مطالب مرتبط:
کار فرهنگی در شرایط نامناسب اقتصادی سخت تر از قبل می شود
یادداشت اقتصادی «تحریم های مالی»، «حملات سایبری» و «حمایت از اپوزیسیون داخلی» سه راهبرد آمریکا برای فشار بر ایران
دومین همایش همکاری های بین المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا برگزار می شود
ادعای نماینده همدان: نام 31 مفسد اقتصادی را به سران قوا دادم اما گفتند این اسامی را منتشر نکنید!
همایش همکاری اقتصادی و فناوری ایران و اروپا برگزار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 خرداد 1397 ساعت 00:552018-06-18سياسي

مروری بر نقش مفاخر فرهنگی در خلق فرصت های اقتصادی در گردشگری


در تقویم رسمی ایران روزهایی با عنوان ملی به پاس قدردانی و نکوداشت شخصیت ها یا رویدادهای تاریخی تعیین شده است که برخی از آنها ابعاد بین المللی و جهانی برجسته دارند.

- مروری بر نقش مفاخر فرهنگی در خلق فرصت های اقتصادی در گردشگری " در تقویم رسمی ایران روزهایی با عنوان ملی به پاس قدردانی و نکوداشت شخصیت ها یا رویدادهای تاریخی تعیین شده است که برخی از آنها ابعاد بین المللی و جهانی برجسته دارند.

این روزها، همچنان که فرصتی ارزشمند برای بازخوانی و یادآوری چهره های اسطوره ای و آثار و آموزه هایشان است می تواند محل خلق فرصت های اقتصادی نیز قرار گیرد.

شعار سال: "در تقویم رسمی ایران روزهایی با عنوان ملی به پاس قدردانی و نکوداشت شخصیت ها یا رویدادهای تاریخی تعیین شده است که برخی از آنها ابعاد بین المللی و جهانی برجسته دارند.

این روزها، همچنان که فرصتی ارزشمند برای بازخوانی و یادآوری چهره های اسطوره ای و آثار و آموزه هایشان است می تواند محل خلق فرصت های اقتصادی نیز قرار گیرد.

بسیاری از شخصیت های ملی همچون سعدی، حافظ، خیام و عطار به دلیل شهرت جهانی و تأثیر بر فرهنگ و تمدن بشری مورد توجه فرهیختگان و نخبگان و مردم بسیاری از کشورها هستند.

هر یک از این افراد در حقیقت، بخشی از میراث گرانقدر بشری هستند که آثار درخشانی بر شکل گیری فرهنگ در سراسر جهان برجای گذاشته اند.

گستردگی دایره علاقه مندان و دوستداران این افراد نیز که در تیراژ آثار و ترجمه آنها و برگزاری مراسم مرتبط در سراسر جهان مشخص می شود دلیلی است بر اهمیت جهانی مشاهیر ایران زمین.

از این رو جغرافیای فرهنگی ایران را می توان جغرافیایی جهانی دانست که شهرت و تأثیر گذاری اشخاص و رویداد های تاریخی آن فراتر از مرز های سیاسی است.

صنعت گردشگری با استفاده از ظرفیت های تاریخی و مشترکات میان اقوام، مذاهب، اصناف و ملل سالانه بیش از یک میلیارد نفر را در جریان مهاجرت موقت و جابه جایی از کشوری به کشوری و از شهری به شهری قرار می دهد.

گردشگری با تمرکز بر مشترکات، هرساله انگیزه های اولیه برای این جابه جایی عظیم بشری را در افراد ایجاد می کند و سپس آنها در فرایندی اقتصادی به جست وجوی نیازها و علایق فرهنگی، مذهبی، علمی و تجاری خود می پردازند.

هر یک از اشخاص و مکان ها و رویدادهایی که جمعیت بیشتری در گرایش به آن مشترک باشند از حیث اقتصادی سرمایه بزرگ تری به شمار می رود و در زنجیره صنعت گردشگری مؤثرتر خواهد بود.

