گیاه زبان ندارد اما چون شما مصالح او را می دانید هر وقت که نیاز دارد به او آب می دهید.

آیا ما می خواهیم که نقش آن گیاه را داشته باشیم که چون خدا مصالح ما را مطابق با خیر ما می داند هرچه هست بدهد؟ بدون اینکه حرکتی کنیم یا سخنی بگوییم؟ یا نه می خواهیم از کسالت بیرون بیاییم و خواسته خود را بر زبان بیاوریم و در واقع زنده و پویا باشیم؟ دعا در حقیقت برای همین حیات عاشقانه است.

نه اینکه موجودی در کنار افتاده و در دست ربّوبیت خدا باشیم و نه در دست عشق خدا.

دعا از این منظر برای سرزندگی است.

به قول مولانا در دیوان شمس: اگر دعا نکنم لطف او همی گوید/ که سرد و بسته چرایی بگو زبان داری .

این زبان و نطق داشتن که خاص انسان است به تعبیر مولانا در دعا تعبیه شده است.

در نیایش، فرد نیایشگر تأثیری از آن نیایش می گیرد و این تأثیر در نسبت خودش با خدا و همچنین نسبت به خودش بروز پیدا می کند.

فارغ از این دو تأثیر فرد نیایشگر در رابطه اش نسبت به عالم و آدم چه تغییراتی می کند؟ در این رابطه نیایش چه کارکردهایی می تواند داشته باشد؟ این تأثیر به دو گونه است: یکی اینکه دعا به علت تغییری که در شخص به وجود می آورد باعث معطر شدن درونش به عطر الهی می شود.

خداوند فرمود: قل ما یعبؤا بکم ربی لولا دعاؤکم؛ بگو: اگر دعای شما نباشد، پروردگار من برای شما وزن و ارزشی قائل نیست.

یعنی دعا درون ما را الهی می کند و رنگ معشوق می دهد.

کسی که از درون خدایی شد، اخلاقش هم خدایی می شود.

البته نه آن دعایی که فقط برای استجابت خواسته ها باشد بلکه دعایی که من را شیفته خدا کرده و صفات معشوق را که خداست، درون من به وجود می آورد.

این دعا انسان را اخلاقی می‎کند؛ مثلا فرد نیایشگر در آخر ماه رمضان که از آن به بهار قرآن و دعا یاد کرده اند باید صفات خدا مانند کریم، غفور، ستار، رحیم و.

در درونش تقویت شده باشد و در مناسباتش با دیگر انسان ها لحاظ کند.

حتی نسبت به محیط زیست هم این تحول باید صورت بگیرد.

به تعبیر آقای برومر، دعا هم تمرین عشق ورزی و هم خود آن عشق ورزی با خداست.

اما اگر محتوای دعاهایی را که در سنت دینی مان داریم مانند دعای ابوحمزه، کمیل، مناجات شعبانیه و.

نگاه کنیم یک نوع آموزش جهان بینی ایمانی در آن می بینیم که یعنی یاد می گیریم عالم را با چشم خدا ببینیم.

این نوع نگاه از دعا حاصل می شود.

در ادعیه خیلی عمیق ما کمتر حاجت خواهی است و بیشتر آموزش جهان بینی ایمانی است.

در این دعاها صفات خدا به ما یادآوری می شود.

اول خدا را به ما می شناساند و بعد رابطه ما با خدا را بیان می کند.

در سایه شناخت و تعریف رابطه خودمان با خدا، رابطه مان را با خلق خدا که آنها هم مخلوق خدا هستند پیدا می کنیم و در واقع دعا این رابطه را هم دگرگون می کند؛ یعنی رابطه ای را که بین من و خدا بود به رابطه من با مخلوق خدا هم تسری می دهد.

به عنوان نکته آخر توجه بفرمایید که در بحث دعا تنوع بسیار زیادی وجود دارد.

یکی از ابعاد دعا حاجت خواهی است.

دعا شامل توبه، نیایش، استغفار، سپاس، ستایش، شکر و.

می شود.

