مطالب مرتبط:
تصویب هر واژه در فرهنگستان 12 میلیون تومان آب می خورد؟
تصویب هر واژه در فرهنگستان 12 میلیون تومان آب می خورد!؟
طرح برون دانشگاهی به ارزش 344 میلیون تومان اجرا می شود
سکه از مرز 2.5 میلیون تومان رد شد
قیمت سکه به بالای 2.5 میلیون تومان بازگشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 01:232018-06-18اقتصادي

تصویب هر واژه در فرهنگستان 12 میلیون تومان آب می خورد؟


اینکه گاهی در فضای مجازی حواشی ای درست می کنند و می گویند فرهنگستان در طول یک سال فقط 270 واژه ساخته و هر واژه ای 12 میلیون تومان به بیت المال تحمیل شده، - نادرست و اصلاً دروغ محض است! بحث واژه گزینی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سال های اخیر به یک موضوع پربحث در میان برخی از رسانه ها تبدیل شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، ورود واژگان بیگانه در دل زبان مادری پیامدهای مختلفی دارد.

علاوه بر تغییر هویت زبان، تحول ذائقه های فرهنگی و هویت ملی نیز از جمله پیامدهای ورود هر زبانی به حیطه زبان ملی است، از این جهت بسیاری از کشورهای دنیا با وقوف بر این امر تلاش دارند تا آنجا که از دستشان برمی آید، از مرزهای زبان ملی شان محافظت کنند.

در این میان گاه برخی از کشورها موفق می شوند که استفاده از زبان ملی را به عنوان یک نوع ارزش در میان مردمانشان جا بیندازند، اما به طور کلی محافظت از زبان آن هم در دنیایی که هر لحظه مرزهای میان آدم ها با استفاده از فضای مجازی کمتر و کمتر می شود، کار آسانی نیست.

این موضوع برای کشورهای در حال توسعه بیش از دیگران صدق می کند.

چرا فرهنگستان برای کلمات عربی واژه فارسی انتخاب نمی کند؟در ایران سال هاست که فرهنگستان زبان و ادب فارسی با عنایت به این ضرورت تلاش کرده تا طی دهه های گذشته برای برخی از واژگان بیگانه که وارد زبان فارسی شده اند، معادل فارسی انتخاب کند.

در سال های اخیر برخی نسبت به رویه واژه گزینی فرهنگستان انتقاد کرده و عنوان کرده اند که طبق بودجه مصوب شده برای فرهنگستان در یک سال، این نهاد برای هر واژه حدود 12 میلیون هزینه صرف می کند؛ این در حالی است که به گفته کارشناسان واژه گزینی یک کار کاملاً علمی است که رویه ای منطقی دارد.

غلامعلی حدادعادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در نشستی با سرگروه های درس زیست شناسی به نحوه واژه گزینی فرهنگستان اشاره کرده که گزارش مشروح آن در خبرنامه گروه آموزش زبان و ادب فارسی فرهنگستان به چاپ رسیده است.

او در این باره گفت: فارسی زبان مشترک مردم ایران و عامل وحدت و هویت ایرانیان بوده است.

در تاریخ گذشته و چه امروز هرجا صحبت از ایران است، صحبت از زبان فارسی است، هرجا هم شما با زبان فارسی روبه رو باشید، یقین دارید که پای تمدن و فرهنگ ایران در میان است، چه دیروز چه امروز.

این اهمیت زبان فارسی است.

وی ادامه داد: در قانون اساسی هم آمده است که زبان رسمی کشور ایران زبان فارسی و خط آن خط فارسی است و بر همین اساس در سال 1369، شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه فرهنگستان را تصویب کرده است.

فرهنگستان 27 سال است که کارش را آغاز کرده و از ابتدای تأسیس، زبده ترین استادان زبان و ادب فارسی عضو شورای آن بوده اند.

از استادان درجه اول زبان فارسی و زبان شناسی تقریباً کسی نمانده که عضو فرهنگستان نبوده باشد.