خوشبختانه با وجود شخصیت های بزرگی که آوازه ایشان به اقصای عالم رسیده است می توان فرصت های بزرگی را در راستای جلب گردشگران ایجاد کرد.

امروزه گردشگری مشاهیر، شاخه ای پرطرفدار از گردشگری است که سالانه گردشگران زیادی را از سراسر جهان به کشورها و شهرهای دیگر جلب می کند.

جذابیت های مشاهیر بیش از دیگر جاذبه ها زمینه جلب گردشگران را در خود دارد به همین دلیل به فراگیرترین و عمومی ترین گونه گردشگری مشهور شده است.

علاوه بر آن، مهم ترین مزیت این گردشگری معرفی فرهنگ و تمدن های بشری به یکدیگر است.

تقویت ارتباطات میان فرهنگی در اثر تعامل میان افراد، نتایج ارزشمند فراوانی را به همراه می آورد.

گسترش صلح و دوستی میان ملل مهم ترین دستاورد گردشگری مشاهیر است.

در حقیقت شناخت متقابل اقوام و ملل مانع از مخاصمات و دشمنی ها و ایجاد تفاهم میان آنها می شود.

علاوه بر آن، توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از دیگر آثاری است که در سایه روابط فرهنگی ایجاد می شود.

کشورهای متعددی از جمله ترکیه با بهره برداری از گردشگری مشاهیر سالانه میلیون ها گردشگر را به کشورشان جذب می کنند.

مقبره مولانا جلال الدین محمدبلخی- شاعر فارسی زبان ایرانی- در قونیه عامل جذب گردشگرانی است که در مراسم سالروز تولد این شاعر به ترکیه سفر می کنند.

این کشور با طراحی برنامه ای منظم و حساب شده ضمن یادآوری آموزه های اخلاقی مولانا و مراسمی که یادآور سماع صوفیان قرون هفتم و هشتم اسلامی است و دیگر برنامه های مرتبط با آن، در روزهای پاییز و همچنین در طول سال گردشگران را جذب می کند.

در کشورهای اروپایی نیز به گردشگری مشاهیر به چشم یک فرصت نگریسته می شود، برای مثال در فرانسه و در منطقه؟؟؟ برای یادآوری پیاده روی های نیچه- فیلسوف آلمانی- مسیری را با عنوان مسیر نیچه نامگذاری کرده اند که توجه گردشگران را جلب می کند.

اگر چه ترکیه موقعیت های دیگری از جمله طبیعت و ساحل را نیز مهیای پذیرش گردشگران کرده است، لیکن جاذبه مولانا در مجموعه جاذبه های گردشگری این کشور کمتر از شهرهایی با موقعیت های طبیعی زیبا نیست.

طبعا بهره برداری از این فرصت ها مستلزم ایجاد زیرساخت هایی مانند امکانات حمل ونقل، اقامت، غذا، بازار و طراحی رویدادهای جذابی است که گردشگران را به کشور هدف بکشاند.

در منطق گردشگری، مقصد مهم ترین عنصر در زنجیره صنعت گردشگری است.

در حقیقت مقصد و جذابیت های استاندارد گردشگری در آن عامل اساسی در انگیزش گردشگر برای حرکت و سفر به آن منطقه است.

بزرگ ترین ظرفیت و قابلیت گردشگری، در تبدیل یک مکان به مقصد نهفته است.

از همین جهت، طراحان و برنامه ریزان صنعت گردشگری به طور ویژه مقصد را مورد اهتمام قرار می دهند؛ چراکه چرخ این صنعت با قدرت مقصد به تحرک درمی آید.

شهرهای اصفهان، شیراز، تبریز، همدان و در رأس آنها نیشابور به عنوان کهن ترین شهرهای ایران در حقیقت گنج هایی هستند که قادرند ارزش های فرهنگی این مرز و بوم را به فرصت های کم نظیر اقتصادی تبدیل کنند.

شخصیتی چون خیام نیشابوری که در جهان از شهرت و موقعیت بی نظیری برخوردار است می تواند علاقه مندانش را از سراسر جهان جذب کند و علاوه بر معرفی فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی به ایشان، اقتصاد منطقه وسیعی را تحت تأثیر قرار دهد.