مناجات های پانزده گانه امام سجاد(ع) را که نگاه کنیم، می بینیم برای هرکسی در مسیر سلوکش یک نوع دعا هست؛ مثلا مناجات المحبین، مناجات التائبین،مناجات المشتاقین و مناجات الشاکرین.

لذا ممکن است هرکس با یک زبان خدا را بخواند و نوع زبانش با دیگران متفاوت باشد.

گناهکار به نحوی خدا را می خواند و عارف به گونه ای دیگر.

در دعای کمیل می بینید که یک جا از زبان عاصی و گناهکار سخن می گوید و جایی دیگر از زبان عارف و محب.

ما باید کارکردهای متعدد دعا را فهم کنیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی تابناک ، تاریخ انتشار: 7 خرداد 1397 ، کدخبر: 803427 ، www.

tabnak.

ir
کلید واژه ها: رابطه - کتاب - ترجمه - روزمرگی - اسلامی - روان - حاشیه - آرامش - عرفان - انسان - فلسفه - بهترین راه - سلامت روان - زیان - دانشگاه - بهترین - آزمون - فضایی - ایران - حقیقی - درمان - سلامت - فرهنگ - منتشر - دکتر - عاشق - قاسم

آخرین اخبار سرویس:
رابطه عجیب سیگار کشیدن و از دست دادن شنوایی

ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

ضعف جنسی و راه های رفع آن با مواد غذایی

روش های خوش طعم کردن سویا

ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

بحران سلامت در خوزستان

کدام استان ها درگیر آلودگی آب هستند؟

تقریبا نیمی از مردم جهان به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند

4 استان کشور درگیر آب آلوده هستند

وضع وخیم بهداشت در زندان جو رژیم آل خلیفه

پزشکان و بیماران در مورد کشنده ترین موضوعات صحبتی نمی کنند

معرفی چند ماده غذایی غنی از آب که کمک می کند بدن شما هیدراته بماند.

خوراکی های پرکالری ولی بی خطر

نشانه ها و علائم سرطان کلیه چیست؟

از مزایای شگفت انگیز مصرف روزانه اسفناج

با آلو خشک به راحتی زیبا شوید!

ورزش هایی که باعث افزایش قد می شوند

آن چه پس از نوشیدن چای در بدن رخ می دهد

با خواص بی نظیر نبات آشنا شوید

عوارض مصرف بیش از حد زردچوبه

شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی با ارز دولتی معرفی می شوند

دکتر نظری: باید به سمتی پیش برویم که بحران ایجاد نشود.

آیا جگر مرغ خوردنی است؟

علائم و درمان “کبد چرب”

بدن با این نشانه ها به برنامه غذایی تان اعتراض می کند

با این ترفند حین پیاده روی چربی بیشتری بسوزانید

کدام استان ها درگیر آلودگی آب هستند؟

مسمومیت حدود 100 نفر در نوشهر

کشف روشی ساده برای بهبود کارایی مغز

گوش هم سکته می کند؟

چهار استان کشور درگیر آب آلوده هستند

آن چه پس از نوشیدن چای در بدن رخ می دهد

مهم ترین مهارتی که لازم است برای حفظ رابطه عاطفی بیاموزید

اجاق خورشیدی قابل حمل

محیط زیست اصفهان مجوزی برای استفاده از پساب جهت کشاورزی نداده است

بانک نگهداری گیاهان دارویی نیاز به توسعه و حمایت دارد

آن چه پس از نوشیدن چای در بدن رخ می دهد

محیط زیست اصفهان مجوزی برای استفاده از پساب جهت کشاورزی نداده است

آلودگی در آب شرب قوچان مشاهده نشده است

بهترین راه نگهداری بلندمدت میوه ها

بیمارستان امام رضا به پیشرفته ترین دستگاه آنژیوگرافی مجهز شد

با آلو خشک به راحتی خوشگل شوید!