یکی دو نفر به دلایل شخصی روحیه کار جمعی نداشته اند و یا مایل نبوده اند، اما دیگران همه هستند و تصمیم به واژه گزینی هم از دل چنین شورایی بیرون آمده است و جزوه اصول و ضوابط واژه گزینی حاصل ده ها جلسه مشورت اشخاصی است که 70 سال عمر خودشان را در دانشگاه در حوزه زبان فارسی گذرانده اند.

فرهنگستان برای چه کلماتی واژه تصویب می کند؟رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه مشی این فرهنگستان مشی اعتدال است، یادآور شد: این طور نیست که فرهنگستان به سمت فارسی سره حرکت کند و بخواهد لغات عربی را از زبان فارسی بیرون کند.

مشی فرهنگستان این است که زبان فارسی همان زبان سعدی و زبان حافظ است.

اگر لغات عربی در زبان فارسی بخواهد بیشتر از این شود غلط است.

اگر هم بخواهند لغات متداول زبان فارسی را که از زبان عربی وارد شده و هزار سال است در این زبان جا گرفته بیرون کنند این هم غلط است.

این کار به ضعف زبان فارسی منجر می شود.

فرهنگستان همین مشی اعتدال را درباره لغات فرهنگی هم در پیش دارد.

فرهنگستان اصرار ندارد لغاتی را که در حدود 150 سال گذشته وارد و جاگیر در زبان فارسی شده، از زبان خارج کند، حتی علی رغم تقاضای بعضی ها، به دنبال فارسی کردن بعضی از لغات لاتینی هم نبوده است؛ مثلاً زمانی نیروی انتظامی اصرار داشت که کلمه پلیس را به فارسی برگرداند.

اما فرهنگستان استدلال کرد که کلمه پلیس که کلمه ای است بین المللی، باید در فارسی بماند و باید به آن رسمیت داد.

یا مثلاً فرهنگستان برای کلمه استاندارد معادل انتخاب نکرده است.

همین طور لغاتی مانند بانک و پست و سینما و اتوبوس و اتم .

ما ضوابط دقیقی داریم که در کجا واژه های بیگانه ای هستند که در انواع علوم وارد می شوند.

روش کار ما هم این است که واژه گزینی را در هر سه رشته به دست متخصصان همان رشته می سپاریم.

واژه گزینی دستگاه آب میوه گیری نیستحدادعادل با بیان اینکه واژه گزینی بحثی شخصی و فردی نیست، اضافه کرد: اینکه اغلب اسم بنده با فرهنگستان همراه است، صرفاً به این سبب است که من در اینجا مسئول هستم.

بعضی ها تصور می کنند که فرهنگستان دستگاهی است مثل آب میوه گیری یا مثل دستگاه مُهرزنی که چیزی به عنوان ورودی به این دستگاه می دهند و من به سلیقه خود چیزی در برابر آن وضع می کنم! ابداً این طور نیست.

علم واژه گزینی روش منطقی دارد.

ما در فرهنگستان حدود 70 گروه داستیم و داریم که این ها همه متخصص های فن هستند.

آدم هایی هستند که بالاترین درجه علمی را در رشته خود دارند و به زبان های خارجی هم مسلط اند.

حتی برخی تحصیل کرده خارج اند.

اما تألیفات به زبان فارسی دارند و خلاصه علاقه به زبان فارسی علمی و تخصصی در رشته خودشان دارند و این را در عمل هم به اثبات رسانده اند.

این ها جلسه تشکیل می دهند.

ما در هر کارگروهی کارشناسانی داریم که مطابق اصول و ضوابط واژه گزینی به آن استادان متخصص کمک می کنند.

کارشناس های ما حکم داور و کمک داور را در بازی فوتبال دارند.

بازیگر خود استادهای متخصص هستند، این ها فقط حدود کار را از نظر زبانی و اصول واژه گزینی رعایت می کنند.