علاوه بر خیام، شخصیت های ارزشمند دیگری هم در محدوده خراسان امروزی می زیسته اند که اکنون در پیشروان فرهنگی -دینی شناخته شده در اقصی نقاط جهان به شمار می روند.

برای مثال در قرون اولیه اسلامی، حکمرانان شمال آفریقا در کشورهایی مانند تونس از خراسان منصوب می شده اند و اکنون شهرت این گروه با عنوان نیشابوریان در آن سرزمین یادآور دورانی طلایی در تاریخ این کشور است که مورد علاقه عمومی قرار دارد.

همچنین شخصیت های دیگری چون بکتاش ولی از رهبران فرق اسلامی در ترکیه یا صاحب صحیح مسلم از روات بزرگ و معتبری که برادران اهل سنت به احادیث منقول او اقتدا می کنند و همچنین بسیاری از روایات او مقبول علمای شیعه است، بنا بر شواهد فراوان در نیشابور و در جوار فضل ابن شاذان مدفون است.

هر یک از این شخصیت ها، یادآور دوره هایی افتخارآمیز در تاریخ این مرز و بوم است.

این مشاهیر نه تنها شاهدی بر نقش و تأثیر فرهنگ این سرزمین بر تمدن بشری در سراسر جهان هستند بلکه معرف مفاهیم عمیق در فلسفه و فرهنگ و اخلاق هستند که دیدار از مقابر آنها می تواند سرآغاز آشنایی مردم سراسر دنیا با این مفاهیم باشد.

نیشابور صاحب 3 روز ملی است که هر یک عظمتی درخور توجه جهانی دارند.

نخست، روز دهم تیرماه روز خراسان؛ سالروز ورود تاریخی امام رضا(ع) به نیشابور در قرن دوم هجری که تأثیر تمدن ساز تشریف فرمایی آن امام همام به نیشابور مرکز علم و ادب آن روزگار و مواجهه با علمای ادیان و مذاهب دیگر و همچنین حدیث پرعظمت سلسله الذهب در این شهر موضوعی بس مهم و تأثیرگذار است.

پس از آن؛ 28اردیبهشت روز تولد خیام نیشابوری، فیلسوف و حکیمی که رباعیاتش جزو دو کتاب پرتیراژ دنیاست که با وجود ترجمه های متعدد به زبان های زنده دنیا، طراوت و حیات نهفته در آن هر ساله مترجمان و ادیبان را به ترجمه و بازتعریف آن وامی دارد.

پس از آن؛ 25فروردین ماه روز ملی عطار نیشابوری است؛ چهره مشهوری که آثارش آوازه او را در سراسر عالم گسترده است.

در میان ستارگان بی شمار دانش و ادب ایرانی، معدودند چهره هایی که مورد توجه همه ملل قرار گرفته باشند و عطار و همشهری دیگرش خیام از آن جمله هستند.

مایه های اخلاق و عرفان انسانی همراه با زبان جهانشمول او، راز شهرت اوست.

آثار عطار آبشخور جریانات فرهنگی متعددی در جغرافیای فرهنگی جهان است.

چنان که ملای روم با وجود موقعیت ممتاز جهانی به عطار نیشابوری رشک می برد؛ من آن مولای روم ام که از نطقم شکر ریزد/ ولیکن در سخن گفتن غلام شیخ عطارم و یا عطار روح بود و سنایی دو چشم او/ ما از پی سنایی و عطار آمدیم .

تأثیر زبان عطار و آثار ارزشمند او نه تنها در وجوه محتوایی و آموزه های او بی مانند است بلکه در شکل و فرم تمثیلی آن نیز پیشتازانه بر آثار مانند خود برتری یافته است.

به عبارت دیگر آثار عطار در فرهنگ مشرق زمین، چونان چشمه های قله مرتفعی است که در گمنامی آب حیات را تضمین می کند.