بانک نگهداری گیاهان دارویی علوم پزشکی کرمانشاه افتتاح شد

با این ترفند حین پیاده روی چربی بیشتری بسوزانید

مطالعات آزمایشگاهی "داروهای شیمی درمانی تولید داخل" مبهم است/داروی سرطان اثر نکند، بیمار می میرد

کشف روش آسان بهبود فعالیت مغز

از مزایای شگفت انگیز مصرف روزانه اسفناج

بدن با این نشانه ها به برنامه غذایی تان اعتراض می کند

ارائه خدمات رایگان غربالگری سرطان سینه، دیابت و فشار خون در کیش

همایش جامعه ایمن در بافق برگزار شد

مرکز بهداشت استان خوزستان به مرکز مدیریت طغیان تبدیل شده است

طرز تهیه آش ترش و نکاتی برای طبخ آن

7 مزیت سلامتی نوشیدن آب زنجبیل، قبل از وعده صبحانه

7 مزیت سلامتی نوشیدن آب زنجبیل، قبل از وعده صبحانه

وزیر بهداشت خواستار جلوگیری از تاسیس کارخانه اقلام دخانی شد

25 درصد طرح ملی درمان سلامت برعهده وزارت بهداشت است

نشانه های ازدیاد سموم در بدن چیست؟

درمان مشکلات بهداشتی با این ادویه ها

وضعیت جسمانی هنرمند پیشکسوت و ناراحتی همسراش ازبی مهری مسئولان

این زن بیوه ترکیه را به حالت آماده باش درآورد

دستور پخت تخم مرغ تند

درمانی جدید بیماری ALS

فلفل تند یا شیرین، کدام مفیدتر است؟

همایش ملی سلامت دهان و دندان

مهم ترین مهارتی که لازم است برای حفظ رابطه عاطفی بیاموزید

جراحی تومور عجیب در گردن مرد هندی +تصاویر

خارج کردن تومور عجیب از گردن مرد هندی +تصاویر

واکسینه شدن سگ ها درشهرستان امیدیه علیه هاری

پنج بحران خوزستان به ابربحران تبدیل شده اند

بیشتر بیماری های منتقله از آب، اکنون در خوزستان وجود دارند

بحران سلامت در خوزستان

بیشتر بیماری های منتقله از آب، اکنون در خوزستان وجود دارند

پنج بحران خوزستان به ابربحران تبدیل شده اند

ایران در منطقه بحران منابع قرار دارد/ رفع مشکلات خوزستان عزم ملی می خواهد

عوارض کفش تنگ و پاشنه بلند

8 عادت رفتاری برای افزایش اعتماد به نفس و داشتن زندگی شادتر

آغاز به کار مجمع سلامت در شهر قدس

این ترکیب معجزه آسای ضد چاقی را بشناسید

فرهنگ سازی برای جلب مشارکت خیران سلامت بدون حمایت رسانه ها امکان پذیر نیست

مسمومیت حدود 100 نفر در نوشهر

مطب پزشکان به سامانه سلامت و ارتقاء خدمات بهداشتی متصل می شود

مسمومیت حدود 100 نفر در نوشهر

بحران سلامت در خوزستان/ از تب کریمه کنگو تا انواع بیماری های میکروبی!

دولت در تقویت زیرساختهای درمانی مناطق محروم جدی است

کارعجیب مادری که اززایمان دخترش شوکه شد

مسمومیت حدود 100 نفر در نوشهر

معرفی شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی با ارز دولتی

12مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی در رفسنجان و انار پلمب شد

علائم و درمان “کبد چرب”

عصب کشی و درمان ریشه دندان را ضعیف می کند؟

خواص عرق یونجه برای سلامتی + راهنمای مصرف

این ترکیب معجزه آسای ضد چاقی را بشناسید

افتتاح دو مرکز خدمات درمانی و مشاوره در قزوین

43 مورد کودک آزاری در رفسنجان رخ داده است

رفع سیاهی زیر بغل با طب سنتی

بررسی طرحهای بهداشتی ودرمانی جنوب کرمان

شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی با ارز دولتی معرفی می شوند

بیشتر بیماری های منتقله از آب، اکنون در خوزستان وجود دارند

روایت شنبه های سخت برای مدیران سلامت ایران/ آزمایشاتی که از بیمه حذف شدند

دعا، بهانه ای برای دق الباب معشوق است

دعا، بهانه ای برای دق الباب معشوق است