سپس پیشنهاد این ها که بیرون می آید تازه از یک فرایند طولانی بررسی عبور می کند و مثلاً اگر از گروه زیست شناسی پیشنهادی داده می شود این پیشنهاد در گروه هماهنگی علوم پایه مطرح می شود.

چون ممکن است بعضی واژه های زیست شناسی مثلاً با واژه های پزشکی مشترک باشد.

این کار برای جلوگیری از چندگانگی میان مصوبات گروه های مشابه یا نزدیک به هم الزامی است.

خلاصه نظر هیئت هماهنگی باید جلب شود.

به گفته رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ نتیجه بعد از این مرحله، می آید به یک هیئت فنی که به کار کارشناس ها نظارت می کند و کار برگه ای دارد که در آن کاربرگه نزدیک به 20 فقره اطلاع راجع به یک واژه داده می شود و شبیه به پرونده ای است که می خواهد بیاید به دادگاه و در اختیار قاضی قرار بگیرد.

یعنی همانطور که سوابق گوناگونی در پرونده های دادگاهی موجود است، راجع به یک واژه هم انواع و اقسام اطلاعات و سوابق داده می شود.

بعد می آید به شورای واژه گزینی، که این شورای واژه گزینی مرکب از اشخاصی است که عمر خود را در کار وژه گزینی علمی گذرانده اند.

گاهی پس از بررسی این شورا تعدادی از این واژه ها رد می شود و مجدداً برمی گردد به گروه.

ممکن است که یک واژه از روزی که مطرح می شود تا روزی که به تصویب برسد دو سال طول بکشد تا در نوبت قرار بگیرد و بررسی بشود و این مراحل را بگذراند.

بعد از اینکه تصویب شد، ابلاغ می شود، سه سال دوره آزمایشی را می گذراند که باز اگر در عمل معلوم شود که جایی اشکال دارد مجدداً به ما برمی گردد تا ما اصلاحش کنیم.

فرهنگستان همه واژه هایی را که هر سال تصویب می کند در اردیبهشت ماه سال بعد در قالب یک فرهنگ لغت مستقل در نمایشگاه کتاب عرضه می کند.

تا به حال 14 جلد فرهنگ واژه های مصوب را عرضه کرده ایم.

علاوه بر این وقتی در هر رشته ای واژه های ما به حدود 1000 واژه می رسد ما هزارواژه آن رشته را در می آوریم یک فرهنگ تخصصی برای آن رشته تألیف می کنیم و عنوان آن را هم گذاشته ایم هزارواژه.

اولویت با واژگان تخصصی است که وارد زبان عامه می شودوی با بیان اینکه تا به حال نزدیک به 20 عنوان از هزارواژه ها از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر شده است، اضافه کرد: هزارواژه ها عمومی نیستند، مانند هزارواژه زیست شناسی، هزارواژه ریاضی، هزارواژه مهندسی و .

این ها همگی در وبگاه فرهنگستان موجود و در دسترس همه هستند.

مشکل ما، همانطور که عرض کردم، لغات بیگانه در رشته های علمی است.

در آنجا هم ما یک ضوابطی داریم و اولویت را به واژه هایی که متشرک بین زبان علمی و زبان عمومی است می دهیم.

مثلاً در بیمارستان ها که محل مراجعه عموم مردم است می بینیم که تعدادی از واژه های تخصصی پزشکی بر در و دیوار هم تابلو شده است و مردم هم ناخواسته با آن مواجه هستند.

مثلاً بخش آنفالوگرافی، یعنی بخش نوار مغز را تابلو کرده اند.

یک بیمار هم به این احتیاج دارد.

یعنی در اینجا اصطلاح خاص پزشکی به مردم هم سرایت کرده است.

اما یک اصطلاحاتی هم هست که بین خود پزشک هاست و مثلاً در اتاق جراحی پزشکی به پرستار می گوید که فلان وسیله را بدهد.

این دیگر ربطی به مردم ندارد.

ما اولویت را می دهیم به چیزهایی که از زبان تخصصی وارد زبان عمومی می شود و مرز مشترک بین مردم و متخصص هاست.