این جایگاه بی بدیل، البته در الگوهای جدید زندگی بیش از گذشته، قدر و قیمت پیدا کرده است و در گذر زمان گوهر آن سفته تر و درخشان تر می شود.

مردمان سراسر جهان اکنون در جست وجوی مشاهیر و نام آوران تمدن بشری سالانه به کشورهای مختلف سفر می کنند.

تشکیل رشته گردشگری مشاهیر، نتیجه تلاش های علمی به منظور مطالعه و برنامه ریزی در جهت توسعه و تقویت این نوع از گردشگری است که محور آن بر شناخت و دیدار با انسان های بزرگ تاریخ بشری است و با هدف تبدیل جاذبه های گردشگری به فرصت های اقتصادی تاسیس شده است.

اکنون کشورهای فراوانی با استفاده از موقعیت های مشابه، فرصت های اقتصادی ارزشمندی به دست آورده اند که داشته هایشان در مقایسه با شهرهایی چون نیشابور و شخصیت هایی مانند خیام و عطار بسیار ناچیز است.

برگزاری مراسم یادبود مولانا در قونیه که هر ساله میلیون ها گردشگر را به ترکیه می کشاند از آن جمله است.

درج روز ملی عطار در تقویم ملی ظرفیت ارزشمندی است تا با جلب همکاری های ملی و تشریک مساعی این روز را به یک رویداد مهم بین المللی تبدیل کنیم.

استفاده از تخصص و دانش گردشگری و توجه به تجربه دیگر کشورها مقدمه خلق فرصت ارزشمند اقتصادی در نیشابور است.

اکنون به موازات پیشرفت فناوری های ارتباطی و رونق صنعت گردشگری به عنوان صنعتی درآمد زا و نیز زمینه های بی بدیل فرهنگی که ایران را به عنوان گهواره تمدن بشری و سرزمین تأثیر گذار بر همه فرهنگ ها و تمدن ها معرفی می کند، توجه ویژه به گردشگری مشاهیر و مفاخر و برنامه ریزی به منظور بهره برداری از این فرصت ها می تواند زمینه های اشتغال و سرمایه گذاری را فراهم آورده در عین حال مانع از فراموشی هویت و فرهنگ ایرانی اسلامی در فرایند جهانی شدن و فراگیری فرهنگ های صاحب رسانه و ابزارهای تبلیغاتی شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 28 خرداد 97، کدمطلب:20051، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: اقتصادی - گردشگری - جهان - تاریخی - فرهنگ - جهانی - بین المللی - تقویم رسمی - ایران - فرهنگی - تقویم - بزرگ - مشاهیر ایران - کشوری - چهره - صنعت - میلیارد - سرمایه - نخبگان - مهاجرت - انگیزه - سیاسی - اصناف - ترجمه - اهمیت - جمعیت - میراث - مراسم - تمرکز - عظیم

آخرین اخبار سرویس:
برنامه زمان بندی قطع برق در شهرستان های آذربایجان غربی 27 تیر

جشنواره ملی تولید محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه برگزار می شود

زبان ترکی زبان محلی نیست تدریس زبان های محلی در مدارس آزاد است

سالانه 240 هزار تن محصولات کشاورزی در بروجن تولید می شود

کمیته امداد امام خمینی(ره) محلی برای توانمندسازی محرومان است

روز اردبیل عرصه معرفی توانمندی های فرهنگی استان است

خادمان حرم مطهر رضوی وارد بندرعباس شدند

حضور 40 تیم دانشجویی جهادی در مناطق محروم خراسان شمالی/ هدف برخی تیم ها ارتقای توان اقتصادی مردم است

فعالیت ناجیان غریق فاقد مجوز در سواحل مازندران , ممنوع

گزارش ایسنا از برداشت نخستین کشت مکانیزه برنج در مازندران

«اف ای تی اف» در انتظار تعیین تکلیف

اتحاد ملی رمز عبور از شرایط حاد اقتصادی است

اصلاح طلبان «رویکردهای حداقلی» را کنار بگذارند

هاشمی: باید با همفکری، همدلی و اتحاد از شرایط فعلی گذر کرد

شمشیر 500 ساله در نروژ پیدا شد

کشته شدن 2 سرباز ارتش ترکیه در پی حمله پ.ک.ک

استخدام حسابدار خانم مسلط به نرم افزار آسا در اصفهان

ضرورت ایجاد محدودیت واردات وسایل توانبخشی که مشابه داخلی دارند

تجهیز آی پدهای اپل به فناوری تشخیص چهره

استخدام کباب پز ماهر مسلط به تخته کاری جهت تهیه غذا در تهران

اختصاص 1000 میلیارد تومان برای اتمام راه آهن چابهار– زاهدان

استخدام همکار خانم جهت آژانس پیکاک در اصفهان

عکس های شگفت انگیز از هنرنمایی پرندگان در آسمان

یک فروند هواپیمای F14 در پایگاه شهید بابایی اورهال شد

ترامپ: قهرمانان بزرگ کشته شده خود را از کره شمالی پس گرفتیم

دوستی با یک تمساح غول پیکر

استخدام کارگر نقاش اتومبیل در تهران

موهبتی: بیمه رایگان حذف نمی شود

احضار سه وزیر به مجلس

استخدام نیروی حسابدار خانم با مدرک لیسانس در اصفهان

در نشست «هلیسنکی» پوتین و ترامپ، هر کدام به دنبال چه اهدافی بودند؟

روز شیخ صفی الدین اردبیلی در تقویم کشور ثبت می شود

استخدام مشاور املاک در محدوده فلاحی بهورز مشهد

ابتکار: گزارش های خوبی از کارگروه رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار دریافت کردیم

مقابله با تهاجم رسانه ای ماموریت قرارگاه جنگ نرم سپاه

استخدام مدیر جهت فست فود در محدوده چیتگرِ تهران

حق شناس: تلاش برای اضافه کردن جوانان به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان/ واکنش به تغییر ریاست عارف/ هر اتفاقی برای دولت رخ دهد، همه در آن شریک هستند

کلید عبور از همه موانع، همراهی و دلبستگی مردم به نظام اسلامی است/ بنا نیست وقتی خدمتی می کنیم حق السهم بیشتری بخواهیم

انتقاد تند نیکی هِیلی از شورای حقوق بشر

همه مشکلات کشور را می دانیم

دادگاه پاکستان: آزادی «نواز شریف» تا قبل از انتخابات پاکستان غیر ممکن است

طرح گلایه ها در حضور وزیری که به وعده خود عمل کرد

افتتاح موزه رسانه در فسا

امام جمعه تبریز: حجاج برای تجارت به مکه نمی روند

آیین اختتامیه همایش آرمان شهر رضوی(ع) - دلیجان

آیا شورای نگهبان اصلاح طلبان را بیشتر ردصلاحیت می کند؟

دلیل واقعی احضار احمدی نژاد به دادگاه

نشست دولت و بخش خصوصی

ناامید کردن مردم خیانت به شهدا و انقلاب است

وزیر ارتباطات :در ارائه خدمت به مردم صداقت داشته باشیم

بازگشت کبوتران خونین به آشیانه استقبال بندر امامی ها از 75 شهید تازه تفحص شده

بزرگنمایی ضعف ها از مولفه های جنگ روانی دشمن است

جذب سرمایه گذار اولویت نخست استان قزوین است

خروجی جذب سرمایه گذاری باید به اشتغال منجر شود

تحولات چشمگیری در حوزه بهداشت ایجاد شده است

ثبت نام نخستین هنرستان هنرهای زیبای دختران سوره در زنجان آغاز شد

رییس جمهوری برنامه محرومیت زدایی از سیستان را ابلاغ کرد

تنگه هرمز همچنان زیر سایه سپاه/ سر به زیری آمریکایی ها در خلیج فارس

وزارت خارجه دو تابعیتی بودن سفیر جدید ایران در فنلاند را تکذیب کرد

در برنامه ثریا مطرح شد نگرانی اساتید و دانشجویان درباره بازرسی ها از دانشگاه ها/ریالی به تنها دانشکده هسته ای کشور بودجه نداده اند!