در هر رشته ای چنین حاشیه ای وجود دارد و واین اولویت دارد.

حدادعادل با بیان اینکه یکی دیگر از اولویت های فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بحث واژه گزینی آموزش های سطح پایین است، یادآور شد: هرچه آموزش سطحش پایین تر باشد، گسترشش بیشتر است.

بنابراین ما می رویم سراغ کتاب های علوم مقطع دبستان تا دانش آموز از همان آغاز با زبان فارسی علمی آشنا شود و علم را به زبان فارسی بخواند؛ بعد دبیرستان و بعد از آن هم درس های عمومی دانشگاه.

بنابراین، الان درس های تخصصی رشته های مختلف علمی که مثلاً در دوره های دکتری شش تا هشت دانشجو دارد اولویت ندارد.

در این سطح، استاد ممکن است لغاتی را به انگلیسی بگوید.

در این حد محدود خراب کننده نیست.

اما در مقاطع پایین تر هست.

نظر اصلی فرهنگستان در این باره این است که الگویی به دست داده شود تا خود دانشگاهیان و مترجمان و مؤلفان به اصطلاح مهارت واژه سازی را بیاموزند و میان خود گسترش دهند.

تصویب 55 هزار واژه در فرهنگستان سوموی همچنین در بخشی از صحبت هایش به تعداد واژه های مصوب فرهنگستان در گروه واژه گزینی اشاره کرد و ادامه داد: در 21-22 سال گذشته در حدود 55 هزار واژه مصوب در رشته های مختلف داریم و از این 55 هزار تا حدود دو هزار تا واژه های عمومی اند که از دل یک رشته در نیامده اند، فرض کنید کلمه سلفی چیزی نیست که ما از یک متخصص بپرسیم.

این واژه ای عمومی است.

اما واژه های زیست شناسی و ریاضی و فیزیک و رشته های دیگر هم جزء آن 55 هزارتاست.

این را هم بدانید که کل واژه های فرهنگستان اول و دوم، که یکی از سال 1314 تا 1332 دایر بوده و دیگری از سال 1349 تا 1358، به چهار هزارتا نمی رسد.

اما در فرهنگستان سوم، 55 هزار واژه تصویب شده است.

تصویب هر واژه 12 میلیون تومان آب می خورد؟حدادعادل افزود: در سال 1395 در حدود پنج شش هزار واژه را بررسی کرده ایم که سه هزار واژه به تصویب رسیده است.

و اینکه گاهی در فضای مجازی حواشی ای درست می کنند و می گویند فرهنگستان در طول یک سال فقط 270 واژه ساخته و هر واژه ای 12 میلیون تومان به بیت المال تحمیل شده، نادرست و اصلاً دروغ محض است.

ما چند هزار واژه را بررسی کرده ایم؛ نه بودجه مان آنقدر زیاد بوده نه واژه هایمان آنقدر کم.

.


کلید واژه ها: فرهنگ - فرهنگستان زبان و ادب فارسی - زبان - فارسی - زبان و ادب فارسی - فرهنگستان زبان - ایران - واژگان بیگانه - فضای مجازی - فرهنگی - کشور - خبرنگار - هویت - انتخاب - قانون اساسی - مجازی - گزارش - امروز - آموزش زبان - خبرنگاران - درست - ایرانیان - مردم - انتقاد - اهمیت - بودجه - هزینه - تاریخ - رسانه - آموزش

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح 10 باب مسکن خانواده های دو معلولی در چرام

ورود شرکت های خصوصی در ارائه خدمات الکترونیکی

ال جی موبایل؛ از عرش تا فرش [بخش سوم-آخر]

طرح مشوق های بیمه ای کارفرمایان در گلستان آغاز شد

چاه های غیرمجاز تهدیدی جدی برای آینده منابع آب هستند

شریعتمداری: باید با مردم با شفافیت و صداقت گفت وگو کنیم

همه چیز درباره Cygnet؛ ریزه میزه ترین خودروی استون مارتین +تصاویر

وزیر صنعت: نتوانستیم تورم زیر 10 درصدی را برای مردم شفاف سازی کنیم

تشدید بازرسی ها از بازار + فیلم

اعمال تغییرات ساختاری برای کارآمد شدن نظام بانکی و ادغام بانک های نظامی

پژو و رنو تحریم ایران را دور می زنند

آخرین وضعیت مصرف برق در تهران

افزایش 13.29 درصدی درآمدهای مستقیم مالیاتی در رودسر

اعمال تغییرات ساختاری برای کارآمد شدن نظام بانکی

خدمات ارزی در ساختمان فردوسی بانک مرکزی ارائه می شود

چرا صادرات برق به عراق متوقف شد؟

تلاش برای افزودن این رشته به المپیک 2024 ادامه دارد

یک گام دیگر برای ادغام بانک های نظامی /درخواست برای اعلام دریافت کنندگان ارز دولتی

آدیداس تا سال 2024 تمامی محصولاتش را از مواد بازیافتی می سازد

ریزگرد نمکی؛ خطری که احیای دریاچه ارومیه آنرا خنثی کرد!

اعمال تغییرات ساختاری برای کارآمد شدن نظام بانکی و ادغام بانک های نظامی

ممنوعیت صادرات 18 قلم کالای داخلی از هرمزگان

طرح های ساعت راجر دوبویس

توزیع 35 هزار لاستیک یارانه ای در پایانه بار بندرعباس

رفع تصرف اراضی ملی در شهرستان بستک

توزیع ماهی با تخفیف حداقل 30درصد

قیمت نفت برنت کمتر از 72 دلار شد

قیمت سکه رشد 119 هزار تومانی داشت+ جدول

احتمال تغییر دوباره ساعات کاری ادارات تهران در مرداد ماه (+جزییات)

فراهم شدن زمینه صادرات خرمای جهرم به هندوستان

نتوانستیم تورم زیر 10 درصدی را برای مردم شفاف سازی کنیم

Android Auto چیست و چه تفاوتی با Google Maps دارد؟

پژو و رنو تحریم ایران را دور می زنند

واکاوی تغییر جهت سکه

تحقق 80 درصدی مطالبات کامیون داران

970 هکتار زمین برای پرورش میگو تخصیص پیدا کرد

وزارت نیرو و تقسیم سهم آب کردستان/ مناقشه بر سر حقی که مال مردم است

موفقیت اجرای طرح یکپارچه سازی اراضی کشاورزی در لرستان

170 هکتار زمین برای پرورش میگو تخصیص پیدا کرد

ترمز مالیاتی در بازار سکه

فارس گزارش می دهد وزارت نیرو و تقسیم سهم آب کردستان/ مناقشه بر سر حقی که مال مردم است

نتوانستیم تورم زیر 10 درصدی را برای مردم شفاف سازی کنیم

تعلل یک ساله بانک مرکزی در ارائه گزارش ارزهای دیجیتال

وثیقه 4000 میلیارد تومانی برای «الف - م»

رتبه ایران در تولید علم در دنیا

اعمال تغییرات ساختاری برای کارآمد شدن نظام بانکی و ادغام بانک های نظامی

بازدید خبرنگاران از واحدهای تولیدی

تعلل یک ساله بانک مرکزی در ارائه گزارش ارزهای دیجیتال

محدودیت تولید تیبا تا پایان شهریور ماه جبران می شود

تجربه دنیا برای بهبود اشتغال چیست؟

ارزان ترین بنزین دنیا در ونزوئلا و ایران

ثروت ثروتمندترین فرد جهان از 150 میلیارد دلار گذشت

ورود خودروهای احتکاری به بازار

احیای دریاچه ارومیه چه خطری را خنثی کرد؟

تهران را یک روز تعطیل کنید، کمبود برق جبران می شود!