تلاش برای اضافه کردن جوانان به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان/ واکنش به تغییر ریاست عارف

امام جمعه بوشهر درگذشت روحانی قرآنی را تسلیت گفت

عارف: فراکسیون امید از لوایح 4 گانه FATF حمایت می کند

آیا اصلاح طلبان بیشتر ردصلاحیت می شوند؟

ناامید کردن جامعه خیانت به شهداست/پرداخت معوقات ایثارگران تا سال 98

استخدام کانون تبلیغاتی صهبا

استخدام کمک آشپز ماهر با جای خواب در تهران

استخدام مدیر آقا جهت مجتمع اداری در منطقه ونکِ تهران

استخدام منشی تلفنی با مدرک لیسانس در 4 طبقه مشهد

جذب و اشتغال حدود 3 هزار نفر بعد از برگزاری آزمون سردفتری سال 97

استخدام دو نفر نیروی خانم در شیرینی فروشی تحسین

استخدام پرسکار و جوشکار CO2 با سابقه کار در اصفهان

استخدام آشپز آقا جهت رستورانی در پردیس

استخدام کارمند تزیین کار با حقوق ثابت در تهران

کدخدایی:ما اصلا خط کش اصلاح طلبی و اصولگرایی نداریم/خیلی از اصولگرایان هم تایید صلاحیت نشده اند/این یک ادعای بی اساس و بی پایه ای است که آیت الله جنتی نفوذ بیشتری دارد/کار شورا بر اساس یک رای گیری کاملا دموکراتیک است

استخدام نیروی مکانیک نیمه ماهر در تهران

مهلت 72 ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه 12 خواسته به آیت الله سیستانی

استخدام 2 نفر کارگر ساده جوان آقا در فروشگاه مرغ

عارف: همه مشکلات کشور را می دانیم

مذاکره یا عقب نشینی؛ مساله این است؟

7 پدیده عجیب در اقیانوس ها+ تصویر

در برنامه ثریا مطرح شد نگرانی اساتید و دانشجویان درباره بازرسی ها از دانشگاه ها/ 5 سال گذشته 1 ریال هم به تنها دانشکده هسته ای کشور ندادند!

اعمال توبه در یکشنبه های ماه ذی القعده

نفرات برتر مسابقات قرآن مرکز تخصصی شناوری شهید محلاتی بوشهر/عطرافشانی آستان امامزاده عبدالمهیمن(ع)

پژوهش محوری کلید عبور از مشکلات اقتصادی کشور است

الگوی مناسب، شهید حمزه را عاقبت به خیر کرد

مدیریت جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان یاریگر رسانه ها باشد

رسانه ها می توانند در توسعه پایدار استان نقش آفرینی کنند

890 میلیون ریال صدقه در گناوه جمع آوری شد

حکایت آسفالت خیابان های امامت و عدل به کجا رسید؟

احزاب ریسک برگزاری تجمع اعتراضی را نمی پذیرند

گذار حاکمیت از احزاب سنتی در انتخابات پاکستان

بهره گیری از نظرات گروه های علمی برای تدوین مصوبه جایگزین برج باغ

ناامید کردن جامعه خیانت به شهداست

تغییر نام فرودگاه بین المللی بوشهر به نام شهید حجت الاسلام عاشوری/ خدام رضوی در بوشهر

دعوت به همکاری تعدادی نقاش ماهر بصورت کنترات با مصالح

استخدام طراح تریکو خانم مسلط به فتوشاپ در تهران

استخدام برشکار، مونتاژکار و کارگر ساده در کابینت سازی mdf

روزنامه استخدامی استان زنجان | پنجشنبه 28 تیر 97

استخدام سالن کار حرفه ای جهت فست فود در محدوده اندرزگو تهران

مروری بر نقش مفاخر فرهنگی در خلق فرصت های اقتصادی در گردشگری

مروری بر نقش مفاخر فرهنگی در خلق فرصت های اقتصادی در گردشگری