پیشرفت76 درصدی سد نرمآب چهل چای مینودشت+ فیلم

1.2میلیون مودی مالیاتی در تهران/ وصول 58 درصدی مالیات تهرانی

پاداش پایان خدمت فرهنگیان آخر تیرماه پرداخت می شود

تجربه مالکان MVM X33 جدید؛ نقاط قوت و ضعف کراس اوور اقتصادی مدیران خودرو

تجاوز حریم قانونی راه ها بدون اجازه وزارت راه و شهرسازی ممنوع است

والت دیزنی با تصاحب فاکس به 40 درصد باکس آفیس دسترسی پیدا می کند

ثروت مدیرعامل آمازون از 150 میلیارد دلار گذشت

دانلود رایگان سوالات تخصصی هنر آموز کامپیوتر سال 94

باید سالانه 12.5 درصد از مراجعه مردم به دستگاه ها کاهش یابد

پیشنهاد تعطیلی یک روز در هفته برای کاهش مصرف برق / 10 درصد کاهش مصرف

تصویب ساخت 12 مجتمع گردشگری در استان مرکزی

دانلود رایگان سوالات تخصصی استاد کار کامپیوتر سال 95

هفدهمین نمایشگاه بین المللی خودرو در شیراز گشایش یافت

سال گذشته 58 درصد مالیات کشور در تهران وصول شد

1.2میلیون مودی مالیاتی در تهران/وصول 58 درصدی مالیات تهرانی

تمدید اجرای بخشنامه تغییر ساعت کاری ادارات

احتمال تمدید تغییر ساعت کاری ادارات در تهران

وزارت نیرو سهم آب محیط زیستی دریاچه ارومیه را رهاسازی می کند

افزایش 119 هزار تومانی قیمت سکه طرح جدید

دانلود رایگان سوالات تخصصی هنر آموز حسابداری سال 95

دانلود رایگان سوالات تخصصی آموزگار ابتدایی سال 95

دانلود رایگان سوالات عمومی مشترک خوشه چهارم سال 95

دانلود رایگان سوالات عمومی مشترک خوشه دوم سال 95

1.2میلیون نفر از مودیان مالیاتی درتهران/وصول85درصدی مالیات تهرانی

پیگیری برای پرداخت مابه التفاوت افزایش مستمری مددجویان استان سمنان+ فیلم

280 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال استان/ بیش از 4 هزار شغل در راه است

دانلود رایگان سوالات تخصصی آموزگار ابتدایی سال 96

پاداش پایان خدمت فرهنگیان آخر تیرماه پرداخت می شود

تلاش پژو و رنو برای دور زدن تحریم ایران

پژو و رنو تحریم ایران را دور می زنند

وضعیت برق ، محور جلسه مجمع نمایندگان استان مرکزی

درآمد خانوارهای شهری افزایش و روستاییان کاهش یافته است

هفدهمین نمایشگاه بین المللی خودرو در شیراز گشایش یافت

تعطیلی یک روز پایتخت 10درصد مصرف برق را کاهش می دهد

استخدام شرکت دکستروز پارس

عکاسی جالب از یک آشیانه پرنده!

دانلود رایگان سوالات عمومی مشترک خوشه سوم سال 96

دانلود رایگان سوالات عمومی مشترک خوشه ششم سال 96

شرایط ارز دیجیتال تا دو ماه آینده اعلام می شود

یک درجه افزایش دما در تهران برابر با 150 تا 200 مگاوات افزایش بار مصرف برق

سرپرست جدید مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب شد/ تأکید محمد شریعتمداری بر اطلاع رسانی دستاورد های صنعتی و تولیدی به مردم

تعطیلی روزانه به کاهش10درصدی مصرف برق منجر می شود

تصویب ساخت 12 مجتمع گردشگری در استان مرکزی

هفدهمین نمایشگاه بین المللی خودرو در شیراز گشایش یافت

سال گذشته 58 درصد مالیات کشور در تهران وصول شد

تصویب هر واژه در فرهنگستان 12 میلیون تومان آب می خورد؟

تصویب هر واژه در فرهنگستان 12 میلیون تومان آب می خورد